Westfriese Bond krijgt in de toekomst een Superieure Afdeling De internationale situatie biedt nog immer weinig houvast De A.R. Staten Centrale stelde groslijst vast Heftige critiek op beleid van wethouder Bontkes Nationale bevoegdheden moeten wijken Candidatenlijst VVD voor Prov. Staten Harmonie en Fanfare in 1954 Erewedstrijden blijven op de concoursen gehandhaafd Callantsoog Verdwijnen de banken uit de school? BESOMMINGEN IJMUIDEN AGRARISCH CONGRES P.v.d.A. Jaarvergadering te Broek op Langendijk „Om het leven voller completer en rijker te maken Minister Mansholt toch intelligent... Gemeenteraad Wieringen Gemeentebelangen voelt zich bedrogen MARKTBERICHTEN DE RUIM veertigjarige Westfriese Bond van Harmonie, en Fanfare corpsen krijgt in de naaste toekomst boven de Ere-afdeling een Superieure afdeling. Dat was wel het belangrijkste besluit, dat de vertegenwoordigers van 21 corpsen Zaterdagmiddag tijdens de jaar- vergadering in Schagen namen. Het plan hiertoe ging uit van het Koninklijk Texels Fanfarecorps te Den Burg, dat er in de toelichting op wees, dat enkele verenigingen van de Westfriese Bond op andere concoursen in de Superieure afdeling met gunstige resultaten uit komen. Voorwaarde tot plaatsing in deze selecte groep is, dat driemaal in de Ere-afdeling een eerste prijs dient te worden behaald, waarvan eenmaal met lof van de jury. „Excelsior" uit Andijk amendeerde het voorstel: de corpsen kunnen reeds in 1955 in de „allerhoogste" af deling uilkomen als ze in de voorafgaande jaren aan de voorwaarden hebben voldaan; ze mogen desgewenst ook drie jaar wachten. DIT VOORSTEL van de Texelaars was het enige, dat werd aanvaard. Een zestal andere plannetjes kreeg het ja-woord niet, maar een voorstel van DWS te Venhuizen om de erewed- strijd na de concoursen te doen ver vallen, bracht de nodige spanning. DWS voerde aan, dat er door ophef fing van dit onderdeel meer ruimte zal komen voor de nuttige mars-wed strijden en meende, dat het derde nummer op de erewedstrijd een „bij hanger" is; men neemt geen tijd om het in te studeren en het gevolg is, dat 's avonds het peil van het mid dagconcert niet wordt bereikt. Het bleek, dat de meningen sterk waren verdeeld, zelfs in het bestuur, maar na lange discussies kregen de Ven- huizenaren (die als compensatie de concertwedstrijd wilden uitstrijken over de middag én de avond) niet hun zin en dat kwam voornamelijk omdat het bestuurslid Leeuw uit Zwaag tenslotte de opmerking maak te, dat de festiviteiten niet zo laat behoeven te zijn afgelopen als er een goede verdeling over twee dagen is en.... corpsen en jury de nodige vaart achter de afwerking, van het programma zetten. Daaraan zal dan in de toekomst de nodige aandacht worden besteed. „Apollo" uit Den Oever wenste een andere volgorde in het optreden der verenigingen tijdens de concoursen: deze in de hoogste afdeling uitkomen de Wieringers vonden het voor de lager geklasseerde corpsen onprettig, dat deze voor lege banken moesten spelen in het begin van de middag. De vergadering was het met voorzit ter J. Dammes uit Twisk eens, dat een dergelijke regeling uit overwegin gen van billijkheid bijval verdient, maar practisch op onmogelijkheden stuit. De prestaties zouden immers minder worden en dat is voor het pu bliek beslist onprettig; bovendien zou een vereniging uit de derde afdeling, optredend na een corps uit de beste groep, maar een pover figuur slaan en dat kan de beoordeling van de jury ook beïnvloeden. Het plan werd dus afgewezen, evenals een voorstel van Den Oever om niet meer de pun tenwaardering van elk jurylid afzon derlijk bekend te makenDen Oever wenste alleen het gemiddelde cijfer te horen