Wethouder Luyckx wil Stadion toewijzen aan HRC en Helder Herdenkingsbijeenkomst met oecumenisch karakter Zaterdag revanche Den Heider- Den Haag (basketball) Inzake nieuwe terreinen geen zwijgplichtmeer Sportpark eventueel bestemd voor één van beide clubs Bijbelgenootschap 125 jaar in Den Helder werkzaam Laatste bespreking op 25 Februari In de competitie verloor HAV 2 De inbraak in de Vlamingstraat „Hetijzeren gordijn" Zaterdag nogmaals Drie aanrijdingen Worden nu bezoekende dames verslagen? „Sands of Iwo Jima" voor O. S. en O. GOED NIEUWS IN DUIZEND TALEN DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 £EN GOEDE WEEK GELEDEN slaakten wij met betrekking tot de verdeling van de sportvelden in Nieuw Den Helder de verzuchting: „Moge „het geheim spoedig tot klaarheid worden geholpen", en reeds nu kunnen wij onze lezers, dank zij een uiteenzetting van wethouder P. Th. Luyckx, ten aanzien van deze kwestie eindelijk vertellen wat de bedoeling is. Wat ons is medegedeeld, is intussen eveneens bericht aan de belanghebbende verenigingen. De besturen daarvan kunnen nog- maals de zaken bekijken, aleer zij op Donderdag 25 Februari met de wethouder bijeen komen om deze geschiedenis „rond" te praten. Op deze (laatste!) vergadering zal namelijk door de verenigingen defi nitief moeten worden uitgesproken of zij met de gemeentelijke plannen accoord gaan. Hoe men ook wikt en weegt, het staat momenteel vast, dat de velden aan de Sportlaan binnen niet al te lange tijd zullen ten goede komen aan de wederopbouw en stadsuitbrei ding. Dit betekent, dat de nieuwe terreinen zo spoedig mogelijk in ge bruik moeten worden genomen. Het gaat er nu om, hoe deze terreinen (al of niet met inbegrip van een beschei den stadion) het best kunnen worden verdeeld. Op de hierbij afgedrukte situatieschets is duidelijk de ligging van de velden afgebeeld. De gemeente acht het gewenst, zo niet noodzakelijk, dat een stadion met sintelbaan, een wat ruimer grondoppervlakte en een uitgebreider outillage een deel worden van onze sterk groeiende stad. Daar om is de nummering 1 tot en met 7 gebruikt. Het terrein dat voor stadion met sintelbaan bestemd is, draagt het nummer 3. Het zal van gemeentewege voorzien kunnen worden van een flinke accommodatie met kleedgele genheden, douchecellen, bergruimten, restauratie en overdekte en onover dekte tribunes, die worden onderver deeld in zit- en staantribunes. Als zo danig zou het mede kunnen dienen voor meetings, demonstraties en der gelijke. Als men het ons vraagt, dan blijkt hieruit, dat de gemeente ter verwezen lijking van dit plan „een paar centen" over heeft. Het gaat ongetwijfeld ton nen kosten. Het gemeentebestuur zelf staat op het standpunt, dat het zijn taak ten aanzien van de sportbeoefe ning zou kunnen beperken tot het uitsluitend beschikbaar stellen van een geschikte grasmat. De verenigin gen zouden dan zelf voor de verdere outillage moeten zorgen. Men heeft evenwel begrepen, dat de financieel minder krachtige verenigingen dit niet kunnen opbrengen, en daarom heeft de gemeente meer willen doen. Er werd reeds een crediet beschikbaar gesteld voor het aanbrengen van een mini mum-accommodatie, zoals men weet. Hiermee zij opgemerkt, dunkt ons, dat de gemeente haar goede wil heeft getoond. Vooral, nu zij zelfs een sta dion wil bekostigen. De plaatselijke voetbalverenigingen vragen elk voor zich een bepaald aan tal velden, en wel als volgt: HRC drie velden, WGW drie, Helder twee, HCSC twee, en Watervogels kan met één terrein volstaan. In het