Met de Kerst worden ook sier en postduiven geëxposeerd Agenda voor de maand Januari 1954 J INGEZONDEN Wijzigingen en aanvullingen in de agenda voor 1954 JUBILEA Honderdzestig soorten in vele verschillende kleurslagen Osi Toneelstukken in studie Eerste tonen van het lentelied klinken in hos en veld MAANDELIJKSE MEDEDELINGEN „Zit ik op mijn duivenplatje..." Boeven, madeliefjes endisteltjes Van het secretariaat van de Stichting .DE HELDERSE GEMEENSCHAP* TWEEDE JAARGANG No. 3 24 DECEMBER 1953 Kleindiertentoonstelling in B.L.O.-school Indien niet anders vermeld: aanvang 20.00 uur WINTER IN DE NATUUR iifflitfMllwWv Redactie commissie: C. A. Dekkers, P. J. de Klerk en I. Kristensen Redactie-adres: Singel 150 a, tel. 3555 Secretariaat: Erasmusstraat 14, tel. 2141 toestel 007 (na zes uur: 3524) ME R Dl IV EIS FOKKERS vormen een grote groep van liefhebbers in de hleindiersportvereniging ,JDen Helder en Omstreken". Dit is niet te verwonderenwant het fokken van duiven is als geen andere liefhebberij zo weinig gebonden aan ruimte; overal kan men wel een duivenhokje plaatsen. Hierdoor zijn vooral de grote steden van ons land toonaangevend in deze sport. Wie kent niet de Amsterdamse Jordaan met zijn duivenplatjes die de huiseigenaren tot wanhoop brengen? Soms worden hele en halve dakspanten weggezaagd om van de zolder in het duivenhok te kunnen komen. Iedereen zal echter vol bewonde ring staan voor de prachtige dieren, die men in deze uitwassen van het dak te zien krijgt. Dan is men in onze stad toch wel zeer bevoorrecht, bijna iedere bewoner beschikt over een tuin waar hij een duivenhokje of hok (vele hebben de grootte van een kampeerhuisje) kan bouwen zonder ruzie te krijgen met zijn huisbaas. Het is dan ook zeer opmerkelijk hoe algemeen de duivenliefhebberij is, geen gebondenheid aan rang of stand, leeftijden tellen niet mee en een ieder, hoe slecht ook bij kas, ziet nog wel kans om een paar duifjes te houden! Duiven houden geeft een gezonde ont spanning. Wie heeft niet eens een „duiven melker" op 't dak of in zijn tuin zien staan, in de frisse lucht kijkend naar zijn duiven, die in de lucht hun cirkels draaien? Wie heeft nog nooit een jongen zien knutselen aan een duivenhok? Wat bindt hem meer aan huis dan zijn duivenhok en zijn eigen duiven? U moet zo'n jongen eens zien kijken naar jonge duifjes, diertjes die Mijnheer de Redacteur, In het laatste nummer van de^„Hel- derse Gemeenschap", dat op 27 No vember verscheen, wordt er op gewe zen dat het niet wenselijk is het pu bliek een stuk voor te zetten dat kort tevoren door een andere vereni ging gespeeld is. Hierbij werd veJ~ wezen naar de agenda, die bedoelde de regisseurs zoiets te doen vermijden. Op dezelfde 27ste November voerde de HBSV „Boeven en Madeliefjes op, welk stuk tien dagen tevoren ge speeld was door de R.K. Toneelver eniging. De voor de hand liggende conclusie is dat de HBSV had moe- tên zorgen niet met dit stuk te ko men. 1 TT Ik merk echter op, dat reeds in Fe- bruari aan de secretaris der Helderse Gemeenschap" medegedeeld werd,f dat de HBSV „Boeven en Madeliefjes in studie zou nemen. Dit is herhaalde lijk in de agenda geannonceerd, zodat het aan de R.K. Toneelvereniging be kend was. De HBSV treft in deze dus geen blaam. Toen in September in de agenda stond, dat de RK1V op 17 November het stuk zou spelen heb jk mij