De gemeenteclassificatie brengt platteland in moeilijkheden In kort bestek Tweede Kamer besprak rechten en vrijheden van de mens DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Prins Bernhard vliegt heden naar Verenigde Staten Vrouw was gescheiden zonder het te weten Minister V. d. Kieft: huidige belastingstelsel redelijk Voorkom BESMETTING Lezers spreken Friese taal weer in het geding Bedrij f scommissies en ondernemings raden Daders van overval in Maastricht gearresteerd Europese f ilmspiegel op de televisie Tunnelbouw- perikelen Bezoldiging burgemeester in Eerste Kamer DE heer Derjcsen (KVP) had .bezwa ren tegen het systeem van de ge meente-classificatie. Deze classificatie verhindert bijvoorbeeld vaak platte landsgemeenten bevoegd onderwijzend personeel te krijgen. De heer Bran denburg (CPN) was van mening, dat de gemeentelijke zelfstandigheid steeds meer in het gedrang komt. De financiële verhouding rijk-gemeente maakt de gemeente afhankelijk van het rijk en werkt de centralisatie tendenz in de hand, zo is zijn oordeel. Instelling van: De RAI verwacht vandaag 100.000ste bezoeker Geen enkele verwijzing naar God als bron ProfOud verdedigde het individuele klachtrecht Waarom het gaat Onfrisse zaak voor Gerechtshof Anderhalf jaar geëist tegen jurist Nederland eet steeds meer champignons Moeilijkheden aan boord van Amstelstad Bewegingsvrijheid van de militairen weer onbeperkt DONDERDAG 4 MAART 1954 TIJDENS de voortgezette debatten in de Eerste Kamer over de be groting van Binnenlandse Zaken hebben verscheidene sprekers gisteren gesproken over de bezoldiging van burgemeester en wethouders, de gemeente-classificatie en de Friese kwestie. Vooral het laatste onder werp stond nogal in het teken van de belangstelling, als reactie op de redevoering van prof. Diepenhorst. Voorts kreeg de minister van Finan- ciën het woord, om de sprekers, die over de begroting van zijn departe. ment hadden gesproken te antwoorden. Hij stelde o.a. vast, dat het thans geldende belastingstelsel behoorlijk en redelijk is en dat de grens van het redelijke zeker niet is overschreden. In de belastingbetaler zag bij niet de zeer nobele figuur zoals de heer Pollema die ziet. Overigens vond hij het gevaarlijk een kloof te scheppen tussen het ministerie van Financiën en het Nederlandse volk en de belastingdienst af te schilde ren als dor, onverschillig en hard. Wat Polynorm betreft deelde de mi nister mede, dat hij moeilijk antwoord kon geven op de gestelde vragen, maar dat hij in ieder geval kon mededelen dat het verlenen van een garantie aan het bedrijf is stopgezet en dat er grote voorzichtigheid wordt betracht. Spre kende over de oorlogsschade zeide de minister, dat thans voor f 12 millioen is uitgekeerd aan 35.000 gevallen. Over de bezoldiging van burgemees ters sprak de heer Van Walsum (PvdA). Hij doelde daarbij speciaal op die van de kleinere gemeenten. Aan de hand van het onlangs ingestelde on derzoek naar het levensniveau van de burgemeestersgezinnen meende hij te kunnen constateren, dat de resultaten ervan niet in overeenstemming zijn met de meningen, die hierover op het departement heersen Hij vond het voorts niet juist, dat de Gedeputeerde Staten richtlijnen zouden aangeven voor de wethouderssalarissen. Onvol doende was volgens de heer Van Wal sum de bezoldiging van het politie personeel. De heer Van Lieshout (KVP) kon zich met het beleid van de minister in grote lijnen verenigen, maar vol gens hfem behoort bij de uitvoering der overheidstaken meer rekening te wórden gehouden met plaatselijke re gionale omstandigheden. Spreker drong aan op compensatie voor de ge meente voor het verlies van de school gelden en van een deel van de op brengst der personele