Duitse probleem nummer één op de Bermuda's Bouw van IJ- en Hemtunnel staat niet los van elkaar Vijf Tsjechen in een wagon met hout naar de vrijheid Per minuut verdwijnen 50.000 liter water Schade van millioenen voor het bedrijfsleven Twee kinderen gevoed met pruimenjenever Siamese tweeling uit Nigeria in Londen gescheiden Spoedig antwoord aan Moskou Chauffeur kwam in vlammen om Vrijdag 4 Dcc. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar8ane No-1310 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „Bruidjes" en sigaren Heeze huldigde zijn honderdjarige WEERBERICHT DE Westduitse regeringspartijen heb ben er te elfder ure vanaf gezien aan de vooravond van de Bermuda conferentie een betoging van trouw aan het Europese Legerverdrag af te leggen, aldus een speciale correspon dent te Bonn. Er gingen nl. geruchten, dat men een grondwetswijziging, die de militarisatie van West-Duitsland zou moeten mogelijk maken, wilde in dienen. Men heeft dit voornemen nu verschoven tot Januari. De leider der Socialisten had tevoren te kennen ge geven, dat zijn partij aan een dergelijk demonstratief onderlijnen van de EVG niet zou meewerken, omdat dit de voor bereiding van een betere verstandhou ding tussen Oost en West zou kunnen verhinderen. De regering hoopt nu in een later stadium de stemmen der So cialisten te kunnen winnen voor het invoegen van militaire artikelen in de grondwet. Er heerst in Bonn overigens ongerustheid, dat de Westelijken op een eventuele ontmoeting met de Rus sen op het Duitse terrein concessies zouden doen in ruil voor Russische toegevendheid in Oost-Azië. Vooral de vredespogingen van de communisten in Indo-China versterken de Duitse be zorgdheid, dat de Russen in staat zul len zijn tenminste Frankrijk „tot een meer eigenzinnige politiek te bewe gen". Officieel wordt gewaarschuwd het optimisme t.a.v. een ontmoeting met de Russen te overdrijven. Men hoopt te Bonn voor alles,, dat men op de Bermuda's zal komen tot echte over eenstemming tussen de Westelijke Grote Drie. Regering vraagt f 900.000 voor televisie Eert onhoudbare toestand Drie maal met de trein over de grens Edam-A msterdam DE SAMENSTELLERS van het rap port stellen da ook met grote nadruk vast, dat het niet langer de vraag is of er tunnels moeten komen, maar hoe sne' ze er zullen komen, en dan nog, hoe men in de tijd, dat ze gebouwd worden enorme verliezen, die ver boven de kosten van de tunnel bouw uitgaan, voorkomt. Een der (baby-) meisjes bezweken Uitstel voor onderwijzers van militaire dienst Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 DU MUIT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... J L— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.< ]SJADAT vanmiddag; ook president Eisenhower en diens medewerkers in Hamilton zullen zijn gearriveerd, zal vanavond de zolang ver wachte en met spanning tegemoet geziene Bermuda-conferentie begin nen. De Franse premier, Laniel, en minister Bidault, kwamen gister middag al aan en werden door Cliurchill en Eden verwelkomd. Het lijkt zeer waarschijnlijk, dat de Westelijke Grote Drie nog voor het einde van de bijeenkomst hun antwoord inzake de door Moskou voor gestelde conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Berlijn, aan het Kremlin zullen overhandigen. Hiertoe zou zijn besloten in de besprekingen, die aan de bijeenkomst op de Bermuda s voorafgingen. Men wil daarmee de volkomen overeenstem ming van de Westelijke Drie onderstrepen. Diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad achten de kansen op welslagen van de conferentie gunstig. De Fransen willen voorstellen de ontmoeting der ministers van de Grote Vier niet in Berlijn, doch te Wenen of Lugano te houden'. Dr Adenauer heeft de wens uitgesproken het Duitse vraagstuk vooraan op de agenda te plaatsen en het los van de overige problemen te be handelen. y^EEL het Brabantse dorp Heeze vier de gisteren feest omdat Toon Wijnen er zijn honderdste verjaardag beleefde. Om half tien haalde de motor- en auto club hem af van zijn huis. Samen reed men naar de kerk, waar een dubbele rij „bruidjes" de jarige stond op te wachten. De mis werd gecelebreerd