Feestelijke opening Prot.-Chr. „Prins Bernhardschool" Boeiende toneelopvoering door het gouden „Tavenu" DOK vierde in „Dennenheuvel" het 20-jarig bestaan Waardevolle aanwinst voor het V. G.L. 0. -onderwijs Vele gelukwensen gingen aan het stuk vooraf Interessante rede inspecteur Bos „VICTORIE" „Marmag"-groep op feestavond Voortreffelijk spel van mevr. Verhoog Knaapje bij botsing ernstig gewond „School voorgoed levensonderwijs" Vanmiddag hardrijderij op de Bassingracht De heer De Werker ten grave gedragen Moeilijkste jaren achter de rug „De Meidvan Herman Heijermans Schooljeugd op de schaats MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 GROOT WAS DE BELANGSTELLING bij de officiële openin* van de niere y-G.L.O.-sehool der vereniging „Laat de Kinderkens tol MS komen die onder architectuur van de heer J. J. van der Leek werd gebouwd aan de Lombokstraat. Het is - met de enkele bouwlaag- geen monumentale school geworden, maar wel kan dunkt ons de be trekkelijk jonge onderwijsvorm van het V.G.L.O. in deze bijzonder practisch ingerichte en keurig afgewerkte „Prins Bernhardschool" uit- stekend tot zijn recht komen. Helder, licht en ruim zijn de lokalen die een ideale omgeving vormen voor het geven van modern onderwijs. On- getwijfeld waren er Zaterdagmiddag onder de wle genodigden enkelen, die nog wat vreemd opkeken tegen dat begrip V.G.L.O. en het mis schien bschouwden als een aardig middel om de schooljeugd na het verlaten van de lagere school op gepaste wijze bezig te houden tot zij aan hun leerplicht hebben voldaan. Wat dit betreft zal de openingsdag verhelderend hebben gewerkt. j De heer Bos zag in de algemene vor ming, de ontwikkeling van de totale persoonlijkheid van het kind, de grote betekenis van dit onderwijs. Daarbij zag hij in het bijzonder wat de Frins Bernhardschool betreft een nog hoger geestelijk doel: het bijbrengen van geestelijke waarden en normen, zonder welke de mens niet leven kan. Nadat dr J. H. van der Veefi de ge lukwensen van het bestuur der Co- meniusschool had overgebracht, sprak ook de heer Vlasblom, gedelegeerde van het Christelijk Paedagogisch Stu diecentrum een pleidrede voor het V.G.L.O.-onderwijs uit. Hij noemde het een „school voor goed levensonderwijs" die thans reeds een nuttige schakel kan vormen tussen het lager en liet mid delbaar onderwijs. Voorts werden gelukwensen uitge sproken door de heren J. J. Landman (namens de kerkeraad der Nederlands- hervormde gemeente), A. Geus (Leger des Heils), A. J. van Tilborg (Stich ting „Het'R.K. Onderwijs"), J. J. van der Leek (architect), J. N. E. Teune (bestuur Ambachtsschool), ds C. H. Swen (Gereformeerde kerk), dr J. A. Stellwag (Evangelisch-Lütherse kerk van Berkum (Chr-geref. kerk S. de Böck (namens het gezamelijke perso neel der christelijke scholen) en W. Vogel (die namens de oudercommissie een welkom geschenk aanbood Als laatste sprak het hoofd der Prins Bernhardschool, de heer J. W. Steven- son, die met een enkel woord een ken schets gaf van de taak, die het perso neel met vreugde op zich ging nemen. In zijn slotwoord deelde de heer Eijl- ders mede, dat de school vandaag haar deuren voor de leerlingen zou openen. Na gemeenschappelijk gezang eindigde de heer P. van Dalen de bijeenkomst met het „Onze Vader". Onder het bezichtigen van de school genoten de gasten een voorproefje van hetgeen in de kookuurtjes zal worden gepresteerd. Geur en smaak waren veelbelovend Burgemeester mr G. D. Rehorst wenst de heer G. J. Eijlders geluk met de nieuwe school. Links de actieve secretaris van het schoolbe stuur, de heer C. J. Bijlsma. Tijdens de toespraak van de heer W. Vogel, van links naar rechts de heer H. M. Bos, burgemeester mr G. D. Rehorst, mevr. S. Rehorst-Bol en wet houder J. J. Landman. De voorzitter van het schoolbestuur liet de bijeenkomst openen met het ge meenschappelijk zingen van Psalm 150 vers 1, waarvan de woorden door de vaardige hand van de heer A. Wijker waren vastgelegd op het linker school bord. Na het zingen las de heer G. J. Eijlders de 145e Psalm en ging voor in gebed. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat de schoolvereniging de vier de school na de bevrijding in gebruik ging nemen. De vijfde school (in Oud Den Helder) staat op stapel. De eerste, die bestuur, onderwijzend personeel, ouders en leerlingen met deze fraaie nieuwe aanwinst geluk wenste, was burgemeester mr G. D. Rehorst, die wees op de onzekerheid, die zelfs in onderwijskringen heerst omtrent het voortgezet gewoon lager onderwijs. Bij dat alles is het van het grootste belang, dat op school een sfeer wordt geschapen, waaraan de kinderen later met groot genoegen zullen terug denken. „Met de wens, dat God de arbeid op uw school moge zegenen en dat de Prins Bernhardschool de kinderen iets zal kunnen meegeven voor het leven> verklaar ik deze school voor geopend zo besloot de heer Rehorst. De Inspecteur van het L.O. in de in spectie Den Helder, de heer H. M. Bos, vond in de toespraak van de burge meester een gerede aanleiding om 1'improviste, maar daarom niet minder deskundig en verhelderend, een be schouwing aan het V.G.L.O.-onderwijs te wijden. Hij gaf een schets van de veelbe wogen geschiedenis van dit schooltype, verklaarde de tegenkanting, die het V.G.L.O.-onderwijs hier en daar onder vindt, en voorspelde het V.G.L.O. ten slotte op goede gronden een grote toe komst. Dit onderwijs past in het kader ,van de moderne kinderpsychologie, welke leert, dat de opvoeder het kind moet benaderen in zijn totaliteit. De lagere school, die nu nog veelal gebon den is aan allerlei historisch gegroeide eisen, zal op de duur het onderwijs moeten geven, dat kinderpsychologisch gezien het beste bij de leeftijd der leer lingen past. Het V.G.L.O. kan zich dan ontwikkelen als een differentieerschool welke de gelegenheid biedt, de kinde ren naar hun karakter, aanleg en capa citeiten te selecteren voor hun verdere vorming. Nu reeds richt het V.G.L.O. zich meer op de ontwikkeling van de practische intelligentie dan de lagere school kan doen. Handwerken, handen arbeid, huishoudonderwijs en kinder verzorging, zo sterk gericht op het Practische leven, hebben de warme be langstelling van het kind. Daarnaast Noordhollandse Leesportefeuille Bedrijven Bjjkantoor Brouwerstraat 63> Den Helder "nze portfeuille bevat: Panorama, A.B.C., Revue, Lach, Eva, Uitkijk, Okido. Prijzen 75—25 ct. per week Geeft U heden op als abonné. Geopend van 919.30 uur. kan de V.G.L.O.-school een zinvolle re petitie bieden van hetgeen de kinderen op de lagere school hebben geleerd. Vanmiddag om twee uur beginnen op de Bassingracht schaatswedstrijden, die worden georganiseerd door de Helder- se ijsclub „De Jutter". In de leeftijd van vijftien tot twintig jaar kan men er aan deelnemen. Aan het adres Bin nenhaven 2 neemt men de aanmel dingen in ontvangst. Onder zeer grote belangstelling is Zaterdag op de algemene Begraaf plaats te Huisduinen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer L. de Werker. Namens de direc tie van de Rijkswerf werd aan de groeve het woord gevoerd door de heer M. C. de Ballegooijen; namens de afdeling Scheepsbouw, waar de heer De Werker als commandeur werk zaam was, door ir E. Blauw. Nadat nog enkele sprekers, onder wie de heer L. M. van Loo Sr., de overledene een laatste groet hadden gebracht, sprak de heer H. J. Rondel voor HRC, waarvan de heer De Werker een vijf tal jaren bestuurslid was. Namens de familie werd de aan wezigen voor hun belangstelling dank gebracht door de heer P. Nieuwstad. i Het was Zaterdag een heuglijke dag voor de Eerste Helderse Wielerclub D.O.K. Immers, In „Dennenheuvel" te Huisduinen werd het twintigjarig bestaan gevierd. Dat geschiedde met een receptie en een feestavond, en het behoeft geen betoog, dat tijdens die uren van samenzijn veel over vroeger is gesproken. Van het eerste bestuur heeft de heer J. de Boer nu nog zitting. Hij weet dus, dat vooral de eerste jaren na de oprichting een moeilijke periode vormden. Het organiseren van wedstrijden kostte ook in die dagen veel geld; bovendien was het ledental niet zo groot. Met de jaren ging het echter beter, tot de oorlog een spaak in het rennerswiel stak. Maar