Consolidatie NAVO zal in 1954 65 milliard dollar vergen In Amerika rijst spookbeeld van politieke politiemacht Met kankerserum ingespoten konijnen gestolen Grote melkleveranties aan de Amerikaanse troepen Overleg met communisten in Korea afgebroken Het Landbouwschap weldra een feit Nog minder hulp VS aan buitenland? Kabinetsleden bezochten „De Ruyter' Hij veroorzaakte vier gewonden irV'.SS.*- Na felle wederzijdse beschuldigingen b§ Jongetje met twee hoofden geboren Maandag 14 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e JaarSang No- ,3n Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Strijdmacht sterk in kracht toegenomen Plan niet-aanvalsverdrag met de Sovjets Stevenson contra Eisenhower-kabinet Rechtspraak met een handgebaar Ongerustheid in Den Helder Oproep van politie WEERBERICHT Jongetje verongelukt Brits spoorwegpersoneel wil staken W.F. G.Wiese eerste PvdA- candidaat Prov. Staten Weer ,,heil"-geroep in Engeland m mm Belangrijk contract afgesloten Nederlandse melk in papierverpakking Dood door gasverstikking Directie: J. BIJLSMA en-C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.t elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal Ö.05 per maand f bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0/ LORD ISMAY, secretaris-generaal van de NAVO zal de NAVO- ministerraad, die vandaag te Parijs voor een vergadering van drie dagen bijeenkomt voorstellen voor 1954 een bedrag van 65 milliard dollar hescliikbaai te stellen voor militaire doeleinden. Dit zal iets minder zijn dan in 1953 wordt uitgegeven. Gister verklaarde Lord Ismay, dat de Europese eenheid in het afgelopen jaar belangrijk is gegroeid, dat de militaire kracht van de NAVO enorm is toegekomen, dat de kwali teit van de strijdkrachten nu sterk genoeg zijn om een eventuele aan valler af te schrikken. Hij gaf echter toe, dat dit nog niet betekent, dat de NAVO-macht al groot genoeg is om een eventuele Russische inval in West-Europa ook metterdaad te verhinderen. De totstand koming van de Europese Defensie Gemeenschap (met ook Duitse divisies) zoti een onmetelijke versterking van de NAVO betekenen. Dit is het beste, doch niet het enige middel om een Duitse bijdrage in de verdediging van West-Europa te krijgen, zei Ismay met nadruk. HE drie Westerse ministers van Bui tenlandse Zaken: Dulles, Eden en Bidault, zullen de NAVO-raad verslag uitbrengen over de besprekingen op de Bermuda-eilanden. Hun voornaam ste conclusie zal zijn, dat het Kremlin nog steeds streeft naar wereldbeheer- sing, al wekt het de indruk, dat de tactiek is gewijzigd. De ministers zul len in dit verband wijzen op de nood zaak om, terwijl gebruik moet worden gemaakt van elke kans voor overeen, stemming tussen Oost en West, de opbouw der Westerse militaire kracht voort te zetten. Hierbij zal ter sprake komen een eventuele waarborg der Sovjetrussi- sche veiligheid door het sluiten in de een of andere vorm van een niet-aan- valsverdrag. of door het afleggen ener verklaring door de Westerse mogend heden. In dit verband zal de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland waarschijnlijk sug gesties doen. Déze suggesties bevat ten volgens een zegsman, die in nauw contact staat met de Belgische rege ring o.a. de volgende punten: De Atlantische landen moeten do Bovjet.Unie een niet-aanvals- en wc- De ministerraad is accoord gegaan met een ontwerp algemene maatregel van bestuur tot het instellen van het Landbouwschap. De afkondiging van de instelling wordt door welingelichte kringen spoedig na de jaarwisseling verwacht. Twee maanden nadien zal dan de eerste publiekrechterlijke be drijfsorganisatie met de werkzaam