Veel bloemen en goede woorden bij jubileum van H.B.B. Helder haalde de volle buit uit zeer slechte wedstrijd ssuïr «ïtt&SS s Twee avonden uitstekend werk van krachtig „Pro Patria" In de tweede helft kwam HRC er niet meer aan te pas Texel gaf Watervogels geen schijn van kans (4-0) Vakbeweging heeft gevestigde positie in de maatschappij Receptie en feest avond in „Formosa" De KNVB-reserves Prachtig doelpunt van Lamoree V.U. vertoonde in de Witte „De Raaf" Dames v. Amersfoort en List blonken uit Onzekerheid over oprichtingsdatum M.L.T.B. Guiz-kampioen Benauwde 4-3 zege op Schoten ÏÏT5SAÏ5 i-w ÏÏES." «.'»««■- 3^'5: ®t£ï"=,l*bW Troeven in persoonlijke vrije oefeningen JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN DWV bracht het tot vijf doelpunten (5-0) Keeper Lingbeek deed wat hij kon DE AB0NNEMENISPR.IS Successen voor Helderse kleindierfokkers Regeling storingsdienst Veertig jaar A.B.V.A. Doelman Heerschap had het niet moeilijk MAANDAG 21 DECEMBER 1958 7 i BEETJE WIL, zal Je Heldcrse Bestuurdershond, die aterdag op luisterrijke wijze in de bloemetjes werd gezet ter ge- egenheid van het negende lustrum, in Mei 1955 (dus over ruim twee jaar) het gouden jubileum kunnen vieren. De heer C. W. van Winger- i en, die tijdens de drukbezochte receptie in „Formosa" hel woord voerde namens liet hoofdbestuur van het N.V.V., had namelijk in het hondsarchief als oprichtingsdatum van de H.B.B. 13 Mei 1903 gevon- t en. Men kon daaruit concluderen, dat de pioniers van de jubilerende organisatie allereerst het werk voor ogen hebben gehad. In die bewogen begintijd rekende men nog niet met de feeststemming bij toekomstige jubilea. En voor zover de Heldcrse archivarissen wel accuraat zijn ge weest hij het noteren van gewichtige data, heeft de bezetter de resul taten daarvan teniet gedaan. Van het archief is praetiscli niets over. meer J^IIETTEMIN kon de voorzitter van de Helderse Bestuurdersbond in zijn historisch overzicht enkele van de belangrijkste punten uit de ontwikke lingsgang de .revue laten passeren. Zonder veel ophef gewaagde hij van de harde strijd, die de vakorganisatie ook in Den Helder heeft moeten voe ren om de levensomstandigheden van de arbeiders boven een noodzakelijk minimum te brengen. Dank zij het ge zamenlijk optrekken onder de stimu lerende leiding van de pioniers konden resultaten worden geboekt. Deze resul taten hadden een groei van het leden tal tot gevolg, waardoor de vakbewe ging steeds meer recht van spreken kreeg. De bij de H.B.B. aangesloten afdeling tellen thans 2700 leden, en dat terwijl in 1948 de aanvankelijk ook door de H.B.B. overkoepelde afdelin gen in Anna Paulowna en Callantsoog een eigen bestuurdersbond kregen. Loco-burgemeester P. S. van der Vaart, die met de wethouders J. J. Landman en P. Th. Luijckx het ge meentebestuur vertegenwoordigde, zei in zijn felicitatie-toespraak, dat de ge meentelijke overheid het werk van de vakbeweging met belangstelling volgt, in de eerste plaats omdat het bevorde ren van de zelfwerkzaamheid van de burgers haar instemming heeft, in de tweede plaats omdat de vakbeweging een belangrijke rol speelt bij het hand haven van de arbeidsvrede. De heer Van der Vaart wees op de wisselwer king, die bestaat tussen verbeteringen op het maatscnappelijke vlak en de geestelijke verheffing van de mensen. Dat de H.B.B. haar taak in deze ver staat, blijkt uit hetgeen voor de ont wikkeling van de arbeiders wordt ge daan. Als voorzitter van de Helderse Gemeenschap kon de heer Van der Vaart daaraan toevoegen, dat de H.B.B. ook met enthousiasme het werk van de H.G. steunt. Tenslotte feliciteerde de heer Van der Vaart als voorzitter van de afdeling Den Helder van de Partij van de Arbeid. De bloemstukken, die hij namens het gemeentebestuur en later ook namens de