Velser tunnel in 1957 in gebruik Nieuwe koers bij defensie der VS Een jaar winst door invoering van het ploegenstelsel Cor Kee sticht een eigen secte in de Zaanstreek LAWINES EISTEN REEDS HONDERDEN DODEN EN VERMISTEN Indonesië Vorming van sterke centrale vergeldingsmach t" Amerikaanse boter naar Rusland? KOFFIE EN THEE DUURDER Weer Nederlander te Bandung gevangen Koning Boudewijn naar de Congo Gedeputeerde Staten voelen weinig voor belastingverlaging Fanfani formateur Baby slikte vergif Vakbeurs in RAI .Woensdag 13 jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No' 1340 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Merkwaardig voorstel van firma in studie Begrotingsdebatten van Provinciale Staten Hermann Zaiss maakt school Zaankanters werden ondergedompeld in Sportfondsen had Pella weigerde opdracht Oostenrijk en Zwitserland werden zeer zwaar geteisterd Ook in N.O. der V.S. reeds 57 slachtoffers Door een internationaal advies gered Een belangrijke rede van Foster Dulles Boekhouder vergokte ruim f 23.000 van zijn baas WEERBERICHT Directie: j BiJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder postgironummer 449041 Telefoon 2345 HËLDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand j 2-15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.52 Een handelsfirma heeft de Ameri kaanse regering voorgesteld in een der landen van het Sovjet-blok negenhon derd ton boter en 150.000 ton katoen olie af te zetten. Het voorstel heeft de aandacht van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Washington. Het voorstel zou inderdaad het voor deel hebben, dat met één slag een aan zienlijk deel van de boter- en katoen olievoorraden, welke de regering als gevolg van haar politiek van prijssteun heeft moeten vormen, zou kunnen worden geruimd. Men schat deze voor raden op het ogenblik op 135.000 ton boter en 435.000 ton katoenolie. De voorgestelde transactie overtreft echter zowel in omvang als in waarde, sterk die, waarvoor tot dusverre ex portvergunningen werden verleend. De regeringsbureaux weigeren bijzonder heden over de voorgestelde verkoop mede te delen. Ook de ambassade van de Sovjet-Unie en het Sovjetrussische inkoopbureau te New York bewaren het stilzwijgen over deze zaak. Met ingang van heden zullen de prijzen van koffie en thee verhoogd worden. Deze verhoging is een gevolg van de zeer sterk gestegen prijzen voor beide artikelen op de wereld markt. Koffiebranders en theepakkers zagen zich daardoor voor de nood zakelijkheid gesteld de détailprijzert te herzien. Thee wordt per pakje van 100 gram 6 tot 8 cent duurder, koffie per pakje van 250 gram 12 tot 14 cent duurder. In Bandung is opnieuw een Neder lander gearresteerd, waardoor het to taal aantal aldaar gevangen genomen landgenoten op negen is gebracht. Voorts is een Indonesische staatsburger van Nederlandse afkomst aangehou den. De arrestatie geschiedde Zondag avond. Te Brussel wordt bevestigd, dat ko ning Boudewijn deze zomer een offi cieel bezoek aan de Belgische Congo zal brengen. Hoewel omtrent de datum nog niets vaststaat, wordt aangenomen, dat de koning deze reis in de maand Augustus zal ondernemen. Nederlands schip op noorse kust gestrand Een Nederlands schip, de Maystar, is oit weekend ten Noorden van Bergen aan de Noorse Westkust aan de grond gelopen. Pogingen om het schip vlot te Kn.lgen zijn mislukt. De lading staat M brand. (Van één onzer redacteuren DE VELSER TUNNEL zal een jaar eerder in gebruik genomen kunnen worden. Was men a' ivankelijk van mening, dat deze oeververbin ding bij het Noordzeekanaal omstreeks half 1958 klaar zou zijn, thans hebben de deskundigen berekend, dat het verkeer half 1957 van de tunnel gebruik zal kunnen maken. Deze belangrijke mededeling