Huisvrouw kreeg f 10.000 voor haar strijkplank Nieuwe Westduitse hulpactie voor de Oostzone Vooraanstaande Fransen tegen Duitse herbewapening Max Heymans hield boeiende show van voorjaarshoeden Vormingscentrum De Haaf had veel belangstelling in 1953 In eigen onderhoud voorzien Een Alkmaarse vond rollende strijkvlak uit Een jaar gezwegen RAILVERBINDING BERGEN-BERGEN AAN ZEE Vier Britse jagers neergestort Méér zeggenschap voor Tunesiërs SPAAK waarschuwt Frankrijk Portoricanen heden voor de rechter Plan aanvaard Aantal vluchtelingen neemt weer toe Stille tocht door Parijs? BEROEPINGSWERK Fraaie combinatie van toilet en hoofddeksel Stuk kerkewerk van veel belang in Bergen Prins Bernhard is naar Amerika vertrokken Communistische staking bedreigt Italië Nog méér arrestaties Britse Lagerhuis extra beveiligd Nieuw typeduikboot in Engeland Rivieren in Engeland treden buiten oevers Azië-conferentie in het Volkenbondsgebouw VRIJDAG 5 MAART 1954 Een Alkmaarse huisvrouw, mevrouw D. Kuys-de Wit, Gedempte Baansloot 25, heeft een nieuw model strijkplank uitgevonden, met een rollend strijkvak, een vinding, die door enige fabrikanten zó belang rijk werd geacht, dat zij mevrouw Kuys voor de overname van het door haar aangevraagde octrooi een bedrag van f 10.000.— hebben aange- boden. Deze koop is inmiddels doorgegaan en op de komende Jaar- beurs, die van 27 Maart tot en met 9 April wordt gehouden, zal de strijkplank van mevrouw Kuys als een van de nouveauté's zijn te be- wonderen. Het is niet onmogelijk, dat nog vóór die tijd, als de eerste strijkplanken volgens het nieuwe principe vervaardigd, uit de fabriek komen, in een van de Alkmaarse zaken een demonstratie zal worden gegeven, waarbij natuurlijk ook de uitvindster aanwezig zal zijn. Zoals bij iedere ontdekking is ook deze het ei van Columbus. Op een goed dag, het is nu onge veer anderhalf jaar geleden, bedacht mevrouw Kuys tijdens het strijken, dat het bepaald onhandig, was dat zij iedere keer de bout moest neerzetten om het tafellaken dat zij onder han den had verder te schuiven. „Het z>u veel practischer zijn als ik in één keer door kon gaan", vond ze. Vroeger toen er met bouten werd gewerkt, die op het gas werden verwarmd, maakte dit weinig verschil. Dan moest er toch iedere keer een warm strijkijzer wor den gepakt, maar nu dat met de elec- trische strijkijzers niet meer nodig is ergerde zij zich over dit telkens weer kerend gedwongen oponthoud. De idee liet haar niet met rust. Hoe wel haar man aanvankelijk zei, dat als er iets aan een strijkplank viel te veranderen knappere koppen dat al lang zouden hebben uitgedacht, zocht zijn echtgenote naar een oplossing, '.ie haar tenslotte zomaar is komen aan waaien. „Als ik het strijkvlak nu eens beweegbaar maak, en om de plank "et rollen?" peinsde ze. Zij sloeg aan het experimenteren en zag haar idee na verloop van tijd werkelijkheid wor den. Rond de plank kwam een .lo pende band" van smalle latjes, waarop het flanel werd bevestigd. Nu behoef de mevrouw Kuys de bout niet telkens neer te zetten en kon ze rustig blijven doorstrijken. Ze behoefde slechts het rollende vlak een zetje te geven om het volgende stuk van het te strijken goed op de plank te krijgen. Toen ze eenmaal zoyer was, dacht de uitvindster aan de Nederlandse oc- trooiraad, die haar aanvrage accepteer de. Aangezien het nog altijd mogelijk was dat iemand anders haar idee zou namaken zweeg mevrouw