Vier grote omroeporganisaties krijgen bijna alle zendtijd De industriële productie van ons land hoger dan ooit j In 1953 viel er weinig regen Robert van Habsburg trouwde een Prinses van Savoye Verdere bezetting van Noord- Laos verwacht No. 3 van onze REBUS PRIJSVRAAG VPRO moet binnen vijf jaar vereiste ledental werven Textiel tegen suiker „Holland Nautic is reddeloos" In de V.S. dreigt een spoorwegstaking Oranjebloesem, kant en eretekenen Oude glorie in een historische Franse kerk Woensdag 30 Dec. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1329 Wetsontwerp radio-bestel bij Kamer ingediend Gezamenlijk programma gaat verdwijnen DE omroeporganisaties C krijgen elk ongeveer 12 uur zendtijd per week, hetgeen nog iets meer is dan vóór 1940 aan de V.P.R.O. was toegewezen. De omroeporganisaties B komen elk in aanmerking voor 24 uur zendtijd in de week, terwijl de overblijvende zendtijd verdeeld wordt onder de omroeporgani saties A. Neemt men aan, dat de situ atie zal veranedren een nieu we organisatie zal toch altijd eerst ruim 115.000 leden moeten tellen, voor zij zich als omroeporganisatie C zendtijd ziet toegewezen dan krijgt elke omroeporganisatie A plus minus 53 uren zendtijd in de week, ongeveer dezelfde tijd als die, waarover ieder der vier grote omroepverenigingen be schikt Hopperzuiger voor Turkije te water Thailand zal zich tegen aggressie verzetten Minder werkloosheid en grotere uitvoer Sterk afhankelijk van het buitenland WEERBERICHT Graaf van Parijs was boos Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Heider Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... t L- elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal jj.Uü per maand 1 2.0^ bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen i 0.' de Tweede Kamer ingediende ontwerp van wet tot regeling van de radio-omroep moet de binnenlandse omroep aan cul turele organisaties worden toevertrouwd, die uit de kringen der luisteraars voortkomen. Daarbij is de starheid vermeden van het voor oorlogse stelsel, dat in het geheel niet dacht aan de mogelijkheid, dat een nieuwe organisatie opkomt of een bestaande wegens gebrek aan belangstelling bij de luisteraars verdwijnt. In het voorgestelde systeem bepalen de luisteraars door hun toetreden welke organisaties met de uitzendingen zullen worden belast. Tot deelneming aan de omroeptaak worden die organisaties toegelaten, die een bij de wet voorgeschreven minimum aantal luisteraars als betalende leden of contribuanten heb ben. Deze organisaties worden onderscheiden in omroeporganisaties a, b en c al naar gelang zij minstens 10, 7,5 of 5 procent van het aantal luisteraars als leden of contribuanten hebben. Op deze wijze wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een geleidelijke groei van nieuwe en kleine omroeporganisaties. Ten einde de samenwerking tussen de omroeporganisaties te bevorderen op alle gebieden, is het gewenst deze organisaties samen te brengen in een centrale organisatie. In aansluiting op de bestaande toestand is daarom aan de stichting „A ederlandse Radio Unieeen plaats in het nieuwe bestel gegeven. Bepaald is, dat telkens na vijf jaren een nieuwe verdeling van de zendtijd plaats heeft op de basis van de voorkeur der luisteraars, zoals deze blijkt uit hun toetreden tot de verschillende organisaties. Voor de uitzending van kerkdiensten kan zendtijd worden toegewezen aan de kerkgenootschappen, die daarom ver zoeken, tot een maximum voor alle kerkgenootschappen tezamen van plus minus 12 uren per week. In dit ontwerp is geen zendtijd voor een „gezamenlijk programma", waaraan de omroeporganisaties verplicht zouden zijn mede te werken. ijeT is twijfelachtig of de vpro vol doende luisteraars als lid zal heb ben ingeschreven voor de erkenning als omroeporganisatie. Teneinde deze omroeporganisatie niet bij voorbaat het voortbestaan onmogelijk te maken, wordt haar gedurende de eerste perio de van 5 jaren gelegenheid gegeven te trachten het vereiste aantal leden te verwerven. De repressieve controle door de re gering zal worden opgedragen aan een kleine commissie. De voorzitter van de radioraad zal ambtshalve met de lei ding