ook de oorlog kon D.O.K. niet. klein krijgen. Mannen als De Boer haalden de verejiiging uit haar rust en al gauw werd opnieuw gestart met het jaarlijks terugkerend evenement, de D# LAATSTE JAREN voor het bereiken van de gouden mijlpaal heeft de Helderse toneelvereniging „Tavenu" vele ups en downs gekend, zo zelfs dat het scheen of de vooroorlogse glorie nimmer zou weer keren. Nog altijd is er sprake van een minder grote bloei, zij het ook dat de vooruitzichten weer gunstiger zijn geworden. De toneelvoorstel ling, die Zaterdagavond in Casino werd gegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, heeft bewezen dat Tavenueen uitstekend spelpeil weet te bereiken. Het is waar, wat burgemeester mr G. D. Re horst in zijn felicitatie-toespraak opmerkte, dat zovelen tegenwoordig de voorkeur geven aan het „korte vermaak" en dat is een tegenwer kende factor. Er zal echter altijd behoefte blijven bestaan aan een ver eniging, die het amateur-toneel met ernst en toewijding beoefent. (Advertentie, mg. Med.) Als voorzitter van het feestcomité fungeerde oud-voorzitter J. Kreuger, die in de loop van de avond een door vele persoonlijke herinneringen gekruid historisch overzicht gaf. Ook het oud lid Westoever, die namens de oud-wer kende leden het woord voerde, kwam met aardige bijzonderheden uit de an nalen van „Tavenu". Hij memoreerde om dat de vereniging werd opgericht op initiatief van de heren Polak, Jong stra, Schulmaijer en Van der Lee, die later een belangrijke rol in de vereni ging heeft gespeeld. Burgemeester Rehorst overhandigde de voorzitter namens het gemeentebe stuur een enveloppe met inhoud. De heer J P. van Wijngaarden complimen teerde namens het dagelijks bestuur van de Helderse Gemeenschap, de heer C Wever namens „Harmonie de heei J.' Ph. Klapmeijer namens de Helderse Volksuniversiteit. De heer Kreuger deelde nog mede, dat van de zijde van de N A U (de Nederlandse Amateur Toneel Unie) een zilveren medaille was toegezegd. Op zijn verzoek namen de aanwezigen enkele ogenblikken stilte in acht ter herdenking van wijlen de heer J. de Jong. In zijn dankwoord sprak de voorzu- ter de heer H. Ph. G. Bartoo. de wens uit' dat „Tavenu" zich op weg naar de volgende mijlpal zal mogen verheugen over een groeiend antal werkende en kunstlievende leden. „DE MEID" De keuze voor de toneelvoorstelling bii dit gouden jubileum was gevallen op een stuk, dat door Herman Heijermans ongeveer vijftig jaar geleden werd ge schreven, „De Meid", indertijd bekend geworden door het spel van Esther de Boervan Rijk. Wellicht een enigszins anachronistische keuze, gezien de ach tergrond van het stuk, maar anderzijds toch een te waarderen beslissing. De opvoering bewees immers, dat zelfs „tendenz-stukken", mits goed geschre- ren, een „klassiek" karakter kunnen krij gen. Met bijzonder veel genoegen hebben wij de acht Tavenu-spelers onder de be kwame regie van de heer P. Fiege uit Velsen bezig gezien. Op een enkel ver waarloosbaar détail na speelde het stuk zich af in de omgeving, die het vroeg. Toneelaankleding, costumering en speelstijl herschiepen het „fin de siècle dat niet altijd aantrekt, maar nu toch zo levensecht werd uitgebeeld, dat „De Meid" van begin tot einde boeiend en aanvaardbaar was. Het heeft geen zin, te discussiëren over de inhoud van het stuk. Heijer mans zou zichzelf onrecht hebben aan gedaan indien hij een andere „meid" had gecreëerd dan deze ruwbolsterige, maar goedhartige Annemie, die einde lijk ook wel eens wat hoger wilde op de maatschappelijke ladder. Het lag voor de hand. dat haar antipoden in dit stuk een tikkeltje decadent moesten zijn. Wanneer men daaraan behoefte had, kon men in Anemie een parate spreek trompet vinden voor veel opgekropte maatschappelijke wrevel, en in het mis gestapte mevrouwtje Stans het slacht offer van begrijpelijke wraakgevoelens. Zover ging de strekking van deze Ta- venu-opvoering echter niet. De mense lijke spanningen in het stuk dienden slechts om spelmogelijkheden te bieden. Welnu, daarvan werd in ruime mate ge bruik gemaakt. Een uitstekende creatie was de Stans van