Bach's Johannes Passie Nachtdienst op de Windwijzer Agenda voor de maand Februari 1954 DEN HELDER MARINESTAD Zeer moeilijke periode voor onze gevederde vrienden Nergens zingt de componist schoner van de eeuwigheid Wijzigingen en aanvullingen MAANDELIJKSE MEDEDELINGEN Van het Secretariaat van de Stichting .DE HELDERSE GEMEENSCHAP" TWEEDE JAARGANG No. 4 28 JANUARI 1954 Binnenkort uitvoering door „Toonkunst" Winter in de natuur (2) Eerste voorboden van de naderende lente Redactie commissie: C. A. Dekkers, P. J. de Klerk en I. Kristensen Redactie-adres: Singel 150 a, tel. 3555 Secretariaat: Erasinusstraat 14, tel. 2141 toestel 007 (na zes uur: 3524) ER BESTAAT EEN VERHAAL van een geleerde, die vele jaren in Azië werkteHij noteerde de in heemse muziek en legde deze vast op gramofoon- platenIn een kleine plaats in ribet, ergens hoog in het Himalaya-gebergte, luisterde hij naar de vreemde gezangen der priesters. Toen deze Oosterse wijsgeren hem alles hadden verteld en voorgezongen, wilde de professor als tegen prestatie ook iets van de Europese muziek laten horenEen van de platen bevatte een opname van een aria uit Bach's passie. Zonder de priesters in te lichten over wat deze muziek inhield, werd deze plaat ten gehore gebracht. Plotseling waren allen zeer opmerkzaam. Een diep stilzwijgen volgde na de aria. Pas na geruime tijd sprak een der Indische wijzen ernstig en ontroerd: „Als iemand gaat sterven, komt bij ons een fluit speler aan zijn sponde en speelt eenzelfde melodie als deze, om de weg naar het hiernamaals te verlichten." Geen beter bewijs is er voor de universaliteit van Bach's muziek. Hij putte uit de diepste diepten van de menselijke ziel. Daar, waar alle mensen elkaar raken en het goddelijke aanvangt. BACH'S PASSIEMUZIEK is vóór alles religieus in de diepste be tekenis. Het ganse denken van Bach was van een wonderlijk blij moedig doodsverlangen vervuld. Altijd weer, zo dikwijls als de tekst maar enigszins aanleiding geeft, begint zijn muziek van dit wonder bare verlangen naar de dood te mijmeren en te zingen. Nooit is de taal van deze muziek aangrijpender dan als zij predikt van de verlossing der ziel uit het aardse lichaam. Nergens misschien zingt Bach schoner van de eeuwigheid dan in de Johannes Passie. Op Goede Vrijdag in 1723 werd te Leipzig voor de eerste maal Bach's Johannes Passie uit gevoerd. Zij heeft daarna waarschijnlijk nog drie uitvoeringen beleefd. Pas onder invloed van Mendelssohn's Bachuitvoeringen werd zij in 1833 weer ten gehore gebracht door de Berliner Singakademie en in hetzelfde jaar in Berlijn gedrukt. JjET STREKT de uitgever Trautwein tot eer op deze wijze deze prachtige Passie-dichter tot de mensen gebracht te hebben. Langzaam en moeizaam be gon het begrip tot de mensen door te dringen, dat de Johannes Passie in schoonheid niet hoeft onder te doen voor haar grote zuster, de Mattheus- Passie. Ja, dat zij haar soms overtreft door haar grotere soberheid en fellere kleuren in de dramatische hoogte punten. Het werk, dat uit twee delen be staat, heeft drie onderverdelingen Het verraad, de veroordeling en kruisiging, de dood en graflegging. Voortreffelijke theoloog, die Bach was, was hij in staat het zeer eigen karakter van het strenge Evangelie van Johannes meesterlijk uit te beelden. De Christusgestalte bij Johannes lijkt soms in ongenaakbare majesteit zijn goddelijk woord te spreken. Bach s drieluik is verwant aan de schilderijen van de Sieneese school of die van Fra A.ngelico. Jezus* woorden zijn daarmee in overeenstemming: zwaar, gedragen, mysterieus. Ook de mensen, het volk, zijn niet altijd de menselijke figuren uit de andere Evangeliën, doch eerder een daemonische schare, vol haat, wreedheid en afgunst. Men luistere naar de z.g. turba- koren, die de wilde, van haat vervulde kreten der Joden verklanken! Soms is het of Bach de ontzettende spanningen van deze koren zelf niet meer kon ver dragen. Dan last hij uit het Mattheus- evangelie een echt menselijke trek in het weergaloos geschilderde wenen van Petrus of de aardbeving bij Christus' dood. Het ontzaggelijke beginkoor, waarin Bach niet óver Jezus maar tót Hem spreekt, zingt van de Heerser, die in bitter lijden de gestalte van een slaaf aanneemt en juist door en in zijn ver nedering Koning is. Het is een harts tochtelijke aanroep, een roep uit de diepte tot de Gekruisigde. Als daarna dan het Evangelieverhaal begint valt het op, dat de woorden van Christus de stralenkrans van strijkers- accoorden missen. Het evangeliewoord De feestelijkheden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Adelborstenopleiding aan het Konink lijk Instituut der Marine te Willems oord zullen worden gehouden gedu rende het tijdvak van 10 tot en met 17 October 1954. Het uitvoerend comité deelt ons mede, dat binnenkort zal worden over gegaan tot het formeren van de stich ting comité ,,Den Helder - Marinestad Het secretariaat is gevestigd: Erasmus- straat 14, telefoon 2141, toestel 007, na 6 uur: 3524. Alle correspondentie, verzoeken om inlichtingen, suggesties, voorstellen e.d. dienen uitsluitend tot dit comité te woi- den gericht. Dit voorkomt het langs el kaar heen werken en bevordert de coördinatie. Op gezette tijden zullen mededelingen over de stand van de or ganisatie worden gepubliceerd. moet de kracht uit zichzelf putten en dat doet het op treffende wijze Dan komen de prachtige koralen. Groot en machtig de ene keer, een an dere maal mild en beschouwend. Op andere plaatsen vol deernis en diepe deemoed. Fel zingt het koor: „Nicht diesen, diesen nicht, sondern Barrabam"; met het aandoenlijke daarop volgende reci tatief: „Barabas aber war ein Mörder" met de in schrille kleuren weergegeven geselingsmotieven. m Tot dan eindelijk fluit, hobo en strij kers de smartelijke zang beginnen van het einde, met de weergaloze mijme rende koormelodie „Ruht wohl, ihr heiligen Gebeine", gevolgd door het koraal: „Ach Herr, lass dein lieb En- gelein", waarin Bach zingt en juicht en droomt als nimmer een ander van zijn lieve Jezus. Het Helderse Toonkunstkoor is de enige van alle afdelingen der Maat schappij, die de Johannes-Passie dit seizoen op haar programma plaatste, en het is de eerste maal dat Bach'S meesterwerk in Den Helder zal klin ken. Het pleit voor het inzicht en de moed van bestuur en leden en niet minder van het gemeentebestuur, dat het mede mogelijk maakte, deze pioniersdaad te verrichten. Het instrumentale gedeelte zal wederom door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, vroeger de H.O.V., verzorgd worden. De solisten zijn: Dora van Doorn-Lindeman, Aafje Heinis, Laurens Bogtman en Wiebe Drayer. HERMAN ZAAL. VOLGEND NUMMER Het volgend nummer verschijnt op 25 Februari 1954. Kopij inzenden s.v.p. vóór of op 15 Februari 1954. BESTUURSRAAD Over de op 26 Januari j.1. ten raad- huize gehouden vergadering van de Bestuursraad zullen in het volgend nummer nadere mededelingen worden gedaan. VF.RF.NIGINGSGEGEVENS Een klein aantal verenigingen heeft nog steeds niet voldaan aan ons ver zoek om de gevraagde gegevens te ver strekken. Laat