Snelle de Vietminh-aanval sneed staat Laos in tweeën Treinramp in N.-Zeeland eiste 166 doden De Kersttoespraak van de Koningin Zestigduizend daklozen Ho. 2 REBUS PRIJSVRAAG Het Koninklijk gezin is naar Grindelwald vertrokken Indo-China nieuw „Korea"? Kremlin wil uitstel Berlijn-conferentie Auto sloeg driemaal over de kop De Fransen waren geheel verrast Paniek bij nachtmis eiste 23 doden IJm uider sl uisde ur geramd Deel V.S.-troepen uit Korea terug Vreselijke tonelen Maandag 28 Dcc. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No' 1327 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Door brand in Hongkong Geen doden te betreuren van onze Beijnes bouwde een rijtuig voor prins en prinsessen Ook in Tsjechoslowakije 100 slachtoffers Mossadeq en Riahi weer voor de rechter Guur winterweer met veel wind WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... l-~ elk woord meer 5 cent, Abonnementen: per kwartaal ö.tto per maand 2.(w bij vooruitbetaling plus Incassokosten. Weekabonnementen 1 0.' DE STRIJD in Indo-China is tegen het eind van de week weer in volle tevigheid ontbrand door een bliksemaanval van de communistische ïetminh-opstandelingen in het koninkrijk Laos. Een legermacht van -0.000 man irok met behulp van duizenden dragers op naar de stellin- gen van de 1'ranse Unie-strijdkrachten in midden-Laos langs de weg, die Vietnam, Laos en de grens van Laos en Thailand (Siam) verbindt. De plaats Thakhek aan de grensrivier de Mekong tussen Laos en Thailand werd door de opstandelingen bezet. Kort te voren was de stad door I ranse burgers ontruimd. Het smalle gedeelte van Laos van de Chinese zee tot Thailand is door het door de Fransen onverwachte offensief in tweeën gesneden. De laatste verbinding voor het vervoer van Franse en Amerikaanse wapens naar het Noorden van Laos is, afgezien van de voorziening door de lucht, door de verovering van Thakhek door de Vietminh, afgesneden. Men is van mening, dat dit pas het eerste deel is van het winteroffensief van de bevelhebber der opstandelingen, generaal Giap. Verwacht wordt, dat de elite-bergdivisie van de Vietminh verder zal oprukken naar het regeringscentrum Vientiane en de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang. De staat Laos heeft de Verenigde Naties in kennis gesteld van het binnenrukken van de Vietminh-opstandelingen. De regering van Thailand heeft in negen provincies langs de grens van Indo-China de noodtoestand afgekondigd en troepen gezonden naar de strategische punten. In de Britse kroonkolonie Hongkong zijn in de nacht van Vrijdag op Zater dag 10.000 houten hutten door een brand vernield. Twee personen kwa men om het leven, vijftig werden ge wond en 50.000 a 60.000 werden dak loos. Het betreft hier merendeels uit gewekenen uit China De Sovjet-Unie heeft in een Zater dag aan de Westelijke mogendheden overhandigde nota verzocht de datum voor de viermogendhedenconferentie te Berlijn van vier Januari naar 25 Ja nuari of later te verschuiven. Voorts wordt voorgesteld, dat de vier Hoge Commissarissen in Duitsland zullen be raadslagen over een plaats van samen komst in Berlijn. In diplomatieke kringen te Londen wordt gezegd, dat de Westelijke Grote Drie het Russi sche voorstel zullen aanvaarden. •Men meent, dat Rusland een andere datum voorstelt omdat Frankrijk op 4 Januari nog wel geen stabiele nieuwe regering zal hebben. De Westelijken zullen zich verzetten tegen een plaats van samenkomst in Oost-Berlijn. Bü het ingaan van de eerste Kerst dag heeft zich bij de kruising van Apollolaan en Stadionweg te Amster dam een ernstig auto-ongeval voorge daan Zowel politie als voorbijgangers spreken van een wonder, dat er geen doden te betreuren waren. De uit Gelderland afkomstige be stuurder van een personenauto njdem de op de Stadionweg in Oostelijke richting, weigerde voorrang te ver- lenpn aan een Amsterdammer, die uit de Churchilllaan kwam en de Apollo laan wilde inrijden. Met een snelheid van vijftig tot zestig km per nor