H.R.C. niet bereid Stadion met andere vereniging te delen De films van deze week Roodjakken willen sportpark wel alleen bespelen Clematisstraat 4 Bethelkerkpropaganda-avond Vrije Universiteit „Wij hebben niet om een verhuizing gevraagd Herman Zaal over de „Johannes Passion" HELDERSE COURANT Donderdag wordt de „Kaspoca" geopend Twee sprekers, een film en koorzang DAM PO GENEEST Laatste ijspret! Strijd om het heelal De boekaniers der zeven zeeën IN HET KORT Eisen rond complex „Nieuw Den Helder" Fa. J. Beemstcrboer Agentschap Examens Veilig Verkeer op Dinsdag 9 Maart Actie voor het 75-jarig jubileum verkoudheden bij Vader, Moederen Kind TIVOLI WITTE Kees Stet voor de AVRO ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 JvjU OVER DE VERDELING van de nieuwe velden in Nieuw Den Helder officiële publicaties zijn gedaan, heeft de voetbalvereniging HRC de tijd rijp geacht, haar leden middels „De Roodjak." in kennis te stellen van de mening van het bestuur. Wij mogen althans aannemen, dat de notities in het clubblad met goedvinden van het bestuur zijn geplaatst. Zwart op wit staat in „De Roodjak" gestencild, dat het HRC. bestuur onder geen enkele voorwaarde bereid is het stadion om de beurt met Helder te bespelen. De roodjakken willen het stadion wel, doch dan als eigen huis, met twee bijterreinen. „Opdat wij eindelijk de vleugels kunnen uitslaan, een wens, die wij al zo lang koesteren", zo luidt het begin van de argumentering. I'J nAT HRC nu open kaart speelt, is een gevolg van de artikelen in de pers. In „De Roodjak" wordt het betreurd, dat HRC (overigens alle betrokken verenigingen) geen mededeling is ge daan van het opheffen der „zwijg plicht". En daarom werd de pen op gevat en het, standpunt van het bestuur uiteengezet. Bovendien zal over deze kwestie (na de bijeenkomst van 25 Fe bruari aanstaande met wethouder P. Th. Luyckx en de andere clubs) een ledenvergadering worden uitgeschre ven. Uit het artikel in „De Roodjak" halen wq letterlijk aan: „Het verwon dert ons, dat ingewijden alleen zien het verklaarbare belang, dat het ge meentebestuur kan hebben bij een om de Zondag bespelen van het stadion door één van de eerste elftallen der tweede klassers. Dit belang is alleen materialistisch, zeer belangrijk overi gens. En wjj willen niet ontkennen, dat de belangen van HRC ontdaan zijn van financiële invloeden". Vervolgens wijst de schrijver van het artikel er op, dat HRC sinds de bevrijding uitdrukkelijk heeft ge werkt aan de verbetering van haar financiële positie. Daarnaast heeft men het uiterste gedaan om van „Tuindorp" iets goeds te maken. Er verscheen na veel moeite een fraaie staantribune, later een zittribune en weer later ver rees het clubhuis „De Stille Werker". En zo, aldus „De Roodjak", kwam op Tuindorp één en ander tot stand, dat voor de volle honderd procent van HRC is. En wij halen weer aan: HET EIGEN HUIS „Mogelijk zijn er nog, die denken, dat dit alles werd gedaan om het werk zelve, de vreugde, die de arbeid voor de vereniging te bieden heeft. Natuur lijk, was er prachtiger stimulans denk baar, maar daarnaast is er bewust ge werkt om het fundament van de ver eniging te versterken. Om er voor te zorgen, dat de dubbeltjes bijeen ble ven en dat er nog eens een kwartje tussen gevonden zou worden". En zo wordt een boekje open gedaan over de ijver en de liefde waarmee HRC een grote vereniging is geworden. Er wordt voorts gesproken over kosten die zv laag mogelijk moesten worden gehou den, en het geheel geeft een beeld van de typisch eigen sfeer. „Dit alles is gedaan", zo vervolgt het artikel, „in de na-oorlogse jaren en er is wat geld mee gemoeid geweest; duur geld, waarvan we echter de rente hoopten te trekken". Wat verder wordt gezegd: „Het eigen huis, we weten wat het is, en dagelijks beklagen we degenen die geen eigen huis hebben. Misschien be grijpen degenen die over het onder werp „Nieuw Den Helder" geschreven hebben nu, dat het voor HRC niet mo gelijk is, om in te gaan op een voor stel om een stadion te bewonen, ech ter om de week. Heeft men zich wel _De reeds aangekondigde Toonkunst- uitvoering