Nederland in de internationale wereld Met mej. dr A. de Waal kwam eerste vrouw achter de regeringstafel SASKIA De mooiste kalenders werden in vijftiende eeuw gemaakt Snelle watersnoodwetgeving WIJSHEID OP DE DREMPïI Het onovertroffen gebedenboek van de Hertog van Berry Grote activiteit op het Binnenhof Over zee Wetgeving ER is in het afgelopen jaar een zeer bevredigende wetgevende activiteit door regering en parle ment ontplooid. Op 1 Februari trad een nieuwe Hinderwet in werking. Op 20 Februari nam de Tweede Ka mer een wetsontwerp aan betreffen de het ontslagrecht en op 27 Februari een wijziging van de Kieswet, die enkele onvolkomenheden, die bij de Kamerverkiezing in 1952 waren ge bleken. wegnam. Op 25 M^art. keur de de Tweede Kamer m°t 60 tegen (Van onze parlementaire redacteur). DE TIJD, dat Nederland een zelfgenoegzame neutraliteitspolitiek kon voeren, ligt definitief achter ons. Het ts thans sterk bij de internationale ontwikkelingen betrokken en al mag zijn invloed als eiti and beperkt zijn, het laat zich terdege gel den. Het gevolg daarvan is, dat de parlementaire gebeurtenissen meer en meer betrekking krijgen op de samenwerking tussen de volken. In het a ge.open jaar is dat weer duidelijk gebleken. In het middelpunt van Nederlands buitenlands be leid neeft gestaan het E.D.G.-verdrag, dat na uitvoerige gedachtenwisseling op 23 Juli met 75 tegen 11 stemmen door de Tweede Kamer werd geratificeerd en dat nu nog wacht op de ratificatie door de Eerste Kamer. Het verdrag van de Kolen- en Staalgemeenschap waarbij bepaalde bevoegdheden zijn overge- lagen aaii supra-nationale organen, was reeds dooi ons land goedgekeurd en een nieuwe stap in de internationale samenwerking scheen te zijn de vorming van een Europese Politidke Gemeen schap. De Assemblee ad hoe van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal had daarvoor een on worp-verchag opgesteld, dat op 29 en 30 April uitvoerig door de Tweede Kamer is besproken. aai dij di ed zich een staatsrechtelijke curiositeit voor. He1 is niet de gewoonte, dat de voorzitter van de Tweede Kamer aan de debatten deelneemt, hoeve! hij daartoe als lid, het recht heeft. Dr. Koi ennorsl mengde zich echter wel in het debat en werd gedurende die vergadering door een an der als voorzitter vervangen. Vóór hem was iets dergelijks alleen voorgekomen in 1849, in 1892 en in i919. 6 Huurverhoging en belastingverlaging Snel handelen Nota Schadeloosstelling Partijen "I DOOR- (Van een bijzondere Rondgang door het jaar DONDERDAG 31 DECEMKRR 1053 MEJ. DR A. DE WAAL eerste vrouw paalde de loonsverhoging op 5%. Tijdens de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1954, toen de loonvraagstukken aan de orde kwamen, diende prof. Romme, de fractievoorzitter van de K.V.P., zijn berucht geworden motie over de „vrijere loonvorming" in. Zij is voor lopig in de „ijskast" gezet. De behandeling van de Rijksbegro ting stelde voorts de kwestie van de „hoofdstad des lands" in het licht der schijnwerpers prof. Beel kreeg er heel wat onaangename dingen over te horen en openbaarde, dat de Tweede Kamer lang niet onver deeld gunstig denkt over de leg er- plannen van minister Staf, die veel critiek te verduren kreeg. WAT onze Overzeese Rijksdelen en Indonesië aangaat herinneren we aan de overeenstemming, die begin April door de ministers Kernkamp en Luns over vijf punten, waaronder het zelfbeschikkingsrecht, bereikt werd met de vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antil len. Prof. Kernkamp legde het zelf beschikkingsrecht tegenover deze Rijksdelen daarna ook uit als het recht op afscheiding. Dat gaf nog al des- !