totaal zijn dus elf velden nodig, doch aan deze behoefte kan met de zeven nieuwe terreinen niet worden voldaan. Er moet een tijdelijke oplossing worden gevonden, te meer, omdat de velden 6 en 7 tot het einde van het seizoen 1954-1955 door de hockeyclub „Hermes" worden bespeeld. De heer Luyckx deelde ons mede, dat het gemeentebe lang eist, dat het hoofdterrein (sta dion) moet worden gebruikt door de beide hoogst geklasseerden (of één er van!), vooral ook omdat de wedstrij den van deze clubs (HRC en Helder) de meeste bezoekers trekken. Hoe en door welke verenigingen de velden zullen worden bespeeld, dient nader te worden bepaald. De heer Luyckx oordeelt vele oplossingen mogelijk, doch door het tekort aan velden acht hij ze alle nooit geheel bevredigend voor alle verenigingen. Hij zal dus trachten tot een compromis te gera ken. Na overleg met de dienst Open bare Werken lijkt hem de thans vol gende verdeling de beste: .,De terreinen genummerd van 1 tot en met 5 te doen bespelen door HRC en Helder, en wel met ingang van het seizoen 1954-1955 of zoveel later als, door het niet tijdig in gebruik kunnen nemen, zal nodig zijn. Hierbij is gedacht aan het gezamenlijk bespelen van het hoofdveld. Daarnaast kunnen beide verenigingen twee bij- velden krijgen, waarop zij, naar ver kiezing, een „eigen home" zouden kun nen inrichten. Mochten HRC en Hel der hiertegen onoverkomelijke bezwa ren hebben, dan zal het hoofdterrein aan één van beiden moeten worden toegewezen". Terrein 6 wordt volgens dit plan toebedacht aan HCSC, dat voor com petitiewedstrijden op de Zaterdagmid dagen tevens gebruik zal mogen ma ken van terrein 7, dat voor Watervo gels is bestemd. Zo nodig kan Water vogels op haar beurt voor competitie wedstrijden op Zondagen beschikken over terrein 6, dat dan immers niet door de Helderse Christelijke Sport Centrale wordt bespeeld. Met deze op lossing zouden Watervogels en HCSC dus elk gehéél over één terrein kun nen beschikken, en daarop eveneens epn „eigen home" kunnen maken. Daar ec deze twee velden nog van Her- zijn, krijgen Watervogels en HCSC voor het seizoen 1954-1955 nog onder dak aan de S iaan, of, indien dit dog beschikbaar is, op het veld aan Voor basketballend Den Helder is hel Zaterdag weer een grote dag. In de Murine-gymnastieken sportschool op de Rijkswerf zal dan na melijk de stedenontmoeting Den HelderDen Haag plaats vinden. Den Haag komt met drie teams naar Den Helder om te trachten de winstpunten mee te nemen. Het is nog maar drie weken gele den, dat de Helderse teams een bezoek aan Den Haag aflegden en daar tot redelijke successen wisten te komen. De heren en junioren legden op de overwinning beslag. Alleen de dames moesten het hoofd buigen. Ongetwij feld zullen de Hagenaars hun uiterste best doen, revanche te nemen. Men kan zeker rekenen op een spannende strijd. Op hun beurt zijn ook de Hel derse dames belust op revanche. Wij zijn benieuwd, of zij op eigen terrein tot een overwinning weten te komen. Het is jammer, dat de wedstrijden nog steeds in de Sportschool moeten worden gespeeld, hoe zeer ook de me dewerking van de betrokken Marine autoriteiten moet worden gewaardeerd. Het is immers wederom zo, dat pu bliek niet kan worden toegelaten en dat dus alleen de leden van de afde ling Den Helder van de Nederlandse Basketball Bond op vertoon van hun identiteitskaart toegang hebben (voor zover de plaatsruimte dit althans toe laat) en een aantal genodigden. In afwijking van eerder gepubliceer de berichten beginnen de wedstrijden niet om 