Nederlandse voetbalprofs zorgden voor de sportgebeurtenis van het jaar Tour de France-ploeg volgt op neuslengte irsMSivS AKvrttïï BÏCOTPM ihnÜBS; TONEELSEIZOEN BRACHT GEEN VERRASSINGEN 11 Sa^SHETS "AKKER" In individuele sporten verloren onze amateurs aanzienlijk terrein De lichamelijke conditie dient verbeterd SPORT IN CIJFERS Alleen „De Vuurproefstak er boven uit Buitenlandse stukken op Nederlandse planken Van onze sportredacteur) HET IS NIET EENVOUDIG aan het einde van het jaar de belang rijkste sportgebeurtenissen uit de overvloed die 1953 ons heeft ge bracht, te distilleren. Nog moeilijker wordt het een bepaald evenement aan te wijzen dat als „de" gebeurtenis van het jaar kan worden gekwa lificeerd. Ongetwijfeld is de schitterende zege van de Nederlandse ploeg in de Tour de France een van de hoogtepunten geweest, maar zeker niet minder indruk hebben Kees Broekman en Anton Huiskes °P ons gemaakt met hun wereldrecordverbeteringen, resp. op de 5000 en 3000 meter, en Arie van Vliet met zijn sprintzege tijdens de wereld kampioenschappen. De meest besproken prestatie van Nederlandse sportbeoefenaars werd naar onze mening echter in het Pare des Prin- ces geleverd. Dat was op de 22e Maart toen elf Nederlandse voetbal- profs een magistrale 21 zege behaalden op een Frans elftal, op enkele uitsonderingen na „het" Franse elftal. fJOG ALTIJD is King Soccer de gro te slokop, die in Nederland het grootste aantal aanhangers telt, de meeste aandacht voor zich opeist en het grootste deel van de kolom men vult welke week- en dagbladen voor sport kunnen reserveren. Voet bal in nu eenmaal een spectaculaire spoit, maar dat is dan ook de enige reden waarom, niettegenstaande het dalende spelpeil de belangstelling nog altijd zo enorm groot is. De KNVB heeft een belangrijk jaar achter de rug. Karei Lotsy stelde zich, in ver band met drukke werkzaamheden, niet langer beschikbaar als voorzitter en werd tijdelijk opgevolgd door ir Hopster. De keuze- en technische com missie moest het gelag betalen voor de grote nederlagenreeks van het Ne derlands elftal. Verlegh c.s, moesten plaats maken voor andere bewind voerders omdat men van mening was dat andere wegen dienden te worden bewandeld. Van de heren Kruyver, Hoolboom Denis etc, hadden sommi gen misschien verwacht, dat aan de serie-nederlagen onmiddellijk een ein de zou worden gemaakt. Natuurlijk is dat niet geschied. Pas op Zondag 25 October kon het Oranje-team voor het eerst sinds 2'/i jaar een overwinning noteren. Dat was in de wedstrijd te gen België, welke met 10 werd ge wonnen. Deze overwinning gaf de bur ger weer wat moed, hoewel wij nu niet durven beweren dat dit succes is te danken aan verbetering van het spelpeil. Hoogst ns heeft men kans gezien de lichamelijke conditie op te voeren. Van het gesloten seizoen is weinig of niets terecht gekomen. Zondag 26 Juli werd de laatste wedstrijd ge speeld en drie weken later stonden de eerste tornooien weer op het pro gramma opgesteld. Van de automatische degrada'ie uit de eerste naar de tweede klasse werden Frisia, Achilles, Theole en TEC het slachtoffer. EBOH, Ooster- parkers, WH en Rigtersbleek namen hun plaatsen in. RCH, Vitesse, Sparta en Eindhoven leverden strijd om de hoogste voetbaleer. RCH zegevierde, maar staat thans, nu de eerste hélft van de nieuwe competitie practisch ten einde is, op de onderste plaats in IA. I ICHAMELIJKE conditie is, bij alle. perfectionnering van techniek en tac tiek van enorm belang. Dat is ons dit jaar duidelijk geworden bij die nooit te vergeten wedstrijd Frankrijk-Ne derlandse profs. Wij hebben daar elf Nederlanders aan het werk gez'ejl' die tijdens hun amateurstatus op een enkele uitzondering na, niet of met meer