op Zitting „kleine commissie" Curacao begonnen De Eerste Kamer aanvaardde wijzigingen pensioenwetten De voorbereidingen te Berlijn vorderen slechts weinig Directeur sigarenfabriek werd door Hof vrijgesproken I.M.F. bevordert de omwisselbaarheid Peru strijdt tegen de typhus Baggermolen voor Brazilië Vier j aar geëist tegen verdachten Prof. Kernkamp: Uitstel was geen tijdverlies" Nederland komt met twee voorstellen Maar England durft de sprong niet aan „Amok" te Semarang eist negen slachtoffers Nieuwe olieraffinaderij Aden Vietminh-troepen in Laos „ondergedoken" De Koreaanse gevangenen nog niet vrij? Hulp aan vluchtelingen kostte 23 milliard mark bij Balende productie staal en gietijzer Nog geen accoord over plaats van samenkomst Japan vindt Amerikaanse troepen te duur Minister Beel had paadje reeds geëffend De prijsstijgingen CPN vraagt interpellatie in Eerste Kamer Telefoon truc-affaire Principiële zaak over reclameborden in weide Gezin van zes personen sliep in een tent Ziekenfondsverzekering studerende jeugd WOENSDAG 13 JANUARI 1954 Toen op 29 Mei 1952 de Ronde Tafelconferentie in Den Haag werd afgebroken zal wel niemand hebben gedacht, dat het anderhalf jaar zou duren, aleer de toen verdaagde besprekingen zouden worden hervat. Daarvoor waren verschillende oorzaken, zoals het meningsverschil over de Interpretatie van het te New York opgestelde memorandum over het recht van zelfbeschikking. Toch is de tijd, welke sindsdien is verlopen, niet verloren geweest. Er is een intensieve monde linge en schriftelijke gedachtenwisseling gevolgd, welke verhelderend heeft gewerkt en heeft bijgedragen tot een beter begrip voor de wederzijdse stand punten. Aldus sprak gisteren, bij de opening van de bijeenkomst der „kleine commissie" te Willemstad op Curacao, prof. dr Kernkamp, minister van over zeese rijksdelen. De toespraak werd niet slechts door de leden van de delegaties der drie rijksdelen, maar ook door de leden der Antilliaanse Staten, enkele ge nodigden en een groot publiek aangehoord. Tevoren had de gouverneur, mr Struycken, een kort welkomstwoord gesproken. Prof. Kernkamp, herinnerend aan de opschudding, welke door het me morandum van New York werd ver oorzaakt, zeide, dat de Nederlandse regering thans een oplossing gevonden meent te hebben, welke op een rede lijke wijze tegemoet komt aan de verlangens van Suriname, en o.m. het zelfbeschikkingsrecht in de inleiding van het statuut dat de verhouding tussen de rijksdelen regelt vermeldt. Voorts is er een voorstel aangaande de wijze, waarop het statuut zal kun nen worden gewijzigd. Dit is door de drie rijksdelen aanvaardbaar ge acht als uitgangspunt voor het over leg in de kleine commissie. De minis ter besloot met een woord van dank voor de hulp welke Nederland tijdens de watersnood had mogen ondervinden. Het hoofd der Surinaamse delegatie mr Pos, zei, dat het thans de taak der delegaties is, te zoeken naar een vorm van samenwerking op de voet Het Internationale Monetaire Fonds zal een soepeler credietpolitiek gaan voeren, teneinde de aangesloten lan den de gelegenheid te geven, de om wisselbaarheid van hun munt te her stellen. Ten eerste zullen deze landen een deel van hun bijdrage aan het ka pitaal van het fonds gedurende twee jaar ter beschikking kunnen krijgen. Zij zullen verder een onbegrensd be drag kunnen lenen, wanneer zij een reserve willen vormen voor hun ver plichtingen, welke voortvloeien uit het herstel der vrije omwisselbaarheid der munteenheden. Deze maatregelen schijnen met name te zijn genomen ten behoeve van En geland. Dit durft de risico's, verbon den aan het herstel der omwisselbaar heid, niet aan, wanneer geen veel gro ter stabilisatiefonds genoemd wordt een bedrag van vijf milliard dollar beschikbaar wordt gesteld. Ook moe ten dan de Verenigde Staten hun in- voerpolitiek wijzigen. Een werkloze uit Kutoardjo, dienaar Semarang was gekomen om werk te zoeken, heeft Zondagnacht op de ont wakende Pasar Peterongang in Sema rang amok gemaakt. Negen personen werden hiervan het slachtoffer. Eén hunner is inmiddels overleden. De amokmaker zelf werd door de