Men moet het Oosten meten naar Aziatische normen De westerling dient afstand te doen van vrijwel alle eigen begrippen Aziatisch aspect (III) aan een onderzoek te In kort bestek Werk Willemstad gericht op practisch politiek mogelijke Uitbarsting Merapi werd al maanden lang verwacht Lavastroom door de Apu-vallei Wordt de verdediger der Rosenbergs van de balie geweerd? Goudprijs in Parijs sterk gedaald Onafhankelijkheid is gestimuleerd door intelligentsia Arubabehoeft geen struikelblok te zijn Zullen Fransen Thakhek heroveren? Duitse spoorwegen hebben te veel concurrentie Fanfani Dinsdag voor het Italiaans parlement De staking in Engeland Von Bismarck in de Bondsdag WOENSDAG 20 JANUARI 1954 BANGKOK, December 1953 Op een ruim plein, dat de brede Rajadamnoen Avenue in twee gedeeb ten scheidt, staat het grote gedenkteken van de demo. cratie: vier naar boven toe halfgebogen zuilen, die elkaar in de top niet raken als om te verzinnebeelden, dat de arbeid van een volk aan het levendig houden van de democratische gedachte nimmer is geëindigd. Het monument is nauwe lijks twintig jaar oud, want vóór 24 Juni 1932 was Thailand een abso lute monarchie. De staatsgreep van die dag was pijnloos en had geen ander doel dan aan het land een constitutionele monarchie te geven. Koning Prajadhipok erkende door ondertekening van een be- treffende akte, dat de wijziging in het landsbestuur wettig was. Betekent dit nu, dat het Thai-se volk zich op dat moment bewust was van de verandering, welke in de staatshuishouding had plaatsgegrepen? Ik heb wel de zekerheid, dat zulks noch in 1932, noch in 1953 het geval was. Bij een beoordeling van politieke, sociale en economische omstandigheden in Oosterse landen is de Europeaan verplicht iedere associatie met het Westen te vergeten. Wie naar vergelijkings materiaal zoekt loopt de kans westerse fenomenen in de oosterse wereld „hinein zu interpretieren", op dat hij dusdoende zijn beschouwingen naar eigen ge voel duidelijker kan maken. Er is naar mijn vaste overtuiging maar één onderwerpen: nl. af stand doen van vrijwel QE moet dit Oosten ondergaan zonder erin onder te gaan. Alleen zó zult ge iets begrijpen van de drijfveren dezer ontzaglijke mensenmassa's. Alleen zo kunt ge aanvoelen, dat de vrijheids bewegingen, welke na 1945 in geheel Azië manifest zijn geworden en die succesvol zijn geweest pertinent niet leefden in alle lagen van de bevol king, maar zijn gestimuleerd (en ik blijf De gemeente Tilburg heeft nog altijd te kampen met een woningtekort van rond vierduizend huizen; er worden per jaar duizend huwelijken gesloten, terwijl bouwvolume voor zeshonderd woningen wordt verstrekt. H- In Pyrgos, aan de Westkust van de Peloponnesos, zijn twee huizen ingestort door een aardschok. Twee kinderen werden ge dood. De British Society of Chemi cal Industry heeft de eremedaille, die zij eens in de drie jaar toekent aan een voor de internationale samenwer king zeer verdienstelijk wetenschaps man, uitgereikt aan prof. dr H. R. Kruyt te 's-Gravenhage. Hij is de eer ste niet-Engelsman die haar ontvangt. Uit een villa te Saint Cap Ferrat aan de Franse Rivièra zijn juwelen ter waarde van drie en een halve ton en een bedrag van drieduizend gulden gestolen. if. Tijdens een hevige storm is de machinist van het Groninger kustvaartuig Tinda tussen Amble (En geland) en Itzehoe (Duitsland) over boord geslagen en verdronken. De man laat een vrouw en vier kinderen ach ter. In de afgelopen week zijn In Kenya twee en zeventig opstandelin gen gedood en drie