Vijftig jaar geleden gingen Orville en Wilbur Wright de lucht in AIR-80V Reeds zeven candidaten voor Franse presidentschap Lezers spreken Engeland moet zich los maken van de koude oorlog Nixon uit Azië terug in de VS Breek gesprek met Caïro af Sociale renten verhoogd Foster Dulles De NAVO koos een Belgisch geweer als standaardwapen Met de Kerstdagen spoorwegstakin g in Engeland? Zeven ontsnapte Tsjechen naar V.S. Het probleem van de bromfiets is urgent EEN HALVE EEUW LUCHTVAART Fantastische groei door wereldoorlogen Helicopter toestel met toekomst DE mythen en sagen werden realiteit, alhoewel het vele offers vroeg. Leo- narda da Vinei, de veelzijdige kunste naar en geleerde, bestudeerde de na tuurwetenschappen en tekende een toe stel voorzien van een luchtschroef, welke 't toestel, draaiende 't vliegtuig omhoog moest schroeven. Eeuwen gin gen voorbij en dan is het tenslotte Otto Lilienthal, die in 1894 de eerste mense lijke glijvlucht volvoerde. 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Ook Laniel, Bidau.lt en Delbos op de lijst Begeeft zelfs de sterkste geuren |H geen kans' Over groenvoer in de winter Linkervleugel van Labour: Zelfbestuur voor alle koloniën Het opperbevel van Duitse EVG-contingent De voedseloverschotten Een flink lijstje conclusies Emigrantenvervoer per vliegtuig is een succes Motie in Lagerhuis: WOENSDAG 16 DECEMBER 11)53 (Van onze luchtvaartniedewerker) REEDS in de verre oudheid droomde de mens van de verovering van het luchtruim. Men zag de vogels vliegen, wezens van vlees en bloed, even sterfelijk als de mens, doch in staat om zich met hun vleugels door de lucht te bewegen. Het probleem van het vliegen scheen >p- losbaar, vandaar, dat men vele goden de macht het luchtruim te be heersen, toekende. Zo stelde men de Egyptische zonnegod Ra voor met vleugels, doch ook de boodschapper van de goden, genaamd Her- mes. Wij vinden tekeningen en beeldhouwwerken, voorstellende goden op gevleugelde paarden of de lucht doorklievende in gouden gevleu gelde wagens. Men zal zich het verhaal van Icarus herinneren. Hij vloog met vleugels van was, doch toen hij te hoog wilde vliegen, smol ten zijn vleugels door de zonnewarmte, waardoor hij neerstortte. Op 17 December 1903 is dan het grote moment aangebroken, waarop de mens werkelijk 't luchtruim gaat beheersen. Het zijn de gebroeders Orville en Wil bur Wright, twee Amerikanen, die met een door een twaalf paardekrachten- automotor voortgestuwd vliegtuig als eersten vliegen. De eerste vluchten waren meer meer sprongen, nl. niet veel meer dan 300 meter op enkele meters boven de grond. In October 1905 zien zij kans om een afstand van 39 kilometer af te leggen in de tijd van ruim 38 minuten. Hun proefnemingen zijn het begin van een periode van vijftig jaar dynamische luchtvaartontwikkeling. In 1909 vliegt Blériot over het Kanaal en Latham bereikt in 1910 een hoogte van duizend meter. Oorlog: stimulans JN 1914 BEGINT de voor de mensheid zo rampzalige eerste Wereldoorlog, doch voor de luchtvaart bleef zijn niet zonder betekenis. Het vliegtuig bleek alras militaire waarde te bezitten, eerst voor de luchtverkenning, later ook voor bombardement en voor het luchtge vecht. Geld was voor de verdere tech nische ontwikeling van motor en vlieg tuig volop aanwezig en daardoor kre gen de constructeurs hun kans om hun nieuwste ideeën te ontwikkelen. Toen in 1919 deze gouden tijd voor de vliegtuigbouwers voorbij was daalde de publieke belangstelling snel, het geen vooral te wijten was aan de hoge kosten der vliegtuigen en de onmoge