*L« eerd werd. enige beroering, vooral toen hij wege door het kabinet gedesavou Nederland hield voet bij stuk, toen de Beheerschapscommissie van de landse Antillen zou indienen. Het weigerde, omdat de indiening van zodanige rapporten uitdrukking geeft aan een koloniale jrerhouf'-'tig Voor de Ambonezen heeft de re gering weinig of niets gedaan. Mi nister Luns verklaarde op 17 Decem ber in de Tweede Kamer dat Neder land de Republiek der Zuid-Moluk- ken moet blijven weigeren te erken nen, omdat zij niet rechtsgeldig is opgericht. waardoor ongeveer 70.000 staatlozen het Nederlanderschap kunnen her krijgen. Een nieuwe gezondheidswet werd op 20 April ingediend; op 29 April verenigde de Tweede Kamer zich met de afschaffing van het weel- detarief (30%) van ae omzetbelas ting. De Eerste Kamer deed het op 6 Mei en op 14 Mei trad de wet in werking. Een zeer belangrijk werk is de herziening van het Burgerlijk Wet boek, die in 1953 energiek is aan gepakt. De voorbereiding ervan werd opgedragen aan de oud-hoogleraar prof. mr. E. M. Meyers, die op 5 Mei benoemd werd tot tijdelijk raad-ad viseur van het departement van justitie. Op 2 Juni ging de Tweede Kamer accoord met het wetsontwerp tot be veiliging van de registers van de burgerlijke stand. De dag daarvoor was de Beginselenwet-gevangenis wezen in werking getreden. Een wetsontwerp tot goedkeuring van OOK OP ANDER TERREIN heeft Nederland een staatsrechtelijke bijzonderheid te zien gekregen. Op eruart werd namelijk tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd mejuffrouw dr A. de Waal tevoren lid van de Tweede Kamer voor de KVP en belast met de behar tiging van de zaken van hel voorbereidend hoger, het middelbaar en het nijverheidsonderwijs. Daardoor verscheen voor het eerst in de parlementaire geschiedenis van Nederland een vrouw achter de regeringstafel. WE kregen er op dezelfde datum nóg een staatssecretaris bij, van Financiën, en wel dr. W. H. van den Berge. Hij werd belast met de be hartiging van fiscale kwesties. Er verdween echter ook een staats secretaris. Op 26 September legde dr. P. Muntendam zijn ambt neer en op 1 October kreeg hij zijn eervol ontslag, waarna hij op 8 October be noemd werd tot directeur-generaal van de Volksgezondheid. Dit aftre den was het gevolg van zijn benoe ming tot buitengewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde in Leiden met ingang van het nieuwe studie jaar. Het Kamerlid van de K.V.P. dr. J. v. Baal werd benoemd tot gouver neur van Nieuw-Guinea. Enige mi nisters maakten weer buitenlandse reizen: mr. Luns van Buitenlandse Zaken ging op 16 Juni naar Azië en Australië. Drof. Kernkamp van Over zeese Rijksdelen bezocht Nieuw- Guinea èn de minister-president dr Drees en de minister van Verkeer en Waterstaat mr. Algera reisden begin October naar Zuid-Afrika. En om nog even bij de personen te blijven: dr. J. Schouten was op 22 October 35 jaar Kamerlid. De zeven tigjarige werd hartelijk gehuldigd en benoemd tot Groot-officier in de orde van Oranje Nassau. ï")E watersnoodramp heeft bewezen, dat de regering als dat nodig is snel kan handelen. On 3 December legde de minister-prenident een rege ringsverklaring in de Tweede Kamer af een onaangename noot was. dat de communistische heer Gortzak in de oppositie kwam. en vragen over de verklaring wilde stellen en werden enige belastingmaatregelen afgekondigd; schenkingen werden vrij van belasting. Op 15 April dien de de regering een wetsontwerp in tot financiering van