Onze kaas, boter, condens en poeder moeten aan de top blijven Belgisch FN-geweer aanvaard als NATO-wapen Hereniging van Duitsland meer en meer onbereikbaar Het Nederlands Zuivel Bureau breidt werkzaamheden uit Deense matroos werd veroordeeld Maarschalk Papagos dankte de jeugd De levensloop van de Commissaris der Koningin IJs en scheepvaart Egypte overweegt nieuwe politiek Straatgevechten in Teheran „Cornets" in Maart weer in dienst DEK.N.W.U.ENDE TOUR DE FRANCE Tweede reizende jeugdexpositie De Nederlandse bewapening voldoet aan eisen Nieuw Amerikaans type ontwikkeld Australië in onrust over dreigbrief voor koningin Vandaag terug naar Griekenland Aantal alastrimpatiënten thans 28 Conferentie van Berlijn Data verzending zeepost Als Engeland niet snel toegeeft Weer atoomkanonnen Loffelijk initiatief van KNVB Pellenaars leidt Ronde van Nederland 1954 Revanches kampioenschap Nederland in Amsterdam Nederlands bridge- team boekte zege Achten van Cambridge en Oxford weer in training Bijzondere ijs-attractie in Deventer naar Europa Praag laat een Amerikaans gevangene los Franse lonen iets omhoog VRIJDAG 5 FEBRUAÏ 1954 (Van onze speciale verslaggever) IN de Nederlandse zuivelindustrie is voor acht milliard 1 gulden geïnvesteerd. Meer dan de helft van de Neder landse cultuurgrond staat In dienst van de zuivel. Er zijn 500.000 mensen in de zuivelsector werkzaam; er zijn in ons land 150.000 veehouderijbedrijven, 600 zuivelfabrieken en 1000 groothandelsbedrijven op het gebied van de zuivel. De waarde vaq de Nederlandse zuivelproductie bedroeg in 1052 bijna twee milliard gulden. In de wereldhandel in zuivelproducten in het jaar 1952 neemt Nederland, wat de condens betreft de eerste plaats in, gevolgd door respec tievelijk de Verenigde Staten, Denemarken, Australië en Frankrijk. Het komt voor kaas na Nieuw-Zeeland en Dene marken op de derde plaats, gevolgd door Australië en Zweden; voor melkpoeder na Nieuw-Zeeland en de Ver enigde Staten eveneens op de derde plaats gevolgd door Australië en Canada. JN nuchtere zakelijkheid bewijzen deze cijfers en feiten, dat de zuivel industrie in de Nederlandse economie een eerste plaats inneemt. Maar tevens, dat het een levensbelang voor ons land is deze vooraan staande positie te handha ven, temeer daar er voort durend kapers op de kust zijn. Vandaar dat de geza menlijke organisaties op zuivelgebied 't Nederlandse Zuivel Bureau bezitten, een stichting, die zich ten doel stelt de bevordering in bin nen- en buitenland van een doelmatig gebruik van zui velproducten. Het is verheu gend, dat het Nederlandse Zuivel Bureau, zoals wij bij een bezoek aan dit bu reau vernamen, voor 1954 een aanzienlijk groter bud get beschikbaar heeft ge kregen dan voor 1953. In 1954 zal men weer deelne men aan jaarbeurzen en tentoonstellingen in Londen (waarschijnlijk twee maal), Milaan, Brussel (eveneens twee maal), Casablanca, Pa rijs, Leipzig, Frankfort, Gent en Luik. En dat het N.Z.B. weet, wat het orga niseren van een tentoonstel ling of het inrichten van een afdeling op een expositie is, heeft „De Melkweg" bewe zen de grote zuivelshow, die in 1953 met veel succes in Den Haag gehouden is. De kleurenfilm „Land van melk", die de fabricage van en de handel in zuivel producten in beeld brengt en toont, wat de zuivel voor Nederland betekent zij wordt gratis aan geïnteres seerden ter beschikking ge steld zal weer op talrijke plaatsen in binnen- en bui tenland gedraaid worden. Er zijn namelijk verschil lende versies van gemaakt. Aan de winkeliers ver strekt het N.Z.B. affiches, showcards, pakpapier, re clamestroken en recepten- boekjes tegen een geringe prijs. In Brussel heeft men een kantoor, waaraan kook- leraressen verbonden zijn, die demonstraties geven voor huishoudscholen en voor vrouwenorganisaties en in grote