Rusland is bereid te spreken over de atoomenergie Donau-pont bij de Hembrug gebruik genomen in Joseph Laniel zal zich misschien terugtrekken Dr Mossadeq, doodstraf geëist, krijgt drie jaar celstraf Reactie op plan-Eisenhower Verkiezing Foster Dulles: Dit is hoopvol Hebben wij overschot aan piloten? Dinsdag 22 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1324 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, V/leringen en Anna Paulowna Franco door Paus onderscheiden Geen winterse Kerstdagen WEERBERICHT Hij schoor 404 schapen in zeven en half uur.... Het werk in de Borinage lag gister stil De verkiezingen in Versailles Tiende stemming zonder resultaat Twee jaar voor staf chef Riahi HEJ gerechtshof, waarvoor wekenlang het proces gevoerd is tegen de voor malige premier van Perzië, dr Mossa deq heeft deze gisteren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zoals men weet was tegen Mossadeq de doodstraf geëist. De Sjah was nogmaals tussen beide gekomen. Hij had het Hof aan bevolen tegen Mossadeq een niet al te strenge straf uit te spreken. Hij ver klaarde, dat hij geen haatgevoelens tegen de ex-premier koestert en dat Mossadeq In het eerste jaar, dat hij aan het bewind was, hard voor zijn land heeft gewerkt. Zijn voormalige staf chef, brigade-generaal Riahi kreeg twee jaar. Een voorlopige en beperkte oplossing Negerbaby Boko genezen terug naar Afrika Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgirotiummer 449041 Telefoon 2345 1AR1EVEN Advertenties 16 ei P Kleine advertenties i„Jutterties"i lot 15 woorden I elk woord meet 6 cent Abonnementen: per kwartaal f 6.Ua per maand bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 U.' RUSSISCHE regering heefl gisteren aan de Amerikaanse ambassadeur, te Moskou, Charles Bohlen, een nota overhandigd, aarin iet Kremlin zijn zienswijze uiteenzet t.a.v. het onlangs door president Eisenhower voor de Algemene Vergadering der Ver. Naties r oorgestclde plan tot oprichting van een internationale beheersbank tan de atoomenergie. De Russische regering zegt in de nota, dat een gezamenlijke actie tot het onder internationaal beheer stellen van de atoomenergie en het stand brengen van ontspanning in de internatio nale toestand noodzakelijk is. De Sovjetregering stemt in met deel neming aan „geheime of diplomatieke besprekingen", zoals voorgesteld door president Eisenhower, ter bespreking van een „aanvaardbare op lossing voor dc atoombewapeningswedloop. De Russische regering is evenwel van mening, dat de doelen, die president Eisenhower heeft ge steld, niet bereikt kunnen worden zonder het verbod van atoom- en vi aterstofwapens. In dit verband wordt gezegd, dat in de loop van de voorgestelde onderhandelingen de deelnemers de plechtige en onver korte verplichting op zich moeten nemen, geen atoom-, waterstof- en andere wapens voor massa-vernietiging te gebruiken". John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gister verklaard, dat Amerika met Rusland zal onderhandelen op basis van president Eisenhowers voorstellen betreffende de atoomenergie. Het Vaticaan lice/t gister mede gedeeld^ dat Paus Pius de Twaalfde aan het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, de hoogste pauselijke onderschei ding heeft verleend door hem op te nemen in de „Hoogste orde van ChristusHet ver lenen van de onderscheiding aan Franco volgt op de onderteke ning van een concordaat tussen de Heilige Stoel en Spanje in Augustus jl. De onderscheiding gaat terug tot de veertiende eeuw en is voorbehouden aan katholieke staatshoofden en an dere vooraanstaande katho lieken. Ook ex-koning Umberto van Italië werd eens opgenomen