Uitbreiding van diensten en verstrekkingen aan leden J. Boot aan de schootderaarde toevertrouwd Hoe ziet men de schilderijen Een Orion-filmavond voor APO Rondom de groene tafel Lezers spreken JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Geen oliemaar buikpijn APO achtste in verkeerscompe ti tie Protest van ZAP is afgewezen „Laat Uw haar maar eens knippen „De Laatste Eerin Wieringen Ledental toegenomen met 92 Vervolg stadsnieuws Gsote belangstelling bij sobere plechtigheid Tussen Haaks en Kuitje WERELDGEBEDSDAG Bloemententoonstelling Den Oever Urk Van botter tot kotter Natuurgetrouwheid i 2 2* ij Junë geen criterium DE SCHAGER MARKT VRIJDAG 5 MAART 1954 De begrafenisvereniging „De Laatste Eer" te Wieringen hield Woensdagavond haar jaarvergadering in cafe H. Veerdig. De voorzitter, de heer Bontkes heette een dertigtal leden welkom. Als gast was aanwezig de heer v. d Laan, voorzitter van de Federatie van Begrafenisverenigingen In Noord-Holland. Aan het perso neel der vereniging is de per 1 Januari jl. ingegane loonsverhoging toegekend De veelbesproken en minder gewaardeerde verplichte vakgroep Onderling Be grafeniswezen die per 15 Februari jl. zou worden opgeheven blijft gedeeltelijk bestaan tot de PBO. voor het Onderlinge Begrafeniswezen in werking treedt. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek dat het ledental in 1953 is toegenomen tot 1332 (stijging 92) ter- wiil het aangesloten zielental omhoog «ing tot 4113 (stijging 283). De heer Van der Laan deelde mede dat steeds meer verenigingen inzien dat zij ge noodzaakt zijn het aantal diensten en verstrekkingen aan leden bij even tuele begrafenissen uit te breiden, willen zij niet nog meer terrein ver liezen. Het federatiebestuur is reeds een gesprek met enkele verenigingen begonnen om tot een dergelijke uit breiding van en uniformiteit in de bedoelde diensten en verstrekkingen te komen. In 1953 werden door „De Laatste Eer" 42 begrafenissen uitgevoerd voor leden en 7 voor niet-leden. De kas- commissie verklaarde aceoord te kun nen gaan met de rekening en verant woording van de peningemeester. De winst- en verliesrekening 1953 gaf een batig slot te zien van f 2623.74. Dit bedrag is aan de premie-reserve toegevoegd, waardoor het tekort op deze reserve die f 54.503 moet be dragen is gedaald tot f 37.196.65. „De Laatste Eer" kan tevreden zijn over haar financieel beheer van de laatste jaren en al zal zij het gestelde doel, een volledige premiereserve te kweken, in tien jaar misschien niet halen, ver zal ze er niet afblijven. Het effectenbezit met een inkoop- waarde van f 12327.41 had per 31 Dec. jl. een koerswaarde van f 12841.88, zodat ook wat dit betreft le vereniging, er goed ovorstaat. De bestuursleden de heren F. Bont kes, J. Poel en J. Tijsen werden her kozen en in de kascontrólecommissie werden de heren H. Jongedijk en J. Kuiper benoemd. Het bestuursvoorstel om op statuten en huishoudelijk reglement de Ko ninklijke goedkeuring aan te vragen, werd goedgevonden. De voorgestelde wijzingingen in statuten en huishou delijk reglement werden aangeno- mèn. Onder zeer grote belangstelling, voor al uit de aannemerswereld, is gister middag het stoffelijk overschot van de heer J. Boot, die Maandag op 63-jarige leeftijd plotseling overleed, op de Al gemene Begraafplaats te Huisduinen ter aarde besteld. Overeenkomstig de wens van de overledene had de plech tigheid een zeer sober karakter. De met bloemstukken bedekte baar werd door aannemerspatroons naar de laatste rustplaats gedragen. Treffend was, dat de hoogbejaarde ouders van de overledene getuigen waren van de droeve plechtigheid. De uitvoerder van de Algemene Be grafenisvereniging, de heer J. Visser, herinnerde aan de wens, dat geen toe spraken zouden worden gehouden. Een uitzondering werd echter gemaakt voor de heer J. H. Keijzer, die zelf weinige dagen geleden