Stad en omgeving Algemene Oranjevereniging tot nieuwe activiteit geroepen Twee avonden jolijt bij het diamanten K.A.B.-jubileum Sportraad organiseert drietal interessante lezingen Virtuoos saxofoonspel tijdens jeugdconcert in Casino Ledenvergadering op korte termijn Cursus over muziek in de opvoeding Het gebeurde in Nieuwediep Jules de Vries met Wolfgang Wijdeveld Uitstekend cabaret Benauwde zege voor gehavend IVA 1 IN HET KORT Comité van aanbeveling samengesteld In Juni bestaat „Helder" 45 jaar Promoties bij de Politie Uit de raadsportefeuille Brug Buitenhaven op pijlers geplaatst In carnavalssfeer met Jan van Ostade Eind Maart de sportten toonstelling Badminton en honkbal op het programma Iets van U bij? Tussen haaks en kuit je Bridgecompetitie HBC MSC ontving „Pat Mat" Kleine nederlaag van de HBC te Haarlem DINSDAG 19 JANUARI 1P54 y JA DE V OOROORLOGSE JAREN werd. de organisatie van feestelijk heden met een nationaal karakter, in het bijzonder de viering van Koninginnedag, toevertrouwd aan de beide plaatselijke Oranjevereni gingen, de Algemene en de Christelijke. Na de bevrijding kende Den Helder eerst het Comité voor de Bevrijdingsfeestenwaarvan de taak later door de Helderse Gemeenschap werd overgenomenAllengs ech ter werd het karakter van deze overkoepelende organisatie zuiverder bepaaldDe Helderse Gemeenschap fungeert de laatste jaren op effect volle wijze als een centrum van gesprek voor alle verenigingen en in stellingendie op enigerlei wijze werkzaam zijn op cultureel en maat schappelijk gebied. Binnen het kader van zijn doelstel lingen kan de Helderse Gemeenschap het werk van de verschillende aange sloten groeperingen steunen en de samenwerking bevorderen, eventueel initiatieven nemen en deze te bestem der plaatse brengen, maar veel terrein voor zelfstandig organiserend optreden blijft niet over, omdat daardoor zo licht de autonomie der aangesloten verenigingen in gevaar wordt gebracht. Daarom moest de Helderse Gemeen schap zich bij de organisatie van na- tinale feestelijkheden beperken tot het coördineren van de bijdragen, die door diverse verenigingen en instellingen werden geleverd. Met grote waardering voor de medewerking, die in dit op zicht'steeds werd ondervonden, erkent het bestuur van de Helderse Gemeen schap dat de op deze wijze voorberei de programma's ook die ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin niet geheel bevredigend waren. Onze nationale feestdagen kunnen feestelijker worden gevierd! Uitgaande van deze gedachte heeft het bestuur van de Helderse Gemeenschap pogin gen in het werk gesteld om de vroeger zo actieve Algemene Oranjevereniging tot nieuw leven te wekken. Dit is im mers een algemene organisatie uit de burgerij met het doel, de nationale feestdagen te maken tot waardige en prettige feestdagen voor de gehele burgerij. Het oude bestuur van de „sluime rende" Oranjevereniging heeft bereids zijn medewerking toegezegd. Voorts is een comité van aanbeveling samen gesteld op zeer brede basis, getuige de volgende opgave van de namen der Onder auspiciën van de Helderse Volksuniversiteit wordt onder leiding van de toonkunstenaar Herman Zaal, muziekleraar bij het middelbaar onder wijs hier ter stede en dirigent van o.a. het Helderse Toonkunstkoor, een werk- cursus gegeven over het onderwerp «Muziek in de opvoeding" De cursus begint hedenavond om kwart voor acht in de aula van de ge meentelijke ULO aan