heden kunnen beginnen. De instelling van het landbouwschap geschiedt in overeenstemming met het advies van de Sociaal-Economische Raad. De organisaties van werkgevers en werknemers, samenwerkende in de Stichting voor de Landbouw, confoi- meren lich met het advies. derzfldse beveiligingsverdrag aanbie den. Alle Sovjettroepen moeten uit Oost-Duitsland worden teruggetrok ken. waardoor een gedemilitariseerd „buffergebied" zou ontstaan. De Britse en Amerikaanse troepen moe ten zich tot achter de Rijn terugtrek ken. Het Europese Leger zou op Duits gebied worden gelegerd tussen de Rijn en de gedemilitariseerde Oostelijke zone. Van Zeeland heeft zijn voorstel len besproken met president Eisen- hower, de Britten, kanselier Ade_ nauer, premier Laniel van Frankrijk en premier Pella van Italië. De militaire NAVO-deskundigen zijn er van overtuigd, dat de voorgenomen uitbreiding der Amerikaanse atoom artillerie op het Europese vasteland van één tot vijf bataljons, die binnen kort zal geschieden, en het waar schijnlijk meer ter beschikking stellen van atoomwapens aan de landstrijd krachten, ingrijpende invloed zal oefenen op de voorgenomen strategie en de bewapeningsprogramma's. Naast de militaire onderwerpen zul len op de vergadering van de NAVO. raad o.a. de volgende politieke on derwerpen ter sprake komen: Saar- gebied, het vraagstuk-Triëst, Indo- China. Adenauer en Bidault hebben Zaterdag aan een diner te Parijs op nieuw de Saarkwestie besproken. De regeling die de staatslieden zoeken, aldus een later uitgegeven communi qué, moet de belangen van alle be trokken partijen bevredigen, geen ver bittering tussen Frankrijk en Duits land nalaten en bijdragen aan het be reiken van de grote doelen welke beide landen gemeen hebben in over eenstemming met hun Europese part ners. De bespreking had een goed verloop. Later had Adenauer nog be sprekingen met Eden en Dulles. NIXON BIJ EISENHOWF.R De Amerikaanse vice-president Nixon zal vandaag onmiddellijk na terugkeer in Het democratische lid van de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen der VS, Mansfield, heeft Zaterdag voorspeld, dat het congres alle aanvragen voor nieuwe fondsen voor buitenlandse hulp zal beknotten tot niet meer dan 2 milliard dollar. Voor dit jaar heeft het congres voor militaire cn economische hulp aan het buitenland een totaal .bedrag van 6.652.442.390 dollar goedgekeurd. Senator Mansfield betoogde, dat naar zijn mening de openbare mening tegen grootscheepse hulp aan het buitenland is. Hij meende, dat de meeste kiezers voelden voor het voortbestaan van mi litaire bijstand ter versterking van de NAVO in Europa. „Natuurlijk', zei hij, „moeten wij doorgaan hulp te verle nen in de strijd tegen het communisme in Indo-China". GEEN DEBAT TRUMAN—McCARTHY Expresident Truman heeft Zaterdag avond verklaard, de uitnodiging voor een debat over het communisme met senator McCarthy niet te zullen aan vaarden. Truman en McCarthy waren daartoe Washington van een wereldreis van tien uitgenodigd door de „Harvard Law weken, waarbij hij 21 landen bezocht, bij i School". McCarthy had de uitnodigin, president Eisenhower verslag uitbrengen. I wél aanvaard. AULAI STEVENSON de leider van de Democratische Partij in Amerika heeft Zaterdag dc regering van Eisen hower ervan beschuldigd het probleem van communisten in de regering ver keerd aan te pakken en toe te staan dat misbruik wordt gemaakt van ge heime dossiers. „Als de regering op (Van een onzer verslaggevers) Gisternacht zijn zcs konijnen ont vreemd uit dc tuin van een woning aan de Timorlaan, hoek Middenweg in Den Helder. Deze gestolen dieren le veren gevaar op voor dc volksgezond