Accoord over verbinding van de Schelde met Rijn ophanden Een vereniging van autoreis- bureaux opgericht Vrij verkeer tussen Oost- en West-Duitsland voorgesteld Anti-koloniale demonstratie in Djakarta Subsidie-clausule stuit nog op Nederlandse bezwaren Zarah Leander trad niet op... Evenhuis Den Haag hult zich in stilzwijgen Atoombommen voor Britse luchtmacht Affaire-Chesney nog steeds een raadsel Echtpaar op Java door bende gedood Dinsdag 23 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaarsans No' 1375 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Berichten uit Brussel zeggen: Doel: Scheppen van orde in de chaos Noodlottig bombardement herdacht Stap van Westelijke hoge commissarissen Wat gebeurt er met de landbouwoverschotten Vice-premier steunde de eisen Rusland wil rubber uit Indonesië kopen „Java Post" koopt de „Vrije Pers" op Zachte lucht met mist en dooi WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... ƒ1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand f 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 J-JET ZIET er naar uit, dat de onderhandelingen te Brussel over de verbinding van de Schelde met de Rijn door een waterweg van Zuid-Beveland naar Moerdijk het einde naderen, aldus berichten uit de Belgische hoofdstad. Afgelopen Zaterdag zijn de besprekingen lus sen de heren Van Cauwelaert en Steenberghe opgeschort tot Vrijdag a.s. Zij zullen dan in Den Haag worden voortgezet. Dit besluit is genomen op verzoek van de heer Steenberghe. Men leidt hieruit af, dat hij zijn regering wenst te raadplegen, hetgeen in Belgische kringen de verwach ting heeft gewekt, dat de onderhandelingen spoedig door een overeen, komst zullen kunnen worden bekroond. Het rapport over de conferen tie, dat behalve voor de Schelde-Rijnverbinding ook voor de stop van Ternaaien en de sluis te Terneuzen regelingen voorstelt, is trouwens in ontwerp vrijwel gereed. Het bevat een voor-ontwerp van een verdrag, dat binnenkort in de diplomatieke onderhandelingen tussen beide lan den verder zal worden besproken. ("jELIJK gezegd worden in het rapport drie kwesties besproken. De onder handelaren zijn het er over eens gewor den, dat de stop van Ternaaien op Bel gische kosten zal worden verbreed. Daardoor zullen grote schepen van Luik naar Nederlands-Limburg kunnen komen en omgekeerd. Voor verbreding van de te kleine sluis in het kanaal van Gent naar Terneuzen zal België vijf en tachtig procent van de kosten betalen. Te dezen aanzien moeten ech ter nog enkele kleine kwesties worden geregeld, waarover men het waarschijn lijk spoedig eens zal worden. Gelijk reeds eerder is medegedeeld is men het op het stuk van de Schelde- Rijnverbinding eens geworden over de aanleg van een kanaal, dat van de Ant werpse dokken naar de Oosterschelde bezuiden Bergen op Zoom zal lopen en vandaar met een boog langs Roosen daal naar de Moerdijk zal worden ge graven. De vaart door de Oosterschelde zou door een dam worden beveiligd. Ook de verdeling der kosten van aan leg is geregeld. Men is echter niet tot een accoord gekomen aangaande één Belgische eis met betrekking tot dit kanaal. De Bel gen hebben namelijk het verlangen te kennen gegeven, dat in het verdrag aan gaande het kanaal een clausule wordt opgenomen, welke het mogelijk maakt, aan Belgische binnenschippers een sub sidie te verlenen, wanneer mocht blij ken, dat de Rijnscheepvaart van en naar Antwerpen ook met dit kanaal te duur zou blijken, en daardoor niet op gewassen zou zijn tegen de concurren tie van Rotterdam. Hierover wensen de Nederlandse onderhandelaren eerst contact met hun regering op te nemen. Wordt men het ook hierover eens, dan zou het rapport Vrijdag in