Mohammed Naguib is opnieuw president van Egypte Atassi na rumoerige dagen president van Syrië Massaal Islam-protest in Djakarta Mevr. Roosevelt acht McCarthy grootste gevaar voor de V.S. Maar.... Nasser blijft premier Schagen (Muggenbrug) twee dagen in Carnavalssfeer Franse tandradtrein verongelukt Predikant weigerde huwelijk in te zegenen Wordt verblijf van Nederlanders beperkt? IJselmeer-ijs schuift over de dijken Maandag I Maatt 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1380 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Allah zij dank is alles bijgelegd Revolutionnaire Raad gaf toe aan de wil van het volk Is Mao Tse Toeng ziek? Geen zwarte japon RHEE blijft met een opmars dreigen Communisten beledigen godsdienst Twee huizen vernield, militair gedood Hatta nam resolutie in ontvangst Indonesië Hij verdient minachting van alle burgers DE voorzitter van het nationale co mité der Amerikaanse Democrati sche Partij, Mitchell, heeft geweigeid aan te zitten aan een diner te Chicago op St. Patricks Day (17 Maart), waar op ook McCarthy aanwezig zal zijn. „Ik zal geen brood breken met een man die valse getuigenis heeft afgelegd te gen meer dan 30 millioen Amerikanen", zo verklaarde Mitchell, doelend.op een recente beschuldiging van de Senator, dat „de Democratische Partij een door communisme aangetast etiket draagt". De man die valse beschuldigingen van verraad uit, verdient de minachting van alle burgers", aldus Mitchell. £)E Democratische Senator Fulbright heeft heeft alle Senatoren verzocht bepaalde gedeelten van de werken van Lenin te lr zodat zij „een beter begrip" zouden krijgen van McCarthy's activiteit. WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 1LDERSE mm T TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. ram Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... ƒ1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 JVIOHAMMED NAGUIB is weer president van Egypte. Niet zodra was Zaterdag dit nieuws in Cairo bekend geworden of de menigte liep voor het huis van de zo populaire generaal, waar deze sinds zeven en twintig uur in arrest had vertoefd, te hoop. Naguib verscheen in pyama en felkleurige badjas op het terras voor zijn woning om het volk breed uit lachend te begroeten. Daar had de generaal alle reden voor, want hij zeker had in het geheel niet verwacht, dat de snelle gang der ge beurtenissen zich zo plotseling weer te zijnen günste zou wijzigen. De directe aanleiding daartoe was een nieuwe revolte, op Zaterdag, morgen vroeg van veertig jonge officieren, die zich naar het huis van Naguib hadden begeven met het verzoek weer het presidentschap op zich te willen nemen. Premier Gamal Abdel Nasser, die na Naguibs val de macht tot zich trok, nam snelle maatregelen. Hij liet de meeste der rebellerende officieren arresteren. Daarna riep hij de Revolution- naire Raad bijeen. Tijdens deze vergadering viel het besluit ten bate van de nationale eenheid Naguib weer in zijn waardigheid van presi dent te herstellen. Nasser zal echter Naguibs voormalige functie van eerste minister blijven bekleden. Ook zal hij voorzitter zijn van de Revolutionnaire Raad. PEN woordvoerder van de Revoluti onnaire Raad (die na acht uur vergaderen tot bovengemeld besluit kwam) verklaarde, dat Naguib staats hoofd zal zijn met een congres van de Revolutionnaire Raad en de raad van ministers als besturend lichaam tot het herstel van het normale (con stitutionele) politieke leven. Naguib werd op de hoogte gesteld van het besluit van de Revolution naire Raad door majoor Chaleb Mo- hieddin, die de leiding, had gehad van de revolte van de veertig officie ren op Zaterdagmorgen. Hij bracht