I I JOSE's MEUBELHANDEL Full Nylon Kous? HERSCHEL Vruchtbare samenwerking op het Westelijk halfrond 12.75 SCHEEP VAARTB ERICHTEN Juttertjes M, Ziet de etalages Tiende Inter-Amerikaanse conferentie te Caracas I Onze meubelen vliegen de deur uit! P leemanslextielhuis Russische trawler gestrand NIEUWE WAARDEBONNEN KOOPT NU EXTRA GOEDKOOP Een Regenmantel of Herenregenjas WAARDEBON VIJF GULDEN Waardebon Twee Gulden Vijf tig GROTE SORTERING IN ALLE MATEN EN SOORTEN II Zuidstraat 4, Javastraat 36, Tel. 3069 Den Helder Heeft U al kennis gemaakt met onze prachtige MODEHUIS CHORTÈN) Komt U eens kijken naar onze collectie 14.55 17.75 Japan koopt slechte rijst van Iran In België werken 50.000 Italiaanse mijnwerkers Reorganisatieplannen van Griekse regering Soekarno installeerde bureau „West-Irian" Belgische Kamer gaat zich met de bokssport bezig houden JAFFA JAFFA HET CENTRUM Te koop aangeb.: Bij aankoop van een Heren- of Damesregenjas deze bon voor 12 Maart inleveren aan de cassa Bij aankoop van een Jongens- of Meisjesregenjas deze bon voor 12 Maart inleveren aan de cassa T3 koop gevraagd: Ruilen: Te huur gevraagd: Personeel: Diversen Collectieve veiligheid in het brandpunt VRIJDAG 5 MAART 1954 f 2 Fauteuils m. 4 stoelen v.a. f 135.- 2 Clubs met 4 stoelen, v.a. f 350.- Kloostertafels, v.af 45.- 4 Clubjes, v.af 185.- Huiskamertafels, vanaf f 45.- Cocos in 100, 70, 50 br., v.a. t 2.45 Vloerkleden, in Perz. dess., vanaf f 125.- Bedstellen, 1- en 2-pers., vanaf f 32.50 Nog 1 week kunt U profiteren van deze uitzon derlijke aanbieding. Normaalprijs 5.25, thans KONINGSTRAAT 31 DEN HELDER A.W.R. EN FAVORITA FANTASIESCHORTEN EN MOUWSCHORTEN Zulke kleuren ziet U maar zelden FAVORITA SCHORTJE met randdessin MOUWSCHORTEN korte mouw met rits, vanaf SLUIS DIJKSTRA AT 73 Bij Burura Firth, een van de Shetland-eilanden, is een Rus sische trawler gestrand. De schipper had geweigerd Britse hulp te aanvaarden. Kort daarna arriveerden twee leden van de Russische ambassade bij het vaartuig, die beslisten, dat het schip verkocht zal worden. Blijkens mededeling van een hoge Japanse ambtenaar voor de voedsel voorziening hebben Japan en Iran te Teheran een overeenkomst getekend, krachtens welke Japan 13.000 ton rijst zal invoeren. De ambtenaar zeide, dat Japan had toegestemd de rijst te ko pen, ondanks het feit dat de overeen gekomen prijs „exorbitant" werd ge acht. Het contract was gesloten om •„vriendschappelijke relaties met Iran te handhaven", want Iran had ge dreigd de gehele invoer uit Japan stop te zetten, indien de Japanse on derhandelaars de rijstprijs niet zouden aanvaarden. De prijs is 162 dollar FOB en dat is ver boven het wereldmarkt niveau, aldus de Japanese zegsman, die er aan toevoegde, dat de rijst van slechte kwaliteit was. In de Belgische mijnen zijn meer dan 50.000 Italiaanse arbeiders werkzaam. Vertegenwoordigers van de Belgische en Italiaanse regering hebben thans te Rome een accoord getekend op grond waarvan deze Italianen, indien zij ge durende vijf jaar in de mijnen heb ben gewerkt, arbeid kunnen zoeken in andere takken der Belgische nijver heid. Zij verwerven hetzelfde recht voor de leden van hun in België ver blijvende gezin. De Italiaanse arbei ders zullen onder dezelfde sociale voorwaarden werken en zij zullen de zelfde voordelen genieten wat de huis vesting betreft als de Belgische mijn werkers. De regering van generaal Papagos is van plan het gehele Griekse over heidsapparaat te reorganiseren. Tot dusver is tot de volgende maatregelen besloten: 1. 