en daardoor „nakaarten" over een of ander jurylid te voorkomen. Alle andere afgevaardigden meenden, dat men de jury vertrouwen dient te schenken en voelden geen behoefte aan wijzigingen. „Excelsior" (Andijk) kreeg, nul op het request bij een voorstel om „de gradatie" naar een lagere afdeling te regelen: een vereniging, die bijv. twee maal achtereen niet een bepaald aan tal punten haalt, zou moeten zakken. Het bestuur en de vergadering wensten liever niet deze (beperkte) dwang. Verenigingen, die het niet meer aan kunnen in haar afdeling, vragen veelal zelf wel aan lager te mogen uitkomen. De practijk bewees dit: de corpsen uit Wijdenes, Hoogkarspel en Oost woud, uitkomend in de Ere-afdeling, vroegen kortelings lager te worden geplaatst en kregen hiervoor toestem ming. De Andijkers kregen een twee de voorstel er ook niet door. Zij wil den bekendmaking van de uitslag nadat de corpsen van een bepaalde afdeling zijn opgetredende vergade ring bleek het eens met de opvatting van het bestuur, dat dit onrust tij dens de concoursen in de hand zou werken en de spanning te vroeg zou breken. Tenslotte was er 'nog een voorstel van Winkels Harmonie, dat beoogde meer variatie te brengen in de con coursnummers door de verenigingen een keuze te laten maken uit twee verplichte nummers. Winkel meende, dat dit voor het luisterende publiek attractiever zou zijn. Er werd gestemd, maar Winkel kreeg van slechts drie andere verenigingen steun. Vrij alge meen was het grote bezwaar, dat de mogelijkheden tot vergelijking minder worden en dat de practijk wel heeft uitgemaakt, dat de verenigingen meest al toch hetzelfde nummer kiezen. Een succesje boekte tijdens de rondvraag de „Wieringermeer-Fanfare" uit Mid- denmeer, die gedaan kreeg, dat er voortaan op de concoursen zal worden geloot welke verenigingen er achter eenvolgens in de verschillende afde lingen moeten optreden; tot nu toe ging dit altijd door aanwijzing. Er was nogal wat critiek op het feit, dat het bestuur aap twee verenigingen toestemming had verleend andere nummers te maken dan oorspronke lijk voor het concours waren aange wezen. Het bestuur gaf de fout rui terlijk toe en men besloot, dat voort aan vooraf aan de juryleden advies zal worden gevraagd over de geschikt heid van de verplichte nummers. Het bestuur zal proberen iets los te krij gen van de subsidie, die het ministe rie van OKW voor harmonie- en fan farecorpsen beschikbaar stelt en er werd aandacht gevraagd voor het so listenconcours (nationaal) te Hoogkar spel op 4 en 11 April a.s. Besloten werd voortaan in Schagen te verga deren, dit voornamelijk ten gerieve van de Texelse verenigingen. In zijn openingswoord had voorzitter Dammes opgemerkt, dat 1953 voor de bond een goed jaar was. Hij dankte „Harmonie" van Hippolytushoef voor de perfecte organisatie van het con cours. Het kostte, evenals in 1952 in Zwaag, geen geld. De Wieringers ver telden, dat zij, ondanks een uitgaaf post van ruim 2800 gulden bij een so bere organisatie, f 850.hadden over gehouden. In 1954 zal op Zondag 23 en Hemelvaartsdag 27 Mei het con cours in Venhuizen worden gehouden de vereniging daar bestaat dit jaar een kwart eeuw. Secretaris D. C. Nijdam wijdde ook veel aandacht aan het concours in 1953 en meldde in zijn jaarverslag voorts, dat de marswedstrijd een stief kind bleef, dat er geen collectief con tract met BUMA werd afgesloten en dat de Bond momenteel 27 verenigin gen teltvijf Harmonie- en 22 Fanfa recorpsen. In 1954 zullen, evenals vo rig jaar, de heren Henry Verhaar te Den Haag, H. Steinz te Haarlem en C. van der Knaap te Gouda als jury leden optreden. De heren P. Brinkman te Andijk en A. Kooij te Wieringen