deze boodschap over in opdracht v u de Raad. De menigte voor Naguibs huis riep: „Geen revolutie zonder Na guib" en „Lang leve Naguib, de man van het volk". Duizenden mensen zwermden Zaterdagavond de tuin :n zelfs de kamers van Naguibs woning in. Naguib begaf zich tussen hen. Militaire en godsdienstige leiders be hoorden tot degenen, die de president kwamen gelukwensen met zijn spoe dige terugkeer. Naguib zelf zei: Allah zij dank is alles bijgelegd. Zulke dingen gebeuren in alle revoluties, maar het heilige doel blijft nl. het hoogste belang van het land te dienen. Ik ben gelukkig en trots op het vertrouwen, dat mijn volk in mij stelt. Ik wijd de rest van mijn leven aan het Egyptische volk." In een toespraak tot een grote schare mensen, die voor het repu blikeinse paleis Naguib hulde hadden gebracht, zei de president: „Wij heb ben besloten, dat onze republiek een parlementaire republiek zal zijn. Wij zullen direct beginnen met de vorming van een grondwetgevende vergadering, die de verschillende volksgemeen schappen vertegenwoordigt en voor lopig als parlement zal fungeren. Later zullen parlementsverkiezingen worden gehouden". In een verklaring van de Revoluti onnaire Raad werd o.a. nog gezegd: „Het volk heeft zijn gevoelens ge openbaard. Moge vergevensgezindheid alle harten vervullen en alles vergeten worden, behalve dit ene, dat het land verheven nationale belangen heeft en op de kortst mogelijke manier een Surf ®er<J door beide partijen in a!'; president aanvaard. Het knmB staatsfw°fd bij zijn aan 7nst per trein in Damascus. Volgens radio-Damascus is in Syrië de eenheid hersteld tengevolge van overeenstemming tussen het leger en de politie!. Kolonel Atassi, een lid van de militaire junta, is tot president be noemd. Er zijn beraadslagingen begon nen voor het samenstellen van een re gering. Ex-president Sjisjakly is in een vliegtuig van de koning van Saoedi- Arabië uit Beiroet naar Djiddah ver trokken. Atassi was in 1950 als presi dent ontslagen. Overigens is de toestand in Syrië ook tijdens dit weekeinde uiterst verward geweest. Iraakse leiders, w.o. de premier, hebben de omwenteling in Syrië toe gejuicht. Er schijnen overigens gisteravond nog vele slachtoffers in Damascus te zijn gevallen toen Syrische militairen het vuur openden op een betogende menig te. die o.a. probeerde het gebouw van dé rafio-omroep binnen te dringen. Tanks patrouilleerden in de straten. De avondklok werd ingesteld. Gisteravond is een tre.n van de tand radbaan Superbangneres - Luchon ir. Zuidoost Frankrijk, die ongeveer twee honderd beoefenaars van de skisport vervoerde, verongelukt. Op drie km. van Luchon, tussen de stations Mishage en Artigue ontspoorde de motorwagen en stortte met twee wagens in een ra vijn. Een lid van het personeel van de trein slaagde er in door remmen te ver hinderen, dat de overige twee wagens van de trein ook omlaau vielen Vol gens de eerste berichten kwamen acht. mensen om het leven. Er zijn vele ge wonden. gezond democratisch leven zal hebben. Een convooi met president Naguib in de voorhoede, is weer op mars.' Egyptische troepen openden giste ren in Cairo het vuur op studenten, die ondanks een verbod van demon straties, een betoging hielden voor Naguib en tegen de Revolutionnaire Raad. Er vielen enkele gewonden. President Naguib en premier Nasser hebben de gewonden in de zieken huizen te Cairo bezocht. President Naguib gaat vandaag per vliegtuig naar Khartoem om er de opening van het Soedanese parle ment bij te wonen. De „New York Times" weet uit Tai- peh (Formosa) te melden, dat volgens kringen van de nationalistisch-Chinese geheime dienst de leider van commu nistisch China, Mao