Sportverenigingen ontplooiden weer een grote activiteit Minder gunstige vooruitzichten voor landbouw en veeteelt Kerkelijk leven Personalia Voetbalclubs onderscheidden zich ook in 1953 niet Zo wordt de nieuwe Rialto-bioscoop Verschrompelingsproces in een uiterlijk groeiende stad Meer aandacht voor jeugd-basketball Gemeenschapsleven blijft bloeien Diepploegen in de Wieringermeer Prachtige ervaringen na Nationale ramj Bloei in tafeltenniswereld Koegras en Julianadorp in 1953 Bloembollen staan er uitstekend voor! EEN JAAR GEMEENSCHAPSLEVEN Te veel vraag naar licht amusement DONDERDAG 81 DECEMBER 1858 IS NIET EENVOUDIGuit een weelderig sportjaar de belang' rijkste gebeurtenissen aan te stippen. Wat voor de één van groot belang is, dat raakt de ander niet; de één voetbalt, de ander brengt zijn vrije tijd in de gymnastiekzaal door, maar, en dat lijdt geen twij fel, de meesten hebben één hoofdsport, die heel hun liefde heeft. En voor een zo veelstemmig publiek moeten ivij een jaaroverzicht schrij Toen de nieuwe veldjes aan de Abel Tasmanstraat werden overgedragen aan de Helderse Basketball Organisatie, was het complexje omzoomd door liefhebbers van deze snelle sport. Zij genoten van de openingswedstrijd tussen de Springbokken en het Nederlands militair team, die vooral in de laatste minuten zeer spannend was. ven, dat aan de algemene eisen beantwoordt. Uiteraard streven wij hierbij niet naar volledigheiddat zou te veel gevraagd zijn. Wel zul len wij trachten enkele hoogtepunten te noemen, een aantal prestaties te memoreren. Wij beginnen daarom dit jaar met het tafeltennis. P)E tafeltennisenthousiasten hebben in het jaar dat nu ten einde raakt een grote activiteit ontplooid. De eerste maand van Februari was nog nauwelijks drie dagen oud, toen verenigingen IVA en Blanco-samen in Casino het grootste tomooi organi seerden, dat ooit in Den Helder werd gehouden. Op Donderdag 19 Februari trok IVA de veelvoudige oud-wereld kampioen Richard Bergmann aan, die met Cor du Buy prachtige demonstra ties gaf. Aan Blanco gelukte het, voor het eerst in de geschiedenis, onze stad een eerste klasse-afdelingskampioen te bezorgen, een resultaat, dat niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Bo vendien toonde mevrouw Sinjewel- Van Gemert zich de sterkste van N.H.N.K., en legde Louis beslag op het afdelingskampioenschap. Maar het allerbelangrijkste was nog, dat Blanco, opgericht door oud-leden van IVA, weer opging in „Ik Val Aan", dat een zeer bloeiende vereniging is. Aanzienlijk minder krachtig zijn de tafeltennisafdelingen van WGW en HCSC. De basketballers kregen de beschik king over het complexje velden aan de Abel Tasmanstraat, da' op Zat' .- dag 4 October aan de Helderse Basket ball Organisatie werd overgedragen, compleet met kleedgelegenheid. Ter ere daarvan werd een wedstrijd geor ganiseerd tussen het Nederlandse mi litaire team en de Springbokken KVH. dat het korfballen wat verleerd schijnt te zijn, Vas in de basketball competitie onbetwist de sterkste ver eniging. In de strijd om het kam pioenschap van Nederland werd zelfs de derde plaats bereikt. KVH hield voorts een groots tornooi, dat uit stekend was georganiseerd. Verheu gend is, dat de HBO veel meer aan dacht is gaan besteden aan het jeugd- basketball. Wat het volleybal betreft, de wakkere Helderse afdeling van de NeVoBo heeft niets nagelaten om het spelpeil te