Laatste week van onze koopjes sluit Plannen tot oprichting van een gemeentelijke visserijschool Voor het eerst sinds jaren Hoornse aannemer tot f 150.- of 50 dagen veroordeeld Jong echtpaar, op verkeerde weg geraakt, stal f 850.- UnmEfi Onderbrenging mogelijk in de Zeevaartschool Fa. J. BEEMSTERB0ER, KEIZERSTRAAT 15 Uitgebreid rapport van studiecommissie Loos alarm voor de „Prins Hendrik" IN HET KORT Dameshanden Steiger voldeed niet aan de eisen Tussen haaks en kuit je Tegen fietsendief werd 1 jaar geëist Schaaknieuws van M.S.C. Wieringen Nederland laat zich niet verdringen: EEN IN 1948 ingestelde interdepartementale commissie heeft na een uitgebreide studie in October 1950 gerapporteerd, dat de schipper en de bemanning van vissersvaartuigen grondig op de hoogte behoren te rijn van de levensomstandigheden, de opsporing, de vangst en de behan- deling aan boord van de vis. Spoedige verbetering werd noodzakelijk geoordeeld, anders zou de Nederlandse visserij door de wijzigingen in het bedrijf ten achter raken bij het buitenland, waar de visserij over het algemeen tegen een gedegener wetenschappelijke achtergrond wordt uitgeoefend. De grote bedragen, die in de modernisering van de vissers vloot worden geïnvesteerd, kunnen alleen dan rendabel worden ge maakt. wanneer het personeel de moderne apparatuur naar behoren kan gebruiken. Ook kan alleen kundig personeel beletten, dat Neder land van de zee wordt verdrongen. De commissie kwam tot de slotsom, dat het bezit van vakdiploma's wette lijk voorgeschreven diende te worden. In aansluiting daarop heeft de commis sie enkele rfichtlijnen voor het visserij- onderwijs opgesteld. Het moet gericht zijn op de volgende punten: le. Vermeerdering van de kennis van van de levensomstandigheden van de vissen en van de visgronden, opdat de visser met behulp van moderne midde len kan komen tot een rationele bevis sing en een doeltreffende opsporing van de vis, die hij wenst te vangen. 2e. Kennis van vismethoden en vis tuigen, teneinde een doeltreffender ma nier van vissen te bereiken, zo nodig door wijziging van vismethoden en vis tuig. 3e. De bewerking van de vis aan boord, een punt dat eveneens van grote invloed is op de financiële uitkomsten van het visserijbedrijf. 4e. Technische kennis met betrekking tot de behandeling en het onderhoud van de werktuigen, in het bijzonder ook van de nieuwe installaties voor vis- conservering aan boord. 5e. Kennis van eenvoudige admini stratie. GETUIGSCHRIFT Uitgaande van deze punten heeft de commissie voorts een leidraad voor het visserij-onderwijs samengesteld. Gead viseerd werd, het bezit van een getuig schrift of certificaat te eisen alvorens men examen kan doen voor het dilplo- ma, dat bij de Wet op de Zeevaartdi ploma's in 1935 werd ingesteld. Omdat de benodigde kennis hoofdzakelijk van theoretische aard zal zijn, is een school opleiding voor het getuigschrift ge wenst. De commissie kwam in dit verband tot twee categorieën van leerlingen: a. de jongens, die zes klassen van de lagere school hebben doorlopen en zich in de daarop volgende twee jaren, waarin zij nog leerplichtig zijn, voor de visserij willen bekwamen. Op de dan verkregen basis kunnen zij later ver der studeren. b. degenen, die al in het visserijbe drijf werkzaam zijn; voor hen kunnen De aannemer J. B. uit Hoorn is gistermiddag door de waarnemend- kantonrechter te Den Helder, de heer M. C. Schakel, bij verstek veroor deeld tot f 150.