Den Haag kunnen worden ondertekend, zo wordt uit Brussel bericht. In Den Haag weigert men élk com- Op een vergadering in Krasnapolsky in Amsterdam hebben dertien auto- reisbureaux uit het gehele land giste ren definitief besloten tot de oprich ting van de „Nederlandse Vereniging van auto-reisbureaux". De vereniging Is opgericht met het doel „op krachti ge wijze mede te werken aan het scheppen van enige orde in de vrijwel algemeen als chaotisch aangemerkte toestanden op het gebied van de toeris tische autoreizen naar het buitenland, waarbij het streven voornamelijk ge richt zal zijn op het dienen van het al gemeen belang van het reizend pu bliek". Lid van de vereniging kunnen alleen de bureaux zijn, die zich „in belang rijke mate toeleggen op het organise ren van autoreizen in binnen- en bui tenland met individuele boeking". Zij zullen, om als lid te worden toegelaten, moeten voldoen aan bepaalde eisen, als betrouwbaarheid, credietwaardig- heid en vakbekwaamheid. Het ligt in de bedoeling van de ver eniging in de eerste plaats in eigen kring maatregelen te treffen, teneinde de belangen van het reizend publiek, dat van de diensten van de leden ge bruik maakt, volkomen veilig te stellen, De vereniging zal haar volle steun ge ven aan alle door de overheid in voor bereiding zijnde of reeds genomen maatregelen op dit gebied. Er zal ook worden onderzocht op welke wijze per sonen, die door een auto-reisbureau, dat niet bij de vereniging is aangeslo ten, gedupeerd zijn, geholpen kunnen worden. mentaar op dit Belgische bericht. Men wijst er slechts op, dat het tracé van het kanaal, in dit bericht genoemd, er een is van een half dozijn plannen die in de laatste jaren voor de verbinding Antwerpen-Moerdijk zijn ontworpen. Wel wordt in deskundige kringen in Den Haag de indruk gewekt, dat de Nederlands Belgische studiën over de Zuidelijke wateren zo langzamerhand uit de politiek-economische in de wa terstaatkundige sfeer zijn geraakt. Dit jaar zal de Britse luchtmacht voor het eerst de beschikking over enige atoombommen krijgen, zo heeft de Britse minister van Luchtvaart, Lord de Lisle and Dudley, in een rap port over de kosten van de luchtmacht medegedeeld. Ondanks de stijgende uitgaven voor vliegtuigen en wapenen zal dit jaar voor de luchtmacht zes millioen pond minder worden uitgegeven dan verle den jaar, namelijk 492 millioen pond sterling. Daar de moderne bommen werper uiterst snel kan vliegen en wenden, is de gehele organisatie van de luchtverdediging op de grond her zien en de bevelvoering gewijzigd. Er is een groot tekort aan piloten en na- vigatoren in Engeland. De drie Westelijke hoge commissaris sen in Duitsland hebben aan hun Rus sische collega Wladimir Semjonof, ge lijkluidende brieven doen toekomen. Hierin wordt voorgesteld de maatre gelen te nemen, die Eden op 18 Febru ari aan de Bèrlijnse conferentie heeft voorgelegd, om het verkeer tussen de verschillende delen van Duitsland te vergemakkelijken. Het plan omvat voor Duitsland af schaffing van verblijfsvergunningen voor West-Duitsers in Oost-Duitsland wederopenstelling van de doorgangs wegen aan de zone-grenzen, die dooi de Sovjets afgesloten zijn; verbetering van weg- en spoorwegverbindingen tus sen de zones; opheffing van -de ver boden zone en van de versperringen die in Oost-Duitsland langs de grens zijn aangebracht; en afschaffing van perscontröle, gepaard gaande met een vrije verspreiding van dagbladen en periodieken. De drie Westelijke commandanten te Berlijn hebben voorts aan Serge Den- gin, vertegenwoordiger van de Rus sische hoge commissie in Berlijn, maat regelen voorgesteld, die er op zijn ge richt de b'elemmeringen in het verkeer tussen