Groeiende tegenstand in de V.S. tegen optreden van McCarthy Twaalf wagons reden over Henk Dil Eén tank uitgebrand, doch toestand is nog kritiek de TE VEEL ongevallen met niet gesloten spoorwegovergangen Proces Met enkele schrammen aan het gezicht liep hij weg KOFFIE EN THEE NOG DUURDER Woensdag 3 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaar-gang No. 1382 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ontsteltenis en ontevredenheid Kees van Dongen werd officier van het Eisenhoiver moet zich van hem afwenden Vier skiërs door lawine in Beieren bedolven De brand te Pernis Vliegtuigen voerden 9ton blusmaterieel aan WEERBERICHT Legioen van Eer Op de spoorlijn Zaandam-Bloemwijk Officier van Justitie te Utrecht: Overweg wachter faalde driemaal achtereen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1.- elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 hëldërse courant QE TEGENSTAND tegen het eigenmachtig optreden van de Ameri kaanse Senator McCarthy in de Ver. Staten is sterk groeiende. Sprak mevrouw Roosevelt dezer dagen als haar mening uit, dat de Senalor door zijn handelingen tot het grootste gevaar van de Ver. Staten is ge. worden, thans doet ook het vooraanstaande dagblad de „Washington Post" een beroep op president Eisenhower tegen McCarthy een krach tig standpunt in te nemen en zichzelf en zijn regering op ondubbel zinnige wijze te distanciëren van de Senator en het McCartliyisme. Stephen Mitchell, voorzitter van de nationale commissie van de Demo. cratische Partij zei, dat de ontsteltenis en de ontevredenheid toenemen over het feit, dat „een regering zo zwak is, dat het deze man geheel zijn eigen gang laat gaan". Zelfs de voorzitter van de nationale com missie van de Republikeinse Partij zelf, Leonard Hall, heeft critiek op McCarthy laten horen. Hij zei niet met de Senator te kunnen „mee gaan" als deze personen aanvalt, die ook het communisme bestrijden. Met ingang van heden zullen de koffie- en theeprijzen opnieuw ver hoogd worden, zo vernemen wij in vakkringen. De thee zal met 6 centen per pakje van 100 gram in prijs ver hoogd worden. De stijging van de kof fieprijs bedraagt 22 cent per 250 gram. (Deze verhoging is een gevolg van het prijsverloop op de wereldmarkten, waar de stijging minstens het dubbele bedraagt. Koffiebranders en theepak kers zagen zich daardoor voor de nood zakelijkheid gesteld de detailprijzen opnieuw te herzien). Vier mensen zijn gisteren te Lagner- kopf bij Tegernsee (Beieren) door een lawine bedolven. Drie van hen werden dood aangetroffen. De vier personen maakten deel uit van een groep van acht skiërs. Reddingsploegen zijn nog aan het zoeken naar de vierde bedol ven persoon. Er is echter weinig hoop, dat hij levend gevonden zal worden. In Tunesië is een nieuwe regering ge vormd, waarin gematigd-nationalistische elementen zijn opgenomen. £)E PRESIDENT en niet Senator Mc Carthy is de rechtmatige leider van de strijd van de vrije wereld tegen het communistische imperialisme, aldus de „Washington Post". Eisenhower kan echter niet met succes strijden voorde vrijheid buiten Amerika, zolang deze in het land zelf wordt vernietigd. De krant dringt er daarom bij de presi dent ook op aan hervormingen in de Senaatsvoorschriften te bevorderen, waardoor een einde zal worden ge maakt aan ondervragingen door één JOSEPH McCARTHY hard tegen hard £)E toestand op de terreinen van de BPM te Pernis was tot gister avond nog steeds onoverzichtelijk. De inlichtingen spraken elkaar op één punt tegen, nl. hoeveel tanks er in brand stonden. De brandweer meende dat het er vier waren, doch dat er twee zouden zijn uitgebrand. De ,>o- litie noemde echter het getal drie. Omstreeks zes uur kreeg men zeker heid. Toen was een van de twee brandende tanks volkomen uitge brand. Met man en macht wordt op het ogenblik gewerkt om de vuur zee van de enig overgeblevenne te be dwingen. Volgens deskundigen brandt de inhoud van de tank niet, doch ontstaat er steeds boven de vloeistof •n de tank een brandbaar gas, dat zich een weg baant naar buiten door de gaten in de tank. Als het gas, dat met grote kracht naar