ONZE KINDERKRANT ZWARTE PIET GLEED UIT! SINTERKLAASAVOND POPENT Wat de post ons bracht Ons hoekje Een liedje in een liedje r Hoe Zwarte Piet toch aan cadeautjes kwam Sinterklaasversje rolde door elkaar Pim, Pam hm en de wonderlamp Etalage bracht uitkomst VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 HET WAS de avond van 5 December cn in de huiskamer zaten de kinderen gezellig met vader en moeder om de tafel. Allen wa ren in een blijde stem ming, want zo meteen zou Sint-Nicolaas met zijn zwarte knecht ko men en dandan zouden de cadeautjes worden uitgereikt. Plotseling werd erop de deur geklopt en da delijk was het stil in de kamer. In spanning keken de kinderen naar de deur. Vader stond op en deed de deur open. Een luid gejuich steeg op in de huiskamer, want daar stond de goe de Sint met zijn knecht. Statig schreed Sint- Nicolaas naar binnen. Maar wat was dat? Zwarte Piet gleed uit op het gladde zeil en.... „boem!" daar lag hij en de grote zak met ca deautjes rolde over de grona. Alle pakjes vlogen in het rond. De kinderen spron gen dadelijk op om te nelpen. Toen zij de pakjes bij elkaar ge zocht hadden, sprak Sint Nicolaas tot nen. „Luister eens beste kin deren, zoals jullie zien, staat er op elk pakje een letter. Wanneer jullie die letters in een bepaalde volgorde achter elkaar leggen, waarbij één van die letters tweemaal moet worden gebruikt, kun- W-- komt ieder jaar naar Holland? Ja, dat is de goede Sint Met zijn vlugge, zwarte knechtje Vriend van ieder mensenkind. Ben je z geweest, dan word je Door Sint-Nicolaas beloond, Maar hij heeft ook opgeschreven Waar 't ondeugend kindje woont. I - het avondje gekomen En je k - - - - van Zwarte Piet Heel veel len cadeautjes Zing dan maar een erg mooi lied. Maar van w - heeft Sinterklaasje Toch zo heel erg veel verdriet? Van de kinderen, die s --«• zijn, Lekkers krijgen ze dan niet. Ja, de Sint gaat 5 December Ook naar stoute kind'ren toe En in plaats van mooie dingen 1voor hen alleen d - r --! pvJEE, we hebben niets vergeten De woorden, die ontbreken, heb ben we met opzet weggelaten. Die kun je zelf immers wel invullen? Maar het gaat er niet alleen om, de goede woorden op de puntjes neer te schrijven. Met die ingevulde woorden kunnen we nog méér doen. Schrijf ze nóg maar eens op. Maar dan achter elkaar. Wat krijg je dan? Als het goed is, lees je twee regels uit een heel bekend Sint-Nicolaasliedje. Probeer het maar eens. 189. Maar Moeder Woeffie was er de vrouw niet naar om de zaak op haar beloop te laten. Terwijl Billie pro beerde de wagen te starten, sleurde zij de verschrikte Kareltje uit het sport- wagentje en gaf hem een hevige op stopper op zijn neus. „Zó, dat zal je leren om de wonderlamp van mij af te stelen", riep ze kwaadaardig. Terwijl de versufte Kareltje langzaam op de grond ineenzceg, stond Billie maar te grijnzen. „Kalm toch, dame", riep hij slikkend van het lachen. „U kunt toch niet tegen mij op. Ja, ik heb Uw ge sprekken goed afgeluisterd en daarom wéét ik, dat IK op het ogenblik de sterkste ben. „Vooruit Ali", vervolgde hij tegen het negertje. „Sta me niet zo aan te staren, alsof je niet tot tien kunt tellen. Je zult me uit de penarie meeten helpen en vlug! Laat ik eens even nadenkenAha, ik heb het al. Een reuze mop!" Hij begon nog harder te grinniken, en zonder zich iets van zijn bewusteloze compagnon aan te trekken, gaf hij de bediende van de wonderlamp een nieuwe order. En wat dat was, zullen jullie morgen horen! DOODT R*T EN Mü,S doos 90 ct (Advertentie. Ing. Med.) nen die de eerste regel vormen van een be kend Sint Nicolaas- versje. Proberen jullie het maar eens en voor degene, die het eerst de goede zin gevonden heelt, heb ik een aar dig cadeautje". Nu je begrijpt, dat de kinderen hun best deden. De pakjes wer den op de grond ge legd en daar gingen ze passen en ver schuiven. Zwarte Piet keek lachend toe. Het duurde een hele tijd, voordat de kinderen de juiste zin hadden ge vonden. Het bleek