Coöp. Boerenleenbank vierde vijftigjarig bestaan ABDÜÏIR00P Uitgebreid vaarprogramma voor Nederlandse oorlogsbodems Nieuws uit Breezand Belangrijke BKC - vergadering DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Onmisbaar voor de bevolking van Texel Ook „De Zeven Provinciën over Atlantische Oceaan Krijgt B.K.C. een kleedlokaal? Tevens „bootjesreis voor de Adelborsten De kleine dreg toch toegestaan Prins Bernhard naar de Ver. Staten Druk bezochte receptie Aanhoudende hoest De trainingsavonden worden opgeheven Anna Pauloivna Tehuis voor bejaarden aan Raadhuisstraat DE BRITTEN daaren tegen beginnen al thans op economisch ter rein weer doodsbang voor de Duitsers te wor den. Minister Butler heeft gezegd, dat het grote concurrentiegevaar van Westduitse zijde voor de Engelse handel het resultaat is van Duits- lands industrieel herstel, de energie van het Duit se volk, de kundigheid van zijn technologen én het initiatief van zijn verkoopleiders. En het nare is, dat het nog alle maal waar is ook. Mi nister Butler zei verder, dat Engeland de kwanti teit en kwaliteit van zijn DE OUDERS van de Pa- rijse schoolmeisjes Slap en lustelOOS OEFENREIZEN EN VLAGVERTOON Helderse ambtenaar O.M. trok beroep in Brabantse bruiloft Zes zusjes op één dag getrouwd WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 QE ZAAL van hotel Texel geleek wel een bloemententoonstelling toen het bestuur en de raad van toezicht van de Coöperatieve Boeren, leenbank op Texel achter de tafel plaats namen teneinde de gelukwen sen in ontvangst te nemen, die talloze particulieren en verenigingen hun kwamen bieden. Tijdens deze goed verzorgde en uitermate druk bezochte receptie voerden maar liefst twintig personen het woord. De voorzitter van het bestuur, de heer C. H. Roeper, gaf een kort overzicht van de gebeurtenissen in de afgelopen vijftig jaren en schetste de plaats die de bank in het huidige leven inneemt. Een bank, geboren uit de nood der tijden en uitgegroeid tot een machtig appa raat, volkomen onmisbaar voor de Texelse boerenstand en de platte landsbevolking. Na een overzicht van de geschiedenis waarover wij reeds uitvoerig schre- ven vervolgde de voorzitter: „Wij al len, boeren en middenstand, staan voor een geheel gewijzigde wereld. Grote ontvangsten, doch aan de andere kant ten top gevoerde lasten. De laatste ja ren blijkt steeds weer een toenemend aantal bedrijven behoefte te hebben aan bedrijfskapitaal. De kracht van een eigen organisatie kwam in die dagen van credietbeperkingen en rentegamma nog eens duidelijk naar voren. De Boerenleenbank ging rustig door met het behartigen der belangen van de le den. Dit is het belang van de bank: de ups en downs zo veel mogelijk te ni velleren." Daarna sprak de heer Roeper zijn spijt uit over het feit, dat nog steeds enkelingen gebruik maken van aan biedingen van crediet op aanlokkelijke voorwaarden hetgeen dan vaak na eni ge tijd vastloopt en waarbij abnormaal hoge rente moet worden betaald. De eerste spreker was daarna de heer Th. J. Visser, directeur van de Centrale Raifeisen Bank te Utrecht. In zijn ge zelschap waren de heren ir J. Keyser, Texelaar van geboorte, en J. H. Vroom, chef van de propagandadienst. Ver scheidene festiviteiten had spreker reeds op Texel meegemaakt, met name het vijfentwintig- en veertigjarig jubileum, de opening van het nieuwe gebouw en de verbouwing daarvan. Vijftig jaar ge leden is men begonnen, in een tijd dat men nog al wantrouwend stond tegen over de Boerenleenbank. Niet alleen het individu maar ook de landbouw organisaties. Men meende, zo zeide spre ker, dat aansprakelijkheid niet zou wor den aanvaard, dat er gebrek aan soli dariteit in de dorpsgemeenschap zou zijn en dat er geen geschikte personen zouden worden gevonden. Stuk voor stuk waren deze moeilijkheden door de feiten weerlegt. 