P.v.d.A. aanbood, werden weldra door vele andere gevolgd. Het podium, waarvoor de bestuurstafel stond, deed allengs denken aan een bloementen toonstelling. „Zeg het met bloemen" hadden de Landarbeidersbond afdeling Julianadorp, oud-bestuurder Geiten beek, de Landarbeidersbond afdeling Den Helder en de Vrouwenbond van het N.V.V. te Anna Paulowna gemeend. Vele andere organisaties lieten bloe men aanbieden door hun afgevaardig den ter receptie. De tweede voorzittct van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden, kwam omdat het geen kroonjaar was, met lege handen, maar uit zijn toespraak bleek voldoende, dat het hoofdbestuur van het N.V.V. vol lof is over hetgeen de Helderse Bestuurdersbond presteelt. De heer Heyblok sprak namens de Bestuurdersbond op Wienngen de heer C. Ran namens de K.A.B. te Den Helder, de heer H. van der Scho°£ namens het C.N.V. te Den Helder. de heer Dapper namens de Texelse stuurdersbonfl, de heer N. Helder na mens de A.B.V.A., mevrouw Zuijder- land namens de Vrouwenbond van het N.V.V., de heer C. Bakker namens Humanitas, de heer Pluijm narpens de V.A.R.A.-afdeling, mej. D. Meijer na mens de A.J.C., de heer B. Bakker namens „Jonge Strijd", de heer J. de Waard namens de Coöperatie, de heer W. Nieuwenhuizen namens de A.N.G.B., de heer D. van Zandwijk namens het Helders Fanfarecorps, de heer W. Me lis namens de Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel, de heer P. de Jong namens „Kunst aan het Volk", de heer H. Th. Weenink namens het I.V.A.O., de Nederlandse vereniging van vervoerspersoneel en de Prijzen- commissie, de heer W. A. J. Witmer (die tevens als ceremoniemeester fun geerde) namens de Bouwbedrijfsbond en tenslotte de heer G. de Lang na mens de Metaalbedrijfsbond. Het was uiteraard ondoenlijk, in te gaan op al deze toespraken, waarin dikwijls mar kante dingen werden gezegd. De heer Roobol volstond daarom met een alge meen dankwoord, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot de jongeren. De avondbijeenkomst,' eveneens in „Formosa", werd ingeleid door de heer Van Wingerden, die in een kernachtige en vaak geestige toespraak de positie van de vakorganisaties in het tegen woordige maatschappelijke bestel schetste. Na deze met grote aandacht beluisterde rede kon men genieten van een welverzorgd en beschaafd cabaret programma, op de planken gebracht door Roland Wagter, Tobi Rix, Greet- je van Schaik, Dick Harris en Roland Wagter Jr. De gezellige avond werd met een feestelijk bal besloten. De beslissing in de Quiz-competitie van het Bureau O.S. en O. is gevallen. Het zevental van MLTB (het Marine- luchtvaarttechnisch bedrijf) wist in de laatste wedstrijd de score op te voeren van 119 op 134 en werd hierdoor eer ste. De tweede prijs werd behaald door het team van „De Kooy", dat 124 pun ten verzamelde: één punt meer dan de ploeg mariniers van het Wachtschip Willemsoord. Het team van CZM ein digde met 113. De Marva's, die als hekkensluiters fungeerden, ontvingen ccn troostprijs. HRC 2 heeft in de reserve derde klasse A haar positie verbeterd met een klinkende 6-2 overwinning op KFC 4. HRC 3 speelde alweer gelijk, nu 1-1 tegen Zilvermeeuwen 2. HRC 4 leed bij De Volewvjekers 4 een 3-1 ne derlaag. Wat Helder en Schoten gistermiddag aan de Sportlaan presteerden, had weinig met weloverwogen voetbal uitstaande. Voor de Nieuwe- diepers bestond de enige vreugde uit het winnen van de wedstrijd (43), doch voor de rest zal men allerminst met genoegen aan deze uitermate rommelige ontmoeting terugdenken. De witjakken begonnen uitstekend, maar na verloop van een kwartier was elk inzicht verre te zoeken en liet men zich tot weinig steekhoudend heen en weer (en hóóg!) getrap verleiden. Al bij de eerste aanval van Helder had een doelpunt gemaakt kunnen wor