Stakman Bosse: grondvester van utiliteitsbedrijven Predikbeurten Burgemeester, die bevolking voorzag van gas en water Van het eiland Texel Uit de geschiedenis van Den Helder (30) Waterboeren putten uit de sloot ,Johan Maurits' kan morgen thuis zijn Ir P. J. de Klerk op aanbeveling te V eisen IN HET KORT Slachtoffers onder de vogels IJsfestijn aan de Spoor buurt Scholieren vochten om de eer Wedstrijden op het Zwin Bootverbinding met Den Helder Van het witte doek De ULO op de schaats JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Schaatswedstrijden voor „Tuindorp-Zuid" Rood-Wit" organiseert schaatswedstrijden Tussen Haaks en Kuit je BESOMMINGEN IJMUIDEN Anna Paulowna 't Zand Scholieren op de schaats Dc Clubkampioenschappen van ijsclub „Oost" MARKTBERICHTEN DE SCHAGER MARKT Markten Barneveld-Ede Wieringen De schooljeugd reed om het hardst Scheepvaartberichten VRIJDAG 5 FEBRUAI 19M HONDERD JAAR GELEDENTOEN WAS Den Helder een stad zonder waterleiding, zonder gasverlichting, zonder bestrate wegen en practisch zonder riolering. Honderd jaar geleden, dat is ook de tijd waarin de grote periode van bloei een aanvang nam. Gelukkig bezat de gemeente een vooruitstrevend en vooruitziend be stuur, dat onder leiding van de steeds actieve burgemeester mr K. C. Stakman Bosse onophoudelijk streefde naar het aanbrengen van ver beteringen. Stel U vooreen stad zonder waterleiding en zonder gas; in deze tijden welhaast ondenkbaar. Toch zijn er vooral op het platteland nog tal van boerderijen die water uit de putten moeten halen. Dat'was in Den Helder onmogelijk: de stad is gebouwd op slik ken en schorren, die pas sedert het graven van het Noordhollands Kanaal aan de zee zijn ontworsteld. Niet voor niets heette dat nieuw gewonnen gebied „Het Brakke Veldeen waterput zou onherroepe lijk brak water leveren. Burgemeester Stakman Bosse deed in 1853 zijn intrede in een gemeente, die kennelijk uit zijn krachten was ge groeid, waar een samenraapsel van al lerlei slag woonde, en waar nog heel ■wat te verbeteren viel. Deze burge meester was een vooruitstrevend man, die tot zijn overlijden de bloeiperio de was toen al voorbij geijverd heeft om zijn gemeente vooruit te brengen. Het eerste plan dat hij tot uit voering .bracht was het aanleggen van een waterleiding. Den Helder is zoals gezegd een stad die op slikken en schorren is ge bouwd. Het is er dus onmogelijk, put ten te slaan die drinkbaar water ople veren. Het water dat gebruikt werd was regenwater en water, dat aange voerd moest worden uit de duinwater putten. Als het eens een erg droge zo mer was en de regenputten leeg raak ten, was de bevolking aangewezen op het water uit de duinputten, die een half uur gaans van de stad gelegen wa ren en de waterboeren maakten goede zaken. Zo was $iet in de zomer van 1853 erg droog en heerste er een nijpend wa tergebrek. De waterboeren reden af en aan met hun waterkarren en hadden moeite om aan de vraag te voldoen. Nu is een waterboer ook maar een mens en het was dus ïiiet zo heel ver wonderlijk, dat sommigen zich afvroe gen of er niet een makkelijker metho de was om aan water te komen dan helemaal naar de duinen te rijden. Die methode was er inderdaad; de sloten om Den Helder heen stonden nog vrij vol water, al was het dan geen duin water. Dus vulden