Herinnering aan vreselijke rampnacht Eeuwfeest van het KNMI In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Zeshonderd huizen in de as gelegd Kruiser „De Ruyter" in Oslo Rijper jongeling kreeg visioen Januari 1654: het trotse De Rijp ging in vlammen op Welvaart verdween Staatsmijn Beatrix in 1964 in bedrijf De wind draaide Droeve balans Befaamde professor Bugs Ballot deed een baanbrekend werk Den Helder had echter de primeur Ambonees wegens moord tot twaalf jaar veroordeeld VRIJDAG 22 JANUARI 1954 HET IS DE ZONDAG na Kerstmis in het jaar 1653 n van De Rijp gaan ter kerke naar het Noordeinrl Parochianen hen bevindt zich een jongeman, die plotseling een lerulVhoorfal van mensen, die m angst zitten. Hii keert rucht hoort als het geluid vandaan komt, maar ziet niets wat kan d" 7/ W"ar stellend gebeuren. Tot driemaal toe herhaalt dit t" 7 ont' de kerkdienst in De Rijp teruggiïend züjdtVSZ^ moar I. zijn. De Rijpers spreken oveTdU voorvai en vrat T', te betekenen kan hebben. Evenals de schrik die beving -.ij een *aJu 17 iZt lZ'VT" i "l zagen staan. Maar het leven gaat verder en snoef' lJP ]n bra"d fee„ he, oude Jt.S"" in beslag en daarna volgt Driekoningen. inwoners Op deze dag, 6 Januari 1654, waait het de gehele dag flink en in de avond neemt de wind zelfs zo toe, dat vele molens zonder zeilen door de vang lo pen. Molens waren er genoeg in De Rijp. Waren deze molens immers niet mede de grondslag van de grote bloei van de gemeente? Vooral de z.g. hen nepkloppers waren van groot belang. Deze molens waren van stampers voor zien, die de hennep bewerkten. Na deze bewerking werd ze niet alleen hier te lande getrokken, maar ook naar de na burige landen verzonden. Eén van deze hennepkloppers was aan de Zuidzijde van het dorp gelegen. Men had de molen zo ver uit de be bouwde kom neergezet, dat hij voor de omgeving geen gevaar kon opleveren. Zo meende men althans. Bij de sterke wind op Driekoningen avond liep ook deze hennepklopper door de vang. Om het lichten en slaan van de zeilen te voorkomen had men de molenwieken met houten borden bekleed. Deze uitvinding van voor en kele jaren werd de molen echter nood lottig. De wind, die vat kreeg op de met houten borden bezette molenroe den, gaf de wieken zo'n geweldige vaart, dat er geen houden meer aan was en het stoppen onmogelijk werd. Om half elf 's avonds liep de zaak dan ook warm en brak er brand uit. De molen, welke geheel gevuld was met hennepbossen, stond in een ogenblik in lichterlaaie. De bossen hennep, voortgedreven door de Zuid-Wester storm, vlogen als fakkels over het dorp. De eerste huizen, welke voor het over grote deel met riet gedekt en uit hout waren opgetrokken, werden spoedig door de brandende hennep aangesto ken. Geholpen door de zware storm stak het ene huis het andere aan, ter wijl de vele met hennep, teer en olie gevulde pakhuizen het gevaar ver hoogden. In een minimum van tijd stonden de Lieflandsbuurt, de Keizer- buurt, de Meelzakbuurt en een rij wo ningen bezuiden de Tuingracht in brand. Onder de inwoners ontstond een paniek. Sommigen beefden en sidder den van angst, of waren door de schrik bevangen. Anderen sloegen de ogen ten hemel en meenden, dat de laatste oor deelsdag was gekomen. Slechts weini gen hielden hun positieven zo goed bij elkaander, dat zij onmiddellijk probeer den de brand te blussen. Maar tever geefs. Boven het huilen van de wind en het knetteren van de vlammen klonk het naargeestig geloei van de in de stallen