magazijnen; eender medewerkers bezoekt er winkeliers om over de mo gelijkheid van de afzet van Nederlandse zuivelproduc ten te praten. Op de Brusselse Voedings middelensalon bereidt men zulke heerlijke kaasgerech ten, dat elke bezoeker of bezoekster, die zo'n fijn hapje gepresenteerd krijgt, zijn of haar hele leven niet Een leerling van de Bursurn.se huishoudschool, welke school de door het N.Z.B. uitgeloojde huishoudschool- prijs won. Zo'n hapje smaakt natuurlijk altijd anders meer dan Hollandse kaas wil eten. Koningin smulde. QOK op de beurzen in an dere buitenlandse steden laat men het publiek met de Nederlandse zuivelproducten kennis maken. Meisjes in Volendams costuum bieden blokjes kaas aan. Koningin Elizabeth van Engeland liet zich op de Food Fair in Lon den deze delicatesse opper best smaken. Op deze wijze wordt een goede propaganda voor de Nederlandse zuivel gemaakt. Er worden voorts relaties met buitenlandse handela ren aangeknoopt. En wat ons land zelf be treft, betrekt men de jeugd in de kennis van onze zui velindustrie en onze zuivel producten door de versprei ding van vellen plakplaatjes, die bij de opstellen gebruikt kunnen worden; door het uitreiken van een huishoud- schoolprijs, die deze keer ge- wónnen is door de huishoud school in Bussum en door de organisatie sinds enkele jaren van een verplaatsbare onderwijstentoonstelling. De aanvraag daarvoor is zo groot, dat daaraan op geen stukken na meer kon worden voldaan. Wij verna men, dat er dit jaar een tweede bij zal komen. (Van onze militaire medewerker) ER IS DE LAATSTE TIJD nogal wat geschreven over het nieuwe Bel gische FN-geweer, dat onlangs officieel als NATO-geweer is geaccep teerd. Hier en daar lazen wij zelfs, dat alle NATO-landen nu binnen kort hun legers met dit wapen zullen uitrusten, Nederland niet uitge zonderd. Dit nu is bepaald niet juist. Wij hebben in Nederland de laatste jaren zeer goede ervaringen met het Amerikaanse Garand- geweer, waarmee op het ogenblik vrijwel al onze parate troepen zijn uitgerust. Vervanging van dit zeer goede en moderne geweer door het FN-geweer zou ons millioenen kosten (de prijs van het 1'N-geweer be loopt ongeveer f 300.—) en terecht acht men dit in deze tijd niet ver antwoord. F.N.-geweer: gewicht 3.94 kg., inhoud van het magazijn 20 patronen, welke vol-automatiscii kunnen worden af gevuurd, zoals bij een mitrailleur, lengte van het wapen 1.05 m. T.44: gewicht 3.72 kg„ inhoud van het magazijn 10 of 20 patronen, die eveneens vol-automatisch afgevuurd kunnen worden, lengte eveneens 1.05 meter. Voor beide geweren is een nieuwe munitie ontworpen, waarbij de patroon korter en lichter is dan de thans be staande, zonder dat dit afbreuk doet aan het doordringingsvermogen. Het verschil in gewicht beloopt ongeveer 3 gram per patroon. Ter vergelijking nog even enkele gegevens over ons huidige Garand geweer: gewicht 4,3 kg, inhoud van het magazijn 8 patronen, die alleen schot voor schot kunnen worden af gevuurd. Het wapen is semi-automa- tisch, dat wil zeggen: het laadt na elk schot door de gasdruk zichzelf, tot alle 8 patronen verschoten zijn. Het bekende „grendelen", zoals dat geschiedde bij de Lee Enfields, is dus vervallen. Lengte van het geweer 1,10 meter. De snelheid, waarmee de ko gel de loop verlaat, is bij alle drie geweren dezelfde, nl. ongeveer 850 meter per seconde. Het doordnngings- vermogen blijft dus vrijwel gelijk, maar het ligt voor de hand, dat met de vol-automatische F.N.- en T 44 geweren méér schoten per minuut ge lost kunnen worden, dan met het HE LEZER zal vragen: waarom doet Engeland het dan wèl? Want Enge land zal inderdaad de eigen Lee En- field-geweren afschaffen en deze ge leidelijk vervangen door het Belgische F.N.-geweer. Het antwoord op deze vraag ligt in het besluit van de jong ste N.A.T.O.