heid, omdat zü door de eigenaar, de arts-röntgenoloog dr C. J. van M., voor wetenschappelijke doeleinden zijn in gespoten met een kanker-scrum. Van deze omstandigheden zijn de da ders uiteraard niet op de hoogte g woest. Zij zullen wel trachten, dc K - nijnen geslacht en wel aan de manie brengen. Daarom verdient het, zoi 8 de diefstal niet is opgehelderd, dringen aanbeveling, bij hel kopen van eeni ge slacht konijn de uiterste voorzichtig heid te betrachten en pas tot aankoop te besluiten wanneer men volstic zekerheid omtrent de herkomst van boutje heeft. De afdeling Recherche van de po litie (telefoon 02230 - 2244) verwacht gaarne onmiddellijk bericht, wanneer Verwachting tot hedenavond. WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking en droog. Matige en nu en dan vrij krach tige wind tussen Zuid en Ongeveer dezelfde tempel aturen als gisteren. Dinsdag: Zon op 8.42, on ®r r Maan op 13.01, onder 2.25 een slachtkonijn van twijfelachtige her komst te koop wordt aangeboden. Van de ontvreemde konijnen zijn er vier donkerbruin (bijna zwart), één muis grijs en één witbont. Vijf ervan dragen de nummers 78, 95, 96, 97 en 98 op me talen plaatjes, die in de oren zijn aan gebracht. On de Apeldoornse straat te Voort- huizen is Zondagochtend een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een vierjarig jongetje werd gedood en vier personen wprden gewond. Het kind, Jantje van de L. stond met vier andere kinderen aan de kant van de weg op het verkeer te wachten. Plotseling: slak hij over. werd toen ge grepen door een auto cn ongeveer vijf- fig meter meegesleurd. Het jongetje werTop slag gedood. De auto raakte eerst twee bomen en sloeg daarna aan df andere zijde van de weg over de kop. De vier inzittenden mevr J van wond Z i ziin in een ziekenhuis opge- MevV. v. d. B. was er liet minst érg aan toe. Dc anderen JTen hersenschudding en verscheidene vleeswonden. volgens radlo-Boedapcst zijn de ver- olichte leveranties van de Hongaarse boe ren aan de staat voor de komende drie laar ln vergelijking met het afgelopen jaar met tien tot vijftig procent verlaagd. De Westduitse Bondskanselier dr Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault ontmoetten elkaar te Parijs, waar zij o.a. weer een bespreking hadden over de toekomst van het Saar- gebied. De Britse nationale vakvereniging van spoorwegpersoneel heeft beslo ten voor haar 400.000 leden een staking uit te roepen, beginnende op 20 De cember te middernacht. De onderhan delingen over een 15 pCt. loonsverho ging zijn Zaterdagmiddag geëindigd, zonder dat overeenstemming bereikt is. zoek is naar een goede kruistocht", zei hij, „zou ik een kruistocht tegen het communisme aanbevelen, zonder ech ter gebruik te maken van communisti sche methoden". Hij betoogde, dat de clausules in de constitutie betreffende de rechten van het volk in het gedrang komen, histo rische vrijheden beknot, roekeloze woorden geuit worden en dat wantrou wen en vrees door het land trekken en partijpolitiek een „vreemd en lelijk" hoofd opsteekt. De veiligheid van geheime dossiers wordt in gevaar gebracht, zo zei Ste venson, „en het spookbeeld van een po litieke politiemacht rijst op. Wij begin nen te lijken op wat wij het meest vrezen". Hij zei, dat terwijl president Eisen hower over eenheid spreekt, „zijn col lega's onenigheid zaaien. Terwijl hij vraagt om kalmte, stoken zijn vrien den het vuur van hysterie. Terwijl hij zich beroept op de Amerikaanse tra ditie, dat de beschuldigde het recht heeft geconfronteerd te worden met zijn beschuldigers, zijn leden van zijn partij en regering bezig met beschul digen, rechtspraak, veroordeling en be straffing met een enkel handgebaar. Ik zou alleen maar willen, dat president Eisenhower sprak namens de Eisenho- werregering". Stevenson zei, dat de vier vrijheden (vryheid van woord en uitdrukking, vrijheid van godsdienst, het vry zijn van gebrek en vrij zijn van vrees) vervangen zijn geworden door de vier vrezen: vrees voor een depressie, vrees voor communisme, vrees voor onszelf en vrees voor dc vrijheid zelf. (Eigen bericht.) Op de te Alkmaar gehouden vergade ring van het gewest N. H.