de Pasteurstraat en wordt voortgezet op de Dinsdaga vonden 26 Januari, 2 Februri en 9 Fe bruari. Dat muziek in de opvoeding een voorname plaats behoort in te nemen, begint de laatste jaren gelukkig steeds meer tot velen door te dringen. Het be grip voor dit aesthetische element in de opvoeding kan door het bijwonen van deze cursus worden verdiept en verlevendigd. De heer Zaal is voorne mens, het besprokene toe te lichten met pianospel en gramofoonmuziek. Naar wij vernemen, is het de bedoe ling het vijf en veertigjarig bestaan van de voetbalvereniging „Helder", in Juni 1954, op grootse wijze te vieren. Er wordt overwogen, de volgende festivi teiten te organiseren: een juniorentor- hooi, een fancy-fair, en een ere-wed- strijd van het eerste elftal tegen een na der te bepalen tegenstander, terwijl voorts enkele feestavonden op het pro gramma staan. Op 30 Januari aanstaande wordt ten bate van het Trainingsfonds een dans avond gehouden. De agenten van politie M. Beers, G. J. M. van Essen en J. van Herwijnen zijn met ingang van 1 Januari 1954 bevor derd tot hoofdagent. leden: J. Adolfs, W. C. de Bie, mevr. C. A. Bruin-Ridder, H. A. Enklaar Jr„ W. A. Everard, mevr. C. Goos-Dekker, C. W. de Graaf, J. Graaff, K. Groene we gen, K. H. v.d. Heuvel, J. Kreuger, L. D. de Kroon. J. J. Landman, A. G. Lensen, F. F. van Loo Jr., J. P. Loots, P. Th. Luijckx, D. J. Luijendijk, J. D. Mahieu, H. Meijer, J. H. Mooser, mr J. Mulder, mevr. Muntjewerf-Delver, H. N. Muts, mevr. M. J. Padt-Kars, A. Potjewijd, S. Prins, C. Ran, W. C. Ro- bert, C. Roobol, mevr. F. G. van Rijsen- van den Berg, C. M. Schneiders, G. C. Siebeling, C. Sturk, W. Taekema, J. N. E. Teune, L. Tigchelaar, P. S. van der Vaart, W. A. J. Witmer, J. F. van Wijngaarden, H. W. Zegel, J. Zoetelief en mevr. E. Zuijderland- Bais. Het voorlopige correspondentie-adres is: L. F. van Loo Jr., Erasmusstraat 14, telefoon 3524. Het voornemen bestaat, zo spoedig mogelijk een ledenvergade ring uit te schrijven voor het kiezen van een nieuw bestuur en het bespre ken van de werkzaamheden. Gedacht wordt aan een jaarlijkse contributie van twee gulden. Op de Kanaalweg tussen de Post- brug en het Helden der Zeeplein is een motorrijder in conflict gekomen met een hond, die plotseling de weg overstak. De man maakte een buiteling en werd daar bij gewond boven het rechteroog. Hij werd met een ambulancewagen naar „Parkzicht" overgebracht, vanwaar hij na verbonden te zijn, huiswaarts kon keren. Een brandje, dat Zaterdagmiddag op een zolder aan de Van Galenstraat ont stond, toen kinderen een petroleumka chel wilden aansteken, werd door de brandweer in de kiem gesmoord. Bij het transporteren van kistjes munitie van een vrachtauto in een rijn aak, waarbij van een glijplank gebruik werd gemaakt, is een kistje gevallen met als gevolg dat één der arbeiders lichte schaafwonden opliep. Door B. en W. wordt voorgesteld, de heer J. P. Boekestein en mevr. S. Boe- kestein, die op 4 December 1951 in tij delijke dienst werden benoemd als be heerders van het gemeentelijk Verpleeg huis aan de Duinweg, met ingang van 15 Februari 1954 in vaste dienst aan te stellen. Voorgesteld wordt, het kampeerter rein „De Donkere Duinen" ook voor het seizoen 1954 te verpachten aan de heer J. Biersteker. In dit verband hebben B. en W. de raad medegedeeld, dat het kampeertarief voortaan niet meer per dag of gedeelte daarvan wordt berekend, maar per overnachting. B. en