-conferentie te Parijs, waar men het eens is geworden over één gemeenschappelijk kaliber voor alle bij de N.A.T.O.-landen in gebruik zijnde geweren, waardoor de munitie van het ene land ook in elk ander N.A.T.O.-land zal kunnen worden ge bruikt. Dit kaliber is 0,3 inch (in vak taal: punt dertig) of 7,62 mm. en de door En Roland nieuw ontwikkelde E.M. 2 heeft een ander kaliber, nl. van 0.20 inch 7,11 mm. De Engelse regering stond nu voor een dilemma. Enerzijds kon men na tuurlijk vasthouden aan het eigen E.M.2-geweer, waarbij dan de bedoelin gen van de N.A.T.Ö. doorkruist wer den. Anderzijds, indien men tot een Belgisch of Amerikaans type van ge weer overging, zou daarover ongetwij feld in het parlement (en ook daar buiten) een hartig woordje worden gesproken. Welnu, Engeland heeft gekozen en wel het F.N.-geweer. Men wil wel van ons aannemen, dat er inderdaad zo het een en ander is gezegd in het Lager huis, toen Churchill deze beslissing bekend maakte. Het Amerikaanse Garand-geweer, waarmee het Nederlandse leger is uit gerust, heeft wèl het voorgeschreven kaliber van 0,3 inch en uit dien hoofde is er niet de minste aanleiding om nu plotseling alle Gara li geweren op een hoop te gooien en F.N.-geweren er voor in de plaats te nemen. Wat ooit in de toekomst zou kun nen gebeuren, is natuurlijk moeilijk te zeggen Wanneer wij voor de nood zaak komen te staan, nieuwe geweren aan te schaffen, of verouderde gewe ren te vernieuwen, dan zullen wij even als alle andere N.A.T.O.-landen, de keus hebben tussen het F.N.-geweer en het verbeterde Amerikaanse ge weer, de T.44. Want men begrijpt, dat de Amerikanen ook niet stilgezéten hebben. Zij komen nu op de markt met een geweer, dat voor de F.N. wei nig of niets onderdoet. Wij laten hier semi-automatische Garand-geweer, nog enkele gegevens over deze ultra moderne handvuurwapens volgen. 7AANDAM Zes maanden met af trek van preventief luidde de ver°°]-" deling van de 22-jarige Deense ma troos M A.H. uit Glim Roskilde Don derdagmorgen door de Haarlemse Rechtbank. Dit werd hem ipge legd wegens poging tot zware mishandeling. üTtvonnis betekent het einde van het bekende haven-drama dat zich in de nacht van de dertigste October in de Zaandamse houthaven heeft afge speeld. Verdachte had toen onder de invloed van sterke drank zijn acht tienjarige vriend Erik Hartvigsen met een mes in de rechterzijde gestoken. Dit gebeurde aan boord van de hout boot'8!signorita" waarbij ook een twee tal vrouwen aanwezig was. Verdachte heeft zich niet over het motief uit gelaten. Twee weken geleden was een straf van acht maanden met af trek tegen hem gerequireerd. Bij de politie te Adelaide in Zuid- Australië is een brief gedeponeerd, waarin wordt gedreigd, koningin Eli zabeth te vermoorden. De autoritei ten nemen dit epistel zeer ernstig op. Op het- ogenblik- doen detectives al het mogelijke, om de schrijver ervan te achterhalen. Men vermoedt, dat de brief is geschreven door een Duitse immigrant. KONINGIN ELIZABETH OPENT PARLEMENT IN N.Z. WALES Koningin Elizabeth van Engeland heeft het parlement van Nieuw Zuid Wales geopend als eerste Britse sou- verein, die een parlementaire zitting in Australië opende. De Koningin noemde de ouderdom van het parlement een eeuw van betekenis, als men in het oog hield, dat de eerste Britse kolonisten zich honderd zestig jaar geleden in deze staat vestigden. ROBERT VOGELER EIST SCHADE VERGOEDING Robert Vogeler, de Amerikaanse zakenman, die van 1949 tot 1951 in Hongarije gevangen heelt gezeten, heeft een eis tot schadevergoeding van een half millioen dollar ingediend te gen zijn voormalige werkgevers. Hij beweert, dat zij er zich van bewust zouden zijn geweest, dat hij (Vogeler) gevaar liep, doch hem niet hebben ge waarschuwd. Het Britse schip „Kentbrook" heeft ge meld, dat het aan de