Ziekenboeg van de Marine door zware brand geteisterd Het Nieuwediep in de greep van Thialf Zondag dorpentochten van 25 en 80 km in onze omgeving Naast schetsen bood Mulo V iets van zichzelf Basketball-competitie heeft een zeer spannend verloop Bovenverdieping Oostelijke vleugel totaal verbrand BREGMAN Alle 22 verpleegden tijdig in veiligheid PINDABRAKIDERU TESO moet zich tot één dienst beperken „Spekrijderij" voor politiemannen IN HET KORT Verlichte ijsbaan op de Fortgracht Schagenbrug voorde Schagenaars Arts te W.-Graftdijk onschuldig Na de pauze: Show uit de Alpenlanden De Enkabé-familie genoot van de Langedijkers Ook HAV heeft kans nog in eigen hand Nachtelijke vuurzee aan de Buitenhaven POLDERWEG Tussen Haaks en Kuit je Vrouw maakte val op het ijs Winnubst naar Alkmaar De Kooy startplaats voor Den Helder Kleurenfilm over Italië voor Reisvereniging jimmy Brown als voetballer Jimmy Brown als wielrenner ürk Biddag op 10 Februari Een geval van nekkramp Fraai décor van de heer Van Neerijnen Breezand NKJB organiseerde een gezellige kaartdag KVH zit Zeemacht op de hielen JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEE-BEREN In de afgelopen nacht heeft een felle uitslaande brand in de Ooste lijke vleugel van de Ziekenboeg aan de Buitenhaven in Den Helder ge woed. De bovenverdieping en de zolder brandden geheel uit. De twee en twintig patiënten konden allen tijdig in veiligheid worden gebracht in het nabijgelegen bijgebouw van het Kon. Instituut. De inventaris van de Ziekenboeg kon grotendeels worden geborgen. De materiële schade is niettemin groot. De benedenverdieping, die dank zij het actieve in grijpen van de brandweren van gemeente, Kon. Marine en de Rijks werf behouden bleef, liep veel waterschade op. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Vast staat, dat de brand is begonnen in het op de zol derverdieping ingerichte magazijn, waar veel brandbaar materiaal was op geslagen. Men vermoedt dat de oor zaak schuilt in de straling van een electrisch kacheltje. Kort na midder nacht moeten dekens en andere artike len, die door het droge weer van de laatste tijd bijzonder licht ontvlambaar waren, in brand zijn geraakt. Om kwart over drie zag korporaal monteur Van Es vonken door het luik dat van de eerste verdieping boven de hall naar de zolder voert. Hij maakte alarm, waarop de huisbrandweer in het geweer kwam. Intussen werden de brandweren van de Kon. Marine, de gemeente en de Rijkswerf gealarmeerd. Om half vier begon met groot materieel het blussingswerk onder leiding van de brandweercommandant, commissaris A. Hensums. De spuitgasten van de Kon. Marine concentreerden zich op het overslaggevaar, waardoor de om liggende gebouwen werden bedreigd, de werfbrandweer beveiligde enkele schepen in de omgeving, o.m. Hr. Ms. fregat Van ZijU, waarheen de Oosten wind een dichte vonkenregen zond. Met een autospuit, twee motorspui ten en de ladderwagen pakte de ge meentelijke brandweer de brandhaard aan, terwijl marinepersoneel op gedis ciplineerde wijze de nog niet door het vuur bereikte gedeelten van de Zie kenboeg ontruimde. In de tandartsenkamer, het labora torium en de beide ziekenzalen op de eerste verdieping grepen de vlammen echter snel om zich heen. Het laaiende vur verteerde het. dak, dat drie kwar tier na het uitbreken van de brand met groot geweld op de vloer van de eerste verdieping stortte, een enorme vonkenregen verspreidend. Van drie zijden werden waterstralen op de vuurzee gericht. De