Zevenduizend „dorpentochters" trokken door het Noordhollandse polderland Startplaats Zaandam spande kroon met 4000 aanmeldingen Egbert van 't Oever werd „nationaal kampioen" in de Sprintzege van Aad de Koning 100 km Dorpenwedstrijd Met sterkste rijders in Davos Martha Wierenga kampioene op korte baan Organisatie klopte als een bus Kokkie van der Eist tweede De Alkmaarder Jan Hoogschagen sprong bij Schermerhorn weg doch faalde Zonovergoten winterdag bracht jong en oud op de schaats Mej. Pool snelste dame Een typisch Hollands landschap met een groepje dorpentochtrijders op de voorgrond. Op vrijwel alle plaat sen hadden de organisatoren op voorbeeldige wijze zorggedragen dat rijders via een „stroomat" van de ene naar de andere vaart konden overstappen. Van onze sportredacteur) RUIM zevenduizend deelnemers werden gistermorgen voor de dorpentochten, die over afstanden van 80, 65 en 80 km vanuit Purmerend, Zaandam, Hoorn en Alkmaar over de bevroren waterwegen van Noord- Holland tvaren geprojecteerd, ingeschreven. Tiendui zenden hebben, vanaf wegen en dijken, vanuit hun behaaglijke woonkamers of auto's deze grote, bonte schaatsenrijdersfamilie gadegeslagen. Deze kijkers hebben genoten, maar toch niet half zo veel als de duizenden die op deze zonovergoten winterdag de moed hadden gevonden om de Friezen of Noren, de doorlopers of de rondrijders onder te binden. Zij hebben het niet steeds gemakkelijk gehad deze toer rijders. Tegen de middag begon de Noord-Oosten wind aan kracht toe te nemen en sommige kanalen waren, zoals bijvoorbeeld bij Avenhorn, lastig te berijden. Zij hebben het echter genomen met een lachend gezicht. Aan het einde van de tocht hebben jij hun schaatsen losgemaakt met de wetenschap dat de Dorpentochten 1954 voortreffelijk zijn geslaagd en dat de inspanning welke zij zich moesten getroos ten volledig opwoog tegen de winterpracht van de wondermooie Noordhollandse polders, die zij gisteren opnieuw hebben ontdekt. Te Appingedam werd onder ideale omstandigheden de baan was in goede conditie en het was helder weer een kortebaanwedstrijd voor vrou wen gehouden om het kampioenschap van Nederland. Van de 19 deelneem sters kwamen de vier best geplaatsten in een halve competitie tegen elkaar uit. Martha Wierenga en Tine de Vries wonnen beiden twee ritten, zo dat de laatste rit de beslissing moest brengen. Martha Wierenga w'on deze in 15.8 sec. waarmede zij tevens op de titel beslag legde. Tine de Vries liet over de 140 meter 16.35 voor zich afdrukken. De uitslag werd: 1 en kampioene van Nederland Martha Wierenga (Baar) totaal over 3 ritten 49.10 sec.; 2 Tine de Vries (Kortezwaag) 49.90 sec.; 3 Annie van der Meer (Tjalk- huizum) 50.49 sec.; 4 Jantje Bosscha (Wolvega) 52.10 sec. (Advertentie, Ing. Med.) MET onze sterkste rijders in Davos zijn de Nederlandse langebaan- kampioenschappen, die Zaterdag en Zondag te Zwolle werden gehou- den, in feite niets meer dan een paskwil geweest. Egbert van 't Oever mag zich nu Nederlands kampioen noemen, maar waarschijnlijk zal de man uit Lisse nimmer durven beweren dat hij Kees Broekman heeft onttroond. Stuk voor stuk zijn de in Davos verblijvende leden van de kernploeg van de KNSB sterker dan de nieuwe kampioen.... f UOEZEER men ook buiten onze pro vincie belangstelling heeft voor de dorpentochten, moge blijken uit het feit dat te Zaandam het recordaantal van ruim 4000 kaarten werd uitgereikt. Met bussen vol kwamen de deelnemers uit Eindhoven, Breda, Arnhem, Utrecht