lijkheid om de luchtvaart economisch verantwoord te exploiteren. Tientallen luchtverkeersondernemingen werden opgericht, doch even zo vele gingen door financiële moeilijkheden weer te gronde. De pioniers bleven echter door werken en velen offerden hun leven voor hun idealen. Eerste Oceaanvlucht yELE SUCCESSEN werden behaald, welke niet onvermeld mogen blijven. De Engelsen Alcock en Brown vlogen in 1919 met hun Vimy-bommenwer- per over de Atlantische Oceaan. Keith Smith en Ross volbrachten een vlucht van Engeland naar Australië in 't zelf de jaar. De ene prestatie volgde op de andere en dit zijn dan de even zo vele bewij zen voor de technische vooruitgang, voor de grotere betrouwbaarheid van vliegtuig en motor. In 1927 wordt de gehele wereld tot verbazing gebracht door de oceaanvlucht van Lindbergh. Geleidelijk begint ook de verkeerslucht- vaart van zich te doen spreken. Wij brengen de Holland-Indië vlucht van Van der Hoop en Van Weerden Poel man met een Fokker-vliegtuig in her innering, evenzo de vluchten van de Postduif en de Uiver en nog zo vele andere KLM-vluchten. Sensatie J-JET LUCHTVERKEERSNET begint zich over Europa, Amerika en op weg naar Indië uit te breiden, doch het publiek beschouwt het vliegen nog te veel als een sensatie, als een gevaar lijke onderneming. De tarieven zijn ook nog te hoog, waardoor het gebruik van het luchtvervoer alleen nog weggelegd blijft voor de welgestelden. Toch zien de luchtverkeersmaatschappijen kans om een sluitende exploitatie-rekening te verkrijgen. In het zich in economi sche zin dynamisch ontwikkelende Amerika krijgt de verkeersvliegerij in de jaren vóór 1939 de beste kans. De veiligheid nam gestadig toe waardoor het vertrouwen in de luchtvaart bij het reizende publiek toenam. £)AN BREEKT de tweede Wereldoor log uit. Het is in deze tijdsperiode dat aan de vervolmaking van het vlieg tuig een enorme stoot wordt gegeven. Kosten noch moeite worden gespaard. Voor de totale oorlog is 't gebruik van Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de eerste week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever- pilletjes stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tiidrlük Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.) enorme hoeveelheden bommenwerpers nodig, doch ook van honderden vracht toestellen. De bouw van deze bommen werpers en vrachtvliegtuigen hc%ft de onderscheidende vliegtuigconstructeurs de ervaring verschaft, welke zij nodig' hadden voor het later construeren van verkeersvliegtuigen. In deze oorlogs tijd zag men kans om veel zwaardere motoren te bouwen, om de vliegaf- standen op te voeren tot vele duizenden kilometers, tot het bereiken van grote hoogten. De navigatiemiddelen werden geperfectionneerd, hetgeen de veilig heid ten goede kwam. De eerste straal motoren werden ontwikkeld door de Engelsman Frank Whittle. De duizen den vluchten welke gemaakt werden, maakten het publiek meer vertrouwd met de luchtvaart, zij het dat men er over het algemeen meer de nadelige zijde van ondervond. Nieuwe wapens werden ontwikkeld, welke nu nog wel geen gemeengoed zijn geworden doch wel beloften in zich bergen voor een verdere toekomst. Wij denken aan de V-wapens. Enorme ontwikkeling JN TEGENSTELLING tot. de tijd na de eerste wereldoorlog kenmerkte de pe riode na 1945 zich door enorme vooruit gang op het luchtverkeersgebied. De honderden militaire transporttoestellen kwamen grotendeels ter beschikking van de luchtverkeersmaatschappijen, welke aldus hun vloot op goedkope wijze konden vormen. Honderden oor logsvliegers