Bijzonder gunstige economische verwachtingen voor 1954 De Grote Vier zullen het contact over Duitsland bewaren Uitkeringspercentage uit het gemeentefonds verhoogd Jean en Josephine hebben een dochter Niet thuis De telefoon geeft toch antwoord Jaarbeurzen Ontploffing in trein Sov j et-ambassadeur Russische prins in Zaandam Vreugde in Luxemburg Haar naam: Marie- Astrid IJs gaat kruien Na de conferentie te Berlijn Urk-Enkhuizen over het ijs Britse smokkelaar doodde twee vrouwen en zichzelf A rheidskrach ten Wegenwacht op het ijs tussen Marken en Monnikendam Donderdag is Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e ,aargang No'1371 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Debat over Katholicisme en Socialisme In Tsjechoslowakije Techniek kent nauwelijks grenzen WEERBERICHT Minister Van de Kieft in Eerste Kamer Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HELDERSË COURAST TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... 1. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal i 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 (Van onze parlementaire redacteur) £)E regering heeft zich wijselijk niet gemengd in de discussie .tussen prof. Romme en mr Burger over het bestaansrecht van de confessio nele partijen. Gelegenheid had zij daartoe genoeg, want behalve Dins dagmiddag en -avond heeft de Eerste Kamer ook Woensdag tijdens de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1954 deze dis- cussie in het debat betrokken, zij het dat men zich beperkte tot gis singen naar de bedoelingen van beide heren of daarvan interpretaties poogde te geven. De minister-president, dr Drees, maakte zich van deze gehele zaak die inderdaad buiten de regering omging af met de laconieke op merking, dat wat zich buiten de vergaderkamer van het kabinet op politiek gebied afspeelt, slechts gedempt tot dit vertrek doordringt.... Tegenstellingen als die tussen de leiders van de K.V.P. en de P.v.d.A. laten het kabinet onberoerd. De samenstelling van het ministerie moge moeilijkheden hebben opgeleverd, de samenwerking en de resultaten zijn voortreffelijk gebleken. j~)R DREES ontkende de juistheid van de beweringen van de communis tische heer Brandenburg, die had be toogd, dat het grote woningtekort in ons land, de te grote klassen bij het lager onderwijs, de achteruitgang van het levenspeil van de arbeidende be volking en de dreigende werkloosheid het gevolg zijn van de hoge militaire uitgaven, die voortspruiten uit de in ternationale verplichtingen, die een verkeerd buitenlands beleid ons heeft opgedrongen. Ondanks de hoge militaire uitgaven, die noodzakelijk zijn vanwege de Rus sische aggressie, is er vooruitgang in ons land in 1953 te zien geweest. Ten bate van de bevolking aldus de mi nister-president konden allerlei nut tige maatregelen getroffen worden. Bo vendien kenmerkte 1953 zich door een gunstige conjunctuur. Dat laatste bevestigde de minister van Financiën, de heer v. d. Kieft, die de economische verwachtingen voor 1954 voorts van dien aard oordeelde, dat niet gevreesd behoeft te worden voor een inflatoire financiering van de begrotingsuitgaven. MINISTER DREES verzekerde naar aanleiding van daaromtrent ge maakte opmerkingen uitdrukkelijk, dat de vijfde Mei als herdenkingsdag blijft bestaan. Wie op deze dag feest wil vie ren, heetf daartoe de volle vrijheid. Het denkbeeld van mr dr In 't Veld om de vijfde Mei dienstbaar te maken aan feestelijke inzamelingen voor de „vluch telingen" in de wereld, viel bij de heer Drees in goede aarde. De bedreiging door de heer Brandenburg (CPN) dat de regering met haar besluit betreffen de het niet officieel vieren van de vijf de Mei wind heeft gezaaid en storm zal oogsten en dat de communisten mas saal zullen strijden voor verwezenlij king van de leus „Vrij op de vijfde Mei!" verontrustte de bewindsman blijkbaar niet in het minst. Aan de heer Louwes, die het verzuim om de Nederlandse dijken tijdig op te hogen en te versterken aan de orde had gesteld, antwoordde dr Drees, dat vele kwesties, waarop deze afgevaardigde het oog had, reeds vóór de ramp in