werden herkozen als bestuurslid. De districtsschoolarts heeft er het gemeentebestuur van Callantsoog op gewezen, dat de toestand van de school banken te wensen overlaat. In verband hiermede zullen de raadsleden in een Donderdagavond a.s. te houden verga dering moeten beslissen over een voor stel van B. en W. om f 1.500.beschik baar te stellen voor de aankoop van nieuw schoolmeubilair. B. en W. wil len de vervanging van de banken doen plaats vinden in drie jaar (tegelijk met het restaureren van de lokalen). De f 1.500.is bestemd voor het aan schaffen van meubilair in het lokaal van het hoofd der school; het is de bedoeling over te gaan tot aankoop van tafeltjes en stoelen. Deze stoelen zullen dan tevens kunnen dienst doen in het nieuwe reservelokaal. Het raadslid R. Koelemey heeft B. en W. vragen gesteld inzake de keu ring van huisinstallaties door het PEN. Ambtenaren van dit bedrijf hebben, aldus de heer Koelemey, medegedeeld, dat alle niet ingebouwde leidingen en wel voornamelijk die, welke open op zolders zijn aangelegd, worden afge keurd en moeten worden veranderd. Als dit alles waar is, zo merkt de heer Koelemey op, zullen er van de bewo ners grote financiële offers worden ge vraagd en hjj denkt in dit verband spe ciaal aan de ouden van dagen, die een oudere woning bewonen. Hij vraagt tenslotte de mening van B. en W. over deze zaak. Besommingen van Zaterdag: RO 46 Claesje f 13.670, RO 53 Dirkje f 5317, 1 trawler f 8830, IJm 209 f 7840, HD 125 f 5000, KW 26 f 4218, KW 166 f 670, WR 33 f 4676, KW 35 f 300, KW 128 f 159, IJm. II f 1980. IJm 3 f 539, IJm. 78 f 588;; Verse haring: Sch. 135 f 2075, WR 67—HD 37 f 824. Aanvoer 1990 kisten. Prijzen per 50 kg: Tarbot II 136; tarbot III 130; tarbot IV 51; gr. schol 3935; grm. schol 5946; kim. schol 80—65; kl. schol I 60—47; kl. schol II 45—24; schar 3820; v. haring 22.50 13.50; gr. schelvis 5650; grm. schelvis 5044; kim. schelvis 5043; kl. schelvis I 4640; kl. schelvis II 3221; wijting 3311; gr. gul 4342; mid. gul 4037; kl. gul 3121; ham 76; poontjes 3228; kl. koolvis zw. 3120.50. Prijzen per 125 kg: Gr. kabeljauw 190108; gr. koolvis zw. 9488; gr. ler.g DAT de spanning tussen de wereldproductie en -consumptie van agrarische producten de laatste jaren steeds groter wordt, iets dat hijvoorbeeld geïllustreerd wordt door het feit dat de productie in Noord- Amerika de laatste jaren is toegenomen en het verbruik van voedsel in de dichtst bevolkte gebieden der wereld als India en Pakistan is gedaald (ten gevolge van de lage levensstandaard), was één van de voornaamste conclusies waartoe minister Mansholt kwam op de tweede dag van het agrarisch congres van de Partij van de Arbeid Zaterdag in Alkmaar gehouden. Sterker nog dan aan het begin van het congres viel deze dag het accent op de problematiek van de internationale agrarische situatie, die wel zo veelomvattend en evenzo gedifferentieerd is, en waarin zo veel onberekenbare factoren mee-interfereren dat zij hierdoor een per manente bedreiging van de wereldvrede vormt» De jaarvergadering van de Anti- Rev. Staten Centrale „Den Helder", welke Zaterdagmiddag gehouden werd in het lokaal van de heer J. de Boer te Broek op Langendijk, stond in het teken van de a.s. Prov. Statenverkie zing. In dit verband werd o.a. mede gedeeld, dat men volgens afspraak besloten had tot een gezamenlijke can- didatenlijst in de kieskringen Den Hel der en Hoorn. De candidaten uit de kieskring Hoorn zullen de oneven num mers bezetten en die uit de kieskring Den Helder, de even nummers. In de plaats van de heer J. Wagenaar uit Sint Pancras, zal de eerste plaats we derom door een agrariër worden be zet. In dit geval, de heer