in aanmerking kwamen voor het Nederlands elftal. Voetbaltechnisch kwamen de meesten nog wel iets bij de Franse leermeesters tekort, dank zij hun voortreffelijke conditie waren de voerhoedespelers in staat als het moest de achterhoede te assi- teren om dan toch weer, gesteund doodde middellinie tijdig meer naar voren te komen. Lichamelijke condi tie heeft ook de doorslag gegeven in het tornooi om de Trofeo Rai"a' grootste waterpolo-evenement dat van 17 ?ot 22 Augustus te Nijmegen werd gehouden. Het Nederlands zevental, houder van deze trophee en ook tij dens het Olympisch tornooi te Helsin- digdeenopVade derde^platt/' achfer Joe- Over de bezetting van de eersteen j r»iints zou men van mening treffelijk getrainde zwemmers in staat om veel verassender en produc tiever invallen op te zetten dan de Hongaren. J^EGENTIG lange jaren bleef het En gelse voetbalelftal op eigen grond ongeslagen. Met een gedecideerde 63 overwinning zetten de Magyaren een punt achter deze ongekende successen- reeks. Dat was overigens niet toeval- j OP 21 October kroop Engeland reeds door het oog van de naald toen het Europese FIFA-elftal in het Wem- bley Stadion een 44 gelijk spel be haalde. Een gelukkig gelijk spel want in de laatste seconde kon Engeland door een dubieuze en veel omstreden beslissing van scheidsrechter Griffiths uit een penalty de gelijkmaker in het net deponeren. Op Nederlandse bo dem vond eind September de gene rale repetitie plaats van het FIF4- toam. In een schitterende wedstrijd tegen Barcelona, welke door de FIFA met 5 2 werd gewonnen, kregen ook de Nederlandse voetballiefhebbers ge legenheid te constateren tot welk een hoogte het voetbalpeil buiten onze grenzen is gestegen. Het candidatentornooi schaken, dat dit jaar te Ziirich werd gehouden mo ge dan op het Nederlandse publiek niet zoveel indruk hebben gemaakt omdat dr Euwe na een goede start naar de een na laatste plaats afzakte, het was toch een sportevenement dat Kees Pellenaars voerde zijn kranige witte equipe naar de eerste plaats in het ploegenklassement van de Tour de France. De wereldkampioenschappen wiel rennen waren minder succesvol voor de Nederlanders. Dank zij veteraan Arie van Vliet behaalden wij welis waar een titel, maar op de weg, waar juist de successen verwacht konden worden, presteerden onze landgenoten hoegenaamd niets. Piet van den Bre- kel was met een 9e plaats de beste amateur en Wout Wagtmans was als 13e de snelste Nederlandse professi onal. Fausto Coppi behaalde een ma gistrale zege. £)E NEDERLANDSE grootmeesters op het groene laken hebben hun krachten op internationaal niveau practisch niet kunnen meten. In het begin van het jaar is een controverse ontstaan tussen de Koninklijke Neder landse Biljartbond en de internatio nale bond over vergoeding van reis- en verblijfkosten naar Europese- en wereldkampioenschappen. Het gevolg was dat aan deze wedstrijden geen Nederlanders deelnamen. De Koninklijke Nederlandse Athle- tiek Unie maakt zich, en terecht, zor gen voor de Europese kampioenschap pen die het komende jaar worden ge houden. Vooral de heren hebben het contact met het internationaal niveau volledig verloren, hetgeen over duide lijk bleek in tal van landenwedstrij- den. De dames, met als voornaamste representanten de eeuwig jeugdige Fanny Blankers-Koen, Puck Brouwer en Willy Lust deden het beter, zon der evenwel tot uitzonderlijke presta ties te komen. Het conflict in de wandelsport tus sen NWB en de NBvLO heeft ook in 1953 zijn beslag nog niet gekregen. Weliswaar hebben wij niet, zoals het zich aanvankelijk liet aanzien, twee vierdaagsen gehad maar voor '54 heeft de NWB andermaal een stok achter de deurgezet in de vorm van een eigen Vierdaagse. WAN