door een deken met twee kapelaans, die samen negen en negentig jaar oud waren. Van de kerk ging het in optocht door het vlaggende dorp naar het stadhuis. Daar werd de heer Wijnen door de burgemeester gefeliciteerd. De burger vader zei het zich tot een eer te reke nen iemand de hand te mogen drukken, die zowel de eerste bestrating als de eerste fietsen in het dorp had zien ver schijnen. Gistermiddag werd een rondrit door Heeze gemaakt. Om half zeven werd Toon Wijnen door de gilden St. Agatha en Sint Joris, waarvan hij het oudste lid is, een vendelhulde gebracht. Later nog op de avond kwamen de buurtbe woners de honderdjarige huldigen. Als cadeau kreeg hij een enorme mand met eetwaren, drank, tabak, sigaren en wat dies meer zij. Diverse gelukwensen bereikten de heer Toon Wijnen, o.a. van H M. de Koningin, van de bisschop van 's-Her- togenbosch, mgr Mutsaerts, onn de commissaris der Koningin in Noord- Brabant, alsmede van het lid van de Baad. van State en ond-minister mr dr L N. Deckers, die zelf in Heeze is ge boren. Acht personen ïi.in gedood en ten minst- twint'g gewond door een tor nado. die gister de AmeHtrnanse staat Louisiana geteisterd heeft. Vele huizen en gebouwen werden verwoest. Verwachting tot Vrijdagavond: NOG IF.TS ZACHTER Veranderlijke bewolking met plaatselijk opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige, Zuid westelijke wind. Nog iets zachter dan gisteren. Zaterdag: Zon op 8.31. onder 16.30 Maan op 7.51, onder 15.20 DEUTER meldt uit Parijs, dat er vol gens Franse waarnemers tekenen zijn, die er op wijzen, dat Washington enigszins gaat twijfelen aan de drin gende noodzaak om West-Duitsland her te bewapenen. Een standpunt, dat reeds lang in Frankrijk veld heeft gewon nen. Indien ook Eisenhower deze me ning is toegedaan, zal het volgens deze Parijse kringen eenvoudiger worden om over het Europese Legerplan en over eventuele wijzigingen daarvan te spreken. Zolang de oorlog in Indo-China voortduurt, moet Frankrijk wel de mindere zijn van een bewapend Duits land. Volgens door de Franse autori teiten verkregen inlichtingen is de re gering van Bonn van plan 20.000 offi cieren van de voormalige „Wehrmacht" en 80.000 onderofficieren op te roepen. Dit zou voldoende zijn om vijftien di visies op volledige sterkte op de been te brengen. Volgens het EVG-verdrag zal aan West-Duitsland echter verzocht worden, slechts twaalf divisies te leve ren, waarvan acht op drie kwart sterkte. Laniel noch Bidault kan een defini tieve verzekering geven, dat het EVG- verdrag in zijn huidige bovennationale vorm kan worden bekrachtigd. Indien echter Engeland zich nauwer met de EVG zou willen verbinden, zouden enige bezwaren van Franse afgevaar digden kunnen worden weggenomen. Op de Rijksweg tussen Delft en Rijs wijk heeft zich gisteren ter hoogte van het vliegveld Ypenburg een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan de 57- jarige J. B. uit Den Haag het leven heeft gekost. B. reed met een vracht auto op de Rijksweg en wilde deze oversteken om het vliegveld op te rij den, toen uit de richting Rotterdam een vrachtauto kwam, welke werd be stuurd door de 23-jarige J. van der P. uit die stad. Dt auto's kwamen met elkaar in botsing, waarbij de benzine tank van de wagen van B. uit Den Haag lek stootte. B. raakte in de ca bine in brand. Hij wist er uit te ko men, doch stapte toen juist in een plas benzine. Een hoge steekvlam sloeg op en B. kreeg dermate ernstige brand wonden, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De cabine van de andere auto was ingedeukt. De bestuurder. Van der P., had echter kans gezien zich snel van achter het stuur af weg te schuiven, zodat hij met de schrik vrij kwam. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk zes der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1953. De wijziging houdt verband met de uitgaven betreffende de voortzetting der televisie-uitzendin gen. In verband met een en ander wordt thans voor de uitgaven in het lopende jaar een bedrag van f 900.340 aange vraagd. De Vierbannenpolder op Duiveland wordt leeggep ompt met pompen, die tezamen een capaciteit heb ben van 50.000 liter water per minuut. Men ziet hoe het water in zee wordt geloosd. EEA DEPUTATIE van vooraanstaande industriëlen, leiders van de grootste bedrijven in Amsterdam Noord, bestaande uit de heren F. de Boer, ir J. T. Dttyvis en ir J. WR. Thomson, waurbij zich had aangesloten de voorzitter van het IJ-tunnelcomité, de heer M. E, Ver steeg, heeft gistermorgen aan de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland als voorzitter van de Commissie van advies inzake oeververbindingen Noordzeekanaal en IJ, een rapport aan geboden, waarin de wenselijkheid wordt bepleit om op korte termijn de bouw van een tunnel onder het IJ tot stand te doen komen. De sa menstellers van het rappart hebben in een begeleidend schrijven er met nadruk op gewezen, dat de bouw van een Ij-tunnel en een Hem tunnel niet los van elkaar kunnen worden gezien en dat uit het onder zoek, in het rapport verwerkt, de urgentie van een gelijktijdige bouw van beide tunnels blijkt. y^AN de hand van nauwgezette bere keningen komen de samenstellers van het rapport tot de conclusie: 1. dat het bedrijfs' jn tengevol ge van het wachten bij de pont- veren over het IJ in dit jaar 1953 een schade zal lijden van rond f 725.000.— 2. dat bij een ongewijzigde capa citeit van deze veren en een jaar lijks te verwachten toeneming van het verkeer met 6°/o het bedrag \JIJE TSJECHEN, onder wie Iwee kinderen, zijn er na veel moeiten en ontberingen in geslaagd, naar de Amerikaanse zone van Oostenrijk uit te wijken. Op 21 November verlieten Bedrich Cech, zijn 30-jarige zoon Marian (een houthandelaar) diens 24-jarige vrouw Drahomira, die binnenkort een kind verwacht, en hun twee kinderen Ladislaus (4 jaaren Vlasta (2 jaar) Cer- vena, dat 160 kilometer van de Oostenrijkse grens ligt. De iwee mannen hadden een wagon met hout met be stemming Triest zo geladen, dat er onder het hout een ruimte van twee meter breedte was uitgespaard voor het gezelschap. In deze schuilplaats hadden zij ook een zuur stoftank voedsel, water en slivovitza (pruimenjenever) meegenomen. Toen de trein de grens naderde, stopten ze alle kieren met dik pakpapier dicht, opdat de speurhon den van de grenspolitie geen lucht van de vluchtelingen zouden krijgen. Bij Horni-Drvoristi passeerde het gezel schap ongemerkt de Oostenrijkse grens, waarna de Tsjechen ter viering van het welslagen van hun plan de gehele voedsel- en watervocyrraad opmaakten. Zij bleken echter te vroea te hebben gejuicht, want de trein zette zich op- ...-beweging, doch nu in de richting van Tsjecho- nieuw m Slowakije nRIE dagen leden de vluch telingen honger en dorst in de houtwagon, die op een Tsjechisch emplacement was gezet. Het enige wat men de kinderen, die om water huilden, kon geven was in pruimenjenever gedoopte suiker... Toen besloot Bedrich Cech zich aan te geven. Hij hoop te dat, als hij de schuld op zich zou nemen, hij wellicht zou worden opgehangen en zijn zoon en schoondochter zouden worden gevangen ge nomen, maar dat men ten minste de kinderen zou sparen. Met zijn zoon boor de hij een gat in de houtla ding. „Wij tuimelden naar buiten als dode vliegen", zo zeide hij later in Linz. In de nabijheid van hun wa gon zagen zij juist een hout- trein in de richting van de grens vertrekken, maar zij konden er niet meer op klimmen. Hierop besloten zij nog één wanhopige poging te doen om het buitenland te berei ken. Zij lieten de stations chef hun papieren zien en slaagden er in hem te over tuigen van de noodzaak om hun wagon met zijn „drin gend gewenste lading" de volgende dag over de grens te brengen. Deze volgende dag passeer de de wagon inderdaad, nu voor de derde maal, de Tsjechische grens. Ook nu weer werden zij niet opge merkt. Toen zij na een reis door de Russische zone van Oostenrijk in Linz, in de Amerikaanse zone, waren aangekomen, kroop Marian Cech naar buiten en vroeg: „Ben ik hier in de Russische zone?". De Tsjechen waren uitgelaten van vreugde, toen zij bemerkten, dat zij in de Amerikaanse zone waren. De vluchtelingen zijn thans ondergebracht in een kamp te Wels in Opper-Oostenrijk. waar zij wachten op toe stemming om naar de VS te gaan. Zij hadden nl. reeds aan het plan