den, doch Jullens, fel spurtend, miste grandioos. Van der Meulen zat het niet mee, toen hij een omhaal wilde lance ren maar viel. Even later kopte hij het leder uit een voorzet van rechts enke le centimeters naast. Na negen minu- Be- Dc Helderse Volksuniversiteit, die liet voornemen heeft in Der.HelIder een ie stichten ten einde periodiek „en bieden, heeft Zaterdagmiddag ge zorgd voor de vertoning van de l ranse rolprent „De Raaf". de zaal akelig leeg. „De Raaf ®Pe" £erid door Pierre Fresnay. M'cheline Francey, Ginette Lecleic en Piene LHqelteverhaal is "iet onaardig, doch in hoeverre het cultureel is en te verk^ du^dèlhk^Daanim^M^en^wy^we^ eens voorsteltvan^cuUu rel'e programma's'', IN CASINO HEEFT DE GYMNASTIEKVERENIGING „Pro Patria" Vrijdag- en Zaterdagavond een uitstekende uitvoering gegeven. De eerste avond viel er in hoofdzaak van jeugd- en kleuterwerk te genie ten, en daarbij bleek de talrijke ouders, dat hun spruiten spelenderwijs gzondheid opdoen in de gymnastiekzaal. De kinderen gingen geheel op in hun leerzame jpel, dat zo rustig en doeltreffend door de heer Van Essen werd geleid. Het programma was bovendien gevarieerd, en dat was óók al een hele winst bij zo vele nummers! Op beide avonden werd een zevental leden door de voorzitter Planken toe gesproken, omdat zij zich zo uitstekend hadden geweerd in de kringkampioen schappen H.N.K. De beste prestal ie werd daar geleverd door Ineke van Amersfoort, die haar jeugdtitel pro longeerde met liefst tien punten voor sprong op nummer twee! Andere keu rige plaatsen in deze kampioénschap- pen werden behaald door Atie List, Janny Biersteker-Bakker (tweede bij de dames), Alie van Essen, Henk Mars man (tweede bij junioren) en Cees Beije. De meisjes B. 2 openden de tweede avond met een geslaagde staafoefening, waarna de dames demonstreerden, dat zij op hoogbrug heel wat hebben be reikt. Een zevental dames deed een knotsoefening op zeer verdienstelijke wijze, en de jongens B. toonden hun capaciteiten in een vrije oefening en met het paard. De B. 1-meisjes vroegen voor een aardige hoepeloefening de aandacht, en de dames-junioren beslo ten het eerste gedeelte van de avond met aantrekkelijke rhythmische Oefe ningen.- Twee nummers, die wij nog niet noemden, vonden extra waarde ring. In de eerste plaats boden Alie van Essen en Cees Beije voortreffelijke persoonlijke vrije oefeningen, waarbij vooral de afwerking en beheersing van laatstgenoemde opvielen. Grappig en sterk was het duo-werken van de he ren. Wederzijds ondersteunden zij el kaar in tal van moeilijke standen. Na de pauze werd begonnen met ringenzwaaien door de dames. Zoals tevoren viel ook nu het gedurfde en uiterst beheerste werken van Ineke van Amersfoort op. De heren maakten van de inmiddels opgetrokken ringen- stellage een dankbaar gebruik door het haastig geplaatste hoogrek eer aan te doen. Zij deden overigens eenvoudige oefeningen. Via de nummers klassikaal brug (dames en meisjes B. 1), een staafoefening (meisjes B. 2), hoogbrug (heren) en een vrije oefening (meisjes B. 2), was men aangeland bij ander maal persoonlijke vrije oefeningen. Twee meisjes traden op de „mat", te weten Atie List en Ineke van Amers foort. Vooral eerstgenoemde verbaasde een ieder door lenigheid en geconcen treerdheid; een klaterend applaus vormde haar beloning. De dames hadden nog een geslaagde vrije oefening, en vervolgens deden een aantal leden tezamen grondgymnastiek. Zij vormden allerhande standen, waar bij de gedisciplineerdheid terdege op viel. De avond werd besloten met een baloefening door een groep dames. He laas vormde die geen waardig besluit van het gebodene, daar men menig steekje liet vallen! Doch voor de rest waren beide avonden zeer de moeite waard. „Pro Patria" heeft zich op nieuw onderscheiden als