bevorderen. Wij herinne ren ons interessante stedenontmoe- tingen. Van het voetbalfront geen al te gunstige berichten. HRC en Helder stonden er niet fraai voor, en Water vogels evenmin. Beter redden zich HCSC en WGW Helder 2 degradeer de naar de afdeling, maar HRC 2 bracht het andermaal tot promotie wedstrijden. En of het zo zijn moet: de roodjakkenreserves redden het wéér niet. Op het ogenblik zijn zij opnieuw bezig, het kampioenschap voor zich op te eisen. Over het alge meen genomen wil het ons voorko men, dat de Helderse clubs in 1954 weer weinig van zich zullen laten horen; vooral HRC, Watervogels, Zee macht en HCSC gaat het niet voor de wind... Veler hoop is gevestigd op WGW, dat fraaie kansen heeft. En nu nog een organisatorische noot: een luidruchtige vergadering ten spijt bleef de heer Wicrsma voorzitter van Helder. Herinnert men het zich? Bij na zouden wU vergeten, dat de Hel derse politie met vlag en wimpel kampioen werd van afdeling 1, district West. Bijzonder actief zijn ook de biljar ters en de hockeyers geweest. Jac. Burger werd hoofdklasse-kampioen van het district Den Helder, en hij had ook de gewestelijke titel binnen zijn kunnen. Hij verspeelde haar ech ter op onnodige wijze aan Mosterd- Het eerste herenteam 'van Blanco, de vereniging die intussen weer één is geworden met IVA, werd in het voorjaar eerste klasse-afdelings kampioen. Deze fraaie prestatie werd geleverd door M. Oosterbeek, H. Weemhoff en J. Louis. man uit 't Gooi, die eenzeUde aantal matchpunten noteerde doch een hoger moyenne! Voor de hockeyclub Her mes ging een lang gekoesterde wens in vervulling met de ingebruikneming van de velden aan de Bremstraat, waarop intussen al weer menige span nende wedstrijd z'n beslag heeft ge kregen. Vóórdien promoveerden de Hermes-heren naar de tweede klasse. Verwijdering in de damwereld! Niet bij de HDC, die kampioen werd en welks lid J. Boon de jeugdtitel van N.H.N.K. behaalde! Nee, enkele leden van de damafdeling van HCSC scheid den zich af en begonnen een nieuwe Christelijke damclub, „Rustig Onder Elkaar" geheten. Beide clubs zijn te klein om opvallende dingen te doen. In de schaakwereld trok de oude heer K. Geus zich uit de competities terug. Dc plaatselijke ere-titel kwam in het bezit van de MSC'er J. M. Koning. De HTC tenniste voorspoedig. Zo wel het eerste als het tweede team werd kampioen, respectievelijk in de derde en vierde klasse. HTC 2 blééf vierde klasser, doch HTC 1 promo veerde naar de tweede klasse. Eigen lijk jammer, dat het tweede twee pas jes achterbleef. Over nu naar de boks- sport, die in onze stad in „De Ring" 'n waardige vertegenwoordiger vindt. Vooral de laatste maanden roeren de boksers weer de trom. Joenoes werd C-klasse kampioen in Amsterdam, en daarna richtte „De Ring" het eigen clublokaal in als arena. Er werd reeds een geslaagd programma in aan geboden. Of er niet nóg véle goede presta ties zijn geleverd? NatuurlijkEn dan denken we aan kwartiermeester Magnin, die voor de tweede maal win naar werd van de Watervierdaagse aan Piet Ham, die als eerste eindigde in de aantrekkelijke Haven-Marsdiep wedstrijd, welke nog nooit door een Nieuwedieper was gewonnen; aan de Alkmaarder Slot, die DOK's Ronde van Den Helder op zijn naam bracht. En niet te vergeten aan Ineke van Amersfoort, die met groot verschil jeugdkampioene werd van de turn kring H.N.K. Verder waren er van zelfsprekend