— of 50 dagen. Bij bouwwerkzaamheden aan de Petrus Planciusstraat in de Marinestad had hij er niet voor gezorgd, dat een steiger, waarop twee metselaars doende waren, voldeed aan de eisen van de Arbeidsinspectie. Zo mankeerden aan de steiger vier en een halve meter boven de grond, onder andere de leuningen en de kantplanken. De ambtenaar van het O.M., mr. G. W. von Meijenfeldt, die opmerkte dat ondeugdelijke steigers al enkele malen ongevallen met dodelijke af loop hebben opgeleverd, meende een zware straf op z n plaats. De kan tonrechter vonniste conform met f 150.of 50 dagen. cursussen van kortere duur worden in gesteld. In visserijkringen voelt men eveneens .de wenselijkheid van een meer gespeci aliseerde opleiding. De Nederlandse Vissersbond heeft er in een jaarverga dering uitgebreid over gesproken en de Helderse vissersvereniging „Samenwer king" heeft zelfs bij het gemeentebe stuur aangedrongen op vestiging van een visserij school in Den Helder. Mede naar aanleiding daarvan hebben B. en W. de mogelijkheden in dit op zicht onderzocht. Zij komen nu met het voorstel (het komt in de eerstvolgende raadsvergadering ter tafel) tot het op richten van zo'n visserijschool, en wel van een tweejarige visserij-dagschool, bestemd voor leerplichtige jongens, die zes klassen van de lagere school heb ben doorlopen. Verwacht mag worden, dat deze school ook zal worden bezocht door leerlingen van Texel en Wieringen. Eventueel kan de school worden uitge breid met een dagcursus (één dag in de week) voor bevarenen. Men stelt zich voor, de volgende vak ken op de lesrooster te plaatsen: Neder lands (2 lesuren per week), Engels (2), Rekenen (3), Natuur- en werktuigkun de (2), Aardrijkskunde (1), Vaktekenen (1), Zeevaartkunde c.s. (4), Scheeps- werktuigkunde c.s. (2), Wet op het uit wijken (1), Zeemanschap en scheeps bouw (2), Bankwerken en montage (1), Roeien, zeilen, wrikken, splitsen en knopen (4), Breien, boeten, tonnenrepa- ratie, in elkaar zetten van netten, be vestigen van borden, vissen met eigen sloep (6), Lichamelijke oefening en zwemmen (2), Viskunde (2). De school kan worden gehuisvest in de gemeentelijke Zeevaartschool. Even tueel kunnen leerlingen in het internaat worden opgenomen. Het ligt in de be doeling, de school op 1 September 1954 te openen. Gisteravond om half zeven moest de reddingboot Prins Hendrik zee kie zen, omdat de Huisduiner kustwacht in de nabijheid van de beruchte Zui- derhaaksgronden twee vaartuigen had waargenomen, die vermoedelijk in moeilijkheden verkeerden. Later bleek dat twee Belgische vis sersschepen bij het zoeken naar een geschikte ankerplaats .buiten het vaar water waren verzeild, maar spoedig het ruime sop hadden hervonden. De reddingboot behoefde geen assistentie te verlenen en keerde om acht uur in Den Helder terug. De kustvaarder „Holdernab" ar riveerde gistermorgen uit Londen, met een lading, bestemd voor de P. W. Het is morgen hoog water om 0.20 en 13.00 uur, en laag water om 6.55 en 19.00 uur. EXAMEN LANDBOUWHOGESCHOOL Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagde voor het ingenieurs examen Nederlandse landbouw de heer E. K. Meppelink, Den Helder. Voor het eerst sinds jaren heeft de Helderse jeugd weer ijspret beleefd. Gisteren voor het eerst waagden de kinderen zich op de grachten. Dit was overigens nog niet verantwoord. Nog nergens is het ijs goedgekeurd en op vele plaatsen zijn nog wakken en zwak ke plekken. De ouders doen er goed aan, hun kinderen van het ijs te houden tot officieel bekend wordt: Geen levensgevaar"! De bedrijfsleider van een dakpannen- fabriek nabij Bandoeng is door veertig man van het nationale reservecorps aan gevallen. Hij vertoeft thans in het zie kenhuis. De daders zijn aangehouden. Voor de Alkmaarse Meervoudige Ka mer had zich gistermiddag te verant woorden de chauffeur A. H. uit Me- demblik die op 6 Juli van het vorige jaar op de Rijksweg no. 7 in de Wie- Nog slechts enkele prima MERK HORLOGES 15 en 17 steens anker voor bijna halve prijzen; van 99.voor 59.50 van 59.50 voor 37.80 Echte JUNGHANS - MAUTHE - KIENZLE