Stad en omgeving Toonkunst bracht „Johannes Passion" Scheepsrampen behandeld door Belgische onderzoeksraad „Beati Mortui" aan de groeve van de heer Van der Kuijl De brandweer weerde zich Predikbeurten „Marnix"ramde Texelse boot Gemeentelijke Dienst versloeg in volleybalcompetitie HAV Onverantwoordelijk navigeren werd zwaar gestraft Er komt tekening in de plannen Zeemacht 3 leed haar eerste nederlaag Koploper Dindua bij HCSC op bezoek „Lichtzinnigheid van de schipper" Schone weergave van Bach's schepping Koninklijk Helders Mannenkoor bewees zijn secretaris de laatste eer Vele oud-collega's bij de teraardebestelling Den Helder Marinestad Straks een beslissingswedstrijd nodig? Willy Jeanninneen Victoire Roger VRIJDAG 5 MAART 1954 Op een welgekozen tijdstip (bij het ingaan van de Lijdensweken) heeft de afdeling Den Helder van Toon kunst de geschiedenis van Christus' lijden zoals deze is beschreven in het Evangelie van Johannes en door Bach getoonzet in zijn „Johannes Passion", voor een groot auditorium in de Nieuwe Kerk te Den Helder ten ge hore gebracht. De leiding berustte bij Herman Zaal, wiens streven om alle sentimentaliteit uit de repro ductie van het Kunstwerk te weren bij elk der uitvoerenden weerklank heeft gevonden. Deze homogeniteit van opvatting, gepaard aan de gron digheid waarmee alles was voorbe reid, leidde het gheeel tot een ar tistiek niveau, Bach's schepping waar dig. De voorzitter van het Toonkunstkoor, de heer C. Prinsen, sprak in zijn openingswoord de wens uit, dat de aan wezigen een paar goede uren zouden jnogen hebben. Onze waardering voor de uitvoering zou al bijzonder groot zijn geweest, indien alleen maar deze wens m vervulling was gegaan. De toe hoorders werd echter veel meer ge schonken. Zij ontvingen menig moment van bewogenheid, uitgaande boven een zuiver muzikale ontroering. Juist op deze ogenblikken besefte men vol vreugde dat sfeer en strekking van deze wonderschone Passie-muziek zui ver werden aangevoeld. Bach's mees terhand heeft de lijdenshistorie niet larmoyant neergeschreven, maar zelfs in fragmenten vol diepe tragiek gepre ludeerd op het slotkoor „Ruht wohl, ihr heiligen Gebeine, die ich nun wei ter nicht beweine". Geen treurnis meer over Christus's lijden, want zo zingt Bach in het laatste koraal „Meine Augen sehen Dich in aller Freud, O Gottes Sohn". De dramatische allure van het Passieverhaal door de compo nist geaccentueerd in ontroerend- sobe re recitatieven, innige aria's, geladen koren en beschouwende koralen kwam onder de lofwaardige directie van Her man Zaal prachtig tot uiting. Het Toon kunstkoor werkte mede als een soepel reagerende eenheid, een toegewijde aandacht schenkend aan alle intenties van de dirigent. De recitatieven wer den voortreffelijk door Aafje Graaff- Kamp aan het clavecimbel begeleid, daarbij haast ongelooflijk gaaf en tref zeker geassisteerd door een der cel listen van het Provinciaal Philharmo- nisch Orkest. Dit ensemble dat een enkele maal de gewenste harmonie ont beerde, heeft overigens de orkestpartij voortreffelijk gespeeld. Een belangrijk aandeel in de uitvoe ring had de tenor Wiebe Drayer, die zijn recitatieven en solopartijen tech nisch uitstekend en met volledig tekst begrip ten gehore bracht. Qua voor dracht sloot de alt Aafje Heijnis, die over een fraai getimbreerde stem en een geschoolde techniek beschikt beter bij hem aan dan de sopraan Dora van Doorn-Lindeman, wier aria's niet ge heel voldeden. Laurens Bogtman ver tolkte de baspartij uitstekend en toonde zijn meesterschap vooral in de aria „Mein teurer Heiland" met het prach tige koraal op de achtergrond. Hem dankten de toehoorders enkele momen ten die zij als waardevolle herinnerin gen aan een schone concertavond zul len bewaren. BOVEN DE GEOPENDE GROEVE, waarin de kist met het stoffelijk overschot van de heer E. van der Kuijl langzaam neerdaalde, zong gistermiddag het Koninklijk Helders Mannenkoor de hymne „Beati Mortui als een laatste eerbetoon aan zijn zo plotseling verscheiden secretaris. Het omfloerste vaandel neigde, terwijl de eraan gehechte medailles zachtjes rinkelden. Dg belangstelling bij de plechtigheid was groot. Ook zeer velen, die de overledene buiten de kring van het koor hadden leren kennen, toonden hun medeleven door hun aan wezigheid. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door wethouder J. J. Landman. De vice-voorzitter van de zangver eniging, de heer Alb. Abbenes^ voerde als eerste het woord, vol waardering herinnerend aan het werk, dat de heer Van der Kuijl gedurende meer dan dertig jaar met zoveel toewijding en nauwgezetheid als secretaris heeft ver richt. Precies een week geleden had de overledene nog met zijn zangers vrienden de laatste repetitie-avond bij gewoond. De bescheiden, maar gewaardeerde plaats, die de heer Van der Kuijl in de Partij van de Arbeid heeft ingenomen, werd namens het afdelingsbestuur ge schetst door de heer J. H. Smith, wiens gedachten eveneens uitgingen naar de grote mate van zorgvuldigheid en be trouwbaarheid in al hetgeen de over ledene heeft gedaan. Tenslotte sprak de afdelingsvoorzit ter van de Algemene Nederlandse Gra fische Bond, de heer P. Verhoef, die de heer Van der Kuijl herdacht als een goed bondsvriend en bekwaam vak man, een voorbeeld voor velen. Deze spreker kon terugdenken aan een jarenlange samenwerking bij de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr„ waar de heer Van der Kuijl tot zijn pensionne ring als machinezetter werkzaam was. Behalve de bedrijfsleider, de heer D. J. Luyendijk, woonden verscheidene personeelsleden van Drukkerij de Boer de teraardebestelling bij. Een schoon zoon van de heer Van der Kuijl be dankte alle aanwezigen, in het bijzon der de sprekers, voor de bewezen laat ste eer. In de plannen met betrekking tot de viering van het eeuwfeest der Adel borstenopleiding begint, zo vernamen w(J, enige tekening te komen. Het ligt in de bedoeling, ook aan de versiering en verlichting van de stad de nodige aandacht te schenken. De heer M. Groe- neveld, waarnemend directeur van de Water- en Lichtbedrijven, is toegetre den tot de subcommissie O. en O., als deskundige voor de verlichting. De verschillende subcommissies, uit gezonderd die voor de sport, hebben inmiddels hun adviezen uitgebracht over de ingediende voorstellen en sug gesties ten aanzien van de jubileum viering. De adviezen zijn bij het da gelijks bestuur in studie. De vele voor stellen op het gebied van de sport worden door het bestuur van de Hel- derse Sportraad, dat zoals bekend optreedt als subcommissie voor de sportzaken, momenteel in overleg met de Marine-sportcommissie bestudeerd. Binnenkort zal een bijeenkomst worden gehouden van het dagelijks be stuur en de voorzitters van de sub commissies zang en muziek met alle muziek- en zangdirigenten. In deze ver gadering zullen eveneens nadere voor stellen worden besproken. Intussen wordt er naar gestreefd, zo spoedig mogelijk het (voorlopig) feestprogram ma bekend te maken. Men hoopt bin nenkort te beginnen met een lande lijke propaganda-actie. Zondag 7 Maart DEN HELDER: Geref. kerk, Bethel- kerk, 9 uur ds Hartkamp, 10.45 uur ds Hartkamp, 17 uur ds SwenRe- hobothkerk, 10 uur ds Swen, 17 uur ds Hartkamp. Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur ds I. van de Knijff; Woensdag 20 uur biduur voor het gewas, ds I. van de Knijff. Geref. kerk, Weststraat, 8.45 uur leesdienst, 17 uur ds Noorman van Wieringerwerf. Evang. Luth. kerk Wezenstraat, 10.30 uur prof. dr Boendermaker. Vrij Evang. gem. Hoogstraat, 10.15 en 17 uur ds Joh. van Petegem, 12 uur kinderkerk. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der laatste dagen, Weststraat, 10.30 en 17 uur dienst. Vrije Chris tengemeenschap, Spoorstraat, 10 uur samenkomst. Oud-Kath. kerk, Mid denweg, 10 uur heilige mis, 10 uur kinderkerk Var; Galenstraat, 19 uur vespers. Doopsgez. gem., Kerk- gracht, 10.30 uur ds J. J. J. van Sluijs. Baptisten gem., Spoorstraat, 12 uur Zondagsschool, 16 uur evang. J. Dammuller uit Alkmaar (H.A.). Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur samenkomst, 12 en 14.30 uur Zon dagsschool. Leger des Heils, Spoor gracht, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur openluchtsamenkomst (Spoor straat), 10 uur heilsbijeenkomst'. JULIANADORPNed. Herv. gem 10 uur bediening H. Doop (medewer king van het kerkkoor). - Geref. kerk 9.30 uur leesdienst. 14.15 uur ds Swen. CALLANTSOOG: Ned. Herv. gem., 18.30 uur ds H. J. Trommel. Bij het binnenvaren van de haven is Hr Ms fregat „Marnix", dat gistermiddag op de rede had proefgestoomd, uit haar roer gelopen en in aanvaring gekomen met de Dokter Wagemaker", die kort tevoren was afgemeerd. De scherpe steven van de oorlogsbodem raakte even boven de waterlijn het berghout van de Texelse boot, aan bakboordszijde ter hoogte van het roer. Door de schok knapten de trossen van de „Dokter Wagemaker", maar de „Marnix" zette nog circa vijftien meter door. Het stuurboordsanker richtte vrij veel schade aan in de bovenbouw van de Texelse boot, waar zich gelukkig geen passagiers bevon den. Een jongetje, dat in de bakboordswalegang stond, kon zich precies op tijd uit de voeten maken. Met geringe vertraging aanvaardde de „Dokter Wagemaker" om half vijf de overtocht naar Oudeschild. Op de foto's ziet men resp. de beschadigde bovenbouw van de „Dokter Wagemaker" en de gehavende neus van de „Marnix", die in de afgelopen nacht is hersteld. Omgeven door scherp-riekende rookslierten deden brandweerlieden gister morgen hun uiterste best om zoveel mogelijk te redden van de inventaris, na het uitbreken van de brand in het textielmagazijn van de firma Van Straaten aan de Keizerstraat. In de volleybalcompetitie heeft Gemeentelijke Dienst 1 kans gezien HAV 1 in drie sets te verslaan. Deze ploegen delen nu samen de laatste plaats en zij hebben elk nog één wedstrijd te spelen, en wel tegen Adelborsten 1, dat WSOV 1 onder zich hield. Het heeft er dus alle schijn van, dat HAV en G.D. straks een beslissingswedstrijd moeten spelen. In de tweede klasse versloeg Zee macht 2a in een tamme wedstrijd HKV. De derde klasse leverde een verrassing op. Zeemacht 3 moest namelijk het on derspit delven tegen HCSC 2. Dit uit stekende resultaat van de HCSCers betekende voor de sailors de eerste ne derlaag. Bij de dames is het Hermes gelukt Zeemacht in drie sets tot overgave te dwingen. De situatie is thans zo, dat er drie ploegen onderaan staan, wan neer Pro Patria volgende week van HCSC 1 mocht verliezen. De uitslagen waren: Heren: eerste klasse- Gemeentelijke Dienst 1—HAV 1 7—15, 15—7, 15—12; WSOV—Adelbors- ten i 13—15' 3—15; tweede klasse: Zee macht 2a—HKV 15—1, 15—9; derde kl.: Zeemacht 3HCSC 2 715, 1115; Zeemacht 3HAV 2 1513, 1513; HCSC 3—LSK 2 15—13, 14—16, 14—16; HCSC 3—HCSC 2 5—15, 14—16. Dames: eerste klasse; HermesPro Patria 2 15 1015; HKV—Pro Patria 12—15, 15 '12, 15—7; Hermes—HCSC 1 9—15, 9— 15; tweede klasse: HAV 2HMC 2 15 9 6—15, 5—15; HMC 1—HKV 2 11—15, 15—9, 15—2. In de eerste klasse heren is nu de stand: HCSC 10—20, Adelborsten 1 10— 14 Adelborsten 2 98, Zeemacht 1 98, WSOV 1 10—8, HAV 11—6, Gemeente lijke Dienst 11—6. De „kop" van de derde klasse ziet er als volgt uit: Zee macht 3 17—32, HCSC 2 14—24, HMC 1518, WGW 15—18. In de eerste klas se dames luidt de ranglijst: HAV 916, HCSC 9—14, HKV 9—10, Pro Patria 9 4, Zeemacht 104, Hermes 104. Morgenmiddag om kwart over vier krijgt HCSC bezoek van koploper Din dua, dat welhaast zeker is van het kampioenschap. Wij kunnen onze stad genoten dan ook weinig kans op suc ces geven. Het elftal van HCSC is als volgt samengesteld: doel: Kerssies; achter: Vinke en Boon; midden boot