De ramp omfloerste het jaar 1953 Maar in de nood werd een weldadige eensgezindheid gesmeed Industrialisatie - emigratie - integratie Oudejaar X8 JK* i M k lilBlPif MiHlBflB €:«r f iJH s - I v j Landbouw en Veeteelt DE bodemproductie van ons land was in 1953 lager dan in 1952, vooral van tarwe eri' rogge. Ook van haver werd minder geoogst, van gerst daarentegen meer dan het vorig jaar. Oost en West Brom fiets veroverde het verkeer Emigratie Integratie Militair Sociale verhoudingen Verkeer Indonesië Koninklijk huis Het lieve leven Ter Overdenking DONDERDAG 31 DECEMBER 19SS I t v'; i' 1 j^.4Ass%^^^^Aaaiu|||||||j||||igj|||||||^ .Mmm *W i«7:Sits-* - <S -ï' -.KSi ïfef ZOALS 1672 in de geschiedenis van Nederland te boek staat als het Rampjaar, zo zal 1953 in de annalen worden opgetekend .als het Jaar van de Ramp. Het is de overstromingsramp, in de nacht van 31 Januari op 1 Februari, die alles heeft overscha duwd wat dit jaar in ons land gebeurd is. Een wereld van wee lieten de kolkende watergolven achter. Maar huiveringwekkend als dit beleven was, andere gol ven stieten in dit uur der branding hun witgekuifde toppen omhoog: golven van saamhorigheidsgevoel, hulpvaardigheid en middadigheid, die het hart weer verwarmden. Zo werd deze generatie een episch- dramatische ervaring van ongekende betekenis rijker. Kostte deze slag tegen de erfvijand, het water, bijna 1900 doden in een enkel verbijsterend etmaal, de wegslag van het verkeer kostte ruim de helft aan doden. Maar deze slag gaat voort, dag in, dag uit, met elke 24 uur een verlieslijst van drie doden en 30 gewonden. Hoe valt het luttel aantal der dit jaar op Korea gesneuvelde Nederlanders daarbij in het niet. Het noemen van de naam Korea brengt ons in de internatioale sfeer, de sfeer, waarbij het wel en wee van de gemiddelde Nederlander ook dit jaar weer werd betrokken. Want het binnenlandse gebeuren werd hel afgelopen jaar in toenemende mate bepaald door drie factoren, die elk een sterke binding heb ben aan wat er buiten onze grenzen gebeurt, t.w. industrialisatie, emigratie en integratie. omfen in de Christehurchrace. In het handicap klassement won de „Dr. ir. Damme" onder gezagvoerder Kooper. Nederland werd dit jaar niet alleen bromfiets-minded, doch ook helicopter- minded, gevolg van de spectaculaire successen, die dit luchtvervoermiddel bij de redding van de slachtoffers van de watersnoodramp had. Rotterdam viel de eer toe, de eerste geregelde he- licopterdienst (op Brussel) binnen zijn veste te krijgen, en nu in diezelfde stad een helicoptersyndicaat is opge richt wordt verwacht dat deze wijze van luchttransport in ons land binnen enkele jaren een grote toekomst tege moet zal gaan. De Nederlandse landbouwers hebben dit jaar bezorgd naar de Verenigde Staten gekeken waar de surplusvoorra- den zich ophopen, doch nu er geen aan wijzingen bestaan dat de Amerikanen deze voorraden onbeheerst op de we reldmarkt zullen gooien, haalt men langzamerhand wat verlicht adem. On der deze omstandigheden vond het landbouwbeleid van minister Mansholt dan ook vrij algemene instemming, be halve op het gebied van het landbouw onderwijs, waar de bewindsman vlak voor Kerstmis nog een principiële nederlaag te slikken kreeg. De volks vertegenwoordiging wenste bijzonder onderwijs. Doch eigenlijk was dit eerder een on derwijskwestie, die in Nederland altijd bijzonder gevoelig gelegen heeft. En dan wil het Nederlandse volk, zoals dit jaar tot uiting kwam, tegen over de gestegen melkprijzen nu toch ook wel weer eens de voldoening heb ben, werkelijk volle melk te drinken. Huisvrouwen hebben zelfs een officiële, „twee glazen proef" genomen. |N de regeling der verhouding tot de Antillen en Suriname kwam dit jaar enige vooruitgang. Het principe van zelfbeschikkingsrecht werd opgenomen in de preambule van het Statuut, ter- ^ADAT Nederland, niettegenstaande de tegenslag van de watersnood, in het