daarvan worden belast. P)E regering is van oordeel, dat een samengaan van overheid en omroep organisaties in een stichting hier een goede oplossing biedt. Het bestuur van deze stichting zal dienovereenkomstig bestaan uit vertrouwenslieden van de omroeporganisaties en van de regering. Het wetsontwerp voorziet niet in de oprichting of voortzetting van een in stelling als de NOZEMA, maar de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen draagt de exploitatie van de zendinrichtingen op aan het Staats bedrijf der P.T.T. Voorts hebben de omroeporganisa ties van haar bereidheid blijk gegeven nog gedurende enige jaren het mede gebruik van haar studio aan andere organisaties toe te, staan, doch wen sen voor haar eigen uitzendingen van haar eigen studio's gebruik te maken. yERDER meent de regering dat de omroeporganisaties de propaganda door middel van de microfoon moet worden gelaten voorzover zij onont beerlijk is voor haar verenigingsleven. Geen toestemming zal worden ver leend voor het maken van reclame voor de microfoon, waaronder evenwel naar het oordeel van de regering niet valt het bespreken van voortbrengselen van letterkunde en kunst en van kunstzin nige uitvoeringen. De propaganda voor de omroeporganisaties zal aan regelen worden gebonden. De bepalingen van het radio-regle ment 1930 beperkten de uitzendingen van politieke aard tot stellige uiteen zettingen of toelichtingen van politieke beginselen. Na de oorlog werd dit cri terium losgelaten. De in de wet neergelegde regeling maakt het mogelijk politieke uitzendin gen met propagandistisch karakter te weren of te beperken. Naar het oordeel van de regering is het gewenst in de wet een voorziening op te nemen, welke het mogelijk maakt dat politieke partijen in een periode van ten hoogste dertig dagen vooraf gaande aan de verkiezingen van de le den van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, door middel van de omroep aan haar doelstellingen bekendheid geven, deze toelichten en een aanbeve ling tot de kiezers te richten omtrent het uitbrengen van hun stem. (Zie vervolg pag. 7 kolom 1) Naar aanleiding van een vraag uit het college van Provinciale Staten van Noord-Holland hebben Ged. Staten medegedeeld, dat zij geen moge lijkheid zien de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf Holland Nautic te redden. Er zou een zó groot bedrag ingestoken moeten worden, dat zonder dat er enige zekerheid zou zijn, dat het bedrijf rendabel zou wor den het college zich niet gerechtigd acht stappen te doen. President Eisenhower heeft gisteren een speciale raad ingesteld om een dreigende staking van een millioen man spoorwegpersoneel te voorko men. De betrokken employé's beho rend tot het niet-rijdend personeel (administratieve krachten, lijnwerkers,' enz.) wensen betere sociale voorzie ningen. Het geschil dreigt het ver keer op 150 lijnen stil te leggen. Gistermorgen is te Kinderdijk bij L. Smit en Zn, de „Akdemiz" te water gelaten. Het schip werd gebouwd voor rekening van de Turk se regering, is een zg. hopperzuiger en bestemd om de Turkse havens langs de Zwarte Zee op diepte te houden. Het vaartuig kan ook wordn gebruikt voor het opspuiten van grond voor nieuwe stadstvijken. HOEWEL de opmars van de com munistische opstandelingen in Laos (Indo-China) geen verdere voor«Tang heeft gemaakt, vermoeden militaire waarnemers te Saigon, dat zij van hun succes gebruik zullen maken door een opmars naar de Noordelijk gelegen GAANDE NAAR het eind van het jaar 1953 kan met vreugde worden geconstateerd, dat het niveau van de industriële productie in Neder land hoger is dan ooit te voren, dat men mag bogen op een hoog peil van werkgelegenheid, een toenemende export en een overschot op de betalingsbalans. Dit nadat de algemene economische situatie van ons land de laatste jaren 'n merkwaardige ontwikkeling doormaakte. Na de hausse, welke volgde op het uitbreken van het conflict op Korea, viel eind 1951 en begin 1952 eert terugslag waar te nemen, die o.a. tot uiting kwam in een afnemende bedrijvigheid in de industrie, een grotere werkloosheid, lagere importen. De stagnatie heeft zich in het thans aflopende jaar niet