Ir Staf verdedigde de vorming van vijf divisies Eén week gif oorlog tegen de bruine rat Nederland zal paraat zijn in Nieuw-Guinea DE WONDERE WAERELT Onhoudbare pensioenregeling in de Zuivelwereld Defensie-uitgaven belopen 1495 millioen Granaten buiten de veiligheidszone Begroting Oorlog en Marine aangenomen Met Kerstmis 50 pet van de militairen naar huis Behandeling T.V.-nota uitgesteld Boerin moest wegkruipen Engelsen zijn op de kerstbomen-jacht Schade bedraagt per jaar f33 millioen Negen millioen rovertjes Catastrophale vernielingen Jeugdlonen moeten omhoog Dronkaard vocht met een Japans zwaard en karwats Boeganda wil de afgezette koning terug DONDERDAG 8 DECEMBER 1953 (Van onze parlementaire redacteur) J)E minister van Oorlog en van Marine, ir Staf, heeft in de Donderdag ge houden vergadering van de Tweede Kamer gepoogd de ongerustheid weg te nemen, die du vele leden gerezen was over de opbouw van onze defensie, met name over de begroting van vijf divisies, die pas over een aantal jaren op volle sterkte zullen üfln als wij de uitgaven kunnen volhouden en op steun mogen blijven rekenen in plaats van drie geveehtsklare divisies. Ook was door enige afgevaardigden in twijfel getrokken, of wel voldoende aandacht geschon ken wordt aan de territoriale verdediging. Minister Staf wilde voor alles blij ven uitgaan van de bondgenootschappelijke samenwerking. Ook de verdediging van de eien landsgrenzen wenste hij in dit raam te bezien, In sterke mate is de opbouw van onze militaire macht afhankelijk van de Amerikaanse bijdrage daarin en juist over deze Amerikaanse hulpverlening verkeerde de Kamer in het onzekere. Minister Staf deelde mee, dat over het terugroepen van de Ame rikaanse troepen uit Europa niets beslist is. Wei wordt de mogelijkheid be studeerd de troepen en alles wat er mede samenhangt, uit bezuinigingsover wegingen „uit te kammen", doch de gevechtskracht wil men daardoor niet ver minderen. Er zijn afspraken met de Amerikanen gemaakt, die van die aard zijn, dat de verdere opbouw van het leger, zoals de plannen thans lulden, ver antwoord is. Natuurlijk zijn er enkele risico's, want plannen worden drie a vier jaar vooruit gemaakt en in die tussentijd kunnen onverwachte dingen gebeuren. Maar menselijk gesproken zullen de plannen verwezenlijkt worden. De bewindsman was bereid een derde Defensienota over zijn toekomstig be leid aan de Kamer over te leggen. Aangezien hij daarin op dit ogenblik niet meer details zou kunnen geven als tijdens dit debat over zijn begroting, meen de hij, dat deze nota niet voor April of Mei 1954 zou moeten verschijnen. JN het geheel van de NAVO is een verdere uitbreiding van onze lucht macht en onze marine niet nodig. Wel is dat het geval met het leger. In afwachting van de uitvoering van het oorspronkelijke plan van vijf divisies kunnen drie divisies geheel gereed ge maakt worden, zowel uit een oogpunt van mankracht, als van financiën is dat mogelijk, wanneer althans hulp verkregen wordt. De uitrusting van een divisie kc^t 435 millioen gulden. Amerika draagt daartoe 355 millioen bij, zodat voor Nederlandse rekening 80 r .illioen komt. Met de bijbehorende legercorpsen kost de uitrusting 995 milioen, waarvan Amerika 810 millioen' voor zijn reke ning neemt en wij dus 185 millioen moeten betalen. Wanneer wij regelmatig met de vor ming van de divisies doorgaan, dan zullen wij in 1955 voor defensieve uit gaven komen te staan tot een bedrag van 1495 millioen, in 1956 van 1408 millioen en in 1957 van 1305 millioen, tezamen dus ongeveer 4200 millioen gulden. Daar komt dan nog bij 100 millioen voor nieuwe vliegtuigen en 100 millioen voor vuurleidingen, enz.; in totaal dus 4'00 millioen, waarvan een deel uit het Tegenwaardefonds geput kan worden. Het staat geenszins vast, dat de hulp van Amerika afloopt. Wel komt er volgens de thans geldende Amerikaan se wet in het midden van 1956 een eind aan, doch er