Afscheid en vertrek van de heer A. C. H. van Lieshout Anthony van Kampen BON Middenstand interesseert zich sterk voor tentoonstelling Cello en piano in een fraai recital voor Muziekkring Loodscommissaris ook actief in diverse nevenfuncties Wilt U even noteren? spreekt ,Het continent der eenzamen" VAN KAMPEN SPREEKT SLECHTS iENMAAL voor de Helderse Courant l Groot verlies voor het reddingwezen Ernstig ongeval in de Molenstraat IN HET KORT Iets van u bij? JIMMY BROWN EN DE Tibor de Machula en Jean Antonietti Werken van Corelli, virtuoziteit, die de muzikaliteit geen Bach en Beethoven Geen NACO-bussen in de polder Op zijn dertiende jaar bij de wilde vaart Bruinvissen lieten de winst in Alkmaar Bridgedrive „Rood-Wit" Tussen Haaks en Kuitje Organisatie wordt aan stichting toevertrouwd Eerste inschrijvingen in garantiefonds geboekt „Het ijzeren gordijn" andermaal in Witte Geslaagde contactavond postzegelverzamelaars BURGERLIJKE STAND Op wekkings - conferentie p Maandag 1 Maart in „Formosa" te Den Helder voor onze abonné's over het onderwerp Callantsoog Hardrijden op de schaats Anna Paulowna Hardrijderij voor paren DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 OVER ENKELE DAGEN legt de heer A. C. H. van Lieshout zijn taak als Commissaris van het Loodswezen c.s. te Den Helder neer om zijn ambt als Loodscommissaris te Amsterdam te aanvaarden. Hij komt daar in de plaats van commissaris D. Bakker, die wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd met pensioen gaat. Tot Loodscommis saris te Den Helder is benoemd de heer J. N. B. Bijleveld, in wiens plaats als Loodscommissaris te Harlingen de heer J. Drijver, thans adjunct-commissaris te Vlissingen, in functie treedt. De gevolgen van deze mutaties zullen in Den Helder niet alleen merkbaar zijn binnen het ambtsgebied van de Loodscommissaris. De heer Van Lieshout be kleedde immers verschillende functies in het openbare leven te Den Helder en dat op een wijze, welke hem in brede kring tot een zeer geziene figuur stempelde. In direct verband met zijn ambte lijke taak als loodscommissaris stond zijn werk als secretaris van de commissie van plaatselijk bestuur der Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij. In de laatste zeven jaar is bjj verscheidene scheeps rampen gebleken welk een gelukkige combinatie deze vereniging van func ties vormde. Een nauwer contact tusen het reddingwezen en de Loods commissaris met zijn vele relaties is niet denkbaar! Ook de Koninklijke Marine Jacht club heeft op velerlei wijze profijt getrokken van het lidmaatschap, dat de heer Van Lieshout in het plaatse lijk werkcomité bekleedde. Al spoedig na zijn komst in Den Helder aan vaardde de heer Van Lieshout een benoeming als lid van de plaatselijke commissie der Nederlandse Padvin dersvereniging. Voorts was hij de laatste jaren waterconsul van de A.N. W.B. Vooral omdat de heer Van Lies hout steeds bijzonder prettig heeft kunnen samenwerken met de auto riteiten van de Koninklijke Marine, de Rijkswerf, de Rijkswaterstaat en j met de leiding van het Zoölogisch Station der Nederlandse Dierkundige Vereniging, wist hij zijn veelomvat tende werkzaamheden op zo uitge strekt terrein zoodanig te verrichten, dat velen zulen instemmen met de opmerking, die wij dezer dagen be-, luisterden: „Wij raken een pracht- commissaris kwijt!" Twee functies, die samenhangen met zijn historische en didactische belang stelling, kan de heer Van Lieshout blijven vervullen: het secretariaat van de commissie van bijstand van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen en het bestuurslidmaatschap van de nationale vereniging „Het Zeilend Schoolschip". De zee heeft in zijn leven altijd een belangrijke rol gespeeld. Op zijn dertiende jaar (de heer Van Lieshout is thans vier en vijftig) kwam hij al bij de „wilde vaart" en begon hij zijn zwerftochten over de hele wereld. Na tien jaar stuurman te zijn geweest bij de Koninklijke Hollandse Lloyd kreeg de heer Van Lieshout zijn eer ste „walbaan"; als bedrijfschef van de Steenkolen-Handelmaatschappij te Amsterdam( in welke functie hij trouwens toch veel met transporten te water te maken had. In 1939 werd mers een onderdeel naast de belang rijke takken, die de betonning, be- bakening en verlichting van de kust en de zeegaten vertegenwoordigen. Als één van de voordelen van zijn nieuwe werkkring ziet de heer Van Lieshout, dat hij zich daar vrijwel uitsluitend kan bezighouden met het Loodswezen, een tak van dienst welke zijn bijzondere interesse heeft. Met degenen, die Zaterdagmiddag in hotel „Bellevue" afscheid van hem zullen nemen, wensen wij hem veel voldoening in zijn nieuwe functie toe. In de Molenstraat, nabij de markt, is Zaterdagmiddag mevrouw L. van de Loodsgracht overreden door een reinigingsauto, die met een lading sneeuw was bevracht en langzaam achteruit reed. Mevrouw L„ die wat hardihorend is, stak vlak achter de wagen de straat over. Op het kritieke Delfzijl, waar hij tot_1945 werkzaam moment kwam zij door de gladheid was. Op 1 Juni 1945 volgde zijn be- ten val. noeming tot Commissaris van het de heer Van Lieshout eerste officier én leraar aan de Zeevaartschool te ,1945 werkzaam Loodswezen te Delfzijl en op 1 Octo- ber 1946 zijn benoeming tot Commis saris van het Loodswezen c.s. te ^en Helder. De zeven jaren in Den Helder brachten niet alleen allerlei werk zaamheden buiten zijn eigenlijke ambtsterrein op zijn weg, maar wer den ook binnen het commissariaat ge kenmerkte door een rijke gevarieerd heid. De loodsdienst vormt hier im- De vrouw kwam met haar rechter been onder de auto en moest met een gecompliceerde beenbreuk naar het gemeente-ziekenhuis „Parkzicht" wor den overgebracht. Daar bleek haar toestand zeer ernstig. Later vernamen wij, dat het levensgevaar was gewe ken. Over de vraag of zij haar been zal behouden, bestaat nog geen zeker heid. Het is de Bruinvissen niet gelukt, het Alkmaarse DAW 2 voor de tweede keer klop te geven. In de wedstrijd, welke na afloop van de wedstrijden voor de zwemcompetitie werd gespeeld, moesten zij tegen de Alkmaarders het onderspit delven. DAW kwam met een ploeg te water, welke voor een groot deel uit oud-eerste zeventalspelers be stond; de Bruinvissen verschenen met twee invallers. Het werd een ontmoeting, waarin de kracht van de Alkmaarders domineer de. Reeds voor de rust boekten zij een 3-0 voorsprong en zelfs toen de Bruin vissen met één man meer speelden, zagen de Nieuwediepers geen kans hiervan te profiteren. De enkele kan sen, welke de Nieuwediepers kregen, werden door slecht schieten niet be nut. Na de hervatting kregen wij het zelfde spelletje te zien. Een hardwer kende Bruinvissenploeg; door het slechte schieten niet bij machte een doelpunt te maken, en een DA\. -zeven tal, dat met vlotte combinaties en een goede balbehandeling steeds doorging met het maken van doelpunten. Zo werd de eindstand 8-0 voor DAW 2. In clublokaal „De Stille Werker" van HRC heeft de supportersvereni ging „Rood-Wit" Zondag een bridge drive gehouden. De uitslag daarvan was: N.Z.: 1. Geervliet-De Vries; 2. De Graaf-Erfman; 3. Smit-Brussel; 4. De Graaf-Triest; 5. de heer en mevrouw Van Prooyen; O.W.: 1. Zwart Sr-Zwart Jr; 2. C. Heris-Kater; 3. de heer en mevr. Claassen; 4. de heer en mevr. Zuidema; 5. Breda-Van Oord. Op Zondag 28 Februari organiseert Rood-Wit een klaverjas-drive. Hr Ms. „Hercules" is gisteren van de Werf in de Buitenhaven terug gekeerd. Hr. Ms. „L. 9601" is weer in dienst gesteld. Het is morgen hoog water om 10.55 en 23.00 uur, en laag water om 5.20 en 17.15 uur. De temperatuur van het zee water was 0,0 graden Celsius. De heer A. C. H. van Lieshout in zijn werkkamer, die uitzicht biedt over de altijd bedrijvige Buitenhaven. Op het tafeltje links .van hem staat de telefoon, die dikwijls ook 's nachts.' „rood-gloeiend" heeft gestaan.... "pijdens de algemene vergadering van de Middenstandsvereniging „Den Hel der", die gisteravond in „Formosa" werd gehouden, kwam een sterke interesse aan het licht