Nierop uit de kieskring Hoorn. Door de verbin ding der lijsten hoopt men deze zetel veilig te stellen. De vergadering werd door ziekte van de voorzitter, de heer D. Barten uit Noord-Scharwc de, geopend door de heer O. Koedijk van Dirkshorn. In het jaarverslag van de secretaris, de heer W. de Boer uit Den Helder, dat werd goedgekeurd, werd de ver- kiezingsuitslag voor de AR-partij niet onverdeeld gunstig genoemd. Een lichtpuntje werd voor Schagen geno teerd, waar de heer Brombacher voor het eerst als raadslid voor de AR- partij gekozen werd. De afgevaardig den werden opgewekt om met élan en onder Gods souvereiniteit aan de verkiezingsstrijd deel te ne men. De afwezige voorzitter werd een spoedig herstel toegewenst. De rekening van de penningmeester, de heer T. Bos te Slootdorp, gaf een batig saldo aan van f 541,23. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de heer G. de Waal, Sint Pancras werd herkozen en in de va cature: T. Bos, de heer K. Postema uit Middenmeer gekozen werd. Verder werd de heer W. de Boer, Den Hel der, herkozen als lid van het Provin ciaal Comité. De contributie voor 1954 werd we derom vastgesteld op f 0,20 per lid. De candidaatstelling voor de Prov. Staten gaf de volgende uitslag: 1 A. Lever, Den Helder; 2 Jac. Slot P.Z., Broek op Langendijk; 3 J. Heeringa, Noord-Scharwoude; 4 H. Smid, Mid denmeer; 5 W. de Boer, Den Helder; 6 L. W. Brombacher, Schagen7 J. Vlaming, Oosterend, Texel; 8 W. Jan sen, Wieringen; 9 O. Koedijk, Dirks horn en 10 T. Bos, Slootdorp. In een politieke rede heeft daarna prof. S. U. Zuidema, felle critiek uit geoefend op het beleid van de rege ring en de houding van de Tweede Kamer inzake de Indonesische kwestie en de rechteloosheid der 100.000 In donesische Nederlanders. Spr. oefende in het bijzónder critiek op de houding der P..v.d.Arb. en de woordvoerder van die partij, de heer Stufkens, een man van de doorbraak en verder op de K.V.P., in welke handen volgens spr. de rechtsstaat van Nederland niet veilig is. Gezien het geheime rapport- Werner over deze zaak, betichtte spr. het antwoord van Minister van Thiel als onwaar. Spr. betoogde, dat alleen dr Schouten een principieel geluid heeft laten horen, volgens de beginse len van gemenegratie en pro rege, zoals Psalm 146 dit zo treffend zegt. Spr. eindigde zijn rede met de opwek king om als AR-partij voor deze recht vaardige zaak in de bres te springen. (Eigen bericht). In de Zaterdag gehouden vergadering van de Kieskring Den Helder van de VVD is de volgende candidatenlijst voor de Provinciale Staten opgemaakt: 1. P. Blaauboer, Barsingerhorn; 2. W. Voorthuysen, Alkmaar; 3. J. AUan, Wormer; 4. J. H. Avis, Midwoud; 5. S. Prins, Den Helder; 6. mevr. Visser-Bak ker, Schagen; 7. M. J. Lieuwen, Pur- merend; 8. H. Kaan. W'veer; 9. Drs A. Bakker, Zaandam; 10. mevr. Holzmül- ler-Teengs, Alkmaar; 11. H. Back, Hoorn 12. mr dr C. Berkhouwer. Alkmaar; 13. P. de Boer, Schagen; 14. J. J. Kiste- maker, Koegras; 15. H. Riem, Heiloo; 16. J. Joosten, Oosthuizen; 17. G. de Laive, Landsmeer; 18. K. van Mienes, Langedijk; 19. P. Out, Koog aan de Zaan; 20. R. T. Heynen, Den Helder. r\e sociale en economische spannin- gen, die door het massale honger- probleem in de wereld blijven heer sen en die gevoed worden door de vrees van de ene natie, welke niet weet wat de andere van plan is, mo gen dan niet overal in de wereld zul ke angstige afmetingen hebben aange nomen, geconcludeerd kan in ieder ge val worden, en hiertoe kwam men op het congres dan ook, dat deze span ningen overal en ook in Europa heer sen. De contrasten tussen grote pro ductie en geringe koopkracht, de vrees voor internationaal marktbederf door