vorst maak- het het onmogelijk, de brand via het dak van de Noordelijke vleugel te be naderen. Dat lukte wel binnendoor, waardoor spoedig het gevaar voor uit breiding naar deze vleugel bezworen was. Om kwart voor vijf sloegen de (Advertentie, Ing. Med.) Tot en met Dinsdag heeft de TESO nog steeds kans gezien, tweemaal per dag een boot te laten vertrekken, zo wel van Oudeschild als van Den Hel der, maar gisteren bleek slechts de Uitvoering van één dienst mogelijk. Door de lage waterstand en de ijs gang in de haven van Oudeschild kon de Texelse boot alleen in de vroege morgenuren varen. Ook hedenmorgen vertrok om half zeven een boot uit Oudeschild, tegelijk met het vertrek van de boot uit Den Helder. Voor van middag stond geen dienst op het pro gramma. De kans bestaat, dat morgen weer twee diensten kunnen worden uitgevoerd. De H.P.S.V. organiseerde gistermor gen een hardrijderij voor het politie- personeel, op een 160 meter lange baan, die was uitgezet op de Fortgracht tus sen Huisduinerweg en Jan Verfaille- weg. De prijzen bestonden uit worsten en dergelijke, wat bevorderlijk was voor de animo onder de twintig deel nemers aan deze „spekrijderij". Bij de junioren was de uitslag: 1. li. Vosc, 2. A. Reinders, 3. H. Vegter; by de senioren: 1. W. Pepping, M. Zwane- veld, 3. M. Beers. De snelste tijd (18,4 sec.) werd gemaakt door agent Vos, die zich dus kampioen van de Helderse politie mocht noemen. De prijzen wer den uitgereikt door de commissaris van politie, de heer A. Hensums. De sociale werkster van de Ne derlands-hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve op Maandag) van 's morgens negen tot tien uur, en bo vendien op Dinsdag- en Donderdag avond van zeven tot negen uur, spreekuur aan het adres Tweede Vroonsraat 8, telefoon 2469. In de Tivoli-bioscoop worden vanavond de Polygoon-reportage van de Nationale Ramp en de Nederlandse film „De Dijk is dicht" vertoond. vlammen nog uit de elf ramen, die de bovenverdieping naar de binnenplaats toekeerde. Maar toen was toch de brandweer de situatie meester. Een half uur later kon de fase van de na blussing een aanvang nemen. Intussen was het terrein van de Ziekenboeg in een half bevroren modderpoel herscha pen. De kleren van de brandweerman nen, die zich ordelijk van hun taak kweten, waren met een laagje ijs be dekt. De Commandant Zeemacht Neder land, schout-bij-nacht F. T. Burghard, was reeds om half vier ter plaatse. Op het terrein van de brand zagen wij even later ook burgemeester mr G. Rehorst, de commandant martieme middelen kapt. ter zee M. A. J. Dirk- sma en de commandant van het Kon. Instituut, kapt. ter zee J. K. Muller. De „Zaandam", „Grevelingen" en „Zeemeeuw" van het Loodswezen zijn tijdelijk te IJmuiden gestationneerd; van daar uit heeft de „Zaandam" gis teren een aflossingsreis naar het licht schip „Terschellingerbank" gemaakt. Drie Urker kotters zijn gistermid dag uitgevaren, maar moesten door de ijsgang ter hoogte van Kaap Hoofd naar Nieuwediep terugkeren; de Helderse kotters HD 25 en HD 125, die in de na middag uitvoeren, troffen een gunstiger tij en slaagden er in, via het Schulpen- gat de open zee te bereiken. Het is morgen hoog water om 9.10 en 21.00 uur, en laag water om 3.20 en 15.10 uur. De temperatuur van het zee water was 1,2 graden Celsius. Personeel van de gemeente water en lichtbedrijven heeft gisteren de ijsbaan op de Fortgracht tus sen Jan Verfailleweg en Huis duinerweg van een feestelijk aan doende verlichting