20 uur maar reeds om 18 uur. Het programma ziet er als volgt uit: 18 uur Junioren Den HelderDen Haag, 19.15 uur Dames, 21.30 uur Heren, ren. In de loop van deze week hopen wij de Helderse teams te kunnen bekend maken. De Haagse team zijn als volgt samengesteld: Dames: Harteloh, Heintjes, Schrama, Holling, Hanemaayer, den Dekker, Stam, Quist, Coach, Venmans. Heren: Hoogendonk, Guda, Keule- mans, Bergen, Kong On, Bamberg, Wolf, Emanuels, Coach, W. J. Adam. Junioren: de Boer, v. d. Hoven, Hod- gson, Nahar, Haarman, Brand, Kok, de Rooy, Coach, J. Koumans. In de competitie werd ditmaal de grootste verrassing genoteerd in de tweede klasse, waar FAC 2 met 2118 De fiets, die' behoorde bij de buit van de dezer dagen in de Vlamingstraat ge pleegde inbraak, is terecht. Het karre tje werd dogr de Alkmaarse politie aangetroffen in de nabijheid van het station aldaar. Vermoedelijk heeft de dief zich na het plegen van de inbraak met de gestolen fiets naar de Kaasstad begeven en is hij vandaar verder ge reisd. Het onderzoek wordt voortgezet. Gezien de zeer grote belangstelling die Zaterdagavond bestond voor de VU-voorstelling van de film ..Het ijze ren gordijn", heeft de directie van de Helderse bioscopen besloten, deze rol prent nogmaals te draaien. Dat ge schiedt aanstaande Zaterdagavond om tien uur, eveneens in de Witte-bios- coop. op volkomen verdiende wijze van HAV 2 won. Voor de koplopers HKV en KVH 2 was dit een zeer gunstige uitslag. In de eerste klasse boekte HAV 1 een ruime overwinning op de Adel borsten. Met niet minder dan 4216 moesten de Jonkers het onderspit del ven. Zeemacht had heel wat meer moeite met FAC maar wist, na gerui me tijd te hehben achter gestaan, toch met 3126 te winnen. In de derde klasse won Zeemacht 2 met 3512 van FAC 3. J Voor deze week staan de volgende wedstrijden op het programma: Donderdag 6.45 uur Heren 2de kl. MarMag—WSOV 2, 7.35 uur Heren lste kl. KVH—Openbare Werken, 8.25 uur lste kl. WSOV—Zeemacht, 9.15 uur 2de kl Adelborsten 2—KVH 2. Vrijdag: 6.45 uur Dames 2de kl. Mar Mag 2—KVH 2, 7.35 uur Dames lste kl. KVH—Hermes, 8.25 uur Dames lste kl. HCSCMarMag, 9.15 uur Dames lste kl. FACHAV. Woensdag 24/2 8 uur Dames lste kl. HermesZeemacht. Een personenauto, over de Brakkeveldweg reed in de richting van de overweg, passeerde een rechts van de weg geparkeerde kolenauto, juist -toen dit voertuig zich in beweging zette en daarbij naar links uitweek. Ook de personenauto haalde naar links uit, maar raakte tengevolge daarvan een aan de andere kant staande bakfiets van een melkslijter. Auto en bakfiets werden bij de botsing zwaar beschadigd. Toen de heer B., met zijn personen auto in de Molenstraat rijdende in de richting van de Sluisdijkstraat, een ter hoogte van de Tweede Molendwars straat geparkeerde auto wilde voorbij rijden, kwam uit de dwarsstraat een vrachtauto, waarvan de bestuurder on middellijk remde. De heer B. reed echter al te ver op de linker weghelft, zodat een botsing niet kon uitblijven. De per sonenauto werd aan de linkervoorzijde beschadigd, de vrachtauto kwam onge schonden uit de strijd. Op het kruispunt SingelKruger- straat had gistermiddag om twaalf uur een aanrijding plaats tussen een Volks wagen en een van links over de brug komende kleine Renault, waarvan de bestuurder (mede doordat de stenen brugleuning het uitzicht belemmerde) de Volkswagen niet had opgemerkt. Laatstgenoemde auto remde krachtig, terwijl de andere snelheid vermeerder de, maar een aanrijding was niet meer te voorkomen. De linker voorzijde