Kuys ovu haar ontdekking in alle talen en eerst enkele maanden geleden heeft zij con tact opgenomen met enige fabrikanten in Alkmaar en omgeving. Deze voel- weinig voor het rollende strijk vlak, maar een paar andere heren za gen er wel business in. Zij kochten het octrooi, dat niet alleen voor N derland, maar voor practisch de gehe le wereld is aangevraagd, voor de som ^an™r en gaven twee fabrieken in Westzaan en Rotterdam opdracht met de vervaardiging te beginnen. Al vorens hiertoe werd overgegaan is eerst onderzocht of men de vinding van de Alkmaarse huisvrouw nog kon verbeteren, maar het pleit voor me vrouw Kuys, dat men het door haar ontworpen systeem met dezelfde mate rialen geheel heeft overgenomen. Na langdurige discussies, die meer dan 4 uur in beslag hebben genomen, heeft de gemeenteraad te Bergen gis teravond tegen middernacht met 8 stemmen vóór en 4 tegen het concept besluit van burgemeester en wethou ders, om nadere plannen te doen uit werken voor het rijden van een die seltram tussen Bergen en Bergen aan Zee goedgekeurd. Daarmee is, in het vooruitzicht van de definitieve opheffing van de stoom tram-zomerdienst AlkmaarBergen aan Zee en na een periode van onge veer zes jaar waarbij men naarstig naar een oplossing heeft gestreefd, een einde gekomen aan een periode die de gemoederen danig in beweging heeft gehouden. Aanvankelijk scheen het dat de tramkwestie nog eens op de lange baan geschoven werd toen een motie werd ingediend, ondersteund door de heren Hemelrijk, De Beus, Maassen (PvdA) en mevrouw Broekman—Vries man (WD), inhoudende het voorstel te komen tot een synthese van de reeds eerder ingediende „railplan nen". Na enige besprekingen werd de motie ingetrokken, daar de drie laat ste personen op hun standpunt terug kwamen. Als tegenstemmers resteer den tenslotte de heer Hemelrijk en de drie leden van de KVP-fractie. Het tramplan dat door ir Burgers- dijk is uitgewerkt, voorziet in de ver binding van Bergen en Bergen aan Zee tijdens de zomermaanden door middel van een dieseltram. Thans is men in de phase beland om te komen tot aankoop van de NS. rails en -ge bouwen, die tot dit traject behoren. Boven Groot-Brittannië zijn gis teren vier Britse jachttoestellen brandend neergestort. Drie van de pi loten kwamen om het leven, terwijl de vierde zich met zijn valscherm in vei ligheid wist te brengen. Drie van de verongelukte vliegtui gen (een „Vampire", een „Venom" en een „Meteor") behoorden tot de lucht macht. Het vierde was eigendom van een organisatie van vliegtuigbouwers. Wat de jMeteor" betreft, die bij het vliegveld Rougham in Suffolk. neer stortte, meent men te weten, dat het een nieuw model was, waarvan de bij zonderheden nog geheim worden ge houden. De politie gaf nl. de persver tegenwoordigers geen toestemming om de machine te fotograferen. De Duitse Bondsrepubliek zal bin nenkort, naar verwacht wordt, een nieuwe grote hulpactie voor de Oost- duitse bevolking beginnen. Alle par tijen van de Bondsdag hebben haar instemming betuigd met een plan van de Vluchtelingenpartij om alle West duitsers er toe te bewegen een dag loon af te staan ten behoeve van de ondersteuning van de bevolking van Oost-Duitsland. De hulp zou vrijwillig verleend moeten worden. Twee en twintig vooraanstaande Fransen hebben zich tegen de herbewa pening van West-Duitsland uitgespro ken, zoals voorzien in de conventies van Bonn en het EVG-verdrag. Het stuk