Afdeling „Roode Kruis" werd 1870 opgericht in Kampioenschappen Kegelbond werden voortgezet Wilt U even noteren? Nieuwe telefoonnummers Nu t.b.c. veestapel bedwongen is, andere vijanden Optimistische klanken tijdens eerste jaarvergadering Fijnzinnige voordracht van Indonesische volkspoëzie Uit de geschiedenis van Den Helder (32) Tentoonstelling van complete ambulance ROOS ■■■Ui RIDIAUX Maud Cossaar voor V.U. in Casino &/ERM0GÊNE Dodelijke aanrijding bij Hoorn JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Burgemeester werd beledigd OKA 2 hij Heren B nog aan de kop KOU GEVAT... Texel Bridgeclub „Groot Slem" Biljartkampioenschappen Gevonden voorwerpen BURGERLIJKE STAND Dr Rempt in Callantsoog Helpt allen mee In hoger beroep maand gevangenis geëist ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 1870.... EUROPA brandt, oorlog is uitgebroken tussen Frankrijk en Pruisen. Hoewel beide partijen verklaarden de neutraliteit van alle andere landen te zullen eerbiedigen en geen bondgenoten te wensen, heerste er in geheel Europa een nerveuze stemming. Uveral ook in Nederland werden buitengewoon dienstplichtigen opgeroepen en overal werden sterke troepenmachten naar de grenzen gezonden om zo nodig de neutraliteit met de wapens te doen eerbiedigen. i)e natio nale gevoelens werden boog opgezweept, er was een belangrijke toe vloed van leden voor het Artillerie-Vrijkorps en terwijl de Franse en Pruisische legers botsten verscheen de eerste oproep van het Hoofd comité van het Roode Kruis. J-JET Roode Kruis was opgericht na de Conventie van Genève van 1864, die door Nederland was mede-onder tekend. Het Hoofdcomité was door de Koning benoemd, doch waar het doel van het Roode Kruis in opzet was hulp te verlenen aan zieke en gewon de krijgslieden, leidde dit Hoofdcomité tot aan 1870 een sluimerend bestaan. Doch nu de Pruisische vijandelijk heden waren uitgebroken, richtte het Hoofdcomité in de laatste week van Juli 1870 een oproep tot het Nederlandse volk. Deze oproep vond in Den Hel der weerklank. Door het „Comité Hel der der Nederlandsche Vereeniging tot het verleen en van hulp aan zieke en gewonde Krijgslieden" werden huis aan huis circulaires verspreid, terwijl de comitéleden, allen vooraanstaande burgers, persoonlijk met lijsten en bussen rondgingen. Als direct gevolg steeg het aantal leden tot meer dan honderd, terwijl f 480.— in contanten werd ontvangen. Grote vraag bestond er naar oud linnen, dat boven pluksel (tot draden uitgehaald linnen) werd verkozen. LEZING IN TIVOLI Om het streven van het Roode Kruis in breder kring bekend te maken werd door de heer A. B. Weber op Zondag 7 Augustus 1870 een „Volks- voordragt" gehouden, waarvan de net to-opbrengst ten bate van de vereni ging zou komen. Nu zijn in het al gemeen lezingen niet bijzonder in trek als ze handelen over nog onbekende onderwerpen, en in die tijd was het Roode Kruis nog niet algemeen be kend. Daarom verzekerde de spreker zich van de medewerking van het mu ziekkorps van het koloniaal Werf-Dé- pöt, dat hier in garnizoen lag. Boven dien besloot de eigenaar van de zaal „Tivoli", de heer C. Kalishoek, om in aansluiting op de lezing een bal te geven, om .op.