Medeleven uit het buitenland was indrukwekkend Niet tevreden over de wet op vervreemding landbouwgrond De beste ruil Nieuwe aspecten bij de binnenvisserij Ramp bracht groot leed over ons land De nieuwste statische gegevens Regering richt een monument op Luister eens naar: Radioprogramma Huurprijs onbewoonbaar verklaarde woningen Ongevallenverzekering Vrijwillige Brandweer Prinses Beatrix vierde haar verjaardag in de familiekring Kortsluiting aan boord van KLM-convair Uitvoer appelen en peren naar Finland en Frankrijk Cees Laseur gaat trouwen Pimf Pam Pom en de graafmachine Vereniging van landeigenaren Wij moeten ons meer organiseren det toetreding tot de Federatie/ van Landeigenaren, die geldelijke ver plichtingen met zich zal brengen, wacht op het verkrijgen van rechtspersoon lijkheid. Het lopende verenigingsjaar is men vol goede moed ingetreden en al is op dit moment nog niet bereikt, wat men graag had gezien, toch zal het be stuur zijn uiterste best blijven doen. Bij de bespreking der statuten bepleit te de heer P. Kooijman (Heiloo) het aftreden van andere dan de dagelijkse bestuursleden bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd doch op voorstel van de Voorzitter werd besloten geen leef tijdsgrens te stellen. Het bestuur zal gedurende dit jaar als volgt zijn samen gesteld: voorzitter: P. M. Bürmann, secretaris J. Vennik, penningmeester P. W. Groot, mr J. Lieuwen, C. J. Ma ters en D. Sleutel, leden. MARGARET MALC0LM werven- „„t. MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 JIV TALLOZE kerkelijke bijeenkomsten in liet rampgebied is gisteren liet feit herdacht, dat precies een jaar geleden de trotse dijken van Zeeland moesten wijken voor het aanstormende geweld van de Noord zee, die behalve enorm veel schade, onherstelbaar leed bracht in deze welvarende provincie. De respectievelijke voorgangers herinnerden allen aan de droevige dagen, toen arbeid van jaren in één nacht teniet werd gedaan en aan de krachtdadige hulp van velen, waardoor een spoedig herstel mogelijk werd gemaakt. Als zeer bijzondere onderschiding van het „jaar van vooruitgang" sinds 1 Februari 1953 hield de buitenlandse persvereniging in Neder land haar jaarlijks diner, ditmaal op 30 Januari te Amsterdam. Ere gasten waren minister-president dr W. Drees, die herinnerde aan de internationale reacties op de bij de ramp tot stand gebrachte contacten, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, die een toespraak hield onder de titel „Precies 52 weken later", de commissaris van de Koningin van Zeeland, als vertegenwoordiger van de rampgebieden en de Zuidafrikaanse ambassadeur, P. I. Hogenhout, die het corps diplo- tnatique vertegenwoordigde en een dijkwerker van West-Kapelle, Men beoogde aan het diner meer de nadruk te leggen op het herstel en de herbouw dan op de plaatsgevonden ramp, want de buitenlandse cor respondenten in Nederland zijn van mening, dat thans de aandacht eerder uit moet gaan naar de veerkracht van het Nederlandse volk dan naar de herinnering aan de slag, waardoor het getroffen werd. Blijkens de laatste gegevens van het C.B.S zijn bij de stormramp van 1 Februari 1953 1 835 perso nen direct of door ziekten (40) om het leven gekomen. Hiervan wor den 144 nog vermist. Tot de slachtoffers behoorden 916 vol wassen mannen. Ruim 600 perso nen beneden de 20 jaar verloren het leven. Per 1 Maart 1953 waren 72.170 inwoners van het rampgebied ge- evacueerd. Thans verblijven naar schatting nog ruim 5000 slachtof fers buiten hun oorspronkelijke woongemeente. Ondanks het feit, dat ruim 2600 woningen in Zuid west Nederland vernield werden, is de woningvoorraad in dit ge bied met 1252 in het laatste jaar gegroeid. In alle gemeenten op 11 na in het rampgebied zijn inmiddels weer raadsverkiezingen gehouden. Qnze