van de Volkswagen reed de Renault tegen de rechterachterzijde aan. Beide auto's werden beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Deze week brengt O. S. en O. de film „Sands of Iwo Jima" voor het marine personeel in roulatie. Deze film die Woensdagavond 17 Februari in de Ma- rinecantine wordt vertoond, draait van daag bij de Mijnendienst, Donderdag in de Artillerieschool en Vrijdag in het Koninklijk Instituut. De hoofdrol wordt gespeeld door John Wayne. de Meeuwenstraat. Met ingang van het seizoen 1955-1956 zal Hermes dan over gaan naar de aan te leggen en reeds aanbestede nieuwe hockeyvelden bi'j de Donkere Duinen, terwijl HCSC en Watervogels de velden 6 en 7 kunnen betreden. Nu rest nog de onderbrenging van WGW en HAV. Deze laatste vereni ging zal zonder bezwaar, daar het een zomersport betreft, onderdak kunnen vinden op het terrein, geëigend voor athletiek, nummer 3. WGW heeft me degedeeld, bereid te zijn de huidige terreinen aan de Jan Verfaillewég voorlopig nog te blijven bespelen, als haar van gemeentewege een geschikte kleedgelegenheid zou kunnen worden geboden. Daar de nieuwe kleedgele genheid bij de velden 6 en 7 vóór de aanvang van het nieuwe seizoen ge reed zal zijn, kan die door Hermes in gebruik worden genomen. De nood- kleedgelegenheid van de hockeyclub kan dan naar het WGW-terrein wor den overgebracht. NOG EEN TEKORT Bovenstaande oplossing zal, aldus de heer Luyckx, zeker geen totale bevre diging schenken, doch zij heeft wel het aantrekkelijke, dat elke vereni ging een eigen „huis" krijgt. En dat is iets, waarop zij steeds hebben aan gedrongen. Over verschillende détails, als overbrenging van bestaande ac commodatie, huren enzovoorts, zal met de desbetreffende verenigingen over leg worden gepleegd. Overigens is de gemeente zich zeer wel bewust, dat er een tekort aan sportvelden blijft bestaan. Dit (veelbesproken) tekort wordt met deze velden dus niet opge heven. Aan de directeur van Open bare Werken zal nu echter opdracht worden gegeven om, zo mogelijk, op korte termijn voorstellen te doen voor het aanleggen van nóg een sportvel dencomplex. Vast staat, dat ook dit complex buiten de linie zal komen te liggenwaar, kan men nog niet zeg gen Als dit nieuwe complex straks gereed komt, zal de verdeling van alle dan aanwezige sportvelden opnieuw worden bekeken. Alle verenigingen zullen dan weer hun wensen kunnen kenbaar maken. In dit verband wordt er volledigheidshalve op gewezen, dat inliohtingen worden ingewonnen om trent een ook hier ter stede op te richten stichting, welke over alle sportvelden en verdere sportgelegen- heden, zoals (in de toekomst) desport hal, de gymnastieklokalen en derge lijke, het beheer gaat voeren. Tot zover de plannen, ons door de heer Luykcx medegedeeld. Wij zijn be nieuwd, wat hierop in de vergadering van 25 Februari het antwoord zal zijn van de belanghebbende verenigingen. HAV is stellig accoord, en wij menen, dat ook WGW, Watervogels en HCSC geen bezwaren zullen maken. Worden bovengenoemde voorstellen niet aan vaard, dan is men gestruikeld over Helder of HRC. Wij juichen het toe, dat nog steeds aan beide tweede klas- sers dezelfde kansen worden geboden. Zijn zij het met de plannen eens, dan kunnen zij dus om de week in het stadion spelen. HRC zou daarnaast kunen beschikken bijvoorbeeld over de velden 1 en 2, en Helder bijvoor beeld over 4 en 5. Het aantal gevraag de velden is daarmee ruimschoots be reikt. Bovendien zal men de bijvelden kunnen inrichten, zoals men dat zelf wil. Gesteld nu (wij