tot de „Helderse Gemeenschap gewend, maar kreeg daar niet de medewerking die ik verwacht had Ik zou verder niet gereageerd hebben, doch nu wil ik de bovengenoemde verkeerde voorstelling toch ev rechtzetten. H j R SMITH, regisseur HBSV. 0ïn"nCdmif,heeft inderdaad reeds in H^SV*r in 'Novembe' het I onè* lst.uk ÏÏKen en Madeliefje^ z^jjoe- Tedaa^onze ft „Toneelstuk- kToenninzeUndder in «ep ember las, dat j rktV met ditzelfde stuk ook de Itlviv .litvfiprinfi van r^Bs'vfzou^rt.Ot hif zich hot Aeendabureau gewend tot het.AgendabureaUm_r;-dat uitvoeringen to kort op ''immers vonden. Daarom is „„mhf.r 1053 nog uitvoeringen zo rubriek uiteengezet. wacht. Inzender had mee Gemeen- Het enige wat_ de Helderse en de vereniging gramma's en k/Tifn van de zusterverenigingen. zich misscniei de hoop ult, Hit'heren Tegisseurs van het boven- ♦aandp kennis nemen en (dat is dan Noodzakelijk) steeds direct hun keus aaDe° Heidense'Gemeenschap kan en nooit op enigerlei terrein iets gaan voorschrijven. Redactie H.G. de eerste weken gevoederd worden door de ouders. Dit alles brengt hem dichter bij de natuur, wie zou dat niet toejuichen In het wild levende duiven leggen over het algemeen zeer snel hun schuwheid af, als zij in de omgeving van mensen komen en laten zich daardoor uitstekend temmen. Hier door is de duivenliefhebberij een oude sport die reeds moet dateren uit de tijd dat de mens zich eén vaste woon plaats koos. In het Nabije Oosten en in Klein Azië is het houden van duiven reeds duizenden jaren bekend en wordt nog heden door rijk en arm, jong en oud met grote voorliefde be oefend. Op afbeeldingen, welke in het land van de Nijl gevonden zijn en dateren van 3000 jaar voor Chr., ziet men de Egyptenaren met duiven, zodat reeds in die tijd het houden van duiven bekend moet zijn geweest. Wilde dui ven worden heden ten dage nog over al aangetroffen in verschillende soor ten, van de grote prachtige Kroon- duiven, die men op Nieuw-Guinea ziet tot de Dwergduiven, die langs de oevers van de Blauwe Nijl voorkomen en niet groter zijn dan onze spreeu wen. Ook in ons land kent een ieder wel de wilde Houtduiven die men overal in de bomen aantreft. Ook de Tortelduiven komen wij hier en daar nog tegen, die ook ec 1 rol spelen in de Bijbel, want de Joden kochten tortelduiven op het tempelplein om deze in de tempel te offeren. Vele soorten duiven werden hier in de tijd der Compagnieën door de schepen uit verre landen ingevoerd. Zij leverden prachtig materiaal voor het kruisen met de hier bekende soortenvele nieuwe rassen zullen in die tijd zijn ontstaan. De postduiven waren ook vele eeuwen in ere om als postbodes be langrijk nieuws snel over te brengen. In* de eerste wereldoorlog werden door alle partijen de duiven als een belangrijke verbinding met de voor ste posten gezien. En ook in de twee de wereldoorlog werden hier en daar nog postduiven gebruikt. De Duitsers die wel wisten hoe snel men nieuws met duiven over kan brengen, lieten dan ook practisch alle duiven af slachten. Toch kon menige duif zich na afloop van de oorlog onderduiker of illegaal werker noemen. De duiven gingen na het uitvinden van telefoon en radio >n aantal sterk achteruit, daar zij het in snelheid moesten afleggen tegen de veel snel lere draad- en draadloze verbindin gen. Ook waren de ontsierende an tennedraden op de daken van de grote