PENDULES voor zeer lage prjjzen. Uw Grootvader kende reeds deze wereld-merken PENDULES met BIM BAM en CARILLON en TESSINO GONGSLAG van 77.50 voor 49.50 van 59.50 voor 42.50 KOEIiOEKKLOKKEN voor halve prijzen. Alle HORLOGES onder garanties en verzekerd tegen verlies en diefstal. (Advertentie Ing Med., De chauffeur J. V. uit Monnikendam had op de Rijksweg, van Den Helder in de richting van Alkmaar rijdende, een motorrijwiel, bestuurd door F. C. H., gehinderd. Het geschiedde op het moment, dat brugwachter P. S. van de Kooy de afsluitboom opdraaide en het verkeer z'n weg kon vervolgen. De motorrijder had een beenwond opgelo pen. De ambtenaar eiste f 25,of 10 dagen. De kantonrechter zei: „U stond naast de weg met uw vrachtauto en u wilde de weg op, terwijl de motorrij der daarop reeds reed. U had dus de uiterste voorzichtigheid moeten be trachten". De heer Schakel, rekening houdende met de omstandigheden, vol stond met een boete van f 15,of 15 dagen. Verdachte A. H. uit Faan, gemeente Oldekerk, was niet verschenen. Wacht meester S. J. C. H. had te Anna Pau- lowna geconstateerd, dat H. met een auto met oplegger geen goede verlich ting had gevoerd. Het was notabene zeer mistig geweest. Hoe dik de mist zich had voorgedaan, werd op duide lijke wijze door de verbalisant geschil derd. De ambtenaar noemde dit een keurige getuigenverklaring; tegen H. eiste hij f 20,of 10 dagen. „Conform besliste de heer Schakel. De groentehandelaar T. P. uit War- menhuizen had te Middenmeer aard appels in een vaartuig 'geladen om deze vracht naar Amsterdam te brengen. Voor vervoer naar de hoofdstad had hij evenwel geen vergunning. Het bleek, dat andere instanties het mfJn" keren van deze vergunning over het hoofd hadden gezien, doch dit wilde nog niet zeggen, dat P. vrij was van schuld. Hijzelf had in eerste instantie moeten weten, wat wèl en wat niet was geoorloofd, f 25,of 10 dagen, vroeg de ambtenaar. De kantonrechter deed er voor deze keer nog f 15, af, zodat P. f 10,— of 10 dagen restte. Het wekelijkse spreekuur van i.Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan net adres Timorlaan 37, telefoon 2129. Het wekelijkse spreekuur van de Helderse Stichting voor Sociaal w®r* ■wordt vanavond van half acht tot naii Regen gehouden aan het adres Piet Heinstraat 1, telefoon 2281. In de Marinecantine wordt va"* avond een filmvoorstelling door de Bataafse Petroleum Maat schappij, aanvang acht uur. v ragen (Advertentie, Ing. Med.) HERSTEL 'TOEN de recensie van de door WSOV opgevoerde revue „Dat doet je weer goed" in de krant verscheen, is uw Gradus zich 'n hoedje geschrokken. Ge kunt dit gerust van hem aannemen. Daarin stonden namelijk namen, zoals Cornelis van Twisk, Jan Greuter en Piet de Lier, namen, die wellicht niet helemaal met de „waar heid" overeenstemmen. Ge moet weten, dat dit stukje telefonisch naar de zetterij moest en dat daarbij, om geen misverstand te wekken, de namen van de medewer kende dames en heren zyn gespeld. Er is bijvooroeeld gezegd: „De zang werd waargenomen door de aames Cornelia van Twisk en Jan Greuter en de heer Leo Mots Uiteraard zijn die voornamen zo opgegeven, om omtrent de juiste voor letters geen twijfel moge lijk te laten. De bedoeling is dus goed geweest, edoch... de man aan de andere kant van de lijn had slechts de voorletters moeten vermel den en niet de (gefingeerde) spellingswoorden! En zo heet dus de voorzitter van de WSOV niet Piet de Lier, maar de heer PSelier.In dit geval is dus bovendien sprake geweest van verkeerd verstaan (De Lier Selier). Gradus vermeldt dit zo uitvoerig (met excuses)om dat er al mensen zijn ge weest, die menen, dat de krant niet al te veel op heeft met de WSOV en daarom willens en wetens de fouten heeft gemaakt. Zij, die zulks verkondigen, meent