oude erfvijand, gesteund door storm en springvloed sloopte in een nacht een bolwerk, dat onze water bouwkundigen voor de eeuwen hadden opgeworpen. Bijna 1800 mensen verlo ren hierbij het leven, duizenden verlo ren huis en hof en de vernietiging en ontwrichting werd voelbaar in alle ge ledingen van onze nauwelijks van de oorlog herstelde volkshuishouding", al dus dr Drees tijdens zijn rede. Nadat spreker het geweldige medeleven uit het buitenland, dat even indrukwek kend was als de woede der natuur elementen en zijn persoonlijke ontroe ring kort na de ramp, gememoreerd had, vervolgde de minister-president. „Menig nieuw gebouw ten algemenen nutte zal in de toekomst in het vroe gere rampgebied de herinnering leven dig houden aan wat de wereld voor Nederland deed. Daarenboven ligt het in het voornemen van de regering in het voormalige rampgebied een monu ment te doen oprichten dat in de ma terie tot uitdrukking zal brengen wat in het hart der Nederlanders leeft: dank aan de volkeren voor hun een drachtig werk van msenlievendheid. DE minister van Verkeer en Water staat mr J. Algra memoreerde, dat reeds op 2 Februari een overzicht over de omvang van de overstromingen was verkregen. Twee dagen na de ramp pntving de minister behalve technische gegevens van de Waterstaat, een al bum van d| KLM, met als titel: over zicht dijkdoorbraken, vernielde water keringen en overstromingen. Met de tegenactie werd onmiddellijk een begin gemaakt. Toen de maand Februari voorbij was, waren er van de 68 stroomgaten reeds 32 dicht. Minister Algera roemde vervolgens de prachtige door aanbieding van een laan van popu lieren, aan te leggen tussen twee van de ergst getroffen dorpen in Zeeland, ter vervanging van de bij de overstro ming verloren gegane beplanting. De vereniging zal verzoeken deze laan de „Buitenlandse-perslaan" te noemen. Als bijzonderheid werd medegedeeld, dat de eerste boom geschonken werd door Winston Churchill. De heer Churchill is nl. erelied van de vereniging. In dichtvorm werd de ramp op het herstel herdacht door mevrouw Aase Margrethe van Frayenhove (Noorwe gen) die speciale hulde bracht aan de aanwezige dijkwerkers en daarin diens echtgenote betrok. LIEDER EINES FAHRENDEN GE. SELLEN de tegenhanger van Mahlers Kindertotenlieder. Het zijn liederen, geladen van een zeer romantische liefdessmart. Hierin tocmt Mahler, dat hij met zijn muziek in feite de laatste periode van de romantiek verte genwoordigt. Het is fraaie, wat zwaarwichtige muziek, mede door het gebruik van groot orkest als begeleiding. Hoe ver zijn wij hier al af van het lied als kamermu ziek.... (Dinsdag 10.15 uur over Hilversum II, 298 nieter). DINSDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws- 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 De groenteman. 9 30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Hammondorkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano duo. 13 00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Dansmuziek. 14.00 „Wij ont dekken Amerika", causerie met muziek. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15-45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Reportage of gram. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 1815 Pianospel. 18.25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: „Be roemde figuren uit de wereldliteratuur" door Dr. A. Saalborn: „Ahasverus, de wandelende Jood". 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Omroep orkest en vertelster. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Comm. uit Ber lijn. 22 05 Amus,-muziek. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New Vork calling. 12.30—24.00 Amus.-muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.20 Licht processie en Hoogmis. 