het lozen van opgespaarde voorraden op de wereldmarkt (met als gevolg cri ses), de nationale autonomie, die vele landen zich voorbehouden en een hech te landbouwintegratie steeds verder af doet schijnen, alle zijn het hindernis sen, die de ij veraars voor een Euro pese éénwording de moed in de schoe nen kunnen doen zakken en des te meer respect mag men dan ook heb ben voor hen, die steady-on doorgaan met te pleiten voor een verenigd Eu ropa, omdat zij niet ervaren hebben, maar diep in hun hart geloven, dat een veelomvattende harmonische op lossing mogelijk blijft. Noord-Amerika toonaangevend. TN zijn slotrede zette minister Mans- holt uiteen, dat de internationale coördinatie van maatregelen op agra risch gebied nog steeds hét grote vraag stuk is. Duidelijk liet hij uitkomen, dat een land als Nederland in verhouding tot het grote geheel op de internatio nale markt, slechts een minieme in vloed heeft. Het zijn met name de Ver enigde Staten, die toonaangevend zijn, ook op agrarisch gebied en het be hoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat men in Nederlandse agra rische kringen met bezorgdheid de voorraadvorming van landbouwpro ducten in de Verenigde Staten heeft gadegeslagen. Het op de wereldmarkt spuien van deze voorraden zou voor vele landen catastrophaal zijn en het verheugde de heer Mansholt dan ook, dat hij het congres kon mededelen, dat president Eisenhouwer, enige uren voordat de Het serieuze agrarische congres van de P.v.d.A. had op sommige momenten toch oolc weer een be paald vrolijk karakter. Bijvoor beeld toen dr ir A. Vondeling zich in zijn spontaniteit tijdens de door hem uitgesproken rede liet ont vallen dat hij het niet alleen on wenselijk achtte dat Nederland zo veel agrarische massaproducten op de markt bracht, maar dat hij bovendien de Nederlandse boer te intelligent achtte om massa-arti kelen te produceren. Op dat mo ment ging er een ware deining door de zaal en hoorde men al- lerwege lachende en gesmoorde protesten. Ook minister Mansholt die achter de congrestajel zat kon zich niet inhouden. Hij interum- peerde vrolijk ironisch of de heer Vondeling hiermeer ook de dan niet-intelligente melkveeboeren bedoelde. De heer Vondeling liet zich hierdoor echter niet uit het veld slaan en antwoordde droogjes „De minister hoeft op dit punt niet zo aan te slaan, want op zijn gebied (De minister bezit in de Wierin- germeer een eigen bedrijf) wordt immers meer verbouwd dan graan alleen Grote vrolijkheid ontstond eveneens toen de voorzitter van het congres, iemand met een pracht van een witte baard in de zaal ontdekkend deze verwelkom de als ome Jan van Zutphen. De man met de baard was ech ter prof. dr E. van Slogteren minister zijn rede begon, had besloten deze voorraden buiten de normale we reldhandel te houden en hen te re serveren voor distributie in rampge bieden of daar waar hongersnood dreigt. De minister wees erop, dat wij in Nederland niet zo snel moeten klaar staan met critiek op een dergelijke buitenlandse voorraadvorming, daar deze tijdens en de eerste jaren na de tweede wereldoorlog millioenen voor een anders zekere hongersnood heeft behoed en ook omdat men ten onzent toch ook niet blijkt terug te schrik ken voor een dergelijke mentaliteit. Blijvend instabiele tuinbouwmarkt. Cprekende over de tuinbouw stipte de heer Mansholt aan, dat hetgeen van de landbouw gezegd kan worden, in nog sterkere mate voor deze sector der agrarische huishouding geldt. In ternationale stabilisatie is voorlopig zeker niet te verwachten en het enige wat men doen kan is. zoals dit reeds op de eerste dag van het congres be toogd werd, de tuinbouw verder te intensiveren en efficiënter te doen be oefenen. „Beheersing van de productie en teeltregeling zal, ook in de verre toekomst, niet kunnen worden ont beerd", aldus de minister. In het gezicht van de komende Eu ropese eenwording waarschuwde hij er voor, dat het zeer nadelig zou zijn als de nieuwe (eq op te richten) be- drijfsschappen in ons land niet vol doende met elkaar zouden samenwer- VRIJDAGAVOND stelde de gemeenteraad van Wieringen, na lang, durke discussies, de begroting 1954, die, dank zij het aanspreken J «,.rve, .o. ei,, bedrog v.