begin van dit jaar afstand had ge daan van zün aanspraken op Ameri kaanse economische hulp, gaf op 31 Maart de vierde industrialisatienota de marsroute voor de jaren 1953 t/m 1957 aan: negen milliard investeren in de nijverheid. Dwangeconomie werd daarbij be wust afgewezen. Minister Zijlstra stei- de uitdrukkelijk vast, dat de onder nemer de centrale figuur in deze ..export drive" zou zijn. Daartoe zou het industrieel klimaat verbeterd moe ten worden, aan welk voornemen de regering metterdaad gevolg gaf door het indienen van een aantal dit na jaar door het parlement aangenomen wetsvoorstellen tot vermindering van de belastingdruk op het bedrijfsleven, cn het scheppen van stimuleringsmo gelijkheden. Of de winstverwachtingen der on dernemers hierdoor dermate zijn opge wekt. dat het gestelde doel over 1953 is bereikt, valt op dit ogenblik nog niet te zeggen. Interim-rapporten wek ken de indruk, dat de regeringsmaat regelen nog niet hun volle effect heb ben bereikt. QOK dit jaar vertrokken weer 50.000 landgenoten naar den vreemde, voor meer dan driekwart naar Canada en Australië. Dat is de helft van onze huidige bevolkingsaanwas. Voor de andere helft, die over een jaar of vijf tien als arbeidsrecruten aan de markt komen, moet tegen die tijd de werkge legenheid en de afzetmogelijkheid der door hen voortgebrachte producten gevonden zijn. FN dit laatste probleem betrekt on middellijk de Europese integratie in de plannen. Het scheppen van één ge meenschappelijke markt, waarin uit eindelijk goederen, geld en arbeid zon der kunstmatige belemmeringen kun nen circuleren, is in deze gedachten- gang een bestaansvoorwaarde voor Ne derland. Het is derhalve geen ijdel idealisme, het is geen gratis gewichtigdoenerij wanneer Nederlandse regeerders tot de vurigste en ijverigste voorstanders be horen van de „Europese beweging". Onze regering bewees haar voortva rendheid. door begin van dit jaar met een tot in details uitgewerkt voorstel voor een Europese tariefsgemeenschap (tolunie) te komen, dat het overigens op de in Februari gehouden conferen tie van zes ministers „Klein Euro pa" niet verder bracht dan een fat- oenlijk plaatsje in de ijskast. Het was Fransman Bidault die het daar de neerde, doch die niettemin eind van jaar weer aanwezig was in Den Hg, waar dc zes ministers in elk ge val gedwongen werden, weer een klein stapje verder te gaan, zij het aarzelend en schuchter, op de weg naar integra tie. Dat hierbij de terecht dodr Neder land gestelde eis: geen politieke ge meenschap zonder cefenomfeèhe een wording, door het z.gn. incident-Neder- horst in de Tweede Kamer een ogen blik aari kracht dreigde in te boeten, zij hier terloops aangestipt. Bewoog zich dit alles nog in de wereld der plannen, er vallen op dit terrein tocli ook enkele feiten te memoreren. Op 30 April werd de Kolen- en Staalgemeen schap een feit. En voorts ratificeerde het parlement het wetsontwerp voor een Europese Defensie Gemeenschap, welk lichaam, als het Franse parlement tot eenzelfde stap kan besluiten, op nieuw een brokje nationaal beslissings recht zal opslorpen tot een supranatio naal gezag. Het lijkt ons die een momentopna me 1953 proberen te maken, welli :h' een slakkengang. Doch wie weet nee de latere geschiedschrijver deze moei zame ontwikkeling straks in een paar eenvoudige jaartallen zal weten te van gen ER is geen enkel gebied te noemen, waarop de bondgenootschappelijke samenwerking practiSch zo ver is voortgeschreden als het practise.hr mi litaire terrein. Dank zij de NAVO. de Noordatlantisohe Verdragsgemeenschap waarvan men zich echter wel langza merhand met bezorgdheid begint af te .yragen of zij bel ooit verder zal bren gen dan een handzaam militair appa raat. Waar bljjft de verwerkelijking van de schone plannen, waarop van Nederlandse zijde herhaaldelijk en met klem is aangedrongen, ook dit jaar weer? Gemeensciappelijke oefeningen von den