verschillende wa terboeren hun karren even buiten de kom van de gemeente met slootwater, dat ze als drinkwater in de stad ver kochten. Dit raakte natuurlijk bekend en de verontwaardiging was groot. De raad van de gemeente besliste, dat de wa terboeren die duinwater verkochten, een bord op hun kar moesten bevesti gen met de vermelding „Duinwater". Het mocht niet baten. De goeden niet te na gesproken waren er toch een paar waaghalzen, die slootwater voor drinkwater verkochten en een heel erg brutale werd zelfs gesnapt toen hij zijn waterkar stond te vullen in de Fort- grachten. Dat achtte Stakman Bosse de goede gelegenheid om zijn plannen voor een waterleiding in daden om te zetten. In 1855 werd met het aanleggen van de waterleiding begonnen en in Juli 1856 stroomde het eerste water uit de kra nen, zeer tot gerief van alle Heldersen maar ook voor de schepen, die tot dan van Texel uit van water werden voor zien; een karwei, dat vooral bij storm weer tijdrovend en ook gevaarlijk was. Nauwelijks was de waterleiding ge reed of Stakman Bosse diende weer een voorstel bij de raad inGasver lichting. Het moet in die dagen geen pretje zijn geweest bij avond over straat te wandelen. De verlichting be stond uit zeer gebrekkige oliepitjes die nauwelijks enig licht gaven en boven dien waren de ongeplaveide straten vol hobbels en kuilen die de wande laars parten speelden. Het is toen zelfs gebeurd, dat de Commandant en Di recteur van de marine, een vice-admi- raal, door een werkman van de Rijks- ZONDAG 7 FEBRUARI. DEN HELDER; Ned. Herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds Rasch; Palmstraat, 10 uur ds Borg- hardt, 19 uur vicaris Grimm; Huisdui nen, 19 uur ds Borghardt Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds Swen, 10.45 uur ds Swen, 17 uur ds Hamming; Rehobothkerk, 10 uur ds Hamming, 17 uur ds Swen. Geref. gem., Janzen- dwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst. Geref. kerk, Weststraat, 8.45 en 17 uur ds F. Tollenaar. Evang.-Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur dr J. A. Stell- wag. Vrij-Evang. gem., Hoogstraat, 15 en 17 uur ds van Petegem, 12 uur kinderkerk. Baptisten gem.. Spoorstraat, 12 uur Zondagsschool, 16 uur de heer F. Oosterwijk uit Haar lak Doopsgez. gem., Kerkgracht. 10.30 uur ds J. J. J. van Sluijs. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, Weststraat, 10.30 en 17 uur dienst. Vrije Christengemeen schap, Spoorstraat, lo uur samenkomst. Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur samenkomst, 12 en 14.30 uur Zondagsschool. Leger des Heils, Spoorgracht, 10 uur heiligngssamen- komst, 19 uur openluchtsamenkomst (Spoorstraat), 10 uur heilsbijeenkomst. JULIANADORP, Geref. kerk, 9.30 uur leesdienst, 14.15 uur ds Hamming. werf uit een omgeslagen rijtuig moest worden gehaald, wat de toestand van de wegen voldoende illustreert. EERST STRAATVERLICHTING Het verwonderlijke in onze ogen is, dat de gasfabriek werd gebouwd in de eerste plaats voor de straatver lichting. Aan een combinatie van ka pitaalkrachtige personen werd een con cessie voor de duur van vijf-en-twin tig jaren verleend om tegen vergoe ding van een bepaald bedrag per jaar de straatverlichting met gas te doen geschieden. De grootste aandeelhouder, die te vens eerste directeur van de fabriek