mevr. Verhoog, die haar rol prachtig aanvoelde en navenant acteerde, Haar tegenspeelsters, mej. Uip- kes, stond voor een minder zware psy chologisch opgave, in de dankbare rol van Annemie, maar de wijze waarop zij zich van haar taak kweet bewees toch evenzeer begrip voor de haar geboden kansen. Tezamen met mevr. A. Mulder- Bonke (in de rol van een gemoedelijk volkstype), de heer J. Helder (een on betaalbare kruiersfiguur) en mej. R. Vossenberg (die ons aan Dickens' „Klei ne Dorrit" denken deed) zorgde zij voor een kostelijke feestscène ten huize van Annemie's „mevrouw". Mej. R. Zomer (de enige met een wat storende grime) zette een snibbige oude tante op de planken, de heer J. Meijer voldeed alles zins als wasbaas terwijl de heer J. Jansen (als de echtgenoot van Stans) in de „ontmaskerings-scène" veel zwak ke momenten, die daaraan voorafgin gen, deed vergeten. Het stuk werd met vaart en overtui ging gébracht, was voortdurend goed te volgen en wekte de verwachting van een „Tavenu", dat evenals vanouds de Hel derse toneelliefhebbers nog vele goede avonden zal weten aan te bieden. „Ronde van Den Helder". Vele pro minenten hebben in de wedstrijden in Den Helder hun krachten gedemon streerd. Wij denken aan Wagtmans, Koemans, La Grouw, Suijkerbuik en anderen. De vereniging zelf heeft na de oorlog geen „grootheden" gekend, al konden Ris, Pranger en Post hun partijtje best meeblazen. Momenteel bezit D.O.K. een groot aantal jeugdige leden, die onder de bekwame leiding van trainer Zuidema de zaken serieus aanpakken. Wie weet, wat de toe komst nog eens brengt In de middag heeft de jubilerende vereniging een receptie gehouden, die niet zo druk werd bezocht. Veel ver goedden echter de prachtige bloem stukken, onder andere van het ge meentebestuur, wethouder Luyckx (die wegens ziekte was verhinderd) de medische sportkeuring en de voet balvereniging H.R.C. Het gemeente bestuur was vertegenwoordigd door de wethouders J. J. Landman en mr J. Mulder. Eerstgenoemde hield een kernachtige toespraak. Vervolgens sprak namens de Helderse Sportraad de heer A. G. van der Linde, die voor al wees op de kracht van de jeugd. Ook trainer Zuidema voerde het woord. Hij overhandigde de voorzitter een bon voor een medaille, welke bin nenkort als prijs zal dienen in de ju bileumronde. Een groepje leden van de perso neelsvereniging „Marmag" verzorgde de feestavond. De Ieidin-- berustte bij de heren B. Coster en" W. Klinge. Verder was er een grote verloting met over de honderd prijzen. Tussen de bedrijven door werd er gezellig ge danst op muziek van de „Melodians". Ongetwijfeld zien het bestuur (J. de Boer, J. de Graaf. M. van Leeuwen, G. Verhoef en C. Koster) en de leden terug op een prettige en geslaagde dag. Dit jaar hoopt D.O.K. een jubi leumronde te organiseren, die dan te Huisduinen wordt gehouden. Voorts staat een cycle-cross door de duinen in de omgeving van Nieuw Den Hel der op het programma. Een tienjarige jongen, die Zaterdag morgen op de Middenweg bij de krui sing met de Niasstraat en de Van Leeuwenhoekstraat plotseling de straat overstak, werd aangereden door een personenauto, die in de richting van de Jan Verfallleweg reed. De linkervoorzijde van het voertuig greep het knaapje en wierp hem enkele me ters weg. Met een bloedende hoofd wonde werd hij naar het St. Lidwina- ziekenhuis overgebracht. Vermoedelijk heeft de jongen be halve een been- en een sleutelbeen breuk een schedelbasisfractuur opgelo pen. Hoewel hij ernstig was gewond, was onmiddellijk levensgevaar niet aanwezig. Op het ijs aan de Meidoornstraat werden Vrijdagmiddag schaatswedstrij den georganiseerd voor de leerlingen van de Prinses Beatrix-school in Nw. Den Helder. De prijswinnaars waren:' Meisjes: 1 Judith Günther, 2 Mineke Coppoolse, 3 Reneke Jurriëns; Jon gens: 1 Herman Lewakebessy, 2 Geor- ge Coppens, 3 Arie Wagenaar. Kostelijke ogenblikken beleefden de toeschouwers tijdens de verjaar- dagsscène. Van links naar rechts de heer J. Helder, mej. D. Uipkes, mej. ti. Vossenberg en mevr. A. Mulder- Bonke.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5