is o.m. ondertekend door de radicale ere voorzitter van de Nationale Vergade ring, Herriot, de radicale oud-premier Daladier, Georges Coguiot, lid van het Centrale Comité der communistische Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Huizen N.H.: J. den Besten te Babyloniënbroek. Beroepen te Veenendaal: J. T. Doornenbal te Oene. Bedankt ovor Doorn (tweede pred.plaats)K. Chr. van Gorcem te 's-Gravenzande. Ger. Kerken: Tweetal te 's-Gravenhage W. (drie vacaturen): J. Kremer te Utrecht en B. J. A. Streefkerk te Berkel-Ro- denrijs; J. Nawijn te Aalten en G. W. Rijksen te Rotterdam-Z.; A. Brouwer te Barneveld en D. Krijger te Lochem. Beroepen te Anna Jacobapolder: H. J. van Duine, cand. te Wassenaar. Beroepen te Wierum: B. C. de Valk, 'cand. te Nunspeet. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Grand Rapids: C. Smits te Sliedrecht. Bapt. Gemeenten: Bedankt voor Nieuw-WeerdingeS. Zijlstra te Eindhoven. OP EEN UUR waarop een gewoon mens thuis is om zijn maaltijd te nuttigen, toont Max Heymans aan zijn vaste cliëntele en aan een uitgebreide vertegenwoordiging van de pers zijn nieuwe voorjaars hoedjes. In de propvolle salons, waar men op ongemakkelijke stoelen vlak tegen elkaar aange drukt zit en de rest van de be zoekers zich met de treden van de trap moet tevreden stellen, wach ten de dames opgewekt totdat de show»—- een half uur. te laat - een aanvang neemt. De maestro zelf, in een wit overhemd gecom pleteerd door een vest van zwart zijden jersey, waarbij hij een piep- nauwe donkergrijze pantalon draagt, zweeft de zaal door om zijn dames te begroeten1. Maar bij het zien van de eerste hoedjes vergeet men het wachten, de ongemakke lijke zitplaats en de honger. Want Max Heymans is ditmaal wel zeer gelukkig geweest met het samen stellen van zijn collectie. Voor zijn cloches en ondiepe pot hoeden, die zeer origineel zijn en een geheel nieuwe lijn vertonen, gebruikt hij vilt in zachtblauw en wit. De japonnen, door Heymans zelf bij de hoedjes ontworpen, passen hierbij wonderwel. Knap gevönden zijn deze toiletten met bijpassende jasjes, die HET VORMINGSCENTRUM De Haaf te Bergen, van de Neder lands Hervormde kerk in Noord- Holland, heeft in het afgelopen jaar onder zijn nieuwe directie een grote activiteit ontplooid. Daarbij is voortgebouwd op een reeds in kiem bestaande gedachte, die van het „beroepsgroepenwerk". Hierbij werd aangesloten bij een ontwik keling, die reeds landelijk en in ternationaal bij het vormingswerk gaande was, terwijl reeds in het Centrum zelf gelegde contacten, hijvoorbeeld met artsen en platte landers zeer welkom en bruikbaar leken. Het denken in deze lijn bleek ook in onze provincie ^ruchtbaar te werken, daardoor kon reeds een eerste opzet van vormingswerk in de voorjaars maanden buiten verwachting sla- |en, aldus het jaarverslag over 1953. J Bliftt |S zeer veel gedaan. Er kwamen Uf miandersdagen, een artsendag, een - j.