en veertig gearres teerd. Vijf inheemse leden van de veilig heidstroepen sneuvelden, vijf werden gewond. Zeventien inheemsen werden vermoord en tien gewond. H- De hoofd startbaan van het vliegveld Beek in Zuid-Limburg is officieel opgengesteld. Ale typen verkeersvliegtuigen en straaljagers kunnen thans van het ter rein gebruik maken. H- De Europese beweging zal in samenwerking met andere federalistische groeperingen van 29 Januari tot 1 Februari in Londen een congres houden, met de bedoeling, te komen tot het aangeven van een gemeenschappelijke economische poli tiek voor de Europese landen met hun overzeese gebiedsdelen en het Britse Gemenebest tegenover de rest van de wereld, if. De commisie van Binnen landse Zaken uit de Amerikaanse Se naat heeft een voorstel aanvaard om aan Hawaiï en Alaska de positie van „staat" te geven, ot dusverre hebben deze gebieden de status van „territori um". >f. Dg begroting van het Belgische minsterie van Onderwijs voor 1954 be loopt fr. 8.498 millioen. Voor „schone kunsten" is fr. 112 millioen en voor het Europa-College te Brugge fr. 2.2 mil lioen uitgetrokken. De opleiding van iedere piloot voor de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena kost 75.000. Slechts 20 van de 100 candi- daten ontvangen uiteindelijk hun bre vet als verkeersvlieger. Op de films, die via de Belgische televisie zullen worden uitgezonden, zal geen censuur Worden uitgeoefend door de filmkeuring. Kroningszaal in het grote paleis. er buiten of dit terecht dan wel ten onrechte geschiedde) dóór een .intelli gentsia, die haar scholing in het Westen had genoten en derhalve in staat was met op de oosterse mentaliteit geënte westerse politieke en .militaire midde len haar doel na te streven. Ik mag wel zeggen, dat ik met deze „geestelijke metathesis" aanvankelijk de grootste moeite heb gehad. Ik er gerde me in den beginne aan de pa pieren* winkel op het vliegveld, waar zelfs de dienstdoende politieofficier niet meer uit wijs kon; ik protes teerde wat westers superieur, toen mij vriendelijk gezegd werd, dat ik me de volgende dag op het departe ment voor Immigratie moest melden ik zat eenvoudig op naalden, toen de afdeling van het departement voor Informatie, waar ik enkele inlichtin gen moest inwinnen, volgens mijn overigens zeer welwillende gids eerst gelijkvloers, daarna op de eerste étage aan de voorzijde van het ge bouw en tenslotte definitief aan de achterkant van dezelfde verdieping gehuisvest bleek te zijn. En ik be greep werkelijk niet, dat achter een ware zonneschijn van vriendelijkheid op alle lieve, bruine gezichtjes een afgrond van onwetendheid bleek te schuilen inzake de kwesties, waar naar ik informeerde en die in mijn ogen toch bijzonder eenvoudig te be antwoorden schenen. Maar de andere zijde van deze medaille was, dat toen men mij eenmaal begrepen had de „service" dan ook aan het wonder- van alle eigen begrippen omtrent politiek, sociale voorzieningen, economie en schone kunsten en de toestanden daarginds volkomen en zonder aarzelen naar Aziatische maatstaven te meten. De onderzoe ker die een andere beschouwingswijze toepast raakt vroeg of laat verward in problemen, welke hij zich zelf maakt. Om het anders uit te drukken: een tim merman is een timmerman, maar een westerse tim merman is geheel iemand anders dan een Thaise vakgenoot. baarlijke grensde: er werd een vrou welijke gids aangewezen, die mij het grote Koninklijke Paleis zou laten zieneen officiële motorboot op de rivier lag gereed om mij te brengen, waarheen