deed gedeputeerde De Vries gistermiddag tijdens de vergadering van de Pro vinciale Staten voor Noord-Holland, nadat de heer Baas (prot. chr.) tijdens de algemene beschouwingen voor de begroting voor 1954, er op gewezen had, dat een industrialisatie van Noord-Holland boven het IJ niet te verwezenlijken is, wanneer er geen oplossing voor het oever probleem bij het Noordzeekanaal gevonden wordt. Gedeputeerde De Vries voegde hier nog aan toe, dat het in de bedoe- ling ligt, dat er bij de bouw van de Velser tunnel in ploegen zal worden gewerkt, zoals de timmerlieden dit reeds eerder gedurende zes weken hebben gedaan. In verband met het overwerken, zal er nog overleg wor- den gepleegd met de Unie-bonden. De begrotingsdebatten van de Provinciale Staten, die gisteren begon nen en vandaag en morgen worden voortgezet, brachten de eerste dag betrekkelijk weinig nieuws. De woordvoerder van de V.V.D., mr dr L. J. J. Caron kreeg gisteren al te horen, dat het college van Ged. Staten niets voor zijn gedachte voelt om de opcenten op de personele belas ting met 10 te verlagen, hetgeen voor de V.V.D. naar alle waarschijn- lijkhid aanleiding zal zijn vandaag alsnog een voorstel tot verlaging der opcenten in te dienen. Beluisterden we gisteren de verschillende spre kers goed, dan maakt dit V.V.D.-voorstel geen kans. De P. v. d. A.- fractie verklaarde zich reeds tegen een dergelijk voorstel, terwijl de woordvoerder van de K.V.P., hoewel nog niet openlijk afwijzend, ook geen enthousiasme voor de verlaging van de personele belasting kon opbrengen. Tijdens zijn algemene beschouwingen vroeg de heer Groen het college van Gedeputeerden maatregelen te nemen, opdat het R.K.-volksdeel dat 30 van de Noordhollandse bevolking uit maakt in de toekomst wat redelijker in de Provinciale diensten vertegen woordigd te doen zijn. IN het vervolg van zijn betoog bracht de heer Groen de moeilijkheden voor de tuinbouw in Kennemerland ter sprake. Moeilijkheden, die steeds gro ter worden, omdat de industrie water aan de tuinbouw onttrekt. Heeft de in dustrie niet de plicht zelf andere voor zieningen te treffen, door b.v. over te gaan tot zuivering van zilt water. In aansluiting hierop informeerde spr. naar de zg. Lek-waterleidingplannen en het bevloeiïngsplan voor Kennemer land, waarvoor destijds een commissie in het leven was geroepen. De tuinders in Kennemerland wor den van hun bedrijven verdreven ten behoeve van de woningbouw. Geef deze mensen een kans om provinciale grond te pachten. Het leven van de één, behoeft toch niet de dood van een ander te zijn. In antwoord hierop kon Gedeputeer de De Vries mededelen, dat de com missie reeds haar rapport had inge diend, maar, dat na de geweldige uit breiding van de Hoogovens een aan- ?e bekende musicus Cor Kee, ^ganist van de Ronde Lutherse ®ra in Amsterdam, is leider ge in" y Van ecn godsdienstige groep st ,aa,idam, waarover in de Zaan- u druk gesproken wordt. De ker- v»n y van de Gereformeerde Kerk een faa"dam heeft enige tijd geleden devo anselboodschap afgekondigd over I- beweging, die kennelijk onder Vt„„ staat van Herman Zaiss uit «ppwtal, zo lezen we in „De Nieu- we Haagse". Cor Kee was in Zaandam reeds ja- Dal eden bekend als een man. die schrift" voor de zuivere 'eer der ut en enige jaren geleden hield ken n 6en der ^aandamse Geref. ker- Va een toespraak in een samenkomst in«t„een lnterkerkelijk evangelisatie- hii i 1 Veertien dagen 'atei sprak J m de Herv, kerk aan het Haze- gehoud'én' ',1en en daai diensten ten^ "*"or"Keegroep' met haar amb- SDnnd" ,nste"itiRen openbaarde /ich al Ook u a's een n'et alleen inter maar buiten kerkelijk gezelschap al than« "m'T" KerKe'i.lR gezelschap d» it"'ns baar optreden zich van ■lOlficiéle kerk" algemeen distantië