15.000 ambtenaren, die overbodig worden geacht, zullen af vloeien; 2. bejaarde ambtenaren zullen 'op pensioen worden gesteld; 3. elk regeringsdepartement zal aan een be drijfseconomisch onderzoek worden onderworpen4. de salarissen dei- ambtenaren zullen met 20 a 25 procent worden verhoogd. De opvatting van de Griekse rege ling hierbij is, dat minder maar beter betaald personeel, met jeugdiger per sonen op verantwoordelijke posten, tot een doeltreffender staatsapparaat kan leiden. President Soekarno heeft gisteren in het paleis Nagara te Djakarta, de leden, de opperste leiding, het bestuur en de adviseurs van het „Bureau Irian" geïnstalleerd. Dit geschiedde tijdens een plechtigheid, die werd bijgewoond door de leden der rege ring, verschillende diensthoofden en parlementsleden, alsmede vertegen woordigers van leger en politie. In zijn toespraak zeide de presi dent, dat het streven om West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) onder het gezag van de republiek Indonesië te brengen, niet slechts het recht van een nationale strijd is, maar tevens dient om te voorkomen, dat de na tionale veiligheid wordt bedreigd. De al twee dagen durende staking in de haven van New York is nog uitgebreid. Naar aanleiding van een door de Belgische Volksvertegenwoordiger Philippart bij de Kamer ingediend wetsvoorstel, dat bokswedstrijden in België wil verbieden, heeft de Belgi sche academie voor geneeskunde zich op een bijeenkomst met de aard van de bij de bokssport voorkomende ver wondingen bezig gehouden. De conclusie van de Belgische aca demie voor geneeskunde luidt, dat bokswedstrijden ernstige, zo niet dode lijke gevolgen kunnen hebben. In het bijzonder worden de slagen op het hoofd toegebracht zeer gevaarlijk ge acht. Naar aanleiding van deze con clusie dringt de academie er op aan, dat streng toezicht op bokswedstrijden zal worden uitgeoefend. Inmiddels heeft de hoge raad voor sport en licha- melijkè opvoeding een rapport aan de minister gezonden, waarin wordt op gemerkt, dat de Belgische Boksbond met betrekking tot het toezicht op wed strijden in gebreke blijft en waarin op een strenge reglementering van de bokssport wordt aangedrongen. Het wetsvoorstel van de heer Philippart zal pas na de verkiezingen in de Belgische kamer worden behandeld. Zeventig Zuidkoreaanse piloten vertrek ken spoedig naar Amerika om daar te leren omgaan met straalvliegtuigen. Tijdens een bijeenkomst van de Kamer commissie voor Economische Zaken heeft minister Duvieusart verklaard, dat geen enkele Belgische kolenmijn vóór 31 Augus tus zal worden gesloten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, zal de vergadering van de raad van de NAVO, die 23 April te Parijs bijeenkomt, bij wonen. Adinda (t.) 4 Mrt te Pladju. Alblas- serdijk 3 Mrt te Antw. Alchiba 3 Mrt te St Vincent. Aldegonda (t.) 3 Mrt v. Pladju n. Bangkok. Alderamin 3 Mrt te Calcutta. Alkaid p. 3 Mrt Finisterre n. Antw. Alphacca 3 Mrt nm. te Boston. Ampenan 4 Mrt te Aden. Amstel veen p. 3 Mrt Algiers n. A'dam. Arends- kerk 4 Mrt te Las Palmas. Alioth 3 Mrt v. Antw. te R'dam. Alphard 3 Mrt te Rio Grandedosul. Amstelland p. 3 Mrt Madeira n. Montevideo. Agamemnin 1 Mrt te' Kingston. Alcyone 4 Mrt v. Rot terdam n. Porto Alegre. Alhena 4 Mrt te Santos. Andyk 2 Mrt te Tampico. Arendsdyk 4 Mrt te Paranagua. Arkel- dyk 4 Mrt v. Havre n. Bremen. Axel- dyk 3 Mrt te New York. Bantam 6 Mrt 1900 mijl voor Hoek v. Holand verw. n. R'dam. Blommersdyk 3 Mrt te Phila- delphia. Banka 4 Mrt te Singapore. Barito 4 Mrt te Manokwari. Blom- mersdijk 2 Mrt nm. v. New York n. Phi- ladelphia. Boschfontein 3' Mrt