Vijf en dertig slachtoffers door vliegramp bij Elba Morgen begint het overleg met Antillen en Curacao Paarden spiegelden zich aan evenbeeld India vraagt debat in de VN over Koreaanse kwestie Klooster door vuur geteisterd Haarlem krijgt in de toekomst een helihaven Britse Cornet in zee gestort Besprekingen duren nog voort Verkeer in hoofdstad eist twee doden Gezant te Helsinki overleden Dinsdag grote rede van Dulles Somoukil bereid tot capitulatie? Koningin Juliana op thuisreis Onderzeeboot] ager te water Maandag 11 Januari 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang N°. 1338 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Te Berlijn Verscheidene gewonden Ook Chester Wilmot is omgekomen Drie delegaties te Willemstad bijeen Hoop op snel verloop Evacuatie gevangenen start 22 Jan tari Communisten willen het gesprek hervatten Stakingsacties bij de Franse luchtvaart Felle brand in Zutphens overslagbedrijf Gasverstikking in badkamer Nade,, Gron ingen volgt thans de Drenthe Voorlopig nog vele bezwaren Baby door een walmende petroleumlamp gestikt Proces om een legaat van honderd millioen gulden WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 M)U COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 1 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 VIJF EN DERTIG PERSONEN hebben Zondag de dood gevonden, doordat een Comet-straalvliegtuig van de British Overseas Airways Corporation, dat kort te voren te Rome was opgestegen voor een vlucht naar Londen, ter hoogte van het eiland Monte Christo voor de Ita liaanse kust in de Middellandse Zee is gestort. Het was de laatste etappe van de reis SingaporeLonden, welke het toestel om half elf Nederlandse tijd was begonnen. Van de inzittenden heeft niemand het ongeluk overleefd. Vissers en politievaartuigen, die onmiddellijk nadat de ramp was gemeld van Elba uitvoeren konden nog slechts doden bergen. De verongelukte Cornet, het eerste straalvliegtuig voor passa giersvervoer ter wereld, was het toestel, waarmee op 2 Mei 1952 de eerste geregelde dienst voor dit type tussen Londen en Zuid-Afrika werd geopend. De voorbereidende besprekingen tus sen vertegenwoordigers van de Grote Vier, die Donderdag op het Britse hoofdkwartier in West-Berlijn begon nen, zijn Zaterdag op het Russische hoofdkwartier te Karlshorst voortge zet. Heden zou men op het Ameri kaanse hoofdkwartier bijeenkomen. De ontmoeting van Zaterdag duurde meer dan acht uur. De sfeer is nog steeds vriendschappelijk. Nadrukkelijk is tegengesproken, dat er onoverkome lijke moeilijkheden zouden zijn. In alle rooms-katholieke kerken van West-Berlijn is Zondag een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin er bij de gelovigen op wordt aangedrongen, er voor te bidden dat de geest Gods de verantwoordelijke mannen moge leiden om hen tot rechtvaardigheid te brengen. In de tijd voor de conferentie zullen in alle kerken tijdens de missen gebeden worden gelezen voor de terug keer van de vrede en de eenheid van Duitsland. Zaterdagavond even voor acht uur is op de Stadhouderskade te Amsterdam de 47-jarige H. L. uit Amsterdam, die met zijn fiets aan de hand op de rijweg liep, door een personenauto aangere den. De man is met zware verwondin gen naar het Onze Lieve Vrouwegast huis overgebracht, waar hij laat op de avond is overleden. Gistermiddag kwamen op het kruis punt Bos en LommerwegMultatuli- weg te Amsterdam een personenauto en een gemeentebus van lijn F met el kaar in botsing, waarschijnlijk, omdat de bestuurder van de personenauto geen voorrang verleende. De man, de 65-jarige W. F. uit Amsterdam, werd ernstig gewond. Bij aankomst in het Wilhelmina-gasthuis