en zelfs uit het Friese Joure. De trein voerde honderden hoofdstedelingen aan en wij kunnen alleen maar bewonde ring hebben voor de officials die onder leiding van de heer P. A. Roo in „De Posthoorn" de scepter zwaaiden en de organisatie zo voortreffelijk in handen hadden dat men practisch niet behoef de te wachten. Die organisatie was ove rigens in de gehele provincie uitste- kend. Purmerend, waar het grootste deel van de deelnemers moest worden .f gecontroleerd en ruim duizend van start gingen, heeft handen vol werk i gehad. Cor Mantel en de zijnen bleken echter tegen de moeilijke taak volko men opgewassen, evenals de heer H. Rijs te Alkmaar (1150 deelnemers), de heer J. D. Groet in Hoorn (110 deel nemers) en al die andere schaatsenthou- siasten die zich gistermiddag volledig voor de dorpentochten hebben ingezet. Geen enkele wanklank dus? Dat zou, waar zevenduizend stervelingen bij el kaar komen, volslagen onmogelijk zijn. Er zijn altijd mensen die menen dat zij van een toertocht een wedstrijd moe ten maken. Als dan halverwege het parcours blijkt, dat zij te veel van hun krachten hebben gevergd, wordt iedere kilometer zwaarder en.... langer. De klacht dat de afstanden groter waren dan de organisatoren hadden opgege ven, hebben wij dan ook wel een en kele maal moeten horen. Of die klach ten gerechtvaardigd waren menen wij te moeten bit wijf elen. Er was echter wel een zwakke keten in de grote scha kel. In de omgeving van Schermerhom zijn verscheidene deelnemers verkeerd gereden, omdat de plaatselijke ijsclub op sommige plaatsen verzuimd^ had de aanwijzingen, welke men Zaterdag langs het ijs had gezet voor een tocht rond de Schermer, te verwijderen. SCHAATSENRIJDERS zijn toch eigen lijk maar wonderlijke mensen. Zo dra zij de gladde ijzers onder hebben de mentale kracht bezat om de kei harde en alles eisende training te vol gen die noodzakelijk,is om tot de top klasse te gaan behoren. Hij is een rij der van het ogenblik, een man die in enkele dagen naar een topprestatie kan groeien, hetgeen hij gistermorgen in de 100 km dwars door Noord-Hol land weer eens heeft bewezen. De Alkmaarder Hoogschagen heeft even eens een prestatie van formaat geleverd. Hij was het, die zich uit een kopgroep van veertien man, die zich in de om geving van Hoorn had gevormd, bij Schermerhorn los maakte en in en kele minuten tijd een voorsprong van bijna drie minuten wist te behalen. Tij dens de tweede 50 km moest echter een groot stuk tegen wind in worden gereden. Hoogschagen heeft toen niet geprobeerd om die voorsprong te be houden, omdat hij zich terdege be wust was dat het rijden in een groep tegen de wind in belangrijke voordelen biedt. Zijn uitlooppoging had echter wel tot gevolg dat de zwakke broeders in de achtervolgende groep moesten sneuvelen. Daartoe behoorde ook de 52-jarige athletiek-veteraan Jan Zee- gers. Bij Zaandam was het duidelijk dat nog slechts vijf rijders in de wed strijd lagen die een kans op de eerste plaats maakten. Dat waren Aad Ko ning, Jan Hoogschagen, J. Vollenbroek (Hilversum), Jonkman (Oosthuizen) er. Van der Vinken (Amsterdam). Het laatsta traject, Zaandam, Oostzaan, Een gelukkige Aad de Koning mocht aan het einde van de 100 km wedstrijd de overwinnaarskus van zijn verloofde in ontvangst nemen. Een zelfgerolde sigaret kan lekkerof „verdraaid lekker" smaken. Dat maakt verschil. Een heel be langrijk verschil zelfs I Het kan aan de shag liggen, maar zeer zeker óók aan het vloeiI