van Bach's „Johannes Pas sion" wordt op Donderdagavond 4 Maart in de Nieuwe kerk gegeven met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Als solisten treden op Dora van Doorn-Lindeman (sopraan), Aafje Heij- nis (alt), Wiebe Drayer (tenor), Lau- rens Bogtman (bariton) en Aafje Graaff-Kamp clavecymbel). Het ge heel staat onder leiding van Herman Zaal, die op Dinsdagavond 23 Febru ari voor de Helderse Volksuniversi teit een voorbespreking van de „Jo hannes Passion" zal houden. Dat ge schiedt in de aula van de ULO Pas teurstraat. Men heeft de beschikking over het gehele werk op gramofoon- Platen, zodat verschillende daarvoor in aanmerking komende passages ten gehore kunnen worden gebracht. In de Witte-bioscoop wordt van- a,vond om tien uur een extra voor stelling gegeven van de film „Het ijzeren gordijn", welke verleden week v°or de V. U. werd vertoond. VERZEKERD TEGEN VERLIES EN OltfSTAl Keizerstraat 15 Tel. 2626 (Advertentie, Ing. Med.) gerealiseerd, dat de exploitatie op on overkomelijke moeilijkheden zal stui ten, dat onze huishouding is ingesteld op een eigen woning, met eigen exploi tatie, alleen om de Helderse jongelui te kunnen laten voetballen". Omdat wij over het „onderwerp Nieuw Den Helder" hebben geschre ven en men ook ons dus vraagt of wij nu begrijpen waarom het voor HRC onmogelijk is samen met Helder het stadion te bewonen, dienen wq een eerlijk antwoord te geven. Het luidt: „Neen, wq begrijpen er niets van!" Wel hebben wq zeer grote bewonde ring voor alles wat HRC aan de Sport- laan met eigen mensen heeft gepres teerd. En juist daarom,omdat men zel den een zoenthousiaste schare werkers zal aantreffen als bij Racing, nemen wq, dat de vereniging er in Nieuw Den Helder nooit op achteruit kan gaan! Intussen is het duidelijk, dat HRC haar eis stelt. Daarover kunnen wij lang en kort praten, maar zeker is, dat straks aan de gemeenteraad de beslis sing is. En die gemeenteraad zal, ne men wij aan, beslissen ten gunste van de gemeenschap, daarbij evenmin uit het oog verliezend, dat er twéé tweede klassers zijn. Uit goede bron vernamen wij, dat Helder volkomen achter het gemeentelijke plan staat (om de beurt het stadion), mits... in bepaalde fi nanciële aangelegenheden een redelij ke oplossing wordt gevonden. Op de zelfde voorwaarden zou Helder er ook geen bezwaar tegen hebben, het sta dion alléén toegewezen te krijgen. Hoe de zaken zich naar onze mening zul len ontwikkelen, hebben wij in vorige artikelen gemeld. Ons rest nog slechts de vraag: „Is men zich nu ten volle bewust, dat de Sportlaan móet worden ontruimd, af verwacht men nog er te kunnen blijven?". Ten overvloede zij dan opgemerkt, dat uitsluitend HCSC en Watervogels voorlopig aan de Sportlaan een veld behouden. VOOR GEMEENSCHAP Halen wij tenslotte aan, wat in de staart van het Roodjakartikel (vet) staat geschreven: „Er dient nog steeds rekening mee te worden gehouden, dat HRC nimmer om verhuizing naar Nieuw Den Helderse sportterreinen heeft gevraagd. De Sportlaan te blij ven bewonen is bij alle besprekingen, wellicht tot vervelens toe onze wens geweest". Hier ligt nu juist het tere punt: het is zeer de vraag, of daar mee rekening moet worden gehouden, indien het gemeentebestuur veron derstelt, dat haar plannen, die uiter aard ten dienste van héél de gemeen schap worden ontworpen, doorgang moeten vinden. Dan komen straks die plannen in de raad, en dan mogen wij toch niet veronderstellen, dat een be sluit wordt genomen, nadelig voor reeds genoemde gemeenschap, waarvan de verenigingen een deel uitmaken. En daarom geven wij de sportvelden kwestie (na de bespreking van 25 Fe- buari) gaarne en met een gerust hart in handen van de vroede vaderen. Een andere zaak is het en daar over kan men in elk geval van me ning verschillen of het verstandig is geweest de nieuwe velden zo ver ver wijderd van het centrum te projecte ren. Zo zou het mogelijk zqn geweest, de Sportlaan een complex van terrei nen te laten; de gebouwen, die straks aan de Sportlaan verrijzen, had men kunnen optrekken op de plaatsen, waar inmiddels huizen zijn