in de orde. f.ISTERNACHT vroor het ook in U onze kustprovincie. In Den Helder werd 1 en op Schiphol graden vorst gemeten. Boven de Britse eilanden en het Noorde lijke deel van de Noordzee kwam gisteren een Zuiderstorm. voor, veroorzaakt door een Oceaan- depressie. die door meer wordt gevolgd. Gisteravond passeerde een sto ringsfront ons land dat voorna melijk in het Noorden van het land enige sneeuw bracht. De kleine depressie die Saterdag over ons land trok heeft in Du ts- land en het Alpengebied op veie plaatsen meer dan 20 cm sneeuw veroorzaakt. Boven Scandinavië en in Rusland valt de laatste da gen meer sneeuw don. de laatste weken is voorgekomen. Boven de Oceaan zijn de depressies haar winteroffensief begonnen. De kans op regen is nog niet groot, maar vlet krachtige zuidwestelijke win den wordt zachte lucht aange roerd, zodat koning winter ver moedelijk ook tijdens de Kerst dagen bij ons nog geen kans krijgt. Verwachting tot hedenavond: IETS HOGERE TEMPERATUREN Veel bewolking maar overwegend droog. Matige Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Woensdag: Zon op 8.47, onder 16.31 Maan op 20.07, onder 10.44 JN de Russische nota wordt voorts ge zegd: Internationale overeenkomsten over dit vraagstuk kunnen een belang rijke stap in de richting van een vol ledige verwijdering van atoom-, water stof- en andere wapens voor massa- vernietiging uit de wapenvoorraden van de landen zijn, tezamen met het instellen van een strikte internationale controle teneinde te verzekeren, dat deze overeenkomst inzake het verbod van het gebruik van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden wordt nageleefd. Tenslotte wordt in de nota de hoop uit gesproken, dat alle regeringen, die aan de voorgenomen onderhandelingen zullen deelnemen, zich zullen verbin den om van het gebruik van genoem de wapens af te zien. In Washington was men van oordeel, dat de Russische reactie grondig be studeerd zal moeten worden. Dulles zei: Dit is tenminste hoopvol. Uit de toon van de nota is volgens Dulles duidelij- verbeteren. ker dan ooit gebleken, dat de voort zetting van het openbare debat weinig kans op succes biedt. „Amerika zal iangs nieuwe wegen, die de Sovjet- Unie thans aanvaardt, elke mogelijk heid tot overeenstemming onderzoe ken, en trachten het historische plan van de president tot uitvoering te bren gen." •Uit goede bron te Washington ver neemt A.F.P., dat reeds instructies zijn gezonden aan de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, Bohlen, om het Kremlin in kennis te stellen van Ame rikaanse voorstellen met betrekking tot plaats en tijd van de eerste geheime besprekingen over de voorstellen voor een internationale pool voor atoom energie. Sterling Cole, voorzitter van de ge meenschappelijke congrescommissie voor atoomenergie, verklaarde zeer ver heugd te zijn over het nieuws. In diplo matieke kringen te Londen zei men gisteravond, dat in het Russische ant woord teveel voorbehoud wordt ge maakt om veel hoop te hebben op over een stemming tussen Oost en West over beëindiging van de wedloop op het ge bied van de atoomwapenen. De vele malen herhaalde eis tot algehele af schaffing van atoomwapens etc. maakt het onwaarschijnlijk, dat Moskou zal meedoen aan de bank voor atoom energie. In Franse diplomatieke kringen is het Sovjet-antwoord met voldoening ontvangen. Men zei, dat elk besluit, dat de spanning tussen Oost en West kan verminderen, welkom is. Een woord voerder van de Oostenrijkse regering zei, dat zijn regering het Sovjet-ant woord zeer welkom is. Het schijnt ook, dat dit een goede inleiding zal zijn tot de aanstaande con ferentie te Berlijn. In Westduitse