door de heer Boot was toegesproken. Mede namens zijn col lega-aannemers memoreerde de heer Keijzer, dat de overledene een vrucht baar gebruik heeft gemaakt van zijn sterk organisatorisch talent. Hij was oud-voorzitter en erelid van de afdeling •Den Helder van de Nederlandse Aan nemerspatroonsbond, voorzitter van de •samenwerkende patroonsverenigingen, kringcommissielid van de BSB, be stuurslid van de stichting Vakopleiding in het aannemersbedrijf en lid van de adviescommissie van het Gewestelijk Arbeidsbureau.. Voor al deze functies heeft hij altijd zeer veel tijd beschik baar gesteld. Met dankbaarheid her innerde de heer Keijzer tenslotte aan de ondervonden vriendschap. De broer en mede-firmant van de overledene richtte troostvolle woorden lot zijn ouders en de verdere familie. De heer Boot Jr sprak tenslotte zijn dank uit voor de posthume hulde, aan zyn vader bewezen. Hr. Ms. „Rozenburg" is gisteren naar vussmgen vertrokken. Hr. Ms. onderzeeboot „Tijgerhaai" terug6 -botterdam in Nieuwediep 's morgen hoog water om 8.50 14 4 uur' en 'aaK water om 3.00 en De temperatuur van het zeewa- r Was 2,0 graden Celsius. snll ,meer dan honderd landen, ver- vanrt °Ver Sehele wereld, komen Ijju fag yr°uwen bijeen om gezamen- ora» j'dden voor de noden, waar- liik ?r u--e mensheid lijdt. Een derge- a' bijeenkomst wordt vanavond in gehoud Se kerk aan e Wezenstraat caB^o?JVELr>' 4 Maart. Aanvoer t j on stuks. Prijzen: slachtkippen f o'oe - ionge haantjes f 2,15 Van belang voor de leden is in 't Z0J1 een contributie-achter- stand van meer dan twee kwartalen de aanspraken op de rechten aan het lidmaatschap verbonden, doet verval len. Wegens contributie-achterstand werd een zestal leden geroyeerd. Voorzitter sloot deze vergader^ g met een woord van dank aan de velen die in 1953 met zoveel toewijding hun diensten aan de* vereniging heb ben bewezen en voor de prettige sfeer waarin deze avond de bespre kingen waren gevoerd. De jaarlijks terugkerende tentoon stelling van bolbloemen in de O.L.S. te Den Oever trok Dinsdagavond weer veel belangstelling. Hoewel de kwan titeit door de strenge vorst niet zo groot was als anders, liet toch de kwaliteit weinig te wensen over. Al die met zorg door de leerlingen ge kweekte narcissen, crocussen en hya cinten gaven de gang van de school weer een kleurig aanzien. De jury was tot de volgende beoordeling ge komen Narcissen: 1. Lies Bellis; 2. Dikkie Zomerdijk; 3. Piedrie Kooy; 4. Cor- rie Schilderman. Crocussen: 1. Betsie Klein; 2. Mar- ja Schilderman; 3. Marietje de Jonge; 4. Piet en Anton Tijsen; 5. Piedie Kooy. Hyacinten (één in een pot): 1. Ma- rietje de Jonge; 2. Marjan de Smit; 3. Piedie Kooy; 4. Jac. Bays; 5. An neke Glimmerveen6. Annie Koster. Hyacinten in bakjes: 1. Kees Klein I; 2. Marietje de Jonge; 3. Betsie Klein. Hyacinten op glas: 1. Corrie de Haan; 2. Alie de Haan; 3. Kees Cor- nelissen4. Alie de Haan. Zoals gebruikelijk was in een twee tal klasse-lokalenbovendien een keur van handwerken tentoongesteld, die de aandacht der bezoekers tot zich trok. Ook ameublementen, dieren, etc. van lucifersdoosjes gemaakt, toon den met andere voorwerpen, dat de handenarbeidklassen vruchtdragend waren geweest. De oudere leerlingen hadden i.v.m. de a.s. verkeersexamens voor de jeugd allerlei verkeerspro blemen op borden weergegeven. Ook de ouderen konden hierop hun ken nis van de verkeersregels laten blij ken. Kortom, er was weer veel te zien op deze tentoonstelling. Op de werf Metz wordt een botter omgebouwd tot kotter, welk werk on der de vissers grote belangstelling ge niet. De stuurlui aan de kant meenden dat het weinig zou lijken, maar naar mate het werk vordert, komt er een andere mening. Het blijkt dat dit werk bij Metz in goede handen is. Er wordt onder goede leiding op tekening ge arbeid en alle tekenen zijn er dat als straks de ombouw gereed is, er e