Britse Oostkust ten Noorden van Harwich, op de kust is ge lopen. "["OEN Griekenland het vorige jaar door een grote aardbeving werd ge troffen werden onmiddellijk in tal van landen inzamelingen gehouden. Ook in ons land werd spontaan gehoor gege ven aan de oproep tot hulpverlening. Bijzonder actief is de Haagse jeugd ge weest. Op de meest uiteenlopende en vaak originele wijze werden door de jeugd gelden ingezameld. Zij improvi seerde circus- en toneelvoorstellingen en verzon allerlei om dubbeltjes bijeen te brengen. De Griekse eerste minister maarschalk Papagos, heeft gisteren vertegenwoordigers van die jeugd per soonlijk dank gebracht. Een half uur voor de ontvangst in de Griekse lega tie, had de gezant een aantal meisjes en jongens uitgenodigd. Eigenaars van zelf gebouwde circustenten en rad van avontuur, alsmede volleerde kokkin nen, die voor het goede doel pannekoe ken hadden gebakken en verkocht. Het was voor hun allen stellig een groot moment, toen zij de Griekse premier de hand mochten drukken. Het officiële bezoek van maarschalk Papagos aan ons land, werd gisteravond besloten met een ontvangst in de Griekse legatie. Talloze regerings-vertegenwoordigers en andere hoge autoriteiten waren hier bij aanwezig. Het Griekse gezelschap vertrekt per trein via België en Frank rijk naar Joego-Slavië, om verder per vliegtuig naar Griekenland terug te keren. Aan de slotavond ging een be zoek aan de luchthaven Schiphol vooraf. (Vervolg van pag. 1) Dr M. J. Prinsen werd op 10 Januari 1899 geboren. Na een gymnasiale oplei ding verrichtte hij een diepgaande studie van de helastingwetenschap. Hij trad daarop in dienst van 's rijksbelastingen en werd voorzitter van de vereniging voor helastingwetenschap. Hij promoveerde in de rechten op het proefschrift „Beschouwingen over de winstbelasting in Amsterdam". In 1939 aanvaardde dr Prinsen de func tie van raadfiscaal op het bureau belas tingen. Bij het departement van Binnen landse Zaken werd hij op deze afdeling chef. Vooral toen hij later als raadadviseur tijdens de bezetting die houding aannam, welke hem geschikt maakte om te samen met mr L. A. Kesper de voorbereidingen te treffen voor de wederopbouw van het departement na de bevrijding, heeft dr Prinsen belangrijk werk verricht. In 1946 werd de heer Prinsen benoemd tot secretaris-generaal van het Departe ment van Binnenlandse Zaken, tevens secretaris van de ministerraad. Van de ii-T.C, met Indonesië was hij secretaris- géneraal. Bij zijn benoeming tot rechter in het Uniehof van Arbitrage legde hij de functie van secretaris van de Ministerraad neer. Dr Prinsen is aangesloten bij de Partij van de.Arbeid. Woensdag meldden wij, dat in de observatie-afdeling twee personen wa ren opgenomen, van wie de mogelijk heid bestond, dat zij aan alastrim zou den lijden. Deze patiënten, zo werd verondersteld, hadden geen contact met zieken gehad. Achteraf is geble ken, dat één hunner toch in contact geweest is met iemand die later aan de ziekte bleek te lijden. Zelf was hij ook aangetast, zodat hij is overgebracht naar de ziekenafdeling. De andere pa tiënt, die gisteren in observatie was genomen, had waterpokken en is naar huis gegaan. Er zijn nu 28 zieken en 8 gevallen in observatie. (Vervolg van pag. 1) regeringen. Wanneer dit moeilijk zou zijn, zouden volgens Molotov de be staande regeringen nog een tijdlang kunnen worden gehandhaafd. Eén van de belangrijkste taken van een voor lopige Duitse regering zou moeten zijn, een kieswet voor te bereiden. Deze wet zou „het echte democratische karakter" der verkiezingen moeten ga randeren en bovendien de deelneming van „alle democratische organisaties" mogelijk moeten maken. Bovendien zouden de vier bezetten de mogendheden maatregelen moeten treffen om elke beïnvloeding of druk van de zijde van vreemde