reed de eerste op de tweede in en vervolg de zijn weg via het paaltje van een verkeersheuvel alvorens driemaalover de kon te slaan en ondersteboven tot stilstand te komen. Debestuurder kon later met een sleutelbeenfractuur uit het Wilhelmina Gasthuis worden ont slagen Intussen was de Amsterdamse bestuurder uit zijn wagen geslingerd en tien meter verder achterover op straat terechtgekomen. Hij ls de enige van de zes bij de botsing gewonde in zittenden die ter verpleging is achter gebleven. In de sovjet-unie is een nieuwe „va derlandslievende" actie begonnen ter verhoging der industriële productie. 0^0 vindt U elders in dit blad. HOOFDPRIJS 50 GULDEN en voorts nog 23 prijzen Zie nummer van 23 Dec. '53 JN MILITAIRE kringen acht men het van belang, dat de Franse troepen zich terugtrokken op Savannakhet, on geveer 80 km. stroomafwaarts aan de rivier de Mekong. Deze plaats heeft een goed vliegveld, dat een reeks vlieg tuigen, die een luchtbrug vormen, de laatste dagen als landingsplaats diende. Indien de Vietminh de verdediging van Savannakhet zouden doorbreken, zou den zij de gehele Mekongvallei kun nen bezetten en oprukken naar de grens van de derde Indochinese staat, Cambodja. De radio der opstandelingen gaf gisteren een communiqué uit, waarin werd gezegd, dat bij het offensief in Laos bijna drie bataljons van de Fran se Unie-strijdkrachten waren' „vernie tigd". Er was volgens dit communiqué ook een grote hoeveelheid wapens, w.o. een aantal kanons en munitie buitge maakt. Voorts werd gemeld, dat de aanval werd uitgevoerd door 't „volks bevrijdingsleger van Laos". Er werd geen melding gemaakt van Vietminh- strijdkrachten. In diplomatieke kringen te Parijs acht men het niet uitges en, dat de Vietminh poogt een „nieuw Korea" in Indo-China te scheppen door het land in tweeën te snijden. Men neemt ech ter aan, dat Frankrijk geenszins bereid zal zijn op een „Koreaanse basis" met de Vietminh vredesbesprekingen te voeren. De scheidslijn, gevormd door de opmars der Vietminh, loopt langs de 16e breedtegraad. In een kerk te Temoaya in Mexico heeft zich een kerstramp voorgedaan. Tijdens de nachtmis kwam er kortslui ting, tengevolge waarvan de gelovigen in een paniek geraakten. Zij drongen naar de uitgang. De deuren waren echter ge sloten. Toen deze geopend werden, ble ken drie en twintig mensen te zijn ge dood doordat zij onder de voet waren gelopen. Ongeveer tweehonderd personen liepen min of meer ernstig letsel op. Juist voor de Kerstdagen ramde een Argentijns schip een sluis deur van de grote sluis te IJmuiden. Door een grote scheur stroomde het water de sluiskolk binnen. De sluis werd voorlopig buiten werking gesteld. De reservedev.r was juist in revisia President Eisenhower heeft op twee de Kerstdag een progressieve vermin dering van de Amerikaanse landstrijd krachten in Korea bekend gemaakt. Twee legerdivisies zullen spoedig naar de Ver. Staten terugkeren als „begin- stap". Voorts wordt in de verklaring gezegd, dat de landen der Ver. Naties, welke troepen in Korea hebben, ver enigd zullen blijven en zich gereed zouden houden om iedere mogelijke „vernieuwing van een aanval" het hoofd te bieden. De gevolgen van een dergelijke schending van de wapen stilstandsovereenkomst zouden echter zo ernstig zijn, dat het zeer waar schijnlijk onmogelijk zal zijn dan de vijandelijkheden binnen de graiizen van Korea te houden, aldus de president. De Zuidkoreaanse minister van Bui tenlandse Zaken uitte zijn verbazing over dit besluit, omdat de versterking van het Zuidkoreaanse leger nog niet is voltooid en elke verzwakking de strijdkrachten der geallieerden in Ko rea kwetsbaarder maakt. Een radiografisch overgebrachte foto, waarbij men de reddingsploe gen bezig ziet rond de wrakken van de neergestorte wagons. Van buiten is de wagon groen ge schilderd. Aan de achterzijde bevindt zich een klein balcon. Grote ramen doen niet alleen veel licht tot het rij tuig toetreden, maar maken het tevens mogelijk, dat het Koninklijke gezel