studie waren. \^/AT Indonesië aangaat, betoogde de minister-president, dat niet in het algemeen gezegd mag worden, dat <le Indonesische regering verdragen met JN het salonrijtuig van de Tsjecho slowaakse trein waarmee, volgens Italiaanse diplomatieke zijde te nen, de nieuwe Russische ambassa deur in Italië, Bogomolov, zich naar Rome zou begeven, heeft zich op Tsjechoslowaaks grondgebied 1.500 meter van het Oostenrijkse grenssta tion Hohenau, een ontploffing voor gedaan. Van genoemde zijde te We nen werd gisteravond vernomen, dat Bogomolov en zijn echtgenote niet gewond werden. Tsjechoslowaakse autoriteiten vroe gen Woensdag te Praag om een "ta- liaans visum voor een spoorwegambte naar, daar een ander bij de explosie werd gewond. Het bericht van de ontploffing was eerder gemeld door het Weense blad „Weltpresse am Abend", volgens het welk het salonrijtuig volkomen ver nield werd. De ontploffing deed zich, aldus het blad, voor in de warmwater- inrichting van het. rijtuig. Hulp van Oostenrijkse reizigers en spoorwegper soneel was verhinderd door Tsjecho slowaakse politiemannen. Tsjechoslowaakse spoorwegambtena ren zeiden, toen telefonisch navraag werd gedaan, dat de berichten ovpr een volledige vernieling van het rij tuig overdreven waren. Het rijt"!g was bestemd voor vervoer van hoog geplaatste persoonlijkheden, aldus de spoorwegambtenaren. Zij wilden niet raggen wie de inzittenden waren. Nederland naast zich neerlegt. Er zijn voorbeelden van overeenkomsten, die nauwgezet worden nageleefd. Voorts deelde de bewindsman mee, dat Nederland een vooraanstaande plaats inneemt bij de hulpverlening aan de achtergebleven gebieden en dat hij zich wat de omzetting van het Neder landse gezantschap in Spanje in een ambassade betreft, refereerde aan het antwoord, dat de minister van Buiten landse Zaken zou geven op de schrif telijke vragen, die het Tweede Kamer lid mr Burger daar over gesteld had. Minister v. d. Kieft kwam met een gewichtige mededeling: over 1953 zal het uitkeringspercentage uit het ge meentefonds in verband met de deni vellering gebracht worden van 116 op 120. Binnenkort is hierover een circu laire van de minister van Binnenlandse Zaken te verwachten. Voor 1954 is nog in overweging, wat met het oog op de op 1 Januari jl. ingevoerde loonsverho ging kan worden gedaan. (Zie verder elders in dit blad) (Eigen bericht) ZAANDAM. - Vanmiddag zal de Russische prins Dimitri Romanow een bezoek aan Zaandam brengen en hier onder meer bet Czaar Peterhuisje bezichtigen. De prins, die een neef is van de laatste Czaar van Rusland kwam verle den week Vrijdag uit Kopenha gen per KLM naar ons land, waar hij enige dagen de gast is van de Canadese ambassadeur. De Rus sische gast heeft verscheidene gro. te gemeenten in ons land bezocht, zoals Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en wilde niet vertrek ken voordat hij een bezoek ge bracht had aan het huisje, waar een van zijn voorvaders logeerde toen deze in Zaandam het scheeps- timmeren leerde. Dezer dagen hoopt de prins, die in Londen en Parijs een eigen woning heeft, van Nederland uit te vertrekken en door te vliegen naar Madrid. PRINSES Josephine Charlotte, gemalin van kroonprins Jan van Luxemburg, heeft gisteren op het kasteel Betzdorf het leven ge schonken aan een dochter, die de naam Marie-Astrid heeft gekre gen. De toestand van moeder en kind is goed. De jonggeborene zal binnen drie dagen worden gedoopt. Groothertogin Charlotte zal meter en koning Leopold peter zijn. De doop zal plaats vinden op het kasteel Betzdorf en worden ver- Het ijs op de Waal bij Tiel is in beweging gekomen en stapelde zich op de nieuwe kade meters hoog op. Voor de scheepvaart betekent deze ijsver schuiving een groot gevaar. IJsbrekers, die ten Oosten van Tiel aan het werk waren kregen daarom be richt naar het Westen te varen om moeilijkheden te voorkomen. richt door bisschop-coadjutor Mgr Lommei. De geboorte-akte wordt onder tekend door eerste-minister Bech en de minister van_ Justitie, Bodson. Om het Luxemburgse volk officieel op de hoogte te stellen van het goede nieuws zouden