een krachtige gymnastiekvereniging, die niet alleen dames, meisjes en jongens op de uit voeringen weet te brengen, maar ook heren, hetgeen tegenwoordig geen klei nigheid is. De heer Planken dankte tenslotte de directeur, de heer Van Essen, die te recht „in het zonnetje" werd gezet. Zijn vrouw deelde in de verdiende hulde. Zij ontving een geschenk; haar man werd een binnenkort te verschij nen boek (over sport uiteraard!) toe gezegd. ten kwam Jullens, die als middenvoor opereerde, toch aan z'n doelpunt toe. Een fraaie pass van Van der Meulen stelde hem daartoe in de gelegenheid. Overigens had Jullens zijn schot slecht gericht, maar gelukkig voor hem kon keeper Kessens toch geen antwoord vinden (10). Voor de thuisclub brak een benauwd ogenblik aan, toen scheidsrechter De Roo een buitenspelgeval over het hoofd zag. Hoewel het schot naast ging, wierp Boekei zich nog, veiligheidshalve, als een tijger op de bal. Een omhaal van Van der Meulen leverde niets op. daar Kessens zich nog juist goed genoeg had opgesteld om het schot tot corner te verwerken. In de zeven en twintigste minuut had middenvoor Pelser van Schoten suc ces. Op links kreeg hjj het teder in zijn bezit, waarna hjj er in scherpe lijn mee op Tielder's heiligdom afsnelde. Hij loste een scherp schot met de punt van de schoen. Boeket greep de bal welis waar, maar kon hem niet onder con trole krijgen (11). Vlak voor de rust maakte Van der Meulen 21 toen men in de achterhoede van Schoten blunder de en hij Kessens van dichtbij het na kijken kon geven. Dit was voor onze stadgenoten een echt meevallertje. Zeven minuten was de tweede helft oud, toen Van Beekhoven zijn kans schoon zag. Van links werd hem de bal toegespeeld, hij deed enkele passen naar binnen en schoot meteen hard in. Onhoudbaar verdween de bal enkele tientallen centimeters onder de lat in het net (31). Intussen was de sfeer in het veld aan de minder prettige kant geraakt. Scheidsrechter De Roo wist er wel raad op, zij het in onplezierige zin: hij floot de rest van de wedstrijd „dood". Na twaalf minuten leidde een doelworsteling tot Schoten's tweede te- genpunt. De arbiter had een overtreding ge constateerd en kende een penalty toe. Rechtsback Klooster voltrok het vonnis foutloos (32). Het mooiste doelpunt ontstond na zes entwintig minuten. Jullens dreef de bal naar links, waar Lamoree, die tot dat ogenblik niet veel goeds had laten zien, onmiddellijk snel een sprint aanzette. Klooster kon de witjak lang niet bij houden, en Kessens werd met een flitsend schot gepasseerd (42). Merkwaardig is, dat Lamoree altijd op deze wijze tot scoren komt (of met het hoofd), door uitstekend timen. De voorsprong werd tot 43 terugge bracht door Keulemans, die de ,bal hoog kreeg toegespeeld en de verdedi ging van Helder juist even te glad af was (43). Van de tribune werd luid keels ..Buitenspel!" geroepen, doch de heer De Roo wees.met klem naar de middenstip. Van dit ogenblik af bleef Schoten in de aanval. Van der Neut (geassisteerd vooral door Veenendaal cn Puhl, en in laatste instantie door Boekei) hield echter het hoofd koel, zodat de gelijk maker niet werd geboren. Maar het heeft er om gespannen in die laatste phase; bij één der corners stond heel Schoten voor het doel van Helder op gesteld! Gevaarlijke tegenaanvallen bleven overigens niet uit. Geven wij nu nog even de opstelling van Helder: Boekei; Veenendaal en iPuhl; Mos, Van der Neut en Himpers; Van Beekhoven, Bionda, Jullens, Van der Meulen en Lamoree. langs werd vertoond beeld: on- Een nieuwe mor gen", een VaCchtige"film uit het reper toire van de Helderse bioscopen. Hier had me" du« de gelegenheid, een wei - kpliik uitstekende rolprent te gaan zien En momenteel heeft men die weer, want in de Witte draait de voortreffe liike Amerikaanse film „Een circus vluchtte", die zeker te prefereren hiivnorbeeld boven „De Raaf Aan de hoofdfilm vooraf ging een bijzonder interessant filmpje, getiteld De pioniers van hot levende beeld waardoor men een kijkje kon nemen in de ontwikkelingsstadia van de film. Dit knappe rolprentje was van Roger Meinhardt. Op een zeer slecht veld hebben DWV en HRC een wedstrijd f^Pee'd die ntet boven het gemiddelde van dc derde klas uitkwam. Doordat d« NiguJendaI^ mers meer geluk hadden dan hun tegenstanders hebben kans-gezien_de wedstrijd met groot verschil te winnen. Voor de rust, toen de strud vrijwel ge lijk opging - na de hervatting kwamen de Racers nogmaarsporadischovercie helft hadden de gastheren het geluk, dat de scheidsrechter een b'ü'e"^' doelpunt toekende cn na de rust werd een indirecte vrye schop in het schopgebied weggegeven ten onrechte aan de thuisclub. ten voor de tweede maal moest zwich- ten, en het was weer Ooms die hel doelpunt op zijn naam bracht HRC probeerde hierna door fel ofi de bal te zitten het spel te verplaatj sen, doch doordat Van Knijff e( steeds minder aan ging doen eil Swart reeds na een kwartier wa< uitgespeeld, werd de druk aan de rechterkant steed. groter, toet moest eerst nog Ooms onnodig val len, eer DWV zijn derde doelpunt wist te scoren. Daar Ooms ook deze goal maakte, betekende dit voor hen de hattrick. Hierna was er geen aar digheid meer aan. Het was dan oor niet te verwonderen dat er reeds verschillende bezoekers het veld ver lieten, die doordat het spannend was gedurende de eerste helft, warer gebleven, doch doordat na het deint doelpunt ook dit was verdwenen, zich naar hui? begaven. Veel gemist hebben zij niet. Ot het moet zijn de twee buitengewont saves van doelman Lingbeek, die met veel talent zijn doel verdedigde toch kon hij niet verhinderen dal alvorens scheidsrechter Florin vooi de laatste maal zou fluiten hij nog twee keer werd gepasseerd. Nadat eerst Ooms en vooral Homar verschillende trekballen van Flens hadden gemist deze waren maai voor het inschieten kopte links binnen Ten Tenter een voorzet var Flens juist voor de schoen van Bot in het doel. Linksbuiten Bakker, dit na de rust blijk gaf dat hij toch ook kon voetballen maakte met een dia gonaal schot een vnf minuten vooi het einde de vijf vol. Opstelling der elftallen: DWV: Meyer - Donkersloot en Roele - Verhoeven, De Boorder en Triep - Flens, Homan, Ooms, Den Tenter en Bakker. HRC: Lingbeek - Bot en Kramer - Swart, De Vries en Ten Braak Hartman, De Jager, Sperling, Van Knijff en Rijkers. Bij HRC speelde J. Swart op de rechtslialfplaats. Deze speler, die bijna nooit anders dan in de defensie was opgesteld, faalde schromelijk. Ook Ten Braak op de andere half- plaats verwaarloosde zijn taak. Deze zeer actieve speler wil veel meer doen dan zijn plicht is, waardoor hij dik wijls zijn achterspeler te weini" steunt. ïn de voorhoede was De Jager vaak zeer goed. Zijn pafs stichtten vooral in de eerste helft veel verwarring en daar ook Rijkers bij vlagen fraai werk verrichtte sneed dit tweetal dikwijls door de WDV- dofensie, doch hun medespelers wis ten de gemakkelijkste kansen niet te benutten. Als we over kansen pra ten, dan moet hierbij direct Van Knijff worden genoemd. Deze heeft tal van kansen gehad. Hartman en wel in het bijzonder middenvoor Sperling hebben ontzettend hard ge werkt, doch ook zij waren niet in staat de DWV-defensie uit haar ba lans te spelen. Om precies half drie bracht mid denvoor Ooms de bal aan het rollen. Reeds dadelijk bleek, dat het zeer zware terrein een onoverkomelijk bezwaar was voor goed voetbal. De bal werd dikwijls onnodig hoog ge speeld. En vooral de Amsterdam mers bezondigden zich dikwijls tegen hard spelen, waartegen de-heer Florin niet kordaat optrad. In deze periode waren de Racers