sierlijk-kotterschip van is gemaakt, dat uitsteekt boven wat elders in dit genre gebeurde en dat naar insiders beweren ook goedkoper zal zijn. Mogelijk is dat deze arbeid dus voortaan ook te Urk kan geschieden. TIJDELIJK PER VRACHTAUTO Nu de stoombootdienst UrkEnk huizen wegens ijsgang nog steeds is gestaakt, wordt momenteel het goede renvervoer met Enkhuizen en de west- wal nog steeds onderhouden. Via de afsluitdijk is nu per vrachtauto een dienst ingesteld tussen Urk en Enk huizen. Het blijkt dat deze verbinding zeer noodzakelijk is. BENOEMING In de plaats van de heer Snijder die naar Heemstede gaat vertrekken, werd per 1 April als ambtenaar op het Ge meente Secretarie benoemd de heer Haan van Nieuw Wolda. Alkmaar hoopt dit jaar haar zeven honderd jarig „bestaan" als stad te her denken. Het is begrijpelijk, dat De Speelwagen ook nu reeds aandacht aan dit feit schenkt in een korte beschou wing over de archiefstukken, die aan de schenking van de stadsrechten door graaf Willem de Tweede herinneren. De enorme brand, die het dorp De Rijp m Januari trof en deze nijvere handels plaats ernstig verwoestte, wordt op in teressante wijze beschreven en geïllu streerd. Rector B. Voets uit Amsterdam gaat met ons op bezoek bij de kunstschilder C. van Rootselaar in Wervershoof, die hij vergelijkt met de bekende groot moeder-schilderes Moozes uit Amerika De schrijver spreekt van een „groot talent", waarop geheel Westfriesland met recht trots mag zijn. Voorts treffen we in dit nummer aan artikelen over de geloofsvervolging in Hoorn in het midden van de zestiende eeuw, Koedijk, Westfriese namen en een aardig gedicht van Huib Fenijn over oud-Alkmaar met een omstreeks 1900 gemaakte foto van de Mient in Alkmaar. 3. De inbraken in Wilgenwolde en omgeving namen dermate toe, dat de onrust onder de bevolking met de dag groter werd. De rovers gingen zo driest te werk, dat het lezen van de beschrijving hunner wandaden in de krant een spannende en opwindende bezigheid werd. Telkens viel het op, dat de inbrekers eengrote mate van sluwheid aan de dag legden en dat zij nooit of te nimmer een spoor achter lieten. Elk krantenartikel over een der brutale inbraken eindigde dan ook steeds met het stereotiepe zinne tje; „Van de daders ontbreekt elk spoor". Miebet zat ook elke avond de krant te spellen en soms liepen de koude rillingen haar over de rug. „Stel je voor," dacht ze, „dat die ke rels de één of andere nacht ook bij ons komen inbreken. Ik zou 't gewoon besterven." Miebet wist wel, dat me neer Brown niet van bange praatjes hield, maar na die geheimzinnige in braak bij notaris Duyvecater had zij het toch een beetje op haar zenuwen gekregen. „O meneer Brown," zei ze huiverend, „als die onverlaten maar niet 's nachts bij ons komen inbreken. Ik zou niet weten wat ik moest be ginnen." Jimmy zag Miebet nog al spottend aan. „t Beste zou dan zijn," zei hij, „dat je mij dan even kwam waarschuwen. Dan kan ik ze tenmin ste in hun nekvel grijpen en in de kelder opsluiten." Miebet schudde haar hoofd. „Oh oh, wat praat u er weer gemakkelijk over", zei ze. „Ik zou 't er niet graag op aan laten ko men. In elk geval moeten wen er maar voor zorgen niet teveel geld in huis te hebben." Jimmy glimlachte. Dat was geen probleem voor hem. 4. Jimmy trok zich niet al te veel van de inbraken aan, die bijna elke nacht in Wilgenwolde en omgeving werden gepleegd. Nu goed hij las de verhalen in de krant, die sinds zij door de nieuwe verslaggever Siem Snuffel werden geschreven, erg span nend en leesbaar waren. Tjonge, wat kon die man een aardig stukje over zo'n inbraak schrijven. Maar voor de rest interesseerde het Jimmy maar heel weinig. Zo dacht Miébet er ech ter helemaal niet Die was er ge woon vól van. Haar mond stond er niet over stil. Met alle leveranciers, met de bakker, de slager, de melk boer, met al wie er maar aan de deur