Berlijn-conferentie toch in het begin van Februari? Italiaans overheidspersoneel in staking gedurende 24 uur Schilderij enzwendel voor het Hof te Leeuwarden Géén Brits-Franse geschillen De Friese „Siamese" tweeling maakt het goed Churchill omhelsde Joseph Laniel.... Mr BURGER WIL INTERPELLEREN Autobus sloeg over de kop Auto in 9 meter diepe sluiskolk gestort Politie bewaakt de overblijfselen van Ouwerkerk Prof. Zernike werd onderscheiden Oudste bibliotheek ter wereld ontdekt Zaterdag 12 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e iaarga"g No' ml dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De huurverhoging Amerikaanse giften voor Westberlijnse armen Kans op kouder weer WEERBERICHT Ondanks dreiging met zware straf Inzittenden ongedeerd Man Ia op de rijweg en werd overreden Almelo-moord voorhof Bevestiging vonnis van rechtbank geëist Operatie over enkele maanden Parijs gaat niet in op het vredesaanbod Ho Chi Minh Militaire aanhangwagen schoot los en ramde auto bij Zijpersluis Predikant gaf f 90.000 tegen lage onderpanden Tien jarigen bestolen hun onderwijzers.... In verzegeld vertrek Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 IHJEIISE CMHtm TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 16 woorden.... 1<— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten. Weekabonnementen 1 0.' VAN 1 Vt hl', kanten is er gister op gewezen, dat de voorgestelde con ferentie van het Westen met de Russen te Berlijn, welke op 4 Januari zou dienen te beginnen, op verzoek van Moskou zal worden uitgesteld tot begin Februari om de vorming van de nieuwe Franse legering al te wachten, hen verklaring in die zin kwam zowel van de Westduitse Socialistenleider Erich Ollenhauer, als van het West- lierlijnse inlichtingenbureau „West''. Het is zeer wel mogelijk, dat de Sovjet-Unie met de conferentie te Berlijn instemt, daar dit te kennen werd gege\en door de Oostduitse waarnemend premier Otto Nuschke, die dit wel nauwelijks had kunnen zeggen zonder toestemming van het Oostduitse kabinet, dat op zijn beurt zeker opdrachten ontvangt van de Sovjet Hoge Commissaris. Westelijke waarnemers te Berlijn hebben gister voorspeld, dat Oost-Duitsland een „vertegenwoordiger vap geheel Duitsland bij de a.s. viermogendhedenconferentie zal eisen. In een massa-bijeenkomst in een Oostberlijnse voorstad is dat verlaugen geuit en het belangrijkste communistische blad bracht van die verga dering een uitgebreid verslag op de voorpagina. DE Britse premier Sir Winston Churchill en zijn Franse collega Laniel, weer geheel hersteld, zijn gisteren per vliegtuig uit Bermuda in hun landen teruggekeerd. Tot Londen reisden de beide eerste ministers samen. Het af scheid op het vliegveld was zeer har telijk. Onder het gejuich van de toe schouwers heeft Churchill Laniel om helsd en het toneel was er een van volmaakte hartelijkheid en vriendelijk heid. Zonder hoed en zonder acht te slaan op de kou sprak Churchill aan de deur van de Stratocruiser „Cano- pus" met Laniel. Daarna nam de Brit se staatsman jas en hoed en kwam hij de trap van het vliegtuig af, voorzien van een buitenmodel sigaarLaniel wuifde hem na en ging daarna naar (Van onze parlementaire redacteur» In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft mr Burger, de fractievoorzitter van ae P. v. d. A„ verlof gevraagd, aan de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir Witte, vragen te stellen over de aangekondigde huurverhoging voor alle nieuwgebouwde woningen o.a. woningwetwoningen, behalve dia ae laatste twee jaren zijn gebouwd. Op een kruispunt te Ureterp is gis termiddag omstreeks half zes een auto bus met 27 arbeiders in botsing geko men met een personenauto. Als gevolg hiervan raakten de achter wielen van de autobus los. De bus