tal van feiten, die wij onze lezers steeds deden weten; op wandelgebied, bij jiu-jitsu, watersport, bridge, waterpolo, auto- en motor sport enzovoorts. En niet in de laat ste plaats besteedden wij aandacht aan de ontwikkeling van het Marine sportpark aan de Ruyghweg. Talloze wensen blijven! De sport week van het „Comité O. en O." was nog niet de „oude", ofschoon men stellig een goede herinnering bewaart aan de ontmoeting tussen de Weste lijke politie en het nationale Lucht macht-elftal. In 1954 hopen wij een ouderwetse sportweek terug te zien; aan „O. en O." zal het niet liggen. Wellicht zijn er nieuwe mogelijkhei tot een volledig „eerherstel wanneer heel de gemeente blij het eeuwfeest van de Adelborstenopleiding mee viert. Een andere vurige wens, die misschien niet eens zo heel veel tijd SCm'fS OSTWl'RP VtVR l?jj HT'W Oiw 'VXN'HEr BI CSC OOPIHBATEB. ftlAirrd''TE DPVrrFLDKR' Wln*er».v ixoHgfif, Hij komt wel, hij komt nietHoe lang het nog zal duren is ons niet bekend, maar de plannen liggen klaar. Het architectenbureau Peters en Roelofs maakte voor ons deze schetstekening van het ontworpen front. Naast de linkerzijgevel is een winkel (aan de Breewaterstraat) geprojecteerd. De bioscoop zal wor den gebouwd op de fundering van het verwoeste Rlalto. behoeft om in vervulling te gaan, is nog: de veelbesproken sporthal, waar in velerlei takken van sport kunnen worden beoefend, zoals volleybal en basketball, die zich in een enorme belangstelling verheugen. Veelbelovend is in dit verband dc post van f 3147, die op de gemeentebegroting van 1954 is uitgetrokken. Mogen deze en nog vele andere wensen in 1954 tot verwezenlijking komen. ALS WE DE ALGEMENE TOESTAND van Koegras over het afge lopen jaar nagaan en in de eerste plaats de landbouw en veeteelt onder de loupe nemen, dan kunnen we niet zeggen, dat de vooruitzichten voor deze beide takkeD van bedrijf rooskleurig zijn. De graanprijzen zijn tamelijke verlaagd en kunnen alleen door monopolie-maatregelen gehandhaafd blijven. De binnenlandse zuivelprijzen blijven op peil, maar hier hangt ook het grote surplus in het buitenland als een zwaard van Damocles boven het hoofd der Nederlandse boeren. Beter staat het er voor met de bloembollenteelt, die zich in Koegras steeds meer uitbreidt. Deze teelt le verde in het afgelopen jaar aan ons land een groot bedrag aan deviezen, maar ook aan vele handen werk. De groententeelt in Koegras blijft sta- tionnair. De bedrijven, die zich hier mee bezig houden, gaan zich steeds meer op glascultuur toeleggen. De champignonkwekerij van de heer De- lis kan ook op goede resultaten terug zien. De zuivelfabriek „Vooruitgang Koegras" heeft dit jaar een belang rijke verbouwing ondergaan, waar door men meer ruimte heeft gekregen. Dit was ook wel nodig, omdat de hoeveelheid aangevoerde melk steeds groter wordt, niet alleen uit Koegras, maar ook uit de omtrek, zelfs uit Wieringerwaard, door de opheffing van de zuivelfabriek aldaar. Koegras is een nieuwe Lagere Land bouwschool met directeurswoning rij ker geworden. Op 26 Aug. van dit jaar werd deze school offciëel ge opend en daarbij bleek, dat deze school, die al enige jaren in een paar lokalen van de O.L.School was ge vestigd, veler sympathie heeft, wat ook blijkt uit het grote aantal leer lingen zelfs uit de wijde omtrek. Ju lianadorp is een prachl-onderwijs- InSnt!v^r in Wiezineenncer een enorme, door drie