men dit nu terstond doen, dan kan de contributie-inning worden begonnen ORANJEVERENIGING Over de stimulering van de activiteit van de Algemene Oranjevereniging is vorige week een uitvoerig communiqué verschenen. Aanmelden als lid dient te geschieden aan het voorlopig corres pondentie-adres: L. F. van Loo Jr., Erasmusstraat 14. De contributie be draagt f 2,per jaar. ALS DE LAATSTE wintermaand in 't verschiet komt, kunnen we het in de natuur best merken, dat de zon meer kracht krijgt. Elke morgen rijst hij vroeger uit de Wadden op en 's avonds duikt hij telkens één of twee minuten later in de Noordzee onder. De zonne- baan wordt steeds langer en de zonnewarmte dringt dieper op de aarde in. We gaan het voorjaar tegemoet! Dat getuigen de hazelaar en kort daarna (Van een bijzondere medewerker) WANNEER DE TAFELS in de huiskamers afgeruimd worden en ieder het zich, naar zijn aard, gezellig maakt, brandt er op de „Wind wijzer" nog licht. En als later op de avond de laatste lichten in de hui zen gedoofd worden, brandt dat licht daar nog. De meteorologische post, die „Windwijzer" genoemd wordt, omdat heel .vroeger een wind vaan van abnormale lengte de toren sierde, is een continu-bedrijf, dat door vier man draaiende wordt gehouden. De diensten zijn ieder acht uur lang, zodat een van hen vrij is. Als 's avonds om elf uur de nacht dienst-man zijn intrede maakt, wordt er eerst een kwartiertje geboomd en liet gebruikelijke sigaretje uitgewisseld, tegelijk met eventuele bijzonderheden. Daarna trekt de avonddienst-man blij dat zijn acht uren er weer opzitten, aan zijn „stutten" en daalt er een vre dige stilte in het kantoortje. Nou ja, stilte....! Zes klokken tikken de tijd weg in een verschillend tempo, een tijdklok van het knipperlicht, dat op de dijk staat, bromt zijn monotoon rhythme en met een nijdig geratel en gebel begint de telex een bericht door te geven. Immuun voor die herrie installeert de observator zich en begint omstreeks half twaalf zijn eerste waarneming: barometer en windsnelheidsmeter af lezen, naar buiten voor temperatuur, windrichting, aard, hoeveelheid en hoogte van de bewolking, zicht en even tuele verdere bijzonderheden. Binnen wordt hiervan een coderapport samen gesteld en doorgegeven over de telex naar De Bilt. Hiermede gereed, blaast hij eerst even uit, eet een boterham, rookt een sigaretje, neemt een kop koffie uit de thermosfles, kijkt eens naar het kachel tje en begint aan de volgende waar neming, die van twaalf uur. Zo gaat dat ieder half uur en tussen de waar nemingen is er het administratieve werk, waarbij het nauwlettend acht geven op de klok erg storend werkt. De tijd gaat snel voorbij, al komt zo tegen de morgen Klaas Vaak op be zoek. Het werk in de nachtdienst stelt hoge eisen, speciaal aan de ogen, die zich steeds weer moeten aanpassen aan de overgang van licht naar donker en omgekeerd en daar tussen in steeds over schriften en boeken gebogen zit ten. Maar met koffie, tabak en een paar wandelingetjes naar de toren blijf je de slaap wel de baas, vooral als het weer een beetje of een beetjeboel koud en guur is. Die wandelingetjes zijn ook dienst, want het schatten van de wol kenhoogte en het onderkennen van de soort valt in het donker niet mee. Voor lage wolken kan een zoeklicht voor hoogtemeting worden gebruikt, maar hogere wolken moeten worden geschat en dat vraagt aan het duister gewende ogen. Wanneer het flink stormt is er trou wens nog meer werk aan de winkel, want dan moeten om het uur water standen van de peilschaal