300.000 leden over het gehele land vragen aansprakelijkheid, de solidaritéitsgedachte is nergens be ter verwezenlijkt dan in de dorpsge meenschap en dat er vertrouwen is blijkt wel uit het feit dat de Boeren leenbanken de grootste spaargemeen- schap vormen met een spaargeld van f 1050.000.000. En sinds de oprichting van de allereerste boerenleenbank in 1S97 zijn er steeds personen gevonden die belangeloos hun beste krachten ga ven. Spreker getuigde van de dank baarheid van het Centraal Bestuur en wees er op dat het vervullen van de taak van bestuurslid of lid van de Raad van Toezicht geen sinecure was. Ook dat er nooit ongelukken met de credietverlening waren gebeurd vond de heer Visser het vermelden waard. Als blijk van waardering werd een schets van de Dom van Utrecht over handigd. Van meer vergankelijke waar de was een grote kist assortimenten sigaren en speciaal voor de heer H. Lever, die reeds vijfentwintig jaar deel van het bestuur uitmaakte, overhan digde de heer Visser nog een oorkonde. Een zeer waarderend woord kwam er vervolgens voor de familie Graaf, die reeds vijftig jaar het kassiersambt be kleedt. En de tegenwoordige kassier „Graaf Theo" kreeg enige pluimen op de hoed. De heer A. Wiedijk, secretaris van de ring Schagen, verontschuldigde zijn di recteur en bracht de gelukwensen over. Wethouder S. de Waard sprak namens het gemeentebestuur. Hij memoreerde o.a. de stichting van een nieuwe school voor lager Landbouwonderwijs die- met de financiële hulp van de Boerenleen bank tot stand was gekomen. De heer C. Roeper Mz„ voorzitter van de coöpe ratieve zuivelvereniging „De Een dracht", sprak namens een zestal coöpe raties, de eierveiling, de veeafzetver- enigmg, de aankoopvereniging, de K.I., de aankoopvereniging van landbouw werktuigen en de zuivelvereniging. Heze „oudste zuster" van de boeren leenbank zond als blijk van waardering een schilderwerk van Van der Heiden, voorstellende de Muy met overvliegen de lepelaars. De dijkgraaf van de dertig polders, de heer D. Bakker Az., bood ©en Delfts blauw wandbord aan. De heer M. Bakker sprak namens de beide Texelse middenstandsverenigingen waarbij hij uitging van de woorden „thans spande de boer zichzelf voor de ploeg". Hij wees ook op het grote be lang van een boerenleenbank voor de middenstand. Want, zo zei hij, men zegt van andere banken wel eens: je krijgt wel een paraplu als het mooi weer is, maar als het regent, halen ze hem weg. Notaris G. J. B. Mulder noemde dit feest een herdenking van een vijftig jarig contact tussen Bank en bevolking. Hij bracht hulde aan hen die in 1904, toen Texel nog een zeer afgelegen ge bied was. de moed hadden met een der gelijk initiatief te komen. Mej. Van der Meer, directrice van de landbouwhuishöudschool, feliciteerde namens personeel en leerlingen, waar na enkele meisjes producten uit keu ken en tuin aanboden. De heer P. Dros Bz. sprak namens de onderlinge paardenverzekering D.E.L. De heer A. Dris Bz. namens de coöpe ratieve aankoopvereniging Texel en de vereniging voor bedrijfsvoorlichting. De heer Jac. Roeper namens de vijf Texelse standorganisaties en namens de vereniging tot bestrijding van t.b.c., de heer C. Roeper namens de coöpe ratieve Zuivelvereniging, de heer C. de Wit namens de rundveefokvereni- ging. Daarna voerden nog het woord de heren Joh. de Graaf als Dijkgraaf van de polder Eierland, J. Beumkes namens de coöperatieve veeafzetver- eniging en de stichting Lagere Land bouwschool, K. Koorn Nz. voor de vereniging van oud-leerlingen, Joh. Bakker als Dijkgraaf van de Prins Hen drikpolder, N. J. Kikkert namens de polder Hoorndernieuwland en de Kuil. Ge hebi kou gevat, ge hoest en een scheurende pijn van het vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaarlijke slijm met 's werelds beste hoestsiroop (Advertentie, Ing. Med.) De heer M. Bakker klom daarop nog maals Op