Grootste gebouw op Texel werd gisteren feestelijk geopend E NOQRDE, Wind richtte schade aan Chefarine ,4L FILMS VAN DEZE WEEK Viering 60-jarig jubileum der Katholieke arbeidersbeweging Rusthuis met naam van wijlen Clazina Emelie Gollards De 46 kamers nog niet alle bezet HELDERSE COURANT Clematisstraat 4 Nieuwe brug is nog niet geplaatst Het werk begon in de R.K. Volksbond IN HET KORT Texel Belangrijk legaat maakte stichting mogelijk Agentschap 4 - voudige bestrijding van pijnen en griep! WITTE „Een kind was getuige" TIVOLI „Manima, zonder sluier" Heden receptie in de bovenzaal Casino Tussen Haaks en Ruitje BURGERLIJKE STAND Gevonden voorwerpen ZATERDAG 16 JANUARI 1954 QP 17 JANUARI 1952, dat is dus morgen precies twee jaar geleden, ftierf in betrekkelijke eenzaamheid een bejaarde ingezetene van Den Burg, mejuffrouw Clazina Emelie Gollards. Haar leven lang had ïij op Texel gewoond. Al vroeg verloor zij haar vader, die zeeman was. Naar het scheen vloeide in haar aderen geen zwerversbloed, maar na haar overlijden bleek de stroom van haar gedachten een bijzondere richting te zijn uitgegaan. Zij schreef namelijk in haar testament, dat uit haar nalatenschap een zeer belangrijk legaat moest worden bestemd voor de stichting van een tehuis voor ouden van dagen te Den Burg. We fijn nu twee jaar verder, en dat tehuis is er gekomen. Gistermiddag is het nieuwe rusthuis, het grootste bouwwerk op Texel, feestelijk ge opend. Is het wonder, dat het de naam kreeg van haar, die de stichting mogelijk heeft gemaakt? De officiële opening vond plaats in hotel „Texel" te Den Burg, nadat men een bezoek had gebracht aan het nieuwe. Rusthuis, dat reeds enkele maanden officieus in gebruik is. Een familielid van wijlen mej. Gollards, mej. G. Dijksen, verwijderde het doek, dat de naam „Clazina Emelie Gol lards Rustoord" aan het oog onttrok. De oud-predikant van de Doopsge zinde gemeente op Texel, ds Van Veen, die als oud-voorzitter van de rusthuis-commissie de openingsplech tigheid in hotel „Texel" leidde, gaf als eerste spreker een interessant ex posé van de voorgeschiedenis. Reeds voor de oorlog overwoog de Doops gezinde gemeente de stichting van een rusthuis. Na de oorlog kregen de plannen een interkerkelijk karakter, maar door allerlei moeilijkheden (niet in de laatste plaats van financiële aard!) kon van verwezenlijking niets komen. De rusthuis-commissie, die in October 1948 voor het eerst bijeen was, heeft circa vijftig maal verga derd, waaruit moge blijken, dat de wil aanwezig was. De zo noodzake lijke middelen verschenen min of meer plotseling, toen de laatste wils beschikking, van mej. Gollards open baar werd. Het comité werd uitgebreid met de heren J. N. Bruin en Jac. Bakker Azn., die beiden energiek aan het voorberei dende werk hebben deelgenomen. Reeds op 10 Mei 1952 kon de archi tect, de heer N. Schermer te Den Burg, de bouw van het rusthuis aan de Dr Jac. P. Thijssestraat aanbeste den. Het werk werd gegund aan de fa. Jac. Drijver te Oosterend, die in Juli 1952 met de bouw begon. Wethouder Th. Hin complimenteer de alle betrokkenen met het prach tige resultaat, dat men heeft bereikt. Namens het gemeentebestuur moest hij echter wel zijn leedwezen uitspre ken over de voorwaarden van opne ming, die de minder draagkrachtigen feitelijk uitsluiten. Het is duidelijk, dat de exploitatiekosten van zo'n groot gebouw hoog zijn. Des te meer rede nen om een maximale bezetting na te streven, desnoods door gegadigden van de vaste wal aan te trekken. De wethouder zeide er echter de voor keur aan te geven, dat voor minder gegoede eilandbewoners een subsidie regeling werd getroffen. Voorts werd het woord gevoerd door de heren P. Bakker Azn., G. J. B. Mulder (de notaris, die het testa ment van mej. Gollards heeft opge maakt), P. Kaczor (oud-commissielid), ds P. Klynsma (Ned.