9.45 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 1015 Gram. 10.35 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11 30 School radio. 11.50 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12-30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amus.-muziek. 14.00 Gevar. pro gramma. 14.50 Gram. 15.00 Blaaskwintet. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de Jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: J. v. d. Walle: „De Nederlandse Antillen in klanken". 18.00 Dansmuziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Koorzang, 19.15 „Uit het Boek 'der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Piano-trio. 21.15 „Ken een haan een ei liggen". 21.30 Ba riton en piano. 22.00 Voordracht. 22.25 Kamerorkest. 22.45 Avondgebed en Li turgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest en so list. 23.45—24.00 Gram.muziek. Televisie-programma. KRO. 20.15 Weerbericht. 20.18 „Waarom dit niet?", één-acter. 20.48 Filmactuallteiten. 20.53 Gastenboek. 21.00 „Mag ik deze dans van U?". Zaterdag werd te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de buitenlandse persvereniging, waar bij minister-president dr Drees, mi nister Algera en dijkwerker Hui- brechts met echtgenote als ere-gas- ten waren uitgenodigd. Dr Drees dankte nogmaals voor de hulp welke het buitenland na de waters nood bood. De eregasten met elkaar in gesprek. onderlinge samenwerking, die tot ge volg heeft gehad, dat de dijken voor de winterstormen dicht waren. „Met het herstel is de zaak echter niet af. Integendeel er ligt een taak van grote allure voor ons. Wat wjj moeten oplossen is het vraagstuk van de verhoogde veiligheid voor ons ge hele land", aldus minister Algera. Wanneer de afsluiting der zeearmen technisch mogelijk Is en de deskun digen zjjn geneigd dit aan .te nemen dan ontwikkelen zich belangrijke pe/s- pectieven. Dan wordt een belangrijk verhoogde veiligheid verkregen. Af sluiten van de zeearmen betekent dub bele veiligheid, verdediging op twee li nies, verdediging in de diepte. Een weerstandslijn langs de afsluitdammen van 28 km en een, die gevormd wordt door bestaande dijken, lang 700 km. Dan zou bovendien de mogelijkheid ontstaan van een zoetwaterreservoir, hetgeen van eminent belang is voor de landbouw. De heer H. George Franks voor zitter van de Buitenlandse Persvereni ging deelde vervolgens mede, dat de bui tenlandse correspondenten hun eerbe wijs een blijvende vorm wilden geven Zoals bekend is, geldt de huurver hoging niet voor woningen, die onbe woonbaar zijn verklaard. Minder be kend is, dat de huurprijzen van wo ningen, die onbewoonbaar worden verklaard, nadat zij een wettelijke ver hoging hebben ondergaan, moeten worden verminderd met de toegepaste verhogingen en dus moeten worden teruggebracht tot de huurprijs, die gold op 31 December 1950. De huurprijs van een woning, die onbewoonbaar is verklaard, is de „oude huurprijs". De „oude huurprijs" is in de zin van de wet de huurprijs van 31 December 1950. Dit betekent, zo vernemen wij van de zijde van het ministerie van Wederopbouw, dat wan neer thans een woning onbewoonbaar wordt verklaard, de eventueel toege paste huurverhogingen van 1951 en 1954 (resp. 15 pet en 17-29 pet) moe ten vervallen. In het Staatsblad van Zaterdag ls opgenomen het besluit van 19 Januari, waarbij wordt bepaald, dat de wet van 25 November 1953 betreffende onge vallenverzekering van de Vrijwillige Brandweer op 15 Februari in werking treedt. Tijdens de 8ste visserijbijeenkomst op de Volkshogeschool te Bergen, heeft de inspecteur der Visserijen, de heer D. E. van Drimmelen, enkele „nieuwe aspec ten van de binnenvisserij" besproken. Allereerst behandelde spreker de door het prijsverloop noodzakelijk geworden sanering der binnenvisserij. Was het voor de oorlog