het spreekgestoelte nu om alle autobezitters aan te sporen hun wagens ter beschikking te stellen voor de feest avonden der Boerenleenbank. In ver band met de opdooi zijn nl. alle bus diensten gestaakt en vele oudere en veraf wonende mensen zouden de feest avonden anders niet kunnen bijwonen. De organisatie zal dan door TESO wor den verzorgd. Voorzitter C. H. Roeper bedankte alle sprekers en hoopte dat de bank nog lang haar werk mocht voortzetten waardoor de stoffelijke belangen van de gehele Texelse bevolking zouden worden gediend. Birmese regeringstroepen, gesteund door artillerie -n vliegtuigen hebben, na een stilstand van verscheidene we ken, hun offensief tegen de opstandi ge Karens en communisten, die zich verschanst hebben in dorpen in het oerwoud ten Oosten van de Sittang hervat. In de vergadering van de raad van Anna Paulowna, die op Woensdag de derde Maart des namiddags om drie uur zal worden gehouden is één van de belangrijkste punten wel het voor stel van B. en W. om als terrein, be stemd voor de bouw van een tehuis voor bejaarden aan te wijzen een ter rein, liggende aan de Westzijde van een nieuw aan te leggen weg, die ont staan zal, door de Raadhuisstraat te verbinden met de Lagedijk, één en an der volgens het uitbreidingsplan. Deze Plaats is uitgekozen in overleg met de architect J. Grunstra te Bolsward. Aan deze architect is opdracht gegeven, sa- Men met architect de heer A- Kers bergen een ontwerp voor een tehuis te vervaardigen. Op de agenda treffen we naast vele punten, die we met de naam „klein goed" zouden willen betitelen, ook een voorstel aan, om zeven woningen on bewoonbaar te verklaren. Het deed ons weldadig aan, om weer eens, na een periode van pl.m. 2 maan den te horen spreken over voetbal en vooral over voetbalmoeilijkheden (die er echter zijn om opgelost te worden). Op deze B.K.C.-ledenvergadering in zaal De Boer hadden wij veel meer be langstelling van de zijde van de leden verwacht, te meer omdat de agenda o.m. zeer belangrijke punten liet zien. Er waren nl. precies geteld evenveel leden op deze vergadering als op de laatst gehouden nl. 22 in totaal. Niettemin werd er lang en breed gepraat door de getrouwe leden en de voor- en nadelen van de verschillende voorstellen ruimschoots overwogen. Bij het punt „Mededelingen" kwam een brief van een oud B.K.C.-er, de heer M. Koster allereerst ter tafel. Wij menen er goed aan te doen, mede te delen, dat de heer Koster thans al aar dig ingeburgerd is in Australië en zijn oorspronkelijke betrekking heeft ver wisseld met een functie bij een reini gingsinstelling (die daar in particuliere handen is) en waarvan het personeel door de clientèle blijkbaar op de han den wordt gedragen. Het bleek hl. dat de heer Koster aldaar tijdens het Kerstfeest een bedrag van plm. Austr. 5,40, flessen bier en vele andere gulle gaven zoals zeep en zakdoeken bij de vuilnisemmers in zijn wijk vond. Alle, blijken van waardering voor onze oud plaatsgenoot Koster, die het nu blijk baar goed naar de zin heeft. Op een verzoek van de afdeling om jeugdleden aan vaardigheidsproeven te laten deelnemen zal negatief worden geantwoord, zulks met het oog op de- ringe belangstelling voor voetbal op dit ogenblik. Een kascommissie, bestaande uit de heren C. Muntjewerf, L. Loer en N. Wagemaker, had de boeken van de penningmeester nageplozen, doch de heer Loer, die het verslag ter vergade ring uitbracht, had naar zijn zeggen, alles, zoals gewoonlijk, in de beste orde bevonden. De voorziter van de v.v. B.K.C., de heer Keyzer, viel daarna direct met de deur in huis omtrent het gedurende de laatste twee maanden steeds zwaar der wordende punt, training. Vanaf medio December tot ver in Februari was de trainingsavond bui tengewoon slecht bezocht geweest, zo slecht zelfs, dat de heer Zuidema ge durende deze periode practisch geen lessen