de vier sectoren der stad op te heffen. De voorstellen omvatten af- De eigenaar van het Amsterdamse hotel „Frefo", de heer F. Fontijn, en twee van zijn diensters zijn gistermid dag van vier uur tot half acht verhoord door de Scotland Yard detective R. Chadburn en een Amsterdamse inspec teur van de vreemdelingendienst. Naar bekend onderzoekt de detective of de 46-jarige Britse smokkelaar Ro nald John Chesney, die op 16 Februari dood in de omgeving van Keulen is gevonden, in de nacht van Woensdag 10 op Donderdag 11 Februari in Am sterdam is geweest of niet. In die nacht werden nl. zijn vrouw en schoonmoeder in Londen vermoord. Volgens verklaringen van de heer Fontijn en zijn personeel had Chesney Zaterdag 6 Februari met het 28-jarige Duitse barmeisje Sonja Wienecke zijn intrek in het hotel genomen. Dinsdag 9 Februari keerde Sonja terug naar Duitsland, doch Chesney bleef nog in het hotel logeren. Hij vertrok pas op Vrijdag 12 Februari, doch men meent, dat hij in de bewuste nacht van Woens dag op Donderdag niet in het hotel heeft geslapen. Voor zover ons thans bekend is, ls de politie er nog steeds niet achter ge komen op welke wijze Chesney in een tijdsbestek van 28 uur (van Woensdag middag 12 uur tot Donderdagmiddag 4 uur, toen men hem in het Frefo-hotel terug zag) de reis heen en weer naar Londen heeft kunnen maken. Op geen enkel vliegtuig van KLM of BEA heeft een passagier met de naam Chesney of Milner, doch ook niet op de oor spronkelijke naam van Chesney, nl. Merrett, de reis gemaakt. Zarah Leander, de be kende zangeres en film- sier, heeft niet kunnen optreden in Kortrijk, om dat haar begeleider wei gerde op een gewone piano te spelen. Zarah Leander wordt op haar tournee in België bege leid door het eveneens bekende orkest van Mi- chael Jary. De stads schouwburg te Kortrijk was Zondagavond stamp vol. Toen de beroemdhe den om negen uur nog niets van zich hadden In- ten zien, begon het pu bliek ongedurig te wor den en gaf cp duidelijke wijze blijk van zijn on tevredenheid. Het resul taat was dat Zarah Lean der tezamen met Michael Jary eindelijk op het to neel verschenen. Jary kondigde met een van ingehouden woede be vende stem aan dat er geen vleugel voor hem. beschikbaar was en dal hij weigerde op de be schikbare piano te spe len. Reeds meer dan dui zend concerten had hij met de Zweedse zangeres gegeven en dit was de eerste keer dat hem zo iets overkwam. Zarah groette hierop het pu bliek met een hoofse beweging en onder hevig protest van het publiek viel het doek. Later bleek, dat de leider van de troep wel te kennen gegeven had dat er een piano aanwezig moest zijn, doch niet nader had beduid dat dit bepaald een vleugel moest zijn. De enige verhuurders van vleugels in Kortrijk waren beiden toevallig niet te bereiken die avond schaffing van politie-contróie aan de grenzen van de sectoren, opruiming van wegversperringen, herstel van di rect tramverkeer, automatisch tele foonverkeer en van veilig en doelma tig postverkeer in geheel Berlijn; bo vendien afschaffing van iedere con trole op en circulatiebeperking van drukwerk, films en culturele bladen in de 'gehele stad. De heer Lichtendahl, eigenaar van de melkboerderij „Brenda" bij Bogor, en zijn echtgenote zijn Zaterdagavond na een roofoverval in hun woning doodgeschoten. Het echtpaar was des avonds naar de bioscoop in Bogor ge weest en keerde om tien uur op de boerderij terug. Onmiddellijk na hun thuiskomst werd de woning omsin geld door een bende, die het echtpaar en het personeel van het bedrijf dwong op de voorgalerij van het huis plaats te nemen. Nadat zes bendeleden ge roofd hadden wat van hun gading was, bleef de met een tommygun bewapen de