buiten wordt geperst met buitenlucht wordt vermengd ontstaat een grote steekvlam. Men achtte 'e toestand nog steeds kritiek, omdat men de vrees koestert dat door de sterke afkoeling van het blussen 'e „hoed" van de tank in de lucht zal vliegen. Niemand kan met zekerheid zeggen hoe de brand zich verder zal ontwikkelen. Om half negen gister avond spoot de tank nog slechts op één plaats vuur en op deze plek concentreerden zich tenminste negen schuimkanonnen, terwijl de andere Platen van de tank met waterstralen werden afgekoeld Het vuur heeft en verzengende hitte. Stukken ijzer v n het hek, dat om het dak van de tank staat, smelten en vallen naar bene- den. Omtrent de oorzaak van brand en ontploffingen tast men nog steeds jn het duister. Men heeft de moge lijkheid geopperd, dat door het loS' Verwachting tot hedenavond: VEEL WIND Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw o' regen. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Ma- üge tot krachtige Zuidelijke wind Donderdag Zon op 7.21, onder 18.24 Maan op 6.45, onder 17.57 springen van een onderdeel in de tank, bijvoorbeeld klinknagels, waar door een vonk zou zijn ontsta.'1, 's Middag vertrokken drie Dakota- vliegtuigen van Schiphol naar Londen om daar een lading schuimblusmiddelen te halen. In totaal negen ton. Zoals bekend bevatte ieder tank 10.000 ton benzine, d.w.z. ongeveer 16.000.000 liter. Zondagavond brak er bij de BPM te Pernis door explosie brand uit in een van de tanks met ruwe ben zine, waarna Maandagavond ook een tweede tank tot ontploffing kwam. Het vuur loeide de gehele nacht door en de brandweer moest de andere tanks met brandstraten afkoelen om verdere explosies te voorkomen. Foto: De beide tanks met een inhoud van 10 millioen liter ieder, leverden een huizen hoge vlammenzee op. man (McCarthy) en een quorum ver eist zal worden voor het houden van verhoren en het uitgeven van dag- vaardigingen alsmede afkondiging van het beginsc', dat de verantwoordelijk heid berus: bij de uitvoerende macht. Stephen Mitchell (Democraat) merk te nog op, aat het gemakkelijk zou zijn een einde aan de methoden van McCarthy te maken. Het hoofd van de partij, de president, zou zijn positie duidelijk moeten maken. Leonard Hall (Republikein), die over McCarthy een onderhoud met Eisenhower had, zei voorts niet te zijn ingenomen, met de wijze, waarop zich vorige week de zaak had ontwikkeld tussen de Senator en de minister v.oor het Leger Stevens. Hall geloofde niet, dat iemand kon zeggen, dat „generaals in ons leger het communisme niet be strijden". Hij was van oordeel; dat de toestand wellicht kan worden verbe terd door de procedureregels van MacCarthy's commissie te wijzigen. (Een maatregel van deze strekking is reeds uitgegaan van de commissie voor het beleid in de Republikeinse Se naatsfractie). De zeven en zeventigjarige, sinds 1897 in Parijs wonende, schilder Kees van Dongen is op voordracht van het Franse ministerie van Onderwijs bevorderd tot Officier in het Legioen van Eer. Van Dongen, die in Delfshaven werd geboren en studeerde aan de Rotterdamsg Academie, werd in 1929 tot Frans burger genatura liseerd. Hij is vooral vermaard geivorden door zijn portretten en figuurstukken. Hier ziet ge de schilder bij een van zijn werkstukken. toen zoonlief gisteren een nieuwe fiets mocht kopen, omdat hij dage lijks naar het bedrijf van Schipper's houthandel in Zaandam moet en dus dagelijks van het zo gevaarlijke over pad gebruik moet maken. (Van een onzer redacteuren) DE 19-jarige Henk Dil uit de Berkenstraat 25 te Krommenie mag van gelnk spreken, dat hij nog in het land der levenden hehoort. Maan dagmiddag goed vijf uur zijn twaalf geladen spoorwegwagons over Henk Dil gerold. Met enkele schrammen kwam hij er af. Verder man- niet. Alleen zijn fiets, die hij vernield. Dit ongeval, dat zo wonder goed is afgelopen, vestigt bij vernieuwing de aandacht op de gevaarlijke toestand bij de spoorlijn tussen het station Zaandam en het station Koog-Bloemwijk, waar dagelijks tien tallen personen lopen om bij de bedrijven te komen, die in het West- zijderveld zijn gelegen. J-JENK DIL, die