tractoren getrokken ploeg, die een kleilaag van anderhalve meter diepte naar de oppervlakte bracht. Dit staaltje van grondverbetering trok ooie de aandacht van buitenlandse deskundigen. inrichting rijker geworden. Het is het eerste gebouw, dat gasverwarming heeft gekregen. In beginsel heeft de gemeenteraad van Den Helder besloten tot overname van de straten in Julianadorp, een besluit, waarnaar de bewoners van dit deel van de gemeente met ver langen uitzien, in de hoop, dat het gemeentebestuur dan de toestand van deze straten grondig zal verbeteren en niet alleen de bestrating, maar ook de riolering, die in desolate toe stand verkeert. Ook de zorg voor de plantsoentjes zal dan in betere han den komen. Wordt' aan deze dingen meer aandacht besteed, dan zullen de inwoners zeker niet mopperen over de straatbelasting, die met deze over name samenhangt. Deze zaak kan nu zijn beslag krijgen, omdat het Polder bestuur in de vergadering van 19 De cember heeft besloten deze straten aan de gemeente over te dragen. In Koegras heerst een druk ver enigingsleven. Noemen we in de eer ste plaats de Gemeenschap Juliana dorp Vooruit, die als overkoepelend orgaan zorgt voor de viering van de Herdenkingsdagen, die ook dit jaar een Floraliatentoonstelling organiseer de en daaraan een Braderie verbond. Ook dit jaar werd een goed-geslaag- de tocht voor Ouden van Dagen ge houden, waarvoor door de inwoners van Koegras in ruime mate geld werd bijeengebracht. Op 't gebied van het Vreemdelingenverkeer wordt door een commissie uit de Gemeenschap Julia nadorp Vooruit reeds enige jaren met toenemend succes gewerkt. Het ge meentebestuur van Den Helder werkt hierin mee, door het Pad naar 't strand af te zetten, een plankier te leggen en een gedeelte strand aan weerszijden van dit pad te pachten. Er bestaan nu plannen om hier een afdeling van de V.V.V. op te richten. Op sportgebied neemt de voetbal vereniging J.V.C. met haar dames- handbalafdeling J.H.C. een belangrijke plaats in. J.V.C. werd dit jaar ver rijkt met een nieuw kleedlokaal, een aardig stenen gebouwtje, dat in een grote behoefte voorziet. Verder noemen we op sportgebied de gymnastiekvereniging „Sportlust" en een nieuwe sport, die deze zomer voor 't eerst alhier werd beoefend n.1. volleybal. Op 't gebied van de muziek heeft men hier keuze tussen de Harmonie vereniging „Kunstzin", de accordeon club „De Wioka's" en de mandoline club „Mealinto". De zang wordt be oefend door de Dameszangvereniging „Ons eigen lied" en de Chr. Gemeng de Zangvereniging Zanglust". Rondom de Ned. Herv. Kerk hebben zich verschillende verenigingen ge groepeerd, n.1. een mannen- en een vrouwenvereniging en een kerkkoor. Verder houdt men zich bezig met jeugdwerk. Door de ajinkoop van het r der Hopi hikkn gebouwtje van „De Star er Hope" heeft het kerkbestuur de beschikking gekregen over een aardig verenigings- Sebouw. Uit het bovenstaande blijkt, at in Koegras en Julianadorp het leven niet stilstaat, maar dat hier met lust en opgewektheid gewerkt wordt op velerlei gebied. EEN VERSCHROMPELINGSPROCES in een uiterlijk groeiende sic meenden wij te moeten signaleren, toen Lily Bouwmeester op Dor derdagavond 10 September voor een al te klein gehoor had voorgedra gen in Casino. Het was namelijk helaas geen uitzondering. Niet zonde i reden schreven wij: ,11 et heeft er soms de schijn van, dat Den Helde' geestelijk kleiner