opgesloten koeien. De arme dieren gingen een wisse en vreselijke dood tegemoet. Boven dit alles klonk schilderij, dat in twee stukken is ver deeld, stelt het dorp De Rijp in volle bloei en na de hevige brand voor. Het onderschrift luidt: „Aanschouwers ziet omhoog, het Dorp eerst staat te pronken. Omlaag, die Heerlijkheid in gloed en vlam verdronken. Zoo draid een storm het kruis, nog draid zoo 's werelds rad Dat nu de sterre raakt, leid morgen weder plad". Na de brand werd een vasten- en boetedag ingesteld, welke voortaan ieder jaar op 7 Januari zou worden gehouden. In het midden van de acht tiende eeuw, toen de personen, die de brand hadden meegemaakt niet meer leefden, begon men deze dag als een bezwaar te voelen. De boete- en vas tendag werd dan ook in een keur van 1768 tot gedenkdag verklaard onder de Verleden jaar redde een dertienjari ge jongen uit Delft een vierjarig kind uit drie en een halve meter diep water. Het Carnegieheldenfonds heeft hem hiervoor beloond met een polshorloge met inscriptie. V De kolonel-vlieger waarnemer B. J. Fiedeldij, thans com mandant van de vliegbasis Leeuwarden, zal binnenkort worden benoemd tot commandant Luchtvaaropleidingen, H- De Amerikaanse geleerde Vannever Bush is van mening, dat reeds binnen vijf jaar gebruik zal kunnen worden gemaakt van zonne-energie als drijf kracht voor de industrie. Het Euro pees College te Brugge zal van 31 Ja nuari tot 2 Februari een bezoek aan Nederland brengen. Eeu Haagse autohandelaar is gearresteerd, omdat hij een auto heeft verduisterd °n een boekhouder voor f 2000.opgelicht. Bij Port Angeles (in de Amerikaanse staat Washington) is een hefschroef- vliegtuig van de luchtmacht in zee ge stort. De vijf inzittenden kwamen om. Russische geleerden zijn er in ge slaagd, een kwaadaardig gezwel uit de hersenen van een mens over te plan ten in de hersenen van een dier. Zij kunnen het nu verder bestuderen, tf. Het op Schiemonnikoog aangespoelde hier is een butskop, een soort tand- welvis. Het cadaver is naar Leiden overgebracht. Een Rotterdamse fili aalhouder is wegens verduistering van f 3800 veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Bij Ader.a, in het Zuiden van Turkije, zijn 2 goederen treinen op elkaar gereden. Achttien personen kwamen om. De wereldge zondheidsorganisatie zal hulp verle nen bij de ontwikkeling van de me dische zorg op Nieuw-Guinea. Dit jaar krijgt een arts een studiebeurs voor be studering der t.b.c., volgend jaar gaan twee artsen naar Singapore voor een studie in openbare gezondheidszorg -** Op 4 Februari bestaat de vrijwillige brandweer te Deventer zestig jaar. Een vliegende verhuiswagen van de Amerikaanse luchtmacht is met een hefschroefvliegtuig aan boord van Mdn- chen vertrokken, om overlevenden te redden van een vliegtuig, dat boven het oerwoud van West-Afrikn is neer gestort. y Bij Hannover is een straal jager verongelukt. De 23-jarige piloot kwam om het leven, y Twee vlieg tuigen van de Britse luchtmacht hebben de eerste twaalfhonderd van de tien duizend plastic enveloppen uitgewei- Pen. Met behulp hiervan wil het Ote- anografisch Instituut te Wormley in Engeland de stromingen in de Atlan tische Oceaan bestuderen, teneinde na te gaan waar de afgewerkte olie, op onze stranden vandaan komt. Ged. Staten van Limburg hebben meegedeeld, dat de nieuwe staatsmijn Beatrix in midden Limburg, naar ver wachting omstreeks het jaar 1964 in bedrijf zal worden genomen. >y f Het prachtige raadhuis van De Rijp was