voorzien. De lampenslingers, die al zo dikwijls nuttige diensten hebben bewezen in het Julianapark en elders, zijn daar uiteraard voorzien van witte lampjes opgehangen en maakten het gisteravond voor de schaatsliefhebbers bijzonder ple zierig, bij hun schijnsel een baan tje te rijden. Daarbij kwam ge lukkig, dat het niet zo bitter koud meer was Gisteravond omstreeks negen uur is de 34-jarige mevr. A. de V. bij het schaatsenrijden op de verlichte Fort gracht komen te vallen. Zij werd ter observatie naar het ziekenhuis ver voerd. Vermoedelijk heeft zij een lich te hersenschudding opgelopen. Het muziekcorps „Winnubst" zal deze zomer medewerking verlenen aan de feesten „Alkmaar 700 jaar stad" van 21 Juli tot en met 13 Augustus. Op 22 Juli zal het korps een mars door de stad maken en later concerteren op het feestterrein. Dagenlang is reeds de Helderse Buitenhaven met een dikke ijslaag, be dekt. Sleepboten van de Koninklijke Marine zor gen er voor, dat de koek niet al te compact wordt. Voor het overige wordt er vrijwel niet gevaren. De reddingboot „Prins Hendrik" heeft tijdelijk een plaatsje vlak bij de havenmond gekregen. De ijzige greep van Koning Thialf is verlammend, maar geeft het Nieuwe diep toch een bijzondere bekoring. Op initiatief van het Gewest Noord-Holland van de KNSB worden aanstaande Zondag voor de schaatsliefhebbers twee dorpentochten ge organiseerd. Het zijn zogenaamde toertochten van vijf en twintig en tach tig kilometer, waarbij men het een sportieve prestatie kan noemen, wanneer de afstand wordt volbracht en men in het bezit van alle stem pels bij de startplaats terugkeert. Van 's morgens acht uur af zijn bij de vertrekpunten startkaarten ver krijgbaar tegen f 1.50 per deelnemer. Zij, die leden zijn van de NVBHS of aangesloten zijn bij de officiële ijs- clubs, betalen twee kwartjes minder, en tót en met veertien jaar kan de jeugd voor vijftig cent deelnemen. Naar wij vernemen, hebben de or ganisatoren veel moeite gedaan om ook Den Helder in deze tocht in te schake len. Men is daarin in zoverre geslaagd, dat De Kooy een geschikte startplaats is bevonden. Als men daar start krijgt men de volgende route te rijden, wan neer het de korte tocht van 25 km be treft: De Kooy, Van Ewijcksluis, Veer- burg (Kleine Sluis), terug naar Van Ewijcksluis, over het Amstelmeer naar De Haukes, terug naar Van Ewijcksluis en De Kooy. De tachtig kilometer-lange tocht voert langs de volgende plaatsen: De Kooy, Van Ewijcksluis, Veerburg, Oudesluis, Schagerbrug, Burgerbrug, Krabbendam, Warmenihuizen, Oudkar spel, Nieuwe Niedorp, Winkel, Kol- horn, Nieuwesluis, De Haukes, Van Ewijcksluis, De Kooy. Hierboven zijn dus de routebeschrij vingen aangegeven voor hen, die in De Kooy van start gaan. Men kan evenwel ook op de tussenplaatsen ver trekken. Wie dus bijvoorbeeld start te Schagerbrug (tevens de meest geschikte plaats voor de inwoners van Schagen) De eerstvolgende avond van de af deling Den Helder van de Nederlandse Reisvereniging is op Dinsdag 9 Febru ari in „Formosa". Vertoond zal dan worden de film „Naar Italië (in kleu ren), die onder regie van de heer J Panman door cameraman I. van Vriesland werd opgenomen. De avond wordt van een inleiding en commen taar voorzien door de heer C. H. Groen. ZONDER VERGUNNING OP VEILING GEKOCHT Door de Alkmaarse economische politierechter is de groentehandelaar P. K. uit Den Helder, omdat hij zon der vergunning op een veiling groen ten had gekocht veroordeeld tot een boete