mogelijk om met een vangst van 500 kg een lonend bedrijf te 1 ebben, thans moet de vangst tenmin ste 1500 kg per jaar bedragen. Dit pro bleem wordt nog klemmender door de geweldige toeneming van de sportvis- serij die mede oorzaak is van een drei gende overbevissing. Het aantal sport vissers, dat thans 50 per 1000 inwoners bedraagt, vangt per jaar o.a. 200 ton snoek tegen 150 ton gevangen door de beroepsvissers. Het probleem wordt nog verscherpt door het teruglopen van de visstand, daar de vele kunstwerken als sluizen, gemalen en stuwen de bewe gingsvrijheid der vissen belemmeren, terwijl de natuurlijke paaiplaatsen verloren gaan. Nieuwe mogelijkheden zag spreker in het intensiveren van de visteelt. Prinses Beatrix heeft gisteren haar 16e verjaardag in huiselijke kring ge vierd. Prinses Wilhelmina kwam er voor over van het Loo, om deze bijzondere dag bij te wonen. Zaterdagmiddag sloot de jarige prinses haar 15e levensjaar af met het deelnemen aan een concours hippique ln Amersfoort en niets typeert waarschijnlijk beter de ongedwongen en gezonde sfeer, waarin de kroonprinses is groot gebracht. Diezelfde dag was prinses Margriet van 's morgens 9 uur tot 's middags 4 uur met een aantal medescho lieren druk in de weer geweest om met de Baarnse schoolkinderen de zestiende verjaardag van haar zusje Beatrix te vieren. Ze trad op in een ballet als on derdeel van een programma, dat een aantal scholieren verzorgde voor de Baarnse schooljeugd in Musis Sacrum. On alle kinderen van dit feest te laten genieten, waren drie voorstellingen nood zakelijk. De kleine Marijke was natuur lijk van de partij bij de filmvoorstelling, die voor de kleineren werd gedraaid in Astoria. In het K.L.M.-vliegtuig PH-TEK (Jo- hannes Vermeer) dat Zaterdagavond tegen middernacht uit Londen naar Am sterdam terugkeerde, is, kort voor de landing op Schiphol een begin van brand ontstaan bij een der motoren. Deze trad vermoedelijk 09 door kort sluiting. De brandweer van Schiphol is er, nadat het toestel was geland, spoe dig in geslaagd het begin van brand te onderdrukken. Passagiers en beman ning bleven ongedeerd. Zij konden het vliegtuig op de gewone wijze verlaten. De schade aan de motor was* beperkt. De Johannes Vermeer is een twee- motorige Convair-240. De Finse regering heeft, binnen het bestaande handelsverdrag, toestemming verleend tot de invoer van Nederlandse appelen tot een bedrag van f 250.000. De Franse regering heeft, binnen het ver dragscontingent, de grenzen opengesteld voor de invoer van Nederlandse peren. Zulks per 25 Januari. Getracht wordt, gezien de betrekkelijk geringe peren- voorraad, ook appelen onder dit contin gent te doen leveren. De directeur van de Haagse Comedie, de heer Cees Laseur, zal 6 Februari in het huwelijk treden met mevrouw De Bruine Groer.eveldt. Het huwelijk wordt om 11.30 uur op het stadhuis voltrok ken, Paul Steenbergen zal getuige zijn. VARKENSREUZEL NAAR WEST- DUITSLAND De lnvoercommissie van West-Duits- land heeft Zaterdag toestemming ver leend voor de invoer van varkensreuzel uit Nederland tot een bedrag van D.M. 3,5 millioen. 29. Het was niet te zeggen, wie er het meeste in de war was, de commis saris of Piet Pakkum. Zeker was het dat de commissaris het eerst zijn spraakvermogen terug kreeg. „Stom meling" brulde de commissaris. „Oh, hemeltjelief... kijk eens naar die muur!" Piet Pakkum keek. Hu zag niet alleen een muur, hij zag óók de hoofdstraat, die daar achter lag! Hu zag dat door het gat, dat Billie dwars door de muur had gegraven met de graafmachine van professor Splitser. „Dat k-k-kan n-n-niet", stotterde Piet Pakkum. „Praat me niet tegen," bul- derde de commissaris. „Je ziet het toch voor je ogen. Oh, niets kun je hier ook aan je ondergeschikten over- laten. Wat moet ik aan de professor