Ook op goed vloei komt het aanl Bij vloei moet U altijd denken aan 3 verschilpunten. Aan de 3 kwaliteitspunten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Belang rijker verschillen dan de drie die U ditmaal in de plaatjes vindt MA de eerste dag stond reeds vast dat de strijd voornamelijk zou gaan tussen Kokkie van der Eist en Egbert van 't Oever. In 47.6 won Van der Eist de 500 meter vóór Olsthoorn en Van 't Oever die resp. 48.3 en 48.7 lieten noteren. Op de 5000 meter wa ren Van 't Oever en Van der Eist met 9.12.6 en 9.13.6 aanzienlijk sterker dan hun tegenstanders en dat was Zondag op de 1500 en 10.000 meter eveneens het geval. Op die laatste afstand reden Van der Eist en Van 't Oever tegen elkaar. Eerstgenoemde heeft zich uitstekend verdedigd maar hij was op deze lange afstand niet opgewassen tegen de lange en soepele slag van Van 't Oever. Om de derde plaats hebben Wervers (Rotterdam), Olsthoorn (Naaldwijk) en T. T. Roo- zendaal (Warmenhuizen) verwoede strijd geleverd. Met minimaal verschil bezette Wervers tenslotte in het eind klassement de derde plaats met 220.442 pt., voor Olsthoorn (220.550), en Roo- zendaal (220.780). 500 meter: 1 Van der Eist (Rotterdam) 47.6 sec.; 2 Olsthoorn (Naaldwijk) 48,3; 3 Van 't Oever (Lisse) 48.7; 4 Buyen (Amster dam) 49.—; 5 Dijkstra (Heerenveen) 49,2; 6 Charisius (Leeuwaren) 49,4; 7 Wervers (Rotterdam) 47.7: 8 Tinus Roo- zendaal (Warmenhuizen) 50.1; 9 Band Purmerend) 50.1; 10 Bruine de Bruin (Aalsmeer) 50.4; li Kappel (Amsterdam) 51; 12 Pronk (Warmenhuizen) 51.2; 13 Van den Berg (Nijenbeet) 51.3; 14 J. Roozendaal (Warmenhuizen) 51.6; 15 Bestebreurtje (Barendrecht) 51.6 5000 meter: 1 Van 't Oever 912.6; 2 Van der Eist 9.13.6; 3 Van de Berg 9.23.6; 4 Wer vers 9.28.5; 5 Olsthoorn 9.29.0; 6 M. Roo zendaal 9.29.6; 7 Doetz 9.45.0; 8 Hopman 9.45.1; 9 Buyen 9.47.1; 10 Bestebreurtje 9.53.0. 1500 meter 1. Van 't Oever 2.34.5; 2 Van der Eist 2.34.8; 3 Wervers 2.371; 4 Tinus Roozen daal 2.38.4; 5 Buyen 2.40.4; 6 Band 2.41.6; 7 Van den Berg 2.43.6; 8 Olst- praat iedereen tegen iedereen, zijn er geen „meneren" en „mevrouwen" meer en wordt alleen nog maar gezellig „ge- jijt" en „gejouwd". Op het ijs is er geen standsverschil en dat is waar schijnlijk mede een van de oorzaken dat dorpentochten, als de weergoden wensen mee te werken, door een gezel lige sfeer worden gekenmerkt. Een bij zonder prettige omstandigheid was dit maal dat zich geen ernstige ongevallen hebben voorgedaan. Hier en daar een blaartje, veroorzaakt door een te stevig aangehaalde riem, en enkele lichte bles suren als gevolg van een onschuldige valpartij, maar de transportcolonnes van het Roode Kruis hebben niet wat men noemt zwaar werk gehad. Onge twijfeld zullen verschillende deelne mers vandaag met een pijnlijk gezicht uit de veren zijn gekomen. Wij hebben tientallen jongelieden gezien die voor de 80 km tocht hadden ingeschreven en met een veel te diepe zit die tocht tot een goed einde probeerden te brengen. Slechts zij die door een regelmatige training hun lichaam in conditie heb ben gebracht kunnen zich een derge lijke krachttoer permitteren zonder daar dagenlang de naweeën van te ondervinden. Dat zal dan ook misschien de oor zaak kunnen zijn dat een enkeling na deze voortreffelijk geslaagde dorpen tochten zal zeggen„Dat nooit meer". Daar staan echter de stemmen van duizenden anderen tegenover, mensen die hebben gereden zoals men dat van een „toerrijder" verwachten kan, die zonder zich een