ik wilde; kortom van dat moment af stonden alle deuren wijd voor mij open en was het dienstbe toon van die aard, dat ik zonder enige overdrijving een hele dag heb lopen vrezen, dat het departement van Informatie mij 's avonds au grand complet en met inheemse muziek voorop naar bed zou brengen. JK wil maar zeggen, dat alles in Azië zijn tijd moet hebben. De uren en dagen spelen er geen rol. „Dat went wel", had toch die Nederlandse bank employé gezegd? Het staat voor mij als een paal boven water, dat het wennen moet, indien Ce tenminste ernstig streejt naar enig begrip voor de dingen van het Oosten en indien Geniet zenuwziek wilt worden. Ik heb gedu rende mijn verblijf in het Oosten heel wat Europe'anen ontmoet, die, hoewel zij met vele Oosterse jaren gewapend waren, geen zier van datzelfde Oosten begrepen. Om de eenvoudige reden, dat zij er zich buiten hadden gehouden van het moment af, dat zij een voet in het land zetten. Bovendien, omdat zij te werk gingen, indien al, naar objectieve normen, die in het Westen gelden, maar in het Oosten op geen enkele ge beurtenis passend te maken zijn. Ik geloof bepaald, dat de hierboven uitgestippelde gedragslijn de wegwij zer }s naar een beter onderling be grip. Ik heb mij er werkelijk op be trapt, dat ik af en toe medelijden had met wat ik stakkerds noemde. Maar ik ben bang, dat wij, Westerlingen, in sommige omstandigheden van het leven eerder de stakkerds zijn. En dat derhalve het Oosten de levens filosofie bezit, welke met name op het terrein van de internationale ver standhouding bergen kan verzetten. Thailand gaat daarin zeker niet vooraan. Op de voorgrond staat uiter aard India, dat ik eveneens heb be zocht en waarover ik nog hoop te schrijven. Maar ik heb Thailand van harte lief gekregen, ofndat zowel land als volk zo ontwapenend vrien delijk zijn. Omdat de lach op ieders gelaat blijft, al staat de oorlog aan In alle vroegte trekken de pries ters uit om eten op te halen. de grenzen. Wij noemen dat mis schien een „kinderlijke" levenshou ding, wellicht naïef of (onvriendelij ker) infantiel. Wie zal in het internationale leven meer successen voor zijn land boe ken: de man, die met barse stem waarheden als koeien verkondigt; of de man, die de handen voor zijn borst vouwt, daarbij een buiging maakt om dan met een lach op zijn gelaat en met een tong, die naar de Thai's ge zegde zó lang is, dat zij „zeven keer om de oren kan worden gewonden", opmerkingen maakt, welke niet min der steekhoudend zijn....? J^U ik dit schrijf klinken nog in mijn oren de wilde geluiden van de New Road in Bangkok, ruik ik het gekruide avondmaal van de Thai-sen achter mijn hotel; zie ik de glanzend bruine lijfjes van de jonge badertjes aan het kanaal en voel ik de snelle aanraking van een nieuwsgierig knaapje op mijn arm. En ik zie dat Thai-se vrouwtje, dat in een verzen gende hitt.e zonder één moment te versagen de vreemdste vragen van een Amerikaan beantwoordde, die wilde weten hoeveel kopjes en scho teltjes van chinees porselein nodig waren geweest om de tempel van de Emerald Buddha van schitterend ge kleurd mozaïek tevoorzien. En die protesteerde, toen hij in de kronings zaal van het grote paleis zijn schoe nen moest uittrekken.... Thailand is een goed land. De Thai zelf is van een heel goed soort. Die gedachte is mij volledig bij gebleven. H. M. KOEMANS. Tempel van de Emerald Buddha in Bangkok. Oosterse markt: een vreemde beweging. De geheimhouding rond het overleg der Kleine Commisise te Willemstad blijft nog gehandhaafd. Officiële