heeft kunnen geven. De heer Zuidema kwam iedere Don derdag plichtsgetrouw naar het BKC- terrein, doch vond inplaats van leer gierige geel-zwarten steeds een enke ling, die de kou en de sneeuw had ge trotseerd om zijn plichten t.o.v. de vereniging na te komen. Het bestuur had zich reeds per circulaire tot de leden gewend en daarin tot uitdruk king gebracht, dat indien de belang stelling niet beter zou worden, de training zou ophouden. De reactie hier op heeft niet aan de verwachtingen voldaan, de avonden der training ver liepen zonder de lessen van de heer Zuidema zodat de heer Keijzer, op grond van deze opgedane ervaring de vergadering mondeling voor feiten stelde. Een voorstel tot opheffing van de training vond vrijwel geen protes ten van de zijde der leden, zodat 'in verband hiermede besloten werd het contract met de heer Zuidema, dat op 1 Juni a.s. afloopt, niet meer te ver lengen. Er kwamen nog enige mededelingen van de secretaris ter tafel, waarbij o.m. bleek, dat B.K.C., ijs en weder dienende eerst op Zondag 14 Maart a.s.' weer voor een wedstrijd in het veld treedt. De Sportkroniek vermeldt voor a.s. Zondag een inhaalprogramma, waarin de geel-zwarten niet optreden, terwijl op 7 Maart d.a.v. wegens een interlandwedstrijd geen wedstrijden zullen worden gespeeld. Men zal evenwel trachten, voor a.s. Zondag een tegenstander voor het eerste en tweede elftal te vinden, waarbij men het oog had op W.G.W. 1 en 2. Dit zal dan eventueel een uit wedstrijd worden. Het vroegere lid, de heer A. Blok, thans woonachtig te IJmuiden, heeft in zijn B.K.C.-tijd veel voor de ver eniging gedaan. Niet alleen heeft hij het eerste en tweede elftal vele malen mede aan een overwinning geholpen, bovendien was hij bij B.K.C.-festivi- teiten steeds graag bereid, zijn daad werkelijke medewerking aan de pro gramma's te verlenen. Op grond hiervan stelde de heer Keyzer voor, hem te benoemen tot lid van verdienste. Niemand bleek tegen deze benoeming bezwaren te hebben, zodat de heer Blok naast enige andere populaireB.K.C.-ers het kruis van verdienste zal mogen dragen. Speciale aandacht werd gevraagd voor het invullen der ruilformulieren bij de lagere elftallen. Vooral de num mers der leden moeten nauwkeurig worden vermeld. Bij de rondvraag vroeg de heer S. Rezelman naar het onderhoud van de tribune. Het bleek, dat al het ijzer werk grondig is geschilderd. De heer Blom ontketende met zijn opmerking over een bepaalde stemming in de elf talcommissie een langdurig dispuut. Het bleek o.m. dat de onderlinge ver standhouding tussen leden van de technische commissie en de spelers, alsmede onderling wel eens wat te wensen overlaat. Eén der leden van de E.C. stelde voor en bloc af te treden, doch gezien de onmogelijkheid daar van besloot men deze zaak aan te houden voor de e.v. ledenvergadering. Een vraag of er 'voldoende aandacht besteed werd aan de publicatie voor de op handen zijnde feestavond, had tot gevolg, dat men naast de gewone pu bliciteit tevens zal trachten bij voor baat kaarten voor de avond te ver kopen. De heer Bakker, de platen- draaier bij wedstrijden, verzocht om wat nieuwe platen. De kostprijs vari eert van f 3.70 tot f 3.90, zodat edele gevers hieruit lering kunnen trekken. Voor het vierde elftal zijn 31 spelers beschikbaar. Dit wekt bij die leden, die nooit een oproep ontvangen wel eens wat ontevredenheid. Getracht zal worden, voor die leden die niet spelen, vriendschappelijke wedstrijden te or ganiseren. Op wel de B.K.C.