van de Wa terstaat opgenomen en telefonisch naar Den Haag doorgegeven worden. Trou wens, iedere hoog- en laagwaterstand wordt iedere dag weeraan afgelezen en doorgegeven naar het K.N.M.I. ten be hoeve van de voorspelling en van de waterstand, die over de radio worden omgeroepen. Dit alles vergemakkelijkt de dienst nu zozeer niet. Maar de stormramp heeft duidelijk aangetoond, dat het broodnodig is. Aan alles komt een eind en ook aan een nachtdienst. Als om zeven uur de rapporten van de twee lichtschepen.de „Texel" en de „Terschellingerbank" via de Kustwachtpost Kijkduin, die ze ons om de drie uur doorgeeft, verzonden zijn, komt de man van de dagdienst en even later kan de nachtdienst-man „af nokken", en in zijn bed kruipen. Daar wordt hij na een paar uur wel „uitge schoten" (de schrijver woont dicht bij de schietbaan te Huisduinen. Red.) en anders wordt hij toch wel wakker van het een of ander lawaai, maar ook een eeuwigdurend tekort aan slaap went tenslotte. En als hij dan overdag door de stad loopt, heeft hij zich van te vo ren al geprepareerd op de schimpscheu ten, die èn belastingambtenaren èn K.N.M.I.-mensen nu eenmaal altijd en overal te incasseren krijgen. En om elf uur gaat hij welgemoed weer op wacht 1 MAANDAG 2 DINSDAG 3 WOENSDAG 4 DONDERDAG 5 VRIJDAG 6 ZATERDAG 7 ZONDAG 8 MAANDAG 9 DINSDAG 10 WOENSDAG 11 DONDERDAG 12 VRIJDAG 13 ZATERDAG 14 ZONDAG 15 MAANDAG 16 DINSDAG 17 WOENSDAG 18 DONDERDAG 19 VRIJDAG Postbrug: Ledenvergadering K.N.B.O. U.L.O. (Pasteurstraat): V.U.-lezing (Muziek in de opvoeding, III). Casino: Ontspanningsavond L.S.K. Formosa: Alg. ledenvergadering „A.B.V.A." Mouton (.achterzaal)Verg. „Sportfokkers". Casino: Toneeluitvoering U.L.O.V. Rehobothkerk: Filmvoorstelling Geref. Jeugdraad. Casino: Als Woensdag. Lunchroom De Boer: Verg. „Streven naar Beter". Vakschool: V.U.-lezing door prof. dr M. Minnaert. Casino: Gymnastiekuitvoering O.K.K. Mouton: Clubavond personeel M.I.D. Formosa: Ledenverg. „Onderling Belang". Casino: Als Vrijdag. Formosa: Middensoirée „Dansinstituut Siebeling". Geen bijeenkpmst N.K.J.B. Casino: Feestavond N.K.J.B. Casino: Feestavond speeltuinver. „Visbuurt". Postbrug: Ledenverg. vrouwengroep P.v.d.A. Formosa: Voordrachtavond Ver. van Huisvrouwen. Museum: Lezing Humanistisch Verbond. U.L.O. (Pasteurstraat): Als 2 Febr. j.1. (IV). Casino: Sparrevue-avond. Het Honk: Verg. „Onze Kamerzanger". Casino: Als Dinsdag. V.M.-loge (Molengracht 5): Lezing. Theosofische ver. Elgawa: Lezing dr J. M. Somers (Elgawa/V.O.I.W) Postbrug: Contactavond „Glasbaars". R.K. Volksbond: Feestavond K.A.V. Casino: Filmavond R.K. Filmactie. Museum: Verg. Sierduivengroep „H. en O." Mouton: Clubavond personeelsver. M.I.D. Casino: Toneelavond „Vrede en Vrijheid". Witte Bioscoop. V.U.-filmvoorstelling (22.00) Casino: Tafeltennistornooi I.V.A. (9.00) Elgawa: I.V.A.O.-lezing door de heer D. L. Daalder. Casino: Ouderavond R.K. Gidsen „St. Agnes" (19.30) Formosa: Contact-filmavond ,.H. en O./Rasbora". Museum: Lezing Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Postkantoor: Verkoop voor verzamelaars (16-18 uur). Formosa: Ledenverg. Partij v. d. Arbeid. V.B.Z.-gebouw: Bijeenkomst Marinedameskring (14.30). Casino: Vrouwenbijeenkomst H.B.B. Casino: Kindermatinee H.B.B. (14.30) Postbrug: Clubavond „De Jutter" en „De Duinkanters". Casino: Feestavond R.K. vrouwenbew., afd. Gilde. Postbrug: Contactavond „Rasbora". Formosa: Filmavond Ver. van Huisvrouwen. Casino: V.U.