me dedelingen zijn echter in de loop van deze week wel te verwachten. Het eni ge, dat vernomen kon worden, is, dat de besprekingen in goede sfeer en zeer intensief voortgaan. Zondag was de enige rustdag. Het merendeel der de legatieleden verkende Curagao. Minis ter Donker en mr Van der Peyl be zochten Aruba, uitsluitend uit toeris tisch oogpunt. Intussen is de Arubaanse wens tot af scheiding wel een zaak, die de geesten bezig houdt. Zowel de Surinaamse als de Nederlandse delegatie stelt zich op het standpunt, dat dit geen kwestie voor de Kleine Commissie is. De voorzitter van de Antilliaanse re geringsraad, dr Da Costa Gomez, meent echter, waar de motie van de Arubaanse eilandraad spreekt over een zelfstandige status van Aruba, dat het probleem uit de sfeer van onderbouw in de sfeer van bovenbouw is getrok- De top van de vulkaan Merapi op midden-JaVa, die Maandag een gloed- wolk uitstiet, ging Maandagmiddag schuil achter dichte asregens. De lavastroom baant zich een weg langs de Noordelijke helling en buigt af naar het Westen door de Apu-vallei. De baan, die de lavastroom neemt, was door de Vulcanologische Dienst reeds voorspeld, dank zij uitgebreide waarnemingen, die men had gedaan toen vorig jaar Maart reeds verschijn selen merkbaar werden, die wezen op een naderende uitbarsting. Dit consta teerde men o.a. door sterke stijging van de temperaturen aan de top van de vulkaan. Dientengevolge waren in November van het vorige jaar reeds enkele dorpen in het bedreigde gebied geëvacueerd. De bevolking aan de Westzijde van de Merapi is ook op al les voorbereid en toont zich rustig. Op de hellingen van de Merapi wonen twee millioen mensen. De belangstelling in de wereld voor de /uitbarsting van de Merapi, die be kend staat als een der kwaadaardigste vulkanen van Zuid-Oost-Azië, is alge meen. Cisteren kwamen er in Indone sië ret'\ telegrammen binnen uit Ja pan en ae Ver. Staten, die o.a. vroegen om filmreportages van de uitbar- ting. Volgens te Parijs uit Saignon ont vangen berichten zijn oprukkende Franse troepen nog ongeveer tien km van Thakhek in Indo-China verwij derd. De stad, welke nabij de Thailandse grens aan de rivier de Mekong ligt, is de vorige maand door de opstandelin gen bezet. In Franse militaire kringen werd ge zegd, dat door herovering de rivier verbindingen tussen Noord- en Zuid- Laos hersteld zouden worden. Minister Seebohm, de Westduitse minister van Verkeer, wil een eind maken aan de concurrentie van het wegvervoer tegen de spoorwegen. Krijgt de minster zijn zin, dan zal het worden verboden, aarde, ertsen, stenen, kolen, cement, schroot, hout, graan en ruwe suiker over grote af standen langs de weg te vervoeren. Ook wil hij zwaardere lasten leggen op vrachtauto's en de belasting r.p personenwagens verlagen. Veel soul aas brengt dit echter niet, want de benzine wordt twee, dieselolie zes pfennig per liter duurder. De nieuwe Italiaa; re premiere Amin- tore Fanfani, zal Dinsdag zijn re- gerinpsprogram in het parlement uit eenzetten en de goedkeuring van de volksvertegenwoordiging vragen. Het kabinet is gistermorgen door president Einaudi beëdigd. ken. De kwestie van een zelfstandige status van Aruba is een langdurige zaak, die echter bepaald niet een struikelblok voor het overleg in de Kleine Commissie behoefte te zijn. Inzake de overeenstemming over het vraagstuk van het zelfbeschikkings recht wordt van betrouwbare zijde ver nomen, dat bij de Nederlandse en An tilliaanse delegaties begrip bestaat voor het Surinaamse standpunt, hetgeen