Onbehagelijke stemming heerst in Indonesië Stradivarius-viool zeldzaam als vliegende schotel De Rassenproblemen in 1954 éérst 'n King's Cross Arrestaties van Nederlanders volkomen onbegrijpelijk Duizenden violen varen onder valse vlag Om de Engelse beker BRIDGERUBRIEK Zaanse ijs-vrouwen "in haar element De heer S. Bakker in Wieringen over Een jaar voor fietsendief De sigaret met tiet grootste aantal vaste rokers! Niet bevorderlijk voor goede samenwerking Grote meester had vele navolgers WIJ hebben de indruk, dat de Indo nesiche overheid dergelijke voor vallen nu als ,hulp aan de vijand" is gaan beschouwen een beschuldiging, die moeilijk ernstig te nemen valt, want hier is sprake van afpersing on der bedreiging met geweld van de zijde der benden, veroorzaakt door het feit, dat de Indonesische militaire en po litionele apparaten nog steeds niet bij machte zijn de ondernemingen te be schermen en de benden uit te roeien. MARKTBERICHTEN Graanbeurs Middenmeer DONDERDAG 4 FEBRUARI 1054 J)E heer S. Bakker kon Dinsdagavond in Hotel Kaan op een ledenvergadering van de afd. Wieringen van de Holl. Mij van Landbouw gezien de weers omstandigheden een behoorlijk aantal leden welkom heten. De heer J. Schipper, bedrijfsleider van de proefboerderij „Prof. Dr van Bemmelenhoeve" te Wie ringermeer, hield een lezing over „Rassenproblemen 1954". De heer Schipper begon met er op te wijzen dat de belangstelling van de boeren voor de ervaringen met het rassenonderzoek opgedaan zeer zeker levendig is. De teleurstellingen in 1953 opgedaan en de tegenstellingen in grootte der pro ductie maken de keuze van het ras van de te telen gewassen voor 1954 niet eenvoudig. De oorzaken van die teleurstellingen en de tegenstellingen zijn drieërlei: zowel de structuur van de bodem, de temperatuur, als het weer in het algemeen spelen een rol. Zo bleek de wintertarwe het vorige jaar op lichte en zavelgronden vrij goed, maar op zwaardere gronden trad b.v. voetziekte op. De late nachtvorst van 10 op 11 April van het vorig jaar deed alle erwten bevriezen en daardoor waren zij gevoeliger voor meeldauw en ziekten en gaven een slechtere opbrengst. Be halve in Zeeland, daar trad deze nachtvorst niet op. De uitslagen van de voor de vierde ronde van de Engelse bekercompetitie overgespeelde wedstrijden luiden: Blackpool—West Ham United 31; Chesterfield-Sheffield Wednesday 24; Newcastle United-Burnley 1—0;Ports- mouth—Scunthorpe United 2—2 (na verlenging). In de 5e ronde komt Blackpool tegen Port Vale, Sheffield Wednesdav tegen Everton en New castle United tegen West Bromwich Albion uit. Later was het weer te droog en le den alle gronden aan mangaangebrek. In de suikerbieten kwamen tot 40 pet. schieters voor, bij granen meer stuif- brand dan normaal. Gezien de prij zen der granen is de teelt van zomer- t-arwe op de mislukte tarwepercelen piinder aanlokkelijk. Allemaal factoren die voor de boe ren een vraag vormen hoe het bouw plan moet worden opgesteld en dan moet nog de juiste keuze worden be paald uit de grote aantallen verschil lende rassen. Aan de hand van eigen ervaringen over de resultaten van proefboerde rij en in het Centrale Zeekleigebied in Noord-Holland en met landelijk ver werkte gegevens gaf de heer Schipper advies omtrent de keuze van het ras. Hij hield daarbij rekening met op brengst marktwaarde, vatbaarheid voor ziekte, insecten, intensiteit der be strijding, enz. ALS algemene conclusie