-herv. predikant te Oosterend), Jac. Drijver (oud-be stuurslid van Nederlands Volksherstel op Texel), J. N. Bruin (voorzitter van het stichtingsbestuur), P. Zeeman (namens de bewoners van het rust huis) en D. G. Toolens (met een ge lukwens op rijm). De heer Jac. Drijver sprak niet in de eerste plaats als aannemer van het bouwwerk, maar als degene, die namens het opgeheven Volksherstel het nog altijd in kas zijnde bedrag kon aanbieden, bestemd voor de glas- in-loodramen in de hall en de con versatiezaal. De heer Bruin sprak na mens het bestuur zijn erkentelijkheid voor alle goede wensen en geschen ken uit. In antwoord op hetgeen wet houder Hin had gesuggereerd merkte hij op, dat het initiatief tot een sub sidie-regeling niet van het stichtings bestuur behoort te komen. „Wij wach ten met belangstelling voorstellen in deze richting af", aldus de heer Bruin. Intussen kan men er, blijkens het opgewekte speechje van de heer Zee man, zeker van zijn, dat de bejaarde bewoners uitermate te spreken zijn over hun fraaie tehuis, dat onder de bekwame leiding staat van directrice Oldenkamp met assistentie van zuster De Jong. Spreken wij tenslotte de wens uit, dat spoedig alle vertrekken van het rusthuis (de zes-en-veertig kamers bieden plaats aan ruim zestig ouden van dagen) hun gelukkige bewoners zullen hebben. Gistermiddag omstreeks vijf uur kreeg men te Huisduinen de indruk, dat een windhoos was gepasseerd. De toch al harde wind nam plotseling in hevigheid toe, terwijl van over zee een zware bui naderde. Het was gelukkig geen wervelwind, maar wel stormfront, dat met uit schieters van 23 meter per seconde de kustzone naderde. Met windkracht JO werd de bebou wing van Huisduinen gebeukt, met als gevolg, dat drie ramen van het Bad paviljoen uit de sponningen vlogen, terwijl een gedeelte van de dakbedek king werd weggeslingerd. Ook het dak van een huis aan de Zeeweg werd beschadigd. Op verscheidene punten vielen dakpannen aan scherven, zodat de herinnering aan de rampnacht dn mensen enigszins ongerust maakte. Zo erg was het echter niet. Toen werd een windsnelheid van 32 meter per seconde waargenomen, terwijl de wind uit het Noordwesten kwam. Boven dien was het toen hoog water met springtij, terwijl men voor vannacht kon rekenen op laag water met dood tij. Het volgende springtij kan men over circa een week verwachten. voor Nieuw-Den Helder: De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 iablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. J| BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4ile dost wonderen! (Advertentie, Ing. Med.) Van uitstekende kwaliteit is de film „Een kind was getuige", die tot en met Maandagavond in de Witte bioscoop wordt vertoond. Het is een Italiaanse rolprent, door Leonardo de Mitri op voortreffelijke wijze geregisseerd. De hoofdrol wordt vertolkt door de kleine, blondharige mulat Angelo Maggio, die men al eerder op het witte doek heeft kunnen zien. Als „Engeltje" verliest hij zijn ouders, waarna hij in Rome in een klooster zal worden opgenomen. Hij is evenwel plot seling zoek, zoals dat een ondeugend ventje betaamt, en men weet hem het laatst bij de fruitverkoopster Rosa, die hem in haar woning iets te eten heeft