DE WANDELAARS naar de automobilisten en motorrijders is in dit overzicht een kleine stap. De Ne derlandse snelheidsduivels op vier en twee wielen moeten zich nog steeds vergenoegen met het spelen van een figurantenrol. Dat is niet verwonder lijk overigens daar wij in Nederland nu eenmaal geen automobiel- en mo- torfabrieken rijk zijn die geperfecti- onneerde machines ter beschikking kunnen stellen. Onze landgenoten moe ten het doen met zelf „opgepierde"' standaardmodellen, die nu eenmaal niet geschikt zijn om topsnelheden te bereiken. Alleen in sterritten krijgen wij gelegenheid een woordje mee te spreken. Dat deed o.m. Maus Gatso- nides door de Rallye de Monte Carlo op zijn naam te brengen. Onze motor(ster)rijders hebben het in de zesdaagse te Tsjechoslowakije minder goed gedaan dan voorgaande jaren. Zij hadden echter niet zo veel te verliezen als de Nortonrijders 'die dit jaar een stevige veer moesten la ten. NSU was op de races verschenen met motoren die in 250 cc klasse, niet te kloppen waren, Guzzi zwaaide de scepter in de 350 cc klasse en Gitera stak, met de ex-toprijder van de Nor- tonstal Duke, op vrijwel iedere wed strijd met kop en schouders boven Norton uit. NSU was echter wel de verrassing van het nieuwe race-seizoen want niet alleen in de kwartliter, maar ook in de 125 cc klasse was NSU met als voornaamste coureur Werner Haas veruit het snelste merk. J7EN TERUGBLIK in het nu bijna af gelopen jaar wat tennis betreft doet ons al gauw zien dat in inter nationaal opzicht de rol van het Ne derlandse tennis - om maar geen an der woord te gebruiken - uiterst be scheiden is geweest. Het ontbreekt de KNLTB zeker niet aan commissies die zich bezig houden met de opvoering van het spelpeil, maar het wil ons voorkomen dat de samenstelling daar van en de werkwijze dringend veran dering behoeven om tot de zozeer ge wenste opvoering en verbetering van het spelpeil te komen. Contact met buitenlandse tennis bracht duidelijk aan het licht dat de tekortkomingen zich in hoofdzaak op twee punten concentreren, nl. een on- „Oude" Arie van Vliet bleek nog niets van zijn flitsende snelheid verloren te hebben. In Zürich werd hij wereldkampioen sprint der pro fessionals. De zege-kus was welver diend. DAT de sport in het levm van de Nederlanders een be langrijke plaats inneemt, be wijzen de cijfers. In 1959 speel de 32voetbal, 23.8% turnde, 8.8% hengelde, 5.5% speelde tennis, 4.1% zwom in wed strijdverband en 3% korfbal de. De overige sporten trok ken kleinere percentages aan. BÏCARPANv^<UwCmaaq «odi» 1 1 maag-W1-;,- (Advertentie, Ing. Med.) Een spelmoment uit „de" wedstrijd van 1953 tussen het Franse elftal en een team, samengesteld uit Nederlandse professionals in het vrijwel geheel be zette Pare des Princes te Parijs. Arie de Vroedt en Kuber in duel met een Franse tegenstander. voldoende slagentechniek en lichaams conditie, waarvoor nu onder leiding van de heer Gourovich een speciale training is ingesteld waarvan men slechts kan hopen dat ze tot goede resultaten zal leiden. Verheugend was het feit dat de jeugd zich wat meer naar voren wist te werken, hetgeen moge blijken uit de drie nationale titels die Fenny ten Bosch Cu haar naam bracht. Nadat Australië in Januari wederom de Davis Cup hadden gewonnen door Amerika met 41 te verslaan en Dene marken beslag had gelegd op de Koning Gustaaf-beker door in Stockholm met 32 van Zweden te winnen, werd de loting voor de Davis Cup bekend en gingen de Australische spelers Frank Sedgman en Ken Mc. Gregor tot het professionalisme over. Na een oefen wedstrijd tegen Noorwegen, welke met 93 werd gewonnen, won Nederland de eerste DC-wedstrijd tegen Ceylon met 50 om de daaropvlgende tegen Italië