een der weinige gebouwen, welke voor de vuurzee gespaard bleven. Nog altijd prijkt het in volle glorie in het centrum van het dorp, dat na de ramp de oude welvaart nimmer zag wederkeren. restrictie, dat de gedenkdag zou vallen op de eerste Zondag na 7 Januari. Op die gedenkdag was het verboden om te werken (het was immers toch Zondag) en de winkels en herbergen moesten zijn gesloten. Zelfs mocht men geen waren uitstallen. Medio de negentiende eeuw werd zelfs deze gedenkdag op geheven. Men bepaalde, dat slechts een herdenking zou plaats hebben, indien de 7 Januari op een Zondag viel. En ook die bepaling is later niet meer toe gepast. Hoewel onmiddellijk na de ramp van vele zijden hulp werd geboden, is het welvaartspeil van vóór de brand nimmer teruggekeerd. Het dorp, waar eertijds honderd haringschepen thuis voeren en veie molenwieken ten hemel rezen geraakte tot verval. De vele banden, tussen Amsterdam en De Rijp, die door de handel waren ont staan, geraakten los. Slechts de tongval van de tegen woordige Rijpers herinnert ons nog aan de verbondenheid van de twee steden. Men vindt er nog een spraak, die ons herinnert aan het dialect van de hoofdstedelingen. Ook heeft De Rijp, evenals Amsterdam, zijn Dam met raadhuis en kerk. Want de grote kerk is herrezen. Zij toont ons nog de vier en twintig schitterend gebrandschilder de ramen, die de steden van Holland in 1655 en 1656 bij de herbouw van de kerk schonken. Het speelwerk keerde echter niet weer; een noodspits nam de plaats in. Het uurwerk is een kostbare bijzonderheid. En hier rondom staan de oude geveltjes te dromen van de gouden tijd. De Rijp is, mét het moe derdorp Graft, thans geworden tot een dorp vol herinneringen. De beide ge meentehuizen getuigen nog van de welvaart, die hier vroeger heerste. Slechts de doortrekkende vreemdeling, die niet met onze gschiedenis bekend is, blijft verwonderd staan bij het zien van de schoonheid van beide gebou wen, en vraagt de inwoners naar de herkomst. En de dorpeling vertelt hem dan met weemoed van het vroeger zo welvarende dorp, dat als door Gods hand werd gestraft voor een al te tie rig bestaan. Getuigde Claes Bruijn hier niet van in zijn in 1732 verschenen Noordhollandse Arcadia: „Men leer ook hoe de Alwijsheid hem besnoeit Wiens wijngaard-rank hier al te welig groeit Opdat hij een gewenste vrucht mag geven Van ootmoed en een onberispelijk 'eeuen Waardoor hij 't hart kan voeren naar zijn schat, Voor hem bewaard, in Sions Vredestad Die nimmer door een vuurgloed zal verteren Daar 't vroom gemoed voor eeuwig zal regeeren Op 's Heilands troon, bevrijd van ramp en druk De Almachtige vergunne ons dit geluk". De Rijp, Januari 1954 het geklep van de brandklok en het loeien van de storm, die zo sterk was, dat de hoeve Overrijp en een rij wo ningen aan de Klaterbuurt in de Beem- ster een prooi der vlammen werden. De burgers van De Rijp, die van me ning waren, dat het Oosteinde veilig was, brachten ijlings hun bezittingen over. Het grote uit steen opgetrokken kerkgebouw van de Hervormden, evenals de Vermaning van de Doops gezinden, werden een toevluchtsoord. Alles was echter tevergeefs. Even na middernacht liep de wind om en vat ten ook de huizen aan de Dam en de Rechtestraat vlam. De door de wind van de daken gerukte brandende riet- bossen geraakten in de galmgaten van de toren van de Grote Kerk. In korte tijd stonden de hoofdtoren en de vie ringstoren in lichter laaie. Spoedig stort te het klokkenspel, waarop zo