gegeven. Voorts is er een commissaris, die zal trouwen als hij promotie heeft gemaakt, en deze is niet erg enthou siast, wanneer hij hoort van Engeltje's vermissing. Weer zo'n klein zaakje.... Maar de commissaris ontdekt, dat de buurman van de fruitverkoopster is vermoord, en dat Engeltje de moorde naar moet hebben gezien. Daar deze laatste dit ook weet, begint een grote jacht. Engeltje wordt door de moorde naar gevolgd, en beiden eisen alle aan dacht van de politie. Het zij vermeld, dat er een bevredi gend einde is, en dat men aan deze film een bijzonder genoeglijke avond zal be leven. „Manima, het meisje zonder sluier" wordt tot en met Maandagavond in het Tivoli-theater vertoond. Het is een Franse film, een zeer romantisch ver haal, een sprookje gelijk. Er is een student, die gjhoord heeft van een schat in zee, bij een eilandje. Hij weet er een smokkelaar voor te in teresseren, die een boot heeft. Samen zullen zij de goudstukken delen. Als evenwel de schat is gevonden, licht de kapitein stiekem het anker. De student is juist naar Manima, de dochter van de vuurtorenwachter.... Deze geschiedenis wordt verdienste lijk gespeeld, maar boeit niet. Men laat vele natuuropnamen zien, rotspartijen, zeeën, en daarnaast is er sprake van een mooie liefde en van het zoeken naar de schat. Aldus heeft men de an derhalf uur, die een film duurt, precies vol gekregen. In die tijd is het ons ove rigens niet duidelijk geworden, waar om de titel luidt: „Manima, het meisje zonder sluier". FLAMINGO f^AN Marietje van de Oord uit de Wagenstraat komt de eer toe, dat zij uw Gra- dus attent maakte op de aanwezigheid van een fla mingo, die behoort tot de orde der ooievaarsvogels. Deze flamingo is gezien aan de overkant van de haven, dus op het nieuwe bouwter rein. Het aardige is, dat sedert anderhalf jaar een Zuid- Amerikaanse flamingo is waargenomen bij de Wad denzee. Daar dit een zeer zeldzaam exemplaar is in deze streken, neemt men aan, dat hij uit een dieren tuin was ontsnapt. De Zuid- Amerikaan bleef vorige winter over, waarna hij in de zomer een Zuid-Europese flamingo als makker kreeg. Men veronderstelt, dat deze laatste een „natuurlijke" is, dus niet uit een dierentuin. De Zuid-Europeaan is in middels weer verdwenen, dat heeft men uit de kleur van beide vogels geconclu deerd. De flamingo die nu in Den Helder is waargeno men, is namelijk de Zuid- Amerikaanse, prachtig rood van kleur. De Zuid-Europese was lichter van tint. Men heeft intussen gepro beerd. een foto te maken van dit exemplaar, dat men tot op een meter of dertig kan benaderen, doch het weer was op dot moment te slecht. Als bijzonderheid kan Gradus vermelden, dat de oude Romeinen het vlees en vooral de tonnen van de jonge flamingo's tot de lek kernijen rekenden. Hier en daar wordt de flamingo tam gemaakt. PARKEREN \yET T JCHT weet men, hoe hd n?»*keron jj, ^0 bin nenstad is eeregeld. Daar seven duidelijke borden aan, dat in afwijking van het wettelijke voorschrift „rechts van de weg parke ren" de auto's slechts aan één kant van de straat mo gen worden neergezet. Om precies te zijn: op de even dagen wordt geparkeerd aan de kant van de even huisnummers, op de oneven dagen aan de andere zijde. Men treft daar dus niet uit sluitend geparkeerde wa gens „met hun neus in de rijrichting" aan. Dat vindt uw Gradus 'n mooi systeem, en het bevreemdt hem eigenlijk, dat het ook niet wordt toegepast in de Sluis dijkstraat, waar het op be paalde uren zeer druk is en men als het ware „in de knel" komt, doordat de wa gens aan