werd was mr Ch. Bosch Reitz, een zeer vermogend man, eigenaar van een machinefabriek, die later mede directeur werd van de Stoomvaart maatschappij „Java". Alle straten, die juist opengelegd waren geweest om er de waterleidingbuizen in te leggen, werden weer opengebroken, ditmaal voor gasbuizen. Tegelijkertijd werd de gasfabriek gebouwd en op acht De cember 1857 liep heel Den Helder uit om voor het eerst de gasverlichting te zien branden. Wij kunnen ons voor stellen welke een grandioze indruk dit gemaakt moet hebben, te meer daar de fabriek, het raadhuis en de woning van de directeur aan de Hoofdgracht geheel met gas waren geïllumineerd. Het was echter allerminst de bedoe ling van de ondernemers, alleen de straten met gas te verlichten: dat was een aardige ruggesteun maar de winst zou op andere wijze gemaakt moeten worden. Al gauw zien wij in de hui zen van de beter-gesitueerden het gas licht zijn intrede doen en de eerste kookgas-aansluitingen verschenen. Dit lukte zo goed, dat door het gestegen verbruik de gasprijs kon worden ver laagd en ook de minder-gesitueerden aan bod kwamen Zowel de gasfabriek als de water leiding waren in de aanvang particu liere maatschappijen, die niet enkel en alleen tot doel hadden de gemeente van gas en water te voorzien, maar vooral om winst te maken. Het heeft nog vrij lang geduurd voordat deze bedrijven in het beheer der gemeente overgingen: de waterleiding op 1 Jan. 1901 en de gasfabriek op 1 Sept. 1902. Het zijn nu „utiliteitsbedrijven" met als enig streven de bevolking goed van gas en water te voorzien. Dat ideaal en werkelijkheid niet altijd overeen stemmen hebben we opnieuw tijdens deze vorstperiode kunnen constateren. (Advertentie, Ing. Med.) Het lag aanvankelijk in de bedoe ling, dat Hr. Ms. fregat „Johan Mau rits", op de thuisreis uit de Koreaanse wateren, vandaag ten anker zou gaan op de rede, om morgenochtend om elf uur de haven binnen te lopen. Intus sen is de oorlogsbodem enigszins op het vaarschema ten achter, zodat de „Johan Maurits" eerst morgenochtend tegen elven ter rede wordt verwacht. Met he oog op het vele drijfijs zal het fregat waarschijnlijk meteen door varen naar de haven, zodat het tijd stip van aankomst onder voorbehoud op morgenochtend omstreeks elf uur gesteld kan blijven. Naar wij vernemen hebben B. en W. van de gemeente Velsen de heer ir T. J. de Klerk, directeur der gemeente water- en lichtbedrijven te Den Helder, als nummer één geplaatst op de aan beveling voor de benoeming van een directeur voor gas en water te Velsen. Nummer twee op de aanbeveling is de heer ir E. Dikker, technisch hoofd ambtenaar A bij het gasbedrijf te Arnhem. Het benoemingsvoorstel staat op de agenda voor de Dinsdagavond 9 Februari te houden vergadering van de raad der gemeente Velsen. De buurtvereniging „Tuindorp-Zuid" organiseert Zaterdagmiddag om twee uur voor de kinderen van de leden schaatswedstrijden. Men kan zich hier voor opgeven bij het secretariaat, Dahliastraat 15. De ijspret zal met mu ziek worden opgeluisterd. De supportersvereniging „Rood-Wit van HRC wil, nu de vorst aanhoudt en er dus geen kans is op „supporteren bii een uitwedstrijd, een schaatswed strijd houden. Deze nu wordt georga niseerd Zondagmiddag om twee uur op het ijs van de Westgracht, op het gedeelte tussen