Tse Toeng, lijden de is aan tuberculose en een hart kwaal. Aan geruchten, die te Peking de ronde doen, dat Mao zou zijn over leden, wordt in genoemde kringen geen geloof gehecht. Opgemerkt wordt, dat Mao niet te genwoordig is geweest op de vierde voltallige zitting van het centrale co mité van de Chinese communistische partij van 6 tot 10 Februari. Generaal Naguib (rechts) is weer president van Egypte. Majoor Chaleb Mohieddin overhandigde Zaterdag de generaal het decreet van zijn nieuwe aanstelling en samen poseerden zij voor de toe gesnelde fotografen. Dr C. Steenblok, predikant van de Geref. gemeente te Gouda heeft te Rijssen geweigerd het huwelijk van een bruidspaar in te zegenen, omdat het bruidstoilet van de bruid naar zijn oordeel niet in overeenstemming was met de meldende opvattingen van z(jn gemeente. De bruid werd geadviseerd in plaats van de creme bruidsjapon met witte sluier een eenvoudige zwarte jurk aan te trekken of haar cremekleurige toi let met een zwarte mantel van een van de aanwezige dames te omhullen. Zij wenste hieraan niet te voldoen, waarna dr Steenblok weigerde het hu welijk in te zegenen. Hét bruidspaar en de meer dan vijf tig familieleden verlieten daarop liet kerkgebouw. Men betreurde het, dat het bruidsuaar tevoren niet was ver wittigd van de voorschriften en dat de huwelijksinzegening afhankelijk werd gesteld van het bruidstoilet. De Zuidkoreaanse president, Syng- man Rhee, heeft op een massabijeen komst te Poesan opnieuw gedreigd, dai Zuid-Korea, desnoods alleen, naar het Noorden zal oprukken om Korea te herenigen. .,Wy hopen, dat onze bondgenoten met ons meemar<iheren. Indien zij zich niet bij ons aansluiten, zullen wij al leen oprukken". BU DE grootste demonstratie, die ooit in Djakarta werd gehouden (men spreekt van 300.000 deel nemers) zijn gistermorgen een ka pitein van het leger gedood en een scholier gewond door woedende demonstranten. Twee gebouwen werden vernield en de inboedel in brand gestoken. De betoging werd gehouden door Islamieten, waaronder tienduizenden vrou wen, als protest tegen beledigin gen aan het adres van de Islam en de profeet Mohammed door „pro letarische partijen", die onder communistische invloed staan. Üe demonstratie was georganiseerd door het contactlichaam voor Is- lamietische organisaties te Dja karta. De Nahdatul Ulama en de PSII (regeringspartijen) namen niet aan de demonstratie deel. PJEEDS in de vroege morgen stroom den vele duizenden mensen met spandoeken en vaandels, waarop de halve maan en sterren, naar het Mer- dekaplein (het vroegere Koningsplein) voor het bijwonen van een massa vergadering. Alhamidi, die het eerst het woord nam, zei hier dat de Isla mieten wet eerbiedigen, discipline kennen en geen eigen rechter spelen, hoewel hun bloed kookt bij het horen van beledigende uitdrukkingen je gens de Islam. Hij eiste, dat er maat regelen zullen worden genomen tegen personen, die naar de mening der Is lamieten de heiligheid van de gods dienst bezoedelen. Sjarif Usman zei, dat recente gebeurtenissen de indruk wekken, dat de godsdienst niet door de wet wordt beschermd. In een com munistische staat, aldus spreker, heeft men het recht propaganda te maken tegen de godsdienst, doch in Indone sië is dit niet het geval. Hij deed een beroep op de ministers, die ;n het kabinet de Islamietische gemeen schap vertegenwoordigen om te be werkstelligen, dat het kabinet tegen dergelijke uitlatingen maatregelen zal nemen. Zo zij daarin niet slagen, dan dienen deze ministers af te treden. Deze eisen werden later vervat in een resolutie. De menigte begaf zich daarna in optocht naar de woning van vice- president, drs Hatta. De resolutie