In 1953: gunstiger verhouding tussen bevolkingscijfer en wooncapaciteit Nieuwe marinehaven weer dichter bij voltooiing TUSSEN HAAKS EN KUITJE Jaaroverzicht van groeiend Den Helder Bouw van huizen en scholen vond onverminderd voortgang Idylle opmarinevaartuig In memoriam Feestdag voor de Oudjes Het paard dat geld opbracht Tonnetjes-tijdperk loopt ten einde „Dolfijn terug naar de Navy Enkele belangrijke momenten uit 1954 Virgo", de maagd van de Vliehors Nog juist vóór zijn afscheid als wet houder opende de heer L. F. van Loo op 26 Augustus de nieuwe lagere Landbouwschool te Juliana- dorp. Deze foto werd genomen tij dens de plechtigheid in „Prins Hendrik". VERGELEKEN MET HET JAAR 1952 heeft 1953 slechts een geringe bevolkingstoename gebracht. Het aantal inwoners van Den Helder bedroeg op 1 Januari 41.199, dat is 2.949 meer dan op 1 Januari 1952 en 4.990 meer dan op 1 Januari 1951. In deze geest voortgaande zou men op 1 Januari 1954 zeker meer verwachten dan het werkelijke cijfer, dat nog wel beneden de 42.000 zal liggen. Op de laatste teldatum 1 November j.1. bedroeg het aantal ingezetenen namelijk 41.776 en er is eerder nog een geringe daling dan een stijging te verwachten. Dit ogenschijnlijk merkwaardige bevolkingsverloop hangt samen met de dislocatie van Hr. Ms. oorlogsbodems: de opvarenden worden de laatste jaren ingeschreven in de gemeenten, waar de schepen hun thuishaven hebben. Toen deze regeling van kracht werd, bracht dat voor Den Helder een vrij plotselinge bevolkingstoename mee. Méde door de indienststelling van de beide kruisers, die thans nog resp. in Rotterdam en Schiedam zijn gebaseerd, is van een relatieve teruggang sprake. Met het gereedkomen van de nieuwe haven is weer een Op waarts ombuigen van de grafiek te verwachten. Tijdens de nationale zeilwedstrijden van de K.M.J.C. knipte onze fotograaf dit idyllische plaatje van een meisje, dat moegespeeld was op het dek van Hr Ms Y 807" en een knus plekje had gevonden in een opgeschoten meertros. De schoolbordtekening van het vluchtende paard, gemaakt door de heer C F. van Neerijnen, was het begin van de „Jeugdactie Rampen fonds" Bijna tweehonderdduizend briefkaart-reproducties werden bii Drukkerij De Boer vervaardigd. De opbrengst ten bedrage van f 11.285 kwam ten bate van het Nationaal Rampenfonds. y?AST STAAT WEL, dat de groei van Den Helder voortgang vindt. Dat blijkt wel uit het aantal ingeschreve nen bij het Bureau Huisvesting: het ligt niet ver van de drieduizend. Onaf hankelijk van het bevolkingsverloop kan dus de bouw van nieuwe wonin gen en daarmee samenhangend ook van scholen en andere openbare ge bouwen onverminderd voortgang vinden. Dat is gelukkig het geval. Ook in het afgelopen jaar is aan deze „materiële" uitbreiding voortvarend gewerkt, zodat de „wooncapaciteit" weer flink is toegenomen. Men ziet dat vooral in Oud en Nieuw Den Helderen aan de Kanaalweg. De laatste serie van het complex van 164 Airey-woningen kon worden betrokken, het complex van 175 ééngezinswoningen is goeddeels bewoond, de 222 étagewoningen in Nieuw Den Helder en de 90 étagewo ningen in Oud Den Helder naderen hun voltooiing, terwijl hard wordt gebouwd aan de 132 étagewoningen aan de Ka naalweg. Verder kunnen we nog noe men de 42 woningen aan Pasteurstraat en H. A. Lorentzstraat, de nieuwbouw aan de Celebesstraat, de 11 woningen voor bejaarden aan de Jasmijnstraat en de individuele bouwobjecten op ver scheidene punten in de stad. Voorwaar een respectabele lijst! In de Vogelwjjk werden een nieuwe Prot.-christelrjke een niéuwe R.K. lagere school in gebruik genomen, de bouw van een openbare en een Prot.