-Noord van de P.v.d.A. is tot nummer één van de groslijst kieskring Hoorn voor de ver kiezingen van de Provinciale Staten op 21 April 1954 benoemd de heer W. F. G. Wiese te Hoorn, na een stem ming met de heer A. Sietsma te Alk maar. De heer Wiese was candidaat gesteld door afdeling Hoorn. In Engeland zag men weer de fascisten- groet brengen en hoorde men weer het „heil"-geroep, toen de Britse fascisten leider Sir Oswald MosJey Zaterdag aan kondigde, dat zijn nieuwe „Uniebewe ging" in het voorjaar een openbare cam pagne zal beginnen De besprekingen in Korea ter voor bereiding van een politieke confe rentie over Korea zijn Zaterdag door de Amerikaanse gedelegeerde Arthur Dean afgebroken. Dit nadat de Noor delijken de V.S. beschuldigden van verraderlijkheid, door in heimelijke verstandhouding met de Zuidkoreanen in Juni krijgsgevangenen los te laten. Na een vergadering van drie kwartier zei Dean, dat de onderhandelingen niet hervat zouden worden, tenzij de Noordelijken hun beschuldiging zou den intrekken en om hervatting van de besprekingen zouden verzoeken. De beschuldigingen werden geuit door de Chinese afgevaardigde Hoeang Hoea. Hij werd op de laatste bijeen komst steeds onbehoorlijker en het was duidelijk, aldus Dean, dat de Noordelijken de geallieerden door prof optreden wilden dwingen de on derhandelingen af te breken. Dean had de Noordelijken op zijn beurt be schuldigd, onwettig nog Amerikaanse militairen gevangen te houden in ar beidskampen in China en Mandsjoe- rije en duizenden Zuidkoreaanse ge vangenen nog niet te hebben vrijge laten Hij voegde er aan toe: Gij loog, toen gij beweerde sinds 6 Sep tember alle gevangenen te hebben vrijgelaten. Dean zei gister, dat een definitief besluit zal moeten worden genomen, als de communisten voor het eind van de week niet de eerst»- stap hebben gedaan om te komen tot hervatting der voorbereidende confer -ntie. Dean zei, dat de communisten wel verrast hadden opgekeken toen hij de be sprekingen afbrak. In het Davies County-ziekenhuis te Washington in de Amerikaanse staat Indiana is een jongetje met twee hoof den en vier armen geboren. Dr Vance Chattin verklaarde, dat het kind twee stel spijsverteringsorganen schijnt te bezitten. In het verleden is méér mel ding gemaakt van dergelijke gevallen, doch dit is voor zover bekend de eer ste maal, dat een dergelijk kind levend is geboren. De 27-jarige moeder van de baby bezit reeds vijf normale kinderen. Zaterdag hebben verschillende leden van de regering een be zoek gebracht aan de nieuwe kruiser Ilr. Ms. De Ruyter te Schiedam. Het gezelschap werd door de commandant van de kruiser, kapt. ter zee WJ. Kruysen in zijn kajuit ontvan gen en maakte daarna in twee groepen o.l.v. deskundigen een rondgang, over de nieuwe bo dem. Réchts minister-president dr Drees, die ook wel iets van het „inwendige" wilde zien. Links minister Beyen. DE N.V. Interinelk is er in geslaagd een belangrijk contract voor de levering van Nederlandse melk en melkproducten a£ te sluiten niet het hoofdkwartier van de in Europa gelegerde Amerikaanse strijd krachten. Met ingang van 1 Januari zal de N.V. Interinelk gedurende een lialf jaar