plaats van de Koninklijke Marine die er de kruiser „De Ruyter" bij kreeg, weldra gevolgd door de krui ser „De Zeven Provinciën" van de luchtmacht die dit 'aar Koninklijk werd maar c'ie. hoewel er voldoende getrainde piloten zijn, laboreert aan een jammerlijk tekort aan vliegtuigen en de Komnklijkc landmacht die met de oefening „Drietand" in gealli eerd verband oefende en in een natio nale mobilisatieoefening de paraatheid van een mobilisabele divisie testte. ^LS een eiland van sociale rust bleef Nederland ook het afgelopen Jaar liggen temidden van een barnende we reld. Twee voorname oorzaken zijn daarvoor aan- te wijzen: de zelfbeheer sing van de vakverenigingen en de ver doorgevoerde loonnivellering. Wat de vakverenigingen aangaat in het jaar 1953 vocht de Ned. Vak- Centrale, met haar 16.000 leden, tever geefs om erkenning door de overheid en haar organen. Met dit ledental wordt de NVC niet representatief geacht, ge zien de aantallen der overigen: EVC 165.000, CNV 175.000. KAB 325.000 NVV 425.000. De nivellering, die sedert 1945 onon derbroken was doorgegaan, werd dit jaar een halt toegeroepen en zelfs lich telijk teruggeschroefd. Intellectuelen (in een demonstratief congres) et! an dere middengroepen liepen te hoop en aan verschillende economische indices was het te merken dat te grote aan dacht voor het verdelen van de koek van het ene jaar van nadelige invloed i3 op de omvang van de koek in het volgend jaar. P)E triomfantelijke opmars van de bromfiets was het opmerkelijkst feit van het jaar in de verkeers-sector. De ruim 300.000 brommers in 1950 waren het er nog slechts 50.000 werden naar het rijwielpad verwezen, een oplossing, die lang niet ideaal is en die velen ai weer -een pleidooi doet houden voor een terugkeer van de zgn. snelbrommers naar de grote weg. Het motorrijtuigenpark nam dit jaar met 14') toe, tot 194.000 auto's, 6300 bussen, 90.000 vrachtauto's en 128.000 motorrij wielen en scooters. Dit rijverkeer vroeg van het Nederlandse volk dc (veel te hoge) tol. waarvan in de aanhef van dit overzicht werd gewaagd. Op 8 Januari verloor de Nederland se koopvaardijvloot voor de Oostafri- kannse kust het 10.000 ton tellende m.s. „Klipfontein" van de Holland-Afrika- Lijn, maar met zijn ruim drie millioen ton staat ons land toch nog altijd op de 7e plaats in de wereldkoopvaardij- vloot, met een tonnage van ruim drie millioen, na Panama, Frankrijk en Ita lië, doch nog voor Japan, Zweden en de Sovjet Uniie. De KLM onze natio nale luchtvaartmaatschappij, die haar omzet met 17'. zag stijgen, boekte tri Aan de Groningse hoogleraar, pro fessor Zernike werd de Nobel prijs i'oor natuurkunde toegekend. wijl uitdrukkelijk werd bepaald, dat het recht van secessie (afscheiding) niet is begrepen. Een drietal Nederlandse ministers, waaronder Drof. Kernkamp, zal op 8 Januari naar Willemsstad reizen om met de vertegenwoordigers van de West in de zgn. Kleine Commissie het Sta tuut verder uit te werken. Nauwelijks had de watersnoodramp plaats gevonden, of men wierp zich met man en macht op het herstel. Het grote dijkleger zette op 6 November de kroon op het werk. Het laatste dijkgat bij Ottwerkerk werd gedicht. [-JOEWEL er formeel nog een Unie be staat met Indonesië, werd de verhou ding tot dit vroegere Nederlandse ge biedsdeel in de loop van dit jaar voort durend slechter. Men moet vaststellen, dat deze verslechtering uitsluitend is toe te schrijven aan maatregelen van Djakarta, die er, alles bijeengenomen, op gericht schijnen te zijn, het leven van de nog .n Indonesië werkzame Ne derlanders hoe langer hoe onplezieriger te maken. In Maart werd het immigratiequo- tum teruggebracht van 20.000 op 8.000 met het gevolg, dat er jaarlijks niet meer dan 2.000 Nederlanders het land mogen binnenkomen. Op 21 April werd overeengekomen dat de Nederlandse militaire missie, waarvan Indonesië veel voordeel had, zou worden teruggetrokken. In