v. Port Said n. Genua. Billiton 4 Mrt te Kaap stad. Bonaire 3 Mrt 1140 mijl N.O. Bar bados n. Barbados. Boskoop 3 Mrt nm. v. Madeira te Antw. Caltcx Utrecht 3 Mrt v. Sidon te R'dam. Congostroom p. 3 Mrt Finisterre n. A'dam. Caltex Per- nis (t) p. 3 Mrt Finisterre n. Antw. Cleodora (t) p. 3 Mrt Miri n. Davao. Coryda p. 3 Mrt Gibraltar n. Bornbay. Dalerdijk 3 Mrt v. New Orleans n. Brownsville. Drente 3 Mrt v. Suez n. Port Said. Dongedijk 3 Mrt v. Bremen n. Middlesboro. Eemdijk p. 3 *Mrt Ba hamas n. New Orleans. Ena (t) 4 Mrt te Singapore. Esso Den Haag (t) p. 3 Mrt Malta n. Sidon. Erlnna (t) 2 Mrt te Liverpool. Garoet p. 3 Mrt 2400 m. Guardafui n. Aden. Gaasterkerk 3 Mrt nm. v. Colombo n. Fremantle. Heetor 3 Mrt te Leixoes. Hathor Mrt v. Am sterdam te R'dam, Heemskerk 4 Mrt v. Barcelona te Antw. Helena 3 Mrt v. A'dam n. Bremen. Indrapoera 4 Mrt te Penang. Ittersum 4 Mrt te Santos. Ivoorkust 4 Mrt te Hamb. Johan van Oldenbarnevelt p. 3 Mrt Kaap Elba n. Suez. Java 28 Febr. v. Halifax -n. Bos ton. Kertosono 4 Mrt te Seattle. Kieldrecht p. 4 Mrt vm. Ouessant n. Ant werpen. Kota Gede 2 Mrt nm. v. Bal- tlmore n. Galveston. Kota Inten 4 Mrt te Safaga. Kedoe 3 Mrt v. Hamb. te R'dam. Kota Baroe 3 Mrt Kreta gep. n. Beyrouth. Laertes 3 Mrt v. Hamb. te Glasgow. Leersum p. 3 Mrt 1150 mijl Vlissingen n. A'dam. Laagkerk 4 Mrt te Aden. Langkoeas p. 3 Mrt eil. Siberut n. Aden. Lemsterkerk 3 Mrt nm. te Khorramshar. Limburg 3 Mrt te San Francisco. Lissekerk 3 Mrt te Port Said. Laurenskerk 4 Mrt v. Karachi n. Bombay. Leopoldekerk p: 4 Mrt Vlis singen n. Antw. Mermede 5 Mrt te Houston verw. Modjokerto4 Mrt v. Tondjong Priok na Semarang. Maas dam 3 Mrt 320 m. v. Carthagena n. Car- tagena. Manoeran 3 Mrt nm. te Balik- papan. Myonia (t) 3 Mrt v. Balikpapan n. Singapore. Nieuw Amsterdam 3 Mrt te New York. Orion 3 Mrt nm. te Ca- tania. Oberon 4 Mrt te Curagao. On- dina (t) 2 Mrt te Rangoon. Oranje 4 Mrt te Southampton. Oranjestad 4 Mrt te La Guaira. Oranjefontein 3 Mrt 430 m. ONO van Sthelena n. Las Palmas. Orestes 3 Mrt v. Baltimore te New York. Prins Frederik Hendrik 3 Mrt v. Stjohn te Le Havre. Poelau Laut 4 Mrt te Ban- darshapur. Prins Willem 4 p. 3 Mrt Ouessant n. Valeneia Prins Willem van Oranje 1 Mrt te St. John. Sarpedon 1 Mrt v. Port au Prince n. New York. Stad Leiden vertr. 5 Mrt v. Savanna n. Golf v. Mexico. Stad Maassluis 4 Mrt v. Vlaardingen n. Nervik. Stad Vlaar- dingen 6 Mrt nm. Hoek v. Holland verw. Samarinda 4 Mrt te Ilo Ilo. Sibajak 3 Mrt v. Fremantle n. Melbourne. Sir- rah (t) 4 Mrt te Fremantle. Sliedrecht (t) p. 3 Mrt Ouesant n. Gothenburg. Stad Arnhem 2 Mrt v. Dubai n. Port Said. Stad Breda p. 3 Mrt Wight n. Glasgow. Stad Schiedam 4 Mrt nm. Gibraltar verw. Sumatra 3 Mrt v. Be- lawan n. Penang. Sunetta (tl p. 3 Mrt Straat Socnda n. Miri. Schie 3 Mrt v. Piraeus n. Messina. Stad Rotterdam 3 Mrt v. Tynedock n. Nervik. Tomori 3 Mrt v. R'dam n. Hamb. Tabian 3 Mrt te Portland Oreg. Tarakan 4 Mrt te Cochin. Tcucer 3 Mrt te A'dam. Tamo 4 Mrt v. Antw n. Rio de Janeiro. Trompenberg 27 Mrt. v. Jacksonville n. Havre. Waal p. 4 Mrt vm. Gibraltar n. Duinkerken. Westerdam 3 Mrt 1100 m. W. Landsend n. New York. Willemstad 3 Mrt 80 m. NO v. Flores n. London. Waterman p. 3 Mrt Startpoint n. Halifax. Wonosari p. 3 Mrt Kaap Vincent n. Port Said. Zonnewijk 4 Mrt te Izmir. Zuiderkruis 3 Mrt 200 m. N. ten N. Fini sterre n. Las Palmas. Zijpenberg p. 3 Mrt Kaap Bon n. Catania. 10 pracht Jaffa's 1.00 Puik beste NOORDELINGEN, alles meel, alles kruim, koken niet af, gratis thuis, p. 10 kilo 16, p. 25 kilo 15 Geschrapte, let op, onbe vroren worteltjes, extra extra, kilo 32 Pracht gele citroenen... 