is sprake van een nieuwe wet om de hulpverlening te verlengen. »QP grond van de thans ter beschik king staande gegevens moet het op stapel staande defensieplan worden uitgevoerd", zo concludeerde minister Staf. „Er mag op gerekend worden, dat de materieelvoorziening in orde komt en dat we spoedig een volledige divisie en een sterk uitgeruste 7 De- cember-divisie zullen bezitten. Als op dezelfde wijze kan worden voortgegaan als in de achter ons lig gende jaren, is het plan ook personeel- technisch uitvoerbaar. We moeten ech ter niet verder gaan dan vier divisies en de 7 December-divisie, maar min der kunnen we ten opzichte van onze bondgenoten in de NAVO ook niet doen". De territoriale verdediging had 's mi nisters aandacht. Wij zullen beschik baar hebben, zo zeide hij, 10.UU0 man parate troepen en een mobilisatie sterkte aan parate troepen van 70.000 man. We zijn op dit gebied nog sterk in de opbouw. Voor de opvoering van de paraatheid worden verdere maatregelen getroffen. Hieronder valt ook de nieuwe ver lofregeling. „Wel nergens in de we reld", aldus de minister, „is bijna het gehele leger behalve Marine en luchtmacht in de weekends thuis... Het nieuwe verlofsysteem zal gehand haafd moeten worden". Tenslotte deelde hij, wat de paraat heid aangaat, nog meer, dat op 24 December 50% der militairen uit de garnizoenen mag vertrekken en op 28 December terug moet komen. De overige 50% gaat op 31^ December met verlof en moet terug zijn op 4 Januari. In de EDG is gesproken over de Britse bijdrage aan de verdediging van West-Europa. Over het gebruik van tactische atoomwapenen wordt de regering geregeld ingelicht. \\/AT de bejegening van de minister president dr Drees tijdens de ju- bileumvie ng van de Koninklijke Mi- (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst, heeft Donderdag in de Kamer medege deeld, dat hij in overeenstemming met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Cals, de Televisienola van de agenda der Kamer heeft afge voerd. Het programma van de Kamer dreigde namelijk vóór Kerstmis wel heel erg overladen te worden. De tijdelijke regeling van het Nederla. dse televisiebe- stel zal na 1 Januari voorlopig gecontinueerd worden. Over de Televisienota kunnen nu schrif telijk stukken gewisseld worden en de openbare behandeling er van z:u met de behandeling van het wetsontwerp, waarop gelden voor de televisie worden aange vraagd, in Maart kunnen vallen. litaire Academie aangaat, zeide de be windsman, dat niet gebleken was, dat een beroepsofficier te weinig respect getoond heeft. Eerder is het tegendeel het geval. Er bestond daarom geen aanleiding om de officier terecht te wijzen. Er zullen maximaal vijf militaire tehuizen van het Humanistisch Thuis front gesubsidieerd worden, tegen ze ven RK en zeven Prot.-Christelijke tehuizen. Over de geestelijke verzorging van onze militairen in humanistische zin had, voordat de minister aan het woord kwam, mgr Stokman van de KVP van een van de heer Bruins Slot (AR) af wijkend standpunt doen blijken. Met hem hadden ook nog de heren Weiter (KNP), Van Vliet (KVP), Fokkema (AR), Van Sleen (PvdA), Zandt (SGP) en Kikkert (CH) het woord gevoerd. Bij de replieken bleek dat verschei dene Kamerleden allerminst door de uiteenzettingen overtuigd waren en dat hun ongerustheid niet was weg genomen. De heer Visch van de KVP ging zelfs zover te verklaren dat ij zich het recht voorbehield om later tegen de defensie te stemmen als de minister in de toegezegde nota geen betere motivering van deze plannen gaf. En ook de heer Korthals van de VVD richtte een scherpe aanval op de minister. Golden de bezwaren van de verschil lende sprekers in eerste termijn vnl. het defensieplan van minister Staf, in tweede termijn oefenden zij hun cri- tiek rechtstreeks op de bewindsman uit en verweten zij hem tegenover de NAVO onvoldoende de specifiek Ne derlandse belangen te verdedigen. Het spreekt