belasting. De heer Witteman (KVP) zag ver volgens geen reden de bioscoop met de vermakelijkheidsbelasting zwaarder te belasten dan andere vermakelijkheden en hij hoopte dat, speciaal ook de gro te gemeenten, de vrijheid, die zij thans hebben deze belasting te verlagen, zul len benutten. Tegen een Amsterdamse jongeman, die op een gevonden paspoort de ge gevens omtrent de eigenaar met vlek kenwater had uitgewist en er zijn eigen personalia op had ingevuld, is wegens verduistering en vervalsing twee maan den gevangenisstraf geëist. Een Ja panse vissersboot is in d wateren van Z.-Korea aangehouden en naar 't eiland Tsjejejoe overgebracht. Andere sche pen werden door een Zuidkoreaanse kanonneerboot beschoten, maar konden wegkomen. Er is een nieuw contract tussen Nederland en Rusland gesloten, op grond waarvan dertigduizend vaten zoute haring aan de Sovjet-Unie z„l worden geleverd. Koningin Eliza- beth zal, als zij de Britse kroonkolonie Oeganda in Afrika bezoekt, geen be zoek brengen aan Boeganda, een deel van d" gebied. Dit heeft nl. doen we ien, geen prijs op zulk een bezoek te stellen, omdat zijn Kabaka (stamhoofd) door de Britten is afgezet. In een Amsterdams ziekenhuis is een bejaar de man overleden, die enige dagen tevoren door een tram werd aangere den en daarbij een zware hoofdwonde opliep. Een tienjarig Weens meisje, dat van school had gespijbeld, heeft vergif ingenomen uit vrees voor straf. Haar moeder vond haar thuis in be wusteloze toestand. Het kind is thans buiten gevaar. In een hofje aan de Valeriusstraat te Amsterdam is een bejaarde vrouw door kolendamp be dwelmd. Zij is naar een ziekenhuis overgebracht en daar zonder tot '- wustzijn te zijn gekomen overleden. lussen Argentinië en Zuid-Afrika is de eerste radiotelefonische verbinding tot stand gebracht. De kosten bedra- 8en tien gulden per minuut, met een bnnimum van dertig gulden Men kan slechts een uur per dag telefoneren. le Napels zijn vijf en veertig perso- nen gewond, doordat de remmen van een tram weigerden en"de wagen in reed op stilstaande rijtuigen. De l- i van Heilige Lodewijk, de enige r,k- kerk te Moskou, is weer voor de eredienst opengesteld. De laatste Fran se geestelijke werd in 1950 uit het ïand gezet. Zijn opvolger was een Russische priester, die kort daarop naar Litauen vertrok. De kerk werd oen gesloten. Nu is de priester echter weergekeerd. Thailandse ambtena- en behoeven voortaan niet meer te ^melen, wanneer zij voor hun voist verschijnen. Zij kunnen met een 'iui- 8lr>g volstaan. DE heer A-lgra maakte daarna duide lijk, dat prof. Diepenhorst Dinsdag niet gesproken had namens de AR- fractie. Hij stond er op, dat in begin sel het recht erkend zou worden van het gebruik van de Friese taal. „Wij wensen in de eerste plaats erkenning van het recht. Daarna wensen wij te spreken over de practische toepassing van het recht", aldus de heer Algra. De commissie-Brandenburg was het ook niet eens met prof. Diepenhorst. JN aansluiting op de rede van minister Van de Kieft deelde de staatssecre taris nog mede, dat de regering ver der nog wel iets doen moet aan de vermogensbelasting, want als zij pas sief blijft komt er eind 1954 automa tisch een eind aan de defensieverho ging, aldus spreker. De fiscale behandeling van de oude- dagvoorziening aan een commissie voor te leggen wilde hij gaarne over wegen. De bezwaren tegen de huidige aftrekregeling voor giften aan bepaal de instellingen achtte hij niet gegrond, hij zag dan ook geen reden af te wij ken van de normale regel. De Sociaal Economische Raad heeft een drietal verordeningen vastgesteld, waarbij bedrijfscommissies worden inge steld resp. voor de ziekenfondsen, voor het bakkersbedrijf en voor de viscon- servenindustrie en