kwam sprak zij over de brutaliteit van de inbrekersbende, die naar het leek hoe lang^ hoe actiever werd. Als er eens een enkele nacht géén inbraak plaats vond, dan was dat een grote uitzondering. Miebet was bovendien ontzaglijk bang, dat de inbrekers de één of andere nacht ook haar een be zoek zouden komen brengen. ,s Avonds besteedde ze wel een half uur om het huis te inspecteren en om na te gaan of alle deuren en vensters stevig ge sloten waren. In alle hoeken en gaten spiedde zij naar inbrekers, die zich daar mogelijkerwijs verstopt Zouden kunnen hebben en zij zou nooit in haar bed stappen zonder er eerst, bijgelicht door een kaars, ónder te hebben geke ken. f 9 idem witte -„.ï 2.60. picpk zwaarder dan zw=- -/piepkuikens f 2,20f 2,30, _are kuikens 2.40—f 2.50, alles per 8- Handel kalm. Op de flink bezochte vergadering der afd. Wieringen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, die Dinsdag avond in hotel „De Haan" te Den Oever werd gehouden werd, was de heer Kaars van Terschelling (vroeger te Wieringen) aanwezig om de dames het een en ander te vertellen en te laten zien van' de schilderkunst van na 1870. Na de tegenstelling tussen klassieke en moderne kunst te hebben aange toond, besprak hij vooral het impres sionisme en het expressionisme en liet daarbij schilders als Courbet, Manet, Cézanne, Gauguin en Van Gogh de revue passeren. Legden de vertegen woordigers van eerstgenoemde stro ming zich toe op het schilderen van impressies, van momentopnamen bv. van het zonlicht op de bladeren of in 't water van een hollend paard e.d., de expressionisten achtten de geeste lijke waarden, de achtergrond van meer belang. Met behulp van een pro jectie-apparaat illustreerde spr. aan de hand van allerlei schilderstukken zijn betoog. Aan het slot behandelde hij het modernisme in de kunst, zoals dat zich manisfesteert in het werk van Henri Matisse, Picasso, Bracque, Mon driaan, e.a. Ook aan Nederlandse schilders be steedde spr. de nodige aandacht. De heer Kaars legde er de nadruk op, dat men een modern schilderij niet moet bekijken als een foto, dat men m.a.w. niet de natuurgetrouwheid als criterium moet nemen, maar dat men zich eerder moet afvragen, wat de schilder te zeggen heeft, welke sfeer, welke stemming, hij wil weergeven. Men moet er als beschouwer iets voor doen om het wezen van een schil derij te kunnen onderkennen en on dergaan. Men moet het verstand zo veel mogelijk uitschakelen en het kleuren- en lijnenspel op zich laten inwerken en er zich door laten ont roeren. Mevr. Boon dankte als voorzitster de heer Kaars voor zijn leerzame inleiding en deelde nog mee, dat de handwerkcursus spoedig zal beginnen, terwijl de cursus „Spreken in '-et openbaar" niet kan doorgaan wegens het ontbreken van een leider. De jaarvergadering zal op 31 Maart a.s. plaatsvinden. A.P.O.'s voorzitter, de heer J. Kater, sprak bij de opening van de filmavond in Veerburg voor de leden van Motor- en Autoclub „Anna Paulowna en omstreken" er zijn verwondering over uit, dat nog zoveel leden aanwezig waren. In weerwil van de zeer ongunstige weersomstandigheden wa-: zeker een 60-tal personen aanwezig. Ook de woordvoerder van de Orion-oliefabriek was zeer tevreden over deze opkomst. vergezeld gaan van enige dozen sigaren voor de heren Helmich en De Jong. Bovendien gaf de heer Kater nog een uitslag van de gehouden verkeers- competitie, die in onze gemeente o.l.v. de wachtmeester der Rijkspolitie, de heer Steenge op touw was gezet en waarbij deze als examiator had gefun geerd. Het bleek, dat de AMC A.P.O. als nr 8 was geëindigd. De heer Kater beschouwde echter de korte tijd van voorbereiding als een oorzaak voor dit vrij lage nummer op de ranglijst. Men is echter van plan, om dit jaar de voor bereidingen veel eerder ter hand te ne men, waarna het succes zeker niet zal uitblijven. Deze woordvoerder, de