-declamatieavond Maud Cossaar. Mouton: Clubavond personeelsver. M.I.D. 20 ZATERDAG 21 ZONDAG 22 MAANDAG 23 DINSDAG 24 WOENSDAG 25 DONDERDAG 26 VRIJDAG 27 ZATERDAG 28 ZONDAG Casino: Toneelavond Alg. Mil. Pensioenbond. Gymn. lokaal W.G.W.: adspirantenuitvoering. Badpaviljoen: Contactavond postzegelver. „Helder". Prins Hendrik: Concert „Kunstzin" m.m.v. „Kunstmin". Basketballwedstrijden Den HelderDen Haag. Prins Hendrik: Als Zaterdag. Casino: Matinee gymn.ver. O.K.K. (13.30) Casino: Trio SantoLiquido (Muziekkring) U.L.O. (Pasteurstraat): V.U.-lezing (Joh. Passion) Casino: Ontspanningsavond L.S.K. Dennenheuvel: Culturele avond „Huisduiner Belang". Casino: Uitvoering W.G.W., afd. gymnastiek. Postbrug: Ledenverg. postzegelver. Helder. Casino: Feestavond N.P.V. v.m. Extase: Kaspoca (fancy-fair) t.e.m. 28 Februari. Postbrug: Jaarverg. Ver. v Huisvrouwen. Vakschool: V.U.-lezing (Onze Haven) Casino: Toneelavond „Lyceïst". Chr. Mil. Tehuis: Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond. Mouton: Clubavond M.I.D Casino: Concert „Kunst aan het volk" Formosa: Cabaretavond Werfwerkliedenvereniging (N.H. Kleintoneel). M.O.O.C-sociëteit: Bal-masqué M.O.O.C. Casino: Soirée-dansante „Amicitia". MAART 1954 1 MAANDAG 2 DINSDAG 16 DINSDAG APRIL 1954 3 ZATERDAG 6 DINSDAG 17 ZATERDAG 29 DONDERDAG MEI 1954 5 WOENSDAG 6 DONDERDAG 8 ZATERDAG 11 DINSDAG 12 WOENSDAG 15 ZATERDAG 19 WOENSDAG Casino: Toneelavond „Stad en Ommelanden". Casino: Persil-demonstraties (t.e.m. 5 Mrt en 8/11 Mrt) Casino: „Een uur muziek" (14.45 en 15.45) Casino: Herman Krebbers, viool en Willem Hielke- ma, piano openbaar concert Muziekkring en V.U.) Elgawa: Familie-avond I.V.A.O. Casino: Feestavond Alg. Ned. Bouwbedr. Bond. Formosa: Cabaretavond „Tuindorp'Zuid" Bethelkerk: Jubileumconcert Chr. Mannenkoor. Casino: Toneelavond W.S.O.V. 'Rijkswerf. Casino: Idem Formosa: Feestavond 25-jarig bestaan H.W.N. Casino: U.L.O.-examens. Casino: Idem. Casino: Feestavond „Stad en Ommelanden". Bethelkerk: Jubileumconcours Chr. Mannenkoor. de elzenkatjes, die zich gaan rekken en hun stuifmeel met de wind meegeven. Dat vertellen ons de bengelende sneeuwklokjes op zonnige, luwe plek jes. Dat zien we aan zoveel jong, teer groen, dat te voorschijn komt. 't Lentelied klinkt steeds luider in dieren- en plantenwereld. In Februari moeten we het eerste gezang van de leeuwerik al kunnen beluisterende merel fluit zijn melodieuze liedje; het winterkoninkje schettert tussen het dorre hout. De zilvermeeuwen stude ren hun voorjaarsroep al in en menige kokmeeuw tooit zich reeds met zijn chocalade-bruine kapje. En toch.... Februari is nog steeds de laatste wintermaand en onbarmhartig kan in deze nawinter de koude ons teisteren. Dat hebben de jaren als 1929, 1910 en 1947 wel bewezen. Al kunnen we in Februari al heer lijk genieten van de voorboden der na derende lente, we behoeven eind Janu ari heus niet te denken, dat we er al zijn. Sneeuw kan de velden bedekken, felle vorst de binnenwateren doen stollen. Ook dan kunnen we intens genieten, wandelend in die „witte wereld". Maar 't vogellied wordt dan niet gehoord en de planten sluiten zich zoveel mogelijk op onder knoppen en schubben. Tever geefs speuren onze gevederde vrienden dan naar voedsel. Vooral de zangers krijgen het dan te kwaad en ten einde raad zoeken ze bescherming bij de mensen in dorpen en steden. Vinken en mezen, roodborstjes en winterkonink- ies, merels en koperwieken vertonen zich in straten en tuinen en zijn dank baar voor het voedsel, dat men voor ze uitstrooit, al zullen de brutale mussen en de bazige spreeuwen wel met de grootste portie