W. stellen voor, de heer C. van der Leek, thans onderwijzer aan de openbare lagere school nr 5 (Parallel weg), met ingang van l Februari 1954 te benoemen aan de openbare school voor voortgezet lager onderwijs (Hector Treub- straat), in de vacature van de heer A. IJska. MARINE-MUTATIE Bij K.B. is aan. kapitein ter zee S. den Boeft, commandant van het oefen smaldeel-vijf, van de Koninklijke Ma rine, de tijdelijke rang toegekend van commandeur. De viering van het zestig-jarig bestaan van de Katholieke Arbeidersbeweging, welke zo waardig en plechtig was aangevangen, is met een vrolijk slot be kroond. Hoe kan het ook anders, als de leiding wordt toevertrouwd aan zulke uitstekende ceremoniemeesters, die de heren Jan en Pierre van Ostade bleken te zijn! Tezamen met hun medewerkers wisten deze Zuiderlingen Zondag- en Maandagavond in Casino een zonnige sfeer de sfeer van een carnaval te scheppen, die ons (enigszins stijve) Noorderlingen weldadig aandeed. Jules de Vries (links) en Wolfgang Wijdeveld tijdens het uitvoeren van Gershwin's „Prélude". De saxofonist Jules de Vries heeft gistermiddag ten overstaan van de Helderse schooljeugd gedemon streerd, dat zijn instrument de mu zikale bespeler een rijk arsenaal van uitdrukkingsmogelijkheden biedt. Door de toepassing van de saxofoon in veel moderne muziek zou de opper vlakkige toehoorder kunnen, denken, dat dit blaasinstrument uitsluitend ge schikt is om op ietwat botte wijze ero tische en andere sentimenten te ver klanken of om kleur te geven aan een rhythmische beweging. De saxofoon kan echter wel degelijk dienen als solo-in strument in muziek met een meer ab soluut karakter. Jules de Vries ontlok te aan zijn instrument een ronde, war me toon,die hij sober verlevendigde met een beheerst vibrato. Ook zonder een maximum aan volume teweeg te brengen, bleek Jules de Vries over een ruimschoots voldoende nuancerings gamma tussen pianissimo en fortissimo te beschikken. Met voortreffelijke piano-begeleiding van Wolfgang Wijdeveld blies de saxo fonist een met zorg gekozen selectie klassieke en semie-klassieke werkjes, alsmede een paar stukjes van recenter datum. Van Gershwin speelde 'hij een „Prélude" op een .blues-rhythme en tot besluit van Dinicu het virtuoze „Hora Staccato". Het, jeugdige publiek toonde zich voor deze programma's van „luis- termuziek" bijzonder ontvankelijk, ten bewijze dat muzikale opvoeding wel degelijk van betekenis is. Voordat de revue „Mij niet gezien' werd opgevoerd, hield de voorzitter van het huldigingscomité, de heer C. M. Schneiders, een korte inleiding. Hij heette o.a. welkom burgemeester en mevrouw Rehorst, de directeur van de Rijkswerf, kapitein ter zee P. A. Riedel, wethouder P. Th. Luyckx en de geeste lijkheid. In een vlot tempo werd toen het cabaret-programma afgewerkt. Pierre van Ostade was als „Keeske Verhaaien" het prototype van de blijmoedige Bra bander. Ook zijn overige conférences zelfs zijn benen hadden daarin een werkzaam aandeelwaren uitste kend. Grappig bracht hij met Betty Kaspers een dansparaphrase. Van zijn gebrek-aan-adem wist hij zelfs no een „voordoekje" te maken. Henk van Rijswijk, een jeugdige accordeonist, gaf blijk zijn instrument te beheersen. Hij speelde bekende, doch niet al te populaire melodieën, waarnaar het pret tig luisteren was. Henny de Klerk viel het meest in de smaak tijdens het zin gen van Franse chansons. Het valt moeilijk over „The Holy City" een oor deel te vellen, daar vooral hier opviel dat de versterker onjuist was afge steld, en de luidspreker dientengevolge meer volume ontwikkelde dan wense lijk was. 