menige Rijper trts was, met donderend geraas naar beneden. Het prachtige kerkge bouw ging, evenals de Doopsgezinde Kerk volledig in vlammen op. Slechts het in 1630 door de grote bouwmeester en droogmaker Jan Adriaansz. Leeg water gebouwde fraaie raadhuis werd gespaard. Hoewel de kozijnen reeds vlam hadden gevat, kon men het vuur toch nog blussen. In de loop van de zevende Januari kon men de balans van de vreselijke brand opmaken. Verbrand waren: de Hervormde kerk met toren, de Doops gezinde kerk, 600 woningen, 100 pak huizen en schuren, 50 hekclhokken, 4 bruggen, 3 schuiten, 60 scheepstuigen, 4000 netten, 400 bonden hennep, 4 paar den, 18 koeien, 90 schapen en 2 hen nepmolens. Bij deze materiële schade bleef het echter niet. De inwoners hadden de vorige avond, ten einde raad, hun huis raad in schuiten geplaatst en hun geld, sieraden en andere kostbaarheden in de regenbakken geworpen. Zoals altijd waren er echter ook hier weer lieden, die meenden te moeten profiteren van eer, ander zijn ongeluk. De volgende morgen kwam men namelijk tot de ontdekking, dat verschillende schuiten met huisraad eenvoudig weg waren geroeid, en dat diverse regenbakken op hun kostbare inhoud waren onder zocht. Veie vermogende burgers waren in één nacht straatarm geworden en ver huisden naar elders. Het mooie en wei- varende dorp, dat tot een stad scheen uit te groeien, werd in korte tijd tot een vervallen puinhoop, ontbloot van middelen, nering en volk. Gelukkig was de haringvloot gespaard gebleven. De 70 80 haringbuizen, die in de beide havens lagen, hadden echter aan zo'n geweldige hitte bloot gestaan, dat het pek en de teer van de schuiten af dropen. Zelfs de meerpalen waren ver brand. Het fraaie schilderij, dat thans nog in de raadzaal van het gemeentehuis te De Rijp hangt en dat in 1916 door de oud-burgemeester T. Haitsma-Mu- lier werd geschonken, vormt één van de weinig gebleven herinneringen aan het verschrikkelijke gebeuren. Het OP 31 JANUARI is het een eeuw geleden, dat het Koninklijk Neder- Iandsch Meteorologisch Instituut officieel zijn bestaan aanving. Deze inrichting werd nl. bij K.B. van 31 Jan. 1853 als regeringsinstelling in het leven geroepen na een bezoek, dat minister Thorbecke vrij kort te voren had gebracht aan het observatorium van de befaamde hoogleraar Buys Ballot, dat toen nog gevestigd was op Sonneburgh, waar zich ook de Utrechtse sterrewacht bevond en zich trouwens nog bevindt. Hier uit blijkt reeds, dat de meteorologische waarnemingen in Utrecht niet eerst in 1854 een aanvang namen. Deze begonnen reeds op 1 Decembeu 1848 door het toenmalige Meteorologisch Instituut, dat zijn ontstaan te danken had aan de toenemende belangstelling voor de invloed van do weersverschijnselen op de samenleving. Deze belangstelling kwam in de eerste helft der vorige eeuw algemeen tot uiting, en was zowel van prac. tische als van theoretische aard. Voor de theoretische meteorologie in teresseerden zich in het bijzonder de toenmalige Utrechtse hoogleraren Wenekebach en Van Rees. De eerste wordt dan ook beschouwd als de grondlegger van de Nederlandse klimatologie, terwijl Van Rees meerde experimentator was, die met medewerking van zijn studenten meteoro logische waarnemingen verrichtte. 