waarbij hoofden van de ondernemingen in deze sectoren ver plicht worden een ondernemingsraad in te stellen met ingang van de 90ste dag na afkondiging van deze verordeningen. De belangstelling voor de 33e auto mobieltentoonstelling in het RAI-ge- bouw te Amsterdam blijft groot. Van af de opening, Vrijdagmiddag jl. tot en met gisteravond hebben ruim 89.000 personen de tentoonstelling be zocht. Vandaag wordt de honderddui zendste bezoeker verwacht. (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) DE Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag van gedachten gewisseld over de goedkeuring van de op 4 November 1950 in Rome onderteken de, op instigatie van de Raad van Europa tot stand gekomen conven tie inzake de Rechten van de Mens en de Fundamentele Vrijheden en van het op 20 Maart 1952 in Parijs ondertekende Additioneel Protocol, behorende bij deze conventie. Uiteraard kon geen oppositie tegen de te beschermen rechten en vrij heden verwacht worden; niettemin waren er enkele punten van cri- tiek. In liet, d<?bat werd er de aandacht op gevestigd, dat de conventie nergens Verwijst naar God als bron van de menselijke rechten en vrij heden en dat de zogenaamde sociale grondrechten er in ontbreken. De vraag kwam ter sprake, of de conventie al of niet toepasselijk ver klaard moet worden op overzeese gebieden en enkele leden drongen aan op de erkenning van het individuele klachtrecht, dat door de re gering was afgewezen. Prof. Oud verdedigde met klem van redenen een amendement, om aan de regering de bevoegdheid te verlenen om het individuele klacht recht te aanvaarden. Onder dit klachtrecht verstaat men de mogelijkheid voor natuurlijke per sonen of een groep van personen met inachtneming van een aantal formali teiten zich rechtstreeks met een klacht te wenden tot de Commissie voor de Rechten van de Mens. De normale weg bij het indienen van klachten is, dat dit geschiedt door de regering. De heer Schmal en mejuffrouw De Vink stonden gereserveerd tegenover dit individuele klachtrecht. Steun vond prof. Oud bij mejuffrouw Tendeloo van de P.v.d.A., die voor standster van het individuele klacht recht was en verklaarde, dat haar fractie zich met het amendement- Oud kon verenigen, zulks in tegen stelling. tot de heer Bruins Slot A.R.), die zich achter de regering schaarde. (Van onze parlementaire redacteur) ]N de conventie betreffende de bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, welker goedkeuring Woensdagmiddag in de Tweede Kamer behandeld is, is als grond slag voor het verdrag vastgesteld de beveiliging van de democra tische rechten en vrijheden, ten einde op deze manier te kunnen medewerken aan het handhaven van de vrede in de wereld, resul terend in een gemeenschappelijke achting voor de rechten van de mens. De rechten, die de conventie beschermt zijn: 1. recht op het leven; 2. bescherming tegen onmense lijke behandeling; 3. bescherming tegen slavernij; 4. recht op vrijheid en bescher ming; 5. recht op rechtvaardig vonnis 6. bescherming tegen de terug werkende kracht van een stvcifivctf 7. recht op' bescherming van het privé-leven; 8. vrijheid van gedachten, ge weten en godsdienst; 9. vrijheid van meningsuiting; 10. de vrijheid van vereniging en vergadering; 11. het recht op het huwelijk; 12. recht op effectieve hulp. In een aanvullend protocol worden nog de volgende rechten geregeld: 1. het recht op eigendom; 2. het recht op opvoeding en onderwijs; 3. het recht op politieke vrij heid. De klacht, dat zowel in de pream bule als in het Verdrag elke ver wijzing naar God de Schepper als wezenlijke bron van de menselijke rechten en vrijheden ontbreekt, kwam begrijpelijk van confessionele zijde. Een geheel afwijkend geluid liet mevrouw