zeggen? En aan de burgemeester, ik durf die twee niet meer onder ogen te komen. Vooruit, sta me niet zo aan te gapen, ga ze zoeken, die twee ban. dieten. En kom me niet onder ogen vóórdat je ze te pakken hebt. En dan te bedenken, dat jij die twee nodig moest verwennen met boterhammetjes met chocolade hagelslag". (Van een onzer verslaggevers ,,'T Wordt hoog tijd, dat de landeigenaren zich meer en beter gaan or ganiseren dan tot dusverre, want er staan voor hen zeer belangrijks dingen op het spel". Met deze woorden opende de heer P. M. Bürmann, voorzitter der Vereniging van Landeigenaren in Noord-Holland de zeer druk bezochte jaarvergadering van die vereniging, die Zaterdagmiddag jl. in Alkmaar werd gehouden. De voorzitter memoreerde voorts de uitstekende ontwikkeling van de nu drie jaar bestaande vereniging en de vruchten, die vele leden reeds van het lidmaatschap hebben geplukt. Spreker betrok in zij) hulde, de secretaris van de vereniging, oud- burgemeester J. Vennik, die hij de ziel en spil van de organisatie noemde. In het door hem uitgebrachte jaarverslag onderstreepte de heer J. Vennik de noodzakelijkheid om de kracht van de vereniging door toe treden van nieuwe leden te vergroten. Vroeger was het de Vereniging van Landverpacbters, die wel zeer in de knel zat, doch thans zijn het de landeigenaren, want de nieuwe maatregelen gaan ook hen aan. Deze regelen hebben zeker een goede zijde doch zijn niet feilloos. ff ff De vergadering verleende met alge mene stemmen machtiging tot het aan vragen van de Koninklijke goedkeu ring op de statuten en tot aansluiting bij de Federatie van Landeigenaren. Hierbij zit de bedoeling voor om in ie der district, waarin een Grondkamer is gevestigd, een Verenging van Landei genaren op te richten en deze in lande lijk federatief verband te verenigen, yervolgens hield de heer C. D. Grijns, secretaris van de vereniging „Het Grondbezit" te Utrecht een uitvoerige inleiding over de onlangs van kracht DOOR 4) 't Liep tegen zessen toen hij de auto liet stoppen voor een wat saai huisje in een der voorsteden en zijn passagiere vrij onzacht bij de schou der schudde. „Kom mee; hier moet u uitstappen", zei hij ietwat bevelend. Serena keek eerst naar hem en dan naar de niet bijster vriendelijk uit ziende woning. „Woont u hier?" vroeg ze tenslotte. „De hemel beware me!" riep hij uit. „Neen, hier woont iemand, die beter met u zal kunnen opschieten dan ik, tenminste als ze dat wil. Maar pas in vredesnaam op uw tellen en neem haar niet te veel in vertrouwen". Het meisje volgde hem over en ongelooflijk lelijk voorpleintje en Nick kreeg toen hij aan de glimmend ge wreven bel trok het gevoel alsof hij de lont van een tijdbom aanstak. „Nu, ze is ten minste op", zei hij, meer bij zichzelf dan tegen Serena. ,„Het koper is al gepoetst". Slechts een ogenblik daarna bleek, dat hij goed had gezien. Een al wat oudere vrouw met een stijf gestreken witte boezelaar over haar nette zwar te japon, deed open en riep bij het zien van Nick verheugd„O, Nicholas, lieve jongen". Waarna ze er haastig op liet volgen: „Iets niet in orde?" .Niets, dat jij niet kunt verhelpen", zei hij, een arm om haar hoekige fi guur slaande, terwijl hij haar flink op beide magere wangen kuste. „Vertel maar op", hernam ze gela ten, „je kussen hebben altijd een na sleep. Oriep ze bij het zien van Serena en maakte zich vlug los uit Nick's omarming. Hij liet haar echter niet zo maar gaan. „Hoor eens hier, lieve Emma zei hij snel, „ik had graag, dat je een goede kennis van me een handje hielp. Ze wilde met de trein naar Londen, maar ik haalde haar over mij te ver gezellen en nu dient ze toch ergens onderdak te komen...." Hij bleef steken onder de doorbo rende blik van een paar oude en ste nige, maar zeldzaam heldere ogen. Toen