-die manier nog meer mensen te trekken. Door aller samen werking bracht deze avond de som van f 44.25 op. EERSTE JAARVERGADERING Uit de ons beschikbaar staande ge gevens van de eerste jaarvergadering, die op 24 April 1871 werd gehouden, kunnen wij een en ander afleiden wat betreft de bloei van de Helderse af deling. Behalve geldelijke en materiële steun, die door alle rangen en standen werd gegeven, waren er in antwoord HET vorige jaar heeft het Roode Kruis geducht van zich doen spreken, toen het zijn gehele or ganisatie in dienst stelde van de door de ramp getroffenen in Zuid westelijk Nederland. Als er ergens mensen in nood zijn, lijkt het vandaag de dag vanzelfsprekend, dat het Roode Kruis te hulp snelt in gewone tijden, als er geen bij zondere gebeurtenissen zijn, be merkt men betrekkelijk weinig van deze organisatie. Misschien een collecte eens per jaar, mis schien ziet men een colonne op oefening, of treft men een paar leden op het zomerse strand, ge reed om hulp te verlenen aan allen die het. nodig hebben. Wij willen hier iets vertellen over de oprichting van het plaatselijk comité in 1870. op het beroep van de Geneeskundig Adviseur van de Zeemacht, enige per sonen geweest die zich metterdaad naar de slagvelden hadden begeven om onder het teken van het Roode Kruis hulp aan zieken en gewonden te verlenen. Eén man was niet terug gekeerd, de officier van gezondheid le klasse L. F. Praeger, die tijdens zijn werk bij de ambulance te Metz was overleden. JEUGDIGE VRIJWILLIGERS Ook de leden van een drietal ver enigingen hadden zich voor persoon lijke dienst aangemeld; de Christelijke Meisjesvereeniging, de Christelijke jongelingsvereeniging en de Afdeling Helder van de vereeniging H. Vincen- tius van Paulo. Vooral de leden van de meisjesvereniging waren zeer ac tief geweest. Zij hadden zich onder deskundige leiding reeds geoefend in het leggen van verbanden en het ver lenen van andere soorten van eerste hulp. De penningmeester kon een ander optimistisch geluid doen horen. In het eerste jaar was aan contributie en bijdragen ontvangen de voor die tijd zeer belangrijke som van f 1200. Er was voor f 600.uitgegeven en f 140.moest aan het Hoofdcomité op het Plein in Den Haag worden overgemaakt. Als speciale attractie voor leden en belangstellenden werd gelijktijdig met deze vergadering een tentoonstelling gehouden van een zoveel mogelijk volledige collectie materieel, zoals door de Nederlandse ambulances op de slagvelden in Frankrijk was gebruikt, waarbij een bestuurslid, die als arts met een ambulance was mee geweest, tekst en uitleg gaf. Wij willen besluiten met een opmer king van de secretaris, op deze eerste jaarvergadering gedaan. Hij zei: „Er zijn tal van mensen, die het nut van een organisatie als het Roode Kruis niet inzien. Doch wie gezien heeft, met welk een menslievendheid de zieken en gewonden op het slagveld werden behandeld, zal gaarne naar vermogen helpen om dit werk voortgang te doen vinden". En daar mogen wij nog wel aan toevoegen, dat het Roode Kruis ook in deze tijd altijd en onder alle omstandigheden helpt, als zich solda ten of burgers in nood bevinden. ll AFGEPASTE GLASGORDIJNEN (Advertentie, Ing. Med.) DANK ZIJ DE MEDEWERKING van de Stichting Culturele Samen werking Nederland-Indonesië kon de Helderse Volksuniversiteit in haar programma een avond, gewijd aan volkspoëzie en proza uit Indo nesië, opnemen. De verwachting, dat in Den Helder vele ingezetenen zijn in Indonesië geboren of hebben er enige tijd vertoefd belang stelling voor een dergelijke avond zou bestaan, is wel enigszins teleur gesteld. Dat er maar vijftig mensen kwamen