rend en voor zich het monopolie op eisend van de gaven des Heiligen Geestes. Daarbij werd de zg. gave der gebedsgenezing wel heel sterk op de voorgrond gezet terwijl de wonder lijkste invallen werden toegeschreven aan de leiding van de Heilige Geest. Meermalen spraken predikanten met de leider hierover, maar zonder re sultaat. Cor Kee beweerde niet anders té kunnen. Hij ergerde zich als man van stijl soms gruwelijk aan tal van dingen in zijn eigen kring, maar „dat is de ergernis van het geloof en de Here heeft mij deze v eg op gedwon gen, ik kan, en ik mag niet anders". In het sportfondsenbad. Toen kwam mogelijk mede onder invloed van Herman Zaiss, de begeer te in zijn hart om als bezegeling van zijn bekering de doop met de Heilige Geest, de doop door onderdompeling, te mogen ontvangen. Enige maanden geleden is dit geschied in het sport fondsenbad en daarna zijn vele ande ren uit Amsterdam en omliggende olaatsen o.a Zaandam, waarbij enkele Gereformeerde belijdende leden hem hierin gevolgd Daarna hebben zij sa men in Amsterdam avondmaal gevierd. vullend rapport nog niet is versche nen. Spr. geloofde niet aan de moge lijkheid om gedupeerde tuinders pro vinciale grond te laten pachten, omdat hier o.m. het vraagstuk van de verzil- ting aan vast zit. (Zie verder elders in dit blad) Amintore Fanfani Prof. Amintore Fanfani, een vurige katholieke hervormer die behoort tot de linkervleugel van de chr. dem. partij in Italië, heeft gisteren een op dracht van president Einaudie tot vor ming van een nieuwe regering aan vaard. Hij verklaarde zich echter het recht te hebben voorbehouden, de aan vaarding definitief te doen zijn wan neer hij eenmaal zijn kabinet heeft samengesteld. Giuseppe Pella, de premier van de afgetreden regering, werd gistermor gen eerst door Einaudi op het Quiri naal ontboden. Hij wees een opdracht van de hand, omdat hij naar hij zei door zijn partij niet was aangewezen als formateur. Zijn regering trad eni ge maanden geleden als „zakenkabi net" op, toen De Gasperi werd weg gestemd. Een poging, om deze rege ring met enige leden uit te breiden en er een normaal parlementair kabi net van te maken, werd door de lin kervleugel der chr. democraten onmo gelijk gemaakt, waarop Pella aftrad. Nog steeds teisteren lawines de dor pen in de Zwitserse en de Oostenrijkse Alpen. Reeds zijn naar schatting twee honderd personen omgekomen. Tallo zen worden vermist. Ook hun aantal loopt in de honderden. Slachtoffers zjjn vooral gevallen doordat dorpen en alleenstaande woningen werden bedol ven door enorme sneeuwmassa's. Alleen in Oostenrijk zijn een-en- dertig personen omgekomen. Honderd en-vijftig worden er vermist. Men Het een-jarig zoontje van de familie Alblas uit de Sumatrastraat in Dor drecht is dezer dagen ternauwernood aan de dood ontsnapt. In een onbe waakt ogenblik slikte het kind n.1. de inhoud van een insectenverdelgings- apparaat in. Enige tijd later deden zich vergiftigingsverschijnselen voor, die de moeder deden besluiten naar de poli kliniek van het gemeentelijk zieken huis te gaan. In het zi kenhuis werd het kind on der behandeling gesteld van dokter Van der Sch. Deze kende uiteraard de samenstelling van het verdelgingsmid del niet en behandelde het kind daar om zo goed en zo kwaad als het kon Inmiddels had de vader zich met de Belgische fabrikant van het insecten- verdelgingsmiddel in verbinding ge steld, die op zijn beurt weer een Zwit serse hoogleraar consulteerde. Deze richtte zich tot een Duitse col lega, die enkele injecties voorschreef waardoor het kind gisteren buiten ge vaar kwam. vreest er voor nieuwe lawines en voor overstroming der rivieren. Het station van Dalaas, op de Arlbergpas, is weg gevaagd. Twaalf personen werden be dolven. Een