de stormschade aan publiekrechtelijke lichamen en op 18 Mei volgde het wetsontwerp tot regeling van de particuliere wa- tershoodschade 1953, dat op 16 Oct. door de Tweede Kamer werd aange nomen en de laatste dagen van dit aar bij de Eerste Kamer in open- >are behandeling kwam. Het afeelooen jaar heeft zich op staatsrechtelijk terrein voorts geken merkt door de op 27 Mei gehouden gemeenteraadsverkiezingen. Ten op zichte van de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1952 toonde de K.V.P. een licht herstel; de P.v.d.A. consolideerde haar toen behaalde winst; de V.V.D. ging opnieuw voor uit en de C.P.N. brokkelde verder af. Voor het overige waren er geen verschuivingen van betekenis. HET KABINET is in verschillende H opzichten niet karig geweest met ziin mededelingen aan de Staten- Generaal. Er verschenen weer ette ïiikp nota s over de Meaerianase deviezenporitie, «ver deindustriah- over' deVKamer he^ December uit- ^Verriokcn "is ons" land evenwel tot dusver gebleven van publiek rechtelijke bedrijfsorganen. Op 15 Tuli keurde de Tweede Kamer en op 4 Augustus de Eerste Kamer een wetsontwerp goed om de termijn van oprichting van ondernemingsraden met een iaar te verlengen. Wel zijn voor een' aantal bedrijfstakken be- driifscommisries ingesteld om on dernemingsraden op te richten. De op 15 September na het uit spreken van de Troonrede inge diende Millioenennota toonde een te- ko t van oneeveer één milliard gul den. Er werd e<m be'ariingverlaging aaneekondi"d van in totaal circa een half milliard. Al snoedig daarna begonnen de moeUijkhmfen rondom de loonsver hoging, die nodig geworden was ter compensatie van de huurverhoging, yirna-ioe de Tweede Kamer op 4 No vember e"n v/e'eontwerp heeft aan- -- het Verdrag betreffende de rechten van de mens bereikte de Tweede Kamer op 17 Juni en een wetsont werp tot verhoging van het burger lijk rijkspersoneel op 7 Juli. HE OPRICHTING van een tweede Technische Hogeschool (in Eind hoven) werd voorbereid en op 10 November nam de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verhoging van de schadeloosstelling der Tweede Ka merleden aan. Een zeer belangrijk stuk wetgeving is verricht we bewaarden het voor het laatst door de Tweede Kamer door de aanneming van de verschil lende wetten tot verlaging van be lastingen, bedoeld als huurcompensa- tie, als middel tot uitbreiding van de werkgelegenheid op lange termijn en als wegneming van de laatste res ten der consumptiebeperking. De Eerste Kamer behandelde deze wetten op 21 en 22 December. O? 18 APRIL is een staatscommissie geïnstalleerd ter bestudering van een eventuele wijziging van het kies stelsel en van de vraag, of een wet telijke regeling van de politiek| par tijen in het belang van een zaivere politieke wilsvorming gewenst is. Onze politieke partijen hebben in 1953 een levendige activiteit ontwik keld. Óp 10 Januari werd in Utrecht de Vrijzinnig Democratische Bond op gericht, voorlopig op dezelfde grond slag als de vroegere V.D.B. Op 23 Juni werd de oprichting be kend gemaakt van een nieuwe cory- phee aan de politieke hemel, de Na tionaal Europese Sociale Beweging, de N.E.S.B. van Paul van Tienen. De regering trad er krachtig tegen op. Op 23 Augustus werden Van Tienen en een medeleider, mr. Wolthuis, ge arresteerd. Óp 29 October kwamen zij weer vrij, maar inmiddels had de N.E.S.B. op 14 October besloten voorlopig haar werkzaamheid te sta ken. Van de zogenaamde „Derde Weg" is men steeds minder gaan horen. Des te meer echter van ae pogingen, die door de K.V.P. zijn aangewend om