voor de middenstandstentoonstelling, die in het kader van het eeuwfeest der Adelborstenopleiding zal worden gehouden. Met grote belang stelling werd kennis genomen van het rapport, dat door de oriënteringscom missie was opgesteld. Medegedeeld werd, dat begin Maart een vergadering zal worden belegd met alle adspirant-deelnemers aan de middenstandstentoon- slelling. Hierbij dient te worden aangete kend, dat deze tentoonstelling geen zaak zal zijn van de middenstands vereniging „Den Helder" alleen. De bedoeling is, voor de organisatie er van een stichting het leven te roe pen. Het voorlopige comité zal de vergadering uitschrijven, waarin tot de benoeming van een definitief stich tingsbestuur kan worden overgegaan. Intussen zijn de eerste inschrijvin gen voor het garantiefonds reeds binnen. Uit de kas van de midden standsvereniging werd hiervoor f 500 gefourneerd, terwijl een aantal indi viduele gegadigden een totaal bedrag van f 1600 liet noteren. Gelet op de omstandigheid, dat gisteravond nog geen officiële zaken met betrekking tot de middenstandstentoonstelling werden gedaan, kunnen we deze cij fers veelbelovend noemen, omdat zij getuigen van het vertrouwen, dat de middenstand zelf ditmaal in de plan nen heeft. De comitéleden, die na af loop van de vergadering de behoefte aan vierkante meters grondopper- vlakte in de tentoonstelling peilden, kwamen tot de conclusie, dat men in October eerder ruimte tekort zal ko men dan dat men met stands zal be hoeven te „leuren". Voor het overige bestond de agenda grotendeels uit punten, die op in terne zaken betrekking hadden. Ver melding verdient, dat de heren C. Krigée, P. C. Rijkers en J. van Twisk als bestuursleden werden her kozen. Na de V. U.-voorstelling van de film „Het ijzeren gordijn" is ook Zater dagavond de belangstelling voor deze rolprent zo groot gebleken, dat een derde vertoning stellig door velen op prijs wordt gesteld. De directie van de bioscopen heeft hiertoe dan ook be sloten. Zaterdagavond om tien uur wordt „Het ijzeren gordijn" in de Wit te-,bioscoop andermaal gedraaid. Voor de contactavond van de post zegelvereniging „Helder", die in het Badpaviljoen werd gehouden, bestond zeer veel belangstelling. De feestcom missie had een aantrekkelijk pro gramma samengesteld, waarbij het parool was: „Niet over postzegels praten!" De heren Ottersberg, Nicolaï en Ter Horst gaven een uitstekende vertol king van Herman Heijermans' „Brand in de Jongejan". Door ziekte van één der leden kon het optreden van de acrobaengroep „De Morali's" niet doorgaan. Hiervoor in de plaats werd met groot succes het nieuwe radiospel „Trek aan de bel" beoefend Ijverig hielden de aanwezigen zich be zig met het kienspel. De heer en me vrouw Pottinga gaven een demonstra tie van enkele dansen. Tussen de be drijven door werd men getracteerd en kon er worden gedanst. Bevallen: G. C. de Boer-Gerritsen, d.; P. W. Brouwer-Ouwehand, z.; R. de Wit-Dijkstra, d.; C. Wortei-Tesselaar, z.; W. H. van der Graaf-Bakhuizen, z.; G. E. de Vos-Van Eggermont, z.; M. J. Bouchier-Korver, z.; G. Seegers-Faber, z.; K. Vink-Van Veen, d.; E. van de Berg-Timmer, d.; C. W. Thijssen-Boon- stoppel, d.; J. Post-De Vries, z.; T. Jon- gerling-Wilkens, z.; R. Flach-De Vries, d.; A. M. Mossel-Ouderling, z.; C. D. Sikking-Dito, z. Ondertrouwd: A. M. Briaire en C. M. Hoogendijk; P. van der Zee en W. Hoff; B. de Boer en J. Bais; A. van Doornik en C. Boelen; P. Hemelrijk en G. M. van Meizen. Gehuwd: Th. R. G. Luijkx én H. Ramler; H. G. de Graauw en V. T. Laan; C. van Os en C. D. Keet; F. Stoll en W. C. Frinks. Overleden: C. Buis, m., 67 jaar; A. van Waart, de. G. van Os, 86 jaar; C. Alexander, geb. Helder, 71 jaar; W. van Velzen, m., 39 jaar; C. Westrik, echtg. G. Bruigom, 66 jaar; C. Varkevisser, in., 16 jaar; M. C. van der Waal, wed. A. J. Jordans, 87 jaar; N. Jansen, m„ 63 jaar; K. Klooster, m., 91 jaar; J. J. M. van Santen, wed. J. M. P. J. van der Spek, 58 jaar; M. Slikker, m., 50 jaar; J. J. Groot, m., 58 