stelde de heer Schipper vast dat bij de bie tenteelt de Wieringermeer en ook Wie ringen in een grensgebied liggen. Is men hier in de gelegenheid vroeg te zaaien (half Maart) en krijgt de biet kans zich vroeg te ontwikkelen, dan sluit deze streek aan bij het Zuiden en de boeren hebben een der „vette ja ren". Is men pas in April in de ge legenheid te zaaien, dan is de groeitijd korter en het gevolg is een „mager" jaar. Voor aardappelen verwachtte spre ker in 1954 een uitbreiding, van de beteelde oppervlakte, vooral die van consumptieaardappelen als vervanging van haver en gerst. Met de grote ste den Amsterdam, Haarlem en Bussum als achterland, zag spr. voor deze streek geen moeilijkheden met de af zet. De rassen Eigenheimer en Bintje prefereerde spreker vanwege de finan ciële kant. TWEE AZEN TEGEN SLAM J-JET komt bijna nooit voor, dat een minder sterke speler de beheersing weet op te brengen om te passen, wan neer hjj twee azen in handen heeft en de- tegenpartij klein-slam in een kleur biedt. Een eenvoudig rekensommetje toont aan, hoe slecht zo'n doublet wel zijn kan; is de tegenpartij kwetsbaar en gaat zij inderdaad één down, dan wint de doubleerder 100 punten extra. Heeft de tegenpartij echter goed geboden en heeft zij renonce in één der kleuren waarvan de doubleerder het aas heeft, dan is hét extra-verlies dat door het doubleren ontstaat tenminste 170 punten (120 plus 50 voor het gemaakte con tract), maar kan ook zijn (b.v. als de tegenpartij 6 harten, schoppen of Sans- atout speelt) 590 punten, n.1. wanneer de tegenpartij redoubleert en in plaats van 180 punten onder de streep, een score boekt van 720 punten 50 voor het gemaakte contract. In een onlangs gehouden competitie wedstrijd tussen twee meesterklasse teams, De Stichtsche Brigdeclub en De Oude Bond II (A'dam) was het merk waardig te zien, dat ook in déze klasse nog spelers gevonden worden die met twee azen in handen een kleur-klein- slambod doubleren. Het spel waarin zulks geschiedde zag er als volgt uit: 10. 7 A, 10, 8, 6, 2 9, 6, 5 A, 7, 3 In 't algemeen kan men zeggen dat de kwaliteit der consumptieaardappe len in de Wieringermeer geteeld, stij gende is- Naar groene erwten is de laatste jaren grote vraag, mede door de Amerikaanse bezetting van Duits land. De teelt is hier wel speculatief door het kunnen optreden van nacht vorsten die het gewas verzwakken en de opbrengst indirect verminderen met 2540 pet. De teelt van grauwe erwten is nog speculatiever dan die van groene erw ten en schokkers. De prijs van Auliol is thans f 1.60, die van witbloeiers zelfs f 1.80 per kg. Toch waarschuwde spreker tegen overdreven uitzaai daar het een erwt is voor zuiver bin nenlands gebruik. Spreker prefereerde Auliol, hoewel deze vatbaar is voor voetziekte. De teelt van zomertarwe is wat op brengst betreft te veel afhankelijk van het tijdstip van uitzaaien. Hoe vroeger hoe beter. 1953 wel wel een topjaar en men moet de uitkomsten van deze teelt weer nemen over een langere termijn. Na de pauze werden aan de spreker vele vragen gesteld. De voorzitter, de heer S. Bakker, dankte de spr. voor zijn boeiende lezing, die vooral ge toetst was aan de praktijk van het boerenbedrijf. Het Haagse gerechtshof heeft giste ren de Hagenaar P. van D. we gens diefstal van fietsen, meermalen gepleegd, veroordeeld tot een jaar met aftrek. De eis was een jaar en zes maanden met aftrek. Verdachte, die van zijn 39 levensjaren