voortgezet. Integendeel. De industriële productie toonde in tegenstelling met de aarzelende ontwikkeling in 1952 opnieuw een flinke stijging. In vergelijking met de productie over de eerste tien maanden van 1952 was er dit jaar een vooruitgang van 11 pet. Over dezelfde periode was er in 1952 ten opzichte van 1951 slechts een stijging van 1 procent. P)E GROOTSTE schommelingen kwa- men voor in de papierindustrie, de textielindustrie en de industrie van leer en schoenen. Belangrijker was de stij ging in de sector metaalproducten. Voor bouwmaterialen, voedings- en genot middelen toonde de productie een lich te daling. De werkgelegenheidssituatie heeft zich in 1953 belangrijk gunstiger ont wikkeld dan in 1952. Vorig jaar steeg de werkloosheid zodanig, dat er reden (Van IJET meest kenmerkende van het weer in het afgelopen jaar dit van December tot Decemberwas het overwegend droge karakter. Na de rampzalige Februaristorm werd de stormgrens niet meer over schreden. Op het waarnemingssta tion te Hoorn bedroeg de gemid delde dagtemperatuur 10.3 tegen normaal 9.9 graden C. Een koud jaar is'het dus niet geweest. Te Hoorn werden 47 vorstdagen waargenomen tegen normaal 52. Het aantal zonnige dagen met een temperatuur van meer dan 25 graden C. bedroeg te Hoorn 13 tegen normaal 12 en te Den Hel der 3 tegen normaal 5. De gemid delde regenval over een groot aantal regenwaarnemingsposten in onze kustprovincie geeft een som van 633 mm te zien, tegen 715 mm normaal. In Den Helder viel totaal 605 mm, terwijl daar verleden iaar 722 mm neerslag onze weerkundige medewerker) viel. De laagste temperaturen werden op 2 December te Obdam gemeten nl. 10.8 graden C en de hoogste temperatuur van 30 gra den C. op 12 Augustus te Den Helder. Het aantal uren waarop in de Bilt de zon scheen bedroeg 1530 tegen normaal 1598 uren in een jaar. Verwachting tot hedenavond: TOENEMENDE BEWOLKING In de loop van de dag toenemen de bewolking, maar tot de avond nog droog weer. Zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk Noorde lijk, later krimpend naar West. In het algemeen iets lagere tem peraturen dan gisteren. Donderdag: Zon op 8.48, onder 16.38 Maan op 4.22, onder 12.48 tot ongerustheid ontstond. Sinds het begin van dit jaar is de werkloosheid regelmatig gedaald. In October, aldus de persdienst van het ministerie van Economische Zaken, bedroeg het aan tal werklozen, indien geen rekening wordt gehouden met seizoensinvloe den, 94.000. Dit komt overeen met nog geen twee en een half procent der totale beroepsbevolking. In 1952 bedroeg het gemiddelde maandelijkse aantal werk lozen ruim 137.000. De watersnood heeft de Nederlandse economie wel beïnvloed, doch niet in belangrijke mate verstoord. De produc tiederving wordt geschat op f 200 millioen, doch dit is maar een klein percentage van de totale nationale productie. In verband met de bevolkingstoename en de daaruit voortvloeiende noodzaak van snelle industrialisatie, is het ver loop van de investering van grote be tekenis. Deze investeringen vertonen echter een minder gunstig beeld, waardoor het niet waarschijnlijk is, dat de taakstelling voor 1953, die in de vierde industrialisatienota werd ge' steld op 1800 millioen gulden (in prij zen 1952), zal worden gehaald. Dè ontwikkeling van de uitvoer is in het afgelopen jaar niet ongunstig geweest. Het stijgingspercentage van de afgelopen negen maanden ten op zichte van dezelfde tijd in 1952 be draagt circa acht pet. Bij de toene ming van het %exportvolume volgde echter een daling van de exportprij zen. De uitvoer in de eerste tien maan den van 1953 lag in geld uitgedrukt daarom toch lager dan in dezelfde tijd in 1952 nl. ruim t 107 millioen. De ont wikkeling van de buitenlandse afzet is voor ons land van de grootste bete kenis. De Nederlandse economie is zeer intensief met het internationale verkeer verweven. De totale goederen in- en uitvoer bedroeg in 1951 en 1952 Bemiddeld negentig pet. van ons gehe le nationale inkomen. Als men weet dat dit cijfer voor de Ver. Staten negen pet. is voor West-Duitsland 32 pet. en Zwit serland 50 pet., is de grote afhanke lijkheid van ons land van de interna tionale goederenhandel meer