jaar; P. Bouwer, m., 8 maanden. De sociale werkster van de Ne derlands-hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve op Maandag) 's morgens van negen tot tien uur, en bovendien op Dinsdag- en Donderdag avond van zeven tot acht uur, spreek uur aan het adres Twee Vroonstraat 8, telefoon 2469. In de Bethelkerk wordt vanavond een propaganda-bijeenkomst voor de Vrije Universiteit te Amsterdam ge houden. De Hofstadspelers brengen van avond in Casino de thriller „Wie is de dader" ten tonele voor het personeel van het Naviga'tiestation „N". In de Tivoli-bioscoop wordt van heden- tot en met Donderdagavond „Just for you" vertoond, en in de Wit te bioscoop „Carrie". Een gezelschap van de R. A. O. verzorgt morgenavond een variété programma in de Marinecantine aan de Buitenhaven, waar Donderdag avond de muzikale clown Joop Teunisz voor het voetlicht komt. Over de opwekkings-eonferentie- avond, welke morgen in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat wordt be legd. vernemen wij nog, dat door dr Stêllwag en evangelist Dubbelman zal worden gesproken over het onder werp „Is het Mogelijk hier en nu ze kerheid te hebben omtrent het behou den-zijn voor de eeuwigheid?" Mede werking wordt verleend door het Geref, Evangelisatie-zangkoor; van half acht tot acht uur wordt een sa menzang gehouden van opgewekte geestelijke liederen. Deze conferentie-avond gaat uit van een comité, bestaande uit personen van verschillende kerkelijke en bui tenkerkelijke gemeenschappen. Gevonden: Muntbiljet van f 1, paar rubberlaarzen, médaillon, zilve ren vulpotlood, padvindersriem, sleu tels, schaatsen, windjack, handschoe nen. Verloren: Cape met capuchon, konijn, loterijbriefje, médaillon, porte- monnaies, vulpen, shawl, lapje stof, schooltas, zadeldek, handschoenen, zwart-wit- hondje. en ooggetuigeverslag van zijn interessante reis aar Groenland, toegelicht door geluidsfilm en een serie zwart-wit en gekleurde lichtbeelden Dit wordt een onvergetelijke avond! orgt daarom tijdig voor Uw plaatsbewijs, dat U anaf Donderdagmorgen, tegen inlevering van onder staande bon aan ons bureau kunt kopen Entrée 11.— bel. inbegr., aanvang 8 uur XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXmXXXNX X Voor aankoop van maximaal 2 toegangskaarten voor de lezing van Anthony van Kampen op Maandag 1 Maart a s in „Formosa" te Den Helder S XXXXXVXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXN 85. Jackie lag zich in zijn cel ont zaglijk te vervelen. Hij zag er slecht uit, was magertjes geworden ondanks het feit dat het hem toch aan voed sel nimmer had ontbroken. Men bracht hem alles, wat zijn hart be geerde, maar Jackie raakte er nau welijks iets van aan. Hij had maar één verlangen: weg te komen uit dit vreemde, geheimzinnige oord. Terug te gaan naar Wilgenwolde, naar Mie bet, naar al z'n vrinden. En naar wie hij het meest verlangde was zijn pleegvader. Soms - vooral in het be gin - had hij zijn handen aan zijn mond gezet en zo hard als hij kon geschreeuwd: Vaaaader, hoooor je me? Waar zit je ergens? Roep eens wat terug!!!" Maar er was nooit antwoord gekomen en op den duur had Jackie het opgegeven Hij werd er balorig van Wat was dit voor een leven? Altijd maar te moeten luieren in een kleine kamer Het huilen stond Jackie dikwijls nader dan het lachen.. Maar op deze dag spitste hij eensklaps de oren, wanl hij hoorde sprekenJack sprong op van het rustbed, waarop hij een beetje had liggen te sluimeren en rende naar de deur Op hetzelfde ogenblik weid deze door de bewaker geopend en 'ot Jackie's onuitsprekelijke vreugde /ag hij Jtmmy en de professor binnen ko men. Jack vloog zijn pleegvadei in de armen en hij schaamde er -ich niets voor, dat de tranen uit zijn ogen stroomden. IN PLAATS VAN HET ITALIAANSE TRIO „Santoliquido", dat on verwacht zijn tournee moest afbreken, concerteerde gisteravond het duo Tibor de Machula (cello) en Jean Antonietti (piano) in Casino voor de Muziekkring. Een weinig in Den Helder toegepaste en over het algemeen