leider van de bende bij de heer Lichtendahl op de voorgalerij achter. Hij was verbolgen, dat de heer Lich tendahl zijn bende niet vrijwillig wen ste te steunen en wond zich daarbij zodanig op, dat hij plotseling een vuurstoot 'afgaf, waardoor de heer Lichtendahl werd gedood. Toen zijn echtgenote hem opving, werd ook zij doodgeschoten. De heer Lichtendahl was 39 jaar oud en Indonesisch staatsburger. Het echt paar laat drie kinderen tussen 1 en 3 jaar achter. Deense studenten hebben in Ko penhagen de „Conferentie der grote Viernaar het graf ge dragen. De ceremonie, die een demonstratief karakter droeg, was bedoeld als protest tegen de machteloosheid, ivaarin Duits land en Oostenrijk geplaatst zijn. Op de grafsteen rechts staat te lezen: „Hier rust de Ber- lijnse conferentie; geboren uit leed. Wij betreuren dit zware noodlot Om half twee gistermiddag precies tien jaar na het bom bardement op Nijmegen, waar bij honderden ingezetenen van de Keizerstad het leven ver loren, heeft burgemeester mr Ch. M. J. H. Hustinx een krans gelegd aan de voet van het mo nument op het Plein 1944. Deskundigen uit acht landen komen heden in Washington bijeen ter be spreking van het vraagstuk der over schotten aan landbouwproducten in sommige landen. Gedelegeerden uit Argentinië, Engeland, Egypte, Frank rijk, India, Nederland, Nieuw-Zeeland en de Ver. Staten zullen de bijeen komst bijwonen, welke naar verwacht wordt twee of drie weken zal duren. £)E aankomst van een journalist op Schiphol zal nauwelijks ooit zoveel vakbelangstelling hebben getrokken als die van de oud-hoofdredacteur van de Vrije Pers in Soerabaja en correspon dent van het Algemeen Handelsblad, de heer Evenhuis. Deze collega is het slachtoffer geworden van de anti-Ne derlandse gezindheid, welke in Indone sië opnieuw manifest is getuige de tal loze arrestaties van landgenoten, die proberen van een nogal kwade zaak iets goeds te maken; slachtoffer tevens van de zonderlinge opvattingen nopens de persvrijheid, welke men in Indone sië schijnt te huldigen. De heer Evenhuis heeft op Schiphol rustig zijn standpunt ten opzichte van de gebeurtenissen uiteengezet. Daar wij mogen aannemen, dat deze journalist zijn vak verstaat en dus de feiten naar waarheid weet te rangschikken, vragen wij ons af wat wij eigenlijk moeten ge loven van de officiële berichten, welke ons gemeenlijk uit Indonesië bereiken. Veel van wat de heer Evenhuis meldde was ons volkomen onbekend; en met enige verbazing herinneren wij ons nu, dat er nog altijd in Indonesië andere Nederlandse journalisten werkzaam zijn, die tot nu toe niet door een uitwijzings bevel zijn getroffen. Indien wij dat voor ogen houden, zijn er twee mogelijkheden: ofwel deze journalisten zijn handiger geweest dan Evenhuis en hebben kans gezien door de mazen van het net te glippen; ofwel zij zijn niet bereid zich te branden en blijven buiten die gebeurtenissen, die nu juifet voor de toekomstige verhou ding tussen Nederland en Indonesië van bijzonder groot belang zijn. Om het anders uit te drukken: heeft de Nederlandse journalist in Indonesië vandaag de dag nog de gelegenheid om zijn vak naar eer en geweten uit te oefenen of moet hij terwille van zijn aanwezigheid aldaar constant Water bij de wijn doen? Evenhuis heeft zich over dit pro bleem niet uitgelaten. Hij is uit het land gezet en een paar van zijn redac teuren uit Soerabaja zullen hem op eigen initiatief volgen. Dat weten we wél. Indien evenwel de Indonesische auto riteiten ernstig streven naar de inrich ting van een volledige democratie dan zullen zij moeten toestaan, dat de pu blieke mening elders in de wereld door onafhankelijke mannen wordt gevormd. Wij hebben de indruk, dat