heer Hel mich, die tezamen met de heer De Jong het filmprogramma verzorgde, wilde in deze winterijd niet uitweiden over de goede eigenschappen van de Orion- olie. Daarom had men de keus laten vallen op een komisch programma, zo dat de Polderse auto- en motorrijders in het motorseizoen hun buik nog zou den voelen vanwege de lachsalvo's en op die manier het Orion-product in ge dachten zouden krijgen. Het filmprogramma was dan ook wel zo dat men er pijij van in de buik zou krijgen, doch niettemin verzuimde men niet enige sportfilms in te lassen. De inhoud van deze film was echter geen voorbeeld van het met zachtheid be handelen van auto's en motorfietsen, doch spanning en sensatie was er ge noeg te zien. Na de pauze viel onze aandacht op een verkeersfilm van de A.N.W.B., zeer leerzaam overigens voor onze Pol derse weggebruikers en als opvoedend element bij verkeersmoeilijkheden een voortreffelijke wegwijzer. Na afloop was het een dankbaar A.P.O. bestuur, dat bij monde van de heer Kater dank bracht aan de heren van Orion voor het gebodene. De heer Kater deed zijn dankwoorden Ongetwijfeld herinnert men zich nog de afloop van ZAP's thuiswedstrijd tegen Limmen, waarbij na afloop, scheidsrechter Janbroer de ZAP-spe- lers alsnog in de gelegenheid stelde een strafschop, welke men tijdens de wed strijd had moeten nemen door het on geoorloofd aanvallen van een ZAP- speler in het Limmen-strafschopgebied te nemen. Die strafschop werd destijds door L. Timmer ingeschoten. Naar wij thans vernemen heeft de protestcom missie het door ZAP ingediende pro test niet toegewezen, zodat de eind uitslag 11 blijft gehandhaafd. T")E heer Mijnlieff, burgemeester van Anna Paulowna heeft de beschul diging van de heer Hoytink, geuit in de vergadering van de raad van Zijpe niet op zich laten zitten en met onge kende felheid gefulmineerd tegen de beschuldiging van de directeur van de Stichting geestelijke volksgezondheid, als zou Anna Paulowna zich schuldig maken aan klaploperij, door wel in grote mate te profiteren van het werk j-JEEFT HET nog zin, zich van de stichting en er andere gemeen- - ten het leeuwendeel aan te laten be talen. De burgemeester verklaarde van geen gevallen te weten, waarin de Stichting zulk verdienstelijk werk doet, maar daartegenover verklaarden de heren Hooimeijer en Berbee, dat zij wel eens kennis hadden genomen van het werk van de Stichting in Anna Paulowna. Er wordt dus ongetwijfeld gewerkt. De vraag is nu maar in wel ke mate. In verband hiermee zouden wij er toch op willen wijzen, dat er inder daad iets te zeggen is voor het stand punt, dat burgemeester Mijnlieff in nam toen hij verklaarde, dat het een beetje gek is. maar ongelimiteerd sub- cieel niet hopeloos in de knoop komen, sidie te geven. terwijl er vanwege de W.J vragen onszelf trouwens af of de directie der Stichting wordt verklaard, heer Glim met veel feller zou hebben dat in verband met het kiese van de gereageerd op de woorden van de heer gevallen geen inlichtingen aan het ge- Schenk, als deze er maar even van meentebestuur kunnen worden ver- overtuigd zou zijn geweest, dat de strekt. De Stichting moet zich er van wethouders en speciaal wethouder bewust ziin dat ieder gemeentebe- Jonker, zouden hebben gecapituleerd stuur wanneer het om belangrijke be- voor de burgemeester, dragen gaat, recht heeft te weten, wat Wij herinneren ons nog, dat de heer blanche wordt gegeven. Wij menen, dat hier wellicht de grootste oorzaak van de bestaande spanning zit. Voor de rest wachten we met spanning op het terug kaatsen van de bal. te gaan verdiepen in de vraag, of de heer Schenk in de roos schoot, toen hij vroeg, of de goede verstandhouding in het college van B. en W. een gevolg was van de capitulatie van de wethou ders Kloosterman en Jonker voor de verlangens van de burgemeester, die van ouds zeer grote bezwaren tegen het terrein