tot de politieke eenheid van alle Katholieken in Nederland te komen en van een steeds duldeliiker wor dend gehakketak tussen K.V.P. en P.v.d.A. Op 18 November tenslotte besloot de buitengewone deputatenvergade- ring van de Anti-revolutionnaire Partij de beletselen, die jarenlang tegen het passieve kiesrecht van anti-revolutionnaire vrouwen had den bestaan, weg te nemen. VO tegen het einde van het jaar, peinzend over de twee-en-vijf- tigste wekelijkse kolom, kan het ge beuren dat de vraag zich begint op te dringen of men in al die honder den regels niet aan iets wezenlijk be langriiks heeft voorbiigeschreven. Er moet iets ziin, iets zeer levends en essentieels, dat nog nimmer in deze rubriek de verdiende aandacht had gehad. En bij het bladeren door een nieuw verschenen bloemlezing poëzie weet ik het opeens met beschaming: Wij hebben nog nooit over gedichten :e-oroken. Nu de laatste kolom van het jaar geschreven wordt, dien ik dat verzuim tenminste voor eenmaal in te halen. Maar meteen rees daar een nieuw vraagteken, onplezierig dik en zwart: Lezen vrouwen wel eens gedichten? Ik heb nog nimmer een verheugde en positieve bevestiging op die vraag gekregen, hoe vaak en hoe dringend ik die ook aan allerhande gehoor ge steld heb. Nog erger: ik heb ver scheidene vrouwen ontmoet die nóóit lezen, of het moesten breipatronen of recepten zijn. Een onafzienbare schare verge noegt zich tot in haar grijze dagen met stroperige liefdesverhaaltjes of bakvislectuur, een gelukkig nog respectabel grote groep geniet graag van een „goed boek", hetwelk onge veer zoveel zeggen wil als een boek dat eigenlijk meer een verkapte preek of moraliserende toespraak is. En een heel bescheiden groep uit- zonderlingen kiest bewust het literair en psychologisch verantwoorde, aan hoge eisen voldoende kunstwerk, en waagt zich aan Arthur van Schen- del, Aart van der Leeuw of Top Naeff. Maar het blijft in alle vor men en stadia toch het boek, de roman, het stuk proza. Een gedicht? Men durft niet „Nee" zeggen, het klinkt zo ongecultiveerd, en by velen dwaalt op de verre ach tergrond nog een vage echo uit haar schooljaren. Vondel. Staring, Da Costa Kloos en Boutens, als de leraar zeer gloeiend geïnteresseerd was in ziin vak; hoogstens Aafjes en Vasalis voor de heel eenzame die wel eens een tijdschrift inziet. Een gedicht is ook zoiets wonder lijks. een stel ongeveer even lange régels &fe om een of andere duistere reden altijd rijmen moeten, en waar in iemand meestal gênant openhartig is omtrent zijn innerlijke gevoelens. ]y|lSSCHIEN dat die laatste, aarze lende opmerking wel het dichtst de oorzaak van die instinctieve te genzin benadert. Een dichter yn derdaad een zeer openhartig Zijn gedichten zijn. zo ze goed n vaak niet minder dan smarteU zielewonden waarvan het verw roekeloos is afgerukt. En dat is juist wat hem ondi scheidt van de oppervlakkige med mens, die hem niet lezen wil. Ee l wond behoort zorgvuldig en keun verbonden te blijven, ol nog 'levei zo lang mogelijk genegeerd of on kend te worden. De oerstemming va alle ware gedichten is de volstrekt menselijke eenzaamheid: en in at atmosfeer wagen zich maar wem ggnt Maar één ogenblik van het jas kan niemand zich aan de stilte va het heelal, en aan de nog dieper stilte van het eigen innerlijk onj trekken. Dat is het moment, waarcj de klok voor de laatste maal twaa slagen zal laten horen. En men b< hoeft waarlijk niet helderziende 1 zijn om te constateren hoe ieder c zijn wijze aan die stilte tracht 1 ontkomen: door het zingeh van ee plechtig gezang evenzeer als