Acht stemmingen, géén nieuwe president voor Frankrijk Beroepsvoetbal bond gesticht Noordelijken komen kwestie der krijgsgevangenen bespreken Zwarte zeelui mishandelden buffetjuffrouw Dertien man ontsnapt uit een gevangenis in de VS Laniel, 22 stemmen te kort Vandaag draait de molen verder Communisten willen vrede in Indo-China Voortbestaan N.L.S. wordt bedreigd Parijse Kerstmannen juist op tijd De olifanten van Bertram Mills! De Keulse brandweer demonstreerde in Maastricht Stakingsoproep voor gehele Borinage Maandag 21 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e J-aargang No. IXiJ Treurig schouwspel in Versailles99 Rel in Parijs Weer luchtalarm in Seoel Twee jonge vrouwen als gij ze laars ters WEERBERICHT Twist op de A msterdamse Zeedijk Motorrijder tegen tT "in gebotst en gedood -Er komon geen VS bases in Pakistan VPRO wil meer zo-^tijd voor radio en TV Fakir zat 53 we1-en in een fles nL U ,YPrf,pr hieM Mj r,ch bezig met ademsha1rnq$opiev\vqeri en xioaa een vottïi van Hindoes ascetisme. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mn> Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... t 1-— elk woord meer 5 cent- Abonnementen: per kwartaal 6.üb per maand T bij vooruitbetaling plus Incassokosten. Weekabonnementen 0.' - N Donderdag af zijn er thans in de grote hall van het slot van Ver- sailles acht stemmingen gehouden om een nieuwe president van frankrijk te kiezen. Doch ook gisteravond toen de achtste stemming p aats vond, kwam er nog geen candidaat uit de bus, die een volledige meerderheid van stemmen wist te behalen. De uitslag van de achtste stemming was Laniel 430, Naegelen 381 en Pinay 25. De ditmaal ver eiste meerderheid was 452, zodat premier Laniel 22 stemmen te kort kwam. Toen de voorzitter van de verenigde vergadering der volksver tegenwoordigers, André le Troquet, de uitslag van de achtste stemming bekend maakte, werd Laniel door de rechterzijde en Naegelen door de linkerzijde toegejuicht. Een groot deel van de Radicalen sloot zich aan bij liet huldebetoon voor Naegelen. Laniel verzocht daarna de negende stemming direct te doen plaats vinden. Bij handopsteken werd echter besloten de volgende stemming hedenmiddag om drie uur te houden. Even voor elf uur gisteravond sloot Le Troquet de vergadering. Vele conservatieven waren van oordeel, dat de gematigd conservatief, Joseph Laniel, die steeds aan de kop lag en bijna de eindstreep bereikte, zich nu dient terug te trekken om plaats te maken voor een geheel nieuwe candidaat, die kans heeft een grote meerderheid te verwerven. Vrijdag avond, na de vierde stemming, heeft Laniel echter gezegd: „Ik zal tot het einde volhouden, zelfs als er twintig stemmingen nodig mochten zijn Nu het begint er zo al aardig op te lijken. Hij staat vandaag weer candidaat. INTUSSEN worden alom niet malse commentaren geleverd op deze zo hopeloos verdeelde strijd der politieke partijen nu het gaat om een president van de Vierde Republiek te kiezen. En dat, terwijl men weet. dat het staats hoofd boven de partijen staatHet dagblad „Paris-Presse" schreef Zater dag: „Frankrijk heeft het treurige schouwspel te Versailles niet verdiend". Maar, zo merkt het cynisch op, laat men maar door gaan met die stem mingen, er is nu toch al niet veel waar digheid meer te verliezen. Het gezag van het presidentschap moet wel aan getast worden door de partijtwisten, waarbij niet geschroomd wordt gebruik te maken van alle traditionele partij manoeuvres. Toen in de Parijse bioscopen gisteren in het filmjournaal beelden werden ver