er 16 in de gevangenis had doorgebracht, was ten laste gelegd, dat hij het vorige jaar twee fietsen had verpand. BESOMMINOFN De besommingen van Woensdag: IJm 10 „Hattem" f 15.100; IJm 32 „Ellie" f 12.600; IJm 85 „KI. Wijker" f 16.800; 1 trawler f 21.700; E 334 (Deense kotter) f 10.500; Kw 76 f 6630; Kw 51 f 5400; Kw 52 f 2950; Am 16 f 1140; Am 17 f 1140; Am 18 f 1140. De tptale aanvoer bedroeg 3670 kisten. De prijzen waren: per 1 kg: heilbot 3.101.85; gr. tong 2.342.24; grm. tong 1.72—1.57; kim. tong 1.87—1.68; kl tong I 1.76—1.56; kl. tong II 1.65 1.44tarbot 2.081.76; per 50 kg: tar bot II 85; IV 25—23; schartong 47—22; gr. schol 2220; grm. 1816; kim. 48—37; kl schol I 41—37; kl. schol II 23—13; bot 17—13; v. haring 21—16.50; makreel 3832; gr. schelvis 5345; grm. 47—40; kim. 48—37; kl. I 45—36; kl. II 3212; wijting 19.508; gr. gul 47—38; mid. 36—30; kl. 23—16; kl.haai 20—15.50; ham 100—78; kl. wolf 35— 30; poontjes 2214; kl. koolvis zw. 26—17; wit 3857; per 125 kg: gr. ka beljauw 18084; gd. koolvis zw. 71 54; wit 90—82; gr. leng 7660. Bij 'n spelletje kaart kunnen de gemoederen soms hoog oplopen. Een wijs man kent dan de juiste manier om de partners te kalmeren. Hij zegt dan steevast: „Wacht even éérsfl 'n King's Cross!" Want als er een doos King's Cross rondgaat, komt immers iedereen direcC in een prettige, gezellige stemming. Zo goed is deze pure zuivere virginia! Al vele jaren langI Ook daarom is (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze correspondent in Indonesië) HET ZAL DE LEZER IN NEDERLAND wel duidelijk zijn, dat de reeks van arrestaties op Java een onbehaaglijke stemming in Indonesië gewekt heeft, in het bijzonder natuurlijk onder de Nederlanders. Maar ook in verscheidene Indonesische kringen gevoelt men zich door dit gebeuren verontrust. Nog altijd zijn over het algemeen de persoonlijke verhoudingen tussen Nederlanders en Indonesiërs goed te noemen en er bestaan vele onderlinge relaties en vriendschappen, die thans door deze arrestatie-golf ernstig verstoord dreigen te worden hopenlijk slechts voor tijdelijk. Indonesische families, ambtenaren en zakenlie den durven in deze periode hun Nederlandse vrienden en contacten slechts node te ontvangen, bang als zij zijn gecompromitteerd te wor den. Want men weet niet, wie morgen weer door de politie van zijn bed zal worden gelicht. Men heeft namelijk het gevoel, dat slechts een losse verdenking of loos geroddel nodig zijn, om iemand onder de hui dige omstandigheden een poosje „voor onderzoek" in de gevangenis te zetten. De leiding van het zwembad in de Voorzaan in Zaandam kan geen winterslaap houden. Want nog steeds zwemmen er de dames van de „IJsberenclub" er hun rondjes. Het ijs deert ze niet J7R BEVINDEN zich onder de arres tanten wel enkele lieden, van wie men zich zou kunnen voorstellen, dat zij de gastvrijheid van de Indonesische regering op een of andere wijze mis bruikt hebben, of de bestaande regels hebben overschreden. Misschien be vindt zich onder hen werkelijk wel een of andere desperado, die zich ac tief met de opstandelingen van de Darul Islam heeft ingelaten, mogelijk zelfs meer dan één. Maar van het me rendeel der gearresteerden kan nie mand zich met de beste wil ter wereld indenken, dat zij inderdaad in een te gen de Indonesische overheid gericht 5 »H, V, B H,B,10,7,3,2 *H, V, 9 A,V,B,9,3,2 A, V, 8 B, 8, 6, 5 H, 8, 6, 4 9, 7, 5, 4, 3 4 10, 4, 2 Oost was de