^aenkomst van de Zondagsschoollei- te ^e^ge-Kerkgroepen, cathechisan- n, en diverse gast.endagen, om enkele v-i"jemen- Daarnaast was de Haaf niot ger! bezet door activiteiten, die ren e'gen initiatief tot stand wa- gekomen, maar waarin veelal in e nwerking met andere organisaties Programma werd opgesteld en uit- vnn? zoals scholenweken, dagen u vrouwenverenigingen, e.d. zomerprogramma was reeds m Maart in grote lijnen gereed. Het was ingesteld op afwisseling van gasten- weken en zomercursussen gedurende drie maanden. Deze opzet was voor de Haaf, welke tot dusverre slechts de open pensionvorming had gekend, geheel nieuw. Des te verheugender was, dat alle weken voldoende waren bezet. Onderwerpen waren o.m.: Ont moetingen met de cultuur, Wij zijn niet zö jong meer, Hoe wonen en le ven wij? Begin September kon reeds groten deels het winterprogramma worden gepubliceerd. Het omvatte ondermeer Huisvrouwenbijeènkomsten, Gemeente- groepen, Meisjesweken, Fabrieksmeis jes, Zondagsschoolleiding, Directies van Bejaardentehuizen, Gezinsverzorgsters. Het grootste deel van het programma viel onder het eigen vormingswerk. Dit heeft nog weinig een eigen vorm, een eigen kenteken. In de methodiek is veel in dankbaarheid ontleend aan wat anderen hebben ervaren. Het stempel, dat dit werk zou moeten dra gen, de volledige ontmoeting van mens en medemens beheerst door de ont moeting met God, heeft nog zo wei nig vorm aangenomen, dat het onmo gelijk' is, deze al doorgevoerd in een samenlevingsvorm gestalte te geven. Aan de andere kant is de scheiding tussen wereld en gemeente in het huis moeilijk te trekken. Dat vervult de leiding van De Haaf met dank baarheid. Over de bezetting van het gebouw in de jaren 1952 en 1953 worden in het jaarverslag van De Haaf dé vol gende gegevens verstrekt: aantal „mandagen" in 1952 was 4519, in 1953 7475, het aantal bezette dagen resp. 186 en 248. Het aantal gesubsidieerde vormingsdagen beliep in beide jaren resp. 38 en 119, aan cursusgelden werd resp. ontvangen f 19.300 en f 24.800. De uitgaven voor vormingswerk ste gen van 6000 tot f 14.800. Ook dit jaar gaven de cijfers weer een exploi tatieverlies te zien, dat door bijdragen van rijk en kerk voor een deel wordt gedekt. Het ongedekte restant ligt, hoewel het werk zich uitbreidde, lager dan verleden ja*A door het veranderen van hoed met bij passende shawl of strik een geheel ander aanzien krijgen. Duidelijk laat de ontwerper zien, dat de vrouw met haar hoed ook haar uiterlijke persoon lijkheid verandert. Hij brengt kleine zijden toques van genopte surah, die in fijne plooitjes op de kleine bol is gedrapeerd; hierbij worden lange shawls van hetzelfde materiaal gedragen. Een blauw met wit genopt hoedje heeft een bijpassen de strik op de schouder van het blau we manteltje. Bij een beeldschoon canotiertje van witte organdie, draagt de mannequin een enorme witte strik om de hals; uitermate flatteus! Als men ervan overtuigd is, dat de mode van de hoedjes ditmaal klein en ve derlicht zal zijn, brengt hij plotseling wagenwielen van hoeden in grof na turel stro, fijn wit piqué of blauw ge vlochten stro met een arrangement van blauwe tulle. Hoewel deze hoeden zeer flatteus zijn, kunnen ze in ons winderige klimaat weinig of nooit ge dragen worden. Op kleine toques, die aan schilde rijen van de Franse impressionisten doen denken, plaatst Heymans fluwe len rozen, strikken van ragfijne geor- gette of legt hij het voorjaarsbloemen bouquet in een rand om de hoedjes heen. Het geheel wordt bijeen gehou den door voiles; kort, halflang of strak om het gezicht getrokken staan ze heel flatteus. Eindeloze variaties zijn er op de pillbox. Vaak langwer pig, rust het hoedje even op het voor hoofd. Het heeft de garnering aan de achterzijde van ripslint of tulle maar ook randjes bloemen en uitgeknipte bloemblaadjes zijn favoriet. Een vuurrode pillbox van stro wordt een turban als hij een lajf rode foulard