- christelijke lagere school in Nieuw Den Helder is aanbesteed, aan de Lombok straat wordt een nieuwe Prot.-christe- Itike V.G.L.O.-school gebouwd. Juliana- dorp werd verrijkt met een nieuwe la gere Landbouwschool. Aan de Sport- laan groeit de in aanbouw zijnde Am bachtsschool, de nieuwe Rijks H.B.S. aan de Timorlaan zal over enige maan den gereed zijn. Op 20 October four neerde de raad een crediet van f 1.750.000 voor de bouw van een nieuw lyceum. Enige weken geleden werd aan de Huisduinerweg begonnen met de bouw van een nieuw Nederlands- hervormd rusthuis, terwijl de stichting van een R.K. bejaardencentrum in Oud Den Helder wordt voorbereid. Het jaar 1953 heeft nog geen nieuws ge bracht omirent 't Centrum-plan. Dus nog geen „doorbraak" van de Keizersbrug naar het toekomstige Stationsplein en evenmin een verbinding tussen Kru- gerstraat en Koningdwarsstraat. Wel begint het te dagen wat de „tonnetjes" betreft. Burgemeester mr G. D. Re- horst deelde op 13 Januari in zijn Nieuwjaarsrede aan de raad mede, dat er nog circa zeshonderd van deze geu rige vaatjes en emmers zijn. Naarmate de aanleg van Liet moerriool vordert, stiigen de kansen op een hygiënische situatie. Twee stappen in de goede richting: de aanbesteding van het ge deelte moerriool tussen Keizersbrug en Vogelwijk, en de aanbesteding van een nieuwe riolering in Emmastraat en Breewaterstraat. Al deze en nog vele andere gewich tige zaken houden het gemeentebestuur bez;g. De verkiezingen van 27 Mei be zorgden Den Helder een nieuwe en grotere gemeenteraad, die tegenwoor dig 27 leden telt (15 P.v.d.A., 5 Prot.- chr., 4 K.V.P. en 3 V.V.D.) Een geziene figuur keerde niet terug in de raad: wethouder L. F. van Loo, wiens laat ste officiële daad was het openen van de nieuwe Landbouwschool op 26 Augustus. In zijn plaats kreeg de heer J. J. Landman zitting in het college van B. en W. Op 18 Januari overleed op 61- jarige leeftijd de heer G. W. Moester, hoofdleider vandeSint- Nicolaasgroep der R.K. Verken ners- Op 7 April overleed op 72- jarige leeftijd dc heer A. J. Me- lief, een bekende figuur op het gebied van hel amateur-toneel. Op 7 Mei overleed op 68-jarige leeftijd de heer J- W. Slager, één der voorvechters van het speel tuinwerk in Den Helder. Op 17 September overleed op 66-jarige leeftijd dokter A. J. F. Thorbecke, sedert enige jaren rustend arts in Den Helder. Op 25 October overleed op 79- jarige leeftijd mej. P. Krijnen. oud-directrice van de christelijke kleuterschool in de Hoogstraat. Op 3 December overleed te Alkmaar op 69-jarige leeftijd mr J. 't Hooft, die ruim twaalf jaar Kantonrechter te Den Helder is geweest. Nog juist vóór het jaareinde werd de gemeentebegroting voor 1954 inge diend- Het totaal van de inkomsten (evenals dat der uitgaven) van de ge wone dienst wordt geraamd op f 8.592.633, tegen f 7.659.313 voor 1953. De geraamde uitkeringen uit het Ge meente-fonds belopen in totaal f2.804.173, tegen f 2.522.979 voor 1953. De z.g. „bijzondere uitkering" is thans in de algemene uitkering opgenomen. Geraamd wordt een electriciteitsver- bruik van zes millioen kWh, een gas verbruik van ruim vijf millioen ku bieke meter en een waterverbruik van ruim een millioen kubieke meter. Hr Ms onderzeeboot „Dolfijn", in bruikleen ontvangen van de regering, werd in December aan de Navy teruggegeven. Britse HET JAAR 1953 heeft uitstekende vorderingen gebracht in de aanleg van de niéuwe ..Rijkszeehaven liet Nieuwediep". Het Noordweste lijke gedeelte nadert zijn voltooiing. Het water tussen de aanlegsteigers en de verbindingen met het Marsdiep en de bestaande