schap zich een uitstekende indruk kan vormen van het passerende landschap. Het interieur van de wagon is in zeer lichte toon gehouden. Hiertoe draagt in het bijzonder bij de aanwending van blank essenhout voor de bekleding EEN GROTE treinramp, waarbij honderd zes en zestig mensen om het leven kwamen heeft een donkere schaduw geworpen op de Kerstviering in Nieuw Zeeland. Het ongeluk gebeurde, toen op de avond vóór Kerst om half elf op het noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland een vacantietrein van een brug over de gezwollen en wildstromende rivier de Wangwaehu in 't kokende water stortte. De brug was door het woeste water van de rivier, die doorgaans kalm is, ondermijnd en begaf het toen de trein er met een snelheid van 80 km opreed. De locomotief bereikte in haar val bijna de overzijde van de rivier. Vijf wagons stort ten omlaag. De achterste drie bleven op de brug en de passagiers van dit treindeel bleven ongedeerd. Vele passagiers in de trein waren op weg naar Auckland om koningin Elizabeth en de hertog van Ldinburgh te zien. Het Britse koninklijk paar zond een boodschap van leedwezen aan premier Sidney Holland, die zelf naar het terrein van de ramp vertrok. Tussen Brno en Breclav in Tsjechoslowakije reed in de nacht van Donderdag op Vrijdag een expressetrein op een andere passagierstrein. Volgens Radio-Praag waren honderd doden en gewonden In Pakistan kantelde een goederentrein. Vier personen kwamen om het leven. OVER DE RAMP in Nieuw-Zeeland bereikten ons nog de volgende bijzon derheden. Toen het ongeluk zich vol trok, bleef één der wagons aan de kop peling hangen, maar deze brak en ook die wagon viel eveneens in de diepte. Op deze wagon bevond zich Cyrill El- lis, een postambtenaar uit do omge ving, die het ongeluk had zien aanko men en de trein nog trachtte tegen te houden door op de rails te springen en met zijn zaklantaarn te zwaaien. Hij was later op de nog hangende wagon geklommen om de inzittenden te hel pen. Hij stortte mee omlaag, doch wist tezamen met een niet-gewonde reiziger alle passagiers op een meisje na in vei ligheid te brengen. Een aantal passagiers sliep, toen de ramp plaatsvond. Anderen zaten met slapende kinderen op hun schoot of speelden een kaartspel om de tijd te doden. Een vader wist zijn vrouw en twee kinderen uit de snel vollopende wagon te redden, door hen op het dak te helpen, waar hij bijgestaan wet d door anderen. Toen de eerste reddingsploegen de plaats des onheils bereikten, zagen zij, dat de stroom bomen en grote keien meevoerde. Men was voorzien van schijnwerpers. Met branders poogde men de inzittenden nog uit hun benar de positie te bevrijden, hetgeen spoed eiste, omdat men vreesde, dat de bo men in de rivier de wagons zou in drukken. Vele der omgekomenen werden later op meer dan 100 km stroomafwaarts gevonden. Anderen lagen begraven in het slib langs de oever. Gisteravond waren 114 lijken geborgen. Er worden nog 52 personen vermist. De oorzaak van het plotseling zwel len van de rivier moet volgens sommi gen worden geweten aan een wolk breuk, doch andere berichten spreken van het plotseling doorbreken van een ijsdam in een hoger gelegen meer, waardoor onverwacht een grote hoe veelheid water toestroomde. URANIUM IN AUSTRALIË. Voor het eerst is in Australië een be langrijke pekblendemijn ontdekt. Deze mijn, op 50 km. van Adelaide, belooft de rijkste uraniumbron van het zuide lijk halfrond te worden J-Jet Koninklijk gezin is Zaterdagavond om precies 19 uur van het station Baarn voor de winterreis naar Grindelwald in Zwitserland vertrokken. De drie wagons, waaronder een bagagewagen, zullen in Emmerik aan de nachttrein naar Bazel worden gekoppeld. Het Koninklijk gezin zal hedenmorgen om 10.04 uur in Interlaken aankomen .vanwaar het per autobus naar Grindelwald zal door reizen. Even voor het vertrek uit Baarn heeft ir F. Q. den Hollander het nieuw gebouwde rijtuig, dat speciaal voor Prins Bernhard en de prinsessen is bestemd, aangeboden. Het