politie doodgeschoten. Omstreeks drie uur 's nachts werd de werkloze, die onderdak had gevon den in één van de pasarloodsen, wak ker. Hij trok zijn vlijmscherpe dolk en begon in het wilde weg te steken, waardoor zeven personen in zijn buurt min of meer ernstig gewond werden. Opgeschrikt door het gegil en het ge roep om hulp rende hij vervolgens de grote weg op en stak daar twee wan delaars. Hij stootte vervolgens op een politiepatrouille, welker leden tever geefs trachtten de amokmaker te ont wapenen. Toen deze echter het erf van een particuliere woning opliep, bleef de politie weinig keus over. Zij schoot de amokmaker neer. van gelijkwaardigheid. Wij bepalen slechts een stadium, aldus spr., de toekomst zal de historie bepalen. De voorzitter van de Antilliaanse regeringsraad, mr dr Da Costa Gomez tenslotte, sprak er zijn vreugde over uit, dat de Antillen thans als gastheer mogen optreden. Daarna begaven de delegaties zich voor een gezamenlijke besloten bijeenkomst naar het land huis van de familie Maduro. De Franse strijdkrachten in Midden- Laos hebben het contact met de vijand verloren. Nadat deze er het afgelopen weekend niet in was geslaagd, de Franse verdediging aan de Mekong onder de voet te lopen, verdween hij in het oerwoud. Generaal Franchi, de bevelhebber in dit gebied had gehoopt op een beslissende slag met zijn reeds zwaar gehavende tegenstander. Ver kenningseenheden trachten de strijd krachten der Vietminh op te sporen. Meer naar het Noorden, aan de grens tussen Laos en Tonkin, wachten de Franse strijdkrachten in de basis Dien Bien Phoe een communistische aanval af. Zij blokkeren momenteel de op marsroute naar Loeang Prabang en Vientiane, de beide hoofdsteden van Laos. De neutrale repatriëringscommissie in Korea heeft een voorstel van Zwe den, om de gevangenen, die nog niet naar huis zijn teruggekeerd, op 22 Januari vrij te laten, verworpen. India, Polen en Tsjechoslowakije stemden te gen. De Indische luitenant-generaal Thimaya deed een tegenvoorstel, dat niet is gepubliceerd. De commissie is later uiteen gegaan, zonder enig be sluit te nemen. De militaire wapenstilstandscommis sie zou heden eveneens het lot dezer gevangenen bespreken. Maandag ver wierp zij een Noordelijk voorstel, om deze ongelukkigen voorhopig nog maar wat vast te houden en de „uiteenzet tingen" te vervolgen. Tot dusver zijn uit Duitse middelen meer dan 23 milliard mark besteed aan de 8,3 millioen ontheemden en twee millioen vluchtelingen uit Oost- Duitsland, die eind 1953 in de West- duitse Bondsrepubliek waren. 59.000 vluchtelingen hebben zich door deze hulp weer als zelfstandige handwerkslieden kunnen vestigen. Er zijn 7.000 kleine en middelgrote indus trieën ontstaan. 40.000 boeren en 44.000 neringdoenden verkregen weer een zelfstandig bestaan. Negentig procent van de beoefenaars van vrije beroepen konden weer aan het werk. In Cairo is het tot botsingen gekomen tussen aanhangers van de Mohamme daanse Broederschap en andere studen ten. Er vielen vijf gewonden. Zeer velen zijn gearresteerd. Op het vliegveld van SENO in Indo- China werden tientallen gesneuvelde Fransen uit de jongste strijd per vrachtauto aangevoerd en verder per vliegtuigen naar de centrale begraaf plaatsen gebracht. De met de Franse driekleur overdekte kisten worden naar een gereedstaand vliegtuig ge dragen. (Van onze parlementaire redacteur) £)E MINISTER van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, zou er gistermid dag in de Eerste Kamer vermoedelijk niet zo goed zijn afgekomen, als hij voor enige wijzigingen van verschillende pensioenwetten niet op een heel bijzondere wijze de weg naar het staatsblad had geèifend. Die wijzigingen hielden in grote trekken in het onder de Pensioenwet 1922 brengen van de arbeidscontractanten; de verkorting van de wacht tijden; de tijdelijke aanvulling van het invaliditeitspensioen; de ver hoging der maxima en de beperking van gelijktijdig genot van pensioen en inkomsten uit arbeid of bedrijf. Men verwacht, dat voor het einde van dit jaar de Brits-Perzische olie maatschappij een nieuwe raffinaderij, dertig km van Aden in de