luisteren naar Maud Cossaar en Johari Wolder kon niet alleen worden toegeschreven aart de ongunstige weersomstandigheden. Tijdens de fijnzinnige voordracht van beide kunstenaars kregen wij een ogenblik de onprettige indruk, dat onze beschaving zover is gevorderd, dat wij kunst gaan noemen wat in „min der gecultiveerde" gebieden tot de normale uitingsmiddelen behoort Uit het op zichzelf reeds poëtisch ge formuleerde inleidende woord van Maud Cossaar bleek althans, dat het programma bestond uit Indonesische zangen en dergelijke, die nog sterk le ven onder het gewone volk. Achter de wonderschone liefdesgezangen, opge tekend uit de mond van een wille keurige tani, hoorden wij onwillekeu rig de echo van „Over vijf en twintig jaar", „Rozen zo rood" en „Aan d' oever van de IJsel". Een tikkeltje ja loers werden wij toen wel.... Overigens zullen de heren W. A. Braasem en R. Nieuwenhuys, die de bundel samenstelden waaruit het pro gramma was getrokken, zorg hebben gedragen voor vertalingen, die aan hoge literaire eisen voldoen. Niette min moeten ook in de oorspronkelijke tekst de gekozen beelden en de ver tolkte gedachten even zuiver en eerlijk even fijngevoelig en melancholiek klin ken als in de Nederlandse voordracht door Maud Cossaar en (haar echtge noot) Johan Wolder. Een reeks van kleine gedichtjes, ge ïnspireerd op alledaagse menselijke dingen, maar hoogst bekoorlijk door Onder grote belangstelling zijn de wedstrijden om het kampioenschap van de Alkmaarse Kegelbond Woensdag- en Donderdagavond voortgezet. In de korps wedstrijd Heren B heeft De Sociëteit I kans gegien de 2e plaats te bezetten met 585 hout. In de afdeling Heren C wierpen de Houthakkers II hetzelfde hout ais Scherpschutters II, beide dus 514 hout, doch eerstgenoemde club wierp twee treffers meer en staat nu aan de kop. De dames van Vredelust I en II uit Schagen staan resp. 1 en 2 met 486 en 463 hout in afdeling A. Donderdagavond wierpen in afdeling B de dames van De Rode Bes I "00 hout doch zij moesten later de eerste plaats afstaan aan de dames van Zet 'm op I, die 511 hout omver wierpen. Het Rollend Raadsel I werd zodoen de naar de derde plaats verdrongen. Voor de Vrije Baan is veel animo. Donderdagavond wierpen de heren Tummers, Haasbroek, Balder en Bon- sema 45 hout. Ze staan echter )-g niet op de lijst vermeld. Hieronder volgt de stand van de Korps tot en met Donderdagavond Vrije Baan tot en met Woensdagavond. Korps Heren B: OKA II 612; De Sociëteit I 585; Houthalers I 568; De Unie I 555; Cubo I 551; ZEKZ? II 545; Scherpschutters I 540; Met z'n Tienen II 540; Met z'n Tienen 1 450; Houthakkers II 527; Op de Lat II 516; De Club I 500; Op de Lat I 485. Heren C: Houthakkers II 514 (90 tr); Scherpschutters II 514 (88 tr.); TÓG II 512; Cubo II 510; de Waag II 470; de Waag I 455; TOG II 455; De Unie II 446. Korps Dames A: Vredelust I (Scha gen) 486; Vredelust II (Schagen) 463; WIK I 433. Dames B: Zet 'm Op I 511; De Rode Bes I 500; Het Rollende Raadsel 1 490; WIK II 490; Het Rollend Raad sel II 421; Vrije Baan Heren A (Stand Woensdagavond): Schaaf 45 3x; Bon- sema 4544; W. v. d. Bosch 4543 5 x; mr Schuurman 43 3 x. Heren B: Witte 45 2 x; Vlaar 4443 2x; J. Haasbroek 43 3x; Olie 4342 2 xG. v. d. Post 4342. Heren C: G. Hink 43; Kayer Jr. 4241 2x; v. Scheppinge 4241; Klauwers 4140; Dijkman 4036; Bi- lars 39—37. Heren D: v. Uitert 44; De Boer 43 41 2x; Buur 4237; v. Straaten 42; Venderbos 