De Westelijke voorwaarden voor conferentie met rood-China Koninklijk Gezin ditmaal naar Grindelwald Waarom praten wij nog Radio-Moskou: ,Lege woorden' West-Duitsland zal agrarische invoer niet verruimen Vrees Nieuwe opdracht voor Sebeille Bermuda-reacties uit Moskou weinig opwekkend Orde van Lenin voor jarige Wysjinski De Socialisten stellen hun candidaat Te weinig water voor peilschaal Churchill wil regelmatig overleg Westelijke Drie DE Franse premier, Laniel heeft in een vraaggesprek met een corres pondent van het blad „Aurore" op Bermuda verklaard, dat er een nauwe en blijvende samenwerking tussen het Europese leger en Engeland en Amerika zal zijn. „In het communiqué van de Bermuda-conferentie wordt onder streept, dat de EVG een integrerend deel van de Atlantische Gemeenschap is", aldus de eerste minister. Dean in Korea 1 Franse presidentschap De spionnage in de V.S. Eisenhowers atoomvoorstel Geleerden in V.S. Nieuwe hoop Liberalisatie is al ver doorgevoerd DE Westduitse minister van Voedsel voorziening, en Landbouw, dr lleinrich Luebke, heeft gister ver klaard, dat een verdere liberalisering van de agrarische invoer in Duitsland onmogelijk is. Aan een door dc bui tenlandse pers aangeboden lunch zeidc dr Luebke: Nu boer Dominici ontkent Had de oude man medeplichtigen WEERBERICHT Donderdag io Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e No. 1315 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna V OLGENS een bericht uit Bermuda, opgenomen in de „New York Times zijn de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk tot overeen stemming gekomen over twee essentiële voorwaarden voor liet in beschouwing nemen van een Sovjet-voorstel om een conferentie van de Grote V ijf (waaronder communistisch China) te houden. Deze voorwaarden zijn, volgens het blad: 1. ..De communistische onderhandelaars te Panmoendjon moeten blijk geven van kennelijk verlangen de langdurige impasse in de voor besprekingen voor de Koreaanse vredesonderhandelingen te willen doorbreken". 2. „De communistische opstandelingen, die de strijd hebben aange bonden tegen de Fransen in Indo-China, moeten doeltreffende stappen nemen om het conflict te beëindigen". Volgens dit bericht is deze overeenstemming, ofschoon daaraan geen publiciteit is gegeven, „een der belangrijkste resultaten van de onder handelingen op de Bermuda-eilanden". Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteravond ont kend. dat de Brits-Franse betrekkingen hebben geleden als gevolg van opmer kingen, welke volgens persberichten, door Sir Winston Churchill op de Ber muda-conferentie zijn gemaakt. Minister Bidault verklaarde na aan komst in Parijs, dat Frankrijk „oprech te vrienden" heeft, die, ondanks een zich zo nu en dan voordoende ongedul digheid een diepe sympathie en een echte wens om samen te werken koes teren. Radio-Moskou verklaart, dat in het communiqué van Bermuda het voornè- ken, indien de politiek van het Atlan tisch Pact, dat juist de internationale spanning teweeg brengt wordt voort gezet. Uit niets blijkt, aldus radio-Moskou, dat de oorlog in Indo-China, een fac tor van spanning, beëindigd zal worden. (Zie vervolg pag. 2 kolom 1) ANDREL WYSJINSKI '„uitstekende diensten" Andrei Wysjinski, het hoofd van de Sovjet-Russische delegatie bij de V.N. is ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag, onderscheiden met de orde van Lenin. aldus heeft radio-Moskou gisteren bekend gemaakt. Een door president Worosjilov en de secretaris van het presidium van de opperste Sovjet, Pegov, getekend decreet ver meldt „zijn uitstekende diensten aan de Sovjetrussische staat". De Franse socialisten hebben Marcel Naegelen tot candidaat voor het presi dentschap benoemd. De 53-jarige socia listische afgevaardigde en voormalige gouverneur-generaal van Algerie wera eenstemmig gekozen door de socialisti sche parlementsleden. Hij heeft de reputatie een krachtig bestuurder te zijn en hij is tegenstander van het Europese leger. Totnogtoe was men van mening, aar waarschijnlijk een conservatief of ram- caal president Auriol, die socialistis is, 'zou opvolgen, maar waarnemers g loven, dat Naegelen met zun steiKe persoonlijkheid een behoorlijke Kans heeft te worden gekozen. Andere par tijen hebben nog geen candldaat be- noemd. De verkiezing zal zeventien December worden gehouden. De „General Electric" (V.S.) gisteren bekendgemaakt, dat onmiddel lijk ontslagen zullen worden Mie per soneelsleden die bekennen communist, spionnen en saboteurs te zijn en personeel dat weigert onder ede te ge tuigen „voor e§n bevpegderegenngs- men der Westelijke mogendheden tot uiting komt om „de aggressieve poli- tiek van het Noordatlantisch Pact, dwz. de politiek van de koude oorlog, voort te zetten". Het communiqué is in uiterst vage bewoordingen gesteld en is in strijd met de feiten, daar men, aldus de radio, niet van een verlangen naar internationale ontspanning kan spre- De communisten in Korea hebben gisteren opnieuw het plan van de Ame rikaanse afgevaardigde Dean voor een politieke conferentie „categorisch" van de hand gewezen. Dean legde zijn plan als „laatste aanbod" voor. Dean zei, dat de communisten zijn voorstel zelfs niet gelezen hadden en vroeg zich af, waarom de besprekingen eigenlijk nog worden voortgezet. Hij verklaarde de bevoegdheid te hebben,, om de onderhandelingen af. te breken. Hij zou echter te Panmoendjom bljjven, zolang er nog een „redelijke kans" op overeenstemming bestond. Indonesië is bereid een eventuele uit nodiging om aan de politieke conferen tie over Korea deel te nemen, in over weging te nemen, aldus heeft de Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, medegedeeld. HET voorstel door president Eisen- hower Dinsdag gelanceerd in de Alge mene Vergadering van de Ver. Naties tot oprichting van een internationaal orgaan voor de atoomenergie onder auspiciën van de Ver. Naties heeft ve lerlei reacties uitgelokt. Wysjinski, de Russische afgevaardigde bij de VN zei nog geen commentaar te kunnen ge ven. „Ik moet de rede zorgvuldig be studeren". Kort daarna eiste hij op nieuw een verbod van de atoombom. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, noemde de rede „afschuwwekkend", doch een waarheidsgetrouw beeld van wat de wereld te wachten staat als er geen regeling voor het vraagstuk der kern energie wordt gevonden. Later kwam er een commentaarvan de zijde van radio Moskou. De woord voerder zei dat pres. Eisenhowers voor stel tracht 'n nieuwe lezing te geven van 't oude plan-Baruch „dat de nood zaak van een atoomverbod verwerpt en toezicht op strikte naleving ervan eveneens verwerpt". Uit de strijdlusti ge rede van Eisenhower bleek, dat de VS geen vermindering van de interna tionale spanning wensen. Volgens de spreker willen alle volken „geen lege woorden, doch doeltreffende maatrege len om de spanning in de wereld te Door de lage waterstand in onze rivieren hebben vele bedrijven met moeilijkheden te kampen. De sluis van de „Oude Zaagmo lente Deventer, die anders volop water van de IJsel te verwerken krijgt, staat droog en de peilschalen doen geen dienst verminderen en de vrede en de veilig heid te versterken". De „Vereniging van Amerikaanse ge leerden" heeft haar warme instemming betuigd met de toespraak betuigd. Het indrukwekkende betoog geeft alle vre delievende mensen in de gehele we reld nieuwe hoop, doordat de moge lijkheid is getoond, om de geweldige atoomkracht aan te wenden voor ver hoging van het welvaartspeil. Énkele Amerikaanse parlementsle den hebben critiek geuit. De Rep d.i- kein Kei-aten meende, dat h"t nai\ #..a -zijn vertrouwen te stellen in dc S»óv- jet-Unie. De Democratische afgevaar digde Johnson zei. dat men niet op de Ver. Naties moet rekenen als het om het voorkomen van een atoomoorlog gaat. Woordvoerders van de Canadese re gering hebben Eisenhowers rede volle dig onderschreven. Een spreker van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gister verklaard, dat de rede de indruk wekt een opbouwende methode te zijn om het vraagstuk der atoomkracht te benaderen. BIJNA traditiegetrouw zouden we zeggen, zal het Koninklijk gezin direct na de Kerstdagen weer enige tijd gaan genieten van een wintersportvacantie. Ditmaal gaat de reis niet naar Oostenrijk, doch naar liet bekende plaatsje „Wij hebben thans 80 pet van de invoer van landbouwproducten uit de landen der Europese Betalings Unie vrijgegeven. Behalve fruit, groenten en wijn mogen alle producten in onbeperkte mate worien ingevoerd en voor deze drie categorieën zijn geen verdere liberalisatiemaatregelen te verwachten. Dit standpunt is zo redelijk, dat het zelfs gedeeld wordt door de Kamer van Koophandel