dan dui delijk. De invoer vertoonde na de daling in 1952 weer een stijgende tendens. Het dekkingspercentage van de invoer door de uitvoer is in vergelijking met het vorige jaar enigszins gedaald. Het be droeg over de eerste tienlmaanden van 1953 91 pet. tegenover 93 pet. in de overeenkomstige periode van 1952. Voor de Benelux-ontwikkeling is het aflopende jaar bevredigend geweest. Door de regeling van het concurren- tieprobleem tussen. Nederlandse en Belgische industrieën, werd de weg vrijgemaakt voor het doen van verde re stappen ter verwezenlijking van de economische unie. hoofdstad Vietiane en de woonplaats van de tachtigjarige koning van Laos, Loeang Prabang. Franse Uniestrijd- krachten te land en in de lucht voeren verkenningen uit om de posities van de Vietminh te bepalen. De Unietroe pen, die door de snelle opmars van de opstandelingen waren afgesn"den van hun bases, pogen hun linies weer te bereiken, hierbij geholpen door de plaatselijke bevolking. Alle beschikbare vliegtuigen van de Franse luchtmacht worden thans ge bruikt om grote hoeveelheden uitrus tingstukken en versterkingen naar de bedreigde plaatsen te brengen. Met bommenwerpers en jachtvliegtuigen worden de bevoorradingswegen van de opstandelingen met bommen en na palm bestookt. Van Franse zijde wordt verklaard, dat het opperbevel overigens de toe stand stevig in handen heeft. In poli tieke kringen in Frankrijk heeft het jongste succes van de communisten echter aanzienlijke ongerustheid ge wekt. Herriot noemde het gebeuren 'n militaire nederlaag. Hij was van oor deel, dat het hoog tijd is om in Indo- China te onderhandelen. De gemeente raad van Parijs heeft gisteren met 45 tegen 35 stemmen een resolutie goed gekeurd, die de regering uitnodigt met de communisten vredesonderhande lingen te beginnen. De Amerikaanse ambassade te Sai gon heeft .bekend gemaakt, dat het niet in de bedoeling ligt, Amerikaanse strijdkrachten naar Indo-China te stu ren. De ambassadeur van Thailand (Siam) in de VS heeft na een bespre king op het departement van Buiten landse Zaken te Washington verklaard, dat Thailandse troepen iedere eventu ele conimunistische inval het hoofd zullen bieden. De regering van Thai- uit de door de communisten bezette stad Thakhek in Laos in het land toe te laten. JN Den Haag is een oorlog ontbrand tussen textielwinkeliers en kruide niers. De moeilijkheid is ontstaan door een reclamestunt van kruidenierséom- binaties, die „bij aankoop van zoveel" lakens en slopen cadeau gaven. De tex- tielmensen hebben dit niet op zich laten zitten en thans aangekondigd, dat zij op hun beurt waardebonnen cadeau gaan geven, welke tegen kruidenierswa ren kunnen worden ingewisseld bij winkeliers, die niet meedoen aan de textielactie. En zo vliegen bij de krui deniers de lakens en slopen de deur uit en werken de textielwinkels met kof fiebonnen. Wij kunnen ons voorstellen, dat deze strijd tussen twee winkeliersgroepen de aandacht van het publiek vasthoudt. Tenslotte zou dat publiek wel héél dom zijn, indien het geen voordeel trok van mogelijkheden, die worden geboden, omdat ieder bedrijf doende is zijn omzet te vergroten. De tijden zijn voorbij, waarop de win kelier koning was en de klant zich soms voelde als een bedelaar. Thans is het omgekeerde het geval. En het is gezond dat een bedrijf alle pogingen aanwendt om klanten te winnen. Maar er zit aan deze oorlogen een ernstige schaduwzijde: het cadeaustelsel kan op zichzelf een aantrekkelijke me thode zijn om de aandacht op een be paald product te vestigen. Zolang er evenwel geen wettelijke regeling be staat is „alles" geoorloofd. De resulta ten spreken voor zichzelf: lepeltjes worden in wilde massa's ten geschenke gegeven; pamfletten met beloften „in dien Ge een abonnement neemt, dan.." worden bij dozijnen in de brievenbus gestopt; in het buitenland zijn er radio programma's, waarin vragen worden gesteld, die bij goede beantwoording kapitalen opbrengen, en het duizelt de mens werkelijk van de prijsvragen. Er is tenslotte toch eigenlijk maar één slagzin de ware: „goede wijn behoeft geen krans". Wij zijn uiteraard voor standers van een degelijke, goed voor bereide en spits uitgevoerde reclame campagne in de daarvoor aangewezen middelen van publiciteit. Maar wij vra gen ons af waar het naar toe gaat als half Twente momenteel draait van or dei's, die een kruidenierscombinatie in Den Haag heeft geplaatst Let U eens op: indien het cadeaustel sel niet spoedig wordt geregeld, dan zullen we het beleven, dat je op een pakje boter een slaapkamerameuble ment cadeau krijgt. En daarmee staan dan de zaken eerst goed fT] op de kop. !