nieuwe salonrijtuig voor de koninklijke trein is een werkstuk van de NV Koninklijke Wagonfabriek Beijnes te Beverwijk, die maandenlang al haar goede vakmanschap aan deze wagon heeft besteed om tot een zo fraai mogelijk product te geraken. De nieuwe wagon is gebouwd in aansluiting op het rijtuig van H.M. de Koningin, dat jaren geleden eveneens door Beijnes is gebouwd en vorig jaar in het bedrijf te Beverwijk is gereviseerd. H.M. KONINGIN JULIANA heeft op de Eerste Kerstdag over beide Neder landse zenders een kerstrede uitge sproken. Hare Majesteit zeide: „Landgenoten, Nederlanders hier te lande en waar ook ter wereld. Wij al len zijn genodigd het Kerstfeest te vie ren zo niet in onze eigen kring, dan toch, bovenal, in ons eigen hart. Dit jaar is het onmogelijk, dit te doen, zonder opnieuw de grote slagen te beleven, die ons als volk, en velen van ons persoonlijk, getroffen hebben, en ons opnieuw één te voelen met de schier ontroostbaar bedroefden aan wie het Kerstfeest toch zijn troost biedt. Er is veel wat ons verbindt, ook waar het water onze grond nu einde lijk verlaat. Er is ook veel goeds ont staan, waar wij als volk dankbaar voor mogen zijn. Waar deze uitzending tevens in het bijzonder door de velen onzer, Neder landers, elders ter wereld beluisterd kan worden, is er reden te meer, van daag dit gevoel van eenheid te erva ren, met elkander, en met de gehele mensheid. Gij daarginds zijt het, die zowel ons met de wereld, als de we reld met ons verbindt. Juist ook in tijd van nood hebt gij dit zo duidelijk be wezen, waardoor wij mede alom vriendschap ondervinden mochten. Ie der jaar mogen wij allen stilstaan en zien naar het Licht, dat komt, en dat overwinnen zal. Het zal de duis ternis verdrijven uit de gehele wereld en ook uit het gehele leven van elk van ons. Vieren we als feest de komst van Christus, zo kan dat geen traditie zijn, maar is het actualiteit. Zijn verschij nen is altijd weer actueel, en Zijn Licht doorstraalt ons hele wezen. Zijn komst betekent geen licht, dat uit duisternis ontstaat, maar licht, dat duisternis onmogelijk maakt, Licht is. Duisternis is het, wat geboren wordt in deze wereld. En die maakt de ge boorte van het Kerstkind noodzakelijk. En aan deze noodzakelijkheid, dat het Licht verschijnt kan door de mensen met eigen licht niet worden voldaan, maar het wordt door God ge geven. Wèl kan de mens zich in deze straling in zijn geheel herzien, omdat het Lcht.licht is, dat iedere duisternis doet verdwijnen. Actueel is, dat de wereld niet alleen in duisternis verkeert, maar verlangt naar licht, dat oplossing voor haar brengt van de meest ingrijpende pro blemen, en de mogelijkheid van leven op Gods aarde. Met traditie kan men geen enkel actueel gebeuren tegemoet treden, en men vraagt zich af, uit welke bron ontstaat steeds weer de behoefte, traditie zó te verheerlijken, dat de actualiteit van het leven voorbijgaat en de daarin gelegde kans. Voor mens en mensheid brengt iedere dag nieuw le ven en nieuw licht. Ongezond is het, traditie als een zware ballast in iedere nieuwe dag mee te slepen, en nog on gezonder is het, de toekomst hiermee te belasten, en de dag van heden voor niets te laten passeren. Waar, in het rhythme van het leven, dag en nacht elkaar afwisselen, daar mogen we de nacht niet laten over heersen ook als het dag is, waardoor wij afbreuk doen aan alles, wat de dag ons geeft. Het is niet aan te nemen, dat door God is bedoeld, dat er dag op dag een zinloos herhalen van het ver leden plaats moet hebben. Zo min als aante nemen is, wanneer de dag van heden is, dat God ons mensen belasten zou met wat voorbij is, wanneer de dag van heden onze gehele aandacht vraagt. 