toond van de presidentsverkiezingen te Versailles, hief het publiek een luid gejouw aan.... Een radiocommentator vertelde: Parijs walgt er van...'1. De socialisten hebben Zaterdag nog I een poging gedaan de bejaarde burge meester van Lyon en voorzitter van de Nationale Vergadering, Edouard Her- riot, over te halen zich alsnog candi daat te stellen. De candidaat der socia listen, Naegelen zelf, bracht een be zoek aan Herrriot. Doch hij had geen succes. De grijze pc' tus voerde aan, dat zijn gezondheidstoestand een beletsel voor hem vortmt de taak op zich te ne men. Voordat gisteren voor de zevende Op een door het onder communis tische leiding staande algemene vak verbond, C.G.T., georganiseerde bijeen komst te Parijs, waar werd aangedron gen op het sluiten van vrede in Indo- China, is het een handgemeen gekomen tussen communisten en hun tegenstan ders. De bijeenkomst, die door onge veer duizend personen werd bijge woond, was nauwelijks begonnen, toen 200 jongelui achter in de zaal, die voor het merendeel in Indo-China hadden gediend, eisten, dat een minuut stilte ter nagedachtenis van hun gesneuvelde kameraden in acht zou worden geno men. Bij de gevechten werd een aantal personen gewond, terwijl ook vele rui ten het moesten ontgelden. Te hulp ge roepen politiemannen wisten spoedig de orde te herstellen, waarna- de bij eenkomst verder ongestoord kon ver lopen. Later moest de politie echter nogmaals isgrijpen. toen na afloop der vergadering op straat nieuwe gevechten begonnen. x Vijf jongelui hebben later op de avond twee revolverschoten afgevuurd op de Frans-Russische leeszaal te Parijs. Zij wisten met een auto te ontkomen. maal zou worden gestemd, hebben de socialisten medegedeeld, dat zij bereid waren hun candidaat, Marcel Naegelen, terug te trekken, mits de andere can- didaten dat óók zouden doen. De socia listen zouden dan de huidige president, Vincent Auriol, die zich niet herkies baar stelde, tóch candidaat willen stel len. Afgezien van een eventuele toe stemming van Auriol bleek echter, dat de radicalen hun candidaat, Jean Me- decin, wensten te handhaven. Bij die zevende stemming kreeg Laniel 407 stemmen, Naegelen 303 en Medecin 156. Voor de achtste stemming trok Medecin zich terug. De Franse afgevaardigden en senato ren hebben in de eerste drie dagen van de verkiezingen in de tijd, dat zij niet aan het stemmen of onderhandelen wa ren, uit het paleis van Versailles 200.000 brieven verzonden. Dit omdat de om slagen een bijzonder verkiezingsstem- pel krijgen. .De postzegelverzamelaars varen er dus in elk geval nog wel bij en de zegels zullen waarde krijgen ook, want een dergelijke (zij het droevige) gang van zaken heeft zich tijdens pre sidentsverkiezingen in Frankrijk nog nooit tevoren voorgedaan. Het is er dan eindelijk toch van ge komen. Nederland heeft z'ün beroeps voetbalbond gekregen. Veel meer dan een dagelijks bestuur is die bond op het ogenblik nog wel niet, maar naar verluidt zullen de initiatiefnemers met buitenlands kapitaal worden gesteund en hebben zij van verschillende zijden adihaesie-betuigingen ontvangen. Men verwacht dat de bond zich spoedig zal uitbreiden. Van de zijde van de oprich ters vernamen wij dat het voorlopig dagelijks bestuur als volgt is samen gesteld: J. de Natris (Amsterdam), al gemeen voorzitter en technisch leider; S. Steinfurth (Enschede), secretaris- penningmeester; J. Bruinsvclds (Am sterdam) en H. van Lent (Amsterdam) De Nationale Luchtvaartschool schijnt het volgend jaar, het zeven en twintig ste jaar van haar bestaan, gedoemd