sloeg vervolgens enkele malen over de kop en bleef met de wielen omhoog langs de kant van de weg liggen. Door dat het dak was losgescheurd, konden de arbeiders, die werkzaam zijn op een ontginningsobject bij Duurswoude, zich gemakkelijk uit de ravage bevrijden. Een tiental inzittenden van de bus liep, mede als gevolg van wegspringen de glasscherven, lichte verwondingen op, doch nadat zij in het ziekenhuis in Drachten waren verbonden, konden al- len naar hun woningen vertrekken. Ook de inzittenden van de perso nenauto. die afkomstig is uit de Wilp (Groningen) konden na behandeling in het ziekenhuis naar hun woning terug keren. Ongeveer 700.000 behoeftige en werk loze Westberlijners zullen in Januari een kilo boter en anderhalf kilo melk- poeder elk ontvangen als gift van de Amerikaanse regering. Bovendien ver wacht men in Januari een Amerikaan se gift van 270.000 voedselpakketten van zes kilo elk. Voorts zullen behoef tige Westberlijners binnenkort nog waardebonnen voor textiel en schoe- mark, ontvangen; een Kerstgeschenk nen, tot een totaal bedrag van 200.000 van de drie Westelijke geallieerde be velhebbers. Was het verleden jaar winter dikwijls mist en nog eens mist, ook de afgelopen weken is mist een bijna dagelijks weersver- schijnsel geworden. Donderdag kwam er enige variatie in de vorm van regen die in onze kust provincie van weinig betekenis is geweest. IJmuiden kreeg yeen, Schiphol vier en Den Helder drie mm regen, terwijl in De Bilt elf mm regen viel. Het droge weer- a. i rtllupt. •vin, nyuiv I/ut». o type duurt dan ook nog onver minderd voort want het ziet er nog niet naar uit, dat er de eer ste dagen regen zal vallen. Het weer wordt bepaald door krach tige hogedrukgebieden, waarvan een maximum over Noord-West Rusland gelegen de hoofdtoon voert. Het is frappant dat er na, een zo rustige en droge herfst ook nu nog steeds peen ruw herfst weer is. We richten onze blik ge leidelijk. weer naar het Oosten en het is niet onmogelijk dat over enkele dagen koudere lucht over Duitsland naar ons land zal stro men. Een kouder weertype met meer Oostelijke winden lijkt ons niet onwaarschijnlijk. Verwachting tot hedenavond: IETS MEER WIND Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Ooste lijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ZONDAG: Zon op 8.40, onder 16.28; Maan op 12.28, onder 0.00. MAANDAG: Zon op 8.41, onder 16.28; Maan op 12.44, onder 1.01. zijn plaats in het vliegtuig, dat hem naar Parijs teruggebracht. Er bestaat algehele overeenstemming tussen Frankrijk en zijn bondgenoten over de grote doelen in de internatio nale politiek. Ik ben verbaasd over de wijze, waarop een gedeelte der Franse pers op een tijdstip, dat ik op de Ber muda-eilanden de gastvrijheid genoot van de Britse minister-president en met hem onder één dak vertoefde, be paalde aspecten der conferentie heeft gedramatiseerd", aldus verklaarde Frankrijks premier Laniel gistermid dag te Parijs na aankomst met de „Canopus". Hij vervolgde: „Te beweren, dat de Frans-Britse vriendschap thans een crisis doormaakt, is onzin, en ik kan niet zien wie er voordeel bij zou heb ben". Laniel, die zeide voornemens te zijn zijn normale politieke werkzaamheden zo spoedig mogelijk te hervatten, wees er ook nog op dat bij het in practische vorm gieten van theoretisch-politieke overwegingen, waarover volkomen overeenstemming bestaat, „besprekin gen van man tot man worden gehou den om misverstanden door openhar tige uiteenzettingen uit de weg te rui men". Hij besloot met de woorden: „Ik moet verklaren, dat de Bermuda-con ferentie. waarop de Franse delegatie volkomen onafhankelijk en in overeen stemming met de wensen der volksver tegenwoordiging, Frankrijks standpunt heeft uiteengezet, voor ons verre van nutteloos is geweest. Ik hoop, dat wij binnen afzienbare tijd de zegenrijke ge volgen hiervan zullen zien". Premier Churchill zal Donderdag voor een dag een debat in het Lager huis over de buitenlandse politiek openen, waarbij hij verslag van de Bermuda-conferentie zal uitbrengen. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN OP 21 APRIL De verkiezingen voor de colleges van Provinciale Staten zullen worden ge houden op 21 April 1954. De candidaat- stelling zal geschieden op 9 Maart 1954. Italiaans overheidspersoneel heeft gister de grootste vier en twintig-uur staking tot op heden gehouden. Het spoorwegverkeer lag stil en ongeveer een kwart van de openbare middelbare scholen was gesloten. De staking, die was georganiseerd door zowel commu nistische als niet-communistischc vak verenigingen, bracht echter niet de ge hele overheidsmachine tot stilstand. De regering had alle ambtenaren met zware straffen gedreigd voor het geval zij zouden staken. Buiten Rome was ondanks dat het percentage stakende ambtenaren groter dan ooit. Slechts uit Milaan is een incident gemeld. Daar werden twaalf posters aange houden. [DONDERDAGMIDDAG is een auto, bestuurd door mevrouw H. uit Weert, komende uit de richting Wage- ningen, bU het nemen van de bocht bü de sluis onder aan de Grebbeberg uit de bocht gevlogen, over de kop geslagen en in de negen meter diepe sluiskolk gestort. De inzittenden bleven onge deerd. De wagen kwam wonder boven won der op zijn wielen op de bodem van de nauwe kolk terecht. Door de grote droogte van de laatste tijd stond er slechts weinig water in, waardoor de kap van de auto droog stond. Mevrouw H. en haar zuster, die zich als mede passagier in de wagen bevond, hadden zoveel tegenwoordigheid van geest, dat zij zich onmiddellijk wisten te bevrij den uit hun benarde positie en op het dak van de auto klommen. Te hulp ge snelde omwonenden en voorbijgangers hebben ladders aan elkaar gebonden en langs de loodrechte sluismuur naar beneden gelaten, waarlangs de beide dames zich op het droge konden bege ven. De ladderwagen van de Rhenense brandweer en enkele leden van de Roode Kruis colonne i n Rhenen ver schenen onmiddellijk ter plaatse doch behoefden geen eerste hulp te verle nen. De onfortuinlijke automobilisten hadden vrijwel geen letsel opgelopen. In de nacht van Donderdag op Vrij dag omstreeks half drie is te Waalwijk de 56-jarige H. P. M. uit Sprangkapelle door een auto. bestuurd door A. V. uit Veen overreden. De bestuurder van de auto en mede- inzittende hebben verklaard, dat M. op de rechterrijbaan van de verkeers wee had gelegen. De bestuurder had ccen kans meer gezien M. te ontwijken. Eer» dokter constateerde dat M. was overleden. De politie heeft de zaak in onderzoek. De communistische leiders hebben bekend gemaakt, dat de staking van Vrijdag het begin van een campagne tegen het regeringsbeleid is. Volgens Christen-Democratische lei ders betrof het hier echter een alleen staande protestactie. De communistische vakvereniging heeft gister de andere vakverenigingen voorgesteld vóór 21 December een sta king van landarbeiders te organiseren, als de regering niet de eisen voor ho gere gezins- en werkloosheidstoelagen inwilligt. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem heeft gisteren bevestiging van het vonnis van de Almelose rechtbank geëist tegen de 34- jarige voorwerker C. van der S. uit Almelo en de 37-jarige fabrieksarbeid ster A. W. H., aan wie ten laste was gelegd, dat zij de echtgenote van Van der S. door vergiftiging om het leven hadden gebracht. De Almelose recht bank had Van der S. wegens moord tot twintig jaar en de vrouw wegens me deplichtigheid aan moord tot dertien jaar en vier maanden veroordeeld. Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer medewerkers) DE SIAMESE tweeling in het Leeu warder Diakonessenhuis maakt het goed. De beide meisjes zijn gezond en groeien al wat, zodat de betrokken art sen tot dusverre alle reden tot tevre denheid hebben. De gelukkige omstan digheid doet zich voor, dat geen enkele ziekelijke aandoening dwingt tot on middellijk operatief ingrijpen. De chirurgen kunnen nu rustig af wachten tot Folkje en Tietje de Vries sterk genoeg zijn om zonder te groot risico een operatie te ondergaan. De doktoren zijn van oordeel, dat dit wel licht reeds binnen enige maanden mo- i/cUjlc zal zijn. Een beslissing is hier over nog niet genomen, daar die af hankelijk is van de gezondheidstoe stand en het weerstandsvermogen van de tweeling. Ook op deze beslissing zal men dus enige maanden moeten wach ten. WELKE inwendige lichaamsdelen de tweelingen gemeen hebben, wetln de artsen nog niet. De babies zijn nog te klein en te teer voor een uitgebreid onderzoek en na de bestudering van het stofwisselingsstelsel heeft men ze met rust gelaten. De artsen zijn nog steeds zeer optimistisch over het verloop van een eventueel chirurgisch ingrij pen en koesteren de verwachting, dat deze zal slagen. Bij een ziekte, die tot een operatieve scheiding van de twee lingen zou nopen, is natuurlijk het ge vaar voor nislukking groter. Doch, zo als gezegd, het gaat de Molenender tweeling uitstekend en voor complica ties, zoals bij de Nigeriaanse, „Siame se" tweeling in Londen, heeft men niet te vrezen. Gaat de operatie te zijner tijd door, dan zullen Leeuwarder chirurgen die verrichten. Het medische centrum ln Leeuwarden is wel van die omvang en kwaliteit, dat er geen medewerking van buiten af nodig, zoals bv. uit Gronin gen of Leiden. Ook daar heeft niemand ervaring in het opereren van een twee ling, die gedeeltelijk aaneen gegroeid is. Er is in het geheel geen contact met de medici in Londen. De professor, die daar de scheiding heeft bewerkstelligd, kan na dit ene geval evenmin spreken van ervaring. Het persbureau Reuter heeft korte tijd geleden wel gemeld, dat de Londense specialisten hun er varingen zouden zenden, doch dit is (nog) niet gebeurd. Ook heeft men hier niet om die gegevens verzocht, want de doktoren verklaren, dat het moge lijk is deze operatie hier zelf „op te knappen". De tweelingen zijn Dinsdag een maand oud geworden. Zó op het oog zien ze er uit als alle andere babies. behalve dan he» feit. dat ze „Siamees" zijn. De Franse regering is niet voorne mens tot actieve stappen over te gaan naar aanleiding van de radiouitzending waarin de Vietminh haar bereidheid bevestigde, over een wapenstilstand in Indo-China te onderhandelen, aldus is Vrijdag door functionarissen te Parijs medegedeeld. Hoewel men hard aan het werk is om het dorp Ouwerkeik op Schouwen-Duiveland weer be woonbaar te maken, zijn er nog heel wat moeilijkheden te over winnen alvorens weer van nor maal leven zal kunnen worden gesproken. Slechts enkele bewo ners hebben tot nu toe hun post in het dorp weer ingenomen. De Rijkspolitie patrouilleert regel matig om diefstallen, etc. te voorkomen. (Eigen bericht). Vrijdagavond om kwart voor zes is bij Zijpersluis een aanhangwagen van een marineauto, die op weg was naar Den Helder, losgeschoten en tegen een bestelauto van de PTT gebotst. De aan- hangwagen reed na de botsing door en kwam in de wegsloot terecht. De bestuurder van de PTT-wagen, die uit Den Haag afkomstig was, werd licht gewond aan hoofd en benen. Hij kon na verbonden te zijn, zijn weg vervolgen. De auto werd ernstig be schadigd. Een kraanwagen heeft de aanhanger later op de avond op het droge getrokken. De Koninklijke Marechaussee was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Koning Gustaaf Adolf van Zwe den overhandigt professor F. Zernike de etuis met de docu