een vraag te zijn. Kunnen jullie ook de goede oplossing vinden? Schrijf de letters, die op ae pakjes staan maar op een «velletje papier, maar denk er om, één van die letters moet je tweemaal ge bruiken. En onthoud ook goed, het moet de eerste regel worden van een bekend Sint- Nicolaasversje Wie vindt de goede oplossing? Sinterklaas rijdt op de daken En Hein piekert in zijn bed Of hij heus zijn schoen wel keurig Bij de schoorsteen heeft gezet. Heb ik niet het hooi vergeten Of een wortel voor het paard? Ligt mijn brief aan Sinterklaas wel Op het kleedje voor de haard? Stel je voor, dat ik een slee krijg, Die kan toch niet in mijn schoen. Nu ja, Zwarte Piet weet heus wel Wat hij met zo'n ding moet doen. En tochzou ik maar niet liever Even uit mijn bedje gaan? 'k Weet op zolder nog wel ergens Een paar rubber laarzen staan. Wat daar al niet in zou kunnen! Half de zak van Sinterklaas 'k Zou het wel een willen wagen, Maardaar isKlaas Vaakhelaas! Heintje, ga maar lekker slapen, Jongen, maak je niet zo druk. Zwarte Piet is al beneden, Hoor, hij morrelt aan de kruk! Morgen vind je je cadeautjes Ja, een slee is er ook bij Uitgestald op Moeders tafel, Wel tien pakjes op een rij! Nee, je schoen was geen goed plekje, Die was immers veel te klein. Maar dat jij geen laarzen zette, Dat vond Pieterbaas juist fijn! PAULIEN. Mijn trouwe neef Jan Burger uit Enkhuizen heeft het raadsel goed op gelost. Jij vraagt heel wat aan Sinter klaas, zeg! Ik heb altijd zoveel puzzles, dat Klaas Poeze nog niet aan de beurt gekomen is. Dag Jan! Geer Zeilemaker uit Sijbekarspel heeft haar brief enig met een guirlan de van rode inkt versierd. Je oplossing is goed. Zou je de vulpen krijgen?? Het is wel een groot cadeau. Was de Sint Nicolaasfilm mooi? Ik ben be nieuwd naar je volgende brief. Tinnie Groot uit Obdam schreef een gezellige brief. Je hebt dus al vier keer iets in je schoen gehad. Ik vind dat Sinterklaas je verwend! Hoe is het feest geweest? Als je deze regeltjes leest heb je het net gehad. Breng je mij binnenkort eens verslag uit? O ja, je oplossing is goed, hoor! Mijn trouwe nicht Geertje Meijer uit Zwaag schreef weer een lange brief. Je groeten aan Annie Leeuw en Tini Helder breng ik hierbij over. Zolang je zin hebt mij te schrijven kun je dat gerust doen. Ik vind je er beslist nog niet te groot voor. Er zijn wel oudere nichtjes in mijn kring. Ja, ik spaar nog zilverpapier. Je hebt de twee raadsels goed opgelost, hoor! Jammer, dat je brief wat laat kwam. Ben je al jarig geweest? In ieder geval van harte gefeliciteerd! Tonny Landsdaal uit Zaandam heeft de drie raadsels van da voorlaatste keer goed opgelost. Wat een grappige tekening heb je gemaakt. Ik heb het dus goed geraden, dat je een nichtje bent. Nu is het al .bijna 5 December Nog heel eventjes geduld. Jannie van den Klooster uit Bar- singerhorn heeft Zwarte Piet bijna uit een Dakota zien springen. Wat zal dat een wonderlijk gezicht zijn geweest! Ik zie hem toch maar liever in een rij tuig of lopend naast de schimmel. Ja, ik heb ook een hele verlanglijst. Maar of we alles zullen krijgen?? Ik denk wel niet alles, hé Jannie? Je oplos singen van de voorlaatste keer zijn al le drie goed. Nellie Schutte uit Kogerpolder !s een oude bekende. Je oplossingen zijn alle drie goed. Je hebt al heel wat in je schoen gehad, zeg! Wat een gezellige lange brief heb je mij geschreven. Leuk, dat je Attie Blokker kent. Hoor ik binnenkort weer eens iets van je? Ferdinand Nellenstein uit Den Hel der heeft het raadsel goed opgelost. Het was ook niet erg moeilijk, hé Fer dinand? Ans Gortzak uit Julianadorp is een nieuwe nicht. Hartelijk welkom in on ze kring! Je hebt de raadsels van de voorlaatste keer alle drie goed opge lost. Je postpapier vind ik enig. Wat leuk, dat je Mapie Smit goed kent. Thea Smit uit Den Helder schreef al weer een brief, ook op mooi post papier. Dat is een buitenkansje, zo'n uurtje vrij. Ja, ik heb Sinterklaas al gezien en gesproken ook. Je