8 Jonathans, het mooiste, y2 kilo 28 voor de betere groenten t.o. Koningdwarsstraat Verse tomaten, Knolselderie Partij hout en konijnen hokken. Asterstraat 9. Patates a frites-kiosk op goede stand. Ook te huur. Br. onder no. 6 bur. y. d. bl. Z. g. a. n. driewielig kin derfietsje, 2 persoons spiraal. Meidoornstraat 98. m BISCHOFF BISCHOFF Electrische Haw. gitaar. Ankerpark 4. Na 18 uur. Geheel gereviseerde brom fiets. Kaptein. Mobylette, Duinroosstraat 42. Crème kinderwagen met z.g.a.n. matrasje f 35. Duin roosstraat 121. Z. g. a. n. driewielig fietsje. Rozenstraat 27. 2 Chinchilla fokvoedsters, 10 jonge konijnen, prijs billijk- Beschikbaar z'g. Lotharinger ram. A. v. d. Wint, Ceram- straat 29. Goed onderhouden wandel wagen. G. v. d. Berg, „Zon Rondom", Zandvaart 11, Bree- zand. Scooter „Sitta", 120 B.J. '52 voor Jawa '52. Galenstraat 115. c.c. Van Pakhuisje of box, liefst omgeving Ruyghweg. Br. on der no. 22 bur. van dit, blad, Nette werkster gevraagd. Koningstraat 55. Zelfst. hulp in de huishou ding in klein gezin van 4 personen. Merelstraat 10. Werkster, 3 x per week of meisje, 4x per week. Burg. Heuwingsingel 95. Net kosthuis aangeboden van Maandag tot Vrijdag, Geen beroeps. Adres bur. v. d. blad. Weggelopen een rode kater. Tegen beloning terug bezorgen Sportlaan 1. T. o. g. herbouwplicht. Br. onder no. A 3 Boékh. Trap man, Schagen. Bij het Inzenden van num- merbrieven op advertenties wordt beleefd verzocht het juiste nummer in de linker bovenhoek van de enveloppe (Van een bijzondere correspondent) EEN VAN DE oudste en meest doeltreffende internationale organen, de organisatie van de Amerikaanse staten, is te Caracas, in Venezuela, een conferentie begonnen ter formulering van de te volgen koers en ter vaststelling van haar richtlijnen voor de eerstvolgende vijf jaar. Deze Inter-Amerikaanse Conferentie, de tiende van haar soort, richt nog maals de aandacht van de wereld op een stelsel van samenwerking, dat niet alleen oorlog binnen de grenzen van haar eigen gebied buiten de wet heeft gesteld, maar dat ook het begrip van collectieve veiligheid over een uitgestrekt gebied ontwikkeld heeft. De conferentie wordt bij gewoond door vertegenwoordigers van de 21 republieken, die bij de organisatie zijn aangesloten. Canada is bet enige land op bet Westelijk Halfrond dat geen lid is. Het belang, dat de Verenigde Staten aan deze bijeenkomst hechten blijkt uit het feit, dat de minister van Buiten landse Zaken Dulles de beraadslagingen gedurende de eerste week zal bijwonen. yAN DE aanvang af heeft de collec tieve veiligheid tot de grondbegin selen van de Pan-Amerikaanse bewe ging behoord. Reeds meer dan 100 jaar geleden werd door twee grote Ameri kanen, die tijdgenoten van elkaar wa ren, James Monroe en Simon Bolivar, de grondslag gelegd die tot het aan vaarden van dit beginsel heeft geleid. In 1823 maakte president Monroe zijn bekende leerstelling wereldkundig, waarin de Europese landen gewaar schuwd werden voor territoriale aan spraken op het Westelijk Halfrond en drie jaar later riep Bolivar, de grote held van de Zuid-Amerikaanse vrij heidsbeweging, de eerste conferentie van Amerikaanse landen in Panama bijeen. Bolivar's droom van een Amerikaan se statenbond begon in de jaren 1889 1890 vaste vorm aan te nemen, toen de eerste Inter-Amerikaanse Conferen tie werd gehouden en de Internatio nale Unie van Amerikaanse Republie ken werd opgericht. De Unie, die zich le bevi rdering van nauwere inter- Amerikaanse betrekkingen