gever, niemand kwets baar. Aan één der tafels ging het bieden: Oost 1 schoppen, Zuid pas, West 3 rui ten, Noord pas, Oost 4 ruiten, Zuid pas, West 6 ruiten. Dit laatste bod is nogal een gok-bod, want West kan helemaal niet weten, dat zijn partner over drie eerste-controles beschikt. Is dit 6-bod dus niet juist, nog minder juist is het, dat Noord hierna doubleerde. Heeft Noord nog nooit gezien, dat bij een slambod een aas wel eens afgetroefd wordt? Noord speelde harbenaas voor en het maken van 12 slagen was voor West natuurlijk slechts kinderwerk. Aan de tweede tafel ging het bieden: Oost 1 schoppen, West 2 ruiten. Oost 3 schoppen, West 3 SA, Oost 4 schoppen, allen passen. Zuid speelde harten 9 voor, Oost troef de Noord's aas af en speelde hierna troefaas en troefvrouw, Zuid schoppen heer. Daar Zuid geen klaver naspeelde, maakte Oost nu óók 12 slagen, maar had er niet veel aan, daar slechts 4 ge boden was. Ook het bieden van tafel II was weinig bekoorlijk; na het jumpbod van 3 schoppen, is het de vraag of West niet meer moet doen dan 3 SA zeggen. Na West's 3 SA-bod had Oost er beter aan gedaan eens een keer de ruiten te steunen; dat zijn schoppens sterk en lang waren had hij al overduidelijk ver teld. Zou Oost 4 ruiten hebben geboden dan had West alle aanleiding gehad cm naar het eindbod van klem-slam ruiten te manoeuvreren. Zeker is dit geen eenvoudig biedspel te noemen, maar het mag van Meester- klassers toch wel verwacht worden, dat zij althans een poging doen om met de OW-kaarten in slam terecht te komen. Een eindbod van 4 schoppen is nu niet bepaald een prestatie, de meesterklasse waardig. (Van onze speciale verslaggever) WET BERICHT van enige dagen geleden, dat een Belgische familie in Lier, de stad van Felix Timmermans, door een gelukkig toeval in het bezit zou zijn gekomen van een echte Stradivarius heeft een aantal ge lukkige bezitters van een oude viool slapeloze nachten bezorgd Immers ook hun viool bezat de beroemde inscriptie in het Latijn: Antonius Stradivarius cremonensis faciebat anno.... (volgt jaartal) of een of andere variant. Ergo mocht aan de hand van het gewraakte bericht wel wat overhaast worden geconcludeerd, dat zij daar in dat wonderlijke glanzende klankhout voor een honderdduizend gulden hadden geïnvesteerd! Helaas moeten wij hun deze zoete illusie ont nemen. Eén van deze vioolbezitters richtte zijn schreden naar de gast vrije woning van dr P. G. Op de Coul, hoofd van de Bedrijfsgenees kundige dienst in Almelo, enthousiast muziekliefhebber, musicus vioolkenner. en WIOOLKENNER, nou ja, ik heb er wel een beetje verstand van, distancieer- de dr Op de Coul zich bescheiden, wetende dat het gilde van de werke lijke kenners uitermate schaars is. Maar wat die echte Stradivarius be treft, nee, het is jammer voor deze mensen. We begrepen uit het gesprek dat we met dr Op de Coul mochten hebben, dat de kans een echte Stradivarius te ontdekken even gering is als in je tuintje een vliegende schotel te zien neerkomen. Wie was toch die Stradivarius en hoe komt het dat er nog steeds violen aan het licht komen, die zijn etiket bevat ten, zal men zich afvragen. Antonio Stradivarius, of liever Stradivari is de meesterbouwer, Italiaan van geboorte, afkomstig uit Cremona, alwaar hij in 1644 het levenslicht aanschouwde en 93 jaar later voor goed de ogen sloot. Tot in zijn laatste levensjaren was hij werkzaam als vioolbouwer en in totaal heeft hij bijna