woestijn ge legen. in gebruik zal nemen. De kosten van de raffinaderij worden geschat op 450 millioen gulden. Zij zal de uitgevallen raffinaderij te Abadan (Perzië) gedeeltelijk vervan gen. Een groot deel van de productie, ongeveer twee millioen ton, zal be staan uit brandstof voor de bunker haven Aden. Voor de tankschepen die de ruwe olie naar de raffinaderij zul len brengen, is een nieuwe haven in aanleg. De haven wordt aangelegd door Britse en Nederlandse ingenieurs. Het grootste deel van de 14.000 werk krachten bestaat uit Arabieren. De regering van Birma heeft met drie Engelse oliemaatschappijen een overeenkomst gesloten, op grond waar van er een gemeenschappelijke olie onderneming zal worden gesticht, de Burma Oil Cy 1954. De maatschappij zal Birma in staat stellen, in eigen be hoeften aan olie te voorzien en op den duur zelfs olieproducten uit te voeren. De productie van ruw staal in de land envan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in 1953 vol gens de voorlopige door het hoge ge zagsorgaan der gemeenschap gepubli- cc rde cijfers 39.583.000 ton bedragen, of 5,3 procent minder dan de productie van het voorafgaande jaar. De productie van gietijzer in de lan den der gemeenschap verminderde in vergelijking met 1952 met 9,4 procent. MOG STEEDS zijn de vertegenwoor- digers van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland, die te Berlijn de conferentie der ministers van Bui tenlandse Zaken dezer mogendheden voorbereiden, het niet eens over de plaats, waar de besprekingen zullen moeten worden gehouden. Maandag hebben zij weer elf uur onderhandeld, zonder tot een accoord te komen. De Westelijken hebben zich alle moeite gegeven om tot een besluit te komen. Heden zou men opnieuw vergaderen. Voorshands echter gaat men nog steeds uit van de gedachte, dat de conferen tie op 25 Januari begint. In verband hiermee hebben de Westelijke minis ters besloten, op 23 Januari eerst af zonderlijk te vergaderen ter bepaling van een gemeenschappelijk standpunt, alvorens zij twee dagen later Molotof ontmoeten. Voorts zullen de Westelijke landen proberen, op de conferentie de kwestie van het staatsverdrag voor Oostenrijk ter sprake te brengen. Ook zouden zij naar voren willen brengen, dat de Oostenrijkse en de Duitse kwestie ge scheiden dienen te worden behandeld. De Westduitse regering zal een dele gatie van vijftien personen onder lei ding van Herbert Blankenhorn naar In de betrekkingen tussen V.S. en Japan is een nieuwe crisis ontstaan, doordat de Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Okazaki, de Ameri kaanse ambasadeur Allison, heeft ge vraagd, het gedeelte van de begroting, dat voor het onderhoud van de Ame rikaanse troepen in Japan is bestemd, met vijf milliard jen te mogen ver minderen en dit geld voor de Japanse defensie te gebruiken. Allison heeft hiertegen krachtig geprotesteerd. He den zou Japan een nieuw voorstel doen. ADMIRAAL BLANDY OVERLEDEN De gepensionneerde Amerikaanse ad miraal William Blandy, die de leiding had van de eerste atoombomproef te gen oorlogsschepen, in 1946 op Bikini, is Dinsdag te New York op 63-jarige leeftijd overleden. Berlijn zenden, om desgewenst de Wes telijke mogendheden op de conferentie van advies te dienen. Zij heeft in ver band hiermee nog eens haar oude standpunt herhaald, dat vrije verkie zingen in geheel Duitsland dienen te worden gevolgd door vorming van een grondwetgevende vergadering en de samenstelling van een regering voor het gehele land met vrijheid van han delen. Met haar dient over een vre desverdrag te worden onderhandeld. Nog voor de conferentie begint, zal de Westduitse Bondsdag zich bezig houden met een voorstel tot wijziging der grondwet, dat alle bezwaren tegen deelneming aan de Europese Verdedi gingsgemeenschap en tegen invoering der militaire dienstplicht moet wegne men. Een uitgebreid debat zal er niet worden gevoerd. De partijen zijn het er over eens geworden, dat zij slechts korte verklaringen zullen afleggen. Daarna zullen de zaken naar de be trokken commissies worden verwezen. Vooral op dit laatste punt was bij de schriftelijke