werd hem 'door een delegatie van vijf man overhandigd. Hatta zei de resolutie aan de regering te zullen doorgeven. Hij meende, dat de regering reeds stappen in de gewenste richting had gedaan. Tijdens het aanbieden van de reso lutie deed zich op een ander punt een incident voor. De stoet kwam voorbij een huis, waarin studenten en scholieren aan het dansen waren. Zij lachten tegen de demonstranten. Dit werd als een belediging opgevat. Het huis werd bestormd. Een scholier werd gewond, de anderen sloegen op de vlucht. Alle huisraad werd naar buiten gesleept en verbrand. Toen een groep demonstranten ook een be lendend huis wilde bestormen, tracht te een kapitein van het leger dit te voorkomen. Hij werd naar buiten ge sleurd en met stokslagen op het hoofd geveld. Hij overleed later in een ziekenhuis. Er zijn enkele arres taties verricht. Schagen heette dit weekeinde Muggenbrug en Prins Carna val Magnus II zwaaide er de leut-scepter. Op het midder nachtelijk uur koos de vorst zich een Carnavalskoningin in Marijke Schmalz. (Foto Niestadt Het Indonesische dagblad „Mer- deka" verneemt uit officiële bron nen, dat de Indonische regering over weegt de verblijfsvergunningen van Nederlanders in Indonesië te verkor ten naar aanleiding van maatregelen van de Nederlandse regering ten aan zien van de verblijfsvergunningen van Indonesiërs in Nederland, zulks over eenkomstig suggesties van vooraan staande politici in Djakarta. De rege ring zou tevens de mening gevraagd hebben van sommige parlementaire kringen. Inmiddels wordt gemeld, dat men met de Indonesische wnd. Hoge Com missaris in Den Haag, Susanto Tirto- prodjo (die thans in Indonesië ver toeft) overleg gepleegd heeft omtrent de houding van de Nederlandse rege ring ten aanzien van de Indonesische studenten en de „pesterij", die Indo nesische studenten zouden hebben te verduren. De officier van Justitie te Djakarta mr Sunarjo heeft Zaterdag verklaard, dat hef verhoor door de staatspolitie van de gearresteerde Nederlanders nog steeds wordt voortgezet, maar dat het thans vrijwel is beëindigd. MEVR. ROOSEVELT heeft Zaterdag op een conferentie verklaard, dat senator McCarthy op het ogenblik voor de V.S. het grootste gevaar bete kent en dat hij vrees in het land ver spreidt zonder constructieve elementen in het Amerikaanse leven te brengen. Van mensen, die bang zijn, kan men niet verwachten, dat zij normaal han delen, aldus mevr. Roosevelt. Door de storm van de laatste dagen kruit het ijs van het IJsel- meer langs velschillende punten de dijken op. Langs de Afsluit dijk vindt men bergen van 8 a 12 meter hoog. Fulbrights stelde voor om in de ver slagen van het congres een uittreksel uit Lenins geschriften uit de jaren twintig op te nemen, waarin o.a. werd gezegd: „Als de Amerikaanse bourgeoise ge heel het hoofd heeft verloren, duizen den en duizenden mensen arresteert op verdenking van bolsjewisme en een atmosfeer van paniek schept, alarme rende verhalen over bolsjewistische complotten verspreidend, moeten wij ons buigen en de heren kapitalisten be danken. Zij werken voor ons". De Amerikaanse militaire autoritei ten hebben te Washington bekend ge maakt, besloten te hebben tot demobi lisatie van dr Irving Peress, wiens on dervraging door de subcommissie van senator McCarthy aanleiding is ge weest tot het geschil tussen McCarthy en de minister voor het leger, Robert Stevens. Verwachting tot Maandagavond* KOUD WEER Veranderlijke bewolking met nu en dan een regen-, sneeuw- of hagelbui. Matige wind in hoofd zaak tussen West en Noordwest. Koud weer. Dinsdag: Zon op 7.26, onder 18.20 Maan op 6.04, onder 15.02

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1