1'WEE HUNNER waren Buys Ballot en Krecke, en bij dezen werd de kiem gelegd voor hun latere activiteit op dit gebied. Geen wonder, dat men beiden dus later terugvindt op Sonne burgh, waar zij hun, aanvankelijk met bescheiden middelen ingericht, obser vatorium hadden ondergebracht. Buys Ballot was inmiddels reeds als buiten gewoon hoogleraar (professor extra ordinarius) te Utrecht opgetreden. Door het K.B. van 31 Januari 1854 kreeg het, daarmede Koninklijk ge worden, meteorologisch instituut een brede en vastere basis en kon weldra tot volle ontplooiing komen. Buys Ballot werd benoemd tot hoofd directeur der nieuwe instelling en dr F. W. C. Kre ke kreeg, als directeur, de leiding over de le afdeling waar nemingen te land, terwijl de luitenant ter zee le klasse M. H. Jansen als di recteur belast werd met de leiding van de afdeling „waarnemingen ter zee". Misschien mag nog opgemerkt worden dat ook de Sonneburgh niet het eerste officiële waarnemingsstation in Nederland is geweest, want reeds in 1843 liet de provinciale waterstaat van 1" iord-Holland waarnemingen ver richten in Den Helder; van 1 Decem ber 1848 af werden de waarnemingen van dit station, tezamen met die van Utrecht, en van vele andere uit bin nen- en buitenland, gepubliceerd in de sindsdien ononderbroken reeks van i jaarboeken. Het station in Den Helder werd van 31 Januari 1854 af onder beheer gesteld van de directeur der lc afdeling. De systematische rangschik king van de waarnemingen van de hoofdstations (er werden immers reeds spoedig nog drie stations in de overige hoeken des lands opgericht, gaven prof. Buys Ballot de mogelijkheid steeds duidelijker voor ogen te krijgen, dat er samenhang bestaat tussen lucht- drukverval en wind. Op 3 October 1857 reeds kon hij van deze opzien- f)E JONGENS van cle PTT zijn toch ook dikwijls niet te benij den. Zij moeten de won derlijkste opdrachten uitvoeren. Zo stuurde onlangs een Amerikaan, die zich in 1944 in Maastricht vele vrien den had verworven, een brief naar de Limburgse hoofdstad, met alleen de voornaam van de ge adresseerde erop, voorts een portret, dat op de enveloppe was geplakt, en de aanduiding, dat de geadresseerde in een kleine zijstraat woonde met een bordje „Verbo den te wateren". Maar de posterijen hadden er geen moeite mee, met het bezorgen. J^INDER VLOT verliep het met de brief, wel ke een Almeloër, die het niet eens was met zijn aanslag hondenbelasting had gezonden aan de in spectie der belastingen, afdeling bezwaarschriften honden. Inplaats van hon den lazen de postbeamb ten Londen en hierdoor werd een hoop extra werk verschaft aan de Londense PTT, aan per soneel van de Nederland se ambassade in de En gelse hoofdstad en aan deskundigen van het Britse departement van Buitenlandse Zaken. Wij hopen, dat de hond het Nederlandse antwoord op het bezwaarschrift nog zal mogen beleven. Zo erg oud worden die dieren niet OVER HONDEN gespro ken, een inwoner van de Hofstad heeft gedurenue twee dag n, in grote m- gerusthe i verkeerd. Oi een avond miste hij na melijk zijn twee Airdale terriërs, die elk f 3500, waard zijn. De ijlings ge alarmeerde politie zocht ijverig, maar tevergeefs naar de weggelopen kost baarheden. Twee dagen later kwam het honden echtpaar echter weer aanlopen. Wij rekenen overigens bij honden lie ver met andere maatsta ven dan financiële. MAAR OM NOG even op die PTT terug te komen: het telegraaf kantoor te Mainz kreeg dezer dagen een tele gram te bezorgen, dat was gericht aan de „Duitse Beroepsvoetbal bond te Mainz". De Ne derlandse Beroepsbond had het afgezonden in een poging om met die organisatie contact te zoeken. Tot grote spijt van de Mainzer poste rijen moest het telegram echter met de aanteke ning „Geadresseerde on bekend" naar Amster dam worden terugge zonden. 