geven slechts een voorbeeld!), dat Helder voor deze verdeling niet voelt. In dat geval krijgt HRC de velden 3, 2 en 1, hetgeen be tekent, dat veld 3 (het stadion) om de week leeg blijft. Tenzij toestemming wordt gegeven, dat de KNVB-reserve- elftallen (HRC 2, 3 en 4) er gebruik van mogen maken. Voor Helder zou den dan de velden 4 en 5 bestemd zijn; eenzelfde aantal als aan de Sport laan; meer werd ook niet verzocht. Wat ons btereft, wij zouden het toe juichen, wanneer het door wethouder Luyckx geopperde plan geheel en al wordt aanvaard. Dit lijkt ons toch wel het meest economische. Men dient hierbij niet te vergeten, dat de vereni gingen niet voor eeuwig „vast" zitten aan genoemde verdeling. Periodiek kan de huur worden opgezegd, zodat het stadion (of welke velden ook) al tijd nog eens kan worden toegewezen aan een inmiddels groter en „rijker" geworden vereniging. TOCH VERHUIZEN Onzes inziens verdient de suggestie van de heer Luyckx de warme be langstelling van de clubs. Het kan na tuurlijk ook nog zo uitkomen, dat zo wel HRC als Helder het stadion niet aannemen. Wel, dan zien wij er van komen, dat de gemeente zegt: „Kijk, dat hebben wij aangeboden en er was geen animo voor. Wij trekken ons nu terug. Hier zijn de door jullie gevraag de velden met een kleedkamer; maak de rest zelf maar in ordeEn zo moet het niet gaan, menen wij. De verenigingen dienen de hoop te laten varen, dat zij aan de Sportlaan kun nen blijven. Verhuizen moeten zij in elk geval, en dan lijkt ons de verde ling, als door wethouder Luyckx aan gegeven, voor dit moment de enig juiste. Wat de toko betreft, daarover is nog niets beslist. Ons dunkt, dat de gemeente er verstandig aan doet, het restaurantje in pacht té geven. Zeker in het geval, dat beide clubs van het stadion gaan gebruik maken. Vermelden wij, los van deze be schouwingen, dat boven veld 1 even tueel tennisbanen zullen worden aan gelegd. 99 (Van een bijzondere medewerker) NIET TEN ONRECHTE wordt dikwijls geklaagd over de verdeeldheid op het Christelijk erf, een klacht welke in wezen een lofprijzing van de eenheid inhoudt. Nu moet men zich niet blind staren op deze een heid, omdat deze op haar beurt in haar wezen een leegheid kan be tekenen, welke nog kwalijker is dan verdeeldheid. De grootste gemene deler van alle denkbare getallen is de factor één; naarmate meer en andere factoren in het geding worden gebracht, groeit de ivaarde van de grootste gemene deler, maar vermindert het aantal getallen, dat hier in zijn eenheid vindt. Zo is het ook met de mensen. Het Nederlandse volk is een eenheid in zijn Nederlanderschap, de bevolking van de wereld is een eenheid in haar behoefte aan voedsel, kleding en dek king. Betrekt men echter andere factoren in de beschouwing, dan is van eenheid geen sprake meer; dan treft de verscheidenheid, welke een kenmerk van de ganse schepping is. RIJ HET STREVEN naar eenheid en uniformiteit op het Christelijk erf over de gehele wereld dreigt het ge vaar, dat men zich vastklampt aan een beperkt aantal factoren, die voor allen van waarde zijn, -/n alle andere pun ten, die bij nadere beschouwing aanlei ding geven tot een accentuering van dc verscheidenheid, blUft schuwen als een satanische verleiding. Met name de Bijbel wordt daarom door sommigen met een zekere vrees ter hand genomen. Het feit, dat uit deze Bijbel zovele kerkgenootschappen verschillende belijdenissen putten, is voor velen ook in Nederland aan leiding om zich te distanciëren van dit Boek en vooral van de kerk. Het ligt niet op