„ f60.000.- vast Deze discussies gingen met zozeer over de begToting zelf Want men liet maar op enkele punten het licht schijnen, doch de fractie van Gemeentebelangen kwam bij monde van de heer Groendijk, met ernstige critiek aan het adres van B. en W., welke zich in hoofdzaak richtte tot de P.v.d.A.-wethouder de heer F. Bontkes. De heer Groen, dijk herinnerde aan de gedane belofte, dat alle inschrijvers van d9 bouw van 20 woningen te Den Oever in volgorde van inschrijving i„ aanmerking zouden komen. Nadat bekend was geworden, dat de laagste inschrijver het werk niet voor de vastgestelde prijs kon maken, heeft de heer Bontkes, aldus de heer Groendijk, ondanks zijn belofte, er toch met het bestuur van de woningbouwvereniging „Beter Wonen" naar gestreefd, met passering van no. 2 en 3 het werk aan no. 4 t» gunnen. Gelukkig heeft de meerderheid in het College van B. en W. daar een stokje voor gestoken. Niettemin heeft men wel ingestemd met het passeren van no. 3. „We hebben het gevoel aldus de heer Groendijk, „door de heer Bontkes bedrogen te zijn. Uns vertrouwen ia hem is hierdoor verkleind." 2 Voorts wordt gesuggereerd, dat no. 4 der inschrijvers zekere bezuinigingen zouden worden toegestaan, terwijl de andere inschrijvers zouden moeten werken volgens het bestek. De heer Bontkes ontkende dit ten stelligste en zette uitvoerig uiteen, hoe de gang van zaken was geweest. Spreker heeft als gedelegeerde van de Gemeente in de vergaderingen van „Beter Wonen" uiteraard volledig van alle handelin gen kennis genomen. Zelfs de Patroons bond op Wieringen zou thans volledig met de gang van zaken kunnen in stemmen. Buitenstaanders vertroebelen de waarheid. De heer Groendijk repli ceerde, dat de heer Bontkes zelf de hoofdschuldige aan deze vertroebeling is geweest. Hij heeft in deze zaak zijn houding als gedelegeerde en als wet houder niet juist weten te bepalen. Met het passeren van no. 3 berokkent men de betrokken aannemer schade. Spreker herinnerde nogmaals aan de belofte, dat alle inschrijvers zouden worden gevraagd. Een tweede punt, door de heer Nieuwbuurt (P.v.d.A.) aangeroerd, was, dat B. en W. de raad hadden be loofd, dat het meubilair en de stoffe ring van de nieuwe U.L.O.-school te Hippolytushoef, tot een totaalbedrag van ruim f 15.000, bij de plaatselijke middenstand zou worden besteld. Thans blijkt, dat de architect alles al besteld heeft. Ook hierover werden harde noten gekraakt. De heer Nieuw buurt (P.v.d.A.) stelde voor, de wet houderssalarissen van f 500 te verhogen tot f 1000 per jaar. Dit werd verworpen met 3 tegen 7 stemmen. 2 onthoudingen. De heer Jansen (A.R.) probeerde daarop nog f 750. Dit werd eveneens verworpen. De heer Bodde (C.P.N.) wilde de f 2300, welke was uitgetrokken voor de Bescherming Burgerbevolking schrappen en overbrengen naar armen zorg. Daar was het, aldus spreker, beter besteed. Spreker zag in de BJB. een soort Landwacht, zoals in de oorlog. Men houdt schietoefeningen, enz. Het is een instrument van de Europese De fensiegemeenschap, aldus spreker. De voorzitter hielp de heer Bodde uit dc droom. Ook dhr Nieuwbuurt, kringhoofd van de B B. te