jes, D. Bais en Sluiter; vóór: Graaff, P. Bais, De Haan, Molijn en Burger- hoff. (Van onze speciale verslaggever) DE BELGISCHE ONDERZOEKSRAAD voor de Zeevaart te Oostende heeft uitspraak gedaan in de zaak over het vergaan van de Belgische kotter „Willy Jeanninne", de O 65 in de ochtend van 27 November van vorig jaar bij de Eierlandse vuurtoren op Texel en over de stranding en het vergaan van de Oostendse kotter O 265, de „Victoire Rogier" op 10 November op de Haaksgronden bij Den Helder. Bij het eerste onge val kwamen drie mensen om het leven. De matroos van de wacht, Brackx, werd door de raad gestraft met de ontzegging, om vier maan den als matroos van de wacht te varen. De schipper Hubert Antierens van de „Victoire Rogier", die zijn schip op de Haaks verspeelde, werd gestraft met de ontzegging van het recht om gedurende twee jaar in deze hoedanigheid te varen. van matroos Bruyneel de wacht over nam om 6.45 en opdracht kreeg een bepaalde koers te sturen, heeft ver zuimd van tijd tot tijd de dieptemeter te raadplegen en voorts heeft hij om 7.20 uif* een licht vooruit voor het lichtschip Texel aangezien. Als gevolg daarvan heeft hij de koers gewijzigd om niet te dicht langs het lichtschip te stomen. Hij heeft, meende de raad, zonder grote ondervinding, en zonder kennis van de grondbeginselen van na vigatie gehandeld naar beste weten en kunnen. Na het zien van de vuurtoren, waarbij hij dus ontdekte dat het niet een lichtschip maar de Eierlandse vuurtoren v.'as, had hij in ieder geval de schipper moeten waarschuwen. Dit heeft hij niet tijdig gedaan. De raad was tenslotte van oordeel dat matroos DE O. 65, de „Willy Jeanninne", stond onder bevel van schipper-eigenaar Hubert van Acker, 46 jaar oud. Drie bemanningsleden van zijn schip kwa men om het leven en de andere opva renden werden gered door de motor- strandreddingboot „Joan Hodshon". De Onderzoeksraad voor de Zeevaart was van mening dat bij het slechte zicht en de onmogelijkheid om de positie van de O. 65 te bepalen in ieder geval de schipper of twee leden van de beman ning op de brug hadden moeten staan. De matroos van de wacht, Brackx, die Brackx de ontvangen opdracht om de koers te volgen, niet heeft opgevolgd en dat hij groot gebrek heeft getoond aan vakkundig overleg, plichtsbesef en verantwoordelijkheidszin. Om die re denen is hij gestraft met de ontzeg ging, om vier maanden als matroos van de wacht te varen. „Victoire Roger" yOORTS werd het stranden en ver gaan van de O. 265, de „Victoire Roger" behandeld en uitspraak gedaan in deze zaak. De O. 265 verliet op 21 October de haven van Oostende en liep op 10 November het Nieuwediep binnen om een gewonde motordrijver aan land te brengen. Bij het verlaten van Den Helder strandde de kotter op de Haaksgronden. De bemanning werd door de reddingboot „Prins Hendrik" van boord gehaald. De Raad kwam tot de conclusie, dat schipper Victor An tierens Den Helder heeft verlaten, zon der de hulp van een loods te hebben ingeroepen en zonder zich te hebben laten inlichten over de bebakening in die omgeving, terwijl hij wel wist tus sen welke gevaarlijke ondiepten hij zijn vaartuig diende te sturen. Hij heeft voorts op een kritiek ogenblik de brug verlaten om de motor na te zien en daarbij geen orders aan de roerganger gegeven. De raad was van mening dat de schipper zijn vaartuig eerst ten anker had moeten brengen. De raad was verder van oordeel dat de schipper vaartuig en bemanning zonder enige grond of noodzakelijkheid aan groot onheil heeft bloot gesteld en dat het stranden en vergaan van het schip uitsluitend te wijten is aan de onbegrijpbare lichtzinnigheid en roe keloosheid van schipper Antierens. Om die redenen heeft de Raad voor de Zee- vaart hem gestraft met de ontzegging van het recht om gedurende twee jaar in deze hoedanigheid te varen. -

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5