4137; B. Ibink 4038; v. Schouwenburg 3935 2 x. Dames A: mevr. v. Uitert 4537; mevr. Lensen 4338. Dames B: mevr. Schuurman iö; mevr. Hoogland 3834; mevr. Witte 3833; mevr. Prins 3526. Dames C: mevr. Boom 3936; mevr. Cordes 3933 2 x mevr. Schermer 39 mevr. Stenis 37; mevr. Strooker 37. Losse Gooiers Heren: Th. de Vries 113; Ruigevaard 113. Dames: mevr. Schroots 97. hun eenvoud en treffend door hun vi sie, vormde voor de pauze een trits van momentopnamen uit een heel mensenleven. Een veelheid van in drukken, zowel betrekking hebbend op het zieleleven als op de natuur, werd in een uur tijd onder woorden gebracht. Beide kunstenaars waren prachtig op elkaar ingesteld, harmo nieerden in voordracht en in simpel heid van gebaar, ja zelfs in de zachte melancholie, soms grenzende aan sen timentaliteit, waarmede zij een innige sfeer wisten te scheppen. Het boeiende programma werd na de pauze besloten met een fragment uit de Kidoeng Soenda, een oud-Javaans heldenverhaal, spelende in de wel haast legendarisch geworden tijd van de machtige Mojdopait, wiens naam herinnert aan een grootse periode in de Javaanse cultuur. Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogrène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid iAdvertentie ing Med., A.lijn max. 72 punten 1. echtpaar Bruin 47 pnt., 2. echtpaar Jouwersma 42'/j pnt., 3. KokBacker 39 pnt., 4. KramerVennik 38Vj pnt., 5. MandtjeVeenma 38 pnt., 6. echtp. Beemsterboer 35'/a pnt., 7. BruinWes- sels 30 pnt., 8. Roeper—v. d. Werf 28 pnt., 9. Van Leuten-Van Santen 25Va pnt., B lijn max. 63 pnt.). 1. BosDob 38 pnt., 2. Bakker Brücher 36 pnt., 3. KeyserMichels 34 pnt., 4. Idemav. Sambeek 33'/a pnt., 5. echtpaar v. d. Heerik 30'/a ptn, 6. echtpaar Van Hoorn 28Va pnt., 7. echt paar S. Bakker 27'/a pnt., 8. Mevr. Kooiman—List 24 pnt. Volgende drive 3 Maart. 'é-Y,Uea) f ,310. ctasijx q5 -txrozh De biljartkampioenschappen voor de derde klasse zullen 1 Maart beginnen, in hotel De Graaf. De speeldagen zjjn 1, 2, 4, 5„«ii en 7 Maart. De titelhouder Kees Room zal we gens ziekte zijn titel deze keer niet kunnen verdedigen. Er schijnen ech ter liefhebbers genoeg te zijn. Kettinkje met kruisje; paar zwarte wantjes; paar gele wantjes; lichtbruin wantje; grijze handschoen; paar schaat sen; zwarte bivakmuts; bruine want; rose haarstriktwee paar klompen wieldop van auto; kinderwantje; kin dermesje; grijze handschoen. GeborenNelly Pietertje Cornelia, dv. Gerrit Bakelaar en Nelly Maronier; Jozien Marie, d. v. Jan F. W. Veld- wisch en Pietertje van Houwelingen; Paulus Augustinus, z. v. Carolus J. Schulte Fischedick en Francisca W. M. Haakman; Elisabeth Anna Marie, d.v. Willem D. Bakker en Maria E. TrampeJozephus Wilhelmus, z. v. Matheus J. Bakker en Duvera A. Bak ker; Johnny, z.v. Johannes Zuidema en Harmke Jeninga. Ondertrouwd: Cornelis Jan de Porto en Cornelia Theodora BoomKlaas van Strien en Jannetje Kreeft. Getrouwd: L. Garthoff en Johanna Bakker; Dirk J. de Graaf en Maria A. Smith. Overleden: Mattheus Smit, oud 73 jaar, echtgen. van Jannetje Barhorst. Donderdagavond omstreeks kwart voor zeven is op de kruising Rijksweg Bobeldijkerweg onder de gemeente Hoorn de 59-jarige K. Goed, woon achtig in die gemeente, door een auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De heer Goed kwam met zijn vrouw van de richting Bobeldijk fietsen en stak de Rijksweg over, juist toen in volle vaart een auto