'De schetsen werkten erg op de lach spieren, meer door de wijze waarop ze gespeeld werden, dan door de inhoud. Jan van Loenhout en Jan van Ostade zijn waardige tegenspelers. Zo'n sen timenteel liedje als „Het nauwe straat je", gezongen in de demi-finale, wil er toch altijd wel in. Jan Hombergen, de onvermoeibare begeleider aan de vleu gel, kon men naar waarde schatten toen hij het „Warschau-concert" speel de. Terecht oogstte hij hiermede een groot applaus. Met de finale „Emigran ten" trof men een gevoelige snaar. Jan van Ostade kan er van overtuigd zijn, dat zijn programma in de smaak is ge vallen. Dit werd ook geuit door de Een close-up van een groepje scholieren, dat met grote aandacht naar het voortreffelijke musiceren van beide kunstenaars luisterde. Voor de komende maanden heeft de Helderse Sportraad onder meer een drietal lezingenavonden op het programma staan, die vooral inte ressant zijn voor de kaders van de sportverenigingen en de leiders. De lezingen houden sterk verband met elkaar, zodat het aanbeveling ver dient, ze alle bij te wonen. Op 16 Februari zullen de heren A. G. van der Linde en B. H. Perels deze cyclus openen met een causerie over „Het begrip sport in algemene zin", waarbij in de eerste plaats de ideële zijde wordt belicht. de sportverenigingen in onze stad, even tueel met medewerking van de bon den, veel interessant materiaal kun nen vergaren, en aldus op verantwoorde wijze enige propaganda kunnen voeren. Op 3 Maart wordt een film- en cau serie-avond georganiseerd, waarvoor men ditmaal het oog heeft laten vallen op hockey en honkbal. Deze laatste sport wordt in cn Helder niet beoefend, zodat men er langs deze weg toch mee kan kennis maken. De causerie over honkbal wordt vermoedelijk verzorgd door de heer Beets, één van de voor aanstaande figuren in de Nederlandse honkbalwereld. Hij zal tevens een uit stekende, technische film vertonen. En dan is er op 8 April nog een bin nensportavond. Wij kunnen ons inden ken, dat het bestuur zich heeft afge vraagd, wat ditmaal moet worden ge boden. Het kan uiteraard niet altijd jiu-jitsu, tafeltennis en turnen zijn. Nu ligt het in elk geval in de bedoeling, op deze avond een voor onze stad on bekende sport te demonstreren, en wel het badminton, dat in bepaalde krin- reeds met genoegen wordt beoefend. Enkele families spelen kot, en ook in de Marine wordt aan badminton ge daan. Op 16 Maart zal de heer H. A. En klaar Jr. de technische kant van de sport onder de loupe nemen. Hij zal een antwoord geven op de vraag, wat de sport van de beoefenaars als ama teur mag vergen. Voorts zal hij de trai ning bespreken. Eind Maart, begin April nodigt de Sportraad de heer Ras, Rijksinspec teur voor de Lichamelijke Opvoeding, uit Den Haag uit. Het onderwerp van diens lezing luidt „Organisatie van het verenigingsleven", waarbij hij voor namelijk aandacht zal besteden aan de sfeer, de doelstelling van de club, en aan de onderlinge verhoudingen, zoals die tussen bestuur en leden, trainer en bestuur, ehzovoorts Aan deze.avond wordt een sportten- toonstelling verbonden. Daarover schreven wij al eens. De verenigingen i krijgen de gelegenheid, te tonen wat zij bereikten en welke sporten worden beoefend, en uiteraard ook om