Stad en omgeving r&reedte Aaf je Top declameerde voor de Volksuniversiteit in Casino KVH-dames nu alleen aan kop in de basketball-competitie Alkmaarse gemeentepolitie met 6-5 door HPSV 1 verslagen Nogmaals de malversaties bij de Marine Zaterdag culturele film in de Witte Do eerste Neptunes voor de M.L.D. Vrouw van stoker op hete kolen lOO CIGARETTEN CuAtjfKmtmpakJun^! Brand brak uit in geparkeerde auto De Groningen komt van stapel Bouw twee woningen aanbesteed IN HET KORT >>De oude man en de zee Groot versterkte in derde klasse KVH3 KVH speelde gelijk in Amsterdam (4-4) su «-ff Succes met konijnen Damresultaten van „ROE" Kolonel b.d. A. H. Bakker werd 90 jaar Winnende doelpunt kort voor tijd gescoord Een nieuwe jager m ft waren, liebben ^met "ingisteravond in Casino verzameld kunstenares Aaf je Ton De Beluisterd naar de voordracht- man en de zTJeZ' op Zf* ,Hemi »D° strijd van de oude visser met <L dolfïin T V°^dr^en- l)e van de haaien dreigt te worden "P ~'J"b''Urt een vermogen vun de-e i 'r ">r plastisch uitbeeldings- geleefd voordrachtkunstenares met stille aandacht mee- Kennelijk is dit verhaal van de niet meer jonge Ernest Hemingway een sooit zelfbespiegeling geweest. Want de grondtoon ervan is een weemoedige Een droefheid met betrekking tot het ouder worden en het inzicht, dat de menselijke wil aan een Hogere Wil is onderworpen, vinden hun weerklank in dit kunstwerk. De oude visser, die meent de jeugd te kunnen ontberen en zo'n zware strijd voert 0111 zijn „broe der" dolfijn te doden, acht het ten slotte een genade, dat de mens niet tot taak heeft, zon, maan of sterren te vernieti gen. Na de pauze declameerde Aafje Top Spaanse poëzie. De simpele vorm er van wordt verklaard door het vrij blijven van buitenlandse invloeden, na de dertiende eeuw. Verscheidene son netten en balladen werden door haar voorgedragen en vooral de Spaanse co- plas vielen op door hun oorspronke lijke vorm en inhoud. Het applaus be wees wel, dat het gebodene naar waar de werd genoten. De voorzitter van de Helderse Volks universiteit, de heer J. Ph. Klapmeycr, vestigde nog de aandacht op de eerste culturele filmvoorstelling, die Zater dagmiddag onder auspiciën van de V.U. in de Witte bioscoop wordt gegeven. Hij sprak de wens uit, dat het genomen initiatief door een flinke opkomst zal worden beloond. Vertoond worden de Franse film „Le Corbeau" en een docu mentaire over het ontstaan van de film. Omstreeks Kerstmis worden de eerste viei Neptunes van de Marine Lucht vaartdienst op Valkenburg verwacht. Zoals bekend zijn deze Neptunes be stemd als opvolgers van de tot dusver gebruikte Harpoons, die enige jaren ge leden werden geleverd. De Neptunes zijn, evenals de Harpoons, bestemd voor patrouillevluchten en het opsporen van duikboten. Daarvoor hebben zij een speciale radarapparatuur aan boord. Vier MLD-bemanningen zijn naar de Verenigde Staten vertrokken om de eerste vier Neptunes over de Oceaan te vliegen. De paar B-25 Mitchells, die de MLD voor reddings- en opsporingswerk nog in dienst had zullen waarschijnlijk 1 Januari uit de vaart worden genomen en voor dit werk vervangen worden door Harpoons. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de zaak tegen de 41-jarige mevr. A. B.