verschenen. Die woningen had men dan bij alle andere in Nieuw Den Helder kunnen onderbrengen. Maar daarvoor is het thans te laat. Momenteel is de toewij zing van de nieuwe velden ter sprake. Zoals gezegd: die aangelegenheid ver trouwen wij zonder zorgen aan de raad toe. voor Nieuw-Den Helder: In het voormalige „Extase", het toekomstig RK Militair Tehuis in de Koningstraat, wordt van Donderdag 25 tot en met Zondag 28 Februari de „Kaspoca 1954" gehouden. Dit is de grote fancy-fair van de Katholieke Sportcentrale „WGW", welke jaarlijks wordt georganiseerd. Gisteren hebben wij een kijkje ge nomen en kunnen constateren, dat deze fancy-fair zeer groots van opzet wordt. In het totaal zijn er een vijf en twintig-tal attracties, zoals balwer- pen, speerwerpen en het Rad van Avontuur. Extra belangstelling ver wacht men voor de „Cinéac" en de bloemenstand. Deze laatste attractie zal bestaan uit een fraaie collectie bloemen, afkomstig van de grote ten toonstelling te Breezand. Op Dinsdag 2 Maart aanstaande zou den, zoals jaarlijks geschiedt, door het Verbond voor Veilig Verkeer aan de schooljeugd de Veilig Verkeers- examens worden afgenomen. Men deel de pns gisteren evenwel mede, dat de examens worden verschoven naar Dinsdag 9 Maart. Op Dinsdagavond 23 Februari wordt in de Bethelkerk aan het Julianapark een propaganda-bijeenkomst voor de Vrije Universiteit gehouden. Deze avond staat in nauw verband met de landelijke actie, die ter voorbereiding van het 75-jarig jubileum der V.U. wordt ondernomen. Vooral de laatste jaren heeft de *riJe Universiteit zich sterk uitgebreid. Van een miniatuur-universiteit ontwikkelde de V.U. zich tot een eerbiedwaardige academie, die thans op velerlei gebied een internationale reputatie geniet. Verscheidene oud-stadgenoten, die vooraan staande posten bekleden, genoten hun academische vorming in de faculteiten van de Vrije Universiteit. De ontwikkeling van deze hoge school is op één belangrijk punt achter gebleven en dat is de huisvesting. De (Advertentie. Ing Med.) Het ziet er naar uit, dat de schaatsen in het vet kunnen worden gezet. Dit plaatje zal dan een laatste herinnering vormen aan de ijspret in de winter 195354Als de groot ste klok van het carillon ogen had, zou hij Donderdagmiddag om half vijf dit tafereeltje heb ben waargenomen. SLAKKEN W/IJ moeten niet op alle slakken zout leggen, vrienden! Er mag gerust eens worden gemopperd en geklaagd, doch altijd die nen de omstandigheden in aanmerking te worden ge nomen. Vandaag doelt uw Gradus op het slakken- euvel in de kachel. De ge zamenlijke Helderse kolen handelaren hebben daar een logische verklaring voor. Zij voeren in de eerste plaats aan, dat men twee maal zo veel brandstof dan normaal gaat verstoken, wanneer het kwik ver on der nul daalt. De meeste kachels en haarden zijn hierop niet berekend. Om dat men het toch warm wil hebben, forceert men het vuur. Als gevolg daarvan smelt de as, die na afge koeld te zijn als slak het rooster verstopt. Men dient dus te beseffen, dat niet de kool „slakt", maar de as. Hieruit vloeit voort, dat men, wanneer men beslist klagen wil, de schuld niet dient te schuiven op de kwaliteit van de kolen d°eh op de as. En dan is er nog het ver schil tussen slakken en ste nen. Immers, slakken kunt ge gemakkelijk breken, in tegenstelling tot stenen, die rood uit het vuur komen rn „keihard" zijn. Klaagt dus niet over stenen, Gradianen, wanneer ge slakken be-» doelt. Moppert in het geheel niet, wanneer ge zelf het verschijnsel slakken veroor. zaak t. De handelaren voeren, ter geruststelling van hun ko- lenvrienden, nóg twee pun ten aan. De voorraden raakten op, zodat tegen woordig uit verse aanvoer wordt geleverd. Dit bete kent: minder „glimmende" kolen, die heel moeilijk gruisvrij zijn te maken. Overigens behoeft niemand in de kou te zitten, als men dat soms vreest. Wel kan het voorkomen, dat de le verancier niet precies het soort heeft, dat ge wenst. De leveranciers zelf zijn van mening, dat het in deze tijd onredelijk zou zijn daarover ontstemd te geraken. HAVEN Qp Vrijdagavond 26 Febru ari gaat de Helderse