gisteravond 21 kanon schoten worden gelost. De 26-jarige prinses is in April 1953 gehuwd met kroonprins Jan. Door dit huwelijk zijn voor het eerst in de ge schiedenis de vorstenhuizen van Lu xemburg en België verenigd. QÉÉN der drie agendapunten van de Berlijnse conferentie geldt als afgesloten nu de ministers voor hun laatste conferentiedag staan. Zowel de kwestie van een conferentie over Aziatische vraagstukken als de problemen van .Oostenrijk en Duitsland zijn opnieuw verschoven en voor het laatste uur gereserveerd. Daarbij bestaat de mogelijkheid, dat de negatieve beslissing over Duitsland toch nog gevolgd zal worden door beraad langs de normale diplomatieke kanalen of via de Hoge Commissarissen over detailregelingen voor het verdeelde Duitsland. In elk geval hebben de ministers besloten, dat zij vanmiddag om vijf uur hun Berlijnse bijeenkomst zullen beëindigen. Voor het laatst zijn de drie Westelijke ministers gisteren over besneeuwde straten en in bittere kou door de Brandenburgse Poort naar de Russische am bassade gereden, waar twee zittingen plaats vonden. De beide laatste bijeen komsten zullen vandaag in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in het Amerikaanse stadsdeel worden gehouden. QOK gisteren zi5rf"'$b''*lV,ff?l5" Thini: in hun besprekingen in kleine kring over een Aziatische conferentie niet tot besluiten kunnen komen. Zij zouden vanmorgen de onderhandelin gen voortzetten en van Franse kant blijft men een opvallend optimisme ten aanzien van de kansen op oen vergelijk ten toon spreiden. De ande re Westelijke delegaties delen 'it optimisme weliswaar niet, maar c«-k zij geven toe, dat er gisteren ten minste enige voortgang is gemaakt. De meningsverschillen gaan over de modaliteiten van een op 15 April in Genève te beginnen conferentie over Korea, waaraan door Rood China zou worden deelgenomen. Het Oostenrijkse vraagstuk was reeds tot de laatste zitting der mi nisters verschoven, ofschoon hier al leen nog een verrassende concessie ln de afgelopen dagen is door de P.T.T. te 's-Gravenhage een automatisch apparaat voor het opnemen van gesprekken beproefd, dat vermoedelijk binnen kort zijn intrede in ons land zal doen. Er zal slechts vergunning tot aansluiting worden gegeven na een incidenteel persoonlijk onderzoek. Het betreft hier een automatisch apparaat („Ipsophon")dat bij afwezigheid van de door de telefoon opgeroepene antwoordt en vervolgens verzoekt naam en adres en boodschap op te geven, die dan op de band worden vastgelegd. Door het toepassen van een geheime code kan de eigenaar van elders zijn eigen telefoonnummer bellen en de opgegeven boodschappen door de machine laten uitspreken. Het toestel heeft ook andere functies zoals die van didtafoon en dergelijke. Een arts heeft als eerste toestemming gevraagd een dergelijk toestel te mogen plaat en. 'Tèri 'treëinfiT- ging van de bezetting van dat land zou kunnen openen. Wat het Duitse vraagstuk en de daarmee verbonden Europese veiligheid betreft hadden de Westelijke ministers het vruchteloos gebleven debat willen beëindigen, maar opnieuw is de heer Molotov met voorstellen gekomen, die het nodig zullen maken, dat ook dit punt voor het sluiten der deuren nog zal wor den aangeroerd. (Zie verder elders in dit blad) Eigen bericht Gistermiddag hebben drie be woners van het voormalige eiland Urk de tocht van Urk naar Enk huizen over het ijs gemaakt. Deze drie waren de heren Dubbele Nentjes, Klaas Kramer en Jaap Poort. Binnen anderhalf uur leg den zij de afstand af. Zij verklaar, den dat het ijs van goede kwali teit was. Even na aankomst aan vaardden zij weer de terugreis. Dit was voor de eerste maal in deze winter dat een dergelijke tocht werd gemaakt. Gisteren is in een bos bij Keulen het lijk gevonden van een zekere John Ronald Chesney, die door Scotland Yard werd gezocht in verband met een dubbele moord in een oudeliedenhuis te Ealing (Londen). Volgens 0e Duitse politie heeft Chesney zelfmoord ge pleegd. Chesney was de echtgenoot van een zijner slachtoffers, de drie en veertig jarige Isobal Veronica Chesney. Het andere slachtoffer was