'JOALS U ongetwijfeld weet, maakt de fa meuze New-Yorkse Broadway in Manhattan een scherpe bocht. De oorzaak hiervan schijnt volgens oude kronieken te zijn, dat ene Hendrick Brevoort die daar in de achttiende eeuw een wel varende boerderij had staan, weigerde de in aanleg zijnde straat recht uit over zijn grondgebied le laten lopen, omdat dan het lommerrijke plekje, waar hij iedere middag een uurtje lag te medite ren, in het gedrang zou komen. £)E RUSSEN HEBBEN een zeer modern hos pitaal in Addis Abeba, de hoofdstad van Abessinië, dat bijzonder populair is bij de Abessijnen en pro pagandistisch veel ge vaarlijker is dan welke andere Sovjet-activiteiten ook. Er werkt een aantal zeer goede Russische art sen en verpleegsters en alle patiënten zijn vol lof over de behandeling. Er werken voorts vele man lijke en vrouwelijke Abessijnen uit alle delen van het land. Deze ge hele inheemse staf moet Russisch leren, krijgt een opleiding in de commu nistische leer en ver dwijnt dan na een jaar weer naar alle delen van het land, om te worden opgevolgd door een nieu we ploeg leergierige Abessijnen. De ingewij den worden na hun te rugkeer in hun dorp of stad beschouwd als ont wikkelde mensen, wier mening van niet onbedui dend gewicht is. Vandaar, dat de communistische invloed in Abessinië bui en kijf toeneemt, dankzij dat ziekenhuis, dat de Russen veel prestige geeft en behalve genezen men sen ook vele enthousiaste propagandisten aflevert. Men gelooft overigens niet, dat de Russen van Addis Abeba de Mau Mau-activiteiten in het aangrenzende Kenia be ïnvloeden. Tengevolge van de buitengewoon stren ge hygiënische eisen van de veeartse- nijkundige dienst van het Amerikaanse leger zullen de abattoirs van Amsterdam en Den Haag voorlopig geen vee meer mogen slachten voor de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland. Slechts het slachthuis van Rotterdam werd door de Amerikaanse deskundigen rein genoeg geacht om verdere opdrachten uit te voeren. Het gevolg is, dat men thans in allerijl in de hoofd- en hof stedelijke abattoirs verbeteringen aan het aanbrengen is. Ongetwijfeld is het Haagse slachthuis het ernstigst door deze Amerikaanse maatregel getroffen, omdat daar veel meer voor de bezettingstroepen werd ge slacht dan elders. De militaire veterinairs bleken onder meer afgeschrikt te zijn door de afwezigheid van warm en koud water, van voortdurend schone hand doeken of electrische handendroogmachines en door het ontbreken van vliegen- gaas op bepaalde plaatsen. Wij Nederlanders behoeven nu niet onmiddellijk bevreesd te zijn, dat wij bedorven of besmet vlees voorgezet krijgen, noch be hoeven wij ons aangetast te voelen in onze nationale „bezem in de mast"-eer, want met de hygiëne in ons vaderland zit het over het algemeen heus wel goed en slaan wij internationaal beslist geen vuil figuur. Maar de Amerikaanse leger leiding is nu eenmaal zeer bezorgd voor het welzijn van de honderdduizenden aan haar toevertrouwde G.I.'s. barende ontdekking mededeling doen aan de afdeling natuurkunde van de Kon. Academie van Wetenschappen. Het gevolg hiervan is geweest, dat op 1 Juni 1860 kon worden overgegaan tot de inrichting van een stormwaar- s:huwingsdienst. Daarnaast ondergin gen de magnetische metingen, in 1843 begonnen, voortdurende uitbreiding. Ook de tweede afdeling leverde na enige jaren belangrijke gegevens. Zij waren voor de zeilvaart op