met dezelfde cijfers te verliezen. Niet onvermeld mag blijven dat v. Swol in de laatste wedstrijd zowel tegen Ro- lando del Bello als tegen Merlo 5 sets maakte. Het kleine België kwam als winnaar uit de Europese zone te voor schijn door o.a. met 32 van Italië en 32 van Denemarken te winnen. Voor de Interzone-finale won België met 50 van India, doch verloor met 41 van de Ver. Staten, zodat de eind- in dit overzicht genoemd moet wor den, evenals de naam van winnaar Smyslov. r)E KNSB KAN met voldoening te- rug zien op het jaar 1953 en waar lijk niet alleen omdat de verrichtingen van de toprijders zo uitstekend waren. De eenheid is weer teruggekeerd, de verenigingen die zich in de N.IJ.B. hadden samengevoegd hebben zich weer met de KNSB verenigd. De wereldrecordverbeteringen van Huiskes en Broekman noemden wij reeds in onze inleiding. Dat Kees Broekman bovendien nog Europees kampioen is geworden heeft destijds minder tot de verbeelding van het Ne derlands publiek gesproken. Dat kon moeilijk anders. Kees Broekman be haalde deze titel op 2 Februari, op een tijdstip dus dal Nederland door de overstromingsramp in rouw was ge huld. De belangrijkste gebeurtenis in de schaatsensportwereld was uiteraard de strijd om de wereldtitel, des te be langrijker omdat Russen en Neder landers de Noorse hegomonie hebben doorbroken. Gontsjarenko en Shilkov bezetten de eerste eh tweede plaats en onze landgenoten Van der Voort en Broekman werden 3 en 4. Wij kon den meer dan tevreden zijn, temeer daar Anton Huiskes met een zesde plaats verraste. De Noren moesten tevreden zijn met de vijfde plaats die Sverre Haugli veroverde. DE VOORAVOND van de Tour de Franse overleed Joris van der Bergh. de man die jarenlang heeft gestreden voor een volledige ploeg in deze monsterronde en tra gisch genoeg niet mocht meemaken dat in 1953 voor het eerst in de ge- sohicdenis dat doel werd bereikt. De ze ploeg heeft meteen geschiedenis gemaakt. Onder de voortreffelijke lei ding van Kees Pellenaars eindigden onze landgenoten op de eerste plaats in het ploegenklassement nadat zij in tal van etappen hadden geëxcellcerd. strijd dezer dagen wederom ging tus sen Australië en Amerika. Debaculeus was de uitslag van d( landenwedstrijd tegen België, 313 voor onze Zuiderburen. In de wedstrijder om de Galea-beker won de Nederlandst jeugdploeg met 50 van het zwakki Luxemburg, verloor met 41 vai; België. De Nederlandse damesploeg won b; Amsterdam van het niet al te sterkt Zwitserland met 8—5, verloor daaren tegen in Parijs van de Franse ploeg me 11—2. De wedstrijd tussen de Belgischi\ en Nederlandse jeugd werd door dt Belgisc jongens en meisjes met 14li- gewonnen. Bescheiden waren de resultaten vai onze landgenoten in internationali tornooien, ook in Wimbledon, waar d( Amerikaan Vic Seixas het heren-en kelspel won, de Amerikaanse MaureeH Connolly het dames-enkelspel. Shin ley Fry en Doris Hart wonnen he: dames-dubbelspel, Lewis Hoad en Kei Rosewall bij de heren, Doris Hart et Vic Seixas het gemengd-dubbelspel alles dus Amerika en Australië wa de klok sloeg. Wanneer over enkele nren 1951 in 1954 overgaat, dan is er voor d Nederlandse hockeywereld alle aan leiding om met voldoening op he, voorbije jaar terug te zien. De herer consolideerden hun bijsonder eervol! plaats, de dames boekten organisato risch en sportief mooie successen. D samenwerking om voor bond en spor goede resulaten te bereiken liet niet< te wensen over, de geest en de sfee deden ijnckey de plaats behouden dii de basis is van deze sport, waardoot de sportiviteit hoogtij bleet vieren. Wanneer we in deze terugblik in he' verleden eerst de internationale ver richtingen van de heren bezien, dai mag vastgesteld worden dat die wee' uitstekend waren. In Brussel won di nationale ploeg met Hooghiemstra et Ancion met 2—0 van België, in Am stelveen met S1 van Schotland. D< wedstrijd tegen Schotland betekend voor Dick Loggere de 50e, voor Dicl, Esser de 60e wedstrijd in de nationali ploeg. In het land der bergen wert op 25 October met 40 van Zwitser land gewonnen, te Nottinghara wen met 1—1 gelijk gespeeld tegen Enge. land, terwijl in het Wagener-stadioi het internationale seizoen 1953-195' werd besloten met een duidelijk! 