zijde om zich heen gedrapeerd krijgt. Dus u kunt uw overjarig hoedje met een zijden lap of een randje lelietjes der dalen weer keurig tot een modern dopje omtoveren. Voorts waren er ba retten van wit stro met een marine blauw lint of van bruin vilt gecombi neerd met stro; achter op het hoofd gedragen gaven zij het jonge gezichtje van de mannequin een onschuldig uiterlijk. Of Heymans nu de ene keer de roos voorop het dopje plaatst of de andere keer schijnbaar toevallig de roos ach ter op een zijden gevalletje, steeds weer verraadt dit de kundige hand en de feilloze smaak van deze begaafde ontwerper, die ook in Parijs met zijn collecties zo'n groot succes heeft. HENDRINE Prins Bernhard en majoor Sonder- man zijn gistermorgen om half tien per regerings-Dakota van Soesterberg naar Parijs vertrokken. Zoals bekend is zal de prins op uitnodiging van de Amerikaanse militaire autoriteiten enige tijd in de Verenigde Staten verblijven. Zijn medereiziger is de Griekse minister van Defensie, Ca- nello-Poelos die op het Pentagon be sprekingen zal voeren over de mid delen om de technische uitrusting van het Griekse leger te verbeteren en de mogelijkheid om het aantal troepen te verminderen. EEN BURGEMEESTERSDAG OP DE AMSTELFORA De openingsdag van de grote Amstel- fora, 25 Maart in de hoofdstad, zal een burgemeestersdag zijn. Circa 450 bur gemeesters uit alle delen van ons land zullen te half drie in de Franse zaal van het RAI-gebouw worden ontvan gen. In de hall zal de Amsterdamse politiekapel begroetingsmuziek spelen. partij en René Capitant, een vooraan staand Gaullist. Zij roepen „de Fransen, die hun be zorgdheid delen" op om op 13 Maart op de Chapms Elysées te Parijs bijeen te komen bij het graf van de Onbeken de Soldaat en daarna in stilte over de Champs Elysées te marcheren, „ten te ken van afkeuring van de herbewape ning van Duitsland". Op 14 Maart zou den elders in het land soortgelijke ma nifestaties moeten worden gehouden. Reuter tekent hierbij aan, dat met deze demonstratie voor de eerste maal de Franse verdeeldheid over Duitslands herbewapening uit de vergaderalen op de straat zou worden gebracht. Da ladier heeft medegedeeld, dat men voor de demonstratie de toestemming van het ministerie van Binnenlandse Zaken zal vragen. De Bey van Tunis heeft gisteren zijn goedkeuring gegeven aan een Frans plan om het protectoraat Tunesië een grotere mate van zelfstandigheid te geven. Het voornaamste gevolg is, dat meer dan de helft van de kabinetsze tels in handen van Tunesiërs komt. Tot dusver waren zij gelijkelijk tussen Fransen en Tunesiërs verdeeld. Een van de nieuwe decreten bepaalt de oprichting van een Assemblée, be staande uit 45 Tunesiërs, die bij alger meen kiesrecht via een kiescollege worden gekozen. Deze Assemblée zal moeten worden geraadpleegd, vóórdat de regering wetgevende maatregelen kan treffen op economisch en sociaal gebied. De Franse ingezetenen zullen in een ander lichaam worden vertegenwoor digd, dat zich met de Assemblée zal verenigen bij besprekingen over be- De Belgische socialistische ex-pre mier Paul Henri Spaak heeft gisteren te Parijs op een bijeenkomst van 150 parlementariërs verklaard te vrezen, dat indien het EVG-verdrag niet door Frankrijk wordt bekrachtigd, „de ge hele Europese politiek en de philoso- phie van het Atlantisch Verdrag" zul len verdwijnen. De Verenigde Staten zullen de NAVO niet loslaten maar geleidelijk