gaan strijken. Men behoeft niet eens naar buiten te gaanvanuit de warme kamer kan men dan toch genieten van een stukje vogelleven. We merken dan op, dat ook in die wereld het recht van de sterkste geldt, waarbij de een de lek kerste brokjes aan de ander tracht te ontfutselen. Maar trekken we er op uit door het winterse landschap, dan merken we, dat 't daar toch niet geheel uitgestor ven is. Troepjes leeuwerikken vliegen angstig rond, zoekend naar plekjes door de sneeuw opengelaten, waar mis schien nog wat onkruidzaad voor hen te vinden is; verkleumde koperwieken zoeken langs de slootkanten naar voed sel, dat zo moeilijk te bemachtigen valt. Maar wie zelfs in zulk een barre tijd nog wel aan de kost kunnen komen, zijn de kraaien. En de echte winter kraai is natuurlijk de bonte, die in geen winterlandschap ontbreekt. In de dennenbossen ten Oosten van de Elbe is hij opgegroeid, maar toen in October de dagen korter werden en de temperatuur begon te dalen, is hij met vele soortgenoten, op reis gegaan. Zo is hij in ons land aangekomen. Och, hier is altijd nog wel iets voor hem te vin den. 't Is een echte alles-eter! Mest hopen en vuilnisbelten wroet hij om op zoek naar wormen en insecten. Op de akkers haalt hij het graan of de ge legde erwten uit de grond. In de dui nen doet hij zich te goed aan bessen en vruchten, vooral op duindoornbes- sen is hij verzot. Als in Februari de- blauwe reigers hun eerste eieren ge legd hebben, aast hij op deze lekkernij Ook dode of gewonde dieren, muizei of kikvorsen versmaadt hij niet. Oj het strand treft men hem ook geregeld aan. Met zijn enigszins waggelendi gang speurt hij langs de vloedlijn naa alles, wat de zee aanspoelt: schelpdier tjes, garnalen, visjes enz. Op de pierer waar kussens mosselen aan de stene: vastgehecht zitten, scheurt hij hel- plukken los, om ze even hoger op stu te hakken met z'n geweldige snavel e de inhoud op te peuzelen. Ook vee van de schelp gaat mee naar binne: 't Onverteerbare braakt hij later, ti ballen saamgeklonterd, weer uit. O: der zijn rust- of slaapplaatsen in bomen kan men heel wat van d „braakballen" vinden. Met een grot te harde mossel vliegt hij wel omhoo- om hem op de stenen 'te laten stu vallen. Niet altijd lukt het, de moss- komt soms op 't strand terecht. Hij on rooft meeuwen wel hun pas gevangc buit. 't Is een interessant schouwsp zo'n bonte kraai jagend achter ec meeuw, net zo lang tot deze zijn vis laat vallen. Vóór het de grond bereik weet de kraai het behendig op te va: gen. Of hij dat spelletje zelf heeft ui gevonden, weet ik niet. Misschien oc heeft hij het afgekeken van de jage- (een soort roofmeeuwen). Trouwens 6 meeuwen onderling maken zich er oo wel aan schuldig. Langs de Zanddijk kunnen we d „slaaptrek" van de kraaien waarnemei Elke avond langs vaste wegen vliege ze Zuidwaarts naar de bosjes bij Ca lantsoog of 't Wildrijk, een natuu: monument bij St. Maartensvlotbru- En elke morgen verspreiden ze zie weer over de kop van Noord-Hollanc We zien dan ook de eksters van heind er, ver de Donkere Duinen opzoekei waar zij tussen het beschuttende der negroen hun slaapplaatsen hebben. Di eksters leiden overdag een soortgelij leven als hun grotere never, de bont kraaien. Half April vertrekken dp winter gasten en keren terug naar hun „Hei mat om in de kruinen der hoge den nebomen hun takkennest te bouwen. Maar dan zijn wij de winter met z'r sneeuw en vorst, zijn felle kou o Stormachtige regendagen al bijna weet vergeten. A. S

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3