4—1 zege op Belgie, een waardig be. sluit van een serie wedstrijden di< duidelijk bewezen dat de ploeg noi altijd een der sterkste Europese team is. Door de deelneming aan het we1 reldtornooi te Folkestone was he' voor de Nederlandse damesploeg eer zeer druk seizoen. Met een deelnam* van zestien elftallen eindigde Neder: land te Folkstone op de vijfde plaats i Van India werd met 90 gewonnen van Zwitserland met 50, van de Ver Staten met 1—0 en van Oostenrijk me 30. Tegen Ierland werd met 4—1 ver loren, tegen Schotland met 22 gelijl gespeeld. In dit tornooi verloor Enge i land met 2—1 van Australië, de eersti nederlaag na 20 jaar. Niet onopgemerkt mag hier blijvei dat mej. Roos in Februari heen gins als secretaresse van het dames-hockey wegens verblijf in Luxemburg, eer. ernstig verlies voor sport en bond. Op de te 1 Augustus te Amsterdan gehouden vergadering van de KNHï kwam de reorganisatie ten aanzien var het dameshockey tot stand en werd be sloten tot een vervroegd begin van d< competitie, besluiten die nu reeds heb ben bewezen juist te zijn geweest. Op de vergadering van 19 Septem ber j.1. nam de heer Quarles van Uf ford afscheid als lid van de elftal commissie waarvan hij sinds de in-., stelling lid was. Op 22 Maart werd HHYC voor d< zesde maal na de oorlog kampioen vat het Westen. DKS werd het in he Oosten, Venlo in het Zuiden en Mep pel in het Noorden. Venlo legde beslaf op de titel van landskampioen. (Van een toneelmedewerker). MET belangrijke veranderingen in de constellatie van ons toneel is in September het seizoen 1953-1954 begonnen, dat wel bewonde renswaardige voorstellingen op de planken bracht, maar met één enkele uitzondering nog geen stukken van grote betekenis. Twee gezelschappen met een grote reputatie zijn geruisloos uit ons toneelleven verdwenen. Het Amsterdams Toneel Gezelschap, onder artistieke leiding van Albert van Dalsem en A. Defresne, had zich ook al oorspronkelijk deels uit het kunstenaarsverzet voortge komen groepering min of meer overleefd. Comedia, bloedarm geworden na het uittreden van de groep, die als Nederlandse Comedia een vooraanstaande plaats veroverde, verloor haar be staansgrond geheel, toen haar leider, Cor Hermus, overleed. een reeks van jaren zijn kracht en talent gegeven heeft voor het tot stand brengen van een verantwoord volkstoneel. De plaats van het A.T.G. als vaste bespeler van de Amsterdamse Stads schouwburg is voor de eerstvolgen- ile JareF, '"Kanomen door de Nederlandse Comedie onder leiding van Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg. Den Haag en Rotterdam behielden hun in een kunststichting ondergebrachte vaste gezelschappen. Voor de Haagse Comedie. die zich onder leiding van Laseur en Paul Steenbergen heeft ontwikkeld tot een van onze gezelschappen - zo niet het beste is dat min of meer van zelfsprekend. Het Rotterdams Toneel, onder leiding van Ko Arnoldi en J)E LEDEN van het A.T.G. zijn voor een deel toegetreden tot het nieuwe, in Arnhem zetelende toneel gezelschap „Theater", dat onder ar tistieke leiding van Kees van Iersel en Robert de Vries vooral het Oos ten van ons land zal gaan bestrij ken. Voor een ander deel vonden zij onderdak bij de Toneelvereniging, met