December werden de transferbe palingen zozeer ten ongunste van de Nederlanders gewijzigd, dat een massale uittocht van de aldaar nog werkzame landgenoten in het verschiet ligt. Ook werd het in de loop van dit jaar steeds duidelijker, dat tal van Nederlandse ondernemingen zich voor bereiden opeen geleidelijk terugtrek ken vailfc hun belangen. Daartussendoor kwamen meldingen binnen van Indonesische infiltraties aan de kust van Nieuw-Guinea, dit stuk Nederlands grondgebied, waarover alle partijen via de verklaring van het Tweede Kamerlid Frans Gdedhart het eens zijn, dat het bij ons land be hoort te blijven. J^ONINGIN JULIANA en Prins Bern- hard maakten begin Mei een offici ële reis naar Noorwegen, enkele we ken later gevolgd door een bezoek aan Denemarken. In Kopenhagen hield de Koningin een gedenkwaardige rede voor Deense studenten met als grond motief: „Binnen een kwart eeuw zul len wij in het vrije Europa allen in hetzelfde huis wonen of wij zullen ster ven in dezelfde ruïne". Prins Bernhard maakte goodwill-reizen naar de Cana- rische Eilanden,, de Verenigde Staten (waar hij door president Eisenhower werd ontvangen) en Ethiopië. J^ADAT bekend was geworden dat de watersnoodramp 133.000 ha cultuur grond (5.7C,<- van dc totale oppervlakte in Nederland) hid verwoest, bracht het Nederlandse volk spontaan 133 milli oen gulden bijeen voor het- Rampen fonds, waarvan aan het eind van dit dit jaar 50 millioen «as uitgekeerd ter vergoeding van de huiSraadsehade. Ditzelfde Nederlandse volk verteerde liet vorig jaar 675 millioen aan roken 500 millioen aan gedistilleerd, bieren cn wijnen, 440 millioen aan snoep en 103 millioen aan vermakelijkheden, in totaal 1718 millioen of ten naaste bij 8G van het nationale inkomen. Dit jaar zullen de cijfers er wel niet zo ver naast liggen. Het beeld, dat wij hierboven hebben geschetst, is niettemin het beeld van een sober, hardwerkend volk, dat op zijn tijd naar ontspanning vraagt om dat het weet. dat die verstrooing nood zakelijk is wil het zijn arbeidslust be houden tegenover de belangrijke taak, een gestadig groeiende bevolking op een zeer klein territoir in leven te hou den niet alleen, doch het een mens waardig bestaan te verzekeren op ten minste het niveau, dat tot dusver be reikt werd. In deze gemoedsgesteldheid gaat Ne derland met vertrouwen het jaar 1954 in. FRITS J. TER WOORT Hóór men zich zet tot het schrijven of lezen van oen Oudej aarsoverden king, kan het goed zijn elkaar te waar schuwen voor alle valse sentimentaliteit. Voor die troebele, weke gevoeligheid, waarin mensen kunnen wegsmelten en die geen enkele positieve waarde heeft. Een gevoeligheid, die bestaat in een volkomen passief zich overgeven aan een stemming, waarbij goedkope tranen vloeien. Wilt ge een verschrikkelijk voorbeeld? In de zomer van 1945 ontmoette ik een Joodse man, die aan het kamp in Auschwitz was ontkomen, één van de weinige. Hij deeldp mij mede, dat hij zijn leven te, danken had aan zijn cello. Hij speelde nl. mee in het orkest, dat langs de Poolse gevangenkampen trok om, speciaal op de Zondagen, de be wakers wat muzikale verkwikking te brengen. Zo hadden ze ook op het Kerstfeest in de kampen de bekende kerstliedenen moeten spelen. En hij zag, hoe vele van deze bewakers, voor wie het vernietigen van mensenlevens dag werk was, bij het aanhoren van deze liederen zaten te snikken. En na Kerst mis zetten zij hun luguber bedrijf voort Dit is nu wel heel duidelijk een senti mentaliteit om van te walgen. Sinds ik dit verhaal hoorde, waarschuw ik mij zelf en anderen te meer voor alle valse gevoeligheid, die zonder consekwenties is. We hebben dus op die momenten, als deze valse gevoeligheid een goede kans heeft om op te treden, op onze hoede te zijn: Zo'n moment is de Oude jaarsavond. Aan het Oudejaarsavond- christendom zitten bedenkelijke kanten. Laten we dit niet vergeten. En ons daarna dan maar