dot het onketenen van een oorverschei rend lawaai. Misschien dat er ook enigen zij die op dat ogenblik, in mipedige eei zaamneid, die stilte willen doe klinken van een eigen woord, ee slotsom, bereikt na diepe en sma telijke, maar uiteindelijk louterenc ervaringen. Voor hen kan ik nu beter doen dan een sonnet af schrijven van de Vlaamse dicht» Jan van Niilen. die juist in het niei we jaar zijn zeventigste verjaarde bereikt. Hét zal stellig geen feest. Uike en luidruchtige aangelegenhejf worden, want hij is even bescheidcj als verknocht aan eenzaamheid. Een nobel, eenvoudig man mfl een door het leven gerijpte, milc ironie, die de som van zijn bestaa samenvat in veertien regels. En wat ik u vragen wilde is enkel d-| gedicht langzaam te willen lezel zo vaak, tot u het van buiten keni Van al die wijsheid die ons de eeuw.1 brachte i Kortstondig laaiend ln der tijden gloe Blijft slechts deze ene troostende gedacht Laat ons. o ziel eenvoudig zijn en goed Wat baat ons kracht en steeds herbon mo't Om levenslang naar dat alleen te tracht» j Wat ons 't geluk toeschijnt, het lang verwacht ij Dat nooit een mens, hoe edel ook, ontmo<| Al ligt er schoonheid in het menselijk strevil Naar hechte waarheid die niet zou vergaai Hij weet alleen het beste woord van 'ti leve 1 Die aan het einde van zijn vroom besta» J Het kwaad niet heugt dat anderen i| bedreve Maar zeggen kan: lk heb mijn werk gedaa medewerker) Ntf IN DE laatste weken onze brieven bus nogal eens kalen ders te verwerken heeft gekregen en de boekwinkels pracht exemplaren tentoon stellen, die ons van verre landen doen dro men of die de kunst schatten van musea als wekelijks of maan delijks geestelijk voed. sel aan ons voorzetten, doen ive er goed aan even bij do mooiste kalender ter wereld stil te staan. De ka lender heeft namelijk vele voorgangsters en het toppunt van aes- thetische luister werd bereikt in de 15de eeuwse gebedenboeken van de hoge adel. Jean de France, Duc de Berry, is voor de late 14de en vroege 15de eeuw de maece- nas van de schone kunsten in Frankrijk- Aan zijn hof vonden tientallen kunstenaars werk. Meubels, tapij ten en edelsmeedwerk, maar vooral ook boe ken werden in zijn op dracht gemaukt. Als groot bibliophiel in de volle betekenis van het woord, had hij even veel interesse voor de tekst zelf als voor de verluchting van de boeken en de banden, waarin de perkamente bladen werden saamgebonden. Uit zijn overrijke bi bliotheek, voor het grootste deel gevuld met religieuze boeken, is één van de schoon ste exemplaren van de Middeleeuwen voor ons bewaard gebleven. 24 stammen de niouwe Zondag-wet v" *v »'n 'M D"Cv"r 'nvr" 4» zij tr-d on 7 r,°ceml"",r in h'*' i" Do wT'-intr. óp 21 An-jl volgde de regering hak.c de knoop door en be- goedkeuring van een wetsontwerp,] lijke spijzen. TN het Museum Condée wordt na melijk een Gebedenboek bewaard, dat in opdracht van de Hertog werd Eeïllustreerd door de gebroeders limbourg, die uit het Noorden naar Parijs waren gekomen. De dood van de Hertog was de oorzaak, dat niet zij, maag anderen het boek later completeerden. Het zijn nu de eerste twaalf blaar zijden van dit boek, die de prach tigste kalender vormen, welke ooit door kunstenaars werd samenge steld. De kleurige voorstellingen, die de gehele bladspiegel opvullen, wor den bekroond door diepblauwe half- cirkels, waarin het symbool van de zon, een wagen met Apollo, getrok ken door gevleugelde paarden, en daaromheen de symbolen van de dierenriem, in goud zijn afgebeeld. De illustraties zelf geven de be zigheden en vreugden