't Gaat hier niet over de vrucht van het verleden, maar over de holle kolos van dat wat achter ons hoort te liggen, maar die wij als een onhoud bare last op onze schouders meedra gen, wat maakt, dat wij vermoeid en traag worden voor 't bevatten van wat in de nieuwe dag ons weer door God geboden wordt. Er is geen dag, geen uur, geen seconde, die niet volledig in zich draagt de mogelijkheid van een radicale wending naar God toe. Het is altijd het huidige moment, dat het licht draagt, dat in de duisternis blinkt. Het is ons gegeven, ieder jaar weer te mogen ingaan, niet met hoop, niet in twijfel of angst, want dat alles is niet gegrond op zekerheid maar wèl met het zeker vertrouwen, dat alles uiteindelijk ten goede zal dienen. Kerstfeest vieren is niet alleen troost ervaren, het is tevens het onthullen van de noodzaak om zélf: geen duister, maar troost en licht om ons heen te verspreiden, daór waar licht zou moe ten zijn en dat is overal. Ik wens u allen een werkelijk Kerst feest." van de wanden in de gang, die over het hele rijtuig langs alle comparti menten loopt. In de gang, die met T.L. buizen wordt verlicht, worden de vloeren gedekt met zachte lopers, even eens van lichte kleur. Voor de Prins is een groot werkver trek ingericht, dat voorzien is van eenvoudig meubilair met aan de wand een prachtige electrische klok. Tapij ten van lichte kleur, geleverd door de Koninklijke Handtapijtknoperij „Kin- heim", eveneens in Beverwijk, sierden de vloer. Enkele schemerlampjes ver hogen de intimiteit van dit modern in gerichte vertrek. In het voor de Prin sessen bestemde verblijf is een inge bouwd radiotoestel aanwezig. JN het bijzonder aan de betimmering der wanden is veel zorg besteed en .volgens deskundigen op dit terrein Valt hier menig staaltje van goede vak manschap te bewonderen. Verder be vat het rijtuig verschillende slaapcabi- nes, die hoewel eenvoudig, niettemin voortreffelijk zijn ingericht. De kleur van deze cabines, waarin opklapbare bedden de nodige rust zullen verschaf fen, is wit. Ook is in deze vertrekken de nodige ruimte aanwezig voor het opbergen van bagage. Verder is het rijtuig uitgerust met enkele douche cellen. Telefoon ontbreekt evenmin. Als bijzonderheid diene dat in een der vertrekken een afbeelding aanwezig is van de Wijker toren, zijnde de enige aanduiding dat het nieuwe rijtuig een werkstuk is van het zo bekende Bever- wijkse spoorwegbedrijf, dat met de vervaardiging van deze wagon een stukje nieuwe glorie aan zijn lang jarige reputatie op dit gebied heeft toegevoegd. Een uit zeven raadsheren bestaand Perzisch militair hof zal Zaterdag de aanklacht tegen ex-premier Mossadeq en generaal Riahi in tweede aanleg be handelen. De behandeling zal onge veer een maand duren, aldus een re geringswoordvoerder. Op het door dit hof uit te spreken vonnis is nog weer beroep mogelijk: óf op een derde mili taire hof, óf, met toestemming van de Sjah, op het hooggerechtshof. (Van onze weevKunaige mede werker) De tweede Kerstdag was nog niet achter de rug, of na een zeer lange tijd bereikte de wind de stormgrens, toen Zaterdagavond een actieve depressie met regen over ons land trok. De depressie werd door een koude en onstabie- le luchtstroom gevolgd, waarin tal van regen- en hagelbuien voorkwamen. Op eerste Kerstdag werd alleen hier in Noord-Hol land óók onweer waargenomen. In enkele dagen viel hierbij plaatselijk wel meer dan 20 mm. neerslag. Er kan nog meer storm achtig en slecht winterweer wor den verwacht. Nu de luchtdruk boven Midden-Europa en Scandi navië laag ligt en zich boven de Azoren een krachtig hogedrukge- bied bevindt, ligt de weg voor actieve depressies open, die van IJsland en Schotland naar de Noordzee trekken. Vanavond kan een volgende depressie de wind weer tot stormachtig doen toene men. Het is met het rustige weer gebeurd en de kans is groot, dat er in deze laatste week van De cember totaal meer regen zal val len, dan er de laatste twee maan den is gevallen. Weersverwachting tot Maandag avond: WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust later mogelijk harde wind, tussen Noord-West en West. Onge veer dezelfde temperatuur als gis teren. Zon op: 8.48. Zon onder: 16.36. Maan op: 2.00. Maan onder: 16.37.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1