het zwijgen vat langer duurde, was Serena aan de beurt, die begreep dat ze de situatie moest zien te redden. „Meneer Hunslow is wel zo vrien delijk, me een goede kennis te noe men", zei ze, „maar.'t is niet helemaal overeenkomstig de waarheid. Hij had me vóór vannacht nooit ont moet, maar is zo aardig geweest...." Emma wierp Nick snel een sarcas tische blik toe, alsof ze zeggen wilde, dat vriendelijkheid iets nieuws voor hem was. Toen wendde ze zich tot Serena „Kom binnen en vertel de rest. Ik ben er niet op gesteld, dat de hele buurt uit de vensters hangt om te luisteren", zei ze en ging hen voor naar een hall, die volkomen beant woordde aan de verwachtingen, door het betegelde voorpleintje opgewekt. Een deur werd opengerukt en het drietal belandde in een kamer, die af gezien van enige smakeloze kalenders en wat foto's slechts zware mahonie houten meubelen en stoelen met paar- deharen zittingen van 19e eeuwse ma kelij bevatte. „Vooruit nu maar", sprak Emma tot Serena, terwijl zij Nick, die iets zeg gen wilde, meteen het zwijgen opleg de. „Neen, ik wil het uit haar mond horen en dan in de eerste plaats: Waarom sprak hij de waarheid niet?" „Ik geloof, dat meneer Hunslow bang was, mij in ongelegenheid te brengen", antwoordde Serena, „maar ik vind het beter, dat u alles weet. Ik ben mijn huis ontvlucht, omdat vader mij met een man wilde laten trouwen, die ik haatte. Een oude en vreselijke man. Als meneer Hunslow er niet ge weest was, zou ik er nooit in ge slaagd zijn, weg te komen en toen hij. hoorde, dat ik niet wist, waarheen ik gaan moest, heeft hij me hier gebracht Ze zweeg even en Emma Twist kreeg de indruk, dat het meisje tls een schuwe, gauw verschrikte vogel op het punt stond, andermaal te vluchten. „Maar", ging Serena hape rend voort, „ik begrijp het volkomen als u...." „U kunt blijven", viel juffrouw Twist haar kortaf in de rede en zei toen aan Nick's adres: „Nu begin ik weer wat hoop op jè te krijgen. Ik wist niet, dat je nog zoveel gezond verstand had". Een poosje later vertrok Nick weer. Hij had geweigerd, te blijven ontbij ten en beweerd, dat hij geen afspraak had, maar dat excuus klonk nogal on waarschijnlijk, gezien het vroege mor genuur. Intussen liet juffrouw Twist hem zonder een enkele opmerking harerzijds zijn gang gaan. „Als ik kan, kom ik vanmiddag of vanavond even aan", zei hij luchtig, terwijl hij Serena de hand schudde.' „U zult het heel prettig hebben bij Emma. Ze schijnt op u gesteld, wat lang niet iedereen overkomt. Nu, tot ziens dan „Komt u heus", vroeg Serena eens klaps, nog met haar hand in de zijne. U.... u is toch niet van plan er van door te gaan?" Nu hij de verantwoordelijkheid voor haar persoon op andere schouders had gelegd, kon Nick weer lachen zonder dat gevoel van prikkelbaar heid, dat ze in de loop van de nacht meermalen bij hem had opgewekt. „Natuurlijk kom ik", beloofde hij. „Mijn woord, het woord van een Hunslow erop!" Juffrouw Twist, een beetje op de achtergrond, begon te snuffen, 't zij omdat ze hevige kou had gevat of wel weinig, vertrouwen stelde in Nick's belofte. Serena moest nu maar uitma ken hoe het was. Intussen gaf Nick drie dagen lang taal noch teken en Serena begon wanhopig te worden. „Ik kan hier niet blijven", hield ze, bijna in tranen, vol en juffrouw Twist had al haar overredingskracht nodig om haar gast het tegendeel aan het verstand te brengen. „Ik vind uw gezelschap heel pret tig", zei de oude vrouw: „dat is heus waar. O, ik geef toe, dat ik uit eigen beweging er nooit toe gekomen zou zijn, een jonge dame hier uit te nodi gen, maar zoals de dingen nu gelopen zijn, kwam ik tot het besef, dat het juist is wat ik nodig had". „Jawel, maar u moet goedvinden, dat ik u betaal", hield Serena vol. „Als 't u blieft juffrouw Twist. Ik heb zowat tien pond bij me „Houdt u die tien pond, juffrouw Serena", verklaarde ji "friuw "\vist pltchtig. „Zolang u die heeft, zult u nooit bankroet gaan." „Maar u wèl als 'k u uitgaven voor mij laat deen", betoogde Serena. „Dat is mijn zaak", hitld de oude dame vol. „Bovendien e.napt u voor mij allerlei karweitjes op, waarmee een jonge dame zich !ot moest...." „Ik aet mijn ti'd toch vullen" viel Serena, zonder op de kwalificatie van „jonge dame" t letten, ha., gastvrouw in de rede. „Als i! niets doe, blijf 11: maar den; en...." (Wordt vervolgd.) 