steden, zo'n twintig jaar gele den, een ware ramp voor deze mooie sport. Vele vogels vlogen zich dood tegen de scherpe dunne draden. De sierduiven, die het meer van de show dan van de snelheid moesten hebben, hadden er niet zo heel veel last van, en het gevolg hiervan was dan ook. dat heel wat postduiven- fokkers overgingen op de sierduiven- fok. Stelde de postduivenfok zeer hoge eisen aan de fokker om door goede selectie met de snelste dieren voor de dag te komen, de sierduiven wa ren geenszins gemakkelijker te fok ken, daar het hier moeilijk is, het beste type op de tentoonstellingen te brengen. Vooral als men weet dat er ongeveer 160 zijn, waarvan sommige in 20 verschillende kleurslagen wor den gefokt. Dat de Nederlandse duivensport bekend is over de gehele wereld, zal een ieder wel bekend zijn. Het is dan ook onze trots, dat wij ondanks de moeilijke oorlogsjaren nog steeds toonaangevend zijn. Het is een ver heugend feit dat Den Helder fokkers bezit, die een nationale bekendheid hebben en steeds op tentoonstellingen en in wedstrijden hoge onderschei dingen weten te veroveren. Het loont dan ook zeer zeker de moeite, met de Kerstdagen eens een kijkje te gaan nemen in de B.L.O.- school aan de Lorenzstraat, waar de beste dieren van alle duivenfokkers te zien zijn, zowel sier- als postdui ven. Het zijn dieren die ook buiten onze stad reeds menige prijs hebben weten te winnen. De Helderse Klein diertentoonstelling, die op een tradi tie berust die overal in het land de aandacht is gaan trekken, zal ook dit jaar weer het beste van het beste te zien geven en men zal er menig lief hebber bereid vinden, iets van zijn mooie sport te vertellen. M. BUHRE Het schijnt, dat er over de strek king van onze rubriek „Toneelstuk ken in studie" enig misverstand is ontstaan. Wij menen er goed aan te doen, hier nog eens even de bedoe ling van deze rubriek uiteen te zet- ten. Het kwam vroegez herhaaldelijk voor, dat regisseurs langs elkaar heen, hoe kon dat ook anders, hetzelfde stuk in studie namen. Om te trachten, hierih verbetering te brengen werd enige maanden geleden deze rubriek ingesteld. Hierdoor kan worden voor komen dat het publiek een stuk voor gezet krijgt, dat al door een ander gezelschap in hetzelfde seizoen werd opgevoerd. Voor de regisseurs is het tevens een aanwijzing om de gepubliceerde stukken niet in studie te nemen. Wij geven daarom in den vervolge alle titels van toneelstukken in deze ru briek door welke voor het nieuwe seizoen zijn opgegeven bij het Secre tariaat en Agendabureau van de Hel derse Gemeenschap. Thans staan op het lijstje: Helderse Kweekschoolvereniging (29 Januari 1954): „Springvloed". TA.V.E.N.U. (30 Januari 1954): „De Meid". Personeelsvereniging „Werken en Ontspannirig" (29 April 1954): „De Papieren wereld". n Personeelsvereniging „Marmag" (1954): „Verschroeide Aarde". BESTUURSRAAD De eerstvolgende vergadering van de Bestuursraad zal worden gehou den op Maandag 25 Januari 1954. De leden van de bestuursraad zullen tij dig worden ingelicht. Verdere bij zonderheden worden in de pers ge publiceerd. ADRESWIJZIGING De desbetreffende verenigingssecre tarissen wordt er op gewezen, dat het adres van de secretaris van de sectie sociaal- en maatschappelijk werk, de heer A. Adriaanse, thans luidt: Spoor straat 115. VOLGEND NUMMER Het volgend nummer verschijnt op 28 