Volks universiteit in de Vakschool voor Meisjes iets bieden, dat onze bijzondere belangstel ling verdient. De heer J. C. Visser, een stadgenoot van u en Gradus, technisch hoofdambtenaar 1ste klasse van de Rijkswaterstaat, zal spreken over „De geschie denis van onze haven als Marinebasis". In het bijzon der zal worden besproken de uitbreiding van de ha ven, welke momenteel in uitvoering is. Zeer interes sant, vrienden! VERNIELD J-Jockeyclub „Hermes" is er slecht afgekomen met de vorstperiode, is Gradus ge bleken. In die tijd heeft men namelijk de kans te baat genomen, de nieuwe kleedgelegenheid op de velden in Nieuw Den Hel der te gebruiken als onder werp van een vernielzuch tige aanleg. Er werd een aantal ruiten gebroken en ook andere dingen moesten het ontgelden. Hoewel con trole moeilijk is, zal de po litie uiteraard een oogje in het zeil houden. Wie op de VOGELS f-Jet doet goed, te vernemen, dat er mensen zijn die zich het lot van de vogels aantrekken. Ach, er zijn vele stadgenoten die stukjes brood voeren (hulde!), maar zij kunnen er betrekkelijk weinig aan veranderen, dat langs het strand talloze vo gels in nood verkeren. Nu heeft men op de R.H. B.S. aan de Kerkgracht een hok ingericht, dat geschikt is om zwakke, lijdende vogels weer op verhaal te brengen. Dat willen de leerlingen, on der deskundige leiding, al thans proberen. Men heeft nu Gradus verzocht, bekend te maken, dat nood-lijdende vogels aldaar kunnen wor den ondergebracht. Vindt men dus zo'n stakker, dan kan men hem naar de HBS brengen. Hij krijgt daar geen onderwijs, doch een „tehuis" in turfStrooisel en in bakken water met vis er in. En zo wil men het uiter ste trachten om de vogels in leven te houden. Tijdens de schooluren (9—12.30 uur en 2—5 uur) neemt men de arme „vlie gers" gaarne in ontvangst. DADER Qp Dinsdag 23 Februari heeft het Navigatiestation „N" in Casino weer een to neelavond. De LSK-mannen hebben, dunkt Gradus, de laatste tijd niet te klagen. Nu kunnen zij de „Hofstad spelers" aan het werk zien in „Wie is de dader", een thriller. BROMMEN He Algemene Bromfiets club Den Helder stelt een „worsf'-puzzle-wandeltocht in het vooruitzicht, die op Maandagavond 1 Maart wordt gehouden, te beginnen om half acht. Een ieder kan er aan deelnemen. Gestart wordt in de Spoorstraat, na bij hotel Woud. Gradus vernam, dat de ABC nog meer op haar pro gramma heeft staan, en wel voor Donderdag 4 Maart, waarop in „Formosa" een filmavond wordt geboden, verzorgd door „Orion". Deze avond is toegankelijk voor hen, die auto- en motor rijden en voor bromfiets- berijders. Al met al zullen de ABC- wel voor veel gezelligheid instaan. SNEL 'pot op heden moest men gesprekken met de tech nische telefoondistricten Hengelo en Venlo aanvra gen. Met ingang van aan staande Maandag kunnen echter alle nummers in die (inmiddels geautomatiseer de) districten rechtstreeks worden gekozen. Omgekeerd wordt het ook zo, dat men van Hengelo en Venlo (en tevens van Maastricht) rechtstreeks deze kant kan bellen. In beide richtingen, Gradianen, spreekt alleen het eiland Texel nog niet mee. TONEEL yoor de leden van de Friese vereniging „Gijsbert Ja- picx" staat een toneelavond op het programma, die op Donderdag 25 Februari in „Casino" wordt gehouden. Het bestuur berichtte Gra dus, dat „efternei dounsjen" is. „Benen van de vloer", wil dat zeggen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag, zo vertelde men Gradus, hebben leden van de Werfpolitie deze sneeuw pop vervaardigd. De animo was zo groot, dat er ook nog een sneeuwpop?kind af kon, dat achter op de fiets is gezeten. Uw stukjesschrijver heeft geaarzeld, dit in de krant te zetten, daar de Werfpolitie er niet is om sneeuw poppen te maken. Aan de andere kant is hiermee even wel het bewijs geleverd, dat er nachts niet wordt geslapen. V.U. zetelt nog altijd in hetzelfde he renhuis aan de Keizersgracht te Am sterdam, waar het werk werd begon nen. Jarenlang heeft men zich kunnen behelpen, maar de laatste tijd is het gebrek aan ruimte meer dan nijpend. Op korte termijn moeten er enkele gebouwen komen. Door middel van een jubileum-actie hoopt men daartoe de gelden bijeen te brengen. De op brengst van deze actie zal in October aanstaande als jubileumgift worden overgedragen. Aan deze actie wordt ook in Den Helder deelgenomen. Voorzitter van het plaatselijk V.U.