te verdwijnen. Deze ontwikkeling is ten eerste een gevolg van het feit, dat de Verenigde Staten de landen van de NAVO hebben laten weten, dat de op leiding van adspirant militaire vliegers uit die landen eerlang niet meer door Amerika zal geschieden, ten tweede is zij een gevolg van het feit, dat het Nederlandse ministerie van Oorlog het tussen hem en de N.L.S. bestaande con tract over de voorselectie van adspirant militaire vliegers heeft opgezegd. De Verenigde Naties hebben in gestemd met een voorstel van de Noordelijken om .vandaag een bijeen komst van de militaire bestandscom- misie te beleggen voor het bespre ken van het vraagstuk der krijgs gevangenen. In Seoel werd gister luchtalarm gegeven, toen door middel van radar twee vliegtuigen werden waargeno men, die over de gedemilitariseerde zóne in Zuidelijke richting vlogen. De toestellen keerden na een kwar tier naar het Noorden terug. Vier straaljagers van de verbondenen slaagden er niet in, de vliegtuigen te onderscheppen, r - luchtmacht der V N. noemde het gebeurde een „dui delijke schending van de bestands- overeenkomst", waarvan de bestands- ommissie op de hoogte zal worden •esteld. Net op tijd voor de staking van het grondpersoneel van het Pa rijse vliegveld Orly arriveerden verschillende Kerstmannen. Zij ivaren beladen met vele gaven voor gróte en kleine Franse kindertjes. Een leukerd vroeg of se ook niet gelijk een nieuwe president hadden meegenomen De Londense bevolking geniet weer met volle teugen van de kerstvoorstellingen van het be roemde circus Bertram Mills. Zes olifanten, die juist uit hun enge vervoermiddelen zijn gestapt, geven vast op het platform van het perron een nummertje als voorschot om zich wat van de „benenstijfheid,, te ontdoen. DERTIEN gevangenen zijr er, door het graven van een tunnel onder de gevangenismuur, in geslaagd utt de gevangenis te Jackson, in de Ame rikaanse staat Micliigan, te ontkomen. Verwachting tot hedenavond: RUSTIG WEEK Droog weer met plaatselijk -op klaringen Weinig wind. Onge veer dezelfde temperaturen gisteren. Dinsdag- Zon op 8.47, onder 16.31 Maan op 18.40, onder 10.20 als Zij overvielen prompt een naburige woning en maakten zich daar van een auto e.;i een revolver meester. Vervol gens reden zij in dolle vaart weg. De auto sloeg echter over de kop en de achtervolgende politie Wist een aantal der ontsnapten weer in te re kenen Zes slaagden er echter in hun vlucht voort te zetten. Zij wisten zich opnieuw van een auto meester te maken en ontvoerden tevens twee jonge vrouwen als gijzelaarsters. De mannen reden in snelle vaart naar de staat Indiana. Na ten rit van tien uur werden de twee vrouwen door de ontvluchte gevangenen vrijgelaten. Een van haar vertelde, dat de vluchtelingen haar herhaaldelijk hun verontschuldigingen hadden aangeboden. Op de Tweede Kerstdag hoopt de heer „eimpe fiers Nijdam in Sneek 103 Jaar oud te worden „ATOOMl'OLITIE" IN ENGELAN D Volgens de „Sunday Dispatch'" zal de Britse regering een speciale politie afdeling instellen, die tot taak zal hebben het uitlekken van atoomge heimen te voorkomen. Zaterdagnacht omstreeks kwart over twee hebben enkele agenten twee 30- jarige negers, opvarenden van het En gelse schip „Fernhurst", in de buurt van de Amsterdamse Zeedijk gearres teerd, nadat ze een 27-jarige buffetjuf frouw in ha'ar woning aan de Zeedijk hadden mishandeld en de inventaris kort en klein hadden geslagen. De vrouw werd naar het Binnengast huis vervoerd, doch kon later naar haar woning worden teruggebracht. De agenten