LipsOdinot van de C.P.N. horen. Het verdrag is een demon stratie, zo beweerde zij, tegen dat deel van Europa, waar de rechten van de mens werkelijk worden ge ëerbiedigd. Zij doelde daarbij op Rus land. Evenals de heer Oud gedaan had, noemde de heer Bruins Slot (A.R.) het verdrag van weinig betekenis. Voor ons land althans verandert er niet veel. Minister Beijen (Buitenlandse Za ken) zal heden de sprekers ant woorden. De Maastrichtse politie heeft naar aanleiding van de overval op de 50- jarige kleermaker J. Coolen te Maas tricht twee arrestaties verricht. Het be treft de 22-jarige H. W. uit Maastricht, een goede bekende van de politie en de 28-jarige H. V., eveneens uit Maastricht, een gewezen SS-er en een oude beken de vap de politie te 's Hertogenbosch. V. is medeplichtig aan de overval en heeft H. W. tot de beroving aangezet. W. was reeds de vorige week Donder dag bij de heer C. op bezoek geweest met de bedoeling deze te beroven. Dit voornemen kon toen niet worden uit gevoerd, waarna hij Zondagavond terug» kwam. Terwijl W., die zich Jansen noetnde, binnen - jvas, werd door de medeplichtige ,V.-.aan de deur gebeld. Toen de heer C. in de werkkamer terug keerde stond W. achter de deur en sloeg het slachtoffer met een strijkbout enkele malen op het hoofd. De aanrander maakte zich toen snel uit de voeten. Het slachtoffer kon op eigen kracht naar de keuken strompe len teneinde het bloed enigszins af te wassen. Hij wordt thans nog in het ziekenhuis te Maastricht verpleegd. J7EN HAAGSE me vrouw vermiste een jaar geleden een gouden broche Zij deed evenwel geen aangifte van deze vermissing bü de politie, omdat zü meende, dat het sieraad toch nooit teruggevonden zou wor den. Dezer dagen rond wandelend op de kijk dag van de bank van lening zag zjj haar eigendom echter ineens liggen. Zij waarschuwde de politie, deze sloeg naarstig aan het speuren en dit leidde uiteinde lijk tot aanhouding van de vroegere werkster van de Haagse me vrouw. JEN HUIZE VAN de Italiaanse mevrouw Felicetti te Turijn was een heel gezellige thee visite, waarbij de kwali teiten van de respectieve echtgenoten flink over de tong gingen. Alleen me vrouw Felicetti prees haar man als voorbeeldig levensgezel, die alleen niet buiten zijn voetbal wedstrijdje kon. Deze middag was hij naar een wedstrijd in Genua. Tij dens dit onbezorgd ge keuvel werd het televi sietoestel aangezet en met belangstelling volgden de mevrouwen een direc te reportage van het car naval in Via Reggio. Tot dat mevrouw Felicetti op het televisiescherm plotseling haar man met een bekoorlijke blondine in de armen een samba zag dansen. De theevisite was hiermee beëindigd. En niet alleen de thee visite. £)E COMéDIE Franqaise is reeds geruime tijd geleden door de Russen uitgenodigd om ten aan tal voorstellingen in Moskou en enkele andere steden in de Sovjet-Unie te komen geven. Tot zelfs in Franse diplomatieke kringen heeft men zich nu maanden lang inten sief bezig gehouden met de vraag, welke stukken er zullen kunnen worden opgevoerd. Men kwam tot de conclusie, dat stuk ken, die de bourgeois be lachelijk maken, het in Rusland zeker zullen doen. Op het repertoire voor deze Sovjet-tournée zijn nu geplaatst o.m. „Le bourgeois gentilhomme" en „Tartuffe" van Moliè re, „Le Cid" van Corneil- le en één modern stuk „Poil de carotte". £EN MIJNHEER in de Noordamerikaanse stad Baltimore kwam schich tig bij de politie mel den, dat er een aanslag op hem moest zijn ge pleegd, want bij zijn thuiskomst had hij ge zien, dat de voordeur was doorzeefd met ko gels. De kwieke politie ontdekte echter weldra, dat de veertienjarig* zoon des huizes en diens vriendje een pistool hadden bemachtigd en enkele schietoefeningen hadden gehouden. JN