op het volgende neerkomt: De grondwet spreekt van een koninkrijk, bestaande uit Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen. De regeling van de rechtsorde binnen het koninkrijk laat dus geen vrijwillige keuze, aangezien de grondwet op het punt van het al of niet behoren tot het koninkrijk vol komen duidelijk is. Daarom is het noodzakelijk het zelfbeschikkingsrecnt op de een of andere wijze op te nemen in het statuut. Hierdoor is de kwestie van wijziging van het statuut in be langrijkheid gestegen, alhoewel dit niet betekent, dat op dit punt onenig heid zou zijn ontstaan. Wel zou dit het onderwerp zijn van diepgaand overleg. De algemene indruk is, dat het over leg minder gericht is op juridische ze kerheden dan op practische politieke mogelijkheden. Het voortzetten van het overleg te Paramaribo zou vrijwel zekerheid ge worden zijn. Officiële bevestiging daarvan ontbreekt echter en er is dan ook nog geen datum genoemd Het korps advocaten van New York heeft het hooggerechtshof van de Staat New York verzocht Emmanuel Bloch, die indertijd het wegens het uitleveren van atoomgeheimen ter dood veroordeelde en terechtgestelde echtpaar Rosenberg heeft verdedigd, uit de .balie te stoten. De advocaten zijn van mening, dat Bloch de Amerikaanse president heeft beledigd. In een toespraak, gehouden na de teraardebestelling der Rosen bergs, zou Bloch president Eisenhower en de minister van Justitie Brownell hebben beschuldigd van „moord, in koelen bloede, en met voorbedachte rade begaan". Het hooggerechtshof zal het ver zoekschrift der advocaten in een zit ting met gesloten deuren behandelen. De prijs van goud in Parijs is giste ren tot het laagste punt sedert de oor log, 427.000 francs per kg, gedaald. De laatste twee dagen zijn 3.110 staven goud verkocht, terwijl normaal de om zet 400 a 600 staven per dag bedraagt. Geen dezer staven droeg volgens han delaars het kenmerk dat zij uit de Sovjet-Unie afkomstig waren, doch handelaars zijn van mening, dat dit goud oorspronkelijk uit de Sovjet- Unie afkomstig is, rechtstreeks ver kocht aan Engeland en Zwitserland, opnieuw versmolten en daarna op nieuw'in Parijs verkocht. Sommige Russische goudstaven, wel ke onlangs in Londen werden ver kocht waren volgens Franse hande laars door Nederland aangekocht, in Nederland versmolten en daarna naar Frankrijk verzonden. Duizenden Britse electriciens, die Maandag op order van hun onder com munistische leiding staande vakvereni ging hebben gestaakt, werden Dins dagochtend, toen zij weer op hun werk verschenen, teruggestuurd. Vandaag zouden zij terug kunnen komen,. Tot verdere tegenmaatregelen dan deze uitsluiting voor één dag zijn de werk gevers nog niet overgegaan. JJfT Zwitserland is aan de W estduitse Bondsdag een borstbeeld van Bis marck ten geschenke gezonden, dat niet alleen vreugde, doch ook moeilijkheden met zich heeft gebracht Sedert Bismarck in het Bondsdagge bouw prijkt, wordt er voor geijverd om de koude zakelijkheid van hei gebouw door een historische noot op ie war men. Veel afgevaardigden vinden, dat niet alleen Bismarck in het gebouw moet prijken, doch ook de na hem ko mende rijkskanseliers. Pe jnoeilijkheden beginnen dan reeds oij Hindenburg. De Socialisten verzet* ten er zich met hand en tand tegen, dat deze kanselier een ereplaats zou krij gen, nadat zijn handtekening het lot van de republiek van Weimar heeft be- zegeld.. Over Von Papen en Hitier valt na tuurlijk helemaal niet meer te praten

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7