Indonesië opnieuw (en volkomen onnodig) een stuk goodwill aan het verspelen is. Op deze wijze lost men geen binnen landse moeilijkheden op. De zon debokken zijn in de republiek zelf rn te vinden. INI Ter gelegenheid van de „anti-kolo- male dag" hebben Zondag enige dui zenden personen langs het paleis van president Sukarno en het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta ge marcheerd. Verenigingen van studen ten, scholieren en jongeren staken als symbool van de uitbanning van het kolonialisme uit de wereld, op het Bantengplein een stropop in brand. In enige resoluties, die waren on dertekend door 24 organisaties van jongeren, scholieren, landbouwer», in validen en oud-strijders onderstreepte men de eis tot het „teruggeven van Wesl-Irian, en de verzoeken tot op heffing van de NederlandsIndonesi sche Unie en uitroeiing van het kolo niale complot, dat gericht is op de vernietiging van Indonesië." In een nota aan de Nederlandse re gering richtte men een protest tegen „verschillende Nederlandse koloniale handelingen" en eiste men de invrij- De Sovjet-Unie is volgens een te Djakarta gepubliceerde oficieel over zicht van di' handel met de commu nistische landen bereid jaarlijks 100.000 ton Indonesische rubber van geringe kwaliteit te kopen. Vertegenwoordi gers van de Sovjet-Unie hebben deze toezegging gedaan tijdens te Amster dam gevoerde besprekingen met Indo nesische vertegenwoordigers. De on derhandelingen hebben meer dan een jaar geduurd. De Sovjet-Unie wenste aanvankelijk rubber van eerste kwa liteit af te nemen. Alle aandelen van het te Surabaja verschijnende dagblad De Vrije Pers zijn overgenomen door de Java Post, een dagbladbedrijf ter plaatse. Volgens de overeenkomst blijft de oude directie voor het bedrijf nog ver antwoordelijk tot eind Maart, waarna i de directie van de Java Post de be drijfsleiding zal overnemen. De Vrije Pers, zal in de Nederlandse taal blij ven verschijnen, aldus de directeur van de Java Post, de heer The Chung Sen. De Vrije Pers is het dagblad, waaraan Evenhuis was verbonden. heidstelling van Piet van Staveren en de uitlevering van Westerling.. De tweede vice-premier, Zainul Ari- fin zeide, dat de regering sympathiek staat tegenover de wensen, die in de resoluties werden uitgedrukt. De Duitse fakir Heros, die verle den jaar te Wiesbadei, het wereldrecord vasten op zijn .raam bracht door 80 dagen 4 uur en 29 minuten niet te eten, zal te Antwerpen trachten zijn eigen record te verbeteren Hij heeft hiertoe besloten omdat een fakir in India wil proberen het record te breken. Was het Zondag in het Noorden van ons land alles nog wit wat de klok sloeg, ook daar moest de vorst gisteren het veld ruimen. Overal steeg de temperatuur tot boven het vriespunt, in Zeeland zelfs tot 9 graden. In Oost-Duits land en Polen komt nog strenge vorst voor, maar het lijkt er nu toch op, dat de dooi met af en toe enige lichte regen zal doorzet ten. Een actieve depressie trekt langs Schotland naar het Noorden. Een front hiervan kan vandaag de wind vanuit het Zuiden iets doen toenemen. De vorst, die met enkele korte onderbrekingen vier weken heeft geduurd heeft hier mede een einde genomen. Dat wil niet zeggen dat er geen lichte vorst meer kan voorkomen, maar van veel betekenis zal dit niet zijn. Doordat het IJselmeer nog geheel is bedekt met ijs, is de kans op mist, vooral in het Noordelijk deel van Noord-Holland evenals in de Noordelijke provincies voor lopig nog groot te noemen. Verwachting tot hedenavond: IETS HOGERE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Woensdag: Zon op 7.39, onder 18.09 Maan op 0.58, onder 9.17

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1