bleek hij te zijn overleden. Twee inzittenden van- de personenauto, jongetjes van 9 en 13 jaar, kregen lichte verwondingen. Van de 50 passagiers van de autobus werd niemand gewond. Gistermiddag is een voetganger, die weifelde bij het oversteken op de Mar telaarsgracht bij de Nieuwendijk door een personauto aangereden. De man, de 74-jarige Amsterdammer J. F. W. is met zware verwondingen naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. De Nederlandse gezant in Finland, de heer A. J. Th. van dei Vlugt, is Vrijdag avond te Helsinki op 59-jarige leeftijd tengevolge van een attaque gestorven. In 1946 was hij benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland te Helsinki. Voordien was hij consul-generaal van Finland in Neder land. Gedurende en na de jongste wereld oorlog heeft de overledene zich bijzon der verdienstelijk voor Nederland ge maakt. Zijn stoffelijk overschot zal Don derdag per vliegtuig naar Nederland wor den overgebracht en Zaterdag worden bijgezet in het familiegraf te Tongeren. Minister Foster Dulles zal Dinsdag avond a.s. te New York de raad voor buitenlandse aangelegenheden toespre ken. Het zal een belangrijke rede zijn, die door radio en televisie zal worden uitgezonden. Qfficieel is medegedeeld, dat zich ne gen en twintig passagiers en een be manning van zes koppen aan boord van de verongelukte Cornet hadden be vonden. De controletoren op het vlieg veld te Rome had radiocontact met het vliegtuig, tot op het moment dat het in de omgeving van Elba vloog. Toen verdween het toestel plotseling uit de aether. Vissers zagen het bij Capoliveri op Monte Christo in zee storten. Som migen meenden, dat het in brand stond. Zodra bekend werd, wat er was ge beurd, voeren van tal van kustplaatsen vissersvaartuigen en politieboten uit, om hulp te gaan bieden. Italiaanse red- dingsvhegtuigen ontdekten kort daar op het wrak van de Cornet bij Elba. De inzittenden zagen, dat vissers de lijken van de passagiers borgen. Overleven den waren er toen niet meer Het zoe ken is tot Zondagavond acht uur voortgezet. Men had toen vijftien doden opgehaald. Onder degenen, die bij de ramp het leven hebben gelaten, was de schrijver Chester Wilmot. Hij was tijdens de oor log correspondent van de BBC en schreef o.m. het werk Strugle for Europe. Wilmot was onderweg van Rangoon naar Londen; hij had als mi litaire medewerker van het Britse weekblad Observer een onderhoud ge had met de Birmaanse minister van Defensie. Er bevonden zich onder meer tien kinderen aan boord. Men neemt aan, dat de meesten op weg waren naar Engeland, nadat zij hun Kerstvacantie bij hun ouders in het Oosten hadden doorgebracht. De Amerikaanse film producent Victor Pahlen ontkwam op het nippertje aan de ramp. Hij had te Rome geboekt voor Londen, maar be sloot op het laatste ogenblik, niet mee te gaan. De Cornet is een product van de De Havilland-fabrieken. Het toestel is uit gerust met vier straalmotoren. Dit type heeft, sinds het twee jaar geleden voor het eerst in dienst kwam, als lijnvlieg- tuig reeds negentien millioen kilometer afgelegd. In die tijd zijn er vier machi nes verongelukt. In Mei van het vorige jaar stortte een Cornet in een zware storm bij Calcutta in India neer. Drie en veertig personen verloren toen het leven. Twee maanden te voren was er bij Karatsji een Cornet verongelukt, hetgeen elf mensen het leven kostte. Er waren geen slachtoffers, toen in Oc- tober 1952 bij Rome een dergelijk toe stel kort na het vertrek neerstortte. Volgens het dagblad Suluh Indone- sia, een uitgave van de PNI, zou So moukil, de leider van de Republiek Zuid-Molukken, zich willen overgeven op voorwaarde dat zijn veiligheid