rege ringskringen meent men „een zekere bereidheid" om Eisenhowers voorstel te aanvaarden, te ontdekken. Men hoopt, dat straks in Berlijn een soortgelijke verzoenende Sovjet-toon zal klinken. Een jonge Maori-boer in de omge ving van Auckland (Nieuw-Zeeland) is Maandag van vermoeidheid in elkaar gezakt, nadat hij in zeven-en-een half uur 404 schapen had geschoren. Hij poogde het wereldrecord van een zekere Godfrey Bowens, die in negen uur 456 schapen heeft geschoren,, te „De Ver. Staten zullen het volgend jaar de training van Nederlandse leer ling-vliegers onder het NAVO-trai- ningsschema stopzetten", zo heeft gis teren een militaire woordvoerder ver klaard. Het opleidingsprogramma voor de andere NAVO-landen zal op dezelfde voet doorgaan, maar na Juni 1954 zou den geen Nederlandse leerlingen meer in de Ver. Staten worden opgeleid. Als reden hiervoor gaf ,de zegsman het overschot van piloten in de Nederland se luchtmacht op. Hy verklaarde verder, dat de V.S. bijna twee keer zoveel Nederlandse piloten hadden opgeleid als er vlieg tuigen voor beschikbaar waren. In de Borinage, waarvoor gister door de katholieke mijnwerkersbond een sta king was uitgeschreven, is de ochtend kalm verlopen. Uit Wasmes echter wordt gemeld, dat de stakers de eerste ochtendtrams tegen hielden. De rijks wacht heeft de betogers uiteengedre ven, waarna de trams normaal konden rijden. In de ochtend waren enkele winkels gesloten uit solidariteit NADAT zowel de negende als de tiende stemming gisteren in Versailles geen nieuwe Franse president uit de bus wist te tove ren, heeft de gematigd conserva tief, premier Laniel, omstreeks middernacht verklaard, dat hij be reid is zich als eandidaat voor het presidentschap terug te trekken op voorwaarde, dat de partijen van zijn coalitie het eens kunnen worden over een eandidaat, die zij allen bereid zijn te stemmen. La niel maakte dit hekend na een langdurige vergadering inet de fractieleiders der coalitiepartijen. De beklaagden kunnen van hun von nissen in hoger beroep gaan bij het (Van een onzer redacteuren) ,\B DR BOER. de gezagvoerder van de Rijkspontveer 4 bij de Hem brug heeft sinds gistermorgen kwart over tien ettelijke klanten verloren, omdat de Donaupont in de vaart is gebracht en als een vlieg- luigdekschip met ongeveer 50 auto's per keer over het N oordzeekanaal vaart. De collega van gezagvoerder De Boer, die gistermorgen in de vroege morgenuren met de Rijkspontveer 6 voer, heeft na 10 uur zijn pont aan de kant kunnen legeert, want hij had helemaal geen klanten. Zonder enig officieel vertoon, maar in tegenwoordigheid van tal van belangstellenden is de Donaupont zijn vaart begonnen. Met de Hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, ir J. Volkers, gaven de Rijkshaven- meester voor het Noordzeekanaal, de heer G. A. Man en burgemeester Thomassen van Zaandam blijk van belangstelling, terwijl ettelijke pers fotografen, filmoperateurs, radio- ert televisie-reporters de eerste tocht, die vanaf de Amsterdamse zijde van het Noordzeekanaal plaats vond, mee maakten. yOALS te doen gebruikelijk stond gistermorgen aan de beide kanten van het Noordzeekanaal weer een file van auto's, ondanks het feit. dat er met drie ponten werd gevaren. Er werden weer wachttijden van 20 minuten en langer gemaakt, maar toen ir Volkers het sein gaf, dat de slagboom voor de Donaupont omhoog getrokken kon wor den, was ie grote weg van Amsterdam naar de pont spoedig ...schoon" Welge teld 48 auto's inclusief de aanhangwa gens stonden binnen de kortst mogelij ke tijd on het 65 bij 12 meter grote dek van de Donaupont opgesteld. Dank zij do vijf rijbanen verliep het op- en