van f 35.of 15 dagen keert daar ook terug. En zo kan een in woner van Oudesluis te Oudesluis zijn schaatsen onderbinden. Waar men ook start, men finisht bij zijn „eigen" plaats van vertrek. Bij elk dorp dient men een contrölestempel in ontvangst te nemen. Zij die de tocht (25 of 80 km) uitrijden, ontvangen een herinnerings medaille. ^^0 VERKRIJGBAAR en Deze, aardig voor Uw kinderen zijnde, boekjes zullen voortaan periodiek verschijnen. Vraagt nog heden inlichtingen bij de heer Hosmus, Wagenstraat 28 (Advertentie ing Med.) Enige maanden geleden publiceer den wij een bericht, dat een justitieel onderzoek was ingesteld tegen de arts C. M. uit West-Graftdijk, die ervan verdacht werd zich te hebben schul dig gemaakt aan het vermelde in ar tikel 251 bis van het Wetboek van Strafrecht. Naar wij thans vernemen, heeft de officier van Justitie te Alk maar de heer M. na een uitvoerig on derzoek ontslagen van rechtsvervol ging. De medicus is volkomen on schuldig bevonden en blijkt het slacht offer te zijn geweest van een ergerlijk geval van laster. Sinds geslachten wordt telken jare de tweede Woensdag in Februari op Urk biddag gehouden. Dit is dan een algehele Zondag, waarop in de ver schillende kerken twee maal dienst wordt gehouden. Veel oud Urkers uit Den Helder en de Zaanstreek komen veelal dan ook op Urk om deze bid dag mee te houden. Dit jaar valt de biddag Woensdag 10 Februari. In het gezin van J. Loosman werd bij een der kinderen, Lucas Loosman, nekkramp geconstateerd. Het kind is naar het ziekenhuis te Kampen over gebracht. DE „MULO V" HEEFT van haar jaarlijkse feestavond, die gisteren in „Casino" werd gegeven, iets bijzonders gemaakt. Vóór de pauze wer den er schetsen, gymnastiek en muziek gebracht (al met al een aardig geheel vormend) en erna werd de hoofdschotel gepresenteerd, de „show uit de Alpenlanden", waarmee de Mulo-scholieren bijzonder veel eer hebben ingelegd. Dit was mede te danken aan het prachtige décor van de heer C. F. van Neerijnen, die aldus de jongelui tot uiterste concentratie inspireerde. De avond werd geopend met de schets „Standing and misunderstan- ding". Er werd niet onverdienstelijk gespeeld, doch mej. A. Bakker, G. Sleu tel en W. de Bruin wisten zich niet verstaanbaar te maken, waardoor een belangrijk deel van de tekst in de ruimte verloren ging. Wellicht was dit tekort te wijten aan plankenkoorts, doch veeleer geloven wij, dat het drie tal de accoustiek heeft overschat. Na dat een aantal jongens onder leiding van de heer Schotsman grappige staal tjes van grondgymnastiek hadden ge demonstreerd, werd de aandacht ge vraagd voor „Een eeuw achter", een geestig schetsje van Godfried Bomans. Hij steekt daarin de draak met de mo derne jeugd, die slechts oog en oor heeft voor „mieters", „knal", „sof", dan sen en pret. De jongelui kregen gestal te middels mej. A. Petter en W. Knaa- pe. De ouders, mej. J. Moot en L. Ob- bens, gebruikten de „leer-om-leer"- methode om van hun kinderen weer redelijke, hartelijke mensen te maken. Als het altijd zo gemakkelijk ging.... Maar goed, de tekst van Bomans werd naar waarde genoten, terwijl boven dien dit viertal tonelisten luider sprak. De dames T. Bragt en A. List gaven samen op één piano twee pittige werk jes van Winnifred Atwell ten beste, waarna het eerste gedeelte van de avond werd besloten met de schets „Getuige a décharge". Daarin werd „hoofdpersoon" C. Mommens naar ge noegen bijgestaan door mej. K. Stoets en L. van de Wal. Aan de „Alpenshow" ging een waas van geheimzinnigheid vooraf, wellicht opgeroepen door een verzoek om uiter ste stilte. Wel, men was stil. Toen de gordijnen waren geopend zagen de le den en de genodigden van „Mulo V" een artistiek opgezet landschap van be sneeuwde bergen met op de voorgrond een hutje; onmiskenbaar het werk van tekenleraar Van Neerijnen. Een grote groep jongens en meisjes speelden ver volgens de tekst van de heer J. de Win ter, die de aanwezigen liet kennis ma ken met een meisje en een jongeman, die „voor elkaar voelden" en besloten 's avonds in het dorp het tuinfeest te vieren. De dag wordt doorgebracht met zang, een dansje en muziek. Onze waardering voor het geheel, dat van goede voorbereiding getuigde en het aanzien ten volle waard was. Ons heeft het slechts gestoord, dat er wat veel muziek werd gespeeld. Ver geten wij dat evenwel, gerekend te gen de winstpunten uit aankleding, costumering, verlichting en de alge mene indruk, dan kunnen wij slechts zeggen, dat „Mulo V" Iets heeft ten tonele gevoerd, dat zich in tal van op zichten onderscheidde van de program ma's welke men doorgaans door dilet tanten in de feestzalen krijgt aange boden. De Enkabe-„familie" is zo groot, dat de zaal van de heer Blokdijk ze niet in haar geheel kon bevatten. Zij, die Dinsdagavond niet konden worden toe gelaten, komen in Mei aan de beurt en krijgen dan van de Langedijkers het zelfde programma voorgezet als nu werd geboden. Intussen zullen zij dan wel gehoord hebben, dat ze een vro lijke avond zullen beleven, want, be halve met de zang van Hannie Wolfs winkel, Piet Tromp en Jan Klinkert, wordt de avond gevuld met een op gewekte declamatie en met een flink aantal schetsen, die slechts de bedoe ling hebben, het publiek eens hartelijk te laten lachen. De Langedijkers van wie we reeds een paar maal, zij het telkens voor een (gedeeltelijk) ander publiek, eenzelfde programma zagen, kwamen nu met an dere schetsjes en, op een enkele uit zondering na, ook andere zangnum mers. De verzorgde kleding bij de operettemuziek en de voordracht, voor al van mej. Wolfswinkel, maken de overigens toch al goede zang ook voor de niet-liefhebbers daarvan, aantrek kelijk. En de schetsjes, ja, die weten de Langedijkers nu eenmaal zo goed op te dissen en met wat plaatselijke aardigheden op te sieren, dat zelfs de oudste moppen het nog goed doen. De hele zaal was dan ook, dat bleek uit het applaus, heel voldaan met hun op treden. De Breezander bloemen voor de dames, spraken dat ook uit. Men zal het groepje hier graag terugzien. Er valt thans niet zo heel veel te doen in de bollenbedrijven en daarom had de N.K.J.B. maar eens in plaats van een kaartavond een kaartdag ge organiseerd. 's Morgens om tien uur werden de kaarten geschud en ge zelligheid kent geen tijd om vijf uur in de middag had de prijsuitrei king plaats. De winnaars waren: le prijs P. Vaars en J. Bontje, 2e prijs J. Halfschepel en C". v. d. Berg, 3e prijs N. Onderwater en W. van Haaster, 4e prijs N. van Graven en J. de Vries. De basketball-competitie heeft dit seizoen bij de heren in de hoogste klasse wel een bijzonder spannend verloop. Ging in vorige jaren de strijd hoofdzakelijk tussen de ploegen van H.A.V. en K.V.H., Zeemacht geeft tot nu toe geen krimp en staat nog steeds aan de kop. Weliswaar heeft K.V.H. ook nog slechts één ver loren wedstrijd op haar naam staan, maar de sailors hebben toch wel getoond, dat zij ernstige candidaten zijn voor de titel. H.A.V. heeft 2 verliespunten