expresse-trein met be stemming Wenen, waarin een gezin en twee studenten zaten, is in een reus achtige sneeuwbal in een ravijn ge stort. In Blons in Vorarlberg worden vijf tig personen vermist. Twee lawines stortten zich op het dorp. De autoritei ten hebben om toezending van een hef- schroefvliegtuig verzocht, aangezien de enige weg naar het dorp door een nauw dal leidt, dat door duizenden tonnen sneeuw wordt omringd. In Zwitserland zijn tenminste acht tien personen omgekomen. Velen zijn ernstig gewond; gehele gezinnen zijn door sneeuw bedolven. Het aantal ver misten is nog niet te schatten. In de Italiaanse Dolomieten zijn lawines voorgekomen, gelukkig zonder slacht offers te maken. Drie personen zijn in de Beierse Alpen omgekomen. In Bour- gondië (Frankrijk) worden de wolven door het winterweer naar de bewoon de streken gedreven. Ook uit Zwe den wordt zware sneeuwval gemeld. Sneeuwstormen in het Noordoosten der Verenigde Staten hebben tot dusverre 57 slachtoffers geëist. De regering-Eisenhower heeft beslo ten, de nadruk bij de ontwikkeling van de Amerikaanse weermacht te leggen op het scheppen van een bij- zonder-sterke vergeldingsmacht. Een mogelijke aanvaller, het gewicht der tegen hem te nemen maatregelen ken nend, zal dan van aggressie worden af gehouden. Dit is de grondslag van de militaire plannen, welke Eisenhower met zijn militaire raadgevers heeft opgesteld om het hoofd te bieden aan de dreiging van het internationale communisme. Aldus Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, in een rede, welke hij Dins dag te New York heeft gehouden. Dulles wees er op, dat er in de ver dedigingsplannen op lange termijn een wijziging moet worden aangebracht. Hij achtte het ongezond, om Amerikaanse strijdkrachten gedurende lange tijd aan In het RAl-gebouw te Amster dam zijn gisteren de zesde vak beurs voor koffers en lederwaren en de tweede Nederlandse souve nirs-vakbeurs geopend. Op één der souvenirs-stands trekt dit klompjemet levende inhoud de aandacht. De beurzen blijven geopend tot en met 14 Januari. Azië te binden in een mate welke de strategische reserve zou aantasten. Ook kantte hij zich tegen blijvende economische steun aan andere landen; besteding van soortgelijke bedragen aan militaire doeleinden zou volgens hem leiden tot een staatsbankroet. Hij meende, dat de gemeenschappe lijke veiligheid minder kostbaar zou kunnen worden gemaakt door de vor ming van een paraat en centraal ge legerde weermacht met een uiterst krachtig vergeldingsvermogen; hij achtte deze beter dan plaatselijke af weerkracht. „We zetten toch ook geen gewapende schildwacht in elk afzon derlijk huis?" De Verenigde Staten en de andere vrije landen moeten een ge zamenlijke weermacht opbouwen tegen kosten die zij kunnen dragen. Het is natuurlijk altijd belangrijk, over een plaatselijke verdediging te be schikken. Maar geen enkele plaatselij ke defensie is sterk genoeg, om de com munistische landstrijdkrachten te kun nen tegenhouden. Daarom moet zij wor den aangevuld door de afschrikwek kende vergeldingskracht van zeer ster ke, centraal gelegen strijdkrachten. Over Europa sprekend verklaarde de minister, dat men bezig was met aan passing van de inspanningen voor col lectieve veiligheid van de NAVO. De door de nood geëiste opbouw ln de eerste jaren van het bestaan der Atlantische Organisaties heeft de zaak van de vrede gediend, doch dat tempo zou niet voor onbepaalde tijd gehand haafd kunnen blijven. Volgens de Ame rikaanse opvatting moest de NAVO nu werken aan een gestadige ontwikkeling van de verdedigende kracht in een tempo, dat de economische kracht van de Ver. Staten en de geallieerden zou bewaren en niet uitputten. De defen sieve kracht zou worden versterkt door een strategische