Molenkolk zou hebben ge had? Wij menen van niet. Gezien de felle reactie van alle drie betrokke nen, geloven wij, dat bij alle verschil van mening, men het in het dagelijks bestuur van de gemeente over één ding volkomen eens was: De Molen- kolk, hoe ideaal als plekje ook, kon niet gebruikt worden voor tehuis van ouden van dagen, wilde men finan- van een Saulus een Paulus is gewor den, is wel het duidelijkste bewijs, dat het Molenkolkplan in wezen onaan vaardbaar was. Waarbij wij dan de kanttekening zou den willen maken, dat het wel heel lang geduurd heeft, voordat gemeen- teSestuur en architect, vooral de laat- meente Zijpe? Waar de ste, tot deze ontdekking zijn gekomen groot is? en dat het al heel vreemd aandoet, dat er voor dit object nu twee archi tecten worden ingeschakeld, al kost de inschakeling van die tweede man dan ook „maar" een paar duizend gul den te stoppen. Dat zou immers inhouden: Een zelfstandige gemeente met armlastige inwoners, veelal in slechte omstandigheden, die af en toe een fooitje krijgen. Het probleem ligt geheel anders. Dat ligt in de huisves ting van de bejaarden. Armen zowel als rijken. En wat die sombere klan ken van de heer Hooimeijer aangaat, zou de geaardheid van de bewoners van Anna Paulowna nu zoveel an ders zijn dan die van de nabuurge- interesse zo £)E HEER Hooimeijer heeft als woord voerder van, wat in ouderwetse termen, de rechtse groepering zou mo gen worden genoemd, zeer ernstige pogingen in het werk gesteld, om het plan te doen stranden We hebben hem nimmer als een warm voorstander van {JONDEN WE dus constateren, dat de heer Hooimeijer eigenlijk tegen het tehuis was, onverschillig waar het zou komen, omdat hij een andere vorm van verzorging wenste en omdat hij meende dat het voor de gemeente on betaalbaar was, de Katholieke fractie was in haar geheel tegen de plaats, maar voor het bouwen van een tehuis, terwijl de heer Timmer als vertegen woordiger van de CHU zich met te huis en plaats kon verenigen. Wij hebben ons zelf de vraag voor- er met datgeld wordt gedaan. In ieder geval het college van B. en W. Men mag in dat college immers wel zo veel vertrouwen stellen, dat men er van verzekerd is, dat de gegevens dan niet aan de grote klok hangen. Heeft men als directeur van de Stich ting niet zoveel vertrouwen in die colleges, dan mag men ook niet ver langen. dat de gemeentebesturen zo veel vertrouwen hebben in stichting en leiding, dat hun als het ware carte Glim in een vorige vergadering ten aanzien van wethouder Jonker bijzon der grievende opmerkingen maakte en hem beschuldigde van ommezwaai en woordbreuk, tezamen met de gehele fractie van de PvdA, toen de heer Jonker als haar woordvoerder ver klaarde, dat gebleken was, dat de Molenkolk onaanvaardbaar was we gens de te hoge kosten en het te klei- me terrein. Toen lachte de heer Glimm of meer hysterisch. Dat ook hij nu het plan beschouwd. Wat hij nu echter gelegd, of die plaats nu werkelijk zo trachtte, was politiek bezien verba- verwerpelijk is. Toegegeven dat het zend handig, maar in een stadium, dat tehuis aan de peripherie van Kleine de raad er niet meer in kon trappen. Sluis ligt. welke perspectieven zijn er Wat voor figuur zou men hebben ge- niet voor uitbreiding. En hoe betrek slagen, indien in deze vergadering het kelijk gering is de afstand naar Klei- besluit was genomen, om nu maar ne Sluis niet. Om nog eens op de ge- meente Zijpe terug te komen, ook daar ligt „Zuiderzon" niet midden in Scha- gerbrug Is dat storend? Wij menen het te moeten ontken nen. En wij zijn geneigd het eens te zijn met de opvatting van mr Jonker, in deze dus van de meerderheid van de raad, dat er aan het einde van de Raadhuisstraat inderdaad iets moois gemaakt kan worden, juist omdat men er de ruimte heeft. Men kan geen weer eens te gaan studeren op de door de heer Hoytink als nieuw voor gestelde, doch