weer van de mens op het land in de verschillen de jaargetijden. Dit onderwerp was reeds sinds de 13e eeuw een traditie bij de kalenders in de gebedenboeken en het is de origine geweest van de landschapschilderkunst, welke later in ons land haar hoogtepunt zou vinden. Maar bij het nieuwe realis me. dat uit de voorstellingen spreekt, komt ook de persoonlijke geest van de opdrachtgever naar voren. De hertog laat zich namelijk zelf af beelden in een dagelijkse scène. Hij zit aan de maaltijd tussen zijn ho velingen. die allen gekleed zijn in zware kleurige mantels en dikke wollen mutsen, vanwege de barre koude van de maand Januari. De kleine schoothondjes van de hertog 'onen huiselijk over de tafel en smul len als eregasten mee van de koste- In het sneeuwlandschap van Fe bruari vinden we de voorloper van de latere Breughel-schilderijen en zelfs de binnenhuisscènes van onze eigen interieurschilders. Het vrouw tje, dat met opgetrokken rok haar voeten warmt Dij het vuur is echter nog heel wat eleganter dan Brou- wer's boerendeernes! In Maart begint het werk in de wijngaard op de heuvels rondom het kasteel van Lusignan, een van de vele bezittingen van de Hertog. Doch de velden zijn pas groen in April. Twee jonge adellijke meisjes hurken neer om de viooltjes uit net gras te plukken. Hun wat oudere gezellin nen. gekleed in prachtige sleep cos- tuums, de hoed versierd met veren, staan wat terzijde en één hunner houdt haar verlovingsring tussen de elegante vingers, terwijl de belang hebbende edelman en zijn vriend toezien. Waar vinden we in de ge hele beeldende kunst een zo delicate voorstelling van de liefde, welke ontspruit in de lente? QP de eerste Mei rijdt de adel uit op opgetuigde paarden, voorafge gaan door trompetgeschal. De jonge meisjes in de optocht dragen guir landes van bladeren op het hoofd; hun costuums zijn van heldere lichte kleuren, versierd met „rachtig gou den damast. De vreugde dartelt op uit dit prachtige blad, waar op de achtergrond de torens van de stad Riom boven het bos uitsteken. In Juni en Juli houdt men zich bezig met het werk in de koren velden en de boer is nu de figuur, 4ie dp gele landschann°n rondom de snrookjpsnrht.ipe kastelen bevftlkt. Hij zwaait de halfcirkelvormige sik kel door de halmen en de vrouwen harken het hooi samen. Dan zien we de adel reeds in Augustus op val kenjacht gaan en de hofdames be geleiden de edellieden en falkeniers op hun tochten langs rivieren en door landerijen. De costuums zijn een genot voor het oog; de elegance van de opgehouden hand waarop de valk met uitgespreide vleugels, schijnt daarbij te horen. De wijnoogst in September brengt de landman weer op de voorgrond. Karrevrachten met volle mande gaan naar het kasteel op de acl tergrond. De lege velden worden i I Öctober geëgd; de zaaier zaait h' i koren voor het volgend jaar en c kleuren van de schilder gaan lanj zaamaan versterven. Dan blijft er November weinig anders te doen d£ - het hoeden van de varkens, d gretig naar eikels zoeken. Het wik zwijn wordt in December gejaagd - de drijvers en honden concentrert j zich op de buit. Het iaar op het Franse plattelan waar de kastelen in die tijden nc veelvuldig het land beheersten, dan voltooid Edelman en boer helj ben de rondgang door het jaar gc maakt en de schilders vonden in hu activiteiten een aanleiding om c bladen van het getijdenboek van hu hertog op onovertroffen wijze vullen. Het kalenderblad van de maand September, die het binnenhalen wijnoogst inluidde. van de

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 23