de belangstelling voor Europa verlie zen en de Britten zullen de Amerika nen daarin volgen, aldus Spaak. De kleine landen van Europa zou den dan „een illusoire en bedriegelij- ke neutraliteit" zoeken. Frankrijk en Duitsland zouden misschien als gevolg daarvan om het hardst proberen tot een vergelijk met Rusland te komen en het is niet zeker, dat Frankrijk die wedloop zou winnen. De Italiaanse communistische vak bondsleider Giuseppi di Vittorio heeft gisteren gezegd, dat het 5.000.000 leden tellende Italiaanse algemene vakver bond de grootste staking van na de oorlog zal organiseren, indien de fa brikanten geen onderhandelingen met de vakbeweging beginnen over hogere lonen. De werkgevers hebben wel onder handeld met de 2.500.000 leden tellen de christen-democratische vakverbond. Di Vittorio beschuldigde dit vakver bond ervan, dat het bereid was met „belachelijk kleine" loonsverhogingen genoegen te nemen. Hij zeide, dat het onder communis tische leiding staande verbond een overeenkomst tussen de werkgevers en de christen-democratische bond zal verwerpen. Volgens hem is een derge lijke overeenkomst „zonder enige mo rele en juridische waarde". MAU-MAU GENERAAL GEDOOD. Britse troepen hebben Donderdag de Mau-Mau „generaal Gicoema" in het gebied van de berg Kenya gedood. Zij doodden voorts in een hevig ge vecht ten Zuiden van Nyeri zeven Mau-Mau-leden. In de eerste dagen van Maart is de stroom van vluchtelingen uit Oost- Duitsland naar Berlijn weer groter geworden. Niet alleen de afloop van de Berlijnse conferentie, doch ook de intrede van mildere weersomstandig heden zullen daartoe hebben bijge dragen. Een belangrijk deel van de in Berlijn aankomende vluchtelingen bestaat uit boeren, die vrezen met de Oostduitse regering in conflict te ge raken, daar zij aan de hun opgelegde verplichting tot levering niet kun nen voldoen. Voor de gevluchte boeren heeft de minister voor de Vluchtelingen, Ober- laender, thans een nieuw hulppro gramma aangekondigd. Hij wil in de komende twee jaren veertigduizend gevluchte boeren in de Bondsrepu bliek een nieuwe levensmogelijkheid bieden. De grote ontginningsplannen en de nog altijd voortdurende trek van het platteland naar de stad biedt daartoe volgens de minister alle kan sen. Ook het aantal uitwijkende jonge mannen neemt toe als een gevolg van de omstandigheid, dat er in Oost- Duitsland opnieuw krachtige actie» op touw zijn gezet om leden te wer ven voor de gekazerneerde Volks- politie. De vier Portoricaanse extremisten die Maandag een schietpartij hebben aangericht in het Amerikaanse Hui: van Afgevaardigden, zullen hier van daag terecht staan. Ze worden be schuldigd van een aanslag met de be doeling vijf leden van het Congres t' doden. Alle vijf gewonden maken be wat beter. De vier nationalisten zij: uit New York op treinkaartjes enkel reis naar Washington gereisd, blijkbaa in de verwachting dat zij als „martè laren" zouden sterven in hun strij voor een onafhankelijk Porto Rico. Te Chicago zijn gisteren vijf Porto ricanen gearresteerd. Zij zullen wo: den ondervraagd, maar er is nog gee formele beschuldiging tegen hen ingt bracht. In Chicago wonen ongevec 20.000 Portoricanen. In New York zij reeds arrestaties van leiders der Poi toricaanse nationalistische bewegir aan het optreden der politie te Chicc, go voorafgegaan. Het veiligheidssysteem van hetBri' se Lagerhuis zal worden versterkt na; aanleiding van de