behandeling van de wetsontwerpen in de Eerste Kamer critiek geleverd. De bedoeling van het wetsontwerp is, om niet alleen de in komsten uit een overheidsbetrekking op eenmaal verworven^overheidspen- sioen te korten, maar ook de inkom sten uit een particuliere betrekking, Dit ging de Eerste Kamerleden te ver en zij spraken er in het Voorlopig Ver slag onomwonden hun afkeuring over uit. In zijn Memorie van Antwoord bleek minister Beel de terugtocht aanvaard te hebben. Bij nadere bestudering was hij tot het inzicht gekomen, dat deze beperking van de cumulatie inderdaad niet op haar plaats was. Aangezien de Tweede Kamer het desbetreffende wetsontwerp al had goedgekeurd, kon hij de cumulatiebepaling er niet meer uitlichten. Daarom gaf hij de Eerste Kamer de goede raad het wetsontwerp te aanvaarden en genoegen te nemen met de toezegging, dat hij zo spoedig mogelijk met een wijzigingsontwerp zou komen, dat de aftrek van inkom sten uit een particuliere betrekking van het overheidspensioen ongedaan maakt. De Kamer is hiermede accoord ge gaan. Zij gaf althans zonder hoofdelij ke stemming haar fiat aan de wetsont werpen. Maar dat wil niet zeggen, dat over deze kwestie niet gesproken is. Van belang daarbij was de medede ling van de bewindsman, dat het wij zigingsontwerp, naar hij verwachtte, vóór April aan de Tweede Kamer zou kunnen worden aangeboden en dat dan eventueel te veel gekorte bedragen zullen worden gerestitueerd. Daarme de had hij tevens een vraag van de Christelijk-Historische heer Reijers be antwoord. Alleen mr dr In 't Veld van de PvdA, de oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, kon de bezwaren, die De regering van Peru neemt uit gebreide maatregelen ter be strijding van de in haar binnen landen heersende typhus-epide- mie. Inca's laten zich welgemoed de kleren en haren met D.D.T.- poeder inspuiten. 1 tegen de cumulatie waren geopperd, niet in alle opzichten delen. Wanneer iemand invaliditeits-pensioen krijgt of vervroegd ouderdomspensioen, dan is ervan uitgegaan, zo zeide hij, dat de betrokkene in het geheel niet meer kan werken. Blijkt hij toch arbeid te kunnen verrichten, dan zit er geen on billijks in zijn inkomsten uit de aan vaarde particuliere betrekking, al thans voor een deel, op het pensioen te korten. Hij zag namelijk niet in, dat verschil gemaakt zou moeten wor den tussen inkomsten uit een over heidsbetrekking en uit een particuliere baan. In elk geval wenste hij, dat de kwes tie van de cumulatie breed en princi pieel bekeken zou worden. De nood zakelijkheid daarvan erkende ook de minister en zo zullen we bij de alge hele herziening van de pensioenwet geving als de commissie-Van Poelje met haar voorbereidende arbeid klaar is nog wel op de zaak terugkomen. (Van onze parlementaire redacteur) In de gistermiddag gehouden verga dering van de Eerste Kamer heeft het communistische lid, de heer Branden burg, verlof gevraagd de regering te interpelleren over de reeks van prijs stijgingen, die zich in de laatste tijd hebben voorgedaan en over de maatre gelen, die de regering te dien aanzien denkt te treffen. Over deze interpellatie-aanvraag wordt in de vergadering van de Eer ste Kamer van Dinsdag 19 Januari a.s. beslist. Dinsdagochtend is bij rederij J. K. Smit te Kinderdijk een emmerbaggermolen voor Brazilië te water gelaten. De haven van bestemming is Porto Alegro in de staat Rio Grande de Sul. De baggerdiepte is 12 meter en één emmer heeft een inhoud van 600 liter. Tegen twee Amsterdammers, de 38- jarige koopman C. J. v. d. H. en do 58-jarige los werkman P. de J., aan wie diefstallen van geld in een zeven tal plaatsen in ons land door middel van de zgn. telefoontruc ten laste wa- ren gelegd, heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam, die drie gevallen bewezen achtte, vier jaar gevangenisstraf zonder aftrek ge- eist. De rechtbank te Alkmaar had het tweetal vrijgesproken, doch de officier was in appèl gegaan. De oudste ver dachte was in 1951 door het Amster damse Hof terzake van diefstal door middel van de telefoontruc tot een jaar veroordeeld. Beide mannen bleven tot -het