1 geworden „Wet op de vervreemding van landbouwgronden". Spreker bracht allereerst in herinnering dat zijn ver eniging reeds in 1911 werd opgericht, Nadien zijn er ook in andere provin cies organisaties ontstaan. Na de indie ning van de Pachtwet in 1935 werd on derling wel naar samenwerking ge streefd doch deze bleef toch gelijk droog zand aan elkaar hangen. Naast een algemeen gebrek aan organisatie viel ook een onderlinge concurrentie tussen de diverse verenigingen te con stateren. Ook was er te weinig contact met de kleinere landeigenaren en zou het juister geweest zijn gewestelijke organisaties te stichten. Na lang pra ten ontstond tenslotte een algemeen landelijk secretariaat, waaraan experts zijn verbonden en alle zaken voor de aangesloten organisaties behartigt. Veel mensen, aldus spreker, denken bij onteigening van hun land tevreden te kunnen zijn over de geboden prijs doch juist tegenover de gemeentebestu ren dienen zii over experts te beschik ken. Wij moeten met een grote organi satie komen, die meer leden bevat dan de 4000 van thans en deze is geworden in de Federatie van Landeigenaren, die over een eigen secretariaat beschikt en een centraal orgaan voor Nederland uitgeeft. ^an de op 21 December jl. van kracht geworden wet is 8V> jaar gewerkt- Het eerste ontwerp ontstond op het kantoor van de vereniging „Het Grond bezit" en kwam zo ongeveer overeen met het uit de bezettingstijd bekende „Boerenland in boerenhand!" Dit on dervond tegenkanting, inzonderheid van de politiek onder „het Schermerhorni- aanse" bewind, dat alles wilde regelen. Niet minder dan twintig maal werd een ontwerp van wet samengesteld tot ein delijk" de huidige wet tot stand kwam, die spreker zeer vaag noemde. Zij re gelt bijv. wel de land- doch niet de bosbouw. De eigenaren van bosgronden beleven daaraan weinig vreugde want hun prijs wordt op de basis van de 1» 1940 geldende waarde vastgesteld door het Prijzenbureau. Spreker somde voorts nog enige uitzonderingen op, die niet onder de wet vallen en wee vervolgens op het voorkeursrecht van de pachter, wanneer tot verkoop wora overgegaan. In geval gronden bijv. door vererving al te zeer zouden worden verdeeld, zal de Grondkamer overdracht n' goedkeuren, vooral niet als de pacht eigenaar van de gebouwen is gewo - den. De Kamer moet aldus voorkome dat er geen kleine bedrijfjes ontstaa die geen levensvatbaarheid bezitten' Toch oordeelde spreker deze kepah g niet in het belang van de landarn - ders, die een stukje land zullen v Bij de behandeling van het wetson werp construeerde de KVP hst vo keursrecht, dat de pachter bij ®ve"its ele verkoop van de grond heeft, m hij reeds 12 jaar pachter is. Na als zijn mening te hebben uitg sproken dat het fout is dat de Gron kamer een pachter het recht kan gev beroep in te stellen bij de Cent'ra Grondkamer, vergeleek spreker het 0 paalde in het Pachtbesluit met dat de nieuwe wet, wanneer tot verKO van gronden wordt overgegaan. Hierna gaf de voorzitter gelegenn tot een zeer uitvoerige discussie. Het tweede crematorium in ons lan dat thans nog in aanbouw is nabij he Gelderse plaatsje Dieren, zal waarschijn lijk op 13 Maart officieel geopend kUB" nen worden.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2