- B. uit Ben Helder, die wegens mede plichtigheid bü het innen van steekpen ningen voor haar man (stoker bij de Koninklijke Marine te Den Helder), door de rechtbank te Alkmaar tot 6 maanden was veroordeeld, voor een na der onderzoek verwezen naar de rech ter-commissaris. Het gaat hier om malversaties bij ko- lenleveranties aan de Koninklijke Ma rine te Den Helder. Een kolenhandelaar uit deze plaats is inmiddels veroordeeld, omdat hij telkens 1y, ton kolen afle verde doch kwitanties inde voor 10 ton. De stoker, die dit met opzet door de vingers zag en zijn deel van de winst kreeg van de kolcnhandelaar, liet dit geld telkens halen door zijn echtgenote. Deze stoker is zowel door de recht bank als door het Amsterdamse Hof eveneens reeds veroordeeld, echter niet voor het innen van steekpenningen, in tussen is echter een vooronderzoek te gen de chef van de stoker gaande, om dat de stoker volhield, dat de malver- Bij de dames in de basketball-competitie was de uitslag van de wedstrijd KVH HAV beslissend voor de bezetting van de bovenste plaats. KVH wist hier, in een zeer matige wedstrijd, de overwinning uit het vuur te slepen (19-14). Bij HAV was duidelijk het gemis van Cor Klein nog voelbaar. Verder wist in de eerste klasse MarMag met 18-11 van Zeemacht te winnen. HCSC wees de FAC- dames met een 21-15 nederlaag terug. In de tweede klasse dames wist KVH 2 een zeer nuttige overwinning te behalen op HKV (15-9). Dit team gaat nu voorlopig onbedreigd aan de kop. Het zal niet meevallen, deze da mes nog van die plaats af te krijgen. In de eerste klasse heren won HAV op regelmatige wijze van Oranje Blauw (34-17). De Adelborsten bevochten een benauwde overwinning op WSOV (16-12). In de tweede klasse ging HKV op het goede pad voort. Met 23-16 werd van FAC 2 gewonnen. In de derde klasse werden enkele zeer belangrijke wedstrijden gespeeld. KVH 3, dat nog ongeslagen was, wist dit trotse record te handhaven door de twee moeilijke klippen, Zeemacht 2 en HAV 3, die beide nog slechts één verliespunt hadden, te omzeilen. KVH had voor deze wedstrijden Groot op gesteld, die onlangs nog zo'n belang rijke rol speelde in de KVH-overwin- ning op Zeemacht in de eerste klasse. Deze speler is dan ook zeker de grond legger van deze overwinningen, die anders zeker niet vast hadden gestaan. HAV 3 verloor met 28-15 en Zeemacht 2 met 23-20. KVH 3 staat nu met drie punten voorsprong aan de kop. Tegen FAC lieten de Zeemacht-reserves geen steek vallen. Zij wonnen met 39 -10. HPSV verloor op het nippertje van FAC 3 met 10-9. De standen bij de dames luiden momenteel: K.V.H. H.A.V. H.C.S.C. MarMag F.A.C. Hermes Zeemacht 1ste klasse: 5 0 0 10 2de klasse: K.V.H. 2 H.A.V. 2 H.K.V MarMag 2 F.A.C. 2 Donderdagavond worden de jaatste wedstrijden van dit jaar gespeeld. - competitie wordt daarna op hervat. Voor Donderdag is het pro- De korfbalwedstrijd van KVH te Am sterdam legen KCN had een aant ekke lijk karakter door het scoreverloop. Na dat de Amsterdammers de leiding had den genomen, maakte C. Oosterbeek geliik, en vervolgens gelukte het mej. A Guyken. de Nieuwediepers een 2 i voorsprong te bezorgen. Hetwerdeven- wel 2—2 en zelfs 3—2 voor de thuisciuD, I, t,L bUl mi- M p.