-comité is ds J. Hartkamp, vice-voorzitter is ds Ch. H. Swen en secretaris is dr J. M. San ders, Badhuisstraat 68 B, Huisduinen. Onder auspiciën van dit comité wordt Dinsdagavond de bijeenkomst in de Bethelkerk gehouden. Als sprekers treden daar op prof. dr G. A. Linde boom en ds Ch. H. Swen. Op het pro gramma staat verder de vertoning van de film „Als een schoon boek". Vo cale medewerking wordt verleend door het gereformeerde evangelisatie-zang koor „Ora et Labora" onder leiding van de heer J. Jongkees. De film die tot en met Maandag avond in het Tivoli-theater wordt vertoond is gebaseerd op een beklem mende fantasie van H. G. Wells. Er wordt in verteld, dat de planeet Mars ten dode is opgeschreven door de steeds afnemende voorraad zuurstof en de dalende temperatuur. De be woners van Mars zoeken een andere wereld, waarbij voor hen blijkt, dat (wellicht) alleen de aarde in aan merking komt. Met helse machines ondernemen zij de aanval, op tal van punten in de wereld tegelijk. Het leger wordt ter verdediging ingeschakeld, doch niets is bestand tegen de hittestralen van de Mars-machines die alles op hun weg vernietigen. De granaten van het zwaarste geschut bereiken hun doel niet, daar de machines omringd zijn door magnetische stralen, waarop alles afketsa. Zelfs de atoombom is niet in staat het gevaar te keren. Binnen zes dagen zullen de bewoners van Mars de aarde hebben vernietigd Deze fantasie is vastgelegd in een „Strijd om het heelal". George Pal voerde op meesterlijke wijze de re- regie. Het geheel biedt een fantasti sche en tevens verschrikkelijke aan blik, want steden en gebieden worden volkomen verwoest en de mensen sterven bij duizenden. Wij menen, dat deze rolprent niet voor een ieder ge schikt is, tenzij men er volkomen nuchter tegenover kan gaan staan. Ter geruststelling zij bovendien vermeld, dat de Mars-mannen niet in hun opzet slagen. Louter en alleen, omdat zij niet bestand zijn tegen bac teriën, die op de bewoners van de aarde geen invloed hebben.... Hoe knap men ook was op Mars, die peu terige bacteriën had men over het hoofd gezien.... John Payne, de liefhebbers van avonturenfilms welbekend, speelt de hoofdrol in „De boekaniers der zeven zeeën", de rolprent, die tot en met Maandagavond in de Witte op het doek wordt gebracht. Het is een gekleurde geschiedenis met piraten, die uiter aard van een flinke knokpartij hou den en dus voor de nodige spanning zorgen. De schone vrouw in het ver haal is Arlene Dahl. Andere rollen sijn toebedeeld aan Sir Cedric Hard- wicke, Francis L. Sullivah en Willard Parker. Alles bij elkaar is een film verkregen die weinig om het lijf heeft doch voldoende aan ontspanning biedt. Voor spoedeisende gevallen wordt de geneeskundige dienst gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen F. W. M. Hoffmans (Weststraat 111, telefoon 2059) en A. T. M. Meijer Javastraatl, telef. 2103). De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer D. W. de Bas, Keizerstraat 87, telefoon 2929 (na zes uur Timorlaan 31, telef. 2420). Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. De voor hedenavond geannonceer de bijeenkomst van de Algemene Mili taire Pensioenbond is afgelast; in plaats daarvan wordt in Casino een avond gegeven van de amusementsver- eriiging „Centrum". In de bovenzaal van café „Post- brug" wordt morgenochtend om half elf de wekelijkse evangelisatie-bijeen komst voor niet-kerkelijken gehouden. Om zes uur vanavond begint in de Sportschool op de Rijkswerf de eerste wedstrijd in de stedenontmoe- ting basketball tussen Den Helder en Den Haag. Het Westfries doet opgeld in de Bonte DinsdagavondtreineNa het optreden van A idré Carrell komt Dinsdag a.s. Kees Stet voor de micro foon. Aan de programma werkt ook mee de conferencier Nico Akkerman uit Heiloo.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5