Januari 1954. Kopij inzenden voor 18 Januari 1954 (het adres van de redactie is: Singel 150a). VASTE AVONDEN De secretarissen van de vereni gingen, die een vaste maandelijkse vergadering of contactavond organi seren, worden er aan herinnerd, de hierop betrekking hebbende gegevens voor het jaar 1954 thans zo spoedig mogelijk aan het Agendabureau te zenden (liefst per antwoordkaart). Zie ook het bericht in het vorig num mer. VOLKSMUZIEKSCHOOL Over de oprichting, van de Volks muziekschool hopen wij in het vol gend nummer nadere mededelingen te doen. ORANJEVERENIGING Binnenkort zullen in de pers be langrijke mededelingen verschijnen over de Algemene Oranjevereniging. In ons volgend nummer zullen wij ook op dit onderwerp terugkomen. FEBRUARI 1954; 3 Woensdag Casino: Uitvoering ULOV. 4 Donderdag Casino: Idem 13 Zaterdag Casino: Feestavond „Vrede en Vrijheid". 14 Zondag Casino: Tafeltennistornooi IVA. 18 Donderdag Casino: Toneelavond R.K. Gidsen. 20 Zaterdag Casino: Toneelavond Alg. Mil. Pensioenhond 25 Donderdag Casino: Feestavond NPV MAART 1954: 6 Zaterdag Casino: Uitvoering „Accordeonola". 15 Maandag Casino: Ontspanningavond LSK. 22 Maandag Casino: Feestavond Ver. van Huisvrouwen. APRIL 1954: 4 Zondag Formosa: Soirée-dansante „Rood-Wit". 23 Vrjjdag Casino: Feestavond WGW, jeugdafdeling. 27 Dinsdag Casino: Concert „Winnubst". 28 Woensdag Bethelkerk: Jubileumconcert Chr. Mannenkoor. 29 Donderdag Casino: Feestavond „W. en O." 30 Vrijdag Casino: Feestavond Chr. Oranjevereniging. MEI 1954: 7 Vrijdag Casino: Feestavond Chr. Oranjevereniging. 13 Donderdag Casino: Toneelavond „LOK/SM". 17 Maandag Casino: „La Tzigane" door Harmonie. 18 Dinsdag Casino: Idem. '27 Donderdag Opening Zeilseizoen door „HWN". £EN ZUCHT VAN VERLICHTING kunnen we slaken, wanneer de kalender 21 December aanwijst; 't diepste punt is bereikt. Tergend langzaam waren de dagen al meer ingekort en tijdens die korte dagen verscheen de zon slechts zelden van achter de wolken. Soms tekende zij zich als een witte bol in de laaghangende mist af. Wanneer de winter zijn intrede doet, begint de zon hoger aan de hemel te klimmen en spoedig kunnen we het vooral 's avonds al best merken. Het licht wint het elk jaar weer van de duisternis. De oude Germanen voelden de wedergeboorte van het jaar aangebroken en vierden van 22 December 25 December op uitbundige wijze hun Joelfeest. De Christenheid heeft de behoefte aan dit feest aangegrepen, doch op zoveel hoger plan ge bracht, door te gewagen van het Licht, dat doorbrak in de duisternis van de wereldhistorie. UOE FEL de winter ons ook tiranni- verder ontwikkeld dan gewoonlijk. En z iJ.i T. 1 rlif uroc niot nllnon LN .1 a seert, we weten dat zijn macht maar tijdelijk is. Het licht en de zon zullen toch de overwinning behalen Ja, wanneer 't nieuwe jaar z'n in trede doet, ritselen de eerste tonen van het lied der komende lente reeds door bos en veld. Als tijdens of na Kerst de vorst invalt of een flink pak sneeuw ons verrukt doet dwalen in die „witte wereld", dan staan veelal de sneeuwklokjes reeds boven de grond en steken meerdere bolgewas sen- hun neuzen in de kou. De eerste speenkruidblaadjes vormen zich en overal tussen en onder de dorre bla deren vindt' ge de groene- spruiten van vele lenteboden. Aan de kamperfoelie kleuren de blauwgroene knoppen, die in 't najaar reeds uitliepen. Ze