laatste ogenblik ontkennen, dat zy de daders zijn geweest. Het Gerechtshof heeft twee keer een ochtend besteed aan de behandeling van déze zaak, waarin niet minder dan 50 getuigen uit Zwolle, Leeuwarden, Purmerend, Dordrecht (waar het twee tal in November 1952 werd gearres teerd), Maastricht, Tilburg en Roer mond, zijn gehoord. De getuigen, van wie sommigen de jongste verdachte pertinent bij de politie hebben her kend, vertelden, dat een man bij hun in de zaak of het bedrijf was geweest om een bankbiljet van 100 gulden te wisselen. Doorgaans moest hiervoor dan een geldkistje, waar groot geld in wordt bewaard, tevoorschijn worden gehaald. De man wist dan waar het geldkistje stond. Korte tijd later wer den de eigenaren in een naburige zaak of woning aan de telefoon geroepen (terwijl vaak de „geroepene" zelf over een telefoon beschikte) voor een niets zeggend gesprek. Tijdens zijn afwezig heid bleek dan het geld, al dan niet met medeneming van het geldkistje, te zijn verdwenen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in een prin cipiële zaak, waarbij het ging om reclameborden van een sigaren fabriek te Veenendaal die reeds bijna twee jaar onder de gemeente Renswoude in een weiland langs de nieuwe verkeersweg tussen Utrecht en Arnhem te zien zijn. De 43-jarige directeur van de si garenfabriek, de heer H. G. van Schup- pen, had met toestemming van een hem bevriende veehouder de borden op diens weiland geplaatst. Op ieder bord staat een grote sigaar met de naam van het merk. De directeur was van oordeel dat zijn borden voldeden aan de kwalificatie „aankondigingen van zakelijke aard", die volgens de provinciale schoonheidsverordening op borden mogen worden geplaatst. De kantonrechter was echter van oordeel, dat hier geen sprake was van De familie Willemsen, man, vrouw en vier jonge kinderen, welke Zater dag door een gerechtsdeurwaarder uit haar woning te Diepenveen was gezel, had haar verblijf gezocht in een op het erf van de woning opgeslagen tent van zeildoek, waarin zij drie dagen en nachten had doorgebracht. Op last van de burgemeester van Diepenveen, de heer Ph. van der Most, is deze tent verwijderd. Het gezin zocht een goed heenkomen bij familie en kennissen De burgemees: er heeft verklaard, dat het aanbod van het gemeentebestuur om het gezin een tijdelijke woning te verschaffen in een huisje bij voort during gestand wordt gedaan. De fa milie W. weigert voorshands dit huis je te betrekken. een „zakelijke aankondiging". Wel zou dat het geval zijn geweest als de bor den op het fabrieksterrein hadden ge staan. De kantonrechter legde de di recteur een boete van zes gulden of één dag op. De Hoge Raad was het eens met de opvatting van de kantonrechter, doch vernietigde het vonnis op grond van een vormfout en verwees de zaak naar het Amsterdamse Hof. Dit heeft de directeur gisteren vrijgesproken. De procureur-generaal had in zijn requi sitoir de mening uitgesproken, dat hier hoogstens van uitlokking van het fe» kon worden gesproken de borden staan op het weiland van de veehou der en daarvoor een boete geëist van één rijksdaalder of een dag hech tenis. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een dezer dagen een wets ontwerp ingediend, dat beoogt de leef tijdsgrens van de studerende kinderen, die in aanmerking kunnen komen voor de indirect-verp'ichte ziekenfondsver zekering, te verhogen. Deze leeftijdsgrens, die tot heden was gesteld op 21 jaar, is daarin ver hoogd tot 27 jaar. Degenen, die vallen in de leeftijds groep van 21 t/m 26 jaar, en die uit sluitend tengevolge van deze wijzig'11» in aanmerking komen voor de 'n' direct-verplichte ziekenfondsverzeke ring, kunnen, indien zij vóór 14 Fe bruari 1954 worden aangemeld bij he Ziekenfonds, waarbij de rechtstreeks- verzekerde is aangesloten, met ingang van 1 Januari 1954 aanspraak mak'en op de verstrekkingen ingevolge he Ziekenfondsenbesluit. Voor zover deze kinderen reedsvr'J" willig-verzekerd zijn. zal bij aanmelding restitutie plaats vinden van de betaalde premiën over de we ken na 26 December 1953.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 8