naderde, bestuurd door de heer W. v. K. van Wieringen. De wielrijder werd door de auto ge grepen en moet vrijwel op slag zijn gedood. Zijn vrouw, die enkele me ters voor hem uit fietse, bekwam geen letsel. De inzittenden van de auto liepen enkel lichte verwondingen op als ge volg van rondvliegende glassplinters. vjt fvfn8 voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingediend bij QEGEVENS voor dezej Gemeenschap. Erasmusstraat 14 tPtetnon 2glG toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agenda vool de p'eriode van Zaterdaglo tot en met Zaterdag 26 Februari 1954. Zaterdag 20 Febr. 14.0016.30 18.00—22.00 18.00 19.00—21.00 20.15 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.15 Marinecantine: Tafeltennis en badminton. Marinesportschool: Baskettball-wedstrijden Den Heider-Den Haag. Museum Den Helder. BadpalviljoenContactavond Postzegelver. Helder" Casino: Feestavond „Centrum". C J M V.-gebouw: Instuifavond. Formosa: Feestavond Helderse Damclub. Bethelkerk: Zangdienst ,.Ora et Labora". Postbrug: Dansavond „Terpsichoré Concert „Kunstzin", m.m.v. Jongemannen conferentie Zondag Maandag 22 Febr. 20.80 21 Febr. 10.30 13.30 20.00 20.00 20.00 19.45 20.00 20.00 20.00 Dinsdag 23 Febr. 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 Woensdag 24 Febr. 20.00 19.30 19.30 20.00 20.00 20.00 20.00 Donderdag 25 Febr. 19.30 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 Vrijdag 26 Febr. 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 Zaterdag 20.00 20.00 27 Febr. 20.00 20.00 20.00 20.30 Prins Hendrik: „Kunstmin" R.K. Volksbond: M.O.o!c.-sociëteitContactavond M.O.O.C. V.M.-loge (Molengracht 5)Lezing Hum. verbond. Casino: Matiné Gymnastiekver. „O.K.K." Casino: Soirée-dansante „Amicitia Formosa: Soirée-dansante H.H.C.,, Hermes". Prins Hendrik: Als Zaterdag. Marinecantine: Dansles O. S.en O. Casino- Abonnementsconcert (Muziekkring). Formosa: Ledenverg. Alg. Middenstandsver. Vakschool: Jaarverg. Centraal Genootschap. Bethelkerk: Propaganda Vrije Universiteit. Casino: Ontspanningsavond L.S.K. H B B -gebouw Bijeenkomst „Nieuwe Koers". Postbrug: Feestavond „2e Vroonstraat". Marinecantine: Dansavond O. S. en O. Raadhuis: Vergadering sectie Zang „Helderse Gemeenschap". ULO (Pasteurstr.)VU-lezlng Johannes Pas sion. Marinecantine: R.A.O.-cabaret O. S. en O. Postbrug: Ledenverg. Postzegelver. „Helder". Casino: Gymnastiekuitvoenng „W.G.W." Chr Mil Tehuis: Contactavond Ver. E.H.B.O. Formosa (bovenzaal)Jaarvergadering H.A.V. Dennenheuvel: Culturele filmavond Huisduinet Belang. MarinecantineGezelschap Joop Theunisz. Bellevue: Vergadering „K.N.P.". Casino: Feestavond Friese Vereniging. Formosa: Carnavalsavond L.S.K. Postbrug: Jaarverg. Ver. van Huisvrouwen. Prins Hendrik: Feestavond L.T.B. v.m. Extase: Kaspoca (t.e.m. 28 Februari). Casino: Toneelavond „De Lyceïst". Lunchroom De Boer: Hoendergroep ;,H. en O." Formosa: Filmavond A.M.C. Marinecantine: Dansavond O. S. en O. Mouton: Clubavond M.I.D. Prins Hendrik: Feestavond Lagere Landbouw school. Chr Mil. Tehuis: Lezing Ned. Chr. Vrouwenb. Vakschool: V.U.-lezing over de Marinehaven. Concert: „Kunst aan het Volk". Formosa: Cabaretavond Werfwerkliedenver. Prins Hendrik: Feestavond Oud. 1.1. Lagere Landbouwschool. M.O.O.C.-sociëteit; Bal-Masqué M.O.O.C. QEDURENDE de maand Januari 1954 kwamen in de sector Den Helder de volgende nieuwe aansluitingen op het telefoonnet tot stand: TELEFOONNET DEN HELDER 3638 Bruin, T., Timmerman, Petrus Planciusstraat 24. 