neerzetten en peinzen over een jaar, dat nu wel haast is verstreken. Wellicht is voor ons allemaal wel de eerste gedachte, die opkomt, de her innering aan de eerste Februari, toen de zee, onze oude vriend en vijand te vens, bij stormtij de dijken brak van ons lage land en er een zo'n groot deel ellende werd gelegd op de schouders van zeer velen van ons volk. En ook, als er nu dankbaarheid is voor het feit, dat de dijken weer zijn gedicht, blijft er toch tevens voor ons volk de herin nering aan een ramp, die in het boek van de historie wel voor eeuwen zal staan genoteerd. Op deze Oudejaars dag rijze er een bede op uit onze harten tot God, dat Hij vertroostend en steu nend mag zijn bij al degenen, die zo nameloos veel, bovenal zo veie geliefde mensen, in dit rampjaar hebben ver loren. Ziet, deze weg konden wij samen in gedachten teruggaan, omdat het hier gold een gemeenschappelijke ervaring voor ons volk. Nu splitsen zich de wegen en ieder gaat met zijn gedachten zijn of haar eigen paadje terug, bijgelicht door de lamp van onze herinnering. Wij denken aan wat ons gegeven en wat ons ont nomen werd. We denken aan plannen, die werden uitgevoerd of niet. Aan verwachtingen, die werden vervuld of niet. Wij denken aan de goede en aan de boze dingen. Hoe is het met U, eenzamen, die in een stille kamer zit en hoort, hoe de klok de laatste uren wegtikt van een jaar, waarin gij zoveel eenzamer werd. Hoe is het met U, zieken, thuis of in de ziekenhuizen. Gij hebt het hoe menselijk zo gehoopt, dat gij gezond zoudt zijn en in de kring van Uw fami lieleden zoudt zitten op de Oudejaars avond. Maar het herstel bleef uit tot nu toe. Hoe is het met U gesteld, lezers(es- sen) op deze Oudejaarsavond. Gij, die weer een heel jaar zijt bezig geweest irt Uw werkkring. Hoe is het gesteld met Uw huwelijk en Uw gezin? In het uur van bezinning dienen deze vragen zich aan. En wanneer we nu, ons naar binnen kerend, het antwoord zoeken, gaat het niet in de eerste plaats meer om onze uiterlijke omstandigheden, om onze voorspoed of onze tegenspoed. Dan gaat het veel meer om de vraag: Hoe zijn wij nu innerlijk gesteld? Dan hoop ik voor U en voor mijzelf een paar dingen. Ik hoop, dat wij voor zeer veel dingen oprecht dankbaar kunnen zijn. Want we hebben veel ontvangen. Soms juist in de zware dagen die dit jaar ons bracht. Zonder dankbaarheid is ons leven arm. En dezg avond kil en doods. Ik hoop ook. dat wij de deemoed mo gen kennen. Als wij eerlijk zijn dan mag de mantel van de schijn, waarin wij ons zo vaak voor anderen hullen, wel worden afgelegd. En dan zullen we wel willen erkennen, dat er in alle le ven heel wat kapot is. Onze oude Bij bel geeft het op de eerste bladzijden al aan, dat ons de harmonie ontbreekt. De mens zwerft ver van het paradijs. Er is geen mensenleven, dat hiervan niet de kenmerken draagt. En wie zijn leven weet gesteld in het licht van God, Die heilig is, kent. als hij bezinnend neerzit, de huivering. Hij zal zich bui gen en de deemoed leren. Alleen de gene, die de deemoed kent en die „in ootmoed werd herboren", zal op de Oudejaarsavond de weg naar de vrede des harten kunnen vinden, waarnaar hij hunkert. En tenslotte hoop ik dan, dat wij, als we ons naar binnen keren op deze laatste avond van het jaar, deze vrede mogen kennen en daarin ook de nieuwe moed voor het jaar, dat komt. God heeft ons ook dit jaar, kort vóór wij deze laatste avond bereikten, weer willen voeren langs de kribbe van de stal in Bethlehem. Hij gaf ons daar op nieuw het duidelijke teken van Zijn barmhartigheid over een in schuld ver loren wereld. Wij zijn geen verloren zwervers in een mateloos heelal onder een lege hemel. Neen. Dc Heer, de God en Vader van het kind van Bethlehem, wil onze Vader zijn. Hij zal onze uitgang en onze ingang bewaren, van nu aan tot in eeuwigheid. Geprezen zij Zijn naam!

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 13