Keizersbrug en Werf- brug Zowel leden van Rood-Wit als van HRC kunnen zich opgeven. Zij kunnen dat doen aan het adres Loods- gracht 65. In het Tivoli-theater wordt van heden- tot en met Maandagavond ver- toond „Sluiers van Bagdad De Witte Bioscoop biedt op dezelfde ^on<den De laatste dagen van Warschau In Casino geeft de gymnastiek vereniging „O.K.K." vanavond een uit voeringMinnaert houdt van avond in' de Vakschool voor Meisjes voor de V.U. een lezing over^.De zon en haar invloed op het leven. Om half acht hedenavond geeft de toneelgroep WSOV in de Marine- cantine een opvoering van „Goud en antiek". 99 In het Helders Museum houdt de heer I. Kristensen Zaterdagavond om zeven en acht uur korte voordrachten over „Wat kunnen we doen voor de slachtoffers onder de vogels?" Dit on derwerp is uiteraard ontleend aan de nood waarin de vogels bij deze strenge vorst verkeren. Deze lezingen zullen wel grote belangstelling trekken, daar men zich over het algemeen het lot van de vogels bijzonder aantrekt. Zo komt men voortdurend bevroren vo gels tonen en advies vragen. Naar men ons mededeelde, zal het op prijs wor den gesteld, wanneer men zieke of dode vogels meeneemt naar de lezin gen, opdat de heer Kristensen er over kan vertellen. Het is morgen hoog water om 9.50 en 21.45 uur, en laag water om 4.00 en 15.50 uur. De temperatuur van het zee water was 1.7 graden Celsius. Besommingen van Donderdag: 1 trawler f 14.000, kotter: KW 98 f 860. Aanvoer 610 kisten. Prijzen per kg: Heilbot 3.102.30, gr. tong 2.462.44, grm. tong 1.941.86, kim. tong 1.941.90, kl. tong I 1.74 1.72, kl. tong II 1.66—1.60, tarbot I 2.12—1.76. Prijzen per 50 kg: Kim. schol 43, kl. I schol 30—29, kl. II schol 35—19, bot 13.50—13, gr. schelvis 62, grm. schelvis 48, kim. schelvis 4740, kl. schelvis I 4542, kl. schelvis II 3512, wijting 20—10, gr. gul 4846, mid. gul 38, kl. gul 25.5018.50, kl. koolvis zw. 2017.50, kl. koolvis wit 36. Prijzen per 125 kg: Gr. kabeljauw 122114, gr. koolvis zw. 6048, gr. koolvis wit 82, gr. leng 62. f7en echt oud-Hollands tafereeltje konden de kijklustigen aan de Spoorbuurt aanschouwen, waar op de voormalige Spoorput, die bij ijsvrij weer herschapen is in een rustiek plekje polderland, een drukte van be lang was. Enige ondernemende bewo ners van de Spoorbuurt hadden ge zorgd voor een vrolijk stukje muziek, terwijl een andere ondernemende mid denstander een tentje op de uitsteken de baan had opgericht en goede -aken deed met chocolademelk en koek. Ter bestrijding van de gemaakte onkosten had men de baan tegen betaling van f 0,25 toegankelijk gesteld en dat er belangstelling voor bestond bewees wel het feit, dat plm. 300 schaatslief hebber jbers Woensdagavond op de baan zwierden. Zolang de ijsgoden dit toestaan zal er voor deze beschutte baan wel een flinke belangstelling blijven bestaan. Nader vernemen wij nog, dat de or ganisatoren het plan hebben om Dins- strijden voor alle kinderen van de dagmiddag a.s. om 2 uur schaatswed- Polderse scholen te houden, waarvoor men een bepaald aantal prijzen be schikbaar wil stellen. £)itmaal waren het de kinderen van de bijzondere scholen, die onder leiding van hun onderwijzers elkaar op de Molenvaart ter hoogte van de Zandvaart, de eer bevochten. De ijs- club „Eendracht maakt macht" had wederom een bedrag aan geldprijzen beschikbaar gesteld en ondanks de koude waren er toch nog genoeg deel- nemertjes om het geheel naar wenste doen slagen. Hier volgen de uitslagen: Jongens boven de 10 jaar: 1. G. de Vries (f 4.