sinds 3% jaar bij Schipper's houthandel als tweede aflader werkt, zou Maandag na het einde van dewerkzaamheden naar huis gaan, maar bij het overpad ge komen, was de weg gebarricadeerd door een goederentrein, bestaande uit minstens 30 wagons. Dit gebeurt herhaalde malen, vooral wanneer het personeel van de verschillende be drijven naar huis denkt te gaan, om dat op het ogenblik het spoorweg personeel begint met het rangeren van de goederenwagens, die overdag zijn geladen. De directies van de be drijven in het Westzijderveld hebben dan ook herhaalde malen aan de Spoorwegen verzocht de overpaden vrij te laten, omdat de toegang tot de bedrijven in het Westzijderveld zonder meer is afgesloten. Inplaats dat de jeugdige arbeider Dil wachtte, liep hij met de fiets over de schouders langs de spoorlijn, om achter de laatste wagon om, de Provincialeweg te bereiken. Toen hij achter de laatste wagon tussen de rails liep, begon een deel van let treinstel te rijden, waarbij de ma chinist van de locomotief twaalf wa gens van het treinstel in Zuidelijke richting afstootte. Henk Dil zag geen kans meer weg te komen, omdat hij aan de rechterzijde zijn fiets droeg. Hij kreeg een klap van de spoor wagen, struikelde en kreeg tijdens zijn val nog een tik van een koppe ling van de spoorwagen. Geen mo ment verloor de jeugdige Krommo- nieër zijn zelfbeheersing. Doodstil bleef hij tussen de rails liggen, ter wijl de wagens over hem heen rol den, waarbij zijn fiets werd ge kraakt. £)E andere arbeiders van Schipper's houthandel schreeuwden naar de rangeerders en de machinist, dat er iemand onder de wagons gekomen was. De spoorwegarbeiders konden echter niets uitrichten, omdat de 12 wagens niet meer aan het hoofdstel vastgekoppeld waren, zodat men moest afwachten, dat de laatste van de 12 wagens was gepasseerd. Met een bebloed gezicht stond de Kro:n- menieër op. De koppeling van de laatste wagon had verschillende ver wondingen aangebracht, welke echter niet van ernstige aard bleken te zijn. In de fabriek van Schipper's hout handel werd Henk Dil verbonden, waarna hij rustig naar huis ging. Veel drukte maakt hij niet van het ongeval. Zoals hij ook geen drukte maakt, wanneer hij als kanovaarder van Quo-Vadis een prijs heeft behaald. Gistermorgen kwam de spoorweg recherche bij het bedrijf van Schip per's houthandel, waar men Henk Dil een verklaring liet tekenen, dat hij geen enkele aanspraak zou doen gel den op een eventuele schadevergoe ding. Hij heeft deze verklaring prompt getekend, omdat hij achteraf heel dankbaar was, dat hij er zo goed was afgekomen. Vader Dil was niet minder dank baar, dat hij zijn oudste zoon levend thuis zag komen. Die dankbaarheid kwam in het bijzonder naar voren, JNDIEN wij ons goed herinneren, had den de eerste arrestaties van Neder landers, die naar werd gemeld deel hadden aan subversieve acties tegen de jonge republiek Indonesië, twee maan den geleden plaats. Deze arrestaties werden met groot trara bekend ge maakt en de Indonesische dagbladen hielden niet op uiteen te zetten, dat da autoriteiten een goede slag hadden ge slagen, omdat zij een ernstig complot tegen de veiligheid van de staat had den ontdekt. De verdere gang van zaken is be kend. De Nederlandse Hoge Commis saris kreeg, geheel in tegenspraak met de normale internationale gebruiken, geen kans op contact met de gearres teerden, omdat zo verklaarde men van officiële zijde het onderzoek 'nog niet was gesloten. Toen het eerste pro ces eenmaal plaats vond beleefden wij een anticlimax. De Nederlandse ver dachte had namelijk een aantal patro nen, in zijn huis door Indonesiërs ach tergelaten, bewaard Volgens de wet kan dit waarschijn lijk niet worden goedgekeurd. Maar wij kunnen ons heel goed voorstellen, dat deze Nederlander de hem ten laste ge legde overtreding heeft begaan, omdat naar het schijnt met Nederlandse le vens niet al te zeer wordt gerekend in Indonesië en omdat de liefde tot dit land nu ook weer niet hoeft te ont aarden in het zich beschikbaar stellen als schietschijf aan opgewonden stu denten of ongeregelde benden. Inmiddels toeteren de Indonesische