mogendhe den tijdens de verkiezing te voorko men. Daarvoor was het volgens Molo tov nodig, dat de vier zouden over eenkomen, hun bezettingstroepen vóór de verkiezingen uit Oost- en West- Duitsland terug te trekken. Zij zouden slechts beperkte troepencontingenten mogen achterlaten om de beschermen de functies te vervullen. Molotov maakte daarbij de opmerking, dat deze taken in Oost-Duitsland aan de Sovjet-Unie, in West-Duitsland aan de drie Westelijke bezette.3 waren toe vertrouwd. Hij wees daarmee uitdruk kelijk alle controlerende bevoegdheden der Westelijken in het Sovjet-deel van Duitsland af. TAE Westelijke ministers lieten in hun voorlopige opmerkingen over het Russische tegenplan weinig twijfel be staan over hun mening. Niet alleen West-Duitsland, doch ook geheel West- Europa zou worden opengelegd voor de machtige strijdkrachten, die ten Oosten ervan staan", aldus de Ameri kaanse minister, Foster Dulles. Bidault moest zeggen, dat hij op het eerste gezicht niet kon ontdekken hoe enig compromis tussen het Westelijke en het Russische plan bereikt zou kun nen worden. Eden nam er nota van, dat zijn plannen door de Sovjet-dele gatie waren verworpen. De voorwaar den, die Molotov voor „vrije verkie zingen" heeft opgesomd en zijn uit drukkelijke weigering, elke toezicht houdende taak van de Westelijke mos gendheden in Oost-Duitsland te erken» nen maken het naar Westelijke opvat- ting duidelijk, dat van Russische kant slechts verkiezingen in „volksdemo- cratische geest" in aanmerking kun nen komen. Wanneer Molotovs plan al verras sing heeft gewekt, dan zou dit alleen zijn omdat het zo uitgesproken nega tief is, dat men er uit meent te moe ten afleiden, dat Moskou zich geheel en al op de voortzetting van de ver deling van Duitsland heeft ingesteld. Hoe lang de besprekingen over het Duitse probleem onder de gegeven om standigheden nog zullen voortgaan kan moeilijk worden voorziem De conferentie zal, naar hier ver wacht wordt, nu wel spoedig overgaan tot de behandeling van het Oosten rijkse vraagstuk en sommigen achten daaromtrent de kansen op een verge lijk beter. Zuidkoreaanse regeringstroepen hebben de opperbevelhebber van alle communistische guerillatroepen in Zuid-Korea gedood. De naam van de guerillaleider was Bang Tsjoeng Koen. Bang was in Moskou opgeleid en lid van de communistische internationale. Ook gisteren is hard gewerkt om zoveel mogelijk het contact met de ge- isoleerde eilanden te bewaren of te herstellen. Uit Vlissingen vertrok een schip met voedsel voor Schouwen- Duiveland naar Zierikzee. Met Flakkee kan slechts een veerbootverbinding per dag worden onderhouden. De over tocht duurt abnormaal lang. Voor het eiland bestemde kranten worden da gelijks per vliegtuig aangevoerd. Het eiland Noord-Beveland is nu geheel ge- isoleerd. De veerboot kon niet meer terug naar Veere wegens ijsgang. Noord-Beveland zit zonder leidingwa ter. Het eiland, dat het water de laat ste tijd ontving via een plastic buis door de Zandkreek, moet thans het water weer uit de putten halen. De plastic buis is nl. bevroren. Gistermiddag is via de Noordzee in IJmuiden de „Vlieland" binnengeko men met zestig passagiers van Ter schelling en Vlieland aan boord, die door het ijs het vasteland niet meer via de Waddenzee konden bereiken. Zaterdag wordt de terugtocht aan vaard. Vanmorgen vroeg werd weer een boottocht heen en terug van Den Helder naar ïexel gemaakt. Wat de andere waterwegen in ons land aan gaat, is alleen de Nieuwe Waterweg nog normaal voor schepen bevaarbaar. In het Noordzeekanaal is de scheep vaart beperkt. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Willem Ruys" (8 Febr.); Ned. Nw Guinea: ms „Willem Ruys" (8 Febr.); Ned. Antillen: ms „Oranjestad" (16 Febr.); Suriname: ms „Nestor" (17 Febr.