duizend violen, alten en celli „tot leven gewekt". Men moge deze uitdrukking lichtelijk over dreven vinden, dr Op de Coul, die eens het genot heeft mogen proeven een echte Stradivarius te bespelen zegt ons dat deze violen iets ondefinieerbaars bezitten, dat men de ziel van het in strument zou kunnen noemen. Men heeft herhaaldelijk getracht een Stradivarius na te maken, men nam hetzelfde materiaal (de onderscheidene onderdelen van het speeltuig worden respectievelijk uit pijnboom-, esdoorn- en ebbenhout vervaardigd men nam nauwkeurig de maten van bladen, ran den, krul, hals, kam, contraranden, zangbalk en hoe al die onderdelen van dit gecompliceerde instrument meer mogen heten, dezelfde lak, men ging het bespelen, maar de „ziel" ontbrak, de klank was schoon maar het was niet het warme ontroerende zingen, dat de meester aan een Stradivarius weet te ontlokken. Van de duizend instrumenten, die onder Stradivarius meesterhanden ont stonden zijn er ruim vijfhonderd be kend, en geregistreerd. Driehonderd meesterwerken moeten als verloren worden beschouwd. Ze zijn aan het vuur, de oorlog, kortom aan de ver nietiging prijs gegeven. Er resten dus nog naar schatting, tweehonderd echte Stradivari's, maar om er ook maar een van op te sporen staat gelijk met het vinden van de traditionele speld, die in 't sprookje in een hooiberg gezocht moest worden Dr Op de Coul vertelt dat er na Stra divarius meesters opstonden, die hem navolgden. Veelal zonder enige bij bedoeling plakten zij er een etiket met de naam in van hun beroemde voor ganger. Deze gewoonte op de binnen kant van het achterblad een etiket te plakken met naam, woonplaats en het jaar, waarin het instrument is gemaakt, dateert al van de aanvang af en is ook nu nog wel in zwang, zelfs fabrieks- violen dragen soms de naam van de Italiaanse grootmeester! Naast deze navolgers, die vele tienduizenden in strumenten op hun naam hebben staan, of liever op die van Antonio de Grote, zijn er falsarissen opgetreden, die op zettelijk een etiket met de beroemde naam in hun viool plakten. En waar ze „ontdekt" worden, bezorgen ze hun bezitters slapeloze nachten. Voor een leek is het vanzelfsprekend ondoenlijk een waardevol instrument van een waardeloos te onderscheiden. Voor een liefhebber en kenner levert dit in 't algemeen geen speciale moeilijkhe den op. De vorm van de krul, of van de, f-gaten en niet te vergeten: de klank zeggen hem veel, zo niet alles over de waarde van het instrument. Ook bezit de kenner een bepaald zintuig, dat hem bij de waardebepaling van een instru ment de juiste weg wijst. Als het er echter om gaat te ontdek ken of een waardevol instrument af komstig is uit de werkplaats van een grootmeester als bijv. Stradivarius moet er wel een zeer nauwgezette studie met vergelijkend materiaal worden ge maakt; het etiket laat hij hierbij buiten beschouwing; hij gaat bij voorbaat van de stelling uit dat dit toch wel vals zal zijnEen kenmerk dat wij uit het in teressante betoog van dokter Op de Coul onthielden is wel, dat de hals vroeger korter was dan bij de huidige instrumenten. .complot" betrokken zijn geweest. Wel vallen er wellicht personen aan te wij zen, die inderdaad „contact" met de benden van de Darul Islam gehad hebben. Maar dat was dan bepaald geen vrijwilig of aangenaam contact. Deze benden verschijnen soms plot seling, zwaar bewapend en groot in aantal, op afgelegen ondernemingen om geld of