technisch absoluut beter dan hun tegenstanders; in de voorhoede wilde het maar niet ge lukken. Ten Braak hield herhaalde lijk de bal veel te lang bij zich en ook Van Knijff wist, wanneer hij het ieder kreeg toegespeeld, er geen af stand van te doen, waardoor de DWV-deft-nsie die in het geheel niet groots speelde, steeds wist in te grijpen om met forse trappen hun voorhoede aan het werk te zetten. Ook dit cjuintet bleek met erg productief te zijn. Homan liet blij ken dat hij niet veel zin had om op dit modder,rein een flater te slaan en van linksbuiten Bakker ging wei nig uit. Een -ar \<r. nn gevaar vóór de HllC-defen.n rlner midden voor Ooms die op iedere hoe ge ringe kans ook - h.trde. De o,--, speler van deze veórhbede, l-'Icn kreeg tegen Kramer niet veel kans. Doordat de bal zich meestentijds op het middenveld bevond, kon het gebeuren dat het suoringshord vijf minuten voor de rust nog steeds 00 aanwees. Op dit moment kreeg Homan de bal toegespeeld, hij pas seerde een tegenstander en schoot daarna buiten het bereik van de voortreffelijk keepende Lingbeek te gen dc lat, de terugspringende bai kopte hij naar de zich in buitenspel- positie bevindende Ooms die het leder zonder veel moeite van een afstand van nauwelijks vijf meter inknalde, 1—0. Na de rust waren het alleen nog maar (te rvuisterua i. -, i. .v steund door de releive, die voet balden; steeds bevond de ba; i in de onmiddellijke nabijheid van Ling beek, die eerst nadat hij een kegel van Ooms en een kopbal van de steeds sterker wordende Flens on schadelijk had gemaakt, na tien minu- In de mededeling betreffende de abonnementsprijsverhoging per 1 Januari a.s. die wij Zaterdag plaatsten, is helaas een fout ge slopen. De opgegeven prijs voor een weekabonnement was n.1. exclu sief incassokosten. De abonnementsprijs, inclusief incasso, bedraagt m.i.v. 1 Janu- arie a.s. 0.52, per week. Door enkele leden van de kleindier- sportvereniging „H. en O." zijn dezer dagen op verschillende tentoonstellin gen mooie resultaten geboekt. Te Enschede: J. L. Meijer, Braban- ters GG, G; J. L. Meijer, Noordholland se Blauwe GG, tweemaal G; J. Jansen, Drentse hoenders GG, ZG. Te Rot terdam: H. van der Ent, Buff Wyan- dottes ZZG, ZG, GG. Te Eindhoven (sierduiven): J. Schenkels, Nonnen ZG; J. Schenkels, Meeuwen ZG; W. J. San ders, Modena's tweemaal GG .tweemaal G; J. Greuter, Modena's G; T. J. Hoffman, Anatolische meeuwen GG; T. J. Hoffman, Duitse meeuwen ZG; T. J. Hoffman, Kleurstaartmeeuwen ZG; J. Greuter, Kleurstaartmeeuwen ZG. De storingsdienst der gemeente wa ter- en lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld: Electriciteit: Maandag A. A. Cornielje J- (Ruyghweg 201, telefoon 2842), Dinsdag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, tele foon 3594), Woensdag F. Kramer (Nias- straat 17, telefoon 2877), Donderdag W. Oostendorp (Reigerstraat 8, telefoon 2457), Eerste Kerstdag A. Schutte (Ja- cob Beenstraat 25, telefoon 2431), Twee de Kerstdag en Zondag W. Oostendorp (Reigerstraat 8, telefoon 2457). Gas en water: H. J. Bennink (Binnen haven 147, telefoon 2882), S. Bierste ker (Ceramstraat 32, telefoon 3467) en D. Oostendorp (Van Limburg Stirum- straat 24, telefoon 2452). De afdeling Den Helder van de ABVA, de algemene vakorganisatie van overheidspersoneel, bestaat op 2 Janua ri 1954 veertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt 's middags van drie tot vijf uur een receptie gehouden in „Formosa". 's Avonds wordt in Ca sino het toneelstuk „Wie is oom Tom" van Dan Sutherland ,in de vertaling van Nel Bergmans, opgevoerd door de to neelgroep „De Phoenix" .onder regie van Cruys Voorbergh. 