ge waarborgd is. Hij heeft hiertoe contact gezocht met de militaire commandant van de Zuid-Molukken, overste Su- kawati. Tot deze stap zou hij zijn ge komen onder de indruk van de vor deringen, welke het Indonesische leger bij het herstel van de orde op de Molukken maakt. Koningin Juliana en de vier prin sessen hebben gisteravond om kwart over zes per postauto Grindelwald, waar zij hun winter /acantie hebben doorgebracht, verlaten. Zij vertrokken om half acht gisteravond per 'rein uit Interlaken en worden heden in de loop van de dag in ons land verwacht. Het Joegoslavische parlement zal op 27 Januari een nieuw staatshoofd kiezen. Verwacht wordt, dat Tito zal worden her benoemd. rechtstreekse lu ïtverbinding beide gebiedsdelen. tussen MORGEN BEGINNEN te Willem- stad op Curagao de besprekin gen van de kleine commissie over de hervatting van de rondetafel conferentie tussen Nederland, de Antillen en Suriname over de ver houdingen binnen het Koninkrijk. In de Statenzaal zullen de delega ties uit de drie Rijksdelen door de gouverneur, mr Struycken, worden verwelkomd. Men heeft de hoop, dat de besprekingen binnen veer tien dagen zullen kunnen worden afgesloten. In elk geval wil men ze zo snel mogelijk doen verlopen. Er schijnt weinig verschil van inzicht meer te bestaan; bovendien lopen de onderhandelingen nu al sinds 1948. Voordat de verhoudingen binnen het Rijk definitief geregeld zijn, zal men slechts zeer moeilijk de interne verhoudingen in Suri name en Curagao haar uiteinde lijke vorm kunnen geven, zo meent men te Willemstad. CURINAME heeft verzocht, de bespre- kingen te Paramaribo voort te zet ten, indien deze langer dan veertien dagen mochten duren. Op de Antillen heeft men hiertegen in beginsel geen bezwaar. Evenmin is het geheel uitge sloten, dat er op Aruba enige bijeen komsten zullen worden gehouden. De vergaderingen zullen worden ge houden in het landhuis van de heer Mongi Maduro aan de Rooi Catootje, even buiten Willemstad. Hij heeft dit hiertoe beschikbaar gesteld. De Neder landse en de Surinaamse delegatie zul len logeren in het hotel aan de Pisca- derabaai, met uitzondering van minis ter Kernkamp, die de gast zal zijn van gouverneur en mevrouw Struycken. De Nederlandse delegatie is reeds Zaterdag, na een snelle en voorspoedige reis, op het vliegveld Plesman bij Wil lemstad aangekomen. Zij was vergezeld van mr N. Debrot, de Antillaanse ver tegenwoordiger in Nederland. Pas he denavond kan de Surinaamse delegatie op Curagao zijn. Er is niet eerder een GOUVERNEUR STRUYCKEN Gastheer der delegaties ^AAR te New Delhi verluidt heefl India officieel verzocht, de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties tegen 8 of 9 Februari bijeen te roepen ter bespreking van de Koreaan se kwestie. Zoals men weet heeft de onderhandelingsdelegatie der V.N. te Panmoendjon de discussie over de po litieke conferentie afgebroken, nadat de communisten de Amerikanen van trouweloosheid hadden beschuldigd. Zij hebben deze beschuldiging nimmer ingetrokken, maar niettemin dit week end hervatting der onderhandelingen voorgesteld. Bovendien vroegen zij voortzetting der uiteenzettingen aan de weigerachtige gevangenen. Dit laatste is inmiddels reeds door de verbonde nen van de hand gewezen. Wat de andere kwestie betreft: Enge land heeft de hoop uitgesproken, dat de voorbereidende besprekingen zullen worden hervat, Amerika heeft slechts doen weten dat deze zaak voortdurend de aandacht heeft. Voorts hebben de verbondenen een verzoek van de communisten afgewe zen, om alle gevangenen tot tenminste dertig dagen na het begin van de po litieke conferentie vast te houden. Volgens het