-ledenvergadering kwam een zeer gewichtig punt ter sprake, nl. het aanschaffen van een nieuw kleedlokaal. Er is hierover reeds veel te doen geweest en het zou ook al lang in kannen en kruiken ge weest zijn, als de vereniging 't BKC- terrein het hare mocht noemen. Dit is nu echter eenmaal niet het geval en daardoor kwamen de plannen tot het bouwen nooit verder dan er over te praten. Er zijn o.m. pogingen gedaan, om met de eigenaar van het BKC- terrein tot overeenstemming te komen en een bepaald recht van opstal te verwerven, waardoor het mogelijk zou zijn, toch op het terrein te gaan bou wen. Deze besprekingen zijn echter op niets uitgelopen, en het komt ons voor, dat het bestuur van B.K.C. ge noeg begint te krijgen van het over en weer gepraat over verschillende mogelijkheden. Het bleek nl., dat men reeds met het kerkbestuur in onder handeling was getreden over de aan koop van een stukje bouwterrein, ach ter de Ned. Herv. kerk. Dit land is weliswaar door een sloot van het BKC-terrein gescheiden, doch het leg gen van een dam en een riolering zal met vrij geringe kosten gepaard kun nen gaan. Hierbij moet men vermelden, dat de huur van het BKC-terrein tot 1967 loopt, zodat men zich daarover voor lopig geen zorgen behoeft te maken. Het BKC-bestuur wil nog verder gaan, men wil trachten geld tegen een lage rente te verkrijgen en- indien dit niet mogelijk is, andere wegen in te slaan. De wegen kunnen verschillend zijn, maar wij twijfelen er niet aan, mede in verband met een reeds eerder j- gedane ervaring, dat de fondsen voor het een en ander zeer zeker in het rgine zullen komen. QNDER DE WEST- Duitsers is onlangs een opinie-peiling ge houden, waarbij de vraag werd gesteld: „Hebt u het gevoel, dat de Ame rikanen ons thans over wegend als vrienden, als vreemden of als vroege re vijanden zien?" B(jna de helft der ondervraag den, nameljjk 49%, ant woordde: als vrienden; 27% zei: als vreemden en 14% zei: als vroe gere vijanden. De overi gen hadden geen opinie of misschien was deze niet voor publicatie vat baar. Het is inderdaad een merkwaardig feit, dat zeer veel Ameri kaanse soldaten zich meer in Duitsland thuis voelen dan in Engeland of Frankrijk. productie moet verhogen en zijn prijzen moet ver lagen om aan de concur rentie van West-Duitsland èn van de Verenigde Sta ten het hoofd te kunnen blijven bieden. gRITSE TECHNICI heb ben daarom alvast een manier gevonden om ma chines in fabrieken te laten werken zonder dat daar arbeiders aan te pas komen. De machines worden daarbij bestuurd door een apparaat, dat geleid wordt door een magnetische band, waar op de instructies voor de machine zijn opgenomen. Technisch erg knap na tuurlijk, maar menselijk gezien vinden wij dit symptoom van de op handen zijnde wereld van robots en automaten nogal benauwend. UET KOUDE WEER van de afgelopen we ken heeft geen invloed gehad op de geboorte van hazen en konijnen op Texel. In de duinen bij de hoeve Madura zijn Maandag twee nesten met pasgeboren konij nen gevonden. Ieder nest bevatte vier jongen van twaalf dagen oud. Reeds eerder was in die buurt een tweetal pasgeboren hazen ontdekt. Deze wa ren onder een ruiter hooi ter wereld ge bracht. hebben aan de gemeen telijke gezondheidsauto riteiten gevraagd, of hun dochters haar pokken- schrapjes voortaan niet op haar dij kunnen krij gen in plaats van op haar bovenarm. De vaders en moeders vinden dat de schoonheid van hun char mante nakomelingen door de littekens wordt be dreigd. Wij zien in dit ouderlijke voorstel ove rigens geen verbetering en de gezondheidsautori teiten zijn het met ons eens. Zij zeggen, dat het gebruiken van de arm veel gemakkelijker en veiliger is en, zo voegen zij er aan toe, als ouders daar ernstige bezwaren tegen hebben, kunnen zij hun kinderen toch naar een particuliere arts stu ren. £)E ZUIDELIJKE carna valssteden dreigen in botsing te komen met de bepalingen van de nieu we Zondagswet, volgens welke voor dertien uur niet in het openbaar mag worden gemusiceerd. De Venlose raad van elf heeft echter een krijgs plan ontwikkeld om bij de inhuldiging van de nieuwe prins, die Zon dag om half een zal plaats vinden, toch mu zikale activiteit te ontwikkelen, zonder dat minister