— 2. T. Kerkhof (f 2,50), 3. J. Leijen (f 1,50), 4. H. v. d. Poel (1— Meisjes boven de 10 jaar: 1. Philip- se (f 4,— 2. G. Kuijs(f 2,50). 3. A. Scheltema (f 1,50), 4. T. Leijen (f 1. Jongens tot 10 jaar: 1. W. Alkemade (f 2,50), 2. A. v. d. Hoek Jzn. (f 1,50), 3. J. Smiers (f 1,4. A. v. Hoek Kzn. (f 0,50). Meisjes tot 10 jaar: 1. J. v. d. Hoek (f 2,50), 2. D. van Drunen (f 1,50), 3. L. Verbruggen (f 1,4. T. Kerkhof (f 0,50). Oorspronkelijk had de ijsclub „Een dracht maakt Macht" schaatswedstrij den hardrijden voor paren uitge schreven. Het bleek ech'.e-, dat ervoor deze wedstrijden te weinig belangstel ling bestond, zodat men besloot in plaats daarvan individuele wedstrij den in het hardrijden te Organiseren De lengte van de baan bedroeg 160 m. Hiervoor meldden zich 24 deelnemers aan en het was wederom de Polderse kampioen van Zondag jl., de heer A. Walraven, die beslag legde op de eer ste prijs (f 10.Tweede .werd de heer J. Jongejans, die f 7,50 ontving, derde de heer S. v. d. Heiden uit Ju- lianadorp, die met f 5.naar huis ging, vierde werd de heer N. Plooij, die tenslotte f 2,50 ontving. Het comité van de Oranjevereniging uit „Plaatselijk Belang" heeft in sa menwerking met de leerkrachten van de O.L.- en de R.K.-school een schaats wedstrijd voor de jeugd georganiseerd op het Noordhollands Kanaal. Het per soneel van de melkfabriek „Hollandia" had een grote, goede diensten bewij zende tent op het ijs geplaatst en er was vrolijke muziek. De kinderen wer den getracteerd op koek en chocolade melk en hebben vinnig om de prijzen gestreden. De uitslagen waren: Meisjes 6 en 7 jaar: 1. Ria de Vries; 2. Alie van Diepen; 3. Wiesje Wouda; Jongens idem: 1. Frits Verheul; 2. Fr. Janssen; 3. Kees Kooijman Pzn. Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Ria v. d. Berg; 2. Hendrika Oosterkamp; 3. Ria Zo merdijk. jongens idem: 1. Arie van Die pen; 2. Wim Ligthart; 3. Gerard de Wit Albz. Meisjes 10 en lljaar: 1. Nelly Roozen; 2 Marian Blom: 3 Tini Volkers; jongens idem: 1 Louis Vader; 2. Martien Pronk Wzn.: 3. Nico van der Fluit. Meisjes 12 en 13 jaar: 1. Jopie Vader; 2. Annie Konijn: jongens idem: 1. Piet Zwaan: 2. Jan Kooijman Hz. De boot vaart vandaag om half acht van Oude Schild zowel als van Den Helder af. Men onderindt veel las» van het ijs in de haven. Vaak heeft men uren werk er uit te komen Het Horn- tje is nog niet bruikbaar want hier ligt geen ijs genoeg. In „Het leven gaat verder" wordt een wel zeer merkwaardig probleem aan de orde gesteld. Er is een geluk kig gezin bestaande uit man, vrouw en een dochtertje. Het gezinsgeluk schijnt met de geboorte van een tweede kind nog vergroot te zullen worden, als een arts de vrouw vertelt dat ze niet al leen geen kind zal krijgen, maar dat het einde van haar leven zeer nabij is. Zij lijdt aan de gevreesde ziekte kan ker. Om het huiselijk geluk niet te ver storen, deelt zij haar man niets mede. Laatstgenoemde wordt verliefd op een medewerkster van zijn bedrijf. Zijn vrouw, die weet hoe kort haar eigen leven nog zal zijn, besluit zichzelf ge heel weg te cijferen en de minnares