onze weg, ons hier te verdie pen in de vraag, of de kerkgenootschap pen dan maar niet beter een schijn- eenheid op smalle basis kunnen na streven. Het stellen van deze vraag houdt trouwens het antwoord in. Wel ligt het voor de hand. dat de toenemen de onkerkelijkheid <of m schien juis ter: het groter worden van het aantal mensen dat desgevraagd opgeeft, niet bij een kerkgenootschap te zijn aange sloten) de oecumenische gedachte heeft versterkt. Er is, op nationaal en inter nationaal niveau, een levendig inter kerkelijk gesprek gaande, denken wij slechts aar. de conferentie te Lund. On getwijfeld is een dergelijk diepgaand gesprek van groter waarde dan een uiterlijke eenheid, welke onherroepe lijk leidt tot vervlakking en gebrek aan bezinning. Dat allen ten diepste toch één kunnen zijn is een stelling, die niet op losse schroeven staat. ZAL OP „Bijbeldag", Woensdag 16 Juni aanstaande, honderdvijftig jaar geleden zijn, dat mensen uit ver scheidene kerkgroepcringcn elkander Vonden in het Nederlands Bijbelgenoot schap. Vandaag voor 125 jaar kreeg dit genootschap op initiatief van de toen malige Lutherse predikant ds J. H. Sonstral, aan wie op Vrijdag 15 Januari jongstleden in de serie „Uit de geschie denis van Den Helder" een artikel werd gewijd, een afdeling hier ter stede, on der voorzitterschap van burgemeester Jan in 't Velt. Zonder het woord „oecu menisch" te kennen begon men toen reedis aan een belangrijk stuk werk op oecumenisch terrein. Wat dat zeggen wil is gisteravond in c'e Bethelkerk duidelijk aan het licht getreden. In de daar gehouden herden kingsbijeenkomst betraden zeven voor gangers van verschillende „richting" dezelfde kansel en zongen koorleden van sterk uiteenlopende kerkelijke origine dezelfde liederen, tezamen met het heterogene gezelschap, dat 't kerk gebouw grotendeels bezette. Alle toe spraken en alle liederen vonden hun centrale punt in de Bijbel, het Boek der boeken, waaraan over een tijdsver loop van zestien eeuwen tientallen ver schillende schrijvers hebben gewerkt. Verschillende schrijvers, elk met hun eigen persoonlijke geaardheid, levend in uiteenlopende omstandigheden, kin deren van een soms totaal andere cul tuur, maar alle gedreven door één in spiratie. de inspiratie van de Heilige Geest. Daardoor is deze Bijbel een treffend voorbeeld geworden van een eenheid in verscheidenheid, welke men ook aantreft in de natuur, in de men senwereld en (waaróm daar juist niet?) op het kerkelijke terrein. Op kernachtige en dikwijls treffende wijze hebben de zeven voorgangers en kele gedachten omtrent de betekenis van de Bijbel in het persoonlijk leven en in de mensenmaatschappij ont vouwd. Onder alle toehoorders met hun zo verschillende (onzichtbare) eti ketten heerste een sfeer van gelijkge zindheid en elkander aanvoelen, welke wellicht meer nog dan het gesprokene op zichzelf de betekenis deed beseffen van hetgeen het Nederlands Bijbelge- n otschap verricht. Het jubileum van de afdeling Den Helder, op deze wijze gevierd, accen' tueert de noodzaak en de mogelijkheid, en bewijst tevens de vrucht van een goede samenwerking tussen alle kerken, opdat ook op het Christelijk erf een ge zonde spanning blijve bestaan tussen de drang naar eenheid (welke een verdrin ging van hoogst belangrijke détails kan inhouden) en de behoefte om af te ste ken naar de diepte (welke het bestaan van verschillen continueert). Slechts in 'eze spanning is vruchtdragend werk op oecumenisch terrein mogelijk.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5