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Ja gersfontein" (9 Febr.); Canada: ms „Prins Willem van Oranje" (8 Febr.); Argentinië en Chili: ms „Yapaeyu" (11 Febr.); Uruguay: ms „Brasil Star" (8 Febr.); Brazilië: ms „Alhena" (10 Febr.); Australië; ss „Strathmore" (6 Febr.); Nieuw Zeeland: via Engeland (6 Febr.) Het Egyptische regèringsblad S,A1 Goemhoeria" schrijft, dat, indien Groot Brittannië de Egyptische eisen met betrekking tot de ontruiming van de Suezkanaal-zone, niet eerbiedigt, de Egyptische regering een nieuwe politiek zal gaan voeren. Deze zou be rusten op de volgende punten: 1. Versterking van het cordon om de Britse strijdkrachten in de Kanaal zone. 2. Opleiding van een zo groot mogelijk aantal jonge mannen in de kampen van de Nationale Garde. 3. Geleidelijke uitschakeling van de in voer uit Groot Brittannië en uit „het gehele imperialistische blok'' en het richten van de Egyptische economi sche politiek op nieuwe markten. 4. Geen samenwerking met het Westen in de Verenigde Naties. De Senaatsverkiezingen in Teheran, de hoofdstad van Perzië, die drie da gen hebben geduurd, zijn gisteren ge ëindigd. Tijdens deze verkiezingen kwam het elke dag tot straatgevech ten tussen personen van diverse poli tieke richtingen. De politie beschul digde communisten en aanhangers van ex-premier Mossadeq ervan, dat zij handgranaten hebben geworpen en hebben getracht veiligheidstroepen te ontwapenen. Woensdagavond werd een man gedood bij een gevecht tussen de politie en tegen de regering gerichte groepen. De politie heeft de staat van beleg, die voor de verkiezingsdagen was opgeheven, weer afgekondigd. De stam der Zoifagharis in een dis trict 300 km. ten Noordwesten 'van Te heran, zal worden ontwapend, in ver band met verkiezingsterrorisme. De stam staat bekend als anti-communis tisch, maar is pro-Mossadeq. Over enkele dagen zullen in Perzië met een Amerikaans schip een mil lioen uniformen aankomen voor het Perzische leger. Daarna zal het leger met manoeuvres beginnen. De Engelse Cornet-straalvliegtuigen, die uit dienst genomen werden na de ramp met een Cornet op 10 Ja nuari in het gebied van de Middel landse Zee, zullen in het begin van de volgende maand het passagiersver voer hervatten. Er zijn bijna 50 ver anderingen aan de Cornet aangebracht. Gedachtig aan wat verleden jaar in het buitenland en speciaal ook door Oostenrijk (men denke aan de wed strijd RapidMiddlesbrough) voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland is gedaan, heeft het be stuur van de K.N.V.B. aangeboden om op Woensdag 10 Maart een sterk bondselftal te Wenen te laten spelen tegen Rapid, de leider van de Oosten rijkse eerste klassecompetitie. De op brengst van de wedstrijd zal ten goede komen aan de slachtoffers van de lawines in Vorallberg. Dit aanbod is door de Oostenrijkers aanvaard. Het bondselftal zal hoofdzakelijk uit B- spelers bestaan en het wordt samen gesteld na de oefenwedstrijd van 17 Februari (te Rotterdam tegen een En gelse eerste divisieclub) en 24 Fe bruari (in Den Bosch tegen de F.C. K51n). Het Nederlandse gezelschap vertrekt 9 Maart per chartervliegtuig van de K.L.M. naar Wenen en keert 11 Maart terug. De reis- en verblijf kosten komen voor Nederlandse reke ning. De Stichting Wielercontact deelt ons mede, Kees Pellenaars te hebben ver zocht om de technische leiding van de Ronde van Nederland 1954 op zich te nemen. Pellenaars heeft verklaard deze leiding te willen aanvaarden. De eerste stappen betreffende het con- tiacteren van de renners zijn door hem reeds genomen. In verband met berichten in Franse bladen als zou de KNWU omdat zij niet geraadpleegd was over het ver trek van de Tour de France uit Am sterdam, haar medewerking geweigerd hebben en zelfs voornemens zijn het vertrek uit Amsterdam te verbieden vernemen wij van de zijde van de KNWU dat deze