Hippolytushoef, gaf ten nadere uiteenzetting. Het gaat om de medemens in nood te helpen. De heer Gangelhof (C.P.N.) vroeg verhoging voor de subsidies voor de kanker- en rheumabestrijding. De voorzitter licht te toe, dat de beide verenigingen niet meer gevraagd hadden en dat boven dien de collecten, die worden gehouden, véél en véél meer opbrengen. Bij de aanvang der vergadering gaf de voorzitter, burgemeester L. C. Kolff, een terugblik op 1953 en schetste de verwachtingen voor 1954. De bouw van gymnastiek- en verenigingslokalen te Westerland, Den Oever en Oosterland, zijn problemen van de eerste orde ge worden. Voor Den Oever is al een be drag uitgetrokken van f 70.000. Dc school te Oosterland krijgt binnenkort 2 lokalen vrij, waarvan één groot lo kaal moet worden gemaakt. Dit is het minst kostbaar en het eenvoudigste uit te voeren. Ook in Westerland zal men tot nieuwbouw moeten komen en gelet op de financiële zijde zal bet niet een voudig zijn dit plan te verwezenlijken. In hun algemene beschouwingen over de begroting, bepleitten de heren Groendijk (Gemeentebelangen) en Bodde (C.P.N.) wèl voor de verwezen lijking van de beide plannen. Beide heren wezen bovendien op de grote woningnood. De voorzitter en wethou der Bontkes antwoordden hierop uit voerig en herhaalden hun beloften dat alles zou worden gedaan om tot nieuw bouw te geraken. Industrievestiging, huisvesting van NACO-personeel en van Zeeuwse vis sers en de algemene economische voor uitzichten der gemeente kwamen daar bij aan de orde. De heer Jansen (A.R.) ken, hetgeen zou kunnen resulteren in een verzwakking van de nationale (en internationale) positie op agrarisch ge bied. £Je rede van dr ir A. Vondeling was eveneens een pleidooi voor de hou ding om het nationale belang onder geschikt te maken aan het internatio nale, met het doel, zoals de heer Von deling zich uitdrukte „te trachten het leven voller, completer, rijker en menselijker te maken". Men kan het betreuren, dat de theo rie vaak zo flagrant van karakter ver schilt met de practijk, niettemin maak te het betoog van de heer Vondeling diepe indruk door de warmte en over tuiging, die er uit zijn woorden spra ken. De heer Vondeling drong aan op overdracht van nationale bevoegdheden aan internationale organen. Onder de verscheidene personen, die op dit congres nog het woord voerden, bevonden zich de vertegenwoordiger van de Duitse socialistische arbeiders beweging, de heer Fritz Runge en de heer Jozef Chalmet, burgemeester van Zelzate, die België representeerde. bepleitte beperking van de vermakt, lijkheden. De hoge opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting is, aidU8 spreker, wel mooi voor de gemeente maar de zedelijke kant is minder fraai' De naam „Klein Parijs" voor Wierin gen, vond spreker niet vleiend en hij hoopte, dat Wieringen t.a.v. het ver maak, dat hier in bals e.d. 's Zondags hoogtij viert, spoedig weer meer op een plattelandsgemeente zal gelijken. De voorzitter antwoordde, dat het zo het beste is. Als er niet gedanst wordt, ge- beuren er veel erger dingen. Bij de vaststelling van de wedde van de bad meester van het badhuis, hield de Raad zich het benoemingsrecht voor. B. en W. hadden machtiging gevraagd zelf te benoemen. Alle overige voorstellen gingen onder de hamer door en zo werd aan de ge meentesecretaris, de heer C. F. van Duin, die binnenkort, wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd, de ge- meente gaat verlaten, zeer eervol ont slag verleend met dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten voor de gemeente gedurende bijna 37 jaar. De voorzitter zeide, hier later op te zullen terugkomen. Voor 20 woningen te Den Oever