zijn twee en zeventigjarige schoonmoeder, Mary Menzies, die zichzelf „lady" Mary Menzies noemde. Het oudeliedenhuis te Ealing werd gehouden door Mary Menzies. Scotland Yard was ervan overtuigd, dat Chesney direct na de moord Enge land had verlaten. De Keulse politie meent, dat hij omstreeks 11 Februari uit Holland West-Duitsland was bin nengekomen. Chesney, in oorlogstijd marine-offi cier, zag zichzelf als een moderne zee rover. Hij droeg zelfs gouden oorrin gen. Hij was smokkelaar van beroep en alles was van zijn gading, van koffie bonen tot geweren toe. In Frankrijk hpeft h.j verscheidene malen gevange nisstraf opgelopen wegens geldafper singen. In België is hij in 1949 over de grens gezet. In 1951 werd hij in Enge land tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij getracht had een auto met een lading sterlingbiljet- ten en koffiebonen uit het land te smokkelen. De gearresteerde journalist Evenhuis. is Woensdag naar het immigrantenver- blijf te Tandjong Priok overgebracht. De wegenwacht, reeds zo lang een vertrouwde en onmisbare figuur op gewone wegen, blijkt ook op de ijsweg van Monni kendam naar Marken niet ge mist te kunnen worden. De ijs- zeilers, die met hun bootjes ook van de route gebruik ma ken, ktvamen kijken hoe de- auto weer rij- en glijklaar werd gemaakt. £R is een discussie op de lange afstand ontstaan tussen de burgemeester van Amsterdam en het jaarbeursbestuur in U.trecht. De kern van de kwestie ligt er natuurlijk niet in, dat Utrecht Amster dam bepaalde beurzen misgunt. Men speelt gjnds jaar en dag in de Domstad evenwel met de gedachte dat Utrecht aan alle mogelijke beurzen de beste condities kan bieden. Men heeft, naar ons voorkomt ten onrechte, de jaar beurs-idee voor Utrecht gemonopoli seerd. Zijn wij goed ingelicht dan had den de deelnemers aan jaarbeurzen in Utrecht niet zo heel veel rechten, maar wel veel verplichtingen, terwijl het op treden van de jaarbeursadministratie niet altijd door tact en soepelheid heeft uitgemunt. Men merkte wel eens op, dat de standhouders er schenen te zijn voor de Jaarbeurs en niet omgekeerd. Het woordenspel is bijzonder onvruchtbaar geweest. De handelaar komt daar, waar zijn belangen het best gediend worden. Een ander criterium heeft hij niet. Aan Utrecht de taak om telkens te bewijzen, dat iedereen daar het best te- recht kan. Discussies hebben geen (Tl enkele zin. J-JET bericht over het stopzetten van de wervingsactie van de Staatsmij nen in de Zaanstreek vestigt nog eens extra de aandacht op de ook naar ons oordeel vreemde wijze, waarop de Staatsmijnen poogt arbeidskrachten voor zich te winnen. De algemene werkge versvereniging heeft er de minister van Sociale Zaken op attent gemaakt, dat de arbeidsmarkt in de Zaanstreek al krap genoeg is. Maar ook afgezien van deze specifiek (en gelukkige!) Zaanse situatie achten wij de actie van de Staatsmijnen ongewenst. Zij maakt op ons nu eenmaal de in druk van ronselen, omdat op de dus genaamde voorlichtingsavonden uiter aard alle voordelen van werkzaamheid bij de mijnen in het licht worden ge steld, terwijl de schaduwzijden natuur lijk niet worden behandeld. Er is bij een dergelijke voorlichting altijd spra ke van eenzijdigheid. De propagandis ten van de mijnen zouden slechte vak mensen zijn, indien zij volkomen objec tief waren. Nu weten wij wel, dat de mijnen be langrijke, vitale industrieën zijn. Maar wij vragen ons af waarom zij 'niet de normale weg van vraag op de arbeids markt kunnen volgen, indien zij met personeelsgebrek te kampen hebben. De arbeidsbureaux kunnen zonodig alle in lichtingen verschaffen. Verder mogen zij naar onze mening niet gaan. Wij moeten er niet aan denken wat er zou gebeuren, indien alle grote in dustrieën de wervingsmethode van de Staatsmijnen tot de hare (Tl zouden maken. Verwachting tot hedenavond' WEINIG WIND Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden en ril" va" het.land enige sneeuw of regen. Weinig wind. Tempera turen om het vriespunt. Vrijdag: Zon op 7.49, onder 18.00 Maan op 7.57, onder 7.57

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1