berichten alle grond missen. De KNWU is geenszins van plan het werk der organisatoren te bemoeilijken, integendeel. Zij heeft er 27 Jan. jl. slechts op gewezen dat het bericht, dat de start van de tour definitief in Amsterdam zou geschie den, in deze vorm als voorbarig moest worden aangemerkt omdat de organi satoren tot dan toe niet tot haar het verzoek, hadden gericht tot het ver krijgen van de vergunning. Het gold hier een formaliteit, en sindsdien is de kwestie van de vergunning reeds in principe geregeld. Indien de vorst aanhoudt is, aldus verneemt het ANP van de zijde van de KNSB, de mogelijkheid groot, dat Zaterdag 13 en Zondag 14 Februari te Amsterdam op de baan van de Am sterdamse IJsclub nationale wedstrij den worden gehouden, die met deelne ming van de thans in Davos vertoe vende rijders als revanches van de na tionale kampioenschappen te Zwolle zullen worden beschouwd. Deze wedstrijden zullen dan in de plaats komen van de uitdagingswed strijden, welke de ijsvereniging Gro ningen op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Februari wilde houden. (Van onze bridgemedewerker) N v een uitermate spannende strijd is het Nederlandse bridge'.eam er in geslaagd om het kampioensteam van de Verenigde Staten in een wedstrijd over 96 spellen met 140 tegen 119 matchpunten te verslaan, een uitste kend resultaat te meer als men weet dat deze Amerikanen onlangs te Mon- te Carlo een overwinning op Frankrijk behaalden. De achten van Oxford en Cambridge maken zich weer gereed voor de tra ditionele wedstrijd, welke dit jaar op 3 April zal worden gehouden. De ploeg van Oxford heeft Woensdag op de Theems getraind, nadat een ijsbreker enige tijd in actie was geweest om een vaargeul te maken. Deventer heeft een al jarenlang ge miste winterse attractie teruggekregen. Het is de Deventenaren thans nl. toe gestaan tussen de Vispoort en Klein- Scheveningen over het pakijs in de rivier de Usel te lopen via een pad, dat speciaal is aangelegd. Gistermiddag is dit ijspad geopend. Men kan zich daar thans weer als vanouds laten kie ken tussen de grillig gevormde ijs- schotsen met als achtergrond het sil houet van Deventer. Het Amerikaanse leger heeft giste ren bekend gemaakt, dat een tweede batterij atoomkanonnen naar Europa zal worden gezonden. De eerste bat terij werd in de herfst van het vorig jaar verscheept. Een batterij bestaat uit zes kanonnen. In de bekendmaking wordt verder gezegd, dat het 264ste bataljon veld artillerie, uitgerust met atoomkanon nen van 280 millimeter, opdracht heeft gekregen, zich gereed te maken voor inscheping naar Europa. Wanneer dit precies zal gebeuren is niet bekend gemaakt. Het atoomkanon waarvan hier sprake is, heeft een draagwijdte van 30 km. wanneer het grootste projectiel wordt afgeschoten. Kleinere projectielen kun nen echter tot 50 km. verweg gescho ten worden. De Amerikaanse staatsburger, John Hvasta, die sedert 1950 in Tsjechoslo- wakije in gevangenschap verbleef, is begenadigd en het land uitgewezen. De man was voor zijn arrestatie lid van de Amerikaanse ambassade in Praag. Hij was tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld, maar de presi dent van Tsjechoslowakije heeft hem op verzoek van zijn ouders, de rest van de straf kwijtgescholden. Hvasta was veroordeeld op beschuldiging van spionnage. Een kerncommissie van Franse mi nisters is tot overeenstemming geko men over een plan om de lonen te verhogen van de arbeiders met de laagste inkomens. De verhoging zal niet gelden voor hogere lonen, noch voor regeringsambtenaren. De mi nisters bepaalden bovendien dat toe gekende verhogingen niet" gevolgd mochten worden door prijsstijgingen Aan de werkgevers zal geen com pensatie worden gegeven, zoals bij voorbeeld belastingverlichting.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7