luchtmacht, gelegerd op internationaal overeengekomen ba ses, zo zei hij. Dulles drong voorts aan op snelle goedkeuring van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap zeggend, dat de NAVO en de toekom stige vrede in gevaar zouden blijven tot de doelen van het EVG-verdrag zouden zijn bereikt. De recherche te Rotterdam heeft de 46-jarige boekhouder W.H.B. aange houden, die kans heeft gezien in één nacht in twee Rotterdamse rpeelholen een bedrag van rim f 23.000.te vergokken. Hiervan behoorde f 20.000 toe aan zijn werkgever, een handel maatschappij te Rotterdam. Dit be drag was onlangs per giro binnenge komen en in plaats van het op de bank te storten, zoals hem was opge dragen, stak de boekhouder het in ziin zak Vorige week miste de di rectie het geld en de recherche werd er in gekend. |7en stafverslaggever van de Ameri kaanse „Christian Science Monitor" heeft onlangs in een artikel opgemerkt, dat Indonesië geen wezenlijke vooruit gang in de richting van politieke sta biliteit en ontwikkeling kan boeken, totdat de algemene verkiezingen zul len zijn gehouden. De schrijver acht het evenwel onwaarschijnlijk, dat de be volking in de naaste toekomst ter stembus zal gaan. Hoewel de registra tie van kiezers reeds plaatsvindt, zul len de kiezerslijsten onvolledig blij ven, zolang nog grote gebieden der re publiek buiten de jurisdictie van de centrale regering liggen. Wij hebben onlangs gewezen op het onmiskenbare feit, dat er in de jonge republiek potenties sluimeren, die de economie van het land in korte tijd op de goede weg kunnen helpen. In hoe verre de huidige regering bezig is or de op zaken te stellen, kunnen wij van hier uit moeilijk beoordelen. Wél heb ben wij uit de berichten van de laat ste dagen gelezen, dat een aantal Ne derlanders en Indonesiërs op verden king van deelhebben aan subversieve acties is gearresteerd. De mogelijkheid bestaat inderdaad, dat de regering een complot op het spoor is gekomen. De wijze, waarop de arrestaties zijn ver richt, alsmede de manier, waarop de Indonesische pers daarop reageert, doen vermoeden ,dat de regering van de republiek de zoveelste „stunt" no dig heeft om „de oude koloniale over heerser" in een kwaad daglicht te stel len. Men begrijpe ons goed: indien er in derdaad sprake is van ondergrondse activiteit van welke aard ook, dan zijn wij de laatsten om de Indonesiërs te verwijten, dat zij daaraan een einde maken. Wij kunnen ons evenwel niet goed voorstellen, dat Nederlanders, thans in Indonesië aanwezig, zich tot acties tegen het wettige gezag zouden laten verleiden. Maar bovendien is de houding van de pers niet bepaald geschikt om de rust en orde in de republiek te hand haven. Indonesië moet vooral niet ver geten, dat het wel kan aansturen op een verbreken van de Unie met Ne derland, maar dat het altijd en zeker voor de komende tientallen jaren Ne derlanders en andere „vreemdelingen" nodig heeft om het land in zijn opbouw te steunen. Wij zouden wel eens wil len weten wat er daarginds geschiedde, indien iedere niet-Indonesiër als ge volg van de gedachte, dat men daar niet meer redelijk kan leven, het land zou verlaten. De gevolgen zouden niet te overzien zijn. Het is om deze reden, dat wij in de eerste plaats op mati ging zouden willen aandringen. En voorts op een behoorlijke juridische en politiële behandeling van deze zaak, waarover momenteel zoveel ophef wordt gemaakt. Ergens leeft bjj ons de vage vrees, dat deze berg wel weer een muis zal baren. Verwachting tot hedenavond: REGEN WT* zwaar bewolkt met tudeWk regen. Matige tot krach- rwJ5&!d iUS-S!n Zuid en west. turen lagere tempera- Donderdag: Zon op 8.43, onder 16.56 Maan op 12.22, onder 4.27

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1