kunnen de vorst best verdragen. Dit najaar vielen me de dikke, gezwollen eindknoppen van de dennen in de Donkere Duinen op. Door de zachte herfst hadden ze zich dit was niet alleen het geval bij de dennen Wat doen nu die donkergroene bla deren van hulst en klimbp het goed. Veel hulst prijkt nog met de helder rode bessende vogels schijnen daar niet zo erg verzot op te zijn; ze le- waren ze meestal tot 't laatst. Zo blijft er voor gr.s nog wat over voor de Kerst. Ook de bonte aucuba heeft winterharde bladeren. Wel slaat hij bij vorst zijn bladeren geheel terug, of ze dood en verwelkt zijn; maar treedt de dooi in, dan richten ze zich weer op en staan evenfris en fleurig als te voren. Al geeft Januari dikwijls ijs, langer dan veertien dagen duurt een vorst periode niet vaak en nauwelijks is de dooi ingetreden of madeliefjes, ge woon kruiskruid, vogelmuur, vo'or- jaarsvroegeling en paarse dovenetel wagen 't weer hun bloempjes te ope nen. Formosa: Nieuwjaarsreceptie HRC (15.0017.00). *6 Zaterdag Casino: Kindermiddag ABVA (14.00) Formosa: Receptie ABVA (15.0017.00). Casino: Toneelavond ABVA. 7 Zondag Museum Den Helder (geopend van 19.0021.00). Casino: Toneelavond ABVA. *8 Maandag Casino: Kindermiddag ABVA (14.30). Casino: Toneelavond ABVA. Dinsdag Formosa: Nieuwjaarsvisite „Stad en Ommelanden". Casino: Feestconcert „Tremolando". R.K. Volksbond: Lezingavond KAV. Raadhuis: Vergadering van de gemeenteraad. Mouton: Jaarvergadering „De Sportfokkers". Casino: Steravond NCRV. Vakschool: V.U.-lezing (Luchtfoto's). Casino: Ontspanningsavond LSK/NSN. Casino: Nieuiyjaarsvisite „Gruno", Elgawa: Instuifavond „Elgawa"'. Bustocht Sportfokkers Tentoonstelling Enschede (6.00). Casino: Kleinkunstavond „Harmonie". Casino: Als Maandag. Tivoli: Toneelavond V.U. R.K. Volksbond: Jaarvergadering KVB, afd. Gilde. Marinecantine: Eerste Dansles O. S. en O. Casino: Feestavond LVAS. V.M. Loge: Bijeenkomst Theosofische Vereniging, 14 Donderdag Casino: Als Woensdag. 30 Zaterdag 15 Vrijdag Vakschool: V.Ü.-lezing (Pottenbakken). Casino: Feestavond Alg. Ned. Agr. Bond. 31 Zondag 1 Vrijdag 2 Zaterdag 3 Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag (i Woensdag 8 Vrijdag 9 Zaterdag 10 Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag Casino: Feestavond Speeltuin „Oud Den Helder" Formosa: Concert „De Serenata's". Mouton: Feestavond „Diaconiestraat". Casino: Kindermiddag KAB (14.00). Casino: Feestavond KAB. Casino: Een uur muziek (14.45 en 15.45). Casino: Feestavond KAB. ULO (Pasteurstr.): V.U.-lezing (Muziek i.d. Opvoeding) Casino: HBB-avond (Ballet der Lage Landen). 20 Donderdag Casino: Willem Andriesaen (Muziekkring). Postbrug: Contactavond „Rasbora". Vakschool: V.U.-lezing (Rusland) I. Casino: Revue-avond WSOV/Rijkswerf. Casino: Als Vrijdag. Casino: Soirée-dansante „Amicitia". Casino: Revue-avond WSOV/Rijkswerf. E)gawa: Lezingavond IVAO. Raadhuis: Verg. Bestuursraad Helderse Gemeenschap. Casino: Als Maandag. ULO (Pasteurstr.): Als 19 Januari (II). Casino: Als Maandag 28 Donderdag Casino: Toneelavond P.W. 29 Vrijdag Vakschool: V.U.-lezing (Rusland) II. Casino: Toneelavond „Kweekschoolvereniging". Chr. Mil. Tehuis: Lezing Ned. Christen Vrouwenbond. Formosa: Filmavond ANWB. Casino: Toneelavond „TAVENU". Dennenheuvel: Receptie (17.00), en Feestavond (20.00) DOK Casino: Feestavond Trainingsfonds WGW. 