wordt, naarmate de stad uiterlijk groeitEr is vee te doen in Den Helder, daar niet van. Het gaat ons echter meer or de kwaliteit dan om de kwantiteit. Verhoudingsgewijs gaat de vrije tijdsbesteding al te sterk in de richting van het lichte amusement, d gemakkelijke ontspanning. Ook op dit gebied bestaat een zeker vei band tussen vraag en aanbod, zodat men na serieuze beschouwing va\ een jaar gemeenschapsleven bepaalde conclusies kan trekken omtren de culturele behoeften van de Helderse bevolking. Deze zijn bepaal, niet groot, terwijl men evenmin kan beweren, dat de overgrote mass dermate onder de zorgen des dagelijksen levens gebukt gaat, dat he geestelijk evenwicht slechts door middel van oppervlakkige ontspan ning kan worden hersteld. Tot de hoogtepunten van het cultu rele leven behoorde ook de uitvoerih van Mendelssohn's „Elias" in de Nieu I we kerk door „Toonkunst", in de eei ste week van Februari. Dit concer1 vormde een onschatbaar tegenwicfc1 In die rampspoedige dagen, welke naa: alle ellende prachtige ervaringen opis verden. Hoe somber wij ook moge'1 oordelen over de culturele aspecten va' het gemeenschapsleven, in die dage werd toch een misschien nog waarde voller element naar voren geroepen het gezamenlijk willen dragen van ee beproeving, die een deel van ons vol te verwerken kreeg. De Helderse bevolking had geen sll mulansen nodig om een opmerkelijk eensgezindheid en een verheugende o! fervaardigheid te tonen. Op korte ter mijn werd een bedrag van circa hon i derdduizend gulden bijeengebracht, ter wjjl de Inzameling van kleding en goe f deren een enorme hoeveelheid oplever de. In Den Helder werd ook de .Jeugd actie Rampenfonds" geboren. Der onder auspiciën van het Nationaal Ram penfonds gehouden landelijke (en zelf internationale) actie had een opbreng: van bijna een halve ton. JN HET KADER van een jaaroverzicht kunnen wij op de hiermee samen hangende vraagstukken niet nader in gaan. Laat het voldoende zijn, vast te stellen, dat wij ons bri een terugblik op een jaar cultureel leven in Den Helder niet mogen blind staren op de talrijke goedbezochte avonden van enige allure Gezien in het grote geheel betekenen zij weinig meer dan (overigens uiter mate waardevolle) oase's. Dat zou dui delijk aan het licht komen, wanneer men in staat was om het totaal te be palen van de uren, die de Helderse be volking in het afgelopen jaar buitens huis in de vrije tijd heeft besteed, en dat cijfer te plaatsen naast het totale aantal uren dat werd „opgeofferd" aan Innerlijke verrijking en verdieping. Wat dit betreft ligt Den Helder beneden het toch al lage landelijke minimum. Uit de veelheid van gegevens note ren wij, in chronologische volgorde: Ben Aerden in „Hamlet" voor V.U. op 21 Januari, de Nederlandse Comedie met „Via Lissabon" op 20 Januari, de jubileumuitvoering van „Harmonie" op 25 April, het succes van het Koninklijk Helders Mannenkoor te Apeldoorn op 21 Juni, het jubileumconcert van het Helders Fanfarecorps op 5 September, de Volksmuziekschool-avond op 3 No vember, het pianoconcert door Marie Thérèse Fourneau op 5 November en de uitvoering van „Athalia" door „Hal leluja" en de Helderse Orkestvereni ging op 19 November. De parochie van O.L.V. Onbevlekt Ontvangen, die op 12 April luister mocht bfjzetten aan het zilveren jubileum van pastoor K. A. H. van Veen, werd op 6 October getroffen door het be richt van zijn