oplossing van het raadsel is best, hoor! Cilientje en Marietje Briars uit Am sterdam waren de vorige keer net iets te laat met hun brief. De oplossingen zijn alle drie prima. Knap, hoor! Nee, jullie slaan inderdaad geen enkele keer week over. Leuk, dat jullie de intocht van Sinterklaas toch gezien hebben. En hier heb ik dan weer een brief van Cilientje en Marietje Briars, dit maal met de goede oplossing van het raadsel van deze week. Jullie hebben Sinterklaas dus al twee keer gezien. En nog 'n keer in het vooruitzicht. Wat een bof! Ik ben benieuwd te horen, wat jullie van hem krijgen. Nu, hij zal jullie vast wel lief vinden. Dag, nich ten! Mapie Smit uit Julianadorp heeft van alles in haar schoen gekregen. Wat fijn! Jullie hond heeft een reusachtig leuke naam, zeg. Nee, ik heb geen hond en ook geen poes op het ogenblik. Je „flEF, OEF", zuchtte Piet, terwijl hij zwarter dan zwart uit een schoorsteen kroop, „is dat werken! Sinterklaas, mijn zak is leeg, ik geloof, dat we nu klaar zijn." „Mooi zo, knechtje", antwoordde de goede Sint voldaan, „het wordt tijd ook, want mijn voeten zijn als ijs en mijn ogen steken van al dat turen in het donker. Piet, reik mij het grote boek eens aan, ik zal voor alle zekerheid nog even kijken of we niemand vergeten hebben. Wat zie ik hier? O nee, die naam is geschrapt, dat is stoute Willem. En daar? P, dat is waar, de kleine Els is naar Amerika vertrokken. Maar nu deze bladzijOch Piet, jongen, hoe is zoiets nu mogelijk, een straat vergeten! En nog wel de Sint Nicolaassteeg. naar mij genoemd! Pieter, Pieter, wat valt me dat van je tegen. Wat moeten we nu toch beginnen?" PIETERBAAS keek be droefd naar zijn platte zak. „We hebben geen en kel cadeautje meer, het lekkers is ook op. Er is nog net één chocolade letter, een S, die heb ik voor U bewaard, Sinter klaas, omdat U jarig bent." De Sint schudde wrevelig zijn hoofd. „Dat het van daag mijn verjaardig is komt er niet op aan. Die arme kinders moeten ge holpen worden. Je zorgt maar, dat je je zak gevuld krijgt. Hier heb je miin beurs. En nu ingerukt mars, ik blijf hier op het dak op je wachten!" Wie kon vermoeden dat Zwarte Piet op het nach telijk uur door de winkel straat rende, rammelend aan iedere deur? De win keliers zeker niet, die la gen al lang op één oor. Het had er voor de kin deren van de Sint Nico laassteeg dan ook niet zo mooi uitgezien, als Piet niet ergens een kelder luik had ontdekt, waar door hij in een groot wa renhuis belandde. Hij hoef de niet lang te zoeken naar de speelgoedafdeling, want hij was hier de afge lopen dagen al heel wat keertjes geweest. Maar och, wat een verschil! Toen lagen er de mooiste poppen, en prenteboeken en bouwdozen en nu hele vakken waren leeg. „Ik wist niet, dat we zó veel gekocht hadden", mompelde Piet, „er is niets aardigs meer te vin den. Ik kan ny wel aller lei rommel in mijn zak doen, maar dat is niets voor mij. Laat mij eens denkenNatuurlijk, de etalage, dat is de oplos sing. Jongens, jongens, wat vind ik me daar! Een poppenhuis, wat een pronkjuweel! Een drie wieler! Een autoped. Een pop met slaapogen, een electrische trein en warempel een zwarte Piet! Ik weet niet hoe alles in mijn zak kan, maar het móet! En dan.... op naar de levensmiddelenafde ling!" Piet kreeg echt schik in het geval. Hij vond een Sinterklaastafel met de heerlijkste lekkernijen van chocolade en marsepein. „Zullen ze even blij zijn, dat ze daar niet mee blij ven zitten!" dacht de olij- kerd bij zichzelf. „Vooruit maar Pieter, zet je schrap!" En bukkend on der een loodzware last bereikte hij tenslotte het dak, waar de Sint onge duldig op hem wachtte. Is het nodig te vertel len dat de eigenaar van het warenhuis verbaasd keek, toen hij de volgen de morgen de lege etalage ontdekte? Dat Sinterklaas bedenkelijk zijn wenk brauwen fronste toen hij de rekening kwam beta len? En dat Zwarte Piet een fikse uitbrander kreeg, ook al vond de Sint hem eigenlijk een knechtje met een hart