3672 Kalsbeek en Zn., Fa. H. K. van, woonhuis, Nieuwstraat 50. 3896 Kant en Wiedijk, boekhoudbureau, vert. C. de Jong, Violenstraat 51. 3869 Kingma, W. H., Javastraat 98. 3924 Lagerveld, C. J., Middenweg 127. 3895 Lely, D., Vrouwenarts, Singel 96 (b.g.g. tel. 3341 of 2441). 3816 „Panagro", N.V., Dir.keet, Timorlaan, hoek Ceramstraat. 3815 Pellinkhof, Th., Ltz. T II, Duinroosstraat 146. 2556 Schotel, J. W., Luit. ter Zee I, Timorlaan 13. 3931 Schotsman, Jac. P-, Leraar M.O., Lich. Opv., Hëilg., Mass., Bankastr.5. 3769 Vogel, G., Soembastraat 75. 3436 Wit, J. A. de, Melkhandel en Kruidenierswaren Goudenregenstr. 37. TELEFOONNET ANNA PAULOWNA 444* Gemeente en Gem. Instell. Raadhuis (Burg., Secr., Ontv., Burg. Arm bestuur), Molenvaart 19. Het was voor de veehouders wel een bijzonder aangename verrassing, d» mededeling van dr Rempt op de vergadering van de afdeling Callantsoog van de HMvL, welke In hotel De Vries werd gehouden: De veestapel in Noord- Holland boven het IJ zal per 1 Maart aanstaande t.b.c.-vrij zijn. Dat betekent, dat er 164000 dieren in Noord-Holland boven het IJ geen melk meer produceren, waarin de voor mens en dier gevaarlijke bacillen voorkomen. vallen moet men de besmetting vooral niet te licht opnemen. Het dier moet minstens vier weken afgezonderd blij ven. Gevaar kan het ook opleveren, indien men jonge kalfjes van de melk van besmette dieren laat drinken. In geen geval mag men deze melk geven aan stierkalveren welke gehouden worden voor de fokkerij. Er kan dan een latente besmetting ontstaan, die later tot uiting komt. Zelfs mensen zijn bij gebruik van ongekookte melk van deze dieren niet geheel uitgesloten van besmetting. Gelukkig noemde spreker het, dat de belangstelling van de boe ren in Noord-Holland zeer groot is. Medegedeeld werd, dat een excursie zal worden gehouden naar de Biesbos. Voorzitter Hoogschagen dankte de heer Rempt en zijn assistent, nadat nog een interessante film over Nieuw-Zeeland was verjoond. In antwoord op een hem gestelde vraag antwoordde dr Rempt, dat er straks zeker wel weer eens reageer- ders zullen komen, evenals op Texel waar ook nadat dit eiland vrij was, nog reageerders werden aangetroffen maar dit percentage wordt steeds la ger. Ook die beesten zullen moeten worden verwijderd en spreker twijfel de er niet aan dat, wanneer deze ge vallen zich hier voor doen, voor deze dieren ook een slachtpremie zal wor den gegeven. Met nadruk waarschuwde hij die veehouders, die na 1 Maart nog rea geerders in hun bezit zouden hebben. Dan zullen zij de slachtpremie moeten missen. Laat een ieder dit beseffen en volledig medewerken. Een ander gevaar Nu is er echter weer een andere vijand, die met alle kracht moet wor den bestreden, aldus dr Rempt, de zg abortus Bang, die in boerenkringen wel eens staatsvijand nummer twee wordt genoemd. Uit genomen melk- monsters is gebleken, dat nog steeds 15 a 20 procent van de veestapel in Noord-Holland besmet is. Weliswaar is dit niet dadelijk zo verontrustend, om dat het percentage in het Zuiden van het land veel groter is, maar daar te genover hebben wij weer een achter stand op de Oostelijke provincies, die met de bestrijding veel verder zijn Daar worden besmette dieren opge ruimd. Het zal dus zaak zijn, dat men niet alleen let op het tbc-vrij zijn, maar dat men ook eist, dat de dieren niet besmet