verscheiden. De opvolger van de betreurde overledene, pastoor H. B. J. Schrama, werd op 6 November geïnstalleerd. Enkele dagen later werd kapelaan Th. Scholtes van dezelfde pa rochie vervangen door kapelaan N. Hoek, die tevens werd belast met de voorbereiding van de stichting ener derde parochie. In verband hiermede is In Nieuw Den Helder een parochie centrum geprojecteerd. Ook de Gereformeerde kerk heeft bouwplannen. Eveneens in Nieuw Den Helder zal een nieuw kerkgebouw ver rijzen onder architectuur van de heer J. J. van der Leek. Nadere bijzonder heden hieromtrent konden nog niet worden gepubliceerd. Er staat nog een nieuwe kerk op stapel, en wel voor de Oud-Katholieke kerk hier ter stede, daar het noodkerkje aan de Midden weg (dat tevens gastvrijheid verleent aan de Engelse kerk) binnen afzienbare tijd moet worden ontruimd. De Nederlands Hervormde gemeente nam op Zondag 4 October afscheid van ds W. J de Hoest, die na zes jaar het predikambt te Den Helder te hebben uitgeoefend een beroep naar Haastrecht aanvaardde. In de vacature is nog niet voorzien. Op 6 November was het honderd jaar geleden, dat het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente aan de Kerk- gracht werd ingewijd. Ter gelegenheid van dit jubileum, dat tijdens een ge meente-avond en een feestelijke dank dienst werd gevierd, werd in de con sistoriekamer een tentoonstelling van documenten boeken en voorwerpen uit het kerkelijk archief gehouden. Het was op 9 December vijf-en-twin- tlg jaar geleden dat ds F. Tollenaar, predikant van de Gereformeerde kerk jonderh. art. 31 K.O.) hier ter stede zijn intrede te Den Helder deed. De heer P. J. Arends was op 1 Februari veertig jaar in dienst der gemeente. De heren F. C. Dukers en H. Tim mermans waren op 6 Februari een kwart eeuw in dienst van Druk kerij De Boer. De heren W. Bakker, W. Llmonard en A. Hoogvorst waren op 6 Febr. een kwart eeuw ln dienst van Vroom en Dreesmann. De heer R. Muller was op 15 Febr. veertig jaar in dienst van Druk kerij De Boer. Dr. J. B. Prooat legde op 1 Maart zijn dokterspractljk te Den Helder neer, wegens zijn benoeming tot bedrljfsarst bij de N.S. De heer J. van der Veer, vuurwer ker op de Rijkswerf, vierde op 1 April zijn gouden jubileum. Mej. H. van der Graaf, directrice van de Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, vierde op 1 April haar vtjf-en-dertlgjarig jubileum. De heer J. Wulffelé was op 2 April veertig jaar ln dienst bij de Gas fabriek. De heer J. J. Landman vierde op 16 April ztjn zilveren Jubileum bi) de Rijkswerf. De heer C. Geus werd op 8 April ter gelegenheid van zijn gouden Jubileum tot directeur van de N. V. Hoogerduyn benoemd. De heer H. Fennlk. commandeur bij de Pyrotechnlrche Werkplaatsen, vierde op 3 Mei zijn gouden Jubli- ieum. De heer A. Klopper was op 4 Juli veertig Jaar ln dienst van de P.T.T De heer G. Zelllnga nam op 26 Juli na vijf-en-dertig jaar afscheid als leraar aan de gemeentelijke Zee vaartschool. De heer G. van der Kooy was op 13 Augustus een kwart eeuw ln dienst der gemeente. De heer H. G. Licher was op 21 Augustus veertig Jaar ln dienst van Drukkerij De Boer. De heer T. Schager vierde Op 1 October zijn vijf-en-twlntigjarig Jubileum bij Drukkerij De Boer. De heer G. Rens was op 1 October een kwart eeuw werkzaam als leraar aan de gemeentelijke Avondvak- tekenschool.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7