vna haar man als haar „opvolgster" te aanvaarden opdat haar man weer een vrouw en haar dochtertje weer een moeder zal hebben. Hoe men verder ook over dit probleem mag denken, een feit is dat dit gegeven knap en zonder sensatie is verfilmd. Een film die waard is om gezien te woraen. In „Jungle Jim in het verboden land" valt over gebrek aan sensatie zeker niet te klagen. Zwarte panters, vluch tende olifanten, ivoorsmokkelaars, brave en slechte blanken, moordende zoeloes en een aardbeving bieden stof genoeg om de bezoekers gedurende anderhalf uur in spanning te houden. Bij gebrek aan een ijsbaan in Den Burg om de schoolkampioenschappen op de schaats te organiseren trok Don derdagmorgen een lange stoet ULO- leerlingen op de fiets naar Waal en Eurg. Niet minder dan 140 inschrij vingen voor de hardrijderij en de wed strijden in het koekkappen voor paren konden genoteerd worden. Toen om étn uur de middagpauze begon waren de volgende resultaten behaald: Meisjes 12 en 13 jaar: 1. Rika Bruin, 2. Gerda Buys, 3. Tonnie Schoorl. Meisjes, 14 jaar en ouder: 1. Emmie Smid, 2. Klazien van der Struik, 3. Kc- ra Drijver. Jongens 12 en 13 jaar: 1. Jacob Zuidewind, 2. Dik Peeters, 3. Jan Boon. Jongens 14 en 15 jaar: L Martien de Wolf, 2. Hein Spigt, 3. Theo van Bekkum. Jongens 16 jaar en ouder: 1. Jan Zuidewind, 2. Siem Lakeman, 3. Ger. Zoetelief. Koek- happen, jongeren: 1. Kees Boon en Emmie Smid, 2. Dolf Tijsen en Greetje Kuik. Idem, ouderen: 1. Hein Spigt en Lia de Graaf. De ijsclub „Oost" te Oosterend heeft dezer dagen de clubkampioenschappen laten verrijden. Voor deze tweehon derd meter-wedstrijd op „de Putten" hadden twintig deelnemers ingeschre ven. De voornaamste uitslagen waren: 1. C. van de Berg (reeds kampioen van Texel), 2. C. Koning, 3. B. Vonk. De dames reden een dag later een honderd meter-wedstrijd. Er waren zestien deelneemsters. De uitslag luid de: 1. D. KeyserKoning, 2. A. van der Vis, 3. N. van der Vis, 4. P. van der Vis. ALKMAAR, 3 Febr. Witlof A 39—70 en B 1229; rode kool 7.5012.50; sa- voye kool 6.5010.50; groene kool 7 17,50; spruitkool A 3676 en B 1521; boerenkool 10,5026,50; winterpeen 5 12,50; waspeen 3643; uien 211; prei 3661; selderie 2435; knolselderie 7,50 —15; appels: Goudreinetten Hl 34; peren: St Rémy H I 28. NOORDSCHARWOUDE, 4 Febr. 15.000 kg uien 12,4013,70, grove 11 12,10 drielingen 1013 en nep 1720; 3500 kg peen B 8,70—9,20, C 8,60—9,30 en D 8,10; 17.000 kg rode kool A 7— 12,40 en B 67,10; 1500 kg gele kool 6,50—7,60; 21.00 ,kg groene kool 7—10,60; 40.000 kg Deense witte kool 5,505,70. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Febr. 12.500 kg uien 12,8014 en grove 9,90— 11,90; 1400 kg witlof IB 6—63 en IIB 45—57; 14 000 kg groene kool 8—17; 8600 kg rode kool A 7,3011 en B 66.70; 23.000 kg gele kool A 6 80—11.10 en B 6.50—6.70; 1900 kg peen B 7,40—7,90 en C 10—10,30; 14.000 kg witte kool 5.50. WARMENHUIZEN, 4 Febr. 15.500 kg rode kool A 7—10,90 en B 6—6,10; 1000 kg gele kool 6,806,90; 49.000 kg Deense witte kool 5,50; 1500 kg uien 1313,80; 1000 kg peen C 8,80. De strenge winter heeft ook op de markt zijn invloed gehad. Zowel wat de aanvoer van vee als dat van koop grage handelaren aangaat. Was er al niet veel vee, toch bleek dit nog ruim voldoende om de kooplust te bevre digen en dientengevolge