33. Terwijl Jimmy en oom Pepie de kloosterpoort waren binnen gegaan, was Jackie bij het kamp achter ge bleven, zoals Jimmy hem dat had be volen. Hij besloot hier maar rustig te wachten, want, zo dacht hij, het verder in orde maken van het kamp zal wel weinig zin hebben. We zullen vannacht wel in dat klooster kunnen slapen. Jackie ging op z'n gemak op een kist met levensmiddelen zitten en keek eens om zich heen. „Wat een onher bergzaam oord", dacht hij. Kale rotsen, hoge bomen en weer kale rotsen. Al leen hier en daar wat struikgewas en plekjes met bruinachtig gïas. Zijn blik viel op de kloosterpoort en hij zag dat deze zich als bewogen door een onzichtbare hand sloot. Dat vond Jackie niet prettig.... Hij voelde zich toch al niet erg op z'n gemak in dit land, al zou hij dat voor geen geld ter wereld aan zijn 'er of aan oom Pepie durven bekennen, maar nu hij eensklaps helemaal alleen aan zijn lot was overgelaten, nu stond het huilen hem nader dan het lachen„Ik wou, dat ze maar terug kwamen om mij te halen", dacht hij. „Waarom laten ze me hier eigenlijk alleen?" Jackie be gon te luisteren of hij nergens een ver dacht geluid hoorde. „Een echt land voor de meest ongure struikrovers", dacht hij huiverend. Er vloog een grote vogel langzaam klapwiekend voorbij. „Net een gier", mompelde Jackie en hij schrok van zijn eigen stem. Voetbal is een blijft een kansspel en de sportvereniging Texel is wel ivat wispelturig dit seizoen. Nu stuurden de eilandbewonders Watervogels met een 40 nederlaag naar Nieuwediep terug. Helemaal geeft deze uitslag de verhou ding niet weer. Van de Hert en de zij nen hebben beslist niet stil gezeten, maar de Texelse achterhoede was ook ditmaal weer het beste deel van het team en Boon sloot de weg naar het doel volkomen af. Zelfs de watervlugge Van Beekhoven vermocht doelman Heerschap nauwelijks in moeilijkheden te brengen. Reeds na 7 minuten liepen Van de Wulp en Schermer samen voorbij Blok ker op een lange pass van Bakker. In eerste instantie schoot Van de Wulp tegen doelman Maas op, maar het te rugkaatsende leer werd toen door Schermer ingeschoten en ondanks de protesten van Van de Hert wees scheidsrechter Broers naar het midden (10). Kennelijk prikkelde dit doel punt de bezoekers tot grotere activi teit. Gedurende enige tijd werd Texel in de verdediging gedrongen, waarbij een hele serie vrije schoppen, welke gevaarlijke situaties deden ontstaan, maar niet tot het door Watervogels ge wenste resultaat leidden. Juist in deze periode kropen zij door het oog van de naald ,toen een kopbal van Huizin„a|j buiten het bereik van Maas tegen de paal belandde. Maar nog voor de rust! wist Bakker met een geweldig schot vanaf de zijlijn, halverwege de middel-: lijn en de hoekvlag, de stand op 2—0 te brengen. De tweede helft gaf een vrij romme lig beeld te zien. Van goede opbouw bij tl de aanvallen was geen sprake meer. Van de Hert c.s. hanteerde met veel] succes de buitenspclval en de Texelaars speelden weer met het accent op de verdediging en lieten het middenveld rustig aan de tegenstanders over. Dat Texel toch doelpuntte, had een wel wat eigenaardige oorzaak. Bij een botsing was aanvoerder Neyens blijven liggen en een Texel speler schoot de bal over I de zijlijn, teneinde het spel stil te leg- I gen. Na de hervatting gooide een Wa tervogelman, naar sportieve zede, naar een Texelaar, deze gaf met een lange harde schuiver, die linksbuiten Huizin- ga vrij voor doelman Maas bracht en de stand was 3—0, Toon de arbiter reeds zijn horlngp raadpleegde, werkte - rechtsachter Blokker, gehinderd door Huizinga het leer achterwaarts, precies over de doelverdediger heen en de aan valler was er meteen bij om het leer over de doellijn te schuiven (4—0). De leiding was in goede handen, al bad scheidsrechter Broerse bet niet <te°ds gemakkeliik, mede door het voortdurend apelleren van Van de Hert

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3