uw stuk jesschrijver, moeten zich eens aan een serieus onder zoek laten onderwerpen. DRUKTE Uet echtpaar P. Schrijver n Kerkmeer, dat Zater dag 50 jaar was getrouwd, heeft een drukte-van-be- lang beleefd, kwam de brui degom uw Gradus dezer dagen vertellen. Tal van vrienden zijn komen felici teren, de burgemeester was geweest, er waren geschen ken van de buurtvereni ging en van dokter Bet- tink en het Stedelijk heeft een serenade gebracht! De heer Schrijver en zijn vrouw zijn er stil van ge worden, mag Gradus wel zeggen. POESJE IVJijn blauw-grijs poesje is 1 vanaf Donderdagavond weg, schrijft Martha Bethle- hem uw Gradus. „Nu heb ik alles afgezocht en ben erg verdrietig, dat Miesje weg is. Dat is al m'n twee de poesje, dat weg is. Mies- je heeft een bruin bandje om haar hals". Ge léést het, het zit Mar tha niet mee met haar poes jes; vandaar dit stukje. Mocht ge het katje hebben gevonden, komt het uw stukjeschrijver dan even zeggen! VIEREN [n de editie van gisteren heelt men kunnen lezen, dat de Bestuursraad van de Helderse Gemeenschap in vergadering is bijeen ge weest. Er zijn uiteraard verschillende onderwerpen ter tafel geweest, maar één ervan wil Gradus u allen toch even apart voorleggen. De aandacht werd namelijk gebracht op de viering van Koninginne- en Bevrijdings dag. Ah, zult ge zeggen, wat gaat er gebeuren? Er is ech ter nog niets bekend en dat kan ook nog niet. De regering heeft onlangs im mers beslist, dat de Bevrij dingsdag als een normale werkdag dient te worden beschouwd! Het heeft dus geen zin, plannen te ont- wemen. Vooral voor Den Helder is het moeilijk, daar onze stad zeer veel over heidspersoneel telt. Een particuliere baas zou nog kunnen zeggen: „Vooruit jongens, jullie zijn vrij", maar de Werf is gebonden aan de bepalingen van het Rijk. En ge begrijpt zelf wel, dat het geen zin heeft fees telijkheden te organiseren, wanneer er niemand is om er van te genieten. Of wij gezamenl-ijk Bevrijdingsdag zullen vieren hangt overi gens niet alleen af van het al of niet vrij-ijn van het Werfpersoneel. doch ook van de schoolkinderen. Wat is een feest zonder het enthousiasme van de jeugd?, vraagt Gradus zich af. KOKEN Ginder auspiciën van de vereniging „Huisduiner Belang" heeft mej. C. W. de Werd, lerares koken en voedingsleer .dezer dagen in het „Badpaviljoen" te Huisduinen een kookdemon stratie gegeven. Deze kooklerares kan er iets van, heeft Gradus ver nomen. Zij maakte niet al leen een aantal gerechten klaar, doch gaf voor de moderne huisvrouw ook tal van „tips". Aan het eind van de avond werd een viertal huisvrou wen gevraagd, hoe ze de demonstratie hadden ge vonden. Deze wedstrijd om een aardig prijsje werd ge wonnen dfoor mevrouw R. KramerWijnja. Hoewel mevrouw Kramer nog maar betrekkelijk kort huisvrouw is, had zij wel ontdekt, dat zelfs de geroutineerde da mes in de zaal van deze kookdemonstratie nog het nodige hadden kunnen op steken. BEZOEK Doven het sportterrein op de Rijkswerf doemde gis termorgen eensklaps een helicoptèr op. Voor de stad genoten, die dat hebben gezien, vermeldt uw stuk jesschrijver, dat deze „luchttaxi" de kapitein ter zee vlieger J. M. van Olm, commandant van het Vlieg kamp Valkenburg en com mandant van de Marine Luchtvaartdienst, naar Den Helder heeft gebracht. Ka pitein ter zee Van Olm kwam een dienstbezoek af leggen bij de Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht F. T. Burghard. Waar het over ging kan Gradus u niet zeggen, maar wel zij opgemerkt, dat de helicoptèr het nieuwste ty pe hefschroefvliegtuig is van de Koninklijke Mari ne. Het werd enige tijd ge leden in dienst gesteld. De grappigste schets in de WSOV-revue, die vanavond in Casino voor het laatst wordt opgevoerd, is die, waarin de heer D. Vóórhaar