beide kanten mo gen worden geparkeerd. Dit is een lastige situatie, en velen hebben hierop uw stukjesschrijver gewezen, te meer, omdat de Sluisdijk straat tal van zijstraten bezit. Wellicht voelt men er voor, ook de Sluisdijkstraat te betrekken bij de straten, die „parkeren-aan-één-zijde h6bben- SCHAKEN VAN oud-stadgenoot Wim Geus, die in Sydney woont,' vernam Gradus, dat ook Australië hoogstwaar schijnlijk deelneemt aan de landen-schaakwedstrijd, die van 1 tot en met 20 Septem ber aanstaande in Argen tinië wordt gehouden. Voor deze wedstrijd zijn van Australië reeds uitgenodigd Steiner, Furdy, Ozols (Vic toria), Endzelins (Zuid- Australië), Klass en.. Wim Geus. Uw stukjesschrijver meent wel, dat dit 'n mooie onderscheiding is voor deze ex-Nieuwedieper! De volg orde van bovengenoemde spelers wordt bepaald in het belangrijke MaronBra- tornooi, dat op 14 Februari te Sydney begint. Overigens lijdt het geen twijfel, dat Steiner eerste bord-speler WOrdt ROKEN r\p gezellige avonden pleegt men zwaar te ro ken, zoals men weet. Het genot van sigaar, sigaret en pijp wenst men blijkbaar dóórlopend te beleven. Nu heeft het Gradus getroffen, dat tijdens de uitvoeringen van de Z.R.O.V. „Harmo nie", aan het begin van deze week, een ieder het roken heeft gelatenMen had dit verzoek gedaan, en de talrijke aanwezigen hebben het geëerbiedigd, óók in de pauzeHiermede is dus bewezen, dat men het roken gerust enkele uren kan vergeten. Hulde voor dit gedisciplineerd samenzijn- Op de avonden van de Helderse Volksuniversiteit heeft men het zover nog niet gebracht. Dat is van de week weer geconsta teerd bij de opvoering van „Hendrik IV", hoewel ook hier was verzocht, niet te roken. Kijk, uw stukjes schrijver kan zich inden ken, dat men gaarne dampt, maar als wordt gevraagd, het niet te doen, daar dat de voorstelling ongetwijfeld ten goede komt, staakt dan enkele uren deze liefhebbe rij, vrienden. Het kan, is bij „Harmonie" aan het licht gekomen. BRIEF DIJZONDER te spreken over de service van de posterijen, is de heer J. C. Broeke, Keizerstraat 43. De ze stadgenoot stroomt over van waardering voor „tante Pos", en ook Gradus is stil geworden, toen hij de zaak kreeg uitééngezet. De heer Broeke heeft na melijk een kennis in Cana da, die hem op 27 Decem ber een brief zond met de beste wensen voor 1954, het jaar, dat zo druilerig is in gezet. De kennis in Canada had op de enveloppe ver meld: de heer J. C. Broeke, Keizerstraat 43, doch hij verzuimde de naam van de stad te noemen. De poste rijen staan evenwel voor niets, is gebleken. De brief belandde in tal van steden, onder andere in Hilversum, Amsterdam en Den Haag, en de enveloppe was met talloze stempels bedrukt, toen de brief Woensdag ter bestemder plaatse arriveer de. Tante Pos had 't 'm weer gelapt! En geloof maar, dat men daartoe het nodige (wie weet hoeveel werk!) heeft moeten uitzoeken. TEST DE Nederlandse Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters heeft het plan opgevat (en reeds in uitvoering), onder de ver schillende groepen een spel regeltest te houden. En dit heeft men per provincie be keken. In Noord-Holland werden twee ploegen sa mengesteld. De ene groep bestond uit de Zaanstreek, Haarlem en Amsterdam, de tweede uit Alkmaar, Scha gen en Den Helder. Dezer dagen werd Amsterdam in de eerstgenoemde ploeg winnaar. In Sc'hagen kwa men in hotel Igesz Alkmaar, Schagen en Den Helder te gen elkaar uit. Gradus vernam, dat het een zeer spannende strijd is geworden. Elke groep be stond uit vier scheidsrech ters en ieder kreeg vier vra gen te beantwoorden. Alk maar verwierf 121 punten, Schagen 158 en Dien Helder ....