tro- pheeën, historische foto's en dergelijke te exposeren. Het lijdt geen twijfel, dat voorzitter van de Katholieke Arbei dersbeweging, de heer C. Ran, die alle medewerkers aan dit jubileum openlijk bedankte. Nog gememoreerd werd, dat de heer A. Wassink de zaal belange loos had afgestaan. Het eerste team van IVA is afgelo pen weekend met een invaller naar Bergen geweest, om daar De Merlet- ten 1 te ontmoeten. Mels Oosterbeek werd kort geleden onder de wapenen geroepen; zijn plaats werd ingenomen door P. van Oeveren. G. Oosterbcek won zijn drie partijen, maar J. Louis moest zich éénmaal gewonnen geven en wel tegen S. Leering. Van Oeveren bracht het tot één zege, te weten op J. Bezijn. Het dubbelspel was voor De Merletten, zodat de eindstand 64 werd voor de Nieuwediepers. IVA 2 had bezoek van DSS 1 uit Alkmaar. Sinjewel was de sterkste man van het IVA-team. Hij moest alleen in Poeze zijn overwinnaar er kennen. S. van der Vliet kon alleen W. Piederiet tot overgave dwingen. De eindstand werd 7—3 voor de Alk- maarders. IVA 3 zegevierde met 73 bij HCSC 1. De punten kwamen van H. van Dool (3), P. van Oeveren (3) en J. Goedegebuur. De wedstrijd IVA 4 WGW 1 werd bij de stand 1—1 ge staakt, daar twee leden van WGW door het treinongeval bij Alkmaar niet tijdig aanwezig konden zijn. IVA 6 werd thuis door LTTV 1 verpletterd. W. Dirkzwager scoorde het enige tegenpunt. IVA 7 bracht het er niet beter af. Het speelde eveneens tegen LTTV, en ook hier bedroeg de Langedijker overwinning 9-1. E. Boots man redde de eer met een zege op N. Zijp. De IVA-dames boekten een klinken de 100 zege op HCSC 2. Gebruik makende van de zeer welkome stilte na de storm heeft men gistermiddag het 120 ton zware brugdek op de betonnen pijlers in de Buitenhaven ge plaatst. Het materiaal voor de verdere montage wordt met voortvarendheid aangevoerd. Gevonden: Trouwring; theedoe ken; rijwieltas met inhoud; heren- en damesrijwiel; dameshoedje; zak graan; autodop met gele rand; kolenzakken. Verloren: Zilveren polshorloge; zakhorloge; duimstok; groene regencape; rozenkrans; étui met vulpen en pot lood; handbeschermer; rollen behang; zadeldekje; blauwe das; portefeuille met papieren; portefeuille met f 25, bankbiljet van f 10,portemonnaie met f 4,50. Voor gevonden voorwerpen is het hoofdbureau van politie dagelijks van 11.30 tot 12.30 geopend. Hr. Ms. „De Bitter", „Evertsen" en „Kortenaer" zijn gisteren vertrokken voor een oefenreis, die ongeveer drie maanden zal duren. Hr. Ms. „Orkaan" vertrok met be stemming Rotterdam; de kustvaarder Inspecteur Mellema", die beschutting heeft gezocht tegen het slechte weer, heeft de reis naar Rotterdam voortge zet. Gisteren liep de Belgische trawler Z. 422 „De Ruyter" onze haven binnen met machineschade. Het is morgen hoog water om 8.40 en 20.40 uur, en laag water om 2.55 en 14.50 uur. De temperatuur van het zee water was 5,5 graden Celsius. De onderlinge competitie van de Helderse Bridge Club 1945 is dezer da gen voortgezet met de zesde ronde, waarvan de uitslagen waren: A-lijn; GrandeSnoerwang 59.52; DekkersZoon 53.57; ForrerBam- bach 52.38; VisserBakker 51.79; Hout koperRosing 50.60; BenekerVeen- stra 47.02; BakkerDoms 45.23; Kem- perDe Vries 39.88 B-lijn: Gebr. Kersbergen 64.58; BeeldmanJansen 57.29; heer en mevr. Schotman 55.20; Van de EistDroste 47.90; SelierVan Dongen 46.85; mevr. Schneidersmevr. Veenstra 40.62; Planken- Van de Berg 37.50. C-lijn: heer en mevr. Meijer 60.12; SwennenVan Praag 54.12; Krab Bouwman 51.19; HarjerSchilperoort 50.60; SpruitVries 48.80; BijlsmaJans 47.61; mevr. Evers—Wulf felé 45.83; mevr. Vriesmevr. Bron 41.66. Voor de bondscompetitie heeft de schaakclub MSC gisteravond bezoek gehad van „Pat Mat" uit Beverwijk. Het eerste team van MSC kwam er vooralsnog niet best af, daar de voor lopige uitslag V/i—Vi werd. Vrijwel zeker krijgen de Beverwijkers er in ieder geval nog een punt bij uit de partij tussen Koning en Zwart, welke wel door laatstgenoemde zal worden gewonnen. De uitslag was; J. van der Kuyl— M. Suiker afgebr.; J. Koning—P. Zwart afgebr.; A. Th. Roskam—J. Zoontjes afgebr.; J. Smit— Huijgen 01; C. A. BodegomP. Hart 0—1; J. van BrederodeDe Vries 1—0- J AllartDe Bruin 0—1; J. W. Kingma —Spijker 0—1; K. Lengers—Wilms '/a'/a Th. de JeuA. Spijker afgebr. MSC 1Pat Mat 1 U/a4Va (voorlo pig). MSC 2 behaalde een duidelijke 73 zege op Pat Mat 3: P. Stofberg- Groot 10; H. VoermanJansen 0—1; Th. A. de Haan—Bos 1—0; J. Mars man (2)Boomhouwer 10; C. J Bosch—Metselaar 1—0; Th. Adriaansé Vons VaVaJ. van Amesfoort Siebers Va—VaP. N. Kelder—Comis 01; J. Bruinsma—n.o. 10; D. de Langen.o. 10. MSC 3 staat voorlopig gunstiger dan Pat Mat 4: J. BeunDengerink 1—0; J. N. Kuitems—Probst 0—1; G Geus—Affourtit 0—1; E. Krauth—De Ruiter afgebr.; A. Bakker— Saris 0— 1I. StolkNieuwenhuizen '/a—Va4 C Buys—Mourer Va—'/aJac. van der Kuyl n.o. 1-0; J. Duit-n.o. 1-0; J. Mosterdn.o. 1—0: 5—4, De Deense regering heeft besloten het mijnenvegen in de Deense wateren te her- Op Zondag 17 Jan. heeft de Helderse biljartclub HBC een vriendschappelij ke wedstrijd gespeeld tegen de Haar lemse club Park-sociëteit in café restaurant Mulder. De wedstrijden wa ren zeer spannend, want bij de tiende partij was de stand 1010, daarna liep Haarlem weer even uit, maar .bij de vijftiende partij stond de stand weer gelijk (1515), daar de heer Wriede zijn partij remise wist te maken. Daar na wisselden de partijen nog wat, maar daar de heer Smits zijn twee puntjes aan de heer v. d. Ploeg moest afstaan, kwam de eindstand op 2523 in het voordeel van Haarlem. De Helderse biljartclub had voor een mooie prijs gezorgd, die met een paar passende woorden aan de voor zitter van Haarlem werd overhandigd. Ook had HBC voor elke speler van Haarlem nog een mooi theelepeltje ter herinnering aan de wedstrijd. Na een dankwoord van de voorzitter van Haarlem drong deze er op aan zo spoe dig mogelijk bericht te zenden voor een revanche-wedstrijd in Den Helder. De heer Van Beem sprak nog enkele woorden van lof namens het Gewest het Noordwesten en de hele KNBB. Na nog even de inwendige mens ver sterkt te hebben en een uurtje gezel lig samenzijn, werd de reis naar Den Helder weer aanvaard. Als wedstrijdleider fungeerde de heer Been uit Haarlem. Onder auspiciën van de Helderse Bestuurdersbond geeft het „Ballet der Lage Landen" vanavond een voorstelling in Casino. In het C.J.M.V--gebouw aan de Spoorstraat wordt vanmiddag om half vier de driedaagse „opwekkings-confe- rentie" geopend; vanavond om acht uur wordt een bijeenkomst gehouden in het gebouw Palmstraat. De stadsbeiaardier bespeelt vanmid dag van vier uur tot half vijf en van avond van acht uur tot half negen het carillon in het monument Nederlands Reddingwezen. vatten, zulks na het van twee Deense tankschepen op een mijn lopen

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5