meer, maar heeft toch ook de kansen nog volkomen in eigen hand. Afgelopen week werd in de 1ste klasse één wedstrijd gespeeld. H.A.V. had met Openbare Werken weinig moeite en won met 4114. De stand in de eerste klasse is: Zeemacht 8 7 0 1 14 267- -149 K.V.H. 7 6 0 1 12 246- -146 H.A.V. 8 6 0 2 12 271- -135 Adelborsten 7 4 0 3 8 166- -158 F.A.C. 7 3 0 4 6 169- -168 Oranje Blauw 8 3 0 5 6 183- -271 W.S.O.V. 7 1 0 6 2 111- -222 Openb. Werken 8 0 0 8 0 95- -259 In de 2e klasse wist HAV 2 een enigszins verrassende overwinning te boeken op Adelborsten 2 (1814). W.S.O.V. 2 schijnt er beter in te ko men. Dit team wist na een gelijkop- gaande strijd met 16—14 van MarMag te winnen. Ook in deze klasse valt nog bij benadering niet te zeggen, wie uit eindelijk kampioen zal worden, al komt het ons voor, dat H.K.V. hier het beste spel speelt. De stand is: 69. Jimmy wankelde even op zijn benen, toen hij de rustbank had ver laten. Zijn verbazing was nog lang niet geweken. Met enige verbijstering keek hij in het rond. „Als dit een ge vangenis moet verbeelden", dacht hij, „dan houden die Bloedboef-Beren er nette gevangenissen op na". Hij liep naar een nis in de muur, waarin de deur was aangebracht. Een zware deur van glanzend bruin hout. Er was geen knop of handvat en de deur zat stevig dicht. Jimmy duwde er eens tegen maar het houtwerk gaf geen millimeter mee. „Ik geloof toch wel, dat dit een soort cel is, waarin ik ben opgesloten", bromde hijToen ont dekte hij dat er een klein venster was waardoor het licht, helder dag licht, naar binnen viel. Het venster lag te hoog om er zo maar doorheen te kijken. Daarom schoof Jimmy de rustbank onder het venster, zette deze op zijn kant en klom er boven op. Het venster was vrij klein. Er zaten bovendien drie dikke tralies voor. Gretig keek Jimmy naar buiten. Hij zag een wonder mooi heuvelach tig landschap dat eigenlijk meer leek op een reusachtige, prachtig onder houden tuin. Er waren vijvers met zwanen en hier en daar spoot een fontein. Overal bloeiden vreemdsoor tige maar zeer kleurige bloemen.... Jimmy floot eens tussen zijn tanden. „Dat ziet er hier goed uit", zei hij zachtjes. Heel in de verte weerklonk zachte muziek, maar levende wezens behalve dan die zwanen en een paar witte vogels met goudkleurige kopjes, waren nergens te ontdekken. K.V.H. 2 H.K.V. H.A.V. 2 Adelborsten 2 W.S.O.V. 2 Marmag H.C.S.C. F.A.C. 2 1 12 1 12 2 10 2 9 5 4 5 4 3 3 7 0 204—107 193—130 171—130 146—142 122—147 70—132 86—141 109172 H.C.S.C. heeft 2 verliespunten wegens niet opkomen. In de derde klasse ging H.A.V. 3 op de goede weg voort. Deze ploeg ver sloeg F.A.C. 3 met 19—16. K.V.H. 3 staai alleen aan de kop. Er staan ech ter nog verschillende zware wedstrij den voor dit team op het programma, zodat ook hier nog alles mogelijk is. K.V.H. 3 Zeemacht 2 H.A.V. 3 F.A.C. 3 H.P.S.V. MarMag 2 O. Werken 2 125— 45 243— 76 197— 90 85— 93 94—117 57—200 29—209 Bij de dames werd slechts 1 wed strijd gespeeld. H.A.V. won op regel matige wijze van Zeemacht (37—7). Voor de competitie worden vandaag gespeeld: 6.45 uur, heren 3e kl. K.V.H. 3—H.P.S.V.; 7.35 uur, le kl. Adelborsten —Oranje Blauw; 8.25 uur, 2e kl. H.K.V. —H.C.S.C; 9.15 uur, le kl. W.S.O.V.— Vrijdag: 6.45 uur, dames 2e kl. F.A.C. 2MarMag 2; 7.35 uur, 2e kl. H.A.V. 2—H.K.V.; 8.25 uur, le kl. K.V.H.F.A.C.; 9.15 uur, le kl. H.A.V. —MarMag. Woensdag 10 Febr.: 8 00 uur, dames le kl. Zeemacht—H.C.S C.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5