óók 158 punten. Dat be tekende, dat Schagen en Den Helder voor een bar ragewedstrijd moesten wor den geplaatst. Het resultaat was, dat Schagen met 48 punten als eerste eindigde; Den Helder behaalde 42 punten. Uw stukjesschrijver biedt hierbij Schagen zijn gelukwensen aan, terwijl hij gul een pluim weggeeft aan Den Helder, dat werd ver tegenwoordigd door de he ren F. J. de Graaf (KNVB), P. M. Brouwer (afdeling), J. R. dé Visser (afdeling) en P. J. Wiljouw (afdeling). De jury bestond uit de heren Breebaart uit Wieringer- werf, Severeinse uit Am sterdam en Van den Hoff uit Den Helder. Het zij nog vermeld, dat door de heer Th. Hogen- boom namens het districts- bestuur een inleidend woord werd gesproken, en dat de volledige scheidsrechters- commissie van de Amster damse voetbalbond bij de testwedstrijd aanwezig was. Men was over de resultaten zeer voldaan. En nu konvt Schagen de eer toe, tegen de winnaar uit Amsterdam uit te komen. De wedstrijd wordt op Dinsdag 26 Janua ri in Schagen georganiseerd. De winnaar van deze ont moeting zial nog in ihet strijdperk treden tegen de winnaar van Zuid-Holland en de winnaar van Utrecht. - - -V- s VX s v - t - - - -.'«Xï, In de omgeving van de Fazantenstraat maakte lijfkieker deze foto. Het is een beeld van één der stegen, die „achterom" toegang geven tot de woningen, na wat regen. Dit is een vuile, ongeriefelijke boel, waardoor de kinderen, die zich bij voorkeur tot slijk en water schijnen te voelen aangetrokken, heel wat modder mee in huis benen. Men klaagt over deze moddertoestand in de stegen steen en been. Het gisteren aangekomen onderdeel van de nieuwe brug over de Buitenhaven in de takels. Men kon echter nog niet tot de plaatsing van dit 120 ton zware brugdek overgaan, omdat de harde wind het manoeuvreren met het gevaarte onmogelijk maakte. WU MOETEN HANDELEN ALS DE TRÊlNSMID, die aan elk tus senstation de koppelingen, de moeren en bouten van de trein naziet om ontsporingen te voorkomen. En als alles in orde is, dan voorwaarts met versnelde pas! Aldus sprak, volgens de Helderse Courant van Don derdag 16 Januari 1919, de heer J. W. Smit tijdens de viering van het zilveren jübileuin van de R.K. Volksbond te Den Helder. Ofschoon de werkwijze bij de Nederlandse Spoorwegen tegenwoordig wel anders is, staat dezelfde organisatie (ander van structuur en onder een andere naam) voor een overeenkomstig feit: de viering van het zestigjarig jubileum. Dat is een gepaste aanleiding, om een terugblik te werpen op een belangrijk stuk organisatiegeschiedenis, om feest te vieren en met nieuwe energie de volgende mijlpaal tegemoet te streven. met ere In de annalen van de jubile rende vereniging staat vermeld. De bond startte met 260 leden, die het vol gende bestuur benoemden: M. J. Schouten (voorzitter), W. R. Zits (secretaris), W. C. van Breda, W. D. K. Beenaerts, W. Jansen, N. L. ten Hacken, J. A. Zoetelief, C. Goes en J. R'ooders. Op 24 Augustus 1896 werd aan de Molengracht de eerste steen gelegd van het eigen bondsgebouw. dat op 21 Januari 1897 feestelijk werd geopend. In dit gebouw werd in 1919 de viering van het zilveren jubileum gehouden. Daar werd de feestrede uitgesproken door pater Boromaeus de Greeve. De kerkelijke viering van het dia manten jubileum is reeds begonnen met de eerste avonden van een Tri duüm in de Petrus en Pauluskerk aan de Kerkgracht, onder leiding van pater Engelbertus O. F. M. Cap. Morgenoch