werden bouw- en grondstoffen verleend tot een totaal van f 208.000. NOORDSCHARWOUDE, 9 Jan. - 51000 kg uien 7.7011.30; grove 5.50— 9.60; drielingen 8—9; nep 16; 3000 kg bieten A 56.10; Bieten B 4; 2000 kg peen B 5,206.20; peen D 5.505.70; 53000 kg rode kool A 79.40; rode kool B 6; 13000 kg gele kool 6.50—9.10; 5200 kg groene kool 8.1012.90; 53000 kg Deense kool 5.505.60. Doorgedraaid: 10.000 kg Deense kool; 25000 kg rode kool. WARMENHUIZEN, 9 Jan. 12000 kg rode kool 69.20; 3600 kg gele kool 6.508.70; 15000 kg Deense kool 5.50— 5.60; 11000 kg uien 10.1010.60; grove 8.10—9.20. A'LKMAAR, 8 Jan. Witlof A 08—45 en B 24—42: rode kool 6—8,50: savoye kool 67,50; groené kool 7—10; spruit- kool A 24—42 en B 15—24; boerenkool 516; andijvie 1438; rode bieten 6—9; winterpeen 57; waspeen 10—26; uien 29; prei 811,50: selderie 25,50; pe terselie 5,507; knolselderie 2.50—7; ap pels: Goudreinetten 1529 en Zoete Kroon 1424; peren: Gieser Wildeman 3040, St. Rémy 25, Winterjan 20—33 en Provisie peer 21—28. GROOTEBROEK, 8 Jan. - Aanvoer: 43.000 kg uien, grof 9—10, middel 10.20 —11.50, driel. 10.70—11.20, nep 22.-, 1500 kg peen C 6.20, 300 kg spruiten 26 32, 10.000 kg groene kool 713.80. ZWAAG, 9 Jan. Per 100 kg: aard appelen 13, uien 1.10—11, bieten 7.20— 7.80, prei 817, gele bew. kool 78.70, groene kool 7—16, rode kool 6.10—9.70, spruitkool 15—43, witlof 13—45, breek- peen 57.20, waspeen 1220. Per 100 stuks: Andijvie 1852, bloemkool 2—6. Per 100 kg: Cox's Orange Pippin 46—95, Goudreinette 23—43, Jonathan 29—57, Laxton's Superbe 2558, Present v. En geland 2552, Conference 25—81, Doyenné du Comice 59—77, Gieser Wildeman 23—39, Legipont 25, Prov. peer 12—22. Winterjan 18—29. BLOKKER, 8 Jan. Per 100 kg: uien 3.40—9.40, groene kool 7.80—12.40, rode kool 5.6011.50, boerenkool 915. spruitkool 15—39, witlof 18—41, breek- peen 5.807.10, waspeen 5.50,. Per 100 stuks: Andijvie 15—31. Per 100 kg: Ali- cante 169188, Bramley's Seedling 8— 13, Cox's Orange Pippin 4885, Dek- ker's Glorie 18—24, Golden Delicious '10 —57, Goudreinette 1844, Jonathan 24 —50, Laxton's Superbe 20—39, Notaris appel 1825, Present v. Engel. 23—51, Zoete Ermgaard 20—26, Conférence 30 73, Gieser Wildeman 2439, Legipont 40, Gratiool 18, Presid. Loutreuil 1834, Prov. peer 12—24, Sint Rémy 20-29. Winterjan 16—31, Winterlauwtje 17- 28, Zwijndr Wijnpeer 25—32. OPPERDOES, 7 Jan. Groene kool 7—15.60, gele kool 6.50—7, rode kool 7—7.60, uien, gewoon 10.20, drielingen 8.—. ronde biet A 5.70, B 4.20. WOGNUM, 8 Jan. Per 100 kg: uien, middel 8.40—10.40, grof 8.50—9.50, nep 12—14, gele bew. kool 8.10—10.40, groere kool 7.30—10.40, rode kool 6—11.80, boe renkool 8—19, spruitkool A 23—38, idem B 15—31, aanvoer 37000 kg; witlof A 37— 49, B 28—43, C 21—36, stek 18—28,, aan voer 20.000 kg. Per 100 stuks: knolsel derie 2, ramenas 10. Per 100 kg: Goud reinette 17—36, Laxton's Superbe 15-— 55, Gieser Wildeman 15—33, Gratiool 2228, Sint Rémy 1830, Winterjan 12 —29, breekpeen B 5—6.10, C 6.70—7.10. kroten A 6—6.40, B 4—4.40, prei A 11— 20, B 914, Lombar Conville 36. HEM, 8 Jan. Groene kool 713-20' rode kool 6—10.20, gele kool 6.50—12.10. spruitkool 15—36, bloemkool 8—25, wit lof 1542, middelbare uien 11.2011-60. grove uien 9.10—10.20, drielingen 11.— nep 22—23, Sint Remy 19—24, Winter jan 1624, Winterlauw 18, Goudreinet ten 1637, Jonathan 16—42, Present v. Engeland 28, Bramly Seedling 69. MEDEMBUK, 7 jan. Groene kool 7—15.50, gele kool 6.90—8.30, witte kool 5.50, rode kool 6—9.30, ronde biet A 5.70, B 4.uien: grof 8.2010, ge woon 10.3011 20, drielingen 8.30— 10.30, nep 26 afwijkend 3.70, sprui ten 38.—, witlof 1543.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6