voor keukenprinses speelt. Ge ziet hem rechts van de pan met erwtensoep. Links ziet de heer G. Coesel zeer belangstellend toe. Beide heren vulden, heeft Gradus gezien, elkaar uitstekend aan, wan neer het er om te doen was de lachlust op te wekken. ringermeer aan een uit een zijweg na derende auto geen voorrang had ver leend. Er was een botsing gevolgd, waarbij een transportarbeider, die naast de verdachte had gezeten, en de twee inzittenden van de gegrepen personen auto ernstig werden gewond. Tegen de chauffeur, die toegaf i.v.m. het slechte weer op dat moment niet voldoende te hebben uitgekeken, werd een boete van f 150 of 30 dagen geëist. Met het jong-gehuwde echtpaar A.B. uit Den Helder met wie de politie al het nodige te stellen heeft gehad stond het er minder fraai voor. Omdat zij zich thuis, ondanks het bezit van hun tweejarig kindje erg verveelden waren zij regelmatige café bezoekers geworden. Op 9 November had het jonge vrouwtje met een vriend een paar citroentjes gedron ken, beide waren niet geheel nuchter meer en toen de man zijn portefeuille met f 850.liet vallen had mevrouw B. die maar bij zich gestoken, mee naar huis genomen en met medeweten van haar man f 750.van de inhoud in een hoofdkussen verstopt. De ove rige honderd gulden werden gebruikt om er huishoudelijke goederen voor te kopen. Hoewel de reclasseringskansen, voor al die van de 26-jarige man gering waren wilde de officier, naar hij zei- de „voor de allerlaatste maal" nog geen onvoorwaardelijke gevangenis straf eisen. Hij vroeg de rechtbank de man een boete op te leggen van f 50.en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 8 maanden op een proeftijd van drie jaar en de vrouw een boete van f 100 subs. 30 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden. De reeds gekochte huishoudelijke goederen wilde de officier verbeurd verklaard zien. In de redenering van de 59-jarige gepensionneerde marine-onderofficier GJ.N. uit Den Helder, die in Novem ber 1952 een fiets zou hebben „ge kocht", die volgens getuigen pas in Februari 1953 door de eigenaar ge mist en in het bezit van de verdachte als gestolen herkend werd, ontbrak duidelijk de logica zodat de officier van Justitie de man ondanks het feit dat de laatste zich van de domme hield, aan diefstal van de fiets schul dig achtte. Hij vorderde een jaar ge vangenisstraf. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. Het eerste tiental van de schaakclub M.S.C. heeft van Pat Mat 1 verloren, en dat betekent, dat het rode lantaarn drager Is geworden en vrijwel zeker zal degraderen. De uitslag MSC 3Pat Mat 4 is 64 geworden. Het derde tien tal boekte daarmee zijn derde over winning en heeft nu een fraaie kans op promotie. Voor de wintercompetitie van M.S.C. werden nog gespeeld: Groep la: J. BeunJ. Marsman (1) 01, J. BeunJ. Allart 01, J. Allart- J. Marsman (2) groep lb: T. A. de Haan—J. Smit 0—1, J. Smit—J. M. Koning 10, C. A. van BodegomTh de Jeu yG. J. BrandhoffP. van Dijk groep 2a: J. Bruinsma C. J. Bosch y2, H. VoermanJ. van Amesfoort 10, G. SchuckmanD. de Lange 0—1, Th. AdriaanseJ. Bruins ma 10; groep 2b: R. MullerB. Knop- per 01, G. GeusP. Stofberg 01, B. Knopper—P. Stofberg 01, J. Wieringa- R. Muller 10, G. GeusP. Bremer 01; groep 3a: A. BakkerI. Stolk 01, mevr. BoschC. Buys 10, I. StolkJ. J. Gijswijt 10; groep 3b: P. KroonE.M.H. Krauth 0—1, Ben Adri aanseJac. van der Kuyl 01; groep 4: H. van de Heuvel—K. Veenstra 1—0; F. HilkerJ. Schaafsma 01, J. A. Kramer—H.B.M. Rigters 01, A. Fid- derK. Geus 01, J. SchaafsmaK. Geus 10. VERLOTING „TONEGIDO" De trekking van de verloting v de handbalvereniging „Tonegido" plaats vinden op Zaterdagavond 6 F in hotel-café „Kooi- en Meerzicht' i Westerland.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5