menten van de Nobelprijs voor Natuurkunde. EEN ACHTTAL schilderijen, toege schreven aan Kerntirandt, Frans Hals, Wouwerman en andere bekende mees ters, vormde gisteren de achtergrond in de zitingzaal van het gerechtshof te Leeuwarden, waar de grootste schilde- rijenzwendel, ooit in Drenthe gepleegd, in appél werd behandeld. De Asser rechtbank had namelijk de gebroeders C. en J. de Z„ kunsthandelaren te 's-Gravenhage, ieder veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek, hun vader en de Arnhemse kunsthan delaar Th. S. ieder tot één jaar met aftrek. Deze zwendelzaak heeft zich in 1950 en 1951 hoofdzakelijk in Emmen afge speeld, waar de gebroeders De Z. con tact kregen met de predikant H. van L.. die zich liet verleiden, tegen onder pand van naar hem werd meegedeeld waardevolle meesterstukken, gelden te verstrekken tot een bedrag van bijna f 90.000, welke gelden de verdachten nodig zeiden te hebben voor reizen naar Amerika en Duitsland of om hun handelskapitaal aan te vullen. De verdachten De Z. ontkenden te genover de predikant listige kunstgre pen of leugens te hebben gebruikt, maar verdachte S. gaf toe, te ver te zijn gegaan met de aanbeveling van de schilderijen. In twee scholen te Venlo hebben drie jongens van tien jaar zich toegang verse n-if tot de lokalen en uit de les senaars van het onderwijzend perso neel kleine geldbedragen'weggenomen. Zij bereikten hun doel door 's avonds, als het donker was, via een tuimel raam in de school binnen te dringen Door het openschuiven van een raam in de spreekkamer kwamen zij dan verder in de klaslokalen. Nadat de jeugdige diefjes waren opgespoord en proces-verbaal v.as opgemaakt zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Van het gestolen .geld, ongeveer 13, was een gedeel'e besteed aar» het kopen var. te». staaflamp en een worstDe rest was in de grond verborgen. De procureur-generaal legde verdach te C. de Z. een vijftal feiten voor, die hij bewezen achtte. Met zijn broer J. kreeg verdachte f 15.000 in handen te gen onderpand van schilderijen, die nauwelijks f 3.000 waard waren, hij kreeg f 27.000 op een onderpand van f 3.500 en daarna voor de aankoop van eenzelfde „Rembrandt" nog eens f 10.000 en f 12.000. Met vernietiging van het rechtbank- vonnis eiste de procureur-generaal op legging van dezelfde straf: drie jaar met aftrek. In de zaak tegen J. de Z. eiste hij verlaging van de straf tot twee jaar met aftrek en tegen S. wederom een jaar met aftrek, mede gezien het feit, dat de officier van Justitie te Dordrecht deze verdachte dezer dagen in arrest heeft genomen voor een soortgelijke zaak. h J-,hr„kse. e<? ,®ritse oudheidkundigen a te„Sultan Tepe in Zuid-Turkije beschrcven kleitatels ontdekt, die licht werpen op de ge schiedenis van het oude Assyrische rijk, zo meldt de Unesco. De tafels wer den gevonden in een verzegeld vertrek, in rtfon,! 6! ^°™de van een tempel dec °"de stad Harran. Onder de paar Hooft t' dusvcri'e zijn vertaald, leeft men stukken gevonden van het epos van Gilgamesj een reeks ver halen over de gelijknamige figuur uit de mythologie dat beschouwd wordt ais een der oudste overgebleven litte raire werken. De bibliotheek bevat ook geschriften van religieus karakter en bepaalde woordenlijsten. Vele van de tafels vallen van ouderdom vrijwel uit elkaar. Deze zullen opnieuw moeten worden gebakken, voordat men met de vertaling kan beginnen. Tot dusverre heeft men een 150-tal tafels naar An kara overgebracht. De rest blijft ge durende de winter in de vindplaats, waar de archaeologen in het voorjaar hun werk hopen voort te zetten. Zuldslavië en Albanië hebben een over- cenkomst om grensincidenten te voorko- men en plaalselijke grensgeschillen te re gelen getekend.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1