konden we spreken van een kalme handel, waar bij we als hoogste prijs noteerden een pracht beest voor f 1200, die per kg slachtgewicht zal zijn gekomen op f 2,90. De gebruiksveemarkt was hele maal leeg. Noch kalf, noch melk-, noch geldekoeien waren aangevoerd. De aanvoer van nuchtere kalveren sprong tamelijk omhoog en de aan voer was niet in overeenstemming met de vraag, zodat de prijs rat daalde en we genoegen moesten ne men met een hoogste notering van f 72. Ook de paardenmarkt deelde in de algemene malaise. Er waren maar twee handelspaarden. Op de biggen- markt was een aardige aanvoer met vrij goede handel. Prijzen en aanvoer: 2 paarden 700 900, 23 vette koeien 6751200, 165 nuchtere kalveren 3072, 8 vette schapen 75—115, 54 overhouders 67 105, 10 magere varkens 7090, 80 big gen 3572, 12 konijnen 1,506. BARNEVELD, 4 Febr. Pluimvee- markt. Handel redelijk. Aanvoer ca. 28.000 stuks. Prijzen: slachtkippen, witte f 2,102,20, andere rassen 2,00 2,10, piepkuikens 2,202,45, jonge haantjes 2,40—2,60, alles per kg, ove rige per stuk: tamme konijnen 2,75 6,75, wilde konijnen 1,601,75. Eiermarkt. Handel traag. Aanvoer ca. 1.700.000 stuks. Prijzeneieren 11,7514,25, algemene prijs 12,50 per 100 stuks, kiloprijs 2,08 op basis van 60 gram. 70. Jimmy's verbazing was niet ge ring. Hij stond naar een idyllisch landschap te kijken en was zelf opge sloten in een gevangeniscel, die zo rein en keurig verzorgd was, dat je nauwelijks besefte een gevangene te zijn. En dit zou dus het land der Bloedboef-Beren zijn? Jimmy geloof de daar niets van. Hier stak vast en zeker heel iets anders achter. Hier woonden geen gevaarlijke dieren. Hier woonden ménsen. Misschien heel ge vaarlijke mersen, want de naam van de Grote Wreker wees nu niet be paald op zachtzinnigheid, maar met dieren had dit alles niets te maken. Dit stond voor Jimmy als een paal boven water. Plotseling hoorde hij achter zijn rug een klik. Met een ruk van zijn hoofd keek Jimmy achter zich en ontwaarde nog juist hoe er door een luik in de wand, dat hij nog niet eerder ontdekt had, een blad naar binnen werd geschoven dat vol geladen was met vr !sel. Er stond een vreemd beschilderde pot op, waaruit damp kronkelde. Dat v as dus blijkbaar het warme hapje. Voorts lagen er gebak op, stukjes kaas en heel vreemdsoortige vruchten. Alles zag er even heerlijk uit. Het water liep Jimmy om de tanden. Hij verliet zijn hoge post bij het raam, zette 'e rustbank weer netjes neer en begon zich tegoed te doen aan zijn maaltijd. Het smaakte hem overheerlijk. Vooral wat er in dat potje zat, was meer dan verrukkelijk. Jimmy proefde en proef de, maar hij kon niet thuis brengen wat of het was. Woensdagmiddag bonden leerlingen van vijf lagere scholen op de Hof manshaven te Den Oever de schaatsen onder om onder auspiciën van de IJsclub „Voorwaarts" elkaar de ere palm te betwisten. Verschillende span nende wedstrijden werden er verre den. De uitslagen luidden als volgt: Jongens 6 en 7 jr.: 1 Tonnie Bakker, 2 Jitse Bosma, 3 Dik Lont, 4 André Bakker. Meisjes 6 en 7 jr.: 1 Ria Dijkstra, 2 Marleentje Smit, 3 Nelly IJpma, 4 Nelly Bakker. Jongens 8 en 9 pr.: 1 Jaap Meijer, 2 Gerrit Voos, 3 Albert Rensink, 4 Jan Bakker. Meisjes 8 en 9 jr.1 Berendien Pijl man, 2 Pietje Lont, 3 Grietje Tijsen, 4 Marga Visser, 5 