zochten in de burgerlucht vaart ook hun toekomst. Het publiek werd meer luchtvaartgezind. Men ging inzien, dat het reizen door de lucht tijd en geld bespaarde. Men kon zijn zaken uitbreiden en zijn contacten sneller en meer bezoeken. De veiligheid van het vliegverkeer nam gestadig toe. De helicopter wordt mogelijk het luchtverkeersmiddel op de kortere afstand van de toekomst. Het luchtverkeer is een concurrent geworden voor spoorwegen en scheep vaart, vooral door de tijdsbesparing en de steeds lager wordende tarieven. De Atlantische Raad heeft gister te Parijs het verslag van zijn militaire commissie goedgekeurd, waarin als to taal gemobiliseerde sterkte van Europa veertig divisies en 5000 frontvliegtui- gen wordt gemeld. Voorts wordt in dit verslag verklaard, dat 53 reserve divisies, w.o. Griekse en Turkse, be schikbaar zijn voor mobilisatie binnen drie maanden na het uitbreken vaneen oorlog. Alle NAVO-landen tezamen gaven in 1953 voor 65.5 milliard dollar uit voor de bewapening. Dat is drie en een half maal zo veel dan door deze landen voor de defensie werd uitgege ven in 1949 Officieel is te Parijs bekend gemaakt, dat de NAVO-raad heeft besloten 7.6 m.m. als kaliber voor een standaardge weer aan te nemen. Men meent, dat daarbij de keuze is gevallen op het ge weer van de Belgische FN-fabriek. Men kan er afzonderlijke schoten mee los sen, het als halfautomatisch geweer en mitrailleur gebruiken. Bovendien kan de voor het geweer bestemde munitie worden gebruikt voor lichte machine geweren. In de zeer nabije toekomst zal met de massa-productie van het nieuwe geweer een begin worden ge maakt. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, is gisteravond de officiële candidaat van de (Katho lieke) M.R.P. geworden voor het pre sidentschap. Donderdag worden de Franse presidentsverkiezingen gehou den. Een tweede candidaat, die giste ren officiële steun van zijn partij heeft gekregen, is de oudminister van Bui tenlandse Zaken, Yvon Delbos van de radicale partij. De Franse eerste minis ter, Joseph Laniel, die tot de gematigd conservatieve partij behoort, heeft' gis ter zijn candidatuur bekend gemaakt, echter zonder de officiële steun van De Britten volgen vol spanning de gebeurtenissen rondom het dreigement van de vakvereni ging der spoorwegmensen, die van plan zijn om met Kerstmis in staking te gaan als hun eis tot loonsverhoging niet wordt ingewilligd. De foto toont enke le leiders der vakbeweging na een vergadering in het vereni gingsgebouw V.l.n.r.: H. W. Franklin (president), Jim Campbell secretarisen F, S. Greene (assistent'algemeen Se cretaris) zijn partij, die pas vandaag of morgen bijeen zal komen om een beslissing te nemen. Er zijn thans tot dusver zeven candi daten voor de hoogste functie in de Franse republiek. Drie van hen zijn officiële partijcandidaten: Bidault, Del bos en Marcel Naegelen (voor de socia listen). Naegelen is oud-gouverneur- generaal van Algerije en tegenstander van het Europese leger. De overige vier candidaten hebben (nog) niet de officiële steun van hun partij: Laniel, Fourcade, eveneens lid van de gema tigd conservatieve partij, An'dré Cornu, de radicale minister voor Kunstzaken en Jean Medecin, de radicaalgezinde burgemeester van Nice. De communisten moeten hun candi daat nog bekend maken. Het is vrijwel zeker, dat het de 84-jarige Marcel Cachin zal zijn. De Gaullisten hebben nog niet beslist of zij officieel aan de verkiezingen zullen meedoen, doch hun keus zal zeer waarschijnlijk generaal Pierre Koenig, de voormalige Franse opper bevelhebber in Duitsland, zijn. VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST (Advertentie. Lng. Med.) Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Zaandam, December '53. Waarde Redactie, In uw blad heeft kort geleden een verhandeling gestaan over grocnvoe- der in de winter voor het vee. Nieuw was voor mij, dat ook het rundvee daarmede gevoederd wordt. Voor pluimvee en konijnen hebben wij dat dertig jaar geleden al toegepast. Bij de kippen krijgt men dat beloond met een vaste leg en onbevruchte eieren komen zelden voor. Voor de konijnen fokker en vooral voor hen, die vroeg willen zijn voor een tentoonstelling, is het een uitkomst. De voedster is er eerder door in conditie en beter in staat om de worp te verzorgen. De jongen lusten het ook graag en groeien voorspoedig. Moeite? Maar weinig. Doe haver, gerst of ander graan tien a twaalf uur in het water, afgieten in een bak met zand (dun laagje) en een weinig zand er overheen op een war me plaats en met een paar dagen ko men de eerste spruiten. Men moet aan houden, want het is geen wondermid del, waarvan men met een week re sultaat ziet. J. de Jong, Herengracht 5. Op een persconferentie in het Britse Lagerhuis is aan de journalisten een document overhandigd, waarin dertig Labourafgevaardigden van de linker vleugel zeggen, dat Engeland zijn po litiek grondig moet wijzigen om uit de koude oorlog tussen Kustand en Ame rika te geraken. Engeland moest spreken met een stem, „even onafhankelijk als die van India", de overblijfselen van het oude imperialisme opruimen, minder bewa penen, een „oorlog tegen het gebrek" beginnen en er naar streven, dat alle Britse koloniale gebieden zo spoedig mogelijk zelfbestuur krijgen. De Bondsdagfractie der Westduitsc Liberale Partij heeft aangekondigd, dat zij een voorstel zal doen om de Bonds president grondwettelijk bevelhebber over het Duitse contingent van het Europese leger te maken. De thans aanhangige grondwetswijziging, die de dienstplicht mogelijk moet maken, heeft de aanwijzing van een opperbe velhebber vermeden, teneinde daar door het bovennationale karakter van de Duitse troepen nog beter te doen uitkomen. De liberale weermachtsdes- kundige in de Bondsdag dr Erich Mende, heeft echter aangekondigd, dat zijn partij daar geen genoegen mee zal nemen. De grondwetswijziging zal be gin Januari voor het eerst in het par lement worden besproken. Op uitnodiging van de Ver. Staten zal in 1954 een conferentie worden gehouden van ministers, die het pro bleem zullen bestuderen van de over schotten aan voedsel in de wereld. Deze uitnodiging kan worden gezien als een gevolg van het voorstel dat onze minister van Landbouw, de hr. S. L. Mansholt heeft gedaan in de onlangs gehouden landbouwconferen- tie te Rome. De vice-president der V. S„ Nixon, die na een reis van zes weken door het Verre en Midden-Oosten in Washington is teruggekeerd, heeft Maandag presi dent Eisenhower verslag uitgebracht. Bij zijn aankomst verklaarde Nixon o.m.: „Als de communisten het vredes plan op atoomgebied van president Eisenhower verwerpen, zullen zij bij de volkeren van Azië een geweldig pres tigeverlies lijden". Men verwacht, dat de vice-president zijn invloed zal aanwenden om: (1) De herbewapening van Japan er door te krijgen. (2) Het Congres te .bewegen de hulo aan Frankrijk en de drie ver bonden Indo-Chinese staten in hun strijd tegen de Vietminh voort te zetten. (3) President Syngman Rhce te brengen tot een onvoorwaarde lijke samenwerking met de V. S. (4) De nadruk te leggen op de nood zaak om hulp te verlenen aan