in wezen niet nieuw zijnde vraag, welk systeem van zorg voor bejaarden het beste zou zijn. Dan was men weer even ver van een oplossing geweest als een paar jaar terug. Neen, hoe goed bedoeld mis schien, kon deze oplossing toch niet aanvaard worden. Zo min als het ar gument van de heer Hooimeijer in druk vermocht te maken, dat men goede inrichting stichten, indien men door het bouwen van een tehuis nood- zijn vleugels niet kan uitslaan. Hopen lijdend zou worden en het college van we nu maar in het belang van alle be- wijkvoogden niet meer de bevoegdheid jaarden van Anna Paulowna. dat er zou hebben, in koude winters de on- m eendrachtige samenwerking snel dersteunden een briefje van f 25 toe wordt gewerkt. Plaatsing van deze stukken betekent met, dat de redactie met de inhoud, ziet ze gaarne zoveel mogelijk met instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij volle naam ondertekend. Den Helder, 3 Maart 1954. Mijnheer de redacteur, Bij de onlangs vanwege de C.P.N. in de Tweede Kamer gehouden interpel latie in verband met de toenemende duurte en de 5 pCt. loontoeslag werd van deze zijde de minister toegevoegd: „Laat uw haar maar eens knippen!" Nu ben ik geen communist, maar de ze opmerking aan het adres van de minister vond ik toch wel heel juist. Waarom moeten de kappers hun tarie ven met 15 en 20 pCt. gelijk verhogen? Men schrikt er gewoon voor terug om bij de kapper op bezoek te gaan. Na tuurlijk gun ik de kappers een verho ging van 5, desnoods van 7 pCt., doch men moet niet vergeten, dat de mees ten van hen in hun zaak ook tabaks en toiletartikelen verkopen, terwijl ve len bovendien ook nog dames,-;apper zijn. Waarom dan deze abnormaie ver hoging? De enige remedie is, de haren veertien dagen langer op je hoofd te houden. Enige tijd geleden bracht ik een bezoek aan een kapperszaak en intussen werd er voor plm. zeven gul den aan sigaren, sigaretten en vloei verkocht. Ik weet wel dat dit niet de hele dag zo doorgaat en dat de zaken niet van 's morgens tot 's avonds vol zitten, doch ik constateer alleen de fei ten en meer, dat men het leven voor de arbeiders niet onnodig duurder moet maken. De minister kan dat wel beta len, maar een arbeider niet. EEN ARBEIDER (Naam en adres zijn ons -bekend .- Re dactie.) De vetmarkt bood ook nu weer het zelfde beeld: Een -kleine aanvoer en ook een geringe en vrij lusteloze han del. De hoogste prijs werd gemaakt voor een koe die wij een prima beest zouden willen noemen en wel f 1050. Per kg slachtgewicht kwam dit dier op f 2.85. Op de gebruiksveemarkt waren aardige koeien, die echter trekkend van de hand gingen. De nuchtere kalveren- markt paste zich met grote aanvoer aan bij het beeld dat provinciaal te zien was: Flinke vraag met bevredigen de prijzen. Hoogste notering f 65. Weinig wolvee met betrekkelijk goede handel. Ook op de paardenmarkt was de handel nogal rustig. Hoogste note ring voor handelspaarden f 1100.—, voor slachtpaarden ging de prijs van f 1.55f 1.75 per kg. De handel op de biggenmarkt was deze week erg stug, de aanvoer groot. Prijzen en aanvoer: 8 paarden 800— 1000, 7 vette koeien 675—1050, 15 melk en kalfkoeien 700—1025, 408 nuchtere kalveren 2565, 4 vette schapen 90 130, 34 overhouders 85115, 117 big gen^ en schrammen 35—85, 16 konijnen NOOORDSCHARWOUDE, 4 Maart '54 15000 kg uien S.20—9.60, grove 7.40— S.20, drielingen 14—15, nep 20, 3500 kg peen B 5—6; peen C 5; 88000 kg rode kool 7—13.40; 38000 kg gele kool 8-40— 17.30; 110000 kg Deense witte 6—9; 600 kg groene 18, 165 kg witte 1B 66; witte UB 61; afw. 38; doorgedr. 20.000 kg 20. op LANGENDIJK, 4 Maart '54. 14000 kg uien 8.90—9.80; grove 8.20— 9.20; 18000 kg rode kool A 7.1012 70* rooe kool B 7-7.50; 96000 kg gele kool 6 60-17.3°; 39000 kg witte kool 6-9 6^74 nw rf S'6°: '500 kg wlü0' 63—73; witlof IIB 59—66.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3