vanzelf, dat hij het antwoord niet schuldig bleef. Gemakkelijk had hij het daarbij niet En wel omdat de beoordeling van het tempo, waarin tot de volledige bewa pening, die in de NAVO-samenwer- king nodig is, moet worden gekomen en van de hulp, die wij daarbij van buitenlandse en vooral van Ameri kaanse zijde zullen ontvangen, voor de Kamerleden van veel meer speculatie ve elementen afhankelijk is dan voor de minister, die uit hoofde van de in ternationale contacten over meer con crete gegevens beschikt. Waarschijn lijk ook over gegevens, die niet aan de openbaarheid prijs gegeven kunnen worden. De bewindsman heeft zijn beleid sterk internationaal aangepast, de Ka merleden denken vooral territoriaal. Daaruit is voor een deel althans de controverse tussen Kamer en minis ter te verklaren. De bewindsman kan bij de Amerikanen onmogelijk wat be reiken, als hij niet de verzekering heeft, dat Nederland zal werken aan een zo spoedig mogelijke vorming van vijf divisies. Hij krijgt dan geen ma. terialen meer. En de Kamerleden, spe ciaal de heren Vet en Korthals willen, dat de minister bij de onderhandelin gen van vijf divisies afziet en telkens, wanneer in NAVO-verband aanwij zingen gegeven worden, de vinger op steekt en zegt; „Ik werk alleen maar mee als de Nederlandse Tweede Ka mer het goed vindt". De heer Korthals riep op een bepaald ogenblik uit: „Dp Kamer wil vrij zijn". De bewindsman sloeg de spijker precies op de kop toen hij zei, dat de vrede in Europa niet be waard wordt door de Nederlandse ter ritoriale verdediging, maar wel door de militaire kracht, die de NAVO-lan- den gezamenlijk kunnen ontwikkelen. Het ging op het laatst nogal warm toe. Er werd herhaaldelijk geïnterrum peerd. doch de minister werd niet moe telkens weer zijn standpunt te verdui delijken. De oppositie was enigszins te begrijpen, doch de Kamer was ten prooi zo komt het ons voor aan misverstanden omtrent de rol, die Ne derland in de internationale verdedi ging speelt en de rol, die ons land na tionaal kan spelen. Het gelijk lag aan de zijde van de minister, die meer ver trouwen verdiende dan hij ontving. Het vertrouwen was in elk geval toch nog wel zo groot, dat de Kamer het was intussen over tweeën 's nachts geworden de begrotingen van Oorlog en Marine zonder hoofde lijke stemming, doch met aantekening, dat de CPN tegen was, goedkeurde. Door een vergissing bij een radio- telefonisch doorgegeven vuurbevel zijn gisteren bij een oefening met mortie ren in het artillerie-schietkamp Olde- broek dertien granaten buiten de zo genaamde veiligheidszone terechtgeko men. Een aantal daarvan viel in de na bijheid van een boerderij in de buurt schap De Dellen. De bewoonster, mevr. Langenberg-Roke, die buiten haar huis bezig was, moest zich kruipende in veiligheid stellen. Ooi; enige arbeiders in de buurt moesten dekking zoeken. Er zijn geen slachtoffers gevallen en er werd geen schade aangericht. Men kan zich niet herinneren, dat iets der gelijks ooit eerder is gebeurd. Het huis en de weg waar de arbeiders aan werkten, liggen juist aan de grens van de gevaarlijke zone. VERZOEK OM TWEEDE KERSTDAG NIET TE BESTELLEN Het landelijk bestuur van een der vakorganisaties voor PTT-personeel, te weten de organisatie „Ons Belang", heeft aan de directeur-generaal der PTT verzocht de uitvoering van de aangekondigde bestelling op 2e Kerst dag niet te doen doorgaan op grond van de traditie op deze algemeen er kende Christelijke feestdag. In Engeland ontstaat reeds een ware run op kerstbomen. I eelvuldig komt het voor, dat liefhebbers ze rechtstreeks kappen in de bossen. Dag en nacht patrouilleren politie en houtvesters om deze roof te verhinderen. i (Van onze parlementaire redacteur) Er worden voorbereidingen getroffen om tot een luchtmachtacademie te komen" zo heeft de minister van Oorlog en van Marine, ir Staf, Donderdag avond in de Tweede Kamer medegedeeld. Er is een commissie