—l vindt U elders in dit blad. HOOFDPRIJS 50 GELDEN en voorts nog 23 prijzen Zie nummer van 23 Dec. '53 In Frankfort aan de Oder in Oost-Duits, land is gisteren een nieuwe groep door de Russen vrijgelaten Duitse gevangenen aangekomen. QISTEREN herleefde in de gothische kerk van Brou bij de stad Bourg-en-Bresse, ten Noordoosten van Lyon, voor korte tijd de vergane glorie van het hofleven van Wenen en Rome. Dat was toen er het huwelijk werd ingezegend tussen de vijf-en-dertig-jarige aartshertog Robert van Habsburg en de drie-en-twintig-jarige prinses Margerita van Savoye. De bruidegom, die thans werk zaam is op een bankwas gekleed in jacquet, evenals zyn broers en deoverige Oostenrijkse, Italiaanse en Franse gasten. De bruid droeg een gewaad van ivoor kleurig satijn en een lange sluier van Brusselse kant, welke op de kastanjebruine haren door een diadeem werd bijeengehouden. Het bruidsbouquet bestond uit oranje bloesem en een myrthetwijg, die heimelijk was geplukt uit het park van Schönbrunn, dat het eeuwenoude huis van de Habsburgers bij Wenen, waar de bruidegom nog is geboren, omringt. 'pOEN het hoge gezelschap bij de kerk arriveerde, begonnen de klokken te lui den, doch niet in de toren, want daaruit zijn die klok ken reeds lang verdwenen Het gelui kwam via een gramofooninstallatie en ver sterkers. In het kerkgebouw, een historisch monument, waar de graven van Philips de Schone en Margaretha van Oostenrijk, welke laat ste vierhpnderd jaar gele den dG kerk liet bouwen, waren twee zetels gereed gezet voor Mgr. Marella, de apostolische nuntius in Frankrijk, en voor Mgr. Maisonoble, bisschop van Bellay. In de zijbeuken van de kerk verdrong zich een dichte menigte. In het mid denschip was plaats gereser veerd voor de laatste ver tegenwoordigers van de Oostenrijks-Hongaarse en de Italiaanse vorstenhuizen. Om half twaalf arriveerde de bruidegom met zijn moe der, ex-keizerin Zita, Kort daarna verscheen de bruid met ex-koning Umberto van Italië en de hertogin-moeder van Aosta. Weense studen ten in traditioneel costuum vormden een erewacht aan beide kanten van het mid denpad waarlangs de bruids stoet naar het altaar schreed. De plechtigheid werd ver richt door Mgr. Maisonoble. Het universiteitskoor van Lyon voerde de gezangen Aanwezig waren ook Otto van Habsburg, de erfprins van Luxemburg, prins Henri van Liechtenstein, de prin sen Xavier en Louis van Bourbon-Parma, de herto gen van Braganza en Roche- foucauld, ex-koningin Gio- vanna van Bulgarije, Otto van Habsburgs echtgenote Regina, de aartshertoginnen Yolanda, Xenia, Adclaide en Gharlotte van Oostenrijk de prinsessen Marie-Christine en Maria Pia van Savoye, prinses Conrad van Beieren en anderen. Als persoonlijk belangstellenden waren o.a. gekomen de Belgische minis ter van Buitenlandse Za ken, Paul van Zeeland, de minister van Buitenlandse Zaken van de souvereine orde van Malta, graaf Gavor de Apor, en talrijke Franse en andere persoon lijkheden, wier eretekenen vonken schoten onder het felle licht van de schijn werpers, die het interieur van de kerk verlichtten. Als bruidsjonker en -da me fungeerden de jonge her tog Amadeus van Aosta, ge kleed in zwart fluweel met kanten kraag en manchet ten, en de aartshertogin Xenia, die met Rudolf van Oostenrijk gehuwd is. Mgr. Marella gaf zijn aartsbis schoppelijke zegen aan het jonge paar en hield een toespraak. Niet aanwezig bij de plechtigheid was de graaf van J>arÜS| die aanspraak maakt op de Franse troon. Hij weigerde als getuige voor de bruid op te treden, omdat bij de plechtigheid voorrang zou worden gege ven aan prins Xavier van Bourbon-Parma. die óók naar de Franse troon dingt

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1