haven worden op diepte gebracht, zodat vermoedelijk binnen enkele maanden het „Harsens-eiland" als havencomplexje dienst kan doen. oor de Kleine Vaartuigendienst wordt daar reeds gebouwd. Langzaam maar zeker wordt dan ook de bouw van de Noordelijke brug over de Buitenhaven urgent. De Zuidelijke brug, ter hoogte van de Visafslag. komt al aardig uit de windselen. In de richting van de Koopvaardersschulsluis is het bestaande plankier vervangen door een (verhoogde) steiger van hechte constructie. De militaire samenwerking tussen de mogendheden van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie komt op verschillende wijze tot uitdrukking in Den Helder. Zo houden Belgische artilleristen op gezette tijden schietoefeningen bij het Fort „Kijkduin". De Belgen legden op 23 Mei een krans bij het monument „Voor hen die vielen". In de rampnacht strandde het Zweedse stoomschip „Virgo" op de Vliehors. De opvarenden liepen geen gevaar: deze Skandinavische maagd zat hoog en droog. Pas eind Augustus kwam ze vlot. De rederij Doeksen van Terschelling leverde daarmee een knap staaltje van bergingswerk. Het wordt trouwens tijd, dat de Hei deree haven meer ligplaats gaat bieden Op 6 Januari 1953 kwam de netten- legger Hr. Ms. „Cerberus" uit de Ver enigde Staten aan. Twaalf onderzee bootjagers zijn in aanbouw, er komen zes fregatten uit de Verenigde Staten, de Rijkswerf bouwt vijf patrouillevaar tuigen, de eerste twee van veertien zeegaande mijnenvegere zijn uit de States aangekemen en dan is daar periodiek het bezoek van buitenlandse oorlogsbodems. De schepen liggen soms „rijen-dik" in de haven. Om nog niet te spreken van de beide kruisers Van de scheepsbewegingen in het af gelopen jaar vermelden we de thuis komst van Hr. Ms. fregat „Boeroe" uit Nieuw-Guinea op 6 Januari, het ver trek van Hr. Ms. fregat „Van Kins- bergen" naar Nieuw-Guinea op 12 Februari, de thuiskomst van Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Heinuit de Koreaanse wateren op 3 Maart, het vertrek van Hr. Ms. fregat „Dubois" naar de Koreaanse wateren op 15 Sep tember, de thuiskomst van Hr. Ms fre gat „Willem van der Zaan" en Hr. Ms. fregat „Ceram" uit de Nederlandse Antillen, resp. op 26 October en 20 November. MUTATIES Kapitein-luitenant ter zee T. Brun- sting werd op 1 Februari als comman dant van de -Mijnendienst afgelost door kapitein ter zee C. Hendrikse. Op 16 April arriveerde minister ir C. Staf per Catalina-amphibie op het vliegkamp „De Kooy" vcor een inspectiebezoek aan Den Helder. Op 22 April werd de officier-marva der eerste klasse E. J. van Diemen-Mekking aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen" beëdigd als com mandante van de Marine-vrouwen afdeling. Op 23 Mei legde de Comman dant Zeemacht Nedeiland, schout bij nacht F. T. Burghard, de eerste steen van de reeds in aanbouw zijnde Mari- necantine tegenover de Postbrug. We gens zijn benoeming tot burgemeester van RillanH.-Bath verliet kapitein luitenant ter zee J. C. W. Jobss, Inten dant Zeemacht Nederland, de Konink lijke Marine met pensioen. Op 1 Sep tember droeg kapitein-luitenant ter zee F. van den Blink zijn taak als chef van de Pytrotechnische Werkplaatsen over aan de luitenant ter zee der eer ste klasse J. W. Schotel. Tenslotte werd kapitein-luitenant ter zee H. C. J. Coumou op 2 November als comman dant van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" opgevolgd door kapitein ter zee B. A, W. Beyer. In dit beknopte jaaroverzicht maken wjj last but not least melding van dc officiële opening der nieuwe Be- wapcningswerkplaatsen, op Woensdag 16 September. In dit hypermoderne