schietpartij, die 'i het Huis van Afgevaardigden i- Washington heeft plaats gevonden. Scotland Yard bevestigde gistere!' dat alle leden van „divisie-A", di voor de ordebewaring in Whitehai verantwoordelijk is, een geheime op dracht in deze zin hebben ontvangen. Het dragen van wapens (zelfs ee; papiermes) op het parlementsterreii: was reeds verboden. Ook officieren e: politie-agenten op dienst waren hier van niet vrijgesteld. Dit verbod geld onder alle omstandigheden, zelfs h. oorlogstijd. Vandaag zal voor het eerst sinds 1948 een nieuwe Britse duikboot te water worden gelaten. Deze duikboot, de „Explorer", die volgens een nieuwe methode met waterstofperoxyde wordt voortgedreven, kan, naar men gelooft, zonder aan de oppervlakte te komen de Atlantische Oceaan met een snel heid van 20 tot 30 knopen oversteken. De nieuwe voortdrijvingsmethode maakt een snuiverinstallatie overbo dig. Het vaartuig is uitgerust met de nieuwste en beste ontsnappings- en reddingsmiddelen, waaronder een boei die radio-noodseinen uitzendt. Vijf rivieren in Zuid-Engeland zijn buiten haar oevers getreden als gevolg van een nacht zware regenval. Vele wegen zijn onbegaanbaar geworden en huizen door water omsloten. In Kent is ontruiming gelast van huizen aan rivieren. Terwijl Engeland last heeft van ri vieren, die door de ingetreden dooi zijn gezwollen, zijn gebieden in Schot land nog steeds door sneeuw geïso leerd. Amerika, Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen, dat de conferentie over Azië zal worden gehouden in ''e gebouwen van de voormalige Volken bond (thans van de Verenigde Naties) te Genève, aldus is Donderdag it Franse diplomatieke kringen verno men. Men heeft Rusland verzocht met deze keuze in te stemmen. JUSTIN POLLET, een Jvalsemunter die juist genoeg bankbiljetten ver vaardigde om zich tn zijn vriendin in het le ven te houden, heeft Dinsdag als vrij man een Parjjse rechtbank verlaten, na de bank van Frankrijk een frank schadevergoeding te heb ben betaald. Hjj kreeg een proeftijd van vijf jaar, nadat de openba re aanklager er bij de rechtbank op had aan gedrongen hem een zo licht mogelijke straf op te leggen. Pollet begon twaalf jaar geleden de Bank van Frankrijk op be- I scheiden schaal concur- J re«tje aan te doen, ten einde zijn droom om als violist in de Parijse concertzalen op te tre den en een monumen tale levensbeschrijving van Napoleon te schrij ven, te kunnen verwer kelijken. Hij vond na melijk, dat zijn gewone werkzaamheden ais re clametekenaar hem niet voldoende tijd lieten voor zijn liefhebberijen. Pollet tekende elk bankbiljet met de uiter ste zorg. Aan dit werk wijdde hü zich in de ochtend, waarna hij 's middags viool stu deerde en 's avonds in de leeszaal aan zijn stu die over Napoleon werk te. Hij maakte niet meer dan vier of vijf biljetten per week. Als een /te- volg van de geleidelijke waardevermindering van het geld zag hij zich echter genoodzaakt, in plaats van biljetten van 500 frank biljetten van 5.000 frank te gaan ver vaardigen. Op zekere dag pro beerde zijn vriendin, Yvonne Vasseur. echter de rekening van de kruidenier te betalen met een biljet, dat nau welijks droog was. Bij de huiszoeking, die hier op volgde, vond de politie de materialen voor de vervalsingen, het vioolconcert van Beethoven en een le vensgroot portret van Napoleon. Yvonne kreeg een proeftijd van drie jaar.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9