Beel erdoor ge stoord zal worden. Over de wijze, waarop dit zal geschieden, bewaart men echter een mysterieus stilzwijgen. Uit een verslag van de Wereldgezond heidsorganisatie over het aantal sterf gevallen in vijftien landen blijkt, dat in de leeftijdsgroep van 15 tot 24 jaar meer personen door het verkeer omkomen dan door enige andere oorzaak. Het percentage is het hoogst in Nieuw-Zeeland, waar 43,2 procent van de sterfgevallen van mannelijke personen in de genoemde leeftijdsgroep te wijten is aan verkeersongevallen. In Nederland bedraagt het percentage voor dezelfde categorie 19,7, in de Verenigde Staten 34,1 en Engeland en Wales 27,7. In deze leeftijdsgroep staat het aantal mannelijke tot het aantal vrouwelijke slachtoffers als vijf staat tot één. Ook blijkt uit het verslag, dat gemiddeld van elke honderd mannelijke slachtoffers van het verkeer er zeven tig door ongelukken met auto's worden gemaakt. Voor vrouwen bedraagt dit getal 77. Voor mannen is dit cijfer het hoogst in Australië, 81,1, en voor vrouwen in de Verenigde Staten, 90,4. a Een vergelijking van het aantal sterfgevallen door het verkeer met dat door tuberculose leert, dat in een aantal landen deze cijfers even hoog liggen, aldus het verslag. Ook toonde het onderzoek aan, dat bij het verkeer, evenals bij andere doodsoorzaken, op oudere leeftijd het aantal sterfgevallen toeneemt. en geen grein energie meer over voor wat genoegen en gezelligheid? Neem toch Sa- natogen - de zuivere bouwstof voor hersen- en zenuwcellen, voor bloed en spieren. Uw hele gestel veert er van op; het vervult U opnieuw van een heerlijk gevoel van gezond heid. Begin er dadelijk mee. WARMENHUIZEN, 23 Febr. 23.200 kg rode kool 6,60—12,30; 5700 kg gele kool 17,2017,40; 30.000 kg Deense witte kool 5,80—10,70; 6900 kg uien 11,80— (Advertentie, Ing. Med.) ATLANTISCHE 99 Halifa* USA New-Yor y^r-'-ey Annapolis:.'-<^.>.^'«*Berniuda Reis Hr.Ms...DeRuyter" Reis Hr. Ms. „De Zeven Provinciën' Reis van Smaldeel 5 Reis Hr.Ms.» Karei Doorman" een DE KONINKLIJKE MARINE zal in de eerste helft van 1954 omvangrijk vaarprogramma uitvoeren, waarin voor de grotere schepen verschillende lange reizen met bezoeken aan buitenlandse havens zijn opgenomen. Nu de betrokken regeringen hebben doen welen dat zij tegen de voorgenomen bezoeken geen bezwaar hebben, wordt aan deze plannen bekendheid gegeven, onder voorbehoud van de mogelijkheid van wijzigingen. JJ Hr. Ms. kruiser De Ruyter die reeds op 5 Januari voor een bezoek aan Plymouth vertrok, is op 18 Januari uitgevaren voor een reis die twie maanden zal duren, en waarop de havens van Oslo, Brest Halifax (Ca nada), de Noord-Amerikaanse marine basis Norfolk, Madeira (Portugees), en Ville Franche (Frans) worden aan gedaan. Dit schip maakt dus een zeer gevarieerde reis, waarbij zich ruime oefenmogelijkheden zullen bieden en in vele landen vlagvertoon wordt ge maakt. Hetzelfde geldt voor Hr. Ms. krui ser „De Zeven Provinciën', die eind Maart zal uitvaren voor een reis van 2'/> maand, De eerste aanloophaven zal Portsmouth zijn, hierna volgt Las Palmas op de Canarische Eilanden, waarna koers wordt gezet naar- La Guaira in Venezuela. Van hier gaat het schip naar Wilemstad op Curagao en Oranjestad op Aruba, waar dit eerste bezoek van een onzer moderne kruisers ongetwijfeld een grote ge beurtenis zal zijn. Hierna worden nog bezoeken gebracht aan San Juan op Porto Rico en aan Annapolis in de V.S., waar de adelborsten-opleiding van de Amerikaanse Marine is ge vestigd. Dit bezoek houdt verband met het feit dat onze adelborsten zich aan boord van De Zeven Provinciën zullen bevinden voor hun jaarlijkse reis, de zg. „bootjesreis". De bedoe ling is hen in staat te stellen kennis te maken met hun Amerikaanse col lega's in hun omgeving. Hr. Ms. „De Zeven Provinciën gaat op de terugreis wellicht nog langs Bermuda. Het