zijn met abortus Bang. De bestrijding houdt zeer nauw verband met de hygiëne. Bij voorkomende ge- 83. Na een kwartier aan één stuk te gen professor Propjos te hebben ge sproken, was het Opperhoofd der Boel- woeghono's verdwenen. Hij knikte niet onvriendelijk naar Jimmy en verliet toen langzaam en waardig het vertrek. De professor wreef een paar maal met zijn zakdoek over zijn voorhopfd want hij had het er warm van gekregen en toen keek hij Jimmy enigszins triom fantelijk aan. „Ik blijf hier bij de Boel- woeghóno's", zei hij. „Ik doe dat op miin eigen verzoek en ik ben ook ten- volle bereid om te blijven. Niemand behoeft mij te beklagen, want het is hier een ideaal oord met een heerlijk klimaat en waar alleen mensen wonen, die het goede nastreven. Het is een land zonder politie, zonder gevangenis sen, want misdaad kent men er niet. Maar al zou ik liever weggaan Jimmy, om jou in mijn plaats hier achter te laten, dan nóg zou dat niet worden toe gestaan. De kwestie is, dat men ervan overtuigd is dat jij als je in de, wat zij noemen onbeschaafde wereld terug zult keren, nooit zult verraden wat je hier gezien en ondervonden hebt en aat je ook niemand de weg hierheen zult wijzen. Mij willen zij juist hou den, omdat zij dat van mij niet gelo ven. Ik ben een geleerde en zii ziin bang dat ik de drang om wat ïk hier ontdekt hebt wereldkundig te maken, met zal kunnen weerstaan. Denk er echter wel aan Jimmy, dat ik het met teven zal moeten boeten als er ooit blijkt, dat jij of Jackie aan het ««lagen, waardoor hun algehele afzondering in gevaar komt J)E PROCUREUR-GENERAAL bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. J. F. Hoeffelman, heeft gisteren in hoger beroep een maand gevangenisstraf ge- eist tegen A.C.K. uit Callantsoog, aan wie ten laste was gelegd, dat hij zleb op 10 November van het vorige jaar voor het gebouw van de Alkmaarse rechtbank beledigend had geuit tegen over de burgemeester van Callants oog, de heer VV. L. Correljé en de deur waarder Prins uit Den Helder. h>e Alkmaarse rechtbank heeft K. op 28 December 1953 wegens deze bele diging veroordeeld tot een maand voor waardelijk alsmede tot een boete van vijftig gulden subs. vijf en twintig da* gen. De ouders van K. waren in Juni van het vorige jaar uit hun woning ger®' krachtens een vonnis van de Helders® kantonrechter uit 1951 en hadden tien geeenszins tevreden getoond met de woning, welke hun daarna was toege wezen. Vooral de zoon A. C. K. was er niet over te spreken geweest en had dat o.m. duidelijk gemaakt door een hoeveelheid mest te deponeren op de berm van een weg, welke aan het hoogheemraadschap toebehoorde. Nadat de Alkmaarse rechtbank hem op 1® November van het vorige jaar wegens overtreding van het wegenreglement had veroordeeld (waarbij burgemees ter Correljé als getuige d décharge op trad), zei K. even later buiten het rechtbankgebouw tegen derden ,over de naderbij komende heren Correlje et Prins: „Daar hebben jullie ze nou, die gemene lui. De hufters hebben d'r eigen laten omkopen door die rotboer!" (hj?' deze laatste werd de eigenaar van de woning bedoeld, waaruit de ouders van K. gezet waren). De procureur- generaal hield bij zijn bovenvermelde eis rekening met het feit, dat K. reed viermaal was veroordeeld, hoofdzaKe* lijk wegens belediging en weerspan nigheid. De uitspraak volgt over veer tien dagen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6