tend om half elf wordt een plechtige Hoogmis opgedragen. Hedenmiddag van Irie tot vijf uur wordt een receptie gehouden in de bovenzaal van Casino. In de grote zaal van Casino, destijds het eigen gebouw van de R.K. Volksbond, wordt Zondag middag een kindervoorstelling gegeven door het gezelschap van Jan van Ostade, dat 's avonds de eerste van drie feestavonden verzorgt. Hr. Ms. onderzeeboot „O 27" is gis termiddag uit Rotterdam aangekomen. De kustvaarders „Inspecteur Mel- lema", onderweg van Harlingen naar Rotterdam, en „Tim", onderweg van Boston naar IJmuiden, zijn gisteren het Nieuwediep binnengelopen om beter weer af te wachten. Het is morgen hoog water om 6.15 en 18.45 uur, en laag water om 12 25 uur. Maandag is het hoog water om 7.15 en 19.30 uur, en laag water om 1.10 en 13.25 uur. De temperatuur van het zeewater was 5,2 graden Celsius. De R.K. Volksbond bestaat als zo danig niet meer, maar in de huidige Katholieke Arbeidersbeweging vindt men toch zeer veel van deze oorspron kelijke organisatie terug. Uit het feit, dat men thans het diamanten jubileum van de K.A.B. wil vieren, omdat ro 15 Januari 1894 de R.K. Volksbond te Den Helder werd opgericht, valt ge makkelijk te concluderen welke be tekenis aan het werk van deze in een groter verband opgegane bond word toegekend. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum noemde de bondsvoorzitter, de heer C van de Bilt, het een „g'ds- dienstig-sociale vereniging, gegrond vest op onze geloofsovertuiging." Sinds dien heeft de taak op het maatschap pelijke erf zich belangrijk uitgebreid, overeenkomstig de ontwikkeling, die de vakbeweging in Nederland heeft doorgemaakt. Diverse clubs en vereni gingen, die tijdens de eerste kwart eeuw onderafdelingen van de R.K. Volksbond vormden, kregen allengs een meer zelfstandig karakter en staan thans naast de jubilerende K.A.B. als gelijkwaardige loten aan de stam van „Katholiek Den Helder", welke de overkoepeling van het R.K. vereni gingsleven in Den Helder vormt. Het initiatief tot oprichting van de R.K. Volksbond werd in 1894 genomen door de heer M. J. Schouten, wiens naam met die van de heren J. A. Zoetelief, Hendriks. Bok en Van Os Voor spoedeisende gevallen wordt de geneeskundige dienst te Den Helder gedurende dit weekend waar genomen door de artsen F. W. M. Hoffmans, Weststraat 111, telefoon 2059 en A. T. M. de Meijer, Java- straat 1, telefoon 2103. Aanvragen indien mogelijk voor tien uur. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek Dilling (voorheen Kingma), Polderweg 25, telefoon 2581. De derde contactavond van de speeltuinvereniging, afdeling Oud Den Helder, wordt vanavond in Casino gegeven, met medewerking van de toneelgroep „De Ooievaar". Het jeugdensemble „De Sene- nata's" geeft vanavond een uitvoering in „Formosa". Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. Morgenochtend om half elf wordt in de bovenzaal van café „Postbrug" de wekelijkse evangelisatie-bijeen komst voor niet kerkdijken gehouden. Geboorten: Jacomina Trijntje, dv. Henderikus Bas en Grietje Ploeger; Martin, zv. Leendert Laan en Grietje de Waard; Maria Cornelia Theodora Josepha, dv. Jacob Witte en Wilhel- mina M. Moorman; Anna Margare- tha Maria, dv. Johannes J. Keijzer en Duvera C. de Grave. GetrouwdCornelis Boon en Geesje Grietje Harms. Overleden: Jan Burger, oud 55 jr. ongeh.; Cornelis Vermeulen, oud 7?' jr., ongeh. Bruin kinderwantje, wollen das; portemonnaie met inhoud i zilveren ringetje; broche.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5