voedsel te vragen. Het Ne derlandse personeel van zo een onder neming mag niet over wapens be schikken, dit heeft de Indonesiche overheid verboden. En in vele gevallen bevinden zich dan geen machtsappara ten in de buurt, of krijgt men niet de gelegenheid deze te waarschuwen. Dan komt het wel voor, dat het Nederlands beheer van zulk een onderneming met de revolver in de rug in het belang van zijn eigen leven en dat van de anderen op de plantage èn ter be scherming van gebouwen en fabrieken, die anders in brand gestoken zouden worden, de bendeleiders geld en voed sel geeft. Dit alles zijn veronderstellingen en geruchten, maar men kan zich geen andere reden voorstellen, waarom som mige personen gearresteerd zouden zijn; en van officiële zijde ontbreekt nog, steeds iedere informatie. Het is vooral deze stilzwijgendheid, en de on zekerheid omtrent de verdenkingen en beschuldigingen, die de stemming on der de Nederlanders èn onder vele Indonesiërs zo nerveus maken. Men krijgt het gevoel van „vandaag hij, morgen ik", zonder zich overigens van iets kwaads bewust te zijn. En deze gevoelens worden nog aan gewakkerd door sensationele en op gewonden verhalen in een deel der In. donesische pers, waarin men bijvoor beeld kan lezen, dat zich in Indonesië niet minder dan achtduizend Neder landse „spionnen" bevinden, die moe' ten worden „opgeruimd". Dergelijke wilde verhalen moet men natuurlijk niet serieus nemen, maar zij dragen er toe bij de sfeer van onbehagen aan zienlijk te versterken. Daarbij komt dan nog, dat de Immigratiedienst kort na de arrestaties het verstrekken van z.g. „exit-permits" tijdelijk heeft stop gezet, zodat verlofgangers gedwongen zijn hun vertrek uit te stellen en iedereen zich in Indonesië min of meer „geïnterneerd" gevoelt. Deze maatregel zal wel genomen zijn om ontvluchting van personen, die nog on der verdenking staan of komen, te ver hinderen. Ieder zal echter begrijpen, dat deze stap de zenuwachtigheid nog doet toenemen en het gevoel wekt, dat er inderdaad nog heel wat méér Nederlanders „op het lijstje" staan. H^T IS nu ongeveer een maand gele den dat de eerste arrestaties wer den verricht en nog steeds weet zelfs het Nederlandse Hoge Commissariaat niet, wat er precies aan de hand is. Geen wonder, dat men in somige bui tenlandse kringen gaat denken dat de ze „stunt" meer een politiek dan een justitieel karakter draagt. Wij nemen gaarne aan, dat 7"'k een gedachten- gang geheel vreemd is aan de achter grond dezer arrestaties. Wanneer der gelijke veronderstellingen echter wor den gemaakt, valt dit uitsluitend te wijten aan het uitblijven van eniga redelijke officiële verklaring over het z.g. complot. Dit moet toch zo langza merhand mogelijk zijn, want in een rechtsstaat wordt niemand op losse gronden in de cel gezet en men heeft reeds enige weken de tijd gehad om de verdachten te verhoren, verdere be wijzen te verzamelen en na te gaan in hoeverre deze arrestaties ten rechte hebben plaats gehad. Geen Nederlander zal wensen, dat personen die zich inderdaad met on dermijnende arbeid in Indonesië bezig hebben gehouden, ongestraft blijven. Zij ondermijnen niet alleen het gezag, van de Indonesische overheid, maar ook de vriendschap en de samenwer king tussen zeer grote groepen Neder landers en Indonesiërs. Maar dan moet ook inderdaad vaststaan, dat de aan gehoudenen schuldig zijn en hun straf ten volle hebben verdiend. Moge het gevoel van onzekerheid en twijfel daaromtrent door juiste informatie en- het volgen van de spelregels, die in iedere rechtsstaat van gelding zijn, spoedig een einde nemen. Met een sfeer van onrust en vrees onder de buitenlandse werkers is ook Indonesië niet gebaat. WARMENHUIZEN, 3 Febr. - 1450 kg. gele kool 7.20—10.40; 36000 kg. deense witte 5.50—5.60; 700 kg. uien (grove) 10—10.10. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Febr. - 2500 kg uien 13—13.50; 4500 kg. groene kool 1410—20; 2500 kg." rode kool A 7.—, rode kool B 6.—; 7000 kg. gele kool A 10.20, gele kool B 6.50; 2000 kg. witte kool 5.50; 450 kg witlof I B 56—63; II B 46—52. NOORD-SCHARWOUDE. - 6500 kg uien 13.5014.40, grove 12.70—13.50, drielingen 13.2500 kg peen C 8. 20000 kg rode kool A 7—11.60, rode kool B 6—6.70; 5000 kg gele kool 6.50— 9-60; 2000 groene kool 8.10—10.20; 20000 kg deense witte 5.505.90; 100 kg wit lof 1B 54.Doorgedraaid: 2500 kg rode kool, 2500 kg witte kool. GROOTEBROEK, 3 Februari - Uien grof 12.80—14.20; middel 13.80—15.40; driel. 11.6012.90; nep 29.60; aanvoer 32.000 kg; Groene kool 7.608.70; aan voer 2000 kg. ZWAAG, 3 Februari 1954 Uien 2.70—18; bieten 5.10—7; prei 14—70; groene kool 7.9019.80rode kool 6.9012; boerenkool 1425; spruitkool 2159; witlof 2664; breekpeen 5.10 —9.30; Bramley's Seedling 9—13; Jo nathan 4363; Laxton's Superbe 33— 55; Conférence 4167; Gieser Wilde man 3145; Presid. Loutreuil 39; Prev. peer 2130; Sint Rémy 2430; gare biet 1012, alles per 100 kg. HÉM, 3 Febr. Rode kool 10.00— 11.10; gele kool 7.60; spruiten 15.00 61.00; groene kool 9.8020.00; witlof mid. uien 14.5015.60; drielingen 12.00; afw. uien 3—4; Jonathan 24; goudrei- nette 36. WOGNUM, 3 Febr. Witlof A 54— 62, B 46—58, C 35—49; stek 23—38, aan voer 10.000 kg; spruitkool A 44—63 b 1541, aanvoer 4000 kg; uien middel 14.5014.70, grof 13.20, drielingen 11.50, nep 14.40, afw, 1.506.90, aanvoer 31.000 kg; breekpeen B 6.10, C 8.10; knolbieten 5.106.10; prei A 42—50, B 36; gele kool 9.10; rode kool A 7.90 10.40; B 6.00—6.70; Bramley feetüng 1021; Winterjan 1530; Jonathan 39. BLOKKER, 3 Febr. Witlof 33—60; rode kool 6.50: gare bieten 1215; boe renkool 22; prei 1038; groene kool 7; spruitkool 21—26; knolseldery 7—18; sav. kool 7.60—8; uien 2.50—14.50; Wil liams Duchesse 44—51; Doyenné du Co- mice 4690; Conference 20—69. OPPERDOES, 3 Febr. Groene kool 10.20; rode kool 6—8.50; gele kool 6.50 —9.00; uien grof 12; uien gewoon 13. MEDEMBLIK, Groene kool 13.30— 16; gele kool 9.30; wite kool 5.50; uien grof 11.8012; uien gewoon 13.30 16.60; uien drielingen 10.5011; uien nep 27; uien afwijkend 4.50; witlof I 58, II 52, III 42. OBDAM, 3 Febr. 25000 kg peen B 7.10—8.30, C 7.30—11; D 6.20—7.40; 5000 kg uien 14.10—14.30; grof 13.10—13.60; drielingen 1160; 1100 kg uien 28—47. De handel aan de beurs verliep over het algemeen rustig. Voor stro was de notering prijshoudend. Het hooi ging kalm v.in de hand. De noteringen voor granen etc. wa ren: Tarwe 24^27.10; zomergerst 22 23.25; wintergerst 20.75—21.75; haver 20—23.60; rogge 20—22.25; duivenbo- nen 3841; groene erwten 4248; kar- wüzaad 6698.50; blauwmaanzaad 107 „Voor hooi en stro noteerden we: In h°01 9"105; rode klaverhooi 80 —100; lucerne hooi 100—115; haverstro 4°—45gerstestro 51—55; tarwestro52 —57groene erwtenstro 45—55. Voederbieten, hoog gehalte 21—22; ingekuild bietenblad 16—19. Voeder aardappelen 3—4.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6