DETROIT, in de Amerikaanse staat Mi- chigan, hebben ze weer wat nieuws gevonden om te kunnen echtscheiden. Ditmaal verklaarde een overspannen echtgenote, dat haar man haar voort durend verweet, dat zij de aardappels te dik schilde, en dat hij altijd de vuilnisbak nasnuffel de, of zij geen eetbare waren had weggegooid. De echtscheiding kwam tot stand. U kunt er wat van leren. ]~EN ZEVENTIGJARIGE eenzame Italiaan, Emi- lio Casetti, die 35 jaar het beroep van borden, wasser had uitgeoefend, is kort nadat hij zich in een dolce far niënte had teruggetrokken, dood in zijn armzalige kamertje te San Francisco (ook al weer in de VS) aange troffen. Hij droeg een enveloppe bij zich, waar in zich geldswaardige papieren tot een bedrag van vijftigduizend dollar bevonden, alsmede een testament, waarbij Casetti alles naliet aan twee broers en een zuster, die in het zonnige Italië wo nen. „Koning Baby" heeft zich een vast plaats in het luchtruim veroverd. Dit blijkt duidelijk uit het grote aantal babies en kleine kinderen, dat in 1953 met K.L.M.-vliegtuigen heeft gereisd, hetzij in gezinsverband, hetzij alleen. Onder de 599.650 passagiers, die de luchtvaartmaatschappij in 1953 vervoerde. bevonden zich 11.390 babies tot twee jaar en 26.445 kinderen van twee tot twaalf jaar. Dat is dus 6 van het totaal. n_ Aanzienlijk hoger nog is het percentage peuters, dat op de geregelde K.L.M.- diensten op Noord-, Midden en Zuid-Amerika werd vervoerd. Van de 89.25'. passagiers in 1953 waren het er nl. 8.417 of bijna 10%. het gevolg van deze „vliegende-baby-aanwas" is o.a., dat de afdeling Reis voorzieningen van de K.L.M. een recordafname van baby- en kinderattributer heeft bereikt. In één jaar tijds heeft de maatschappij nl. aan boord van de „Vliegende Hollanders", via de stewardessen behalve duizenden speciale voed selpakketten, vele hangwiegjes etc. ook 2.500 slabbetjes, 400 rammelaars, 2.94 doosjes kleurpotloden, 6.380 plastic schaartjes met 1800 knipplaten en voorts 22.693 boekjes, speelgoedbeesten, tovermapjes, vlaggetjes etc. verstrekt. Behalve de extra uitzending op Zon dagmiddag van het tweede gedeelte van de voetbalwedstrijd Nederland Engeland zal de Ned. Televisie Stich ting volgende week nog een extra uit zending geven en wel op Woensdag avond 10 Maart van 20.15 tot 21.30. In dit gezamenlijk programma zal num mer twee van de Europese filmspiegel worden vertoond. Bijdragen uit alle Europese 'landen zijn in'het program ma verwerkt en wel van de televisie instanties in Engeland, Frankrijk, Duitsland, Denemarken, België, Italië, Zwitserland en Nederland. De bijdrage van Nederland bestaat uit een kort filmpje, dat is opgenomen op de Am sterdamse grachten en waaraan ver scheidene straatmuzikanten medewer ken. pRINS BERNHARD zal op zijn aan staande tocht door de Verenigde Staten niet minder dan twaalf duizend kilometer afleggen. De Prins vliegt vandaag met een Amerikaans militair vliegtuig van Parijs naar Washington, waar hij Vrijdagmorgen om negen uur wordt verwacht. J-JOE de vork precies aan de steel zat kon niet geheel worden opgehelderd, maar dat de procureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam gisteren een vrij onfrisse zaak te behandelen kreeg kwam uit de verschillende verklaringen wel vast te staan. Laatstgenoemde eiste een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek tegen de 27-jarige rechtsgeleerde mr dr C. H. P. te Amsterdam, die opnieuw terecht stond naar aanleiding van een door hem behandelde en tot stand gebrachte echtscheiding buiten medeweten van de echtgenote in kwestie. „Van de echtgenoot", aldus de procureur-generaal, „ben ik geenszins overtuigd, dat hjj als kroongetuige de waarheid heeft gezegd. Met hem is het laatste