van voorberei ding ingesteld waarin ook enkele officieren van de K.M.A. zitting hebben. Hun taak zal echter een langdurige zijn. Naar de vele vliegtuigongelukken bij onze luchtmacht stelt op het ogenblik een commissie, met een niet-ambtelüke voorzitter, een onderzoek in. Zij zal de minister en de chef luchtmachtstaf adviseren over wat nog ter beveiliging gedaan kan worden. Over de wpze waarop Nieuw-Guinea het best beveiligd kan worden het zwaartepunt bu de troepen of bij de luchtmacht schortte de minister zijn oordeel op. Wel kon hü de verzekering geven, dat Nederland in Nieuw-Guinea paraat is Op korte termijn kan er versterking komen. Er wordt aan uitbreiding der verdedi ging die in dit uitgestrekte land uiteraard slechts op enkele plaatsen kan wor den gevoerd, gedacht. In een aantal gevallen, aldus de minister, zijn onder officieren tot officieren benoemd, voornamelijk om in de behoefte aan officie ren te voorzien De bevordering van onderofficieren loopt evenwel niet auto matisch tot officieren door. Bij de technische beroepen zijn er watmeermoge- liikheden Minister Staf, die een waslijst van vragen beantwoordde, eindigde ziin betoog met de conclusie, dat er moeilijkheden bij de opbouw van onze krijgsmacht zijn te overwinnen, maar dat ook op resultaten kan worden ge boogd. VAN de internationale oefeningen hebben we veel geleerd. Het buiten land heeft grote waardering voor onze luchtmacht en voor onze Marine. Met grote voldoening kan geconstateerd worden, aldus de bewindsman dat nu ook ons leger kan meedoen dat be wees de oefening Grand Repulse al zijn we er nog niet. De staatssecretaris van Oorlog, mr Kranenburg, klachten over trage gang van zaken bij de bestellingen voor het leger beantwoordende, zeide dat dit voorjaar weinig bestellingen zijn ge plaatst. Daarna is men weer begonnen. De levertijd is echter lang. Voor de ver-reikende radar hebben wij ons, al dus de heer Krae ïburg, tot onze bondgenoten gewend. De staatssecretaris van Marine, de heer Moorman deelde mee dat^ de reparatie van de „Karei Doorman" er komt o.a. een geheel nieuw vlieg- dek op anderhalf jaar duurt. Als het schip in 1956 voltooid is, zal het tot omstreeks 1964 waarde als opera tionele eenheid behouden. In 1960 zal dus de regering zich moeten beraden over vervanging. piE staatssecretaris begreep ook wel U dat we aan de Karei Doorman eigenlijk niet genoeg hebben. Het is er mee als met het oude rijmpje dat 1 ij aan de vooravond van Sint Nico- laas wel durfde citeren: „één aan de bast, één in de was en een in de kast We hebben echter het geld niet voor eei nieuw vliegkampschip. Wat de nieuw te bouwen woningen in Den Helder ten behoeve van het marinepersoneel aangaat deelde de beer Moorman mee, dat 300 van de 400 woningen 6,huur per week zullen woen en de rest 9, per week. (Van onze speciale verslaggever) £R ZIJN evenveel ratten ais mensen in Nederland. Ongeveer negen mil lioen. Iedere rat kost ons, ruw geschat, één cent per dag. Dat is niet veel, kan men zeggen. Maar gezien over een jaar, betekent het een schadepost van drie- en-dertig-millioen gulden. We moeten eerlijk bekennen, dat er dagen zijn, dat we een dergelijk bedrag niet in onze zak hebben Enfin, dat gigantische schade-bedrag moet terug gebracht worden. En ge lijktijdig dan het gevaar, dat deze bruine rovertjes opleveren voor onze volksgezondheid als bacillendragers voor Para-typhus en ziekte van Weil. Wat zegt U, is dat gevaar overdreven? Vergis U niet! Nog deze zomer zijn er gens in Nederland twee gasfitters over leden, die in een kelder een reparatie hadden verricht. Er lagen wat plassen op de keldergrond. En in die plassen legden ze nu en dan achteloos het ge reedschap. waarmee ze bezig waren. Via de sigaret hebben ze de bacillen binnen gekregen. Er kwamen wel eens ratten in de kelder. Hoe aanzienlijk de economische scha de is, ze is vervangbaar. Dat is een mensenleven nooit. Alleen