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag De wintertijd geeft ook een pracht gelegenheid de bomen te bewonderen. Nooit kunnen we de boomvormen beter bestuderen, dan wanneer ze ontdaan zijn van hun bladeren. Wat al takken, takjes en twijgenElke boom op z'n eigen wijze gevormd: de beuk anders dan de iep; de eik ver schillend van de kastanje. In bomen en struiken vallen nu ook op de oude nesten van onze zangers. Meer dan eens heb ik in verbazing stilgestaan bij een nest, dat, hoewel ik er in de zomer geregeld langs ging, toch niet opgevallen was door het dichte gebladerte. Alle knoppen zitten flink ingepakt in bruine schulben. Bekijk eens de okselknoppen, die zich langs de tak ken bevinden. Onder deze knoppen ziet ge de littekens van de afgeval len bladeren. Vooral bij de paarde- kastanje is dit zeer interessant. Dat litteken heeft de vorm van een paar- dehoef. Zelfs de spijkermerken ont breken niet. Steeds weer moeten we bewonde ren de rijkdom en het regeneratie vermogen van de natuur. Aan bomen en struiken zitten op plaatsen, waar men het 't minst verwacht, vele knop pen, onzichtbaar, 't Zijn de slapende knoppen, die zelden tot ontwikkeling komendoor een ingrijpen van bui tenaf worden ze gewekt. De slapen de knoppen zorgen dikwijls voor ver nieuwing van de houtopsiag. 't Uit stoelen van de boomstronken is r. o- gelijk door deze knoppen. Bij knot wilgen ontwikkelen zich steeds weer de lange takken, die als een pruik de dikke kop sieren. Ook in de natuur zijn er oorzaken, die deze knoppen tot activiteit prik kelen. In berken ontwaart men soms iets dat lijkt op 't nest van duif of ekster; maar bij nadere kennismaking ontdekt men een abnormale takken- vorming, een zgn. heksenbezem. Deze „takkennesten" bracht nu in vroeger tijd in verband met hek sen, die op hun nachtelijke luchtreis op een bezemsteel de bezem in de boom achterlieten. Het ontstaan van deze „nesten" heeft echter een meer natuurlijke oorzaak. Een zwam, Traphina betu- lina, boort zijn zwamdraden in de cellen van de berkenschors. Als ge volg van deze infectie worden de slapende knoppen geprikkeld en ont staat de abnormale takkenvorming De vogelwereld is niet uitgestorven- ;n veld en bos, duin en strand ont waren we de gevederde vrienden't zijn standvogels of wintergasten. En ook in sloot en plas kunnen we nog dieren ontdekken, die zelfs onder het ijs hun wakend leven voortzetten. Maar daarover een volgende keer! Alleen zou ik U nog willen ver zoeken, wanneer door vorst of sneeuwval de vogels het moeilijk krij- gen, komt dan te hulp met voedsel en water. Maar dit laatste vooral niet in wijde, ondiepe schotels. Vogels baden zo graag, ze zouden na 't nat worden bevriezen. A. SCHOORL Opgaven voor deze rubriek aan het Secretariaat en Agendabureau van de Helderse Gemeenschap: Erasmusstraat 14, telefoon 2141, toestel 007; na zes uur tel. 3524. Januari 1954: 40-jarig bestaan A.B.V.A., afd. Den Helder. 5 Januari 1954: 5-jarig bestaan „Tremolando". 15 Januari 1954: 60-jarig bestaan K.A.B., afd. Den Helder. 30 Januari 1954: 50-jarig bestaan Toneelver. ,,T A.V ENU" 31 Januari 1954: 20-jarig 'bestaan Eerste Helderse Wielrenvereni- ging „D.O.K." 3 April 1954: 5-jarig bestaan Sup portersver. „Rood-Wit" 17r-uA?r»n,;.1M4: 25"iariS bestaan Christelijk Mannenkoor.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5