van goud? Het is allemaal erg onbe langrijk vergeleken bij de onbeschrijflijke vreugde van de kinderen uit de Sint Nicolaassteeg. Want dat is het armelijkste slop van de hele stad cn ner gens had Piet zijn koste lijke geschenken beter kunnen brengen PAULIEN. oplossing is goed, hoor! Japie Smit uit Julianadorp is natuurlijk een broertje van Mapie. Leuk, dat je ook mee gaat doen. Je oplossing is goed. Nee, het raadsel was niet moeilijk. Maar voor een jongen van zeven vind ik het toch wel krtap dat je er geen moeite mee hebt gehad. Van Mapie Smit vind ik ook nog een kaart met drie goede oplossingen van de voorlaatste keer. Knap, hoor! Mijn trouwe nicht Frouwkje Dek ker uit Alkmaar stuurde weer een dik ke enveloppe vol verrassingen. Wat een mooie tekeningen! Dank je wel, hoor! Hoe gaat het met Teddy? Wat zul je je gewichtig voelen met een hond waar je voor moet zorgen. Ik denk dat hij wel gauw bij je zal wennen en dan jankt hij vast ook niet meer zo. Ik heb Sinterklaas ook al een paar keer gezien. O ja, je oplossing is natuurlijk goed. Dag, Frouwkje Sonja Hoogkamer it Alkmaar is een nieuwe nicht. Al je voornamen kan ik hier niet voluit noemen, maar ik vind ze erg mooi. Fijn, dat je een eigen kamertje krijgt, zeg! Je oplos sing is goed en met de tekening ben ik erg blij. Trouwens, met die lange brief ook. Ik weet nu al heel wat van je af. Doe je de volgende keer weer mee? IJbeltje Elzinga uit Alkmaar stuur de een grappig versierde brief. Ja, ik lees ook een paar weekbladen. Je zult dus wel preci-'s weten waar de Alk- maarse krant staat. Ik denk, dat je er nog al eens in de buurt geweest bent. Schiet je al op met de sok ken? Van Siepje Elzinga ontving ik ook een gezellige brief. Nee, ik heb op het ogenblik geen hond. Wel gehad. Ja, ik weet ook wel iets van Engels. Laat Betsie Prins ook maar eens schrijven als ze er zin in heeft. Dag Siepje. Bedankt voor die leuke Do- nald-Duc-tekeningetjes. Dike Chatillon heeft haar brief waarschijnlijk op het nippertje naar de bus gebracht. Jammer, want nu komt mijn antwoord wel wat laat. Je oplossingen zijn 11e drie goed, hoor! Nee, ik draag geen bril, ook niet zo één zonder montuur. Je hebt beslist iemand anders voor Tante Paulien aangezien. Nu, dat vind ik wel grappig. Dag, Dike! Mijn trouwe neef Frans van Til uit Alkmaar is weer echt in de pen geklommen. Ja, ik vind Bolke ook een aardige beer. Je vraagt leuke dingen aan Sinterklaas, zeg! Ben jij altijd zo'n bolleboos in aardrijks kunde? Je oplcssin is goed, hoor! Ik denk, dat die bloem een mar griet of een madelief is. Bedankt voor de mooie tekening en het raad sel. Tot de volgende keer! Daar vind ik warempel eèn brief van Betsie Prins uit Alkmaar. Harte lijk welkom in onze kring. Jij kunt dus ook al havermoutkoekjes bakken. Net zo lekker als Siepje? Ik hoop nog eens zo'n geweldige brief van je te krijgen. Dag Betsie 1 Beste kinderen, Nu is het heus bijna zo ver. Kun nen jullie van ongeduld en nieuws gierigheid nog wel op je stoel zit tenIk wens jullie allen een heer lijk Sinterklaasfeest toe. Wat zal ik straks veel lange brieven krijgen! Dag neven cn nichten. Tot de volgende keer. Jullie TANTE PAULIEN, Bureau van dit blad. Oplossing raadsel 27 November: sigaren. „Het loopt weer tegen Sint Nicolaas", Dacht de kleine Mies de Muis. „Nu, ik zet maar gauw mijn schoentje Sint komt ook vast langs mijn huis!" Heel de nacht stond daar het schoentje. Bij de kachel, en Mies sliep, 's Morgens wipte ze vroeg haar bed uit. Ging snel kijken en riep„Piep!" „Kijk eens wat ik heb gevonden! Een klein stukje borstplaat maar! Nu, ik vind het heel niet veel hoor En ik was zó zoet dit jaar „Maardaar schiet me iets te binnen Ik krijg plots een goed idee Ja, dat ga ik doen hoor Stutje Daar krijg ik vast véél meer mee!" Miesje zette il haar schoenen, Laarzen en pantoffels klaar.... Toen kroop ze weer in haar bedje... Zou het lukken? Ik hoop het maar.1

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7