al omdat dit gevaar bestaat, zijn we verplicht strijd te voeren tegen deze veelvraten, die niet zoals sommige mensen nog al tijd menen bij het huis horen. Het wordt ons vrij gemakkelijk gemaakt om aan die strijd deel te nemen. De meeste gemeentebesturen van ons land zijn zich wel bewust, dat ze de bevol king hebben voor te gaan. In het Wes ten van ons land zelfs 95% van de ge meentebesturen. in het Oosten gemid deld 60%. Al die gemeenten nemen ook dit jaar weer deel aan het mid winter-offensief tegen de bruine rat. de zgn. rattencampagne. Dat offensief onder leiding van de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen en van overheidswege gestimuleerd, is bepaald in de week van 12 tot en met 19 Dec. en het zal weer een gif-oorlog zijn met het befaamde Scilla-preparaat, dat bij toevallig gebruik door mens of vee niet levensgevaarlijk is. Ir A. J. Ophof, chef van de afdeling Gewervelde Dieren van de Planten- In verband met het 50-jarig bestaan van de oratoriumvereniging „Zang en Vrendschap" heeft de burgemeester van Amsterdam, mr Am J. d'Aailly, gisteren aan de dirigent-componist Nico van der Linden uitgereikt de gouden medaille toegevoegd aan de orde van Oranje Nassau. J^IET ALLEEN in ons goede land is de zo mer zo laat ingevallen. Van her en der in West- Europa komen blijde be richten over bloeiende bloemen en andere zon nige zaken. De Londe- naars eten hun lunch- pakketjes weer op de banken langs de Thames en in sommige Engelse kustplaatsen zijn de strandstoelen weer te voorschijn gehaald. Ook in de Scandinavische landen ontknoppen de rozen en op de Oosten rijkse Alpen ligt zo wei nig sneeuw, dat de ont stemde skiërs op vele plaatsen de planken niet onder kunnen binden. In het anders zo lichte Wenen is de lucht nu zo zwaar, dat de brand weer de huisvrouwen heeft gewaarschuwd geen kachels aan te steken, omdat de schoorstenen toch niet goed trekken. In Israël daarentegen heerst op het ogenblik een koudegolf, zoals men die in jaren niet heeft meegemaakt. In het vol gens de geleerden sub tropische Jordaan-dal be vriezen de bananen aan de bomen. Wat Neder land betreft, het ziet er naar uit, dat het Zater dagavond ijs met slag room en gekoelde dran ken worden in plaats van speculaas en hete anijsmelk. Maar volgend jaar Juni kunnen we schaatsenrijden, heeft 'n optimist oi.s voorspeld. P)E ENGELSE verpleeg ster Sheila Fox, die haar vacantie in Kaap stad doorbracht, ont moette op een partij haar landgenoot Keith Nicol, die d„ar ook juist was aangekomen als emi grant. Zij werden hals over kop op elkaar ver liefd en ontdekten, dat zij hun hele leven lang vlak naast elkaar had den gewoond in een straat in Richmond, hij op nummer 35, zij op 37. Zij hadden elkaar nooit gezien. IJ ZULT WEL iets heb ben gelezen over die affaire met de beroemde Piltdown-schedel in het British Museum te Lon den, welke volgens de uitkomst der jongste on derzoekingen vervalst bleek te zijn. Dit heeft nogal opschudding ver oorzaakt in de weten schappelijke wereld. Men heeft nu toch een schrale troost: de Piltdownsche- del wordt thans be schouwd als toebehoord te hebben aan het aller eerste dierlijk wezen met een vals gebit en behoudt op die wijze toch iets van zijn waarde. gINDS HET EINDE van de jongste wereldoor log zijn door de Wereld gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties ruim honderd millioen mensen op tuberculose onderzocht, terwijl der tig millioen mensen te gen deze ziekte werden ingeënt. Alcen al in In dia worden een millioen jonge mensen per maand onderzocht en van hen worden er rond drie honderdduizend ingeënt met Bacille Calmet-Gué- rin. ALLEEN in de nieuwe Zuidwestelijke woon wijken van Den Haag al wachten thans reeds meer dan drieduizend mensen op een telefoon aansluiting, terwijl op het ogenblik geen enkel num mer onbezet is. Winke liers noch apothekers en zelfs geen journalisten kunnen daar voorlopig een