per week ca 300.000 liter melk en melkproducten afleve ren plus de room. Het is voor de derde keer dat deze N.V. een der gelijk contract heeft gesloten. De Interinelk wordt gevormd door de Sierkan te 's-Gravenhage, de Camiz te Arnhem en de O.V.V. Moha te Amsterdam. De inelkleverende bedrijven die bij het uitvoeren van deze en vorige orders zijn ingeschakeld zijn de Frico te Leeuwarden en de Consumptie Melkcentrale te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling dat de melk van Arnhem uit naar de Amerikaanse troepen zal worden verzonden. Tevens is de N.V. Sterovita er voor de achtste maal in ge slaagd zeer belangrijke contracten voor de duur van een half jaar af te sluiten. Met ingang van 1 Januari zal door de Domo-Sterovita- combinatie per week een hoeveelheid van ca 700.000 liter melk en melkproducten worden geleverd. Bij het ingaan van de nieuwe con tractperiode zal een belangrijke wijzi ging komen in de manier waarop de order wordt uitgevoerd. Via de Stero- vitafabriek te Dordrecht zijn tot dus verre melk en melkproducten tot een hoeveelheid van 300.000 1 in papierver pakking geleverd voor verkoop in de winkels van het Amerikaanse leger. De legerleiding van de Amerikaanse strijd krachten in Europa heeft thans beslo ten over te gaan op het verstrekken van melk- en melkproducten in pa pierverpakking rechtstreeks aan de troepen. De overwegingen die tot dit besluit hebben geleid zijn onder andere dat het statiegeld op de emballage bij het gebruik van papierverpakking komt te vervallen, dat breuk van flessen wordt uitgeschakeld en dat een aanzien lijke besparing op vrachtkosten wordt bereikt. J7EN batterij van vier zeer moderne Amerikaanse machines voor het „verpakken van melk en melkproduc ten in papier" zal er in het Sterovita- bedrijf in Dordrecht voor zorgen, dat de Nederlandse melk naar de Ameri kaanse bases in Duitsland, Frankrijk Engeland kan worden vervoerd. Dit vervoer zal geschieden in gekoelde ruimten in trein, per boot of vliegtuig De N.V. Sterovita, die de hoofdzetel heeft gevestigd te Amsterdam, is er bovendien in geslaagd contracten af te sluiten voor de levering van melk en melkproducten aan de Canadese lucht macht in Europa. De levering van melk, room, karnemelk, chocolademelk, yoghurt, cottage-cheese en cream cheese in Europa en de Canadese luchtmacht in dit werelddeel zal Ne derland in de eerste helft van 1954 in totaal 3.000.000 dollars opleveren. Behalve door Nederland zal een deel van de levering worden verzorgd door Denemarken, Duitsland en Frankrijk. Uit de beschikbare cijfers blijkt, dat in de eerste helft van 1954 elke week in totaal ca. 1.000.000 liter Nederlandse melk en melkproducten naar de ge noemde buitenlandse militairen zullen gaan. Het aandeel van de twee vermel de Nederlandse combinaties samen in deze leverantie is groter dan de hoe veelheid die Duitsland, Frankrijk en Engeland tezamen leveren. Vrijdagmiddag heeft de politie te s Gravenhage de 67-jarige grossier in fruit, J. J. van der M., dood op zyn bed in zijn woning aan de Zusterstraat aan getroffen. De man was overleden ten gevolge van gasverstikking. Het kraantje aan het gaskomfoor bleek wel gesloten te zijn, dat aan de gaslei ding niet. De gasslang was ondeugdelijk en zat, te ruim om de leiding. De druk van het gas heeft waarschijnlijk de slang In de loop van de nacht van Donderdag op Vrijdag ei af gestoten. De politie werd gewaarschuwd omdat er bij het waar Van der M. heeft gewoond, sterke gasluch' hing. huis, een Met Kerstmis zal ln Italië amnestie den verleend aan ongeveer 28.000 ge vangenen (geen politieke).

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1