van Dusseldorf. Een verdere liberalisatie zou zo grote moeilijkheden veroorza ken, dat ik geen verdere achteruit- gang van onze positie meen te kun nen" accepteren". Minister Luebke verklaarde zich voorts tegenstander van een verla ging van de douanetarieven voor landbouwproducten. De rechten, die in Torquay zijn vastgelegd, zijn on langs voor achttien maanden ver lengd. „Iedere stap, die wij vóór het verstrijken van deze datum in de richting van e< i verlaging zouden doen, zou ons van onze belangrijkste handelspolitieke wapenen beroven", aldus dr Luebke. De minister beklaagde zich erover, dat de Bondsrepubliek bij handels politieke besprekingen met de buur landen vaak voor het verlangen wordt gesteld producten te importe ren, die zij in hc' geheel niet nodig zou hebben. Ondanks het feit, dat Duitsland op het ogenblik meer dan voldoende rundvlees produceert om in zijn eigen behoeften te voorzien, stonden bv. de Denen erop, dat de Bondsrepubliek zich tot de import van 250.000 stuks rundvee zou ver binden. In vele gevallen moest Duits land volgens de minister op andpre markten afzet voor eigen landbouw producten zoeken teneinde daardoor landen als Nederland, Denemarken en Zweden in staat te stellen hun pro ducten in Duitsland af te zetten. Om de Europese i oeilijkhedèn op landbouwgebied te overwinnen be pleitte dr Luebke een toenemende vervlechting van de landbouw der verschillende landen. Deze zou vol gens hem kunnen worden gediend door een Europese conferentie van ministers van landbouw. Van Nederland en zijn ijveraars voor een Europese landbouwmarkt vroeg dr Luebke begrip voor de si tuatie van andere landen, die niet zoals Nederland konden steunen op een in vroegere perioden gevestigde concurrentiekracht van de landbouw bedrijven. Het productievermogen van de Nederlandse landbouw had grote Indruk op de minister gemaakt en hij verklaarde: „Veel van hetgeen ik in Nederland op landbouwgebied heb gezien, heeft mij jaloers ge maakt". Een fraaie opname van de omge ving van Grindelwald met op de achtergrond de Wetterhorn. Grindelwald in Zwitserland. Waar schijnlijk vertrekken de Koningin en de Prinsessen op 28 December per trein. Prins Bernhard zal de reis naar Grindelwald per auto maken. De Prins zal echter niet op de skis stappen, daar hij zich nog moet ontzien. Op 5 Januari zal de Koninklijke familie naar ons land terugkeren. De plaats Grindelwald, eigenlijk Gy- disdorf, is de hoofdstad van het gelijk namige dal in het Berner Oberland. De plaats is 1037 meter hoog gelegen en behoort tot het kanton Bern. Grindel wald is een belangrijk centrum voor het toeristenverkeer in 't Berner Ober land. Het telt 2916, grotendeels Duits sprekende inwoners. Door zijn beschut te ligging heeft het dorp een mild kli maat. De gemiddelde jaartemperatuur bedraagt negen graden Celsius. Het dorp is een der belangrijkste wintersport plaatsen. Met Interlaken is het door de electrische Berner-Oberland-spoor- weg verbonden en met Lauterbrunnen over de kleine Scheidegg (2064 meter) door een electrisch tandradspoor („Wengernalpbahn") Van de kleine Scheidegg loopt een electrische tandradspoorweg de „Jung- fraubahn", naar het Jungfraujoch. Dit is het hoogst gelegen bergspoor in Eu ropa. J-JET is waarachtig niet eenvoudig om na een afwezigheid van méér dan twee maanden te komen tot een be schouwing van oude en nieuwe proble men, waarmede Europa en dus ook Ne derland te kampen hebben. Eén van de vreemdste ervaringen tijdens de reis, die wij mochten maken, was, dat alle kwesties in den vreemde in geheel an dere verhouding tot de mens komen. Maar er is bepaald één zaak, die men overal ter wereld ontmoet. Wij maakten er mee kennis in Austra lië zo goed als op Nieuw Guinea; in Manilla evenals in Bangkok, in Calcut- ta en New Delhi. Misschien in deze ste den van Thailand en India wel het meest. De Wereld is nl. bang. Bang voor krachten, die men via de wetenschap heeft opgeroepen, maar waarvan men niettegenstaande de meest ingenieuze proeven de uitwerking niet helemaal kbnt. Wij waren in Australië, toen in Woomera zéér ver van de bewoonde wereld de eerste Engelse atoombom ontplofte. De kranten juichten, omdat de proef gelukt was en omdat het Brit se Gemenebest had getoond zonder steun van de Amerikanen óók een atoombom te kunnen maken. Bij alie klaarblijkelijke