bladen verder. Niettemin hebben wij de indruk, dat de olifant van de arresta ties een muis zal baren. Er zal niet zo heel veel van overblijven. Behalve dan één belangrijke zaak: de jonge republiek Indonesië heeft nog altijd geen orde op zaken gesteld. Wij begeven ons niet in de vraag of zij daartoe gelegenheid heeft gehad. Een feit is, dat er in Indonesië geen sprake is van rust en orde. In zulk een toe stand van labiel evenwicht hebben de autoriteiten af en toe een huzaren stukje nodig om haar eigen belangrijk heid te demonstreren. In Indonesië kan men op dit niveau niet beter doen dan optreden tegen de „oude kolonialen". En men vergeet aldus, dat een enorm stuk goodwill verloren gaat niet alleen in de verhouding met Nederland, maar ook internationaal. Indonesië is bezig te vergeten, dat het zijn vrijheid geens- uit eigen kracht heeft verworven, maar met de steun van mogendheden, die destijds niet wisten wat zij deden. Die evenwel thans inzien, dat het for ceren van een vrijheid iets heel anders is dan van deze vrijheid een goed ge bruik maken. Het spijtige is, dat Indonesië steeds een beroep doet op ons geduld. Wij hebben de indruk, dat dit geduld in Nederland uitgeput begint te raken en dat op een bepaald ogenblik met dat fot nu toe al te „goeiige" Nederland niet meer te praten is en vooral geen zaken meer is te doen. Tegen die tijd zal er wel weer een zondebok buiten de regeringsgebouwen van Djakarta worden gevonden. Maar Soekarno en de zijnen zullen moeten leren begrij pen, dat wij rare sprongen in jeugdige overmoed tot op zekere hoogte kunnen begrijpen, maar dat het vervelend wordt, indien deze sprongen voort durend onze tenen raken. Daar aan verandert het diepste begrip HH van de situatie daarginds niets. TIJDENS een zitting van de Utrechtse rechtbank heeft de officier van Justitie gisteren een gevangenisstraf van vier maanden geëist tegen de 49-jarige overwegwachter B. P. H„ beschuldigd van het veroorzaken van dood door schuld. Op 20 November van het vorig jaar had ver dachte verzuimd de overwegbomen aan de Concordiastraat te Utrecht tijdig neer te laten, waardoor twee van hun dienst terugkerende politie- agenten de overweg passeerden toen de laatste trein uit Amsterdam naderde, alvorens de bomen waren gesloten. De agent M. de Kogel werd door de trein gegrepen en gedood. Zijn collega J. van der Linden kon zich door snel van de fiets te springen nog juist in veiligheid brengen. De officier deelde mede, dat het reeds de derde keer was, dat de over wegwachter niet had opgelet. „Het is de laatste tijd wel enigszins op- vallend, dat er zoveel ongelukken gebeuren met niet gesloten spoor, wegovergangen", zo zeide de officier. Uit het verhoor bleek, dat de trein enige vertraging had gehad door een goederentrein op het baanvak Maars- sen. Deverdachte kreeg eerst een klok- en toen een wekkersignaal, waarna hij volgens zijn gewoonte 20 seconden wachtte alvorens de bomen neer te laten. Hij was gewend dit aantal seconden af te tellen, werd v i die bezigheid afgeleid doordat hij dienstpapieren inkeek, waarin een bepaalde trein werd aangegeven. Toen de agenten net vo<_ de overgang waren bemerkte de verdachte plotse ling de trein, die snel naderbij kwam Hoewel hij vlug de bomen sloot en de agenten probeerde te waarschu wen, was het ongeval reeds onver mijdelijk. Op een vraag van de presi dent erkende de overwegwachter, dat er in Augustus en October ook al onregelmatigheden waren geweest. De verdediger merkte op, dat be dachte in April van het vorig jaar een rijwielongeluk had gehad, ten gevolge waarvan hij een schedel- basisfractuur had bekomen. In Juli d.a.v. was hij op zijn post als over wegwachter benoemd. De officier van Justitie achtte de schuld van ver dachte volledig bewezen. Het teilen van de seconden noemde hij absurd. De pleiter drong tenslotte nog aan op verlichting van de straf of een geld boete. Uitspraak 16 Maart. Mau-Mau leden hebben in Kenia 930 Afrikanen. 22 blanken en 21 Aziaten vermoord sedert het van kracht worden van de noodtoestand zestien maanden geleden.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1