woord nog niet gesproken". Deze echtgenoot is voortdurend blij ven verklaren alle bij de scheidings procedure betrokken stukken, de bij komstige niet uitgezonderd, te hebben toevertrouwd aan zijn juridische ad viseur (geen lid van de balie) en hem op zeker ogenblik ook de sleutel van zijn woning ter hand te hebben ge steld. Dat de exploiten te zijnen huize uit handen van een deurwaarder in ontvangst waren genomen door een onbekend gebleven vrouw, die zich als zijn echtgenote had voorgedaan zeide hij onverklaarbaar te vinden, daar zijn vrouw al die tijd bij haar ouders in Eindhoven 'ïad gewoond. Een der raadsheren: „U zegt, dat u een eerlijke en rechtvaardige echt scheiding verlangde, geen knoeierij. Waarom hebt u dan later het protest betwist van uw vrouw tegen de schei ding, waarvan zij tot dan onkundig was geweest? Indien de onbekend gebleven vrouw, die als mevrouw K. de stukken liet betekenen, dezelfde is, die om streeks die tijd door een bewoonster van hetzelfde perceel werd opgemerkt, is zij een donker type, ouder dan de zuster of schoonzuster van getuige K„ of dan de juffrouw met wie K. om streeks die tijd een verhouding had". Het argument, dat de geraffineerde enscenering van een jurist afkomstig zou moeten zijn, achtte pleiter ten op zichte van een truc „zo oud als de weg naar Rome", misplaatst. De echtgenoot- getuige, K., die zijn vroegere vrouw had geschreven, dat hij haar „wel zou vinden en tot alles in staat" was, vindt, dit geeft het hof zelf toe, geen volledig geloof. Dat komt neer op meineed. Pleiter vroeg daarom vrijspraak. Arrest 17 Maart. Uit Maastricht wordt gemeld, dat er gedurende de laatste veertien dagen een nog nimmer gekende vraag is naar champignons voor binnenlands gebruik. Het betreft zowel verse champignons als champignons in blik. De Zuid-Limburg se kwekers kunnen alle orders niet meer uitvoeren. Op de veiling te Venlo liep de prijs op tot f 3.87 per kilo. Een aanzienlijke stijging van de productie wordt binnenkort verwacht, waarna ook de export, die de laatste weken iets is teruggelopen weer zal toenemen. Voor Vrijdag, Zaterdag en Zondag is er geen programma vastgeste'd. Maandag begeeft de Prins zich per auto naar Baltimore, waar hij de gast zal zijn van de vliegtuigbouwer Glenn Martin. De volgende dag vliegt de Prins naar Grand Rapids in Michigan. Die zelfde dag staat een bezoek aan de luchtbasis Scott op het programma. Na de nacht doorgebracht te hebben te Grand Rapids, zal de Prins naar St. Louis vliegen voor een bezoek aan de McDonald vliegtuigfabriek. Het di ner gebruikt de Prins die dag als ga t van generaal Curtiss Lemay op de luchtbasis Ossutt te Nebraska. 's Nachts vliegt de Prins rechtstreeks door r.r.ar Los Angeles, waar hij vier dagen z 1 verblijven en verscheidene vliegtuig fabrieken bezoeken. Maandag 15 Maart verlaat de Prins Californië en vliegt naar de lucht machtbasis Biggs bij El Paso in Texas. Vandaar begeeft hij zich naar Mexico, waar hij drie dagen zal. blijven. Het vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, waarmede de Prins reist, blijft die dagen op de luchtbasis Biggs. Op de negentiende keert de Prins naar Biggs terug om per vliegtuig door te reizen naar een militair vliegveld in Florida, Eglin. Op 20 en 21 Maart staat een bezoek aan het eveneens in Florida gelegen vliegveld Patrick op het program. Op 22 Maart bezoekt do Prins het vlieg veld Maxwell in Alabama en op 23 Maart Fort Benning in Georgia. De vier en 'wintigste vliegt de Prins te rug naar New York om op de zeve.i en twintigste naar Nederland terug te keren. Aan boord van het Nederlandse vrachtschip Amstelstad van de rederij Amsterdam, dat in de haven van Otaru op het Japanse eiland Hokkaido ligt, zijn moeilijkheden