voldaanheid over dat feit, meenden wij toch een ondertoon van bezorgdheid te kunnen bespeuren. Bezorgdheid, omdat de wetenschappe lijke wereld doorgaat en zelfs moet doorgaan op een weg, die voorlopig naar de absolute vernietiging wijst. Be zorgdheid ook, omdat niemand eigenlijk precies weet, hoelang deze mens de re sultaten van zijn vernuft binnen de per ken van de „proef" kan houden. In India heerst ernstige ongerustheid over de Amerikaanse politiek ten op zichte van communistisch China. Op een vraag aan een der politieke leiders in New Delhi, die wij tijdens een par- lementsziting aldaar spraken, antwoord de deze, dat in India het communisme „onmogelijk" is, omdat men er leeft uit de gedachte aan verdraagzaamheid, welke Ghandi tijdens zijn leven heeft gepredikt. En „het communisme in China is héél anders dan dat in Sovjet- Rusland". Maar ook daar beduchtheid voor een nieuw ontzaglijk misverstand, dat duizenden het leven zal kosten. Thans heeft president Eisenhower de algemene vergadering van de Verenig de Naties toegesproken en voorgesteld een internationaal orgaan voor de atoomenergie in het leven te roepen. En hij gaf als zijn mening te kennen, dat de vrees uit ons aller harten moet wor den gebannen. Inderdaad, niemand zal dit willen ontkennen, hoewel deze vrees een negatief fenomeen is. Indien de mens niet steelt of niet moordt, omdat zulks bij de wet is verboden en hij der halve bang is voor represailles, dan is deze houding van veel minder waarde dan indien hij inziet, dat stelen en moorden strijden tegen de beginselen van de menselijk omgang. Bovendien is het mogelijk, dat men uit „vrees" gekke dingen gaat doen. Hoeveel oorlogen zijn er begonnen, om dat de een bang was voor de ander? Wij, die kort geleden zo gelukkig zijn geweest een groot deel van de wereld te kunnen bereizen, durven wel zeggen, dat er geen volk en geen individu ver vuld is van oorlogsgedachten. Is de vraag dan niet gewettigd of de grote leiders van de mensheid wel dicht ge noeg bij hun volkeren staan en of zij soms niet op hun niveau tot besluiten komen, waarmee de mens het niet eens is? Uitbannen van de vrees. Jawel. Maar daarnaast zal moeten groeien de diepe overtuiging, dat er voor iedereen op deze wereld echt wel een plaats te vin den is, waar hij gelukkig kan zijn. Zon der atoombommen en internationale organen. Indien wij allen er maar toe zouden kunnen komen ook de man nen op de hoogste posten om bij ons zelf te rade te gaan. Aan de uitslag van dit onderzoek is naar ons voorkomt minder twijfel dan aan het feite lijke resultaat van de rede van de Amerikaanse president Nu de oude boer Gaston Dominici zijn bekentenis de moord op de Drum- monds te hebben gepleegd, heeft inge trokken, is de aandacht opnieuw ge vestigd op de activiteit van commissa ris Sebeille. Deze is thans in feite be last met een nieuwe opdracht van de rechter van instructie, die blijkbaar, vóór hij Dominici voor een tweede keer ondervraagt, graag zou weten of de mogelijkheid bestaat, dat er een mede plichtige bestaat of zelfs, of iemand anders ook de hand in de moorden gehad heeft. Gaston Dominici heeft nl. verklaard het dochtertje van de Drummonds, Eli- zabeth, met een enkele kolfslag op het hoofd te hebben gedood. Maar waar het meisje blijkbaar vier kolfslagen heeft gekregen, vraagt men zich af,, of, als de oude Dominici de waarheid spreekt, een ander persoon Dominici's werk voltooid heeft. Het uitzoeken van het antwoord op deze vraag is thans het werk van com missaris Sebeille. BENELUX-MINISTERS BIJEEN De ministers van Buitenlandse en Eco nomische Zaken en Financiën van de Be- neluxlanden zijn gister te Luxemburg ter bespreking van Beneluxkwestics bijeen gekomen. De vergadering staat oLv. de premier van Luxemburg. Verwachting tot hedenavond ZACHT Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk mist. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke wind. Vrijdag: Zon op 8.38; onder 16.29 Maan op 11.56; onder 22.16 Directie: J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 DeD Helder Postgirwiummer 44904) Telefoon 2345 TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenL— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal ü.Uo per maand t 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.'

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1