minder geliefde combinatie, welke niettemin zeer veel waardering bij de talrijke toehoorders verwierf. geweld aandeed, en in de langzame De plaatsing van Bach's suite nr. 1 in G op het programma deed veronder stellen, dat de cellist niet slechts een toegewijd, maar ook ingewijd audito rium had verwacht. Dit specimen van muzikale architectuur in de onmisken bare Bach-stijl zou zich, zeker nu het een cello-solo gold, meer als examen opgave dan als stuk voor een recital hebben geleend. De Machula demon streerde hiermede zijn meesterschap op de violoncel, die echter minder ge schikt is als solo-mstrument in compo sities, waarin het melodische element een ondergeschikte rol speelt. Veel meer voldeed het concerterend samen spel in Corelli's sonate in d, waarmee het recital werd geopend, maar het meest konden de toehoorders genieten na de pauze, toen achtereenvolgens de twaalf variaties van Beethoven op een thema van Mozart en Beethoven's so nate nr. 3 opus 69 in A werden uit gevoerd. De warme, sonore toon, die De Machula ontwikkelde, de directe aanspraak van de snaren, de bewogen voordracht en het sterke gevoel voor expressie, dat de cellist toonde, vorm den naast de volkomen afgewogen uit voering van de pianopartij de factoren, die beide composities van Beethoven een bijzondere glans verleenden. Tijdens de uitvoering van de twaalf variaties op „Ein Madchen oder Weib- chen" uit „Die Zauberflöte" trof het geraffineerd elkander aanvullen van cello en vleugel. Het donkere melan cholieke timbre van het strijkinstru ment kreeg accent en relief door de pianoklank, welke beurtelings een be geleidende rol vervulde of domineerde met de gestreken toon als tussenlig gende vulstem. De uitvoering van Beethoven's sonate kreeg in de snelle Op een mooie baan in het Zwa- nenwater zijn onder grote belangstel ling Zondagmiddag weer wedstrijden gehouden. Ditmaal bestreden dames en heren elkaar op de korte ba_in. Bij de dames was mej. N. Boontjes de snelste, 2 mej. T. Eriks, 3 mej. T. Bijvoet. Bij de heren was de uit slag: 1 D. de Graaf, 2 Tom de Graaf en 3 T. Mooij Tzn. Als het niet te hard gaat dooien wordt er Woens dagmiddag een wedstrijd in het hard- prikken voor dames en heren gehou den. en in maten van het adagio cantabile een lieflijke sfeer door de tederheid, waar mee de milde tonen met een levendig vibrato werden gevormd. Ook dit werk stelde Jean Antonietti in de gelegen heid, zich qua opvatting en spel een ideale partner van Tibor de Machula te tonen. Het publiek, dat aan het slot van het concert zijn dankbaarheid nog een maal in een langdurig applaus samen vatte, liet de kunstenaars niet zonder een toegift gaan. Wegens opdooi wordt met ingang van heden, Dinsdag, het wegverkeer in onze polder beperkt, Het zware verkeer wordt niet toegelaten. Daaronder vallen ook de Naco-bussen, zodat we weer tij delijk geen gebruik kunnen maken van deze dienst. Waarschijnlijk zal met een dag of drie, vier het leed geleden zijn. Waarschuwingsborden op de toegangs wegen van de polder maken op de be perking van het vervoer attent. De oorspronkelijk door de ijsclub „Eendracht maakt Macht" geannon- cerde hardrijderij voor paren om geld prijzen van f 40.—, f 20.—, f 10.— en f 5.— konden wegens de geringe deel name aanvankelijk geen doorgang vinden. Aangezien zich echter toch nog een achttal paren wilde meten in een min of meer officieuze wedstrijd om lagere geldprijzen, konden deze wedstrijden toch nog op de baan voor Veerburg plaats vinden. Bij de latere prijsuit reiking in Veerburg, door de secretaris van „Eendracht maakt Macht", mr H Jonker, bleek het, dat het paar Ho- man—Wagemaker met de eerste prijs zijnde f 10.— huiswaarts ging. De ove rige prijzen gingen naar het paar Wal ravenBrommer (tweede met f 7.50) ',e^ pfa£ KuijsLeyen (derde met 5. het paar PlooyBijma (vierde wet f 2.50), terwijl nog een vijfde paar, nl. Geertzema—Weening in aanmerking kwam voor de troostprijs van f 2.50.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5