aansluiting krijgen. En dat zal duren tot in de tweede helft van het volgend jaar. Dat zegt de telefoondienst. Het zal dus nog wel later worden. P)E HUILZIEKTE, zoals medici het noemen, heeft in Oostenrijk epi demische afmetingen aangenomen. Volgens de oogkliniek van de Ween- se universiteit lijden al leen in Wenen bijna drieduizend personen aan de vreemde ziekte. De symptomen van de huil- ziekte zijn: tranenstro men, gezwollen oogleden en kleine, maar pijnlijke abcessen. J7VE1V WILLEN wij onze wanhoop uitkrijten over het feit, dat nu ook vrouwen zullen worden toegelaten tot de Rijksbe lastingacademie in Rot terdam. Belastinginspec- trices zijn beslist nóg er ger dan belastinginspec teurs. Kijk eens hoe ge slepen vrouwen zijn in het stiekum 's nachts leegplunderen van de jas- en broekzakken der vre dig slapende echtgenoten. Een rat eet 25 gram voedsel per dag. Driehonderd ratten in een boerderij is geen zeldzaamheid. Hun levensonderhoud kost de fa milie dus iedere nacht 7»/2 kg voedsel. Wanneer dat graan is, betekent dat een jaarlijks verlies van 3000 kg. Dat is ongeveer de graan-opbrengst van een bunder land. Die bunder is dus voor niets bewerkt en geoogst. Geen leuk idee, lijkt ons, voor een bouw- boer. ziektenkundige Dienst, heeft ons een en ander verteld over de komende ac tie. Voorop stelde hij, dat de gemeen tebesturen er niet op mogen rekenen, dat het publiek meedoet, wanneer het gemeentebestuur zelf achterblijft in zijn activiteit. Vervolgens vertelde ir Ophof, dat het rattengewoonte is, zich een zeker jachtterrein af te bakenen. Dat moet hem voedsel en dekking bie den. Wordt het gebied te dicht be volkt, dan emigreert een deel naar na- buurgebieden, die ratvrij gemaakt werden. Vandaar de noodzaak, dat alle gemeenten in Nederland aan de actie deelnemen en dat de actie voor geheel Nederland in één periode valt. De bestrijding zelf wordt locaal ge organiseerd door het gemeentebestuur, dat van de Plantenziektenkundige Dienst het gewenste aantal lokaaspor ties ter beschikking krijgt. Ieder lok aasportie is zo giftig, dat het bij wijze var spreken dodelijk is voor anderhalve rat. Het uitzetten van het gif moet met enig overleg gebeuren. Men dient na te gaan wat de vaste looppaden zijn van de dieren om het op die paden te deponeren. En dan verder moet men ervoor zorgen, dat er geen ander voed sel voor de ratten op het erf gevonden kan worden. Denkt men niet om dit laatste, dan is het heel goed mogelijk, dat de gifpakjes verdwenen zijn, maar de ratten in leven blijven. In dat geval mag men veilig aannemen, dat ze de gifp'akjes gehamsterd hebben in hun nesten voor de tijden, dat er niets meer voor hen op het erf. of in de hokken en schuren gevonden zal kun nen worden tijdens hun nachtelijke rooftochten. In de buurt van slordige lieden komt die tijd nooit en blijft het gifpreparaat dus steeds onaange roerd Wat dat betekent? Wel. ook dat is weer een rekensommetje. De dracht van ieder rattenwUfje duurt drie we ken. In drie weken zijn de jongen ge slachtsrijp en kunnen zich op hun beurt weer voortplanten. Eén rattenpaar kan onder gunstige omstandigheden jaar lijks dertig tot vijftig jongen ter we reld brengen. Wanneer daar niets aan gedaan zou worden, zou het niet lang duren, of we zouden ons moeten gaan afvragen, of ons land er voor de rat ten is, of voor ons. En dat lijkt ons hoogst onplezierig. En daarom: Te wapen tegen dit gespuis. 