wapenstilstandsverdrag moeten zij worden losgelaten op 22 Januari a.s., vier maanden na het ein de der vijandelijkheden. De geallieer den zijn vastbesloten, de gevangenen, die niet naar Noord-Korea of China terug willen, na die datum uit de kam pen in de neutrale zone te halen. De genen, die naar Formosa wensen te gaan, zullen in Intsjon aan boord van De Franse communistische vakorga nisatie CGT heeft allen, die in de Franse vliegtuigindustrie werkzaam zijn, opgeroepen tot een beperkte sta king op Donderdag a.s., teneinde kracht bij te zetten aan zijn eisen inzake verhoging der lonen en der productie. De staking zal duren van 's middags vier uur tot sluitingstijd. Voorts dreigt een staking van het weerkundig personeel op de Franse vliegvelden. Ook hier zijn looneisen de inzet van de actie. Gisteravond is de westelijke vleugel van het klooster der paters Lazaristen te Panningen bjj Venlo door een felle brand geteisterd. Toen de brand uit brak, volgde een aantal studenten een lezing in deze vleugel. Zij hielden het knetterend geluid der vlammen aan vankelijk voor een hagelbui. De brandweren van Panningen, Ven lo, Roermond en Meijel bestreden het vuur, dat, mede dankzij een brand muur, beperkt werd tot de tweede ver dieping en de zolder, welke geheel uit brandden. Het gebouw zelf was wel, doch de kostbare inventaris niet ver zekerd. Door onvoorzichtigheid van kinderen bij het stoken van een vuurtje heeft Zaterdagmiddag een felle brand ge woed in een overslagbedrijf te Zutphen. In de loods en de silo waren opgesla gen 55 ton melkpoeder en 30 ton meel, die een prooi der vlammen werden. Het vuur greep met grote snelheid om zich heen, waardoor de loods en de silo tot de grond toe afbrandden. De schade aan de goederen bedraagt ruim een ton. Een gedeelte was verzekerd. In de schuur van de slager Nieuwen- huis te Apeldoorn zijn vijf kalveren en een varken in de vlammen omge komen, toen daar Zaterdagmiddag door onbekende oorzaak brand uitbrak. De schuur brandde geheel af. De slager was verzekerd. Amerikaanse landingsvaartuigen wor den gebracht. Generaal Taylor, de be velhebber van het achtste Amerikaan se leger, heeft reeds medegedeeld, dat pogingen van de Noordelijken om deze evacuatie te beletten mogelijk tot een totale hervatting der vijandelijkheden zullen leiden. De Zuidkoreaanse Na tionale Vergadering heeft de onvoor waardelijke vrijlating van alle weiger achtige gevangenen tegen 22 Januari te middernacht geëist. India heeft nog geen vastomlijnd voorstel voor een debat over de Ko reaanse kwestie in de Algemene Ver gadering. Dat zal echter in de komen de dagen worden opgesteld. In Appingedam is Zaterdagavond de lieer S. Smidts door gasverstikking om liet leven gekomen. Hij had zich naar de badkamer begeven en bleef daar zo lang, dat de huisgenoten ongerust werden. Zij gingen op onderzoek uit en vonden hem in bewusteloze toestand. Geruime tijd is getracht door middel van een zuurstof apparaat de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. De oorzaak van het gebeuren moet zeer waarschijnlijk worden gezocht in het uit de geyser ont snapte gas. De deelnemers aan de draverijen te Hilversum vonden gisteren talrijke plassen op de baan. Tijdens de cour se om de Litis prijs nam onze fotograaf stelling bij een van deze plassen. Boven- staande interessante foto was het resultaat. De onderzeebootjager „Groningen" is Zaterdagmiddag met goed gevolg van de werf Oost van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam te water gelaten. De doop plechtigheid werd verricht door me vrouw S. de Booij-de Benckendorff, echtgenote van de bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef Marinestaf, vice-admiraal A. de Booij. De tewater lating werd o.a. bijgewoond door de staatssecretaris van Marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman, en de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr J. E. ba ron de Vos van Steenwijk. Op de vrijgekomen helling zal nu de onderzeeboot jager „Drenthe" worden gebouwd. De „Groningen" is de zesde van de twaalf onderzeebootjagers, die voor de Koninklijke Marine in aan bouw zijn. Het ónderhoud, dat de burgemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers en de directeur van de Kamer van Koophandel in Haarlem, de heer Chr. E. Visser, in Brussel hebben gehad met de directie van de Sabena over de mo gelijkheid om het bestaande helicopter- net uit te breiden tot Haarlem, heeft in ieder geval tot resultaat gehad, dat thans de zekerheid bestaat, dat Haarlem in de toekomst een helicopterhaven moet krijgen. Hoever deze toekomst nog weg ligt, is met geen mogelijkheid te voorspellen, aangezien de bezwaren tegen uitbreiding van het helicopternet op het ogenblik van dien aard zijn, dat er niet kan worden gerekend op een spoedige verwezenlijking van de Haar lemse plannen. De kwestie hangt voornamelijk op de rentabiliteit van de toekomstige lucht lijn. De Sabena overweegt op het ogenblik geen uitbreiding in noordelij ke richting, doch is er wel bij geïn teresseerd onder voorbehoud, dat een eventueel tekort, dat deze luchtlijn on getwijfeld zal opleveren, van Haarlem se zijde zou worden gedekt. Deze mo gelijkheid zal thans door de burgemees ter in vergadering met de wethouders Door een walmende petroleumlamp is gistermorgen om half zes een baby van twee maanden van het echtpaar Brouwer te Vught gestikt. De ouders en een an der meisje ontkwamen aan de verstik kingsdood. De baby was ln alle vroegte gevoed, waarna de ouders, de petroleum lamp aanlatend, weer naar bed gingen. Op dezelfde kamer sliep ook nog een bt) het echtpaar logerend meisje, dat enkele uren later plotseling ontwaakte. Ze waar schuwde de jonge ouders van de baby, maar de baby bleek reeds te zijn gestikt. worden besproken. Het is volgens de deskundigen een feit, dat de situatie te Haarlem van dien aard is, dat deze plaats zeer geschikt zou zijn om als helicopterhaven te fungeren. Het heeft er de terreinen voor en en is boven dien gelegen in een centrum, dat min of meer voldoening gevende exploitatie mogelijk zou maken. Het hangt er nu van af, of er een modus gevonden kan worden, welke zowel de Sabena als d« bestuurders van Haarlem zal kunnen verenigen. Voor de negende maal zal er een proces gevoerd worden over de erfenis van Pieter Teyler van der Hulst. Dit maal is de heer Ch. Wegerif uit Am sterdam, mede „namens een groep erf genamen" opgetreden tegen de execu teuren van de Teylerstichting, om de toewijzing van het legaat van f 100.000 dat de in 1778 gestorven Pieter Teyler van der Hulst vermaakte aan zijn echt genote. Het legaat bestond uit obliga ties, waarvan de waarde intussen is ge stegen tot bijna honderd millioen gul den. Aan dit legaat is nimmer uitvoe ring gegeven, omdat andere regelingen werden getroffen. Later is van de zijde van de erfgenamen van de echtgenote, Catharina Ólthoff, gepoogd dit legaat alsnog toegewezen te krijgen. De dag vaarding tegen de executeuren van de Teylerstichting is dezer dagen van de Haarlemse rechtbank uitgegaan. Verwachting tot hedenavond: ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met en kele buien. Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Noord. Wei nig verandering in temperatuur. Dinsdag: Zon op 8.44. onder 16.52 Maan op 11.27, onder 1.37

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1