ontstaan met 25 le den van de bemanning. Zaterdagavond jl. zijn 26 leden van de 39 koppen tellende bemanning allen Nederlanders na een ruzie tus sen een stoker en de eerste machinist van boord gelopen. Eén van hen is op het schip teruggekeerd. Volgens een bericht van Reuter zou de kapitein de 25 stakende zeelieden ontslagen heb ben. De directie van de rederij heeft wel van de moeilijkheden vernomen, maar heeft niets van een ontslag ge hoord. Volgens berichten, die de direc tie uit Tokio heeft ontvangen, is de Nederlandse consul-generaal in Tokio onderweg naar Otaru om deze zaak te regelen. Plaatsing van deze stukken beteken niet, dat de redactie met de inhcw instemt. Zij acht kennisneming erva> echter vgn algemeen belang en z;> ziet ze gaarne zoveel mogelijk mei volle naam ondertekend. Beverwijk, 1 Maart '54, Geachte Redactie, Gaarne zou ik even terug komen op wat de heren Nuyen, tunnelarbeider er; E. Rus, chauffeur bij de Wegenbouw, on langs in dit blad over de tunnelbouw hebben geschreven. Beiden plaatsten zb zich hierbij bewust of onbewust tegen de arbeiders. De vrees voor werkloosheid bij versnelde tunnelbouw is m.i. nonsens. Al is het mogelijk, dat een enkeling zich in deze geest heeft uitgelaten, in geen geval vertolkt dit de gedachte van de tunnelarbeiders in het algemeen. Dit zijn dus strikt persoonlijke uitlatingen. Bij de tunnelbouw ligt de zaak zo, dat het meer vlot naarmate men er langer werkt, zulks als gevolg van een zekere routine. Dit geldt uiteraard tot een bepaalde grens en men kan dit niet forceren. Zo zijn er bijvoorbeeld vier monsterpompen om het beton naar de plaats van be stemming te stuwen. Deze pompen heb ben een bepaalde capaciteit en nu kun je hoog springen of laag, vlug zijn of lui, het beton, dat zij aanvoeren, moet ver werkt worden. Stop zetten is niet moge lijk voor het hele tunnelstuk gestort is. Hier moet dus in een regelmatig tempo worden gewerkt. De heer Rus kan nu wel uit betrouw bare bron weten wat wij verdienen en dit flink wat vinden, hij weet blijkbaar niet, dat wij bij vorstverlet met 45 gul den naar huis gaan. De heer Rus vindt voorts de tunnelbouw bij de A.B.M. wel in goede handen, doch daar kan hij als chauffeur evenmin over oordelen als on dergetekende als beton-grondwerker, maar laat hij gerust zijn: de Rijkswater staat heeft de contröle over deze bouw en gezamenlijk zal men het wel tot een goed einde brengen. Al wordt m l. hier bij dan ook meer aandacht geschonken aan de wijze, waarop 'n snelle bouw kan worden bevorderd dan aan het loon van hen, die de tunnel bouwen. Het domme gepraat van leken kan in dit opzicht eer der onrust en stagnatie veroorzaken dan dat er resultaten mee worden bereikt. Daarom vraag ik de heer Rus vertrouwen te hebben in de arbeiders, die zeker niet het onredelijke zullen verlangen. Zoals de arbeiders in het verleden hebben ge toond verantwoordelijk te willen zijn voor de bouw van de tunnel, zal dat ook in de toekomst het geval zijn. Ik zou hier nog aan kunnen toevoegen, dat waarschijnlijk deze maand ook met ae bouw aan de overzijde van het Noord zeekanaal zal kunnen worden begonnen. J. DEKKER, Voorzitter Kern-Tunnelarbeiders De Visscherstraat 1. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat op last van de chef van de Genera- de Staf alle tot dusver in verband met de witte pokkenepidemie geldende be perkende bepalingen ten aanzien van de bewegingsvrijheid der militairen, zijn opgeheven. EERSTE GROENE KOMKOMMERS IN HUISSEN AANGEVOERD Op de groentenveiling te Huissen zijn gisteren door de kwekers J. Hu- oerts en W. Kemperman de eerste groene kaskommers aangevoerd De komkommers deden van 56 tot 72 cent per stuk.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3