Indië van eminente betekenis. Het spreekt vanzelf, dat Buys Ballot ook internationaal stimulerend werkte. In 1872 legde hij zijn denkbeelden daaromtrent vast in een publicatie „suggestions on a uniform system of meteorological observations". Het ge volg was, dat Buys Ballot te Wenen in 1873 president werd van het per manente comité der internationale meteorologische organisatie. Hieruit vloeide ook voort deelneming van de èerste grote onderneming dezer orga nisatie: het internationale pooljaar 1882/1883. Ondanks de omstandigheid dat het expeditieschip „Varna" verloren ging kon het meteorologisch deel van het programma der expeditie, onder lei ding van dr M. Snellen, toen directeur der eerste afdeling, worden uitgevoerd. Teen in 1890 Prof. ys Ballot stierf, werden de voorbereidingen tot een verplaatsing door zijn opvolger dr M. Snellen, krachtig voortgezet. In 1893 werd de hand gelegd op het landgoed „Koelenberg" in De Bilt en in 1897 op de eerste Mei kon het vernieuwde hoofdgebouw in gebruik worden ge nomen. Men was intussen reeds op 1 November 1896 de waarnemingen in De Bilt begonnen, terwijl die op Son neburgh nog werden voortgezet. De aldus gedurende 25 maanden parallel gedane observaties maakten een be trouwbare deductie der waarnemin genreeks van Utrecht op die van De Bilt mogelijk. De magnetische pavil joens konden in 1902 worden ingericht. In 1902 werd nogmaals een derde af deling ingericht (deze naam voor de Amsterdamse filiaal-inrichting was in middels reeds lang weer verloren ge gaan). De nieuwe afdeling werd de Het trotse gebouw van het Konink lijk Nederlands Meteorologisch In stituut in De Bilt, welk instituut op 31 Januari een eeuw bestaat. naam gegeven van „magnetische en seismologische waarnemingen". Eerste directeur dezer nieuwe afde ling werd dr M. Snellen, in wiens plaats dr C. H. Wind tot hoofddirec teur werd benoemd. Intussen was dr Wind, die hoogleraar te Utrecht was geworden, opgevolgd door prof. Van Everdingen die van 1907 af 31 jaar lang deze belangrijke functie vervulde. Zijn opvolgers zijn geweest prof. Ve- ning Meinesz en ir Warners, welke laatste thans deze functie vervult. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", die 18 Januari uit Vlissingen vertrok, is gis termorgen voor een bezoek van arie dagen in Oslo aangekomen. Toen het schip de haven binnenvoer, werden van een fort saluutschoten gelost. Vice-admiraal A. de Booy, die de reis naar Oslo meemaakte, legde bij diverse autoriteiten in de Noorse hoofdstad bezoeken af, ontving aan boord en keerde in de namiddag per vliegtuig naar Nederland terug. Tijdens een persconferentie op de „De Ruyter" sprak de vice-admiraal de hoop uit, dat nog dit jaar een Noors-Nederland se vlootoefening zal kunnen worden ge houden. De oorlogsbodem zal morgen uit Os lo vertrekken om de eerste grote reis, die drie maanden zal duren, te maken. Bezocht zullen o.a. worden de Franse oorlogshaven Brest, Canada en de Ver. Staten. Aan boord bevinden zich on geveer 600 man met inbegrip van 48 officieren en de commandant. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 27-jarige Ambonees J.T. we gens moord op z'n echtgenote comform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf jaar met aftrek van het voorarrest. In October verleden jaar heeft de man zijn vrouw, nadat zij samen 's avonds een bezoek hadden gebracht aan Nijmegen, over de leuning van de Maasbrug te Grave geworpen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9