af rijden buitengewoon vlot. zodat toen de Donaupont aan do Zaandnmse oover was gokomen. binnen enkele ogenblik ken de eerste vaart vanaf de 7,aan- damse kant kon plaats vinden. Ook hier verliep alles vlot. Er kwa men 53 auto's, waarvan 13 vrachtwa gens op de pont en toen men eenmaal aan de overzijde was gekomen, was het een kwestie van nog geen twee minu ten, alvorens de pontwachters de uit Amsterdam afkomstige auto's konden laten oprijden. Jiihelconceri De eerste tochten van de Donaupon- ten mochten, dan zonder officieel cere monie plaats vinden, de automobilisten dachten er anders over en zetten bi: aankomst hun claxons in werking, zo dat het een jubelconcert werd over feit, dat het larigc wachten bij de Hembrug tot het verleden behoort „Een voorlopige en beperkte oplos sing, wanneer de techniek ons niet in de steek laat" aldus was het oordeel van burgemeester Thomassen, die als voorzitter van de Commissie voor de Oeververbindingen, de radicale oplos sing in een tunnel onder het Noordzee kanaal ziet. Maar deze tunnel zal nog wel even op zich laten wachten. Daar om zijn met de autoriteiten de auto mobilisten al heei dankbaar, dat de Donaupont eindelijk in gebruik geno men kon worden. Onder leiding van de waarnemend- commissaris van politie, de heer H. J. Coelingh was de Zaandamse politie aanwezig, omdat de ingebruikneming van de Donaupont voor de gemeente Zaandam wel enige nieuwe verkeers problemen schept, die om een spoedige oplossing vragen. De. eerste auto's verlaten de Donaupont. die thans mede de verbinding vormt over het Noordzeekanaal militaire hof van beroep. Mossadeq zei in het begin van het proces, dat hij zich geheel bij de uitspraak zou neerleggen, zo de doodstraf zou worden uitgespro ken, doch later verklaarde hij mogelijk toch hoger beroep te zullen aanteke nen, „om de verveling en de eenzaam heid van opsluiting in de gevangenis te breken". Volgens geruchten in Teheran, voor dat het vonnis bekend werd, zou men rekening willen houden met de hoge leeftijd van de ex-premier, terwijl be paalde zaken in verband met het leger ten gunste van Rihhi zouden werken. Ook werd verklaard, dat het slot van Mossadeqs verdedigingstoespraak van MOSSADEQ straks komen ze weer, Engelsen de Zaterdag jl. door zijn bewogenheid en de wijze, waarop dez, beklaagde de kaarten volledig op tafel legde, een deel der openbare mening en, naar het schijnt, zelfs enkele rechters, te zijnen gunste heeft beïnvloed. In dat slot van zijn verdedigings- speech zei Mossadeq o.a. dat zijn enige misdaad z.i. heeft bestaan uit het na tionaliseren der Perzische oliebedrij- ven en het bestrijden van het „grootste rijk ter wereld". Doch straks, zo zei Mossadeq, komen ze weer terug, de Engelsen, met hun ambassade, die evenals vroeger, zal bepalen door wel ke regering Perzië zal worden bestuurd, (Zie vervolg pag. 2, kolom 6) P r - fc.WW-Ky: Door obstructie van He radicale partij, die sterk iu Lanicls kabinet is vertegenwoordigd, heeft Laniel steeds net niet een absolute meer derheid kunnen behalen. Hedenmiddag om drie uur zal de elfde stemming plaats vinden. Bij de negende stemming kreeg Laniel 413 stemmen, Naegelen 365 en Montel 103. Bij de tiende stem ming behaalde Laniel 392 stem men, Naegelen 358 en Montel 84. De vereiste meerderheid bedroeg resp. 434 en 455 stemmen. jyjONTEL behoort tot dezelfde partij als Laniel, nl. de gematigd conser vatieven. Tot veler verontwaardiging stelde hij zich op zijn eentje plotseling eandidaat. Montel is een verdienstelijk officier. In de oorlog verloor hij drie zonen. Hij is tegen het Eupropees Le- gerplan, J\JA het bekend worden van de uitslag van de negende