surveilleerden op de Zee dijk, toen zij gealarmeerd werden door hulpgeroep van buurtbewoners, die meenden, dat de vrouw vermoord werd. De twee zeelieden hadden inmiddels reeds de benen genomen, maai konden toch nog worden gearresteerd. Zjj zijn thans in de cel opgesloten. De beide mannen hadden de buffet juffrouw des avonds ontmoet en wa ren met hun tweeën na sluitingstijd der café's mee naar haar woning ge gaan. Daar kreeg het tweetal hevige ruzie. Ze gingen elkaar met stoelen te lijf. Toen de vrouw probeerde dit te verhinderen kreeg zij het zelf hard te verduren en werd bewusteloos geslagen. Mevrouw Molotov heeft Zaterdag me vrouw Joxe en mevrouw Leroy, echtge noten van de Franse ambassadeur en van de eerste ambassaderaad der Franse ambassade te Moskou, op een theepartij in het paleis van Splridonofka ontvangen. jt Zaterdag werd op het Vrijthnf te Maastricht ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de brandweet van de hn-ddstad van het goede Limburg een demonstratie gegeven, waaraan ook een depu tatie uit Keulen deelnam die hier een voorstelling geeft met een met lucht gevuld springzeil. Ondanks het intrekken door de N.V. Cockerill van het aangekondigde ont slag der mijnwerkers, heeft de katho lieke mijnwerkersbond alle mijnwerkers opgeroepen vandaag het werk neer te leggen. Het verbond roept ook alle an dere arbeiders in de Borinage op zich bij deze staking aan te sluiten. Het verbord is van oordeel, zo heet het, dat een definitieve oplossing van het probleem der Belgische mijnen slechts gevonden kan worden door een nationalisatie hiervan Zowel de katho lieke als de socialistische mijnwerkers bonden hebben de houding van de N V. Cockerill. die zeven mijnen wil sluiten, scherp afgekeurd en volledige steun toegezegd aan de stakers. Op een met knipperlichten beveilig de overweg tussen Freda en Roosen daal is gisterochtend om elf uur een motorrijder uit Rooser I Q. Moer- kens door het rode li" t en tégen een passerende trein gereden. Hij werd op slag gedood. Pakistan heeft de Sovjet-Unie me degedeeld dat het niet voornemens is de Ver. Staten recht te verlenen mili taire bases op zijn gebied aan te leg gen. Dit wordt medeeod~p'd jn aan de Sovjetrussische ambassadeur te Karatsii overhandigde nota, welke een antwoord is op de Russische nota van de vorige maand, waarin om .opheldering" werd verzocht aangaande berichten, volgens welke Pakistan de aanleg van Ameri kaanse luchtbases op zijn gebied zou toestaan. De VHKO heeft aan de minister van O., K en W. en aan de Neder landse Tëlevisiesticht'ng de wens kenbaar gemaakt om als volk. M„»n gelijkwaardige partner met de vier andere televisie-instantles aan de TV- uitzendingen te mogen deelnemen Tot dusver was de VPRO slechts eenmaal per drie maanden in staat een TV- uitzending te verzorgen Bovendien wenst de VPRO meer rad...- 'i'id om op nationaal-culturcel plan te kunnen werken. Deze week ver wacht de VPRO het hondei u.iui,,,d- ste lid fakir Rayo (Rudolf Schmied) heeft ftch gister te Linz met behulp van een hamer bevrijd uit een twee meter lange fles, waarin hij meer dan 53 we ken heeft doorgebracht. In het afgelo pen jaar bezocht Rayo ruim honderd plaatsen In Europa Rayo leefde in de fles op vruchtensap, vitaminetabletten en vruchten Hij is in de fles dertig kilo afgevallen. Rayo zeide, dat hij met dit experi ment louter wetenschappelijke oogmer- ken had. Hij wilde proeven nemen met net leven op vitamine-tabletten en voe ding door middel van oliemassage van

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1