ten doel stelde, schafte in beginsel de oorlog af en stelde daarvoor arbitrage in de plaats als een middel om geschillen tot oplossing te brengen. Dit beginsel werd bij talrijke gele genheden toegepast, want in de eerste dagen van de Pan-Amerikaanse bewe ging, deden zich in vrijwel elk deel van dit Halfrond grensgeschillen voor, of waren er andere aanleidingen tot onenigheid tussen de staten. Geleidelijk werden bemiddeling en arbitrage meer en meer aanvaard. In 1914 en nogmaals in 1916 werden ge schillen tussen de Verenigde Staten en Mexico tot oplossing gebracht door een bemiddehngscommissie die was samen- rw i r-, Ult j Ar?entinië, Brazilië en Chili. Deze drie republieken teken 'en op hun beurt het „A.B.C."-vredesver- drag, dat ten doel had onderlinge rust en vrede te bewaren. Korte tijd daar op werd een aantal verdragen ge sloten tussen andere Amerikaanse Re- publieken en de Verenigde Staten. EEN BELANGRIJKE gebeurtenis tij- (,„nd,e"s ,de yifde Inter-Amerikaanse Chili ü.le,i d'« 1923 in Santiago, d Sponden, vormde het „Gondra Verdrag* waarin regelingen werden neergelegd voor de vreedzame oplossing van geschillen. Dit stelsel werd nog verder ontwikkeld tijdens de Internationale Conferentie van Ame rikaanse Staten over Arbitrage en Be middeling die in December 1928 in Washington werd gehouden: het droeg bij tot de vreedzame oplossing .n het geschil tussen Peru en Chili over de reeds lang bestaande kwestie „Tae- na- Arica". |N 1923 brak de Chaco-oorlog uit is- sen Paraguay en Bolivia. In het daarop volgende jaar werd in Monte video de zevende Inter-Amerikaanse Conferentie gehouden en werden voegdheden verleend aan een commis sie van neutrale staten, die er naar streefde de vrede te herstellen. De commissie slaagde er in twee jaar later een wapenstilstand tot stand te brengen. Na de in de Chaco-oorlog opgedane ervaring organiseerden de Amerikaan se Republieken een bijzondere „vre desconferentie" te Buenos Aires m 1936. Daar werd een procedure opge steld voor het bijeenroepen van een conferentie van alle één-en-twintig ministers van Buitenland Zaken met het doel het hoofd te kunnen bieden aan elke bedreiging van de vrede m het Westelijk Halfrond, hetzij door agressie van de staten onderling oi agressie van buitenaf. In 1937 legden enkele landen, die waren verwikkeld in twee dreigen'® conflicten, zich neer bij een door be middeling verkregen oplossing. Op f achtste Internationale Conferentie m 1938 te Lima, namen de Amerikaans Republieken een resolutie aan, waan zij verklaarden zich solidair te weer stellen tegen elke interventie en agres sie van buiten af. £)E NEGENDE conferentie te Bogot® in 1948 is van groot belang Sew,ct,d omdat daar de ondertekening tot sta kwam van het OAS-IIandvest, waarl" de -wens van de Amerikaanse volkeren wordt vertolkt om tezamen „in v.reo te leven en door wederzijds begrip-'" het welzijn van allen te dienen verdrag van Bogota werd getcBen door de één-en-twintig Amerikaan Republieken, die daarbij zich ycr"® den „zich te onthouden van elke dreiging met of gebruik van SeW®' voor het tot oplossing brengen haar geschillen. Dit verdrag werd yt sterkt door zeer vergaande veilig1"e'r:. maatregelen, waartoe zich de Am kaanse landen verbonden in het drag van Wederzijdse Bijstand, dat 1947 in Rio de Janeiro werd getek'e In dit verdrag wordt bepaald dat dien één der Amerikaanse landen slachtoffer is van agressie hetzij buiten af of binnen het Halfrond, andere leden dit land ter verdedigt"* te hulp zullen komen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 8