oefensmaldeel 5, bestaande uit Hr. Ms. torpedobootjagers Evertsen en Kortenaer, Hr. Ms. fregatten Van Amstel en De Bitter en Hr. Ms. on derzeeboten Walrus en Zeeleeuw ver trok op 18 Januari voor een oefenreis van bijna drie maanden. Op het pro gramma staan bezoeken aan: de Azo- ren (Portugees), Agadir, Casablanca ca (Frans-Marokko), Gibraltar en Zuid-Engeland. Gezamenlijke oefe ningen met de Britse „Home Fleet" liggen in het voornemen. Na een kort verblijf in Nederland zal het smaldeel wederom uitvaren, nu voor reizen naar Noord-Ierland en Noorwegen, waarbij het zal deelnemen aan oefe ningen tezamen met eenheden van de marines van andere Nato-landen. Ge durende deze periode zullen de „De Bitter" en de „Walrus" respectievelijk worden vervangen door de „De Zeeuw" en de „Zwaardvis". Hr. Ms. Vliegkampschip Karei Doorman zal zich vrijwel steeds bij Smaldeel 5 bevinden, behalve in de periode van eind April tot begii Juni. Het schip zal dan een buiten landse reis maken, waarbij de havens van Montreal en Halifax (Canada) en New-York zullen worden bezocht. De bezoeken aan Montreal en New- York zullen „officieel" zijn; ter be antwoording van bezoeken die de ma rines dier landen aan Nederland brachten. (Eigen bericht) Reeds enkele malen hebben wij uit voerig geschreven over de zitting van, het kantongerecht te Den Helder, waarin de sportvisser A. de Vries, die had gebruik gemaakt van een zoge naamde „kleine dreg", werd vrijge sproken. De waarnemend-kantonrech- ter, de heer M. C. Schakel, was van mening, dat er geen overtreding was begaan (gevist met een hengel, geaasd met vis), doch de ambtenaar van het Openbaar -Ministerie, mr G. W. von Meijenfeldt, (vistuig, geëigend te ver wonden) wenste deze zaak hoger uitge zocht te zien. Hij tekende hoger be roep aan. Deze kwestie zou nu voor de Alk- maarse rechtbank dienen, tot zij onge twijfeld bij de Hoge Raad zou zijn be land. Gezien vroegere uitspraken zou, veronderstellen wij, de heer De Vries (en met hem talloze hengelaars in Ne derland) daar tenslotte in het gelijk zijn gesteld. Wellicht heeft mr Von Meijenfeldt dit ingezien, want gisteren heeft hij zijn beroep ingetrokken. Dit betekent, dat de kleine dreg dus is toegestaan, en dat de sportvissers niet langer bevreesd behoeven te zijn voor een bekeuring. QISTERWIJK en het daarbij behoren de kerkdorp „Heukelom" zijn giste ren getuige geweest van het huwelijk van de zes zusjes De Kort met hun respectieve bruidegommen, zijnde de vijf gebroeders Bertens uit het nabu rige Berkel-Enschot, en Jan van Haa- ren, „die nog in de familie is", afkom stig uit Udenhout. In het raadzaaltje van het gemeentehuis van Berkel- Enschot fungeerde burgemeester Panis als ambtenaar van de burgerlijke stand. Ook de gemeenteraad vader De Kort is wethouder ontbrak niet bij dit heugelijke gebeuren. Burgemeester Panis bood onder een hartelijke toespraak namens de ge meente aan elk der paartjes een her inneringsbord aan. Vier van de zes pa ren zullen spoedig naar Canada emi greren. Na de huwelijksinzegening in de parochiekerk nam een duizendkop pige menigte onder gejuich op het kerkplein afscheid van de stralende echtparen, die zich daarna naar het ouderlijk huis begaven, in het lande lijke Heukelom, waar de familie feest vierde in een speciaal daarvoor ge bouwde tent, en waar vandaag en de komende dagen ook „de buurt" naar Brabantse gewoonte te gast zal zijn. Z.K.H. de Prins der Nederlanden zal op 4 Maart voor een verblijf van enkele weken naar de Verenigde Sta ten vertrekken om op uitnodiging van Amerikaanse militaire autoriteiten een aantal vliegtuigfabrieken, leger- trainingcentra en andere militaire objecten te bezoeken. Tevens zal de prins voor de studenten van de „Air University" (de militaire luchtmacht academie) een rede uitspreken.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7