Corrie de Haan. Jongens 10 en 11 jr.1 Henk Boo gaard, 2 Wim de Waard, 3 Leo Tijsen, 4 Jan Bakker, 5 Kees Cornelissen, 6 Piet v. d. Made, 7 Herman Post. Meisjes 10 en 11 jr.1 Naantje de Visser, 2 Annemarie Tijsen, 3 Marie- tje de Jonge, 4 Annie Garrelts, 5 Teus Slagboom. Jongens 12 en 13 jr.: 1 Simon Zo merdijk, 2 Jan Wiegman, 3 Jan Klein IJ, 4 Meijert Tijsen, 5 Martin Lont, 6 Meinie Bos, 7 Henk v. d. Walle, 8 Simon Heijblok. Meisjes 12 en 13 jr.1 Emmy Sper- ling, 2 Grietje Kooy, 3 Tannie Doorn, 4 Jannie Klein. Aagtekerk, 4-2 te Labuan Abbekerk, 3-2 van Colombo naar Fremantle Alet- ta, 3-2 v.m. van Pladju naar Saigon Almkerk, 4-2 te Genua Arendsdijk, 3-2 te New York Alwaki, 3-2 te Rio de Janeiro Araor, 4-2 van Izmir naar Ca- lamata Ampenan, 4-2 te Antwerpen Anrtenkerk, 4-2 van Genua naar Mar- seille Appingedijk, 4-2 n.m. te New York verwacht Averdijk, 3-2 te Phila- delphia Axeldijk, 4-2 te R'dam Aal- sum, 3-2 te Mombasa Albireo, 4-2 van Bahia te Rio de Janeiro Altair, 4-2 van Vitoria te Bahia Bantam, 3-2 te Belawan Bloemfontein, 3-2 750 mijl zuidoost van Kaap Palmas naar Las Pal- mas Blommersdijk, pass. 3-2 18.45 uur Vlissingen naar Antwerpen Bennekom, 4-2 van Tocopilla naar Iquique Blijden- dijk, 3-2 van New York naar R'dam Boissevain, 4-2 te Rio de Janeiro Bo naire, 3-2 600 mijl zuidwest van Flores (Azoren) naar Plymouth Boskoop, 3-2 van Porto Barrios naar Colon Caltex Utrecht, 3-2 n.m. te R'dam Cistula, 3-2 te Miri Corilla, 4-2 te Kobe Cot- tica, 7-2 van Madeira te Barbados ver wacht Caltex Padang, 4-2 280 mijl noord-noordoost van Finisterre naar Sin gapore Celebes, pass. 4-2 Lissabon naar A'dam Drente, 4-2 te Singapore Gaasterkerk, 4-2 te Lissabon In- drapoera, verm. 3-2 24 uur van Lissabon naar Marseille Hos, 2-2 van Genua naar Livorno Java. 3-2 265 mijl oost van Guardafui, 4-2 n-m. te Djibouti ver wacht Johan van Oldenbarnevelt, 3-2 310 mijl oost ten zuiden van Aibany naar Melbourne Jagersfontein, 4-2 van Ham burg naar Antwerpen Laertes, 4-2 van Bilbao naar Liverpool Leersum, 1-2 te New Orleans Lissekerk, 4-2 te A'dam Laurenskerk, pass. 3-2 Kaap Vincent naar Marseille Loosdrecht, 4-2 te Ran- goon Maasdam, 3-2 van St Thomas naar Norfolk Markelo, 3-2 te Kopenhagen Meerkerk, pass. 4-2 Gibraltar naar Mar seille Noordam, 3-2 430 mijl oost ten noorden van Kaap Race naar R'dam Oranje, 3-2 van Belawan naar Singapore Oranjefontein, 2-2 te Kaapstad Phrontis, 4-2 te Surabaja Poelau Laut, 5-2 te Reyrouth verwacht Prins Johan Willem Friso, 3-2 te Gent Radja, 3-2 Rangoon naar Penang Riouw, 3-2 van New Orleans naar Newport News Rotti, pass. 3-2 Guardafui naar Penang Rijn dam. 3-2 van Haiifax naar New York Rfjnkerk, pass. 4-2 Suez naar Aden Sarpedon, 4-2 te R'dam Schie, 4-2 te R'dam Sibajak, pass. 3-2 2 uur Oues- sant naar Sydney Saparoea, 3-2 te Ham burg verwacht Sarangan, pass. 3-2 Sai- pan naar Manilla Stad Amsterdam, pass. 3-2 Kaap Wrath naar Glasgow Sumatra, 3-2 n.m. rede Semarang Ta- bian, 6-2 van Honolulul te San Francisco verwacht Tarakan. 3-2 te Bahrein Thalatta, 4-2 te Liverpool verwacht Utrecht, 4-2 te Belawan Van Spilber gen, 4-2 te Dakar Waterman, 3-2 540 mijl noord-noordwest van Kaapstad Woensdrecht, pass. 3-2 Flores (Azoren) naar R'dam Zonnewijk, 4-2 v.m te Panama

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5