„„™ on «J» v<*t j^KCN 4- 4 oeliike stand eindigde. „-„-it Zaterdagmiddag om drie uur speelt KVH op haar terrein aan de H. A. Lorentzstraat tegen ZKC 1. gramma: 6.45 uur, heren 2de klasse, HCSCMarmag; 7.35 uur, heren 3de klasse, HPSVZeemacht 2; 8.25 uur, heren 3de klasse, Openbare Werken 2 HAV 3; 9.15 uur, heren 1ste klasse, FACOpenbare Werken. saties allang aan de gang waren, toen hij „als klein mannetje" in dienst kwam. De stoker zelf werd enkele weken geleden veroordeeld voor diefstal van goederen uit een marine-magazijn. Het Hof sprak hem echter vrij van de be schuldiging, volgens welke hij „als ambtenaar giften heeft aangenomen, wetende dat zij hem gedaan worden naar aanleiding van hetgeen door hem in strijd met zijn plicht in zijne bedie ning is gedaan of nagelaten". De plicht van de stoker was slechts het opstoken van de kolen. Het in ontvangst nemen was de plicht van zijn chef. Daarom vroeg de advocaat van de vrouw van de stoker veertien dagen ge leden voor zijn cliënte eveneens vrij spraak. „Nu de hoofddader van deze beschuldiging is vrijgesproken, zal zijn medeplichtige toch ook moeten worden vrijgesproken", zeide hij. In zijn arrest heeft het Hof neerge legd, dat in de kwestie der malversaties nog steeds een onderzoek tegen de chef gaande is en dat het derhalve wenselijk is thans nog geen uitspraak te doen in de zaak tegen de vrouw van de stoker. (Advertentie, Ing. Med.) Enkele leden van de konijnenfokkers vereniging „De Sportfokker" boekten op de nationale wintertentoonstelling te Delft de volgende resultaten: H. H. Kruize met Franse Hangoren 1ste ZZG en GG, mevr. T. Kruize met Rode Nieuw-Zeelanders ZG en G, A. Quast met Alaska ZG en P. de Beurs met Rex zwart 2 x G. De jongste uitslagen van de onder linge competitie van de Christelijke damclub „R.O.E." waren: Jt. Keizer Js. Keizer 11, M. de BoerE. Vink 1—1, E. MolemaG. C. Post 1—1, J. MolenaarD. van Leeuwen 02, J. v. ZwedenC. Kramer 02. Tj. Kraak—M. de Boer 02, J. MolenaarJ. van Zwe den 0—2. Gisteren, tussen het middaguur, werd de .brandweer gealarmeerd voor een brandje in een personenauto, die men aan de Buitenhaven nabij de Koopvaar dersschutsluis stond geparkeerd. Het vuur was met een C02-apparaat spoedig bedwongen, doch de schade welke aan de voorzijde van de wagen (merk „Hud- son") werd aangericht, was niet ge ring. De brand wordt aan kortsluiting geweten. De eigenaar, de garagehouder G. M. uit Schoorl, vertoefde aan de overkant, op het nieuwe haventerrein, toen de brand werd ontdekt. De politie heeft hem later van het onheil in kennis ge steld. Gister vierde de oudste gepension- neerde officier van de mariniers, kol. b.d. A. H. Bakker te Bussum, zijn 90ste verjaardag. Kolonel Bakker, die o.a. commandant is geweest van de marinierskazerne te Soerabaja en van de marinierskazerne Willemsoord te Den Helder, ondervond veel belang stelling. Zo zond het corps mariniers te Rotterdam een bloemstuk. Generaal- majcor P. J. van Gijn, commandart van dit corps, maakte persoonlijk zijn opwachting. Ook admiraal b.d. C. E. L. Helfrich zond een gelukwens. De kapel van de mariniers bracht de jarige een serenade. De uitwedstrijd tegen de gemeentepolitie van Alkmaar, die gisteren iverd gespeeld, heeft de Helderse politie een 65 overwinning opge le.verd. Het tvas een zeer enerverende ontmoeting, waarin de Nieuwe diepers het sterkst waren. De achterhoede liet evenwel enkele steekjes vallen. Hoewel onze stadgenoten hard van stapel liepen, maakten toch de Kaas stedelingen het eerste doelpunt. Na vijftien minuten scoorde Du Porto de gelijkmaker. Hij nam een corner zo keurig, dat de bal ineens in het net verdween. Ondanks een Helders over wicht, slaagden de gastheren er in, uit twee uitvallen ook twee doelpunten op te leveren, 3-1. Du Porto verkleinde de achterstand, 3-2, en vijf minuten voor de rust bracht Van der Meulen de partijen andermaal op gelijke voet, 3-3. Onmiddellijk na de hervatting nam Alkmaar opnieuw de leiding, 4-3, doch uit een scrimmage werd het weer ge lijk, 4-4. Het leder verdween via een Alkmaarder in ëïgen'doel. En nog duur de de spanning onverminderd voort, al namen de gastheren wederom een voor sprong, ditmaal uit een strafschop. 