welke beroemde naam uit de eerste twintig jaren dezer eeuw zich het geheel gereorganiseerde Neder landse Volkstoneel tooide. Het ge zelschap kreeg A. Defresne als kunst zinnig leider, hetgeen de uitstoting betekende van Ben Groeneveld, die Frits van Dijk, staat minder vast in zijn schoenen. In feite is het een Amsterdams gezelschap de acteurs wonen vrijwel allen in de hoofd stad voor wie Rotterdam niet meer is dan een vaste klant. Voor onze eerste havenstad, die bezig is ook op cultureel gebied een vooraanstaande plaats in ons land in te nemen en die in het verleden voor de ontwikkeling van ons toneel zelfs baanbrekende betekenis heeft gehad, is dat op de duur een onaan vaardbare situatie. Dat zij zal wor den gehandhaafd ligt niet in de lijn der verwachtingen, ondanks de te genspraak van het bericht aangaan de het toekomstig optreden van Paul Steenbergen als directeur van het Rotterdams Toneel. M^N kan helaas niet zeggen, dat onze zwaar gesubsidieerde to neelgezelschappen daarnaast wer ken in de z.g. „vrije sector" nog de Rotterdamse Comedie (een afsplit sing van het Rotterdams Toneel), het Vrfje Toneel (de nalatenschap van Cor Ruys), „Puck" (voor kinde ren) en de troep van Johan Kaart ons in de eerste vier maanden van het nieuwe seizoen een specifiek Ne derlands toneelleven hebben ge bracht. Wij bezitten voortreffelijke acteurs en toneelleiders, maar hun aller inspanning bracht tot nu toe slechts buitenlands toneel op Neder landse planken. Bovendien was dit buitenlands fabrikaat niet van de beste kwaliteit. Aan het ophalen van enkel oude Franse boulevard-stukken („Batail- le de femmes") van Scribe onder de titel „Hart tegen hart" door de Ne derlandse Comedie en „Le chapeau de paille d'Italie" van Labiche onder de titel „Paard eet hoed" door Theater, was bepaald geen behoefte. Een stuk als „Het dagboek van een deugniet" van Ostrowski, door de in Italië wonende Russische regisseur Sjarow bij de Nederlandse Comedie voortreffelijk geregisseerd, heeft al thans literair historische waarde Doch de genoemde Franse stukker zijn doodgewoon maakwerk aan de lopende band. Bij de Haagse Comedie regisseerde Sjarow, sinds vele jaren een geziene gast in ons toneelleven, „De blauwe heuvel" van Keith Winter. De voor stelling vond bij publiek en pers grote waardering, niettegenstaande het zwakke stuk. Ook van de uit stekende opvoeringen door de Haag se Comedie van „Het huis der ver rukking" van Anna Benacci er „Kleine Sheba, kom terug" var William Inge kan men eigenlijk al leen zeggen: te veel eer voor hel stuk. Alleen de Nederlandse Comedie vroeg met recht aandacht voor ,,De vuurproef" van Arthur Miller, wiens „Dood van een handelsreiziger" eer openbaring is geweest. Zijn nieuwe stuk grijpt ver in het verleden te rug, maar het behandelde probleem heeft een trieste actualiteit: de on derdrukking van de menselijke waar digheid en de waarheid door massa hysterie. De Nederlandse Comedie bracht ook „Het leven een Droom" van de zeventiende-eeuwse Spaanse schrijver Calderon, van wie Theater „De onzichtbare Dame" opvoerde. Het Rotterdams Toneel, dat blijk baar een depressie doormaakt, heeft voor een deel geteerd op stukken uit het vorig seizoen; bij de nieuwe stukken kwamen geen verrassingen voor. De Toneelvereniging luidde haar eerste seizoen in met Pran- dello s „Wat is de waarheid", dat vóór de oorlog hier ook reeds ge speeld is. Veel lof heeft zij daarmede niet geoogst. ..?.n na dit zeer summiere overzicht rust onwillekeurig de vraag: en wat is nu de plaats van de Nederlandse toneelschrijver m ons toneelbestel' V°ch ,dat 18 ,e?n apart hoofdstuk, dat echter weinig opwekkend is.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 21