'pijdens een vergadering van de vakgroep zuivelbewerkcrs van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, die onder voorzitterschap van de heer P. Schippers gisteren te Utrecht werd gehouden. is een motie aangeno men, waarin de huidige pensioenregeling totaal onvoldoende wordt genoemd en tot uitdrukking wordt gebracht, dat op korte termijn een regeling moet worden getroffen, waardoor het pensioen zal moeten bedragen 2/3 van het loon, terwijl voor weduwen een evenredig pensioen moet worden vastgesteld. Verder werd besloten, dat de bedrijfscommissie zuivelbedrijf een brief zal zenden aan de ondernemingen met het oog op het formeren van ondernemings raden. Ongeorganiseerden zullen niet rechtstreeks meer aangewezen kunnen worden in de ondernemingsraden, tenzij de georganiseerden geen representa tieve raadsleden zouden kunnen aanwijzen, een en ander op beslissing van de bedrijfscommissie. wijl dan bijv. het gemiddelde loon in de derde gemeenteklasse zal stijgen met 78 procent. De voorzitter wees er op, dat de loonsverhoging van 5 procent voor zui velindustrie en landbouw in ieder ge val, zullen doorgaan, omdat er geen dispensatie zal worden aangevraagd. Ook de andere verbeteringen zullen in gaan op 1 Januari. Het probleem van een gewijzigde pensioenregeling kwam ter sprake tij dens de behandeling van de 50 inge diende voorstellen. Met klem werd door een der sprekers onder grote in stemming gepleit voor een behoorlijk pensioen. Want er heerst neod bij een gepensionneerde, wanneer hij, na 60 gulden verdiend te hebben, moet terug vallen op f 18,— uitkering, ingevolge de noodwet Drees. De heer S. van der Ploeg bracht ver slag uit over de bespreking met de werkgevers over de 5 procent loonsver hoging. HU wees op de benutte mogelijkheid om van denivellering naast de ge schoolden ook geoefenden te doen pro fiteren. In het algemeen zijn trouwens alle werknemersvoorstellen in de on derhandelingen gerealiseerd. De melk bezorgers met provisieloon delen in de verhoging echter niet volledig, omdat er daaronder zijn die wekelijks ver boven de f 100 en f 150 verdienen. De verhoging zal bij instemming van rijksbemiddelaars alleen worden ge geven aan hen, die minder dan f 80,— verdienen en wel in de vorm van 5 procent over het garantieloon, ver meerderd met 10 procent, hetgeen neer komt op f 2,75 per week. Over de jeugdlonen zei spreker, dat die sinds 1948 een stuk achter zijn geraakt bij die voor de ouderen. Spreker noemt dit waanzinnig. Daardoor immers ver laten de jeugdigen de zuivelindustrie, waarvan soreker een frappant voor beeld gaf. De vakkennis moet hierdoor sterk gaan dalen, met gevolg vermin dering van export-kwaliteit, waardoor Nederland in ongunstige positie zal ko men te staan tegenover Denemarken. Nieuw-Zeelgnd en andere „zuivellan- den". QAAROM is bedongen, dat aan rhks- bemiddelaars zal worden voorgesteld de jeugdlonen in het algemeen wat sterker dan 5 procent te verhogen. Voor wat de gemeenteclassificatie be treft zal aan rijksbemiddelaars worden voorgesteld bijv. voor de 5e klasse de hoogste-betaalde een verhoging te doen krijgen van ongeveer 11.6 procent, ter- Voor de arrondissementsrechtbank te Breda heeft gisteren terecht gestaan F.J.A. uit Breda, die tijdens een vecht partij in de Rietmakersstraat aldaar in de nacht van 11 op 12 Juli jl. met een Japans zwr rd, een karwats en een hamer dusdanig te keer ging, dat hij de militair J. L., eveneens uit Breda ernstig verwondde. Deze L., is reeds door de krijgsraad veroordeeld tot twee en half jaar ge vangenisstraf, omdat hij de broer van verdachte A. tijdens bovengenoemde twist dusdanig ernstig met een mes aan het hoofd had gewond, dat deze kort daarop bezweek. Tegen verdachte A. eiste de officier van Justitie een jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardel'Jk en een proeftijd yan drie jaar plus het verbod van cafébezoek gedurende de proeftijd. Het inheemse parlement van Boe ganda een provincie van Oeganda, heeft besloten, de Britse regering te verzoeken om terugzending van koning, Moetesa de tweede, de dezer dagen afgezettj vurst van Boeganda, naar zijn land. Het parlement besloot voorts, een delegatie naar Engeland te zen den, die het standpunt van de bevol- wJ gepand» moet uiteenzetten. Wat. betreft de benoeming van een j ^et Parlement van oordeel, dat dit de taak van de gouverneur is.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5