5-4. Hierna was er nog maar één elftal dat voetbalde, het Helderse. Er werd -N- BROOD yOALS gebruikelijk, waar- de Gradianen, vallen de beide Kerstdagen op de 25ste en 26ste December. En nu komt het dit jaar zo uit, dat dit een Vrijdag en een Za terdag zijn, hetgeen bete kent, dat ons drie hele Zondagen ten deel worden. Daarover heerst vreugde; vrijheid, blijheid!, luidt ve ler consigne. Intussen is het goed, in gedachten alreeds even te vertoeven bij hen, die een deel van Kerstmis zullen moeten verwerken, in arbeid van handen en geest. Want dezulken zijn er! Merkwaardig genoeg be horen de broodbakkers niet tot laatstgenoemde catego rie Uw vooruitziende Gra dus heeft dit bij informatie vernomen, bevreesd als hij was, drie dagen lang oud brood te moeten kauwen. Deze vrees bleek niet onge grond. De bakkers, de leve ranciers van een zo voor naam bestanddeel in ons dagelijks menu, hebben na melijk besloten, op Donder dag 24 December brood te bezorgen, waarmee men het Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandagmorgen te stel len heeft. Ja, er wordt op de 24ste van deze zachte wintermaand voor drie da gen brood gebakken en be zorgd! Men zou zich kunnen af vragen, in hoeverre bepaal de maatregelen van rde laatste jaren de gehele ge meenschap ten goede komen. Wellicht herinnert men zich de tijd. waarin de bakkers met elkaar wedijverden om zo vroeg mogelijk in de och tend het verse kadetje aan de man te brengen. De con currentiestrijd werd zo groot, dat de regering zich genoodzaakt zag, het bezor gen van brood vóór tien uur 's morgens le verbieden. On getwijfeld een verstandige maatregel. Doch nu bestaan onze trouwe deegbereiders het dus, de geachte klandizie met oud, brood af te sche pen Zij beredeneren hun beslissing aldus: „Men zou kunnen zeggen, dat wij op tweede .Kerstdag vers moe ten leveren, maar onze. er varing is, dat met derge lijke feestdagen ontzettend weinig brood wordt gegeten. Men slaat een maaltijd over, men blijft lang in bed enzo voorts, en voor ons wordt het dan toch maar een strop. Bovendien kost het meer ar beidsloon, en de verdienste valt weg". Uw Gradus eerbiedigt deze conclusie, maar hij behoudt zich het recht voor, aan te tekenen, dat hij persoonlijk tijdens het Kerstfeest gaarne een beste boterham eet, be kleed met een hartige hap. En nu kunnen de bakkers zeggen: „Roostert uw brood, legt het op de kachel, neemt melkbrood of weekendbrood, dat langer vers blijft!", uw stukjesschrijver laat middels deze een oprecht-proteste rende slem weerklinken. HOOP JOEN verleden week een deputatie van oud-redders uit Den Helder met een schilderij van de nieuwe „De Hoop" bij ome Jan van Zutphen op bezoek was, heeft de voorzitter van „MVZ", de heer J. van Dok, tevens f 11.75 kunnen over handigen, zijnde een bijdrage in de kosten van het nieu we hospitaalkerkschip, inge zameld door supporters van „Rood-Wit", in de bus, bij een uitwedstrijd. Gradus vermeldt dit omdat het totale bedrag voor „De Hoop" nog niet is bereikt, en omdat een „Rood-Wif'-ter hem de suggestie aan de hand deed, dat er misschien meer verenigingen in Den Helder zijn, die ome Jan op deze wijze willen verblijden. VOETBAL Jot zijn verbazing heeft Gradus in de „Sport kroniek" gezien, dat er zo wel op tweede Kerstdag als op Zondag 27 December voor de competitie zal worden gevoetbald. Als men zoiets leest, dan wordt men nieuws gierig, en dan vraagt men aan officiële clubbestuurde ren, waarvóór dat goed is. Voor uw stukjesschrijver zou het voor de hand liggen, dat er gewóón op Zondag 27 De cember wordt gespeeld; het is een normale Zondag, zo'n dag, waarop elke week de bal rolt! Het officiële programma vermeldt op tweede Kerst dag voor HRC de uitwed strijd tegen Zeeburgia, en voor Helder op Zondag 27 December de thuiswedstrijd tegen De Spartaan. Inmid dels is het uw Gradus be kend, dat Helder momenteel óók overweegt om de ont moeting met De Spartaan op Tweede Kerstdag te houder,. Dat kan zo worden geregeld, wanneer beide partijen ac- coord gaan en hun verzoek tot de KNVB richten. Laatst genoemde instantie organi seert zelf geen wedstrijden op officieel erkende feest dagen. Als Gradus wèl is inge licht, dan zouden tal van clubbesturen de tweede Kerstdag prefereren, omdat dan ook de mensen kunnen gaan kijken, die principieel op Zondag geen sport be zoeken. Aldus krijgt de pen ningmeester méér in het laadje. Ook voor deze regeling heeft uw stukjesschrijver het volle begrip: nochtans oordeelt hij deze sport- spreiding misplaatst, omdat een egoïstisch standpunt wordt gediend. Ten voor beeld mocc dienen, dat in Enschede het volgende is geregeld: EnschedeHeeren veen (Zondag), Enschcdcse Boys—DWS (tweede Kerst dag). Men begrijpt, dat. hel om de ..ping-pinc" gaat De organisatoren realiseren zich niet, dat over het gehele land genomen talloze lieden onnodig twee dagen aan de arbeid worden geroepen. ASYL ]n de rubriek „In het kort" heeft men gisteren ai kunnen lezen, dat de collec te van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Den Helder, ten bate van het toekom stige asyl f 1225,heeft op geleverd. Gradus voegt hier aan toe, dat het bestuur blij verrast was met dit hoge bedrag, dat de opbrengst van vroeger gehouden in zamelingen in de schaduw heeft gesteld. Daarvoor dan'zt men de milde gevers en (natuurlijk) de collectanten. Deze laatste groep kreeg van de heer en mevrouw Bakker, ter beloning van de ontplooide activiteit, een gra tis bioscoopvoorstelling aan geboden. Voorts was de Dierenbe scherming dank verschuldigd aan „Formosa", dat tijdens de straatcollecte als hoofd kwartier fungeerde. En nu de toekomst. Zoals eerder op gemerkt, heeft het geme-nie- bestuur toegezegd, zo spoedig mogelijk een geschikt pand aan te wijzen, dat als asyl kan worden ingericht. Men heeft een perceel op het oog, dat even buiten het centrum ligt. KONIJNEN pj[en heeft van de week wel de berichten gelezen over de zes met een kankerserum ingespoten vermiste konijnen denkt Gradus. Toen dit Zon dag bekend werd, deed on middellijk het gerucht de ronde, dat hier sprake was van een truc van de slagers, die aldus wilden bereiken, dat men geen konijnen meer voor de Kerstpot zou durven aanschaffen. Zulks zou uiter aard de verkoop van het vlees stimuleren. Gradus kan deze berichten tegenspreken! Het bewijs hiervan werd geleverd, toen Bertus K. werd gegrepen, de diefstal bekende, en achter slot en grendel werd gezet. voortdurend op de Alkmaarse helft ge speeld en doelpunten konden niet uit blijven. Het gelukte Van der Meulen 5-5 te scoren, en drie minuten vóór het einde doelpuntte hij nogmaals. De Alk maarse keeper kreeg de bal uit een ver schot van Leemans niet voldoende onder controle, waarna Van der Meu len voor de afwerking zorg droeg, 5-6. De Helderse politiemannen hebben nu nog twee wedstrijden voor de boeg: uit en thuis tegen de Rijkspolitie Am sterdam. De Amsterdamse gemeente politie heeft momenteel de leiding met elf punten uit zeven wedstrijden; Den Helder volgt met tien punten uit zes ontmoetingen. Wanneer HPSV de reste rende wedstrijden wint (Rijkspolitie Amsterdam staat onderaan), dan is Den Helder van het politie-kampioen- schap verzekerd. De WSOV-tonelisten hebben drie avonden succes ge oogst met de opvoering van „Goud en Antiek". Lijfkieker legde van deze avonden bovenstaande herinnering vast. Kijk, hier zit de heer Welby goud te smelten. Hij wordt net betrapt door de heer Gast'. De onderzeebootjager „Gronlngen" zal op Zaterdag 9 Januari om 12.00 uur te water worden gelaten bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Mij. N.V. te Amsterdam. De doopplechtigheid zal worden ver richt door mevrouw S. de Booij-De Benckendorff, echtgenote van de bevel hebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf, vice-admiraal A. de Booij. De „Groningen" is de zesde onderzee bootjager uit een serie van twaalf, die voor de Koninklijke Marine wordt ge bouwd. Het is een jager van de B-klas se, waarvan de eerste sectie op 21 Februari 1953, na de tewaterlating van de „Friesland" op de helling werd ge legd. Het schip wordt een dubbelschroef- turbineschip met een grootste lengte van 116 m, een grootste breedte van 11.74 m en een gemiddelde diepgang van 3.94 m. De standaard waterverplaatsing zal 2450 ton bedragen. Het machinevermogen wordt 60.000 pk, de maximum snelheid 36 zeemijlen per uur. De bemanning zal uit 268 kop pen bestaan. De bewapening zal bestaan uit vier snelvuurkanons van 12 cm in dubbeltorens, bedoeld tegen zee- zowel als tegen luchtdoelen. De vuursnelheid van deze kanons bedraagt meer dan 50 granaten per minuut. Voorts bestaat de bewapening uit een aantal mitrailleurs van 40 cm en uit onderzeebootbestrij dingsmiddelen van het nieuwste type, verwant aan het raketwapen. Traditio nele dieptebommen worden voor on- derzeebootbestrijding bij deze schepen niet meer toegepast. De jagers van dit type worden ge bouwd in sectiebouw. In Formosa is gistermorgen de bouw aanbesteed van twee woningen aan de Soembastraat (nummers 66 en 68) .voor rekening van de heer H. J. Alphen. De architect is de heer H. Visser. De uitslag van de aanbesteding was: fa. Veenstra en Zonen f 38.500; fa. R. Nop- pertg f 38.610; fa C. van Essen f 38.660; Th. Veul, 't Zand f 39.100; J. Roomeijer f 39.140; gebr. Riemers f 39.425; J. P. van Os f 39.950; Minneboo en Walboom f 40.200; W C. Koppen f 40.425. De be groting bedroeg f 34.000, De ambtenaar van de Kinderwet ten houdt hedenmiddag van drie tot vijf uur spreekuur in het gebouw van de Keuringsdienst aan de Spoorgracht. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventule" wordt vanavond van zeven tot acht gehouden aan het adres Timor- laan 37. telefoon 2129. Het wekelijkse spreekuur van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt vanavond van half acht tot half negen gehouden aan het adres Piet Heinstraat 1, telefoon 2281. De toneelg-oep „De Ooievaar" brengt vanavond in de Marinecantine het blijspel „Telefoon voor meneer!" ten tonele.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3