stemming, was er een enorme verwarring in de hall van Versailles. Niemand scheen te weten, waar men eigenlijk aan toe was en wat gedaan moest worden. De ere- garde in haar kleurrijke uniform, die bij acht stemmingen de wacht had be trokken, stond gisteren niet meer op wacht. De garde zal weer in het ge weer worden geroepen als er een pre sident is gekozen. Het muziekkorps, dat na de verkiezing het volkslied „De Marseillaise" zal spelen, heeft de in strumenten voorlopig maar in de hoe zen geborgen. Ook de sterkte van de politie en de republikeinse garde is geleidelijk verminderd. Laniel heeft, zowel bij de negende als de tiende stemming, stemmen ver loren. Le Troquer, voorzitter van de Verenigde Vergadering, deed gisteren alvorens de bijeenkomst te sluiten, een beroep op de fractie-voorzitters om vanmorgen om elf uur op zijn bureau tc komen om „als mannen van goede wil te zoeken naar middelen om de republikeinse instellingen te redden". Qok al zou men erin slagen vandaag of morgen een president van de Franse Republiek gekozen te krijgen, dan nog zal de kwade indruk van een demonstratie van Frarikrijks innerlijke verdeeldheid niet meer kunnen worden verhuld, Wij hebben en onze lezers weten dat steeds de neiging Frank- rijk's handel en wandel in de wereld te vergoelijken, overtuigd als wij zijn van het feit, dat naar zijn historie alleen Frankrijk het recht heeft een leidende positie in ons werelddeel in te nemen. Trouwens, wie zich verbaast over de binnenlandse moeilijkheden in dat land, houdt geen rekening met de kringloop van de geschiedenis. Tijden van opgang en kracht worden altijd gevolgd door perioden van neergang en zwakte. Het is alleen maar bijzonder ongelukkig, dat Frankrijk zich zo moeilijk hand haaft in jaren, waarin Europa en de wereld het vernuft en de intelligentie van de Fransen niet kunnen ontberen. Jammerlijk bovendien, omdat Europa geen tijd heeft te wachten' op het ogen blik. dat het politieke denken in dat land opnieuw eensgezind en op één punt gericht is. De politieke touwtrekkerij rond de presidentsverkiezingen is een droevig schouwspel. Er blijkt niet alleen uit, dat de partijen het zelfs over de figuur van de president niet eens kunnen worden, maar ook dat er geen nersoon naar voren is gekomen, die niet om zijn politieke inzichten, maar door zijn gezag (uit hoofde van zijn karakter* de leiding als het ware naar zich toe trekt. Daarbij moet men vooral niet aan „de sterke man" denken. Sterke mannen of die daarvoor door willen gaan, hebben meesta' de wil zichzelf en zich alleen te laten gelden. Wij hebben al eens meer geschreven, dat de beoordelaars van Frankrijk's positie van thans zich niet moeten be palen tot een beschouwing van de ge schiedenis van onze dagen, maar dat zij verplicht zijn na te gaan of deze innerlijke verdeeldheid niet mede een gevolg ia van omstandigheden, die bui ten Frankrijk liggen. Indien dit zo is. dan wijzigt dit de practische situatie weliswaar niet. maar de beoordeling van de toestand, ook in politieke krin gen,, zal wel een geduchte verandering ondergaan. Frankrijk mag dan momenteel, Euro pees gesproken, niet verstandig hande len, de wereld zal er goed aan doen datzelfde Frankrijk niet van zich te vervreemden. Eurnna kar naar onze overtuiging niet zonder de f7] Franse geest. Nu niet en nooit. Boko, de Nigeriaanse baby, die on langs te Londen van haar Siamees tweelingzusje werd gescheiden, is gis teren geheel genezen uit het zieken huis ontslagen. Haar moeder begaf zich onmiddellijk met haar naar het vlieg veld van Londen voor de thuisreis naar Kano in Nigeria.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1