gewerkt, sinds Bedrichs dochter, de 19-ja- rige Vlaste, in 1949 kans had gezien naar Linz uit te wij ken, daar met een Ameri kaanse militair trouwde en vervolgens naar Iowa ver huisde. van deze schade van jaar tot jaar groter zal worden en in 1960 onge veer f 13 millioen zal zijn. Dat be tekent, dat na acht jaar van nor male verkeersontwikkeling die schade in totaal over die periode ruim f 45 millioen zal bedragen en dat, afgezien van de zeer snel stijgende verliezen als gevolg van wachttijden der voertuigen, te verwachten is dat binnen enkele jaren het bedrijfsleven door de onvoldoende verbinding, onmoge lijk wordt gemaakt; 3. dat een opvoering van de capa citeit van de veren (vergroting van het dekoppervlak der ponten en, met terzijdestelling van vele bezwaren, inleggen van een derde pontveer) weliswaar de huidige si tuatie van de wachttijden naar het jaar 1967 zal verschuiven, doch dat als gevolg van vermeerdering van het aantal wachtende voertuigen de door het bedrijfsleven geleden schade dan in 1967 niet f 725.000. zal bedragen maar rond f 1.6 mil lioen met daarna van jaar tot jaar snel oplopende bedragen, die astro nomische afmetingen aannemen. De conclusie is dus gerechtvaardigd, dat de pontverbindingen op de lan ge duur als volkomen onmogelijk en te enenmale als ontoereikend voor een toekomstige verkeersont- ,Jn 1960 zullen er aan de IJ- oevers wachttijden van 10 uren gemaakt moeten worden", zo ver telde ir J. T. Duyvis gistermiddag tijdens een gehouden persconfe rentie van het actieve IJ-Tunnel Comité Amsterdam-Noord. „Dat wil zeggen, dat wanneer men Vrijdags in het centrum van Amsterdam moet zijn, men Donderdags al moet vertrekken. Wanneer men van Edam naar Amsterdam moet rijden, is het in 1960 economisch beter verant woord, wanneer men van Edam via de Afsluitdijk rondom het lJselmeer naar de hoofdstad toe- rijdt", aldus ir Duyvis, die deze uitspraken deed aan de hand van de sprekende cijfers, welke in het gedegen rapport over de „Renta biliteit van de IJ-oeververbindin gen" zijn opgenomen. De heer Duyvis voegde hier nog aan toe, dat niet alleen een IJ- tunnel, maar ook een tunnel bij de Hembrug dringend noodzake lijk is, omdat zowel in Amster dam-Noord, als bil de Hembrug de toestand onhoudbaar is gewor den. wikkeling moeten worden gekwa lificeerd, terwijl deze conclusie on omstotelijk de no dzaak van de tunnelbouw aantoont; 4. dat tenslotte de jaarkosten van een autotunnel de bouw kosten op C huidige prijsbasis van f 100 millioen gesteld inclu sief kapitaallasten circa f 5.850.000 zullen bedragen. De jaarlijkse las ten voor het bedrijfsleven bij de tegenwoordige pontverbinding zul len reeds in 1957 en bij de ver grote pontveercapaciteit in 1968 de jaarkosten van een autotunnel overtreffen. (Zie vervolg pag. 2, kolom 1) |N Londen is door professor Ian Aird de vier maanden oude „Siamese" tweeling Davics uit Nigeria langs ope ratieve weg gescheiden. De kinderen waren aan het onderlichaam met el kaar verbonden. De eigenlijke operatie nam vijf en negentig minuten in be slag. Twee uur na de voltooiing is een der meisjes, Tomonotanye („Godswil") geheten bezweken... Do moeder van dr tweeling is een twintigjarige win keljuffrouw uit Kano in Nigeria. Zij was in het ziekenhuis aanwezig. De toestand van het andere meisje, Wari- boko, wordt goed genoemd. Het overleden meisje had na de operatie bloedtransfusies ontvangen cn werd in een incubator geplaatst toen het instortte. Vijf en twintig medische deskundigen hebben de operatie bij gewoond. Er zijn van de operatie kleu- ren- en geluidsfilms gemaakt voor studiedoeleinden. (Van onze parlementaire redacteur) DE onderwijzers die in 1954 hun vol ledige bevoegdheid verwerven en dus voor de klassen kunnen staan, zul- en uitstel van eerste oefening kunnen kragen. De minister van Oorlog en Marine, ir Staf, deelde dit Donderdag- de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting mede. Deze maatregel heeft h« in overleg d® I^,"!ster ,van Onderwijs. Kun- *n Wetens-happen genomen. De vrni e/Va" is fn'8ermate in het erote tekort aan onderwijzers te voor-

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1