seconde te bedenken een volgende maal weer van de partij zullen zijn. (Van onze sportredacteur) LANG voordat de toerrijders de schaatsen hadden ondergebonden, was gistermorgen te Purmerend het startsein gegeven voor de 100 km wed- strijdtocht waaraan door 38 mannen en drie vrouwen werd deelgenomen. Tien graden onder nul wees het kwik toen deze eerzuchtigen om kort na acht uur in de starthouding gingen staan. De zon die later op de dag haar verkwikkende stralen op schaatsenrijdend Nederland zou wer pen, had zich nog niet gemeld en slechts enkele familieleden en beken- den'hadden de koude getrotseerd. Het ijs boog en kraakte onder hefc geweld dat de 41 deelnemers bij de start ontwikkelden. Zij spanden zich in alsof het slechts een 500 meter gold, overigens zeer begrijpelijk, want een goede positie is zelfs bij een 100 km.-wedstrijd veel waard. Bijna vijf uur later zag Purmerend de eerste deelnemers terug. Nu wa ren honderden bewoners van de marktplaats aanwezig en wij kunnen ons hun vreugde voorstellen toen Aad de Koning uit Purmerend als eerste onder de brug bij de veiling doorschoot en met een verschil van slechts enkele meters de Alkmaarder Jan Hoogschagen naar de tweede plaats lip, Ilpendam, Purmerend, legde dit quintet gezamenlijk af. Om beurten werd op kop gereden en er scheen een onderlinge afspraak te bestaan dat men elkaar in de eindsprint de zege zou betwisten. Dat duel werd zoals gezegd door Aad de Koning gewonnen, in de tijd van vier uur 44 min. De klas sering van de eerste tien rijders luidde als volgt: 1. De Koning, Purmerend, 4 uur 44 min.; 2. Hoogschagen, Alkmaar, 4 uur 44 min. 1/10 sec.; 3. Hollebroek, Hilversum, 4 uur 44 min. 2/10 sec.; 4. Jonkman, Uithoorn, 4 uur 45 min.; 5. Van der Vinden, Amsterdam, 4 uur 45 min.; 6. Bakker, Ouderkerk a.d. Am- stel, 4 uur 53 min.; T. Segers, Purmer end, 4 uur 53 min.; 8. Van Manen, Hil versum, 4 uur 58 min.; 9. Trooster, Am sterdam, 4 uur 58 min.; 10. Bakker, Ouderkerk a.d. Amstel, 4 uur 59 min. Snelste dame was mej. Pool uit Am- Sterdam, die 6 uur 33 min. over de wedstrijd deed. hoorn 2.43.8; 9 Charisius 2.44.0; 10 Doets 2.44.6. 10.000 meter 1 Van 't Oever 19.19.1; 2 Van der Eist 19.50 7; 3 Olsthoorn 20.15.0; 4 Doets 20.17.7; 5 Tinus Roozendaal 20.18.4; f Van den Berg 20.2.7.5; 7 Wervers 20.29.7 8 Hopman 20.46.9; 9 Buyen 20.52.4; 1( Koorn 2101.4. Deze deelnemers aan de dorpentoch ten waren niet zo vermoeid dat zij op handen en knieën verder moes ten gaan. De wind had alleen maar het stro op de oversteekplaats bij Schermerhorn weggevaagd, zodat deze deelnemers op ietwat onele gante wijze hun schaatsen voor be schadiging poogden te vrijwaren. verwees. AAD DE KONING, enkele jaren gele- den een van de veelbelovende jonge ren heeft nog altijd een uitstekende stijl. Het is jammer dat deze rijder niet Even een rustpauze. Bij de controle post te Ursem worden ervaringen uitgewisseld en was er gelegenheid bij een van de vele „koek-en- zopies" kramen die langs de trajec ten waren opgesteld de inwendige mens te versterken. EGBERT VAN 'T OEVER et totaalklassement luidt: 1 Egbert van 't Oever (Lisse) 213.41 2 Van der Eist (Rotterdam) 214.095; Wervers (Rotterdam) 220.442; 4 Ol hoorn (Naaldwijk) 220.550; 5 Tinus Rc zendaal (Warmenhuizen) 220.780; 6 V den Berg (Nijenbeet) 223.594; 7 Buy (Amsterdam) 223.797; 8 Doets (Nie Loosdrecht) 226.674; 9 Band (Purr rend) 23.017; 10 Bestebreurtje (1 rendrecht) 232 798.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3