complex, dat onder leiding staat van kapitein-luitenant ter zee J. E. Drijf hout van Hooff, z|jn de onderhouels- inrichtingen voor het gescnut, de tor- pedo's, de verschillende typen zee- mijnen en de onderzeeDnotbestrjjdings- middelen geconcentreerd. Het behoeft geen betoog, dat deze nieuwe 3ewape- ningswerkplaatsen van het grootste belang zijn voor de walaccommodatie in de marinebasis-in-wording. Op Woensdag 19 Augustus was het feest voor bijna vijfhonderd Hel- derse ouden van dagen, die de jaarlijkse autotocht mochten mee maken. Dit plaatje herinnert aan de uitmuntende stemming, waarin het hele gezelschap verkeerde. F»E REDDINGBOOT „Prins Hendrik" moest we zouden haast zeggen: traditiegetrouw! al vroeg in het nieuwe jaar uitvaren, omdat op de Haakse gronden een schip in nood verkeerde. Dat was op 4 Januari, toen de Belgische kotter „Hu- guctte Annie" vastliep. Deze stranding viel nogal mee en de reddingboot kon spoedig naar dc haven terugkeren. Precies vier weken later werd het echter bittere ernst. Tijdens de rampnacht bc stormden de elementen in een ongekende samen werking onze kusten, enorme vernielingen aan richtend. Een werveling van gebeurtenissen speelde zich in weinige uren af. Hoevee) persoonlijk leed werd naast de materiële schade berokkend? Naar ver houding mocht de kop van Noord-Holland van' geluk spreken. Helaas viel echter ook hier een slachtoffer: op 12 Maart overleed op 64-jarige leeftijd de heer J. B. L. van de Wouw aan de verwondingen, die hij in de rampnacht bij het bergen van een vlet op de Dijk had opgelopen. Toen de strijd met de elementen op zijn hoogst was. vocht de „Prins Hendrik" dapper mee. Schip per Piet- Bot en zijn mannen werden bijna 20 uur in touw gehouden door het vergaan van de Duitse tanklichter „Oder" op de Eierlandse gronden en het stranden van het Zweedse stoomschip „Virgo" op de Vliehors. Na een al te korte rust moest de reddingboot opnieuw uitvaren, maar toen smaakte de bemanning van de „Prins Hendrik" de vreug de om de zes schipbreukelingen van de „Oder" behouden naar Nieuwediep te brengen. De reddingboot, die zo succesvol de vuurproef had doorstaan, werd gedurende enige maanden niet tot spectaculair werk geroepen. Pas op 11 November, en dat nog niet eens ten gevolge van zwaar weer, moest de „Prins Hendrik" weer op redding uit. De Belgische kotter „Victoire Roger" was op de Haaksgronden gestrand. De uit. vier koppen bestaande bemanning werd door de red dingboot aan boord genomen en naar Den Helder overgebracht. Wekenlang werden nadien vergeef se pogingen tot berging van het wrak gedaan. Intussen was een nieuwe stranding gemeld, helaas met een tragische afloop. In de vroege morgen van 27 November liep de Belgische kotter „Willy Jeaninne" op de Eierlandse gronden: het was heiig en men had de vuurtroen van Eierland voor het lichtschip „Texel" aangezien. De zes op varenden trachtten zich met een vlet in veiligheid te brengen, maar de schipper-eigenaar, de stuur man en de scheepsjongen kwamen in de golven om. Alleen het stoffelijk overschot van de jongen werd geborgen. Het is inmiddels door een Bel gisch opleidingsvaartuig naar Ostende gebracht en daar begraven. Drie geredden werden door de motorstrandreddingboot „Joan Hodshon" naar De Cocksdorp gebracht en daar liefderijk opgenomen in het R.K. zusterhuis „Maris Stella". Zo heeft het in het afgelopen jaar niet aan ver meldenswaardige feiten „Tussen Haaks en Kuitje" ontbroken. Wij wonen aan de zee en dat zal tot in lengte van dagen zijn stempel op het leven in Den Helder drukken.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5