Pakistan, onder het geven vgn de nodige waarborgen aan India, en om (5) Een verdrag met koning Indris el Senoessi van Libye te sluiten met het oog op het vestigen van De zeven Tsjechen, die onlangs met een zelfgebouwde pantser wagen naar het Westen wisten te ontkomen, hebben van de im migratie-autoriteiten van de VS toestemming gekregen om het lanrl binnen te komen. Opge wekt namen de Tsjechen op het vliegveld Frankfurt afscheid. y/anneer op eenzelfde rijbaan ver schillende soorten voertuigen voorkomen, waarvan de normale voortbewegingssnelheden onderling sterk uiteenlopen heeft dit steeds een verhoging van de gevaren op de weg tengevolge. Tot voor kort deden de ze bezwaren zich uitsluitend voor bij het toelaten van auto's, bespannen voertuigen, bakfietsen en rijwielen op dezelfde rijbaan. Thans is het pro bleem van de bromfietsen zich daar bij komen voegen, aldus minister Al- gera in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over de begroting Verkeer en Waterstaat. De gekozen oplossing waarbij de bromfietsen van de rij wielpaden gebruik kunnen maken, valt naar het oordeel van de minister uit een veiligheidsoogpunt te verkie zen boven het toelaten van de brom fietsen op de banen voor het snel verkeer. De verse! -udene gevallen zal de breedte van onze rijwielpaden te gering zijn. Bij de aanleg van nieu we rijwielpaden wordt zoveel moge lijk met de eisen, die het gebruik van deze nieuwe paden stelt rekening ge houden. In sommige gevallen zal ook een bijzondere oplossing gevonden kunnen worden door bijvoorbeeld de bromfiets op een aanwezige parallel weg toe te laten of de hoofdrijbaan voor bromfietsen open te stellen, waartoe het wegenverkeersreglement' de mogelijkheid openlaat. Blijkens de memorie van antwoord van het departement van Verkeer en Waterstaat op het voorlopig verslag van dü Twecdé Kamer zal de omzet van de K.L.M die in 1952 256 millioen f °e|' ln naar raming stijgen tot 280 millioen. In de afgelopen ja ren in gebleken dat het vliegtuig met succes een bijdrage heeft kunnen le veren voor het vervoer van emig: n- ten. In het lopende jaar zal het aan tal emigranten, dat door de lucht reist, kleiner zijn, dan in het vorige Jafr' omclat het aantal emigranten uit Nederland dit jaar geringer is. Bij de verdeling van het emigranten- vervoer over schip en vliegtuig wordt gestreefd een verhouding van 80 pCt. per schip en 20 pCt. per vliegtuig. I De grootste gebeurtenis in de wereld van vandaag wordt de sociale revolutie genoemd, veroorzaakt door het ontwa ken van ongeveer twee derden van de wereldbevolking, die eeuwen lang in armoede geleefd hebben, maar nu in het Westen hebben gezien, dat hun ar moede niet onvermijdelijk is. Als wij deze wereldrevolutie niet begrijpen, aldus het document, en wij ons niet van ganser harte aan de zijde van 's werelds armen scharen,zal die revolutie ons tenslotte vernietigen. Zes en dertig Conservatieve Lagerhuis- leden hebben gisteravond een motie ln. gediend, waarin het afbreken der Brits- Egyptische besprekingen over de Brit- Se bases In de Suez-kanaalzone wordt geëist. Morgen wordt in het Lagerhuis over de Britse buitenlandse politiek gedebatteerd. Het indienen der motie werd bekend gemaakt kort nadat de regering had geweigerd het Lagerhuis te verzekeren, dat het in de gelegenheid zou worden gesteld de voorwaarden ener eventuele overeenkomst met Egypte over de toe komst der Britse Suez-kanaalzone te bespreken vóór de ondertekening van een verdrag. De 36 „rebellen" hebben met het in dienen der motie gewacht tot na de terugkeer van Sir Winston Churchill van de Bermuda-conferentie. De pre mier werd tevoren van de inhoud er van op de hoogte gesteld. ONRUSTIG COLUMBIA Volgens prof. Jorge Jarano, directeur van de hulpcampagne voor slachtoffers van het bendewezen in Columbia, heb ben opstandelingen en bandieten in het departement Huila sinds 3 Juni 400 boeren vermoord. Zij verwoestten eigendommen ter waarde van ongeveer 138 millioen gulden en verdreven 80.000 mensen uit hun huizen. VERKIEZINGEN IN PERZIë De sjah van Perzië heeft een decreet ondertekend, volgens hetwelk op 29 Maart in Perzië algemene verkiezingen zullen beginnen. De zittingsperiode van het huidige parlement loopt at op 29 Mei. Volgens het Russische persbureau „Tass", hebben de Amerikaanrc autori teiten een visum geweigerd aan de Rus sische aartsbisschop Germogen van Kras- nodar en Koeban. (Vervolg van pag. 1) De heren v. d. Born (P.v.d.A.), Sta pelkamp (A.R.) en De Kort (K.V.P.) en mevrouw Lips-Odinot (C.P.N.) ga ven van hun instemming met de voor gestelde maatregelen blijk, doch op enkele punten hadden zij nog wensen. Met name drongen zij aan op een te gemoetkoming aan de zogenaamde vergeten groepen, dat zijn de groepen, die bij vroegere loonsverhogingen en positieverbeteringen daarbuiten vielen, zoals de kleine zelfstandigen. Men nam niet aan, dat het onmogelijk was, zoals de minister had doen voorkomen, deze mensen te helpen. Geef me dan maar een oplossing, vroeg minister Suurhoff, die overigens bezwaren opperde tegen de verhoging van de uitkeringen der vrijwillige ouderdomsverzekering en die de spoe dige verschijning van een wetsontwerp aankondigde om de betaling van een ziekenfondspremie door man én vrouw, wanneer zij beiden invaliditeitsrente genieten en ouderdomsuitkering ont vangen krachtens de Noodwet-Ouder domsvoorziening, te doen vervallen, zo dat dus nog slechts één premie ver schuldigd zal zijn. Staatssecretaris dr Van Rhijn deelde mee, dat zo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer zal worden aangebo den een wetsontwerp tot coördinatie van dat deel der sociale verzekerings wetgeving, dat betrekking heeft op de begrippen werkgever en werknemer en op de eenheid in de sociale verzeke ringsrechtspraak. Op dat ogenblik zal ook de loon grens in dP Wachtgeld- en Werkloos heidswet bekeken kunnen worden. De ze grens handhaaft de regeling voorlo pig op 6000, gezien de bezwaren, die in medische kringen tegen verhoging van deze grens worden geopperd. (Vervolg van pag. 1) In Westduitse regerings- en opposi tiekringen was men het er gister over eens, dat de woorden van Dulles een ultimatum aan Frankrijk betekenen. Ook in Bonn vreesden regeringsperso nen, dat een en ander een averechtse uitwerking zal hebben. In Britse kringen is men ernstig bezorgd over de aanzienlijk Frans-Amerikaanse me ningsverschillen. Britse diplomatieke kringen vrezen voor ernstige moeilijk heden in het Westerse kamp in 1954. Amerikaanse republikeinse en de mocratische senatoren hebben de ver klaringen van Foster Dulles onder schreven. Een